Vlissingsche Courant TWEEDE BLAD BRIEVEN UIT DE HOFSTAD BINNENLAND Uit de Vlissingsche Courant van vóór 50 jaar. LANGS ZEELAND'S WATEREN GEZICHT OP VLISSINGEN VAN BOORD VAN Mr. Ms. MIJNENLEGGER „MEDUSA" TIJDENS EEN OEFENTOCHT OP DE WESTERSCHELDE. van de van Zaterdag 14 Januari 1933. No. 12. Dalton-onderwijs. Het is een bekend feit dat hervormingen ia ons onderwijs uiterst moeilijk zijn te ver krijgen. Ze moeten algemeen worden en juist daardoor duurt het zoo lang eer eens gezindheid is bereikt. Wie een leven lang op een bepaalde wijze heeft gewerkt, kan niet gemakkelijk gelooven, dat een andere me thode óók goed en nog veel minder dat die beter zou zijn. Behoud-zucht is nu eenmaal een gevolg van langdurige aanpassing. Er valt echter eenige kentering waar te nemen, maar het zijn dan de jongeren, die met hun geestdrift en voortvarendheid het oude bolwerk durven te bestormen. Wij hadden het voorrecht eens een kijkje te nemen op de vijfde H.B.S. in Den Haag, waar gedeeltelijk de befaamde Dalton methode is ingevoerd. lederen morgen wor den twee uren de zgn. vrije lessen gegeven. Eenmaal per week wordt aan de leerlingen schriftelijk meegedeeld wat voor de volgende week de onderwerpen zijn, die in de ver schillende vakken worden behandeld, welke taak zij dus in die week hebben te maken. In de volgorde waarin zij die taak willen maken zijn zij vrij zij kunnen zelf het plekje uitzoeken waar ze willen werken, in het lokaal, op de gang, in de hal. Er zijn daar overal gezellige hoekjes en nissen, waar tafeltjes en stoelen staan. Iedere leeraar heeft zijn eigen lokaal en beschikt daar over. zijn leermiddelen. Willen de leerlingen iets weten, iets vragen, dan vinden zij hun leeraar daartoe aanstonds bereid. De gangdeuren staan wijd-open, alles is ter beschikking. Het maakt een eenigszins verrassenden indruk als ge het gebouw binnenkomt, dat ge overal genoeglijke groepjes ziet zitten, die met elkaar hun werk maken, het werk be- discussieeren, elkaar helpen en de moeilijk heden uitleggen. Ondanks al deze gezellig heid heerschte er volmaakte rust, er werd zoo goed als niet geloopen, er werd zelfs heel weinig gepraat. Het maakte aanstonds den indruk dat opgewekt en kalm wordt ge werkt en als het niet vlot, dan is de leeraar paraat om voort te helpen. Is het werk af, dan zijn er tal van wijzen, waarop de leer ling zijn tijd kan besteden. Er zijn diverse bibliotheken, ook van een heel ander slag boeken dan die eeuwig-beroemde klassieken, er zijn tijdschriften, groot# lexicons, gedenk boeken, standaardwerken waarin voor ieder' de lectuur is te vinden, die men wenscht. Alles staat ter vrije beschikking van de leerlingen. Gelijk wij reeds zeiden is slechts voor 12 uur per week deze vrije les-methode inge voerd. Het opleiden voor het examen eiseht nu eenmaal ook klassieke lessen waarin ge doceerd wordt, maar juist bij dat gezette onderwijs sluit het vrije werk zich aan. Als rechtgeaard Hollander hebt ge allen natuurlijk onmiddellijk tientallen bezwaren bij de hand. Het is niet noodig ze op te sommen, want ge waart geen rechtgeaarde als ge ze niet aanstonds bij de hand heeft. De „bezwaren-manie" rust nu eenmaal op ens volk, en men schijnt altijd te denken dat iemand die wat nieuws wil, lichtelijk achterlijk is en die bezwaren niet óók weet uit te denken. Laat ons maar dadelijk zeggen, dat de onversaagde directeur der school, dr. W. F. de Groot, veel beter dan wij allen deze be zwaren kent, maar dat hij tevens weet hoe die voor een goed deel alleen maar in de fantasie bestaan en voor een ander deel even sterk, vaak zelfs sterker zich doen gevoelen by de oude methode. Daarnaast zijn hier nieuwe elementen en factoren gekomen, die zeer belangrijk zijn. Het contact tusschen leeraar en leerling is veel intiemerzij ken nen elkaar veel beter en dit is voor beiden van belang. De directeur is de algemeene leider, de medewerker en aller vriend. Hij staat iedere minuut gereed om hen te hel pen zij loopen onaangediend bij hem bin nen en zeggen of vragen wat er in hun brein U opgekomen. Er wordt niet gestraft, er wordt niet „gedonderd" zooals op vroeger tijden zoo veel gebeurde, er wordt hier en die is het wat den ronddwalenden dwarskij ker bijzonder opvalt er wordt hier geza menlijk gewerkt. Er zijn in den habitus van Holland's jeugd vele eigenschappen, die verkeerd zijn. Men vraagt terecht of het onderwijs die niet kan verbeteren. Als men hier in deze nieuwe methode het onderwijs ziet geschieden, komt beel sterk de gedachte op of die verkeerde eigenschappen niet min of meer het gevolg zijn van dat oude onderwijs. Tucht is fraai, mits ze leidt tot zelftucht en dat doet ze in den regel niet. De reactie van tucht is bandeloosheid, roekeloosheid de reactie van vrijheid is zelftucht. Van de hevige tucht zijn velen als slachtoffers gevallen, van de vrijheid zullen er wellicht óók vallen als deze blijkt bijvoorbeeld in de een school als deze blijkt bijvoorbeeld in de eerste klasse heel sterk hoevelen zoo ge wend zijn geraakt om aan den leiband van den onderwijzer te loopen, om altijd aan de ketting te liggen, dat zij niet meer op eigen beenen en vrij kunnen staan. Dat zijn, gelijk dr. De Groot het uitdrukte, hulpbehoevende patiënten geworden, die langzaam aange sterkt moeten worden We kunnen niet breeder over dit alles uit weiden. Slechts één woord zouden wij willen richten tot alle directeuren en leeraren van H.B.S.'en en wel dit. Zit nu niet langer jn uw kamers te koekeloeren koester niet zoo vurig uw oude beproefde methode pijnig uw hersens niet met het uitpiekeren van be zwaren en nog eens bezwaren. Ga kijken doe uw oogen en oor-en wijd open, lig er met uw neus boven op. Wij, als buitenstaanders, mogen en willen niet oordeelen, maar wel durven wij zeggen dat de onderwijsman, die dit nieuwe niet tot in finesses in de practijk bestudeert, tekort schiet in zijn plicht om zich volledig op de hoogte te stellen. De deuren staan wijd open, je mag in de boeken in de kasten en de cahiers kijken. Ga kijken Erials een uittarting gelijk aan de jeugd eigen is, zouden wij er -bij willen voe gen als je durft EIBER. Rijkscommissie werkverruiming. Dezer dagen vergaderde de rijkscommissie werkverruiming, onder presidium van haar voorzitter, mr. J. A. de Wilde, te 's-Gra- venhage. Mededeeling werd gedaan van de bemoei ingen der commissie in zake het bevorderen van het gebruik van Nederlandsche produc ten bij woningbouw met rijksvoorschotten en/of bijdragen. De wensch werd uitgesproken, dat de be moeiing der commissie ter bevordering van het gebruik van Nederlandsche cement spoedig tot het gehoopte resultaat zou leiden. De commissie vereenigt zich met het ad vies van het bureau in zake het niet ver strekken van kapitaal aan een onderneming, welke daarom gevraagd had. Besproken werd de bijzondere slechte toe stand en de nog slechtere vooruitzichten van de metaalindustrie in Nederland. Mededeeling werd gedaan van hetgeen ter kennis van de commissie is gekom inzake den aanleg van kunstijsbanen in ons land. Opgemerkt werd, dat door overheids-be- moeiingen.of door ondernemingen, waarvan het aandeelenkapitaal geheel, of gangenoeg geheel, in het bezit is van de overheid, nog niet altijd die medewerking verleend werd, welke in deze bijzonder moeilijke omstan digheden voor de vaderlandsche nijverheid zou mogen worden verwacht. Nu eens is het een gering prijsverschil, dan weer zijn het redenen van een kleinen technischen voorsprong, welke ertoe leiden, dat orders aan de Nederlandsche nijverheid ontgaan. Van een rond 160-tal gevallen, waarin de bemiddeling der commissie was ingeroepen tot het behoud van opdrachten voor de na tionale industrie, werd melding gemaakt. De postzegels voor Willem van Oranje en de Nieuwe Kerk te Delft. De vereeniging van postzegelverzamelaars „Delft" te Delft heeft in een adres aan den minister van waterstaat, handel en nijverheid zijn medewerking verzocht om de serie her denkingspostzegels, die worden uitgegeven ter gelegenheid van de herdenking van het vierde eeuwfeest der geboorte van Prins Wil lem van Oranje, in frankeerwaarde van l'/2. 5, 6 en 121/2 cent» mefc bijslag te doen verkoo- pen, zooals dit is geschied bij de zegels ten bate van de Goudsche Glazen, de zegels ten bate van de Ned. Vereeniging voor Vreemde lingenverkeer en de jaarlijks terugkeerenda kinderzegels. Het is dc bedoeling dezen bijslag ten goede te laten komen voor het herstel van de Nieu we Kerk te Delft, die zich in zulk een bouw- valligen tcestand bevindt, dat hulp een drin gende eisch is. Indien de minister op dit verzoek een gun stige beslissing neemt, zou daarmede bijge dragen worden, om dit nationale en histori sche gebouw voor verderen ondergang te be hoeden. Tegen verslechtering van de winkelsluitings wet. De bediendenorganisaties hebben een actie ingeluid, waarbij zij zich teweer stellen tegen de pogingen, welke er worden langewend om te komen tot verruiming der openingsuren der zaken op Zondag. Het standpunt der bedienden, georgani seerd in den Ned. R.-Kath. Bond van han dels-, kantoor- en winkelbedienden „St.Fran- ciscus van Assisie" en de Ned. Vereeniging van Christelijke kantoor- en handelsbedien den, is dezer dagen bekend gemaakt door middel eener massale verspreiding van circu laires. Deze circulaire is gericht tot de winkelbe dienden allereerst en voorts tot geheel het weldenkend en sociaal-voelend publiek, dat gewezen wordt op de groote waarde van de Zondagsrust voor iederen arbeider, dus ook voor den bediende. Alleen te Amsterdam Rotterdam, Utrecht, Den Haag en Eindhoven, werden dezer dagen meer dan 21000 circulaires aan het publiek uitgereikt door de propagandaclubs dec plaatselijke bediei\denafdeelingen. Een en ander zal ertoe bijdragen, dat worde tegengegaan de verspreiding van de meening, als zoude de agftatie van verschillende zijden tegen de winkelsluitingswet gedragen worden door de meerderheid der Nederlandsche be volking. Inwilliging der verlangens van een aantal winkeliers kan de werktijdenregeling der bedienden ernstig in gevaar brengen. Vooral in een tijd van crisis en malaise zal bijzonder dienen te worden gewaakt tegen verslechtering der sociale wetten men houde dan nog des te beter het algemeen belang in iet oog. Nederland en het verzekeringswezen. In het maandblad „Het Kompas" be spreekt prof. dr. A. O. Holwerda het laatste jaarverslag van de verzekeringskamer. Bijna 4 milliard, dat is 4000 millioen, is er in totaal in ons land verzekerd. Een respec tabel cijferAls men ach ïerinnert, dat er in Nederland circa 4 millioen mannen en even zoovele vrouwen wonen, zuigelingen en k'nderen als mannen en vrouwen gerekend, dan dwingt dit cijfer van 4 milliard respect af. Het 4 milliard verzekerd ivdrag is ech ter maar een maat voor de toekomstige verplichtingen der levensverzekeringsmaat schappijen. Op zijn minst even belangrijk is de vraaghoe staat het met het heden Prof. Holwerda geeft daartoe enkele cijfers de maatschappijen ontvangen thans ruim 120 millioen per jaar aan premieënde totale uitkeeringen aan de- verzekerden waren in ,1£31 al gestegen tot over de 60 millioen. De laatste jaren werd gemiddeld ruim 50 mil lioen in de premiereserve gestort, het reser voir, waaruit in de toekomst de stijgende uitkeeringen gefinancierd zullen worden. De premiereserve zelf, de schuld van de maat schappijen aan haar gezamenlijke verzeker den, nadert de 800 millioen al heel aardig. De weeldeverteeringsbelasting. Het „Huisgezin" schrijft „Er zijn van die dingen, welke op het eerste gezicht vanzelfsprekend lijken, maar op het tweede toch niet zoo eenvoudig zijn. Daar heeft men bijvoorbeeld de belasting op de weeldever.teringen. Voer ze in, is men met zekere geestdrift geneigd uit te roepen wie zich in dezer» tijd nog kostbare, of zelfs slechts misbare dingen aanschaft, moet er maar voor bloedenwie er een rijksdaalder voor over heeft, moet er dan ook een kwartje naast heer tellen voor de schatkist. Eenvoudig, nietwaar, en redelijk Doch als men daarnaast bedenkt, dat de industrie met groote zorgen tobt, dat zij reeds tot aanzienlijke prijsverlagingen is moeten komen, dat het publiek al huiverig is „weel- de"-voorwcrpen te koopen en daartoe eerde- gestimuleerd moet morden dan daarvan af geschrikt, dan bekoelt de geestdrift voor de weeldeverteringsbelasting wel eenigermate. Behoud van het bedrijfsleven hebben wij -Is verkiezingsleus ii overweging gegeven dr weeldeverteringsbelasting, welke voor het be drijfsleven een nieuwe rem vormt, is daarmee ongetwijfeld in tegenspraak. Het Holland Huis te Brussel. De verschijnselen, die er op wijzen dat in de verhouding tusschen Nederland en België, althans wat de economische betrekkingen be treft, een nieuwe faze staat in te treden, volgen elkaar, met onmiskenbare duidelijk heid op. Tot de organisaties, die het verste vigen van deze betrekkingen beoogen, neemt het Holland Huis Brussel een belangrijke plaats in. Uit de berichten, die wij herhaal de malen omtrent deze irisföHMg brachten, weten onze lezers hoezeer het Holland Huis, o.m. door de Permanente Tentoonstelling van Nederlandsche producten in de dui zend vierkante meter groote zaal en de Ned. Indisch afdeeling, die ongeveer de helft van deze oppervlakte meet, streeft naar de verruiming van het afzetgebied van de Ne derlandsche nijverheid en de producten der Indische cultures en mijnwezen. Een andere afdeeling van den dienst van het Holland Huis, het Handelsinformatiebureau, doet voor de aangeslotenen al het mogelijke voor het verkrijgen van nieuwe Telaties en om de uit breiding van bestaande betrekkingen te ver gemakkelijken. Zoo stelt het Holland Huis een onderzoek in naar de verkoopsmogelijkheden van Ne- derlandsche^ of Ned. Indische artikelen in België en den Congo, het verschaft gegevens betreffende de invoerrechten, en verdere voorschriften omtrent het Handelsverkeer, geeft advies bij het samenstellen, verspreiden en zoo noodig vertalen van propaganda-bro chures en het verstrekken van adressen- materiaal. Het is behulpzaam bij het aan stellen van vertegenwoordigers en blijft hen desgewenscht terzijde 'staan en strekt zijn bemoeiingen uit ook buiten de grenzen van België, dank zij het groote aantal zakenlieden van vreemde nationaliteit, die te Brussel ge vestigd zijn of daar vertoeven, van wie velen tot de bezoekers van het Hol1 and Huis be- hooren. Voor iederen Nederlandschen industrieelof exporteur is het derhalve van groot belang, in relatie te staan met deze instelling, een vooruitgeschoven post in den vreemde, die beschikt over een ondervinding vaL meer dan tien jaar. Maar ook van hen, die niet direct zijn betrokken bij de nijverheid en den han del, verdient het Holland Huis steun en me dewerking immers, verruiming van den ex port komt de Nederlandsche bevolking in haar geheel ten joede. Voor particulieren, die Brussel bezoeken, is het Holland Huis de vraagbaak op velerlei gebied. Zij vinden daar een uitgebreide lees tafel van Nederlandsche, Ned -Indische en Belgische bladen. Er worden lezingen gehou den over actueele onderwerpen, films ver toond eerstdaags de bekende Zuiderzee film van den folklorist Van der Ven na tionale feestdagen herdacht met medewer king van onze beste redenaars en kunste naars, kortom, niets wordt verzuimd dat strekken kan ter verhooging van het saam- hoorigheidsbesef bij de duizenden leden der Nederlandsche Kolonie in Groot-Brussel. Bovendien kunnen wij mededeelen dat bij het Holland Huis in voorbereiding is het uit geven van een eigen orgaan. Het Holland Huis is gevestigd Auderghem- schelaan 11/63, bij de Cinquantenaire, het centrum van tentoonstellingen, o.m. van de Jaarbeurs. Dat wij op deze waarlijk nationale instelling thans de aandacht vestigen -oen wij met het oog op de te verwachten wijziging in de be trekkingen, waarop wij in onzen aanhef doel den Het bijkantoor van het Holland Huis in Nederland, Gebouw Eigen Haard, Wijde Ka pelsteeg 1, Amsterdam C., Tel. 35313. zal on getwijfeld op aanvrage nadere inlichtingen verstrekken. Alarmpistolen zijn vuurwapenen. In het Staatsblad is afgekondigd een Kon besluit, volgens hetwelk onder vuurwapenen mede worden verstaan alarmpistolen en an dere soortgelijke, voor bedreiging of afdrei ging geschikte voorwerpen met uitzondering van die, welke geen loop of een kennelijk verkorten loop hebben en welke zoodanig zijn ingericht, dat zij slechts losse patronen van een kaliber niet gr'ooter dan 6 mM. kunnen bevatten, terwijl de ligplaats van die patronen en de gasuitlating loodrecht staan op den loop of op de lengterichting van het voor werp. KERK EN SCHOOLNIEUWS Dr. J. H. Gunning J.Hz. Een der bekendste en origineelste per- oonhjkheden der Ned. Hervormde Kerk, dr. J. H. Gunning J.Hz„ hoopt Maandag 23 Januari zijn 75en verjaardag te vieren. Zoon van den grooten Gunning, erfde hij van va- ciei èn wetenschappeluken én evangelischen zin, maar het predikanten werk in de ge meente trok hem toch het allermeest, en zijn schepping „PniëT is nog bij duizenden, geletterden en ongeletterden d e huls vriend. Met politiek heeft hij zich nooit bemoeid, kerkelijke noch algemeene, maai zijn preek is altijd een toonbeeld van fnsch- heid, kernachtigheid en kinderlijk gelooi gebleven. Het volle, ri^ke leven over de heele wereld had en heeft zijn oelangstei- ling, maar voor zijn nog altijd zeer talrijke lezersgemeente zift hij met benijdenswaar dige gave des onderscheids het voor haai noodige, dat altijd neerkomt op het Eemg Noodige, doch in de verschillende vormen Zóó heeft hij er bijv. bepaald van genoten, toen Krishnamurti met heldenmoed al zijn boeien dorst slaken. Geweldig is de dienststaat van den oud predikant die te Bilthoven in zijn villa met aen hem teekenenden naam Sursum Cord a (Omhoog het hart 1) zijn rust slijt, een rust mtusschen met zooveel werk geladen als menigeen niet in zijn drukste levensdagen kende. Een jaar geleden gaf de statistiek omtrent dezen arbeider in den Wijngaard 8000 preekbeurten, 600 bijbellezingen, 350 le zingen in het land en 100 in Duitschland en Zwitserland, 1000 artikelen en orochures. Bi] zoo'n productie toch geen veelschrijver zijn en altijd weer op iets een eigen licht te laten vallen, wien is het gegeven Dr. Gunning is ook de man der jubilea hij mocht vieren een 50-jarig predikant schap, een 50-jarig huwelijksfeest, een 40- jarig hoofdredacteurschap (Pniël) en den 23en, naar wij van harte hopen, zijn 75en geboortedag. Hoe gaarne en dankbaar hu daarby meewerkt, moge o.a. blijken uit het bekende feit, dat hij in 1931 te Wilheimina- dorp, waar hij als predikant begon in 1881.... zijn intree nog eens overdeed en dat deea op de manier van wijlen dr. Van Gheej Gildemeester aan wien hij trouwens m menig opzicht door handel en wandtl denken doet al bezit hy niet zóó den onmiddeliyken humor als deze zijn eigendom mocht noe men die by zyn gedachtenisrede van 50-jarigen diensttyd den indruk maakte van nog eens heelemaal opnieuw te willen beginnen. Tenslotte nog wat data uit dit aan datum zoo ryke leven 23 Januari 1858 te Hilvei 2e week 1883. Tot voorzitter der Kamer van Koophandel is herkozen de heer W. C. van Duuren Dutilh en tot plaatsvervangend voorzitter de heer J. Verkuyi Quakkelaar. Gedurende 1882 werden op het rykstele- graafkantoor alhier behandeld 54284 tele grammen. zynde 2211 meer dan in 1881. Hier van werden verzonden 26425, ontvangen 11664 en overgenomen 16195 telegrammen. Naar aanleiding eener daartoe gedane op roeping, is alhier een „Werkliedenvereeni- ging" opgericht. Deze bijeenkomst werd geleid door den heer M. J. Standaart, die het doel en den werkkring der vereeniging uiteenzette. Zal deze vereeniging, zooals werd aangege ven, moeten zijn een verbroedering van ver schillende werklieden onderling, zij zal ook trachten door het houden van vergaderingen het gezellig verkeer met elkander levendig te houden en naar middelen omzien om den werkman stoffeiyk en zedelijk te steunen. Tot leden der vereeniging kunnen toetreden alle handwerkslieden tusschen 16 en 50 jaar. Aanvankeiyk hebben zich 38 leden opge geven. Van 7 tot 13 Januari zijn alhier uit Queen - borough met de mailbooten aangekomen 349 en daarheen vertrokken 430 personen. In het droogdok te Middelburg werden in 1882 een 25-tal schepen opgenomen met een gezameniyke inhoudsgrootte van 26372 ton. Het grootste schip was de „Nederland" van de Ned. Stoombootmaatschappy te Rotter dam, metende 4325 ton en een lengte heb bende van 95 M. Benoemd tot burgemeester van Zierikzee de heer mr. J. P. N. Ermerins. sum geborengymnasiast in Den Haag student te Utrecht en aldaar 22 Juni 1881 schitterend gepromoveerd op proefschrift De Goddeiyke vergelding, noofdzakelyk vol gens Ex. 20 5 en 6 en Ef10 29 predikant te Wilhelminadorp, waar hy 11 December 18P1 intree deed predikant te Bennebroek 1884 predikant te Gouda 1887 predikant te Leiden 1891predikant te Utrecht 1894, waar hy ook de studenten graag tot zyn gemeente rekende en op de onverwachtste tyden de studentenkamer kon oploopen, niet als controleur maar als geesteiyk en men- scheiyk adviseur 1913 predikant-directeur van het Diaconessenhuis te Haarlem 1915 voorganger van de Evangelische Maranatha te Apeldoorn predikant te Serooskerke en 1 November 1924 emeritus te Bilthoven. Ger. Kerken. Bedankt voor het beroep naar Aardenburg door G. Ch. H. Plantagie, hulp prediker te Dieren. Generale Synode der Ger. Kerken. De generale synode der Geref. kerken, die in dit jaar staat gehouden te worden, en wel te Middelburg, zal, aldus schrijft prof. Gros heide in „Noord-Holl. Kerkblad", r !s niet alle voorteekenen bedriegen, een kalme en een korte zyn. Er kunnen natuuriyk onverwacht zaken aan de orde worden gesteld; Maar zoo- ex1 het nu staat ligt er slechts weinig op af- .'oening te wachten. Wel zal op de synode ter sprake komen de »aag, hoe ie Geref. kerken haar houding

Vlissingse Courant | 1933 | | pagina 5