DAT HOUDT if MACHINES m OPRUIMING Firma J. PERVOOST VERTROUWEN NOOTJES BUITENLAND GEMENGD NIEUWS De kooper stelt prüs op de garantie van betrouw, baarheid, die de adver. teerder hem in zijn ad- vertenties geeft. Het door ad verteeren gewekte ver trouwen doet koopen en houdt de machines in gang. Uer..De Nederlandsche Dagbladpers! De 20-jarige Charles Ross is te Nairolie terechtgesteld wegens het vermoorden van miss Margaretha Keffie. In het Zuidoosten van Australië heerscht op het oogenblik een hittegolf. Op verschil lende plaatsen zijn boschbranden uitgebro ken, die zich tengevolge van de droogte met groote snelheid uitbreiden, Het congres der Communistische Partij Holland wenscht den heer Wijnkoop niet lan ger als lid in de Kamer. Zijn plaats zou wor den ingenomen door den heer Beuzemaker. De accüns op varkensvleesch, die tot dus ver 9 cent per kilo geslacht gewicht bedroeg, zal na 15 Januari 14 cent per K.G. bedragen. Een zeug van een veehouder te Kortezwaqg wierp 21 jongen, wat zeker wel een groote bijzonderheid genoemd mag worden. Jammer is het, dat deze overdaad thans niet gewaar deerd wordt. De Belgische nationale spoorwegen hebben besloten de lijn Brussel—Antwerpen te elec- trificeeren. Hiermede zullen enkele jaren ver. loopen, De gemeenteraad te Zwolle heeft na uit voerige discussie de bezuinigings-voorstellen van Burg. en Weth. met 14 tegen 13 stemmen verworpen. De lange zachte, vochtige winter heeft een vroeg voorjaar gebaard. Op 1 Januari zagen we reeds bloeiende meibloempjes. Deze week leurden buitenmenschen met wilgentakjes en gagel langs de huizen. Gisteren is in Noord-Duitschland: plotse ling een felle koude ingetreden. Te Berlijn daalde de temperatuur hedennacht tot 10 gr. onder nul. holisóhe dranken en het exploiteeren van koffiehuizen en al hetgeen daaraan ver want is. de financieels moeilijkheden in frankrijk. De Fransche minister-president Paul Bon tour heeft de door de socialistische Kamer fracties ingestelde commissie onder leiding van Léon Blum, ontvangen. De socialisten eischten dat de regeering haar plannen zoo spoedig mogelijk zal bekend maken opdat zij hierop amendementen zullen kunnen indie nen en tegenvoorstellen zullen kunnen uit werken. Blum deelde den premier mede dat de socialisten niet zullen stemmen voor de door de regeering geëischte dringende be raadslaging. Aangezien hiervoor 2/3 meer derheid vereisoht wordt, heeft Paul Boncour reeds besloten af te zien van het stellen van de vertrouwenskwestie. De minister van financiën Chéron heeft feen delegatie van oud-strijders ontvangen, die protesteerde tegen het voornemen der regeering de uitkeeringen aan oud-strijders te verlagen. Een delegatie van detaillisten heeft eveneens een bezoek aan Chéron ge bracht en hem verzocht af te zien van de verhooging der omzetbelasting en de door den minister van financiën aangekondigde <10 verhooging der belasting voor die be lastingbetalers die hun belastingverplichtin gen niet voor 1 Februari nagekomen zijn, terug te nemen. De delegatie vertegenwoor digt 400.000 kleinhandelaren. herriot over den politieken toestand. De Fransche oud-minister-president Her- riot publiceert in de „Ere Nouvelle" een ar tikel, waarin hij verschillende actueele vraagstukken behandelt. Hij begint met een protest tegen de beschuldiging, dat hjj op de conferentie van Causanne ver het ge stelde doel voorbij zou hebben geschoten door af te zien van de Duitsche herstelbe talingen, terwijl de Amerikanen hem reeds toen te verstaan hadden gegeven, dat zij zich zouden verzetten tegen elke herziening der schuldenregeling. Herriot schrijft naar aanleiding hiervan dat hij te gelegener tijd zal bewijzen dat ai deze veronderstellingen ongegrond zijn. Voorloopig wil hij daarmede echter wach ten tot de nieuwe Amerikaansche president, aie zich tegenover Frankrijk zoo welwillend heeft getoond, in functie is getreden. De tegenwoordige Fransche regeering heeft juist in de door de schuldenkwestie zoo moeilijk geworden positie zeer veel tact ge toond, en Herriot beschouwde het als een geluk voor Frankrijk, dat aan het hoofd der regeering een man staat, die zich mag verheugen in de algemeene internationale hoogachting. Herriot bespreekt vervolgens de verplich ting, die de onderhandelingen te Genève zoo zeer bemoeilijkten. Tegelijkertijd met de onderhandelingen moest men rekening hou den met de bedoelingen der Duitsche natio- listen, die geenszins geruststellend waren. Op het oogenblik bevond men zich in de zeldzame positie, dat generaal Von Schlei cher, ondanks zijn bekende en voor Frank rijk weinig welwillende voornemens, tegen over de duidelijke gewelddadigheid van het nationaal-socialisme de gematigdheid verte genwoordigde. Tegenover al deze moeilijkheden ziet Her riot slechts één practisch mogelijke Fran sche buitenlandsche politiekEen gemeen schappelijk politiek front, dat Frankrijk, Engeland en Amerika op een gezonde en redelijke basis vereenigt. houdt ZELDZAME KOOPJES IN KAKPETTEN Herriot verklaart dat ook de tegenwoor dige Fransche regeering deze meening s toegedaan en dat deze regeering daarom, speciaal ook met het oog op de voorgenomen hervormingen op financieel gebied, ieders steun verdient. EEN VERKIEZINGSBOODSCHAP VAN MAC DONALD. In een verkiezingsboodschap aan den con servatieven candidaat te Liverpool heeft Mac Donald gewezen op de dringende noodzake lijkheid van een oplossing van de kwestie van de oorlogsschulden en op het groote belang van de economische wereldconferentie. Of schoon de economische omstandigheden nog verontrustend zijn in de geheele wereld, heefs Engeland de leiding genomen bij het funde- menteel noodzakelijke werk van opheffing van de ernstige gevolgen van de onderlinge schulden. Te Lausanne is het begonnen en men heeft er tevens de richtsnoeren aange wezen, hoe het tot een goed einde gebracht kan worden. De regeering is nu bezig met een poging te verkrijgen van overeenstemming met de Vereenigde Staten, een zaak, die geen uitstel kan verdragen met het oog op den ernst van den algemeenen toestand en de uit voering van de besluiten van Lausanne. En geland heeft in vergelijking met andere groo te industriestaten, zijn positie weten te be houden en nu is de strijd aangebroken om voordeel te trekken van de verbetering in de algemeene economische omstandigheden, die de regeering riastreefde. Op dit oogenblik is de regeering weer bezig met het uit den weg ruimen van de moeilijkheden, die de econo mische conferentie nog bedreigden. Zoolang die conferentie haar beslag niet gekregen heeft, is er geen kans op eenigermate be langrijke en blijvende vermindering van de werkloosheid, maar de regeering heeft de toe neming althans kunnen stuiten. „Millioenen kunnen uitgegeven worden", aldus eindigt de boodschap, „in vruchtelooze pogingen om de ellende op te heffen, die toch geen invloed zouden hebben op het cijfer der werkeloosheid maar die betaald zouden moe ten worden uit nieuwe en nog grootere ellen de. Geen verstandig man zal~trachten naar die schaduw te grijpen". Baldwin heeft ook een boodschap gezonden, in welke hij speciaal wijst op de bezuinigin gen door de converteering der oorlogsleenin- gen veroorzaakt, en op het feit, dat de gema tigde tariefpolitiek reeds eenige landen ge noopt heeft hun exorbitante tarieven te wij zigen om tot een vruchtbaarder ontwikkeling van den wederzijdschen handel te geraken. EEN VERKLARING VAN HITLER. Volgens een mededeeling van het pers bureau der N.S.D.A.P. heeft Adolf Hitler de volgende verklaring afgelegd De pers, welke in betrekking staat tot de rijksregeering, publiceert in den laatsten tijd een vloed van onware beweringen omtrent de N.S.D.A.P. en mijn persoon. Zoo wordt o.a. beweerd, dat bij de N.S.D.AP de dage- lijksche inkomsten de dagelijksche uitgaven niet dekken, dat daarom ook de West-Duit- sche industrieelen een bemiddelingspoging ondernomen hebben tusschen den vroegeren rijkskanselier Von Papen en mij, dat ik be reid zou zijn, politieke eischen der industri eelen te aanvaarden in ruil voor gelddat ik tracht geld te krijgen van regeeringszijde tegen de verplichting het kabinet Schleicher te toleereeren en dat ik van een Zweedschen bankier met den Joodschen naam Wallen berg een crediet van 4 millioen R.M. voor mij of de N.S.D.AP. zou hebben opgenomen, dat mij tegen waarborgen, resp. politieke beloften ter beschikking gesteld zou zijn. Al deze beweringen zijn van A tot Z ver zonnen en gelogen. DE TOESTAND IN SPANJE.' Naar de bladen uit Medina Sidonia, pro vincie Cadix, melden, is het bij Casas Vie jas opnieuw tot botsingen gekomen tusschen opstandelingen en politie. De plaats zelf is thans geheel door de gendarmerie bezet, die middels een vijftig tal mitrailleuzes de orde tracht te handha ven. De gendarmerie heeft trouwens nog versterking gevraagd, wijl ze tot een nieuw offensief tegen de rebellen wil ovsrgaan, die zich in het gebergte hebben teruggetrokken. Ook elders in Spanje is in den afgeloopen nacht dapper gevochten. Te Granada werd een bom geworpen, die echter geen schade van beteekenis aan richtte. Iu Valencia, niet ver van het sta tion, werden de rails opgebroken en te Val- lacas, een voorstadje van Madrid, hebben de anarchisten getracht, een kerk in brand te steken. De politie heeft te Cordova een geheime vergadering van syndicalisten overvallen en zestien personen gearresteerd. Een onbekende loste een schot op de po litie, waardoor een agent gewond werd. De gouverneur-generaal van de provincie Cadix verklaart intusschen, dat de rust overal Is hersteld. EEN INTERVIEW MET KONING ALEXANDER VAN JOEGO-SLAVH2. Koning Alexander van Joego-Slavië heeft een specialen correspondent van de „Petit IMrisien" een interview toegestaan, waarin hij o a. sDrak '"«v de iongsf.e incid~ten tu* schen Joego-Slavië en Italië. Hij verklaarde verrast te zyn geweest over het rumoer, dat men om de enkele, op zichzelf banale inci denten, die in elk land voorkwamen, had ge maakt. Hij was van meening, dat elk ver standig mensch, zoowel aan deze Us aan gene zijde van de Adria geen buitengewone betee kenis aan deze kleinigheden had gehecht. Toen de interviewer sprak over bepaalde dreigementen, antwoordde de koning, dat Joego-Slavië een passieve houding had aan genomen. Het eischte niets en hij kon der halve niet inzien, waarom men het zou be dreigen. Men kan niemand iets slechts wen- schen die zich niet verroert en die noch een gebaar maakt, noch eenig irriteerend woord uitspreekt. Alle stappen, die Joego-Slavië had gedaan droegen een vriendschappelijk karak ter. Men heeft nooit eenige gelegenheid ver zuimd om een uitgestoken hand aan te nemen of om een vriend te hand te reiken. De dank bare vriendschap, die Joego-Slavië met Frankrijk verbindt, is door een verdrag be vestigd. Het ligt echter noch aan Joego-Sla vië, noch aan Frankrijk, dat dit verdrag zich niet heeft uitgebreid,want men zou het te Parijs even graag als ir Belgrado zien, wan neer dit verdrag tot een overeenkomst tus schen drie mogendheden was geworden. BEGRAFENIS VAN PRINS ALFONS VAN BEIEREN. Gisteren heeft te München de begrafenis plaats gehad van prins Alfons van Beieren. Van alle staats- en stedelijke gebouwen en ook van tal van particuliere huizen hingen omfloerste vlaggen. Lang voordat de rouw stoet door de straten zou trekken, had zich aan weerskanten van den weg, die de stoet zou volgen, een dichte haag van menschen opgesteld. In de Prinz-Regenten-Strasse had den zich de leerlingen van de meeste scholen onder leiding van de onderwijzers en leeraren en de leden van de vereenigingen, die niet in den stoet zouden meeloopen, opgesteld. Te half negen stelde zich een eere-compag- nie van de rijksweer voor den ingang van het paleis van prins Alfons op, evenals de veld- standaard van het voormalige 7e Beiersche Chevaux-legerregiment en van het eerste zware ruiterregiment. Te kwart voor negen werd de kist met het stoffelijk overschot naar buiten gedragen en op een omfloerst affuit geplaatst, terwijl de muziek den ireurmarsch speelde. Aan weerszijden van den affuit stel den zich officieren op en tegen negen uur zette de stoet zich in beweging. Hij werd geopend door een rijksweerafdee- ling met haar muziekkorps. Hierop volgde de geestelijkheid en dan de baar, waarachter in de eerste plaats de lijfarts van den prins, Geheimrat Struppler en zijn executeur-testa mentair Freiherr zu Rhein schreden, gevolgd door ex-kroonprins Rupprecht in groot tenue generaalsuniform met den v eldmaar se chalks- staf en naast hem de prinsen Ludwig Ferdi nand en Clemens. Achter hen schreden de overige leden van het huis Wittelsbach, tal van andere vorsten, generaal Von Unruh als vertegenwoordiger van den ex-keizer, de ge neraliteit en hooge officieren van de rijksweer te Munchen en tenslotte ruim 600 vereenigin gen met 477 vaandels en delegaties van elk drie man en wel officiers- en militaire ver eenigingen, 100 studentenvereenigingen, tal van vaderlandsche vereenigingen, sportorga. nisaties, bu.gerüjke vereenigingen en schut tersverenigingen uit geheel Beieren met 150 vaandels. De stoet begaf zich naar de St. Michaëls- kerk, waar de bijzettingsplechtigheid plaats vond. In de St. Michaëlskerk werd het Requiem door Kardinaal Faulhaber opgedragen. Pater Ruppert Mayer hield de lijkrede, waarin hij de liefde van het Beiersche volk voor het Huis Wittelsbach en in het bijzonder de ge voelens van het volk voor den overledene schetste. Terwijl de rijksweerkapel treurmu ziek ten gehoore bracht, werd de kist naar de vorstelijke graftombe gedragen. Van de fami lie van den overledene ging alleen prins Cle mens, de zoon van prins Alfons, mee in het grafgewelf. RUSLAND'S TWEEDE VIJFJARENPLAN. Het telegraaf-agentschap der Sovjet-unie deelt het volgende r-.ee Na beëindiging van de plenaire zitting der centrale commissie van de communistische partij der Sovjet-Unie zijn thans alle met be trekking tot de agendapunten genomen reso luties gepubliceerd. Wat het tweede vijfjarenplan aangaat, dit zal zich. van het eerste vijfjarenplan daardoor onderscheiden, dat het in de eerste plaats een plan zal zijn tot organisatie van de de nieuwe industrieele bedrijven, benevens tot de consolidatie dezer nieuwe bedrijven, van de collectieve landbouwbedrijven en van de aan den staat fcoebehoorende landbouwbedrijven. Voorts werd een resolutie aangenomen, krachtens welke Smirnof wordt geschrapt als lid van het centrale comité, terwijl Rykof en Tomski, beiden eveneens lid van dit comité, werden gewaarschuwd, zich niet meer met vijandig gezinde elementen in te laten. Ten slotte werd nog een resolutie aanvaard, waarbij aan het politieke bureau en aan de centrale controlecommissie wordt opgedragen, de zuivering der partij in den loop van 1933 te organiseeren. Geheimzinnige verdwij- n 1 n g. In een Buitengewoon Politieblad verzocht de officier van justitie bij de arron dissementsrechtbank te Arnhem aanhouding en voorgeleiding van Adrianus Josephus Franciscus Marie Staamer, wonende te Velp, gemeente Rheden, wiens in verzekerde-be- waringstelling is bevolen bij vonnis van die rechtbank, d.d. J Januari 1933, ingevolge art. 87 der faillissementswet. Slechts weinigen in den lande zullen er van op de hoogte geweeft zjjn, dat het verzoek tot aanhouding en voorgeleiding van den boven- genoemden persoon in verband stond met de geruchtmakende advertenties, welke Maan dagavond vanwege het recherche- en infor matiebureau Alex Snatager Co., Stations weg te 's-Gravenhage, in eenige dagbladen en in financieele organen verschenen. Dat bureau publiceerde hierin een lijst van vermiste effecten tot een waarde van onge veer f 200.000 en verzocht mededeeling wan neer deze effecten, waarvan series en num mers bekend waren, bij de een of andere bankinstelling ter beleening of ten verkoop zouden worden aangeboden. Het spreekt vanzelf dat deze advertenties groot opzien verwekten, in hoofdzaak wel om het ongewoon groote bedrag waarom het hier ging. Het recherche-bureau had echter de strengste orders de aangelegenheid geheim te houden en geen enkele mededeeling te doen. De politie was van de zaak niet op de hoog te. Verschillende bankiers wendden zich tot de politie om inlichtingen te verkrijgen met betrekking tot de herkomst der bedoelde ef fecten. De betrokken politie-autoriteiten kon den echter geen nadere gegevens verstrekken, doch hadden den indruk dat het hier een ci viele zaak betrof en geen misdrijf. Uit verschillende feiten bleek echter, dat de publicatie van het bureau Snatager be trekking had op den heer A. J. F. M. Staa mer te Velp, gem. Rheden. Omtrent de juiste toedracht dezer zaak konden wij geen nauwkeurige gegevens ver krijgen. Wel is komen vast te staan dat men hier niet uitsluitend te doen heeft met een civiele zaak. Volgens onze inlichtingen, aldus „het Volk", zou er wel degelijk een strafrech telijke zijde aan deze quaestie verbonden zijn. De heer S. is sinds korten tijd gehuwd. Zijn vrouw bezat eenig vermogen en is vóór haar huwelijk verschillende malen gewaarschuwd om niet met S. te trouwen. Zij heeft dit ech ter toch gedaan. Thans is sinds enkele dagen de heer S. verdwenen met medeneming van een partij effecten ter waarde van 200.000, vermoedelijk toebehoorende aan zijn vrouw. Deze wenschte aanvankelijk de politie niet in de zaak te betrekken, doch van particuliere zijde de noodige hulp te verkrijgen. Maandag jl. is het faillissement van den heer S. uitgesproken en in verband hiermede wenschte do officier van justitie hem te hoo- ren over het bezit der effecten. S. was echter niet verschenen en daarom is zijn aanhouding en voorgeleiding gelast. Er zijn enkele aanwijzingen welke er jp duiden dat S. reeds in het buitenland is. Technische teekeningen verduisterd. De N.V. Koeltechniek Apeldoorn deed aangifte bij de politie te Wassenaar tegen een inwoner dier gemeente, wegens verduistering van teekeningen enz., meldt het „Hbld.". De man gaf na korte ondervraging het feit toe en by een huiszoeking te zijnen huize werden dan ook een hoeveelheid teeke ningen en een cahier met aanteekeningen in beslag genomen. De aangehoudene vertelde, dat hij hpd gehandeld in opdracht van den technischen chef der N.V. Landaal „de Schel de" te Utrecht. Hij had eenige keeren sta peltjes teekeningen naar diens woning mede genomen. Een huiszoeking ten kantore der N.V. Lan daal ,,de Schelde" te Utrecht wees uit, dat te dier plaatse niet minder dan ongeveer drie honderdvijftig aan de N.V. Koeltechniek Apeldoorn toebehoorende teekeningen, in be slag konden worden genomen. Ook deze technische chef gaf de verduiste ring toe. Beiden zijn voorheen in dienst ge weest bij de N.V. Koeltechniek. Na verhoor zijn de mannen weer op vrije voeten gesteld Verduistering en oplich ting door postbeambten.- De laatste 3 jaren hebben verscheidene per- sonne te Maassluis geen bericht ontvangen op hun aan fabrieken ingezonden sigaretten en andere bons. Bovendien bleken uit postpaketten hor loges, ringen, kettingen, geld, enz. verdwenen te zijn. De vorige week gaf een ingezetene kennis aan de politie, dat hij geld uit een hem toegezonden postpakket vermiste. Nadat voldoende gegevens waren verkregen, is nu als verdacht van verduistering van geld, sigarettenbons en ander bons gearresteerd, de adspirant-besteller D. v. W. te Maassluis. In zijn woning zijn vele voorwerpen in beslag genomen, die uit pakketten en brieven af komstig zijn. In een woning te Vlaardingen zijn voorts tal van voorwerpen in beslag ge nomen, die door fabrieken op ingeleverde bons cadeau worden gegeven, o.a. een thee- kast, een spiegel, een nikkelen theeservies en zeer vele andere huishoudelijke artikelen. De verdachte is ter beschikking gesteld van den officier van justitie te Rotterdam. Voorts hebben eenige inwoners aangifte gedaan dat de brievenbesteller P. de L. zich aan oplichting van eenige kleine bedragen zou hebben schuldig gemaakt. Eén der inwo ners verzocht bovendien een onderzoek in te stellen naar een door hem niet ontvangen brief, - fgezonden door een firma te Utrecht. Uit het onderzoek bleek, dat genoemde de L. zich het stuk had toegeëigend en vernietigd, omdat anders zijn oplichtingen, die hij pleeg de, zouden kunnen worden ontdekt. De aan gehoudene is naar Rotterdam overgebracht en ter beschikking gesteld van den officier van justitie. Herhaalde inbraken. Men begint zich te Bodegraven ernstig ongerust te maken in verband met de herhaalde inbraken die in de laatste weken aldaar werden ge pleegd. Maakten wij kortelings melding van twee inbraken, die in de kom der gemeente plaats vonden, Donderdagnacht is opnieuw een poging gedaan om het woonhuis van den heer B. binnen te dringen. Deze heer be trapte nl. toen hij van een vergadering thuis kwam een tweetal mannen, die zich schuil hielden op zijn erf. Toen hij naderde namen zij ijlings de vlucht. Men ging op onderzoek uit maar moest zich tevreden te stellen met eenige voetsporen. De politie stelt een uitge breid onderzoek in. Het vermoeden ligt voor de hand, dat de zelfde personen telkens weer de hand hebben gehad in a1 deze inbraken. Wellicht is de vrij slechte verlichting in die gemeente, die bo vendien in de buitenwijken om half elf wordt gedoofd, mede oorzaak van de toenemende onveiligheid. De brand op de „Atlan- t i q u e". Het „Journal des Debats" pu bliceert een telegram uit Bordeaux, waarin wordt gezegd dat degenen, die het onderzoek hebben geleid inzake de ramp op de „Atlan- tique", vernomen hebben dat den Maandag voorafgaande aan het vertrek van de „At- lantique" van Pauillac naar Havre, een taxi chauffeur van Bordeaux naar Pauillac een man zou hebben vervoerd, die een pakket bij zich had. Deze man zou ziel. aan boord van het schip hebben begeven en twintig minuten later met ledige handen zijn teruggekeerd. Deze geschiedenis zou op zichzelf niets bij zonders hebben, indien men thans niet wist dat de heer De Bourayne, hoofdadministra teur bij de marine, den volgenden dag een anoniemen brief ontving, waarin werd aan gekondigd dat de „Atlantique" op weg naar Havre in brand zou vliegen, Zware straffen voor smokkelaars. Het scliepengericht te Dusseldorf heeft den beruchtei 23-jarigen smokkelaar Schomer, die den laatsten tijd te Venlo verblijf gehouden heeft, veroordeeld tot een boete van 700.000 mark, subs. 3 jaar en 2 weken gevangenisstraf. ZUn kameraad, W. Huth, uit Gefrath, is veroordeeld tot 700.000 mark, subs. 1 jaar gevangenisstraf,

Vlissingse Courant | 1933 | | pagina 2