LAND- EN TUINBOUW RADIO-RUBRIEK AGENDA de middenstanders reeds üe campagne inzet ten en door de reclamebureaux extra perso neel in dienst werd genomen, beloven een uitnemend object van werkverschaffing te worden. Mogelijk het eenige lichtpunt in den straks te verwachten feilen verkiezingsstrijd. Corres Pondent. Voor kleine tuinen. Veelal zijn de verschillende tuinen alleen aantrekkelijk in het voorjaar en den zomer, soms ook nog in het begin van den herfst, maar zelden in den winter. Stellig valt in lente en zomer in onzen tuin het meest te genieten Evenwel ook des winters kan onze tuin er fraai uitzien, daar er een aantal plan ten zijn, welke juist dan fraai en sierlijk zijn, hetzij door haar mooi gekleurde takken of dito vruchten, hetzij door haar ontluikende bloemen. Bovendien zijn er met een zeer apart, typische winterkleurdeze kunnen aan de groepen, waarin zij zijn geplant, een bijzondere charme geven. De schoonheid, welke deze planten in dit meestal sombere jaargetijde vertoonen, is uitermate aantrekkelijk en het is jammer, dat zoovele tuinbezitters, wellicht uit onwetend heid of sleur, aan hun verzameling niet eeni ge exemplaren der hier bedeelde planten toe voegen. Wanneer nog vrijwel midden in den winter Hamamaelis mollis haar fraaie gele bloemen gaat ontplooien of de vroege jasmijn i (Jasminum nudiflorum. Lindl.) prijkt met haar eveneens gele bloesems, dan zal elke amateur-tuinier vol trots den bezoeker daar aanstonds opmerkzaam op maken. Merkwaardig is het, dat de meeste winter- bloeiers nagenoeg allemaal geel gekleurde bloemen hebben, al zijn er natuurlijk uitzon deringen. Heel mooi zijn ook de heesters met gekleurde takken en twijgen. Zij geven een eigenaardig, fraai aspect aan den tuin, vooral als zij tusschen altijdgroene planten staan, bijv. coniferen. Zeer bekend zijn verschillende Cornus-soorten met prachtig rood-gekleurde twijgen. Dat diepe rood doet het tegen een donkergroenen achtergrond van coniferen wonderwel, omdat het er zulk een prachtig contrast mede vormt. Dan noemen wij Rubus biflorus, een braamsoort met witachtig berijpte twijgen, welke dezen heester in den winter een merk waardig aanzien geven. Ook zij maken een mooi effect. Verder hebben we eenige Salix- soorten met groene takken en o.a. Salix vit- tilina met gele voorts ook berken met witte takken. Er bestaan nog veel meer heesters met fraai gekleurde twijgen, doch uit den aard der zaak moeten wij ons beperken tot bovengenoemde soorten. Ook onder de rotsplanten zijn er, welke in den winter door haar blauwachtig groen blad zeer de aandacht trekken en daarom verdie nen te worden aangeplant. Wij noemen de bekende gras-anjers, Dianthus plumarius, la vendel met haar heerlijk riekende bloemen, Cerastium tomentosum met zilvergrijs blad, een zeer snelle groeier. Senecio Greyii, prach tig geschikt om een laag hegje van te vor men. Verder Santolina chamaecyparissus, Achilla argentea, enz. Ook nemen verschillende planten een be paalde winterkleur aan, wat vooral bij co niferen sterk het geval is, terwijl er ook zijn, welke gevarieerde kleuren krijgen in dat jaargetijdeCupressus Lawsoniana lutea, bijv. groen met geel, C. Lawsoniana Silver Queen, groei met wit (zilver) enz. Ten laatste zijn er de heesters met fraaie vruchten, zooals hulst, aucuba's, cydonias. Pyrus, bottelroos, Cotone-asters, Symphori- carpus, enz. Maandag 16 Januari. Hilversum, 1875 M. Algemeen program ma. 8.00 Gramofoonplaten. 10.00 Morgen wijding. 10.15 Gramofoonplaten. 10.30 Voor dracht. 11.00 Orgelconcert. 12.00 Orkest. 1.30 Pianorecital. 2.30 Gramofoonplaten. 3.30 Or kest en zang. 4.30 Lezing. 5.30 Orkest. 6.30 Boekenhalfuur. 7.00 Gramofoonplaten. 7.30 Lezing. 8.00 Vaz Dias. 8.05 Orkest. 9.00 Vrou wenkoor. 9.50 Orkest. 9.45 Koorconcert. 10.00 Orkestconcert. 11.00 Vaz Dias. 11.05 Concert. 11.30 Gramofoonplaten. Huizen, 296 M. 8.00 Schriftlezing. 8.15 Gramofoonplaten. 10.30 Morgendienst. 11.00 Chr. lectuur. 11.30 Gramofoonplaten. 12.30 Orgelconcert. 2.00 Voor de scholen. 2.35 Gra mofoonplaten. 2.45 Voor de keuken. 3.15 Knipcursus. 3.30 Hoedenmaakcursus. 4.00 Bij - bellezing. 5.00 Orkest. 6.30 Vragenuurtje. 8.00 Mannenkoor. 9.00 Causerie. 10.05 Vaz Dias. 10.15 Gramofoonplaten. Daventry, 1554 L 10.35 Morgenwijding. 10.50 Berichten. 11.05 Lezing. 12.20 Dansmu ziek. 1.20 Orgelspel. 2.05 Orkest. 2.45 Voor de scholen. 4.05 Orkest. 4.50 Orgelspel. 3.35 Kin deruur. 6.20 Berichten. 6.50 Pianomuziek. 7.10 Lezingen. 8.20 R vue. 9.20 Berichten en lezing. 9.55 Kamermuziek. 11.20 Dansmuziek. Parijs, „Radio-Paris", 1724 M. 12.20 Or kest. 12.50 Gramofoonplaten. 1.25 Concert. 7.40 Orkest. 8.20 Operette. Kalundborg, 1153 M. 11.20 Concert. 2.50 Orkest. 7.20 Tooneel. 8.20 Saxofoon en piano. 9.00 Orkest. 9.50 Strijkkwartet. Langenberg, 473 M. 6.25 Gramofoonpla ten. 11.10 Concert. 12.20 Concert. 4.20 Con cert. 7.20 Gevarieerd programma. 8.05 Orkest. 9.50 Concert. 10.35 Gramofoonplaten. Brussel, 508 M. 12.20 Gramofoonplaten. 1.30 Orkest. 5.20 Orkest. 6.50 Gramofoonpla ten. 8.20 Orkest. 10.30 Gramofoonplaten. 338 M.12.20 Orkest. 1.30 Gramofoonplaten. 5.20 Orkest. 6.50 Orkest. 8.20 Orkest. 10.30 Gramofoonplaten. Zeesen, 1635 M. 6.55 Concert. 7.55 Cau serie. 8.35 Opera-fragmenten. 9.35 Berichten en hierna dansmuziek. ZENDEI?-VERHUIZING. Binnenkort zal de bekende Engelsche lange golf-omroepzender vanuit Daventry worden overgeplaatst naar het kleine dorpje Wych- bold nabij Droitwich in Worcestershire, evenals de zender die bekend is als Midland Regional, welke zich ook in Daventry be vindt. De reden van deze verhuizing is het feit, dat de in Daventry ter beschikking staande plaatsruimte ingenomen wordt door de installaties van den Engelschen Empire- zender. Van de verhuizing der beide om- roepzenders zal worden gebruik gemaakt om zo tegelijkertijd te vernieuwen. De lange golf-zender, die thans met 30 KW werkt, zal daarbij een vermogen van 150 KW krijgen. van publieke vermakelijkheden, vergaderingen, enz. Alhambra-theater. Van 13 tot 19 Januari. „Der Sieger" en „Een dubbel huwe lijk." Luxor-theater. Van 13 tot 19 Januari. „Chou-Chou" en ,,'n Duivelsche Cowboy". Zondag 15 Januari. Openbare cursusver gadering O.S.P., Concertgebouw, 10.30 uur. Maandag 16 Januari. Filmavond, Nuts- departement, Grand Hotel Britannia, 8.15 uur. Dinsdag 17 Januari. Opvoering van „de Matrozen van Cattarro", instituut voor Arbeidersontwikkeling, Concertgebouw, 8 uur. Woensdag 18 Januari. Feest- en propa- ganda-avond, Ned. Coöp. Vrouwenbond, „de Oude Vriendschap", 8 uur. Woensdag 18 en Donderdag 19 Januari. Declamatie-avond, C.K.W.O, Concertge bouw, 8 uur. Vrijdag 20 Januari. Optreden Hartvelt- kwartet, A.G.O., Concertgebouw, 8.15 uur. Het huis, waarin onze kinderen wonen. „Jenny", zei mevrouw Dennis op een scher pen toon tot haar vijftienjarige dochter, „Jenny, ik heb je gezegd de zout- en peper strooier en de kaasstolp op het buffet te zetten. Wil je dit dan ook asjeblieft doen „Maar moeder," protesteerde het meisje, „zij maken het buffet zoo vreeselijk romme lig en ouderwetschMag ik ze niet in de kast zetten „Neen, dat mag je nietIk wil ze op het buffet hebben en nergens anders. Begrepen Dit is mijn huis en ik ben hier de baas en zal de dingen dus precies regelen zooals ik dat wil." „Goed moeder," antwoordde Jenny gedwee. Maar het bloed vloog haar naar het gezicht, omdat het haar krenkte op zoo'n terecht- wij zenden toon te worden toegesproken in het bijzijn van mevrouw Drake, waarvan ze veel hield. Ze verliet de kamer onmiddellijk nadat ze den koffieboel had afgewasschen en weg geborgen. Nauwelijks was de deur achter het meisje gesloten of haar moeder merkte op „Jenny is blijkbaar aan den leeftijd toe, waarop tegenwoordig jonge menschen graag alles willen veranderen. Maar ik denk er niet aan mij door mijn eigen dochter te laten ringel- ooren, zooals ik wel bij sommige moeders ge zien heb. Ik koop ook nog zelf haar kleeren en laat haar niet haar eigen keus doen, zoo als bij meisjes van dien leeftijd al voorkomt. Dat vind ik volstrekt niet noodig. Het is niet hóAr geld, dat er aan besteed wordt, maar het mijne. Natuurlijk koop ik dan wel eens dingen, die de jongedame niet aanstaan, maar ik zeg altijdJe kunt ze dragen of je kunt ze niet dragen, maar je krijgt er geen andere voor in de plaats." Mevrouw Drake aarzelde. Toen zei ze moe dig en eerlijk„Vind je het goed, dat ik, nu je dit onderwerp toch hebt aangeroerd, er ook mijn meening eens over zeg,?" „Maar natuurlijk, graag zelfsantwoord de de gastvrouw. „Kijk, om dan maar dadelijk met de deur in huis te vallen, wou ik dit zeggenIk ge loof, dat je je hier vergist. Je hebt zoopas gezegd, dat dit jouw huis is. Goed. Maar je zult toch ongetwijfeld willen, dat Jenny zich er thuis voelt, dat het dus ook haar tehuis is. Ze heeft, zooals trouwens heel de jeugd, een ander oordeel over de dingen dan wij. Zij vindt het werkelijk leelijk wanneer een buf fet overladen is met voorwerpen, ook al is het zilver, dat er op staat, nog zoo mooi. Dit is nu eenmaal een van de nieuwe begrippen omtrent kunst en interieur. En ik geloof wel, dat zij het bij het rechte eind heeft. Jenny bezit, naar ik meen te hebben opgemerkt, een goeden smaak en een goed oordeel. En waar om zou je die niet benutten? Waarom zou je Ijaar dan niet toestaan haar kleeren zelf te koopen of althans een deel daarvan „Maar zij is toch nog niet oud genoeg om te weten wat het best voor haar is op het ge bied van kleedingprotesteerde de moeder. „Ach, misschien kan zij dan nog niet alleen mantels, hoeden en schoenen en zoo koopen, maar dan moet je haar toch in elk geval toestaan ze mee te helpen uitkiezen. Want je moet niet vergeten, dat zij het is, die de kleeren moet dragen. En ik geloof zeker, dat je je dan nog verbazen zult over haar smaak en oordeel, die zij aan den dag weet te leg gen. In ieder gevalhoe wil je haar tot een practisch en zelfstandig mensch maken zon der haar met de praktijk te laten kennis maken? En hoe kun je verwachten, dat zij belangstelling en liefde heeft voor de dingen in huis als je haar nadrukkelijk voorhoudt, dat het jouw huis is Als jij eens in haar plaats was, zou je je dan niet altijd als een buitenstaander voelen Ik heb opgemerkt, dat jongens en meisjes, die altijd en bij iedere gelegenheid worden voorgehouden, dat het huis waarin zij wonen het huis van hun ouders is, dit huis zoo gauw als het maar kan verlateli voor een huis, dat zij naar hun eigen smaak en behoeften hopen in te rich ten. Je kunt wel begrijpen, dat dit niet zel den onvoldane, te vroege huwelijken tot ge volg heeft, met alle narigheden er bij, die daaraan verbonden zijn. Ik ben van meehing, dat als jonge menschen weten en voelen, dat het huis, waarin zij wonen, ook hun huis is en er dus hun tehuis in vinden, zij het niet dan noodzakelijk zullen verlaten. Zij zullen niet uithuizig zijn, zooals Jat heet, en zij zullen geen overijlde stappen voor de toe komst doen." De bezoekster zweeg en de moeder zat een oogenblik stil voor zich uit te kijken. Toen zei ze „Dank je voor wat je allemaal gezegd hebt. Ik beloof je, dat ik or over zal na denken." LILLIE SAUNDERS. Eenvoudige groenten in een nieuw kleed. We hebben al zoo lang kool gegeten en wortelen en koolraap en bieten en uien iederen winter beginnen we er met frisschen moed weer aan verlangen we er zelfs naarmaar als de eerste wintermaanden voorbij zijn, is het nieuwtje er geheel af en beginnen de klachten over de eentonigheid der wintergroenten van voren af aan. Dat is jammer, want de eetlust gaat er daardoor zeker niet op vooruit. En wat méér zegt, de waarde van juist deze wintergroen ten, hun gehalte aan bepaalde minerale stof fen, stempelt ze tot producten, die iets beters verdienen dan de algemeene minachting. We willen eens probseren de wintergroen ten eenige ervan tenminste in een nieuw kleed te steken en er gerechten van te maken, die aan smakelijkheid een hooge voe dingswaarde paren, zóó zelfs, dat in een mid dagmaal, waar zulke gerechten een plaats vinden, zonder bezwaar het vleesch achter wege kan blijven. Passen we die methode één of tweemaal per week toe, dan besparen we op ons huishoudgeld, zonder dat de ge zondheid van de aan onze zorgen toever trouwde gezinsleden er ook maar eenigszins door in 't gedrang zal komenintegendeel Winterwortelen met groene erwten (4 personen). 1 K.G. winterwortelen. 500 gram groene erwten. 4 eetlepels boter. 3 theelepels Maggi's Aroma. 1 volle eetlepel fijngehakte peterselie. Begin met een dag van te voren de erwten te wasschen en in ruim water gedurende den nacht te weekenzet ze den volgenden dag met hetzelfde water op en kook ze, onder toe voeging van wat zout, zachtjes gaar (onge veer l/2 uur). Zet, als de erwten een uur gekookt hebben, de gesnipperde wortelen op met een klein bodempje water; laat ze op een zéér zacht vuur gaar worden (ongeveer f2 uur) en vul, als het noodig mocht zijn, het water op den bodem wat aan, echter steeds zóó, dat de wortelen tegelijk gaar en droog kunnen zijn. Schep met een schuimspaan de erwten over in de wortelpan, voeg er de boter bij en laat de groente nog een oogenblik stoven. Schud er ten slotte de gehakte peterselie en de Maggi's Aroma door en doe het gerecht in een groentenschaal. Geef er bij voorkeur een schaal aardappelpurée bij en laat voor dezen maaltijd het vleesch vervallen. Het allereenvoudigst stellen we het gerecht samen als we een rest erwten gebruiken, die we den vorigen dag bijvoorbeeld tijdig uit schepten van de in wording verkeerende erwtensoep. Het gebruik van twee pannen voor één gerecht wordt dan overbodig en de gasbesparing is vrij aanzienlijk. Kappen van zijde zien we voor staande lampen zoo goed als niet meer. Sinds men tot de ontdekking is gekomen, dat perkament prachtig het licht doorlaat en daardoor een zacht en aangenaam schijnsel geeft, ziet men niet anders dan perkamenten kappen. Perkamenten kappen zijn zonder veel moeite zelf te maken, wat prettig is, omdat ze daardoor een eigen cachet krijgen, wat we thans door de massa-productie wel eens te vergeefs zoeken als we in de winkels komen, waar we de kappen kant en klaar kunnen koopen. Perkament is in verschillende tinten in ieder gewenscht aantal centimeters te krijgen. Ook is het al in den juisten vorm ge sneden ',e koop. We hebben dan niets anders te doen dan er met Oost-Indische inkt of met waterverf een teekeningetje op te maken. Heel fijntjes, o heel fijntjes maar. De voor- stellinkjes krijgen dan iets heel teers en broos als het licht er achter schijnt. Op een klein kapje staan allerliefst een paar antieke poppetjes. Wit u zoo'n kapje maken, dan heeft u maar hlet figuurtje, dat we hier afbeelden, enkele malen op 'iet perkament te calqueeren en met waterverf te kleuren. Ingemaakte snijboonen met witte boonen (4 personen). 1 K.G. snijboonen uit 't zout. 500 gram witte boonen. 4 eetlepels reuzel of boter. 4 theelepels Maggi's Aroma. Zorg er voor. dat de witte boonen afkomstig zyn van een boonenmaal van den vorigen dag. Kook ze, als dit niet mogelijk is, afzon derlijk gaar in het water, waarin ze een nacht geweekt hebben. Zet de snijboopen met zeer ruim water op, verversch dit water eenige malen tot de boo nen niet meer te zout zijn. Reken als kook- Mooi is het ook om het kapje verschillende in elkaar vloeiende tinten te geven. Daarvoor maken we he* perkament eerst met water nat en geven dan hier en daar enkele stre ken waterverf, die zachtjes ineen vloeien. Zelf een soort perkament maken, ja, dat be staat ookWe nemen dan een vel teeken papier, niet to dik, maar ook niet te dun. Dit leggen we vlak op tafel, liefst op een vloeiblad, en betten het met een van slappe thee doortrokken spons tot L.et papier er ge heel mee doordrenkt is. Zachtjes frommelen we het papier tot een prop in elkaar. We drukken stevig aan en halen het dan voorzichtig weer uit. Op een vlakke tafel leggen we het papier neer, waarin we nu mooie, fijne nerfjes zien. Vervolgens strooien we er geraspte kaars (Zetter, maak er alsublieft geen „kaas" vanover en houden er een gloeiend strijk-, ijzer boven. Het kaarsvet ,melt dan, vloeit uit en maakt het pap'ier doorzichtig. Met een lauw ijzer drukken we het papier vervolgens glad en kreukolloos en daarna hebben we het mooiste en fijnste perkament, dat we ons wenschen kunnen. tijd ongeveer V/2 uur. Schep dan de witte boonen met een schuimspaan bij de afgegoten snijboonen, voeg er het vet of de boter bij en laat de groente nog even stoven. Maak ze ten slotte af met de Maggi's Aroma en geef er bij voor keur aardappelpurée bij. Knolselderie met groene erwten of witte boonen (4 personen). 4 kleine selderieknollen öf 2 groote. 500 gram groene erwten of witte boonen. 4 eetlepels boter. 2 theelepels Maggi's Aroma. Zorg bij voorkeur voor een rest erwten of boonen van den vorigen dag kook, als deze niet beschikbaar is, de erwten of boonen in. ruim water gaar, nadat ze eerst een nacht geweekt zijn. Snijd de selderieknollen in plakken, schil ze, wasch ze en snijd ze in reepjes. Zet ze op met een bpdempje water en een ietsje zout en laat ze op een zeer zacht vuur gaar worden (ongeveer /2 uur). Zorg er voor, dat de groente niet aanbrandt en vul dus het water op den bodem wat aan zoodra dit noodig blijkt. Schep met een schuimspaan de erwten of de boonen bij de selderie, voeg er de boter bij en laat het gerecht nog een oogenblik stoven. Roer er ten slotte de Maggi's Aroma door en dien de groente liefst voor met purée. Efficiency in de huishouding. De Nederlandsche Vrouwenbond voor Huishoudings-organisatie. De vrouwenwereld is opnieuw een vereeni- ging rijker geworden, en wel de „Nederland sche Vrouwenbond voor Huishoudings-orga- nisatie". Deze bond is niet in het leven geroepen om bij alle bestaande vrouwenverenigingen nog een nieuwe te voegen. Integendeel, zegt het bestuur. Hij beoogt veeleer het tot elkaar brengen en het doen samenwerken van ver- eenigingen en instellingen, die verspreid'in Nederland en den vreemde, zich reeds bezig houden met de verbeterde organisatie van het huishoudelijk bedrijf. De meeste vrouwen hebben haar huishouding nog ingericht op den ouden voet en verzuimden bij de veran dering der tijden, bij de verandering der levenseischen van jong en oud, ook hier de bakens te verzetten. De Nederlandsche Vrou wenbond voor Huishoudings-organisatie wil nu in alle klassen onzer samenleving het zoo doelmatig mogelijk (efficient) voeren van het huishoudelijk bedrijf bevorderen. De bond tracht dit doel te bereiken met o.a. de volgende middelen 1. het verzamelen uit binnen- en buiten land en bekend maken van al hetgeen bij draagt tot doelmatige huishoudings-organi satie 2. fiet doen uitgeven van een orgaan 3. het doen houden van voordrachten, con gressen en cursussen 4. het geven van voorlichting en het organi- seeren van tentoonstellingen. In het voorloopig bestuur werden gekozen de damesVan Waveren—Resink, de Holl, Loef—Bokma, Muller—Lulofs en Van der Schalk. Het ligt in de bedoeling in iedere gemeente van ons land, waar een voldoend aantal leden is, een afdeeling te stichten. Vragen moeten worden gericht aan De Brievenbus dezer courant. Anonieme brieven komen voor beantwoording niet in aanmei-king. Mevr. A. N. van L. te VI. De koffievlek- ken kunt u wegmaken door wrijven met spiri tus of eau de Cologne, daarna spoelen in water.

Vlissingse Courant | 1933 | | pagina 10