1000 500 300 150 100 25 VRIJDAG 13 JANUARI EERSTE BLAD No. II 71e Jaargang •1933; Uitgave: Firma F. VAK DE VELDE Ir., Walstraat 58-60, Vlissingen. ïelef. 10. Postrekening 66281 Verschijnt dagelijks, uitgezonderd op Zondao en algemeen erkende Christelijke Feestdagen STADS- EN PRQVINCIENIEUWS BUITENLAND GEMENGD NIEUWS VLISSINGSCHE COURANT ABONNEMENTSPRIJSVoor Vlissingen en de gemeenten op Walcheren /2.20 per 3 maanden. Franco door het geheele rijk 2.50. Voor België, Duitschland en Frankrijk 3.80. Voor de ove rige landen bij wekelijksche verzending 13.80, met Zondagsblad 4.75. Afzonderlijke nrs. 5 ct ADVERTENTIEPRIJS Van 1 -5 regels 1.25 iedere regel meer 25 cent Bij abonnement speciale prijzen. Reclames 50 ct p. regel. Kleine advertenties van 1 5 regels 50 ct Iedere regel meer 10 et (max. lOregels). 8ij3-maal plaatsing vanl -5regels fl. alles tegen vooruitbetaling. De abonné's in 't bezit eener Polis, zijn GRATIS verze kerd tegen ongelukken voor gulden bij levens lange ongeschikt heid tot werken. gulden bij dood door een ongelukT gulden bij verlies van een hand, voet ot oog. gulden bi| verlies van een duim gulden bn verlies- van een wijsvinger gulden bi| verlies van eiken anderen vinger AANGESLOTEN BI] HET BUREAU VOOR PUBLICITEITSW AARDE, INGESTELD DOOR DE VERF.ENIGING „DF NEDERLANDSE HF l)A< iBI ADPERS'! Dit nummer bestaat uit 2 bladen Eervol ontslag verleend. De Commissaris der Koningin heeft aan den heer G. Waller te Vlissingen, op eigen verzoek, eervol ontslag verleend als lid der commissie van toezicht op den doortocht en het vervoer van landverhuizers te Vlissingen. Instituut voor arbeidersontwikkeling. Dinsdag a.s. gaat voor het Instituut in het Concertgebouw het tooneelstuk ,(De matrozen van Cattarro", van den bekenden tooneel- schrijver Friedrich Wolf. In tooneelkringen wordt het algemeen be schouwd als een der beste stukken, die na den oorlog zijn verschenen. Het beeldt in zes sterk geschreven tafereelen den opstand op den Oostehryksch^ kruiser „St. Georg" uit, toen deze met andere sche pen lag ingesloten in dt bocht van Cattarro. Het was een uitbarsting van het verlangen naar vrede. Maar tevens een uitbarsting van de ontevredenheid over slechte behandeling, slechte voeding enz. Officieren worden gevan gen gezet, maar ook onder de opstandelingen komt verdeeldheid en eindigt dit gebeuren met het gevangen nemen der leiders. Reeds op vele plaatsen in ons land, gaven de „Jonge Spelers" onder leiding van Ben Groeneveld met dit ctuk goede kunst te aan schouwen. Scheepvaartberichten. Het' van Antwerpen komende Grieksche stoomschip „Attikos" is nabij Hansweert in aanvaring geweest met het Finsche stoom schip „Merennetito", met een lading hout van Abo naar Antwerpen. De „Attiko" is ±n beschadigden toestand naar Antwerpen te ruggekeerd. Hedennacht iss het Deensche stoomschip „Nord Farer" tusschen den Margrietenpolder en de bocht van Baarland aan den grond geloopen. Hedenmiddag zal door sleepbooten ge tracht worden het schip, dat van Antwer pen kwam, vlot te sleepen. Hedennacht is op de plaat, gelegen voor de haven1 van Ter Neuzen, gestrand het Nederlandsche motorschip ..Jo". Het schip. dat 160 ton meet, is geladen met 140 ton gevelsteen en afkomstig van Rijen met be stemming naar Ostende. Mén vermoedt dat het schip gebroken is en zalmen, na 40 ton der lading te hebben gelost, trachten het schip hedenmiddag met sleepbootassistentie van de plaat te sleepen. MIDDELBURG Ontslag lid gezondheidscommissie. De Commissaris der Koningin heeft aan den heer P. Dumon Tak te Middelburg, op eigen verzoek, eervol ontslag verleend als lid der gezondheidscommissie te Middelburg, on-, der dankbetuiging voor de in die functie be wezen diensten. OOST- EN WEST-SOUBURG Gevonden voorwerpen. Belastingmerk bij L. de Witte, Middelb. straat A 267 twee lederen broekspijpen (motorbroek) bij Meuleriberg, Ritthemsche straat B 408heerenrijwiel by bode Piefcerse, Burchtstraat B 347. HAAMSTEDE. N.v. „Gadra". Met no. 9 van de „Staatscourant" zijn verzonden afdrukken, van de akten betref fende de N.V. Maatschappij tot Exploitatie van Onroerende en Roerende Goederen Gadra", gevestigd te Haamstede. OOSTBURG. Staking by de werkverschaffing. Door een ploeg van de werkloozen te Oostburg werd Woensdag geweigerd het werk te hervatten, naar men zegt op grond van £e te lage belooning. Deze is 2'4 cent per uur overeenkomstig de ryksvoorschriffcen. Ver woed wordt, dat de werklieden in den waan verkeerden, dat alles van de gemeente uit- 6ing en dat men nu op deze wijze het ge meentebestuur zou dwingen. Dit ls niet meegevallen; toevallig Uwam en e'sen dag een fceamute van de Heide maatschappij om het werk op te nemen en vond hij niemand aan het werk. Heden hebben de stakers den wensch te kennen gegeven het werk te hervatten, en daarover zelfs met de autoriteiten getelefoneerd, doch namens den minister is schorsing bevolen. De zaak wordt nu nader onderzocht. PHILIPPINE. Een oplichter. Dezer dagen kwam bij een schilder te Philippine een persoon, die zich uitgaf als reiziger van het Chemisch Pharmaceutisch Bureau „Auto-Polish", gevestigd te Amster dam, die den schilder kartonnen doosjes, in houdende. een roodkleurig product,, ten ver koop aanbood, welk product volgens zijn zeggen „Tobin" heette. Het was een chemisoh product afkomstig van het Bureau, waarvoor de reiziger voorgaf te zijn aangesteld en diende om daarmede ruiten, brill'eglazen enz. in te wrijven, teneinde deze voor aanslag en bevriezen te vrijwaren. De prijs van een doosje 'nkoop bedroeg ƒ1.50, ierwyl de ver koopprijs ƒ2.50 was. Hij zocht den schilder aan den alleenverkoop voor Zot-uwsch-Vlaan deren op zich te nemen. Men zou dan voor hem in het rayon Zeeuwsch-Vlaanderen gra tis reclame maken, door middel van aan plakbiljetten. Door den reiziger werd een proef met het product genomen, die op he£ eerste gezicht volkomen scheen te slagen. Dezen uitslag en de goede verdiensten, die er bij venkoop van het product bestonden en de verdere mooie voorspiegelingen, die den man werden r - daan, verlokten hem ofschoon hij aanvan kelijk argwanend tegenover het geval had gestaan zich voor de zaak te interessee ren, een agentschap te aanvaarden, en voor een bedrag van ongeveer ƒ50 van het goedje in te slaan. Na het vertrek van den reiziger besloot hij maar eens een proef te nemen op zijn win kelruiten. De uitslag was, dat deze na twee dagen zoo vuil waren geworden, dat reiniging noodzakelijk was, hetgeen men slechts met zeer veel moeite gedaan kon krijgen. Ook andere personen, wien de schilder het pro duct op proef had afgestaan, deden dezelfde teleurstellende ervaring op. Men begreep thans er te zijn ingevlogen en met een bedrieger te doen te hebben ge had. Bij een door de politie ingesteld onderzoek, bleek, dat men ook reeds elders in het land tegen deze practijken had gewaarschuwd. Men zij dus op zijn hoede. Rijkspostspaarbank. Opgave over de maand December 1932. Vlissingen: ingelegd 59.956.16 terugbetaald - 56.420.59 meer ingelegd 3535.57 Het aantal nieuw uitgegeven boekjes be droeg 27. Op staatsschuldboekjes werd afgeschreven 6450.— Middelburg: ingelegd 61.706.21 terugbetaald - 62.406.25 minder ingelegd 700.05 Het aantal nieuw uitgegeven boekjes be droeg 36. Oost-Souburg: ingelegd f 9248.64 terugbetaald - 7264.36 meer ingelegd 1984.28 Het aantal nieuw uitgegeven boekjes be droeg 7. Koudekerke: ingelegd 2064.59 terugbetaald - 2083.85 minder ingelegd 19.26 Het aantal nieuw uitgegeven boekjes be droeg 2. Breskens; ingelegd 18155.97 terugbetaald - 7346.84 meer ingelegd 10809.13 Het aantal nieuw uitgegeven boekjes be droeg 6. G r o e d eï ingelegd 7967.11 terugbetaald - 5827.36 meer ingelegd 2139.75 Het aantal nieuw uitgegeven boekjes be droeg 2. Schoondijke: ingelegd 3445.— terugbetaald - 2619.88 meer ingelegd 825.12 Het aantal nieuw uitgegeven boekjes be oeg 4. Oostburg: ingelegd 7858.99 terugbetaald - 6170.08 meer ingelegd 1688.91 Het aantal nieuw uitgegeven boekjes be-, croeg 5. IJ z e n d ij k e: ingelogd 21066.89 terugbetaald - 17136.77 meer ingelegd 3930.12 Het aantal nieuw uitgegeven boekjes be droeg 9. ZOO STIJF ALS EEN PLANK. Kon zijn jas nïet meer aantrekken. Nu weer zoo flink als ooit. Hoe gelukkig moet deze man zich voelen, nu hij weer flink en lenig is, na zoo langen tijd een slachtoffer te zijn geweest van ïheumatiek. „Het is nu vele jaren geleden", schrijft hij, „sinds ik voor het eerst mei chronische rheumatiek te bed moest blijven Daarna moest ik met twee stokken ronclloo- pen. Ik leefde in een ellendigen toestand tot vijf jaar geleden. Ik kon me slechts bewegen ah een houten blok door me heelemaal rond te draaien, ik kon mijn jas niet aan- oi uittrekken zonder hulp van mijn vrouw Maar dank zij Kruschen Salts, dat ik nu vijf jaar lang regelmatig genomen heb ben ik zoc actief als een jonge man van 23" E. H. Opgehoopte afvalstoffen en urinezuur, die c'e kwellende rheumatische pijnen doen ont staan, krijgen kans om zich te vormen wan neer ingewanden en nieren te traag werken Kruschen Salts spoort ingewanden en nie ren aan tot beter functionneeren en drijft overtollig urinezuur en schadelijke afvalstof fen zacht en volkomen uit het lichaam. De pijnen wor&en nu gestild, gezwellen slinken, verstijfde ledematen worden weer lenig \ooytaan zal ,.de kleine ^agel^ksche dosis U inwendig schoon houden, vrij van afval stoffen, overtollig urinezuur en dus ook vrij van rheumatiek. Kruschen Salts is uitsluitend verkrijgbaar by alle apothekers en drogisten 0.90 en 1.60 per flacon. DE POSITIE VAN DE FBANSCHE REGEERING. In politieke kringen is men van meening dat naarmate de dag voor de behandeling van het financieele plan van minister Chéron in de Kamer nadert, de positie van de re geering critieker wordt. Twee gebeurtenissen hebben hun stempel gezet op den dag van gisteren. De vertegenwoordigers der ambte naren-organisaties hebben de onderhande lingen met de regeering verbroken en de socialisten hebben besloten zich niet voor voldongen feiten te laten plaatsen en zij hebben een commissie benoemd, die nog in den loop van vandaag contact zal zoeken met Paul Boncour, of met Chéron, om nauwkeurig op de hoogte te komen van ae bedoelingen der regeering. In aansluiting op een onderhoud tusschen de vertegenwoordi gers van het overheidspersoneel, onder lei- cbng van den secetaris-generaal van het Fransche vakverbond, Jouhaux, die plotse ling uit Genève is teruggekeerd, hield het Fransche vakverbond gisterenavond een ver gadering, waarin besloten werd tot het af breken der onderhandelingen met de regee ring. De ambtenarenbond, die,ongeveer 40.000 leden telt, heeft voorgesteld een gemeen schappelijk front te vormen om druk op de regeering uit te oefenen. Het gevaar van een algemeene staking is niet uitgesloten, doch men hoopt dat men tot hervatting der on derhandelingen kan komen. Het besluit der socialisten werd in een fractievergadering genomen, die Léon Blum er 4 andere ver tegenwoordigers opdroeg zich met de regee- rmg in verbinding te stellen, wat in den loop van vandaag zal geschieden. STIMSON OVER ZIJN ONDERHOUD MET ROOSEVELT. Staatssecretaris Stimson is gisteren te Washington teruggekeerd. Hij heeft aan de journalisten verklaard, dat hij een zeer in teressant onderhoud met Roosevelt gevoerd heeft en dat 6 uur heeft geduurd. Van het geen besproken is, kon hij natuurlijk niets mededeelen. Democratische afgevaardigden, die tot den vriendenkring van den nieuwen president behooren, geven de meening te kennen, dat er tusschen de huidige en de as. regeering wat de grondtrekken betreft, over eenstemming bestaat, doch dat *zU de vraag stukken van buitenlandsche politiek verschil lend wensciien te behandelen, al streven zij hetzelfde doe) na. Alleen wat de manier van optreden betref* mag men van de nieuwe regeering zekere wijzigingen verwachten Amerika veroordeelt het optredei van Japan dateerst gedaan heeft of het alleen tegen China optrad, om het streven naar zelfstan digheid van Mantsjoerije te steunen, doch dai vervolgens openlijk tot verovering van oud- Chinr—ch gebied is overgegaan. Inzake de mandaten komt het standp'int van Roosevelt met dat van Stimson en andere republikei nen overeen Amerika heeft de geallieerden geholpen den ooriog te winnen en mag daar aan het recht ortleenen mee te praten ovst het lot der koloniën. Roosevelt komt evenals Hoover op voor een gepaste ontwapening Amerika heeft zijn vloot tot dusver een hee. einde beneden de sterkte gehouden, die het op grond van de overeenkomst van Londen hebben mocht. DE TOESTAND IN SPANJE. Bij de gevechten in het dorp Casas Viejas in de provincie Cadiz, waar de politie eei. huis in de lucht moest laten vliegen, zijn ne gentien opstandelingen gedood. Voorts kwam zooals gemeld, een agent om met leven, doch bovendien werden er vijf agenten gewond. In alle huizen van het dorp zijn huiszoekingen gehouden, waarbij wapens van de meest uit. eenloopende soorten werden gevonden. Ei hadden talrijke arrestaties plaats. Ook in de provincie Cuenca is het tot ge vechten gekomen, waarbij een persoon wer gedood. In ander' deelen van Spanje is hei eveneens nog-onrustig. H ar kinderen verlaten Naar „het Vc'k" meldt, heeft gisteren een vrouw uit Hoofddorp haar vijf kinderen op het raadhuis gebracht, waarna z weer ver dweende gemeente moest maar onderdak verschaffen. De hoofdzaak van deze historie is wel, dat de weduwe geen kans meer za? haar kinderen te onderhouden. Bovendien" kwam er nog by, dat zy 'r verhouding stonc* met een n.an, die niet van zins schijnt te zijn de vijf kinderen va* de weduwe er bij te ne men. De inderen moesten er dus maar het slachtoffer van worden. Na den brand van de „At- 1 a n t i q u e". Uit alles wat tot nu toe bekend geworden is over het sleepwerk kan geconcludeerd worden, dat het zeer moeilyk is om vast te stellen wie de „Atlantique" het eerst vastmaakte. Het was alles zeer vérward. Het moet overigens vrywel vaststaan, dat de eerste tros is vastgemaakt door een Fransche boot. Dit is een tros geweest die aan het an ker aan de achterzyde van de Atlantique werd vastgemaakt. De Roode Zee heeft wel het eerst een lyn over het wrak geschoten die door de Duitsche sleepboot „Simson" werd opgevangen. Toen men langs deze lyn bezig was dikkere lynen en later ook kabels over te trekken, maakten de Franschen aan de achterzijde aan het anker vast. De lyn van de Roode Zee was dus wel het eerst, maar men kan niet zeggen, dat men het wrak door deze lyn had vastgemaakt. Ove rigens zijn de drie Hollanders de eersten ge weest die aan boord geklommen en gebleven zijn. Aan deze lieden is het dan ook te dan ken geweest, dat de trossen van de verschil lende sleepbooten aan het wrak vastgemaakt konden worden. Bendehoofd van auto helers. Gisteren is het der Duitsche Kriminalpolizei mogen gelukken den aan voerder van de autohelers te arresteeren, die talryke in de groote Duitsche steden gestolen personenauto's in de omgeving van Venlo ons land binnensmokkelden, om ze hier tegen een zacht prysje le verkoopen. De thans aangehoudene bleek te zyn W Schön, eigenaar van de werkplaats, waarin de wagens een zoo grondige verandering on dergingen, dat zy vrywel onherkenbaar wa ren, zelfs voor de eigenaars. Toen men de bende op het spoor was gekomen en het te Dusseldorf verbiyf houdende rooversnest leeggehaald had, kon men tien personen ar resteeren. Het hoofd der bende, de thans aangehouden Schön, kon destyds echter ont komen en de politie geraakte elk spoor van hem byster. De arrestatie geschiedde, vertelt het „Hbl.'" thans louter door toeval. Wegens een moord werden n.l. verschillende personen aangehou den, onder wie ook Schön, die echter met deze zaak iets te maken bleek te hebben By zyn uitlevering aan de politie-gevangenis heeft men pas gemerkt, welk een zeldzamen vogel men gevangen had. Een valsche munters bende. Ambtenaren der valschgeld- centrale te Beriyn zyn er in geslaagd, alle leden op één na te arresteeren van een ben de, die sedert een jaar valsche twee-mark- stukken in omloop heeft gebracht. De leider der bende, een zekere Urban, slaagde er in te ontkomen. De valsche-munters hadden in een achter huis de eerste verdieping afgehuurd van een vrywel leeg staand fabrieksgebouw. Zy be kenden drie groote conservenblikken met in totaal 2000 valsche stukken van twee mark in een bosch naby Köpenick te hebben be graven. Deze werden er op hun aanwyzingen opgegraven en door de politie in beslag ge nomen. Een scheepsramp aan de Oostkust van Siberië. Het 3650 ton metende Sow jet-Russische stoomschip „Sachalin" is met een beman ning van 54 koppen en 200 passagiers aan boord, in de Ochotskische zee in nood. Het schip wordt als verloren beschouwd. Het Japansche stoomschip „Sappora Maru" heeft Donderdagochtend S. O. S.-seinen op gevangen, welke direct zijn doorgezonden aan het radiostation Hokkaido en andere stati ons. Alle pogingen draadlooze verbinding tot stand te brengen met het Sow jet-stoomschip bleken vergeefsch. Gevreesd wordt, dat het stoomschip verloren is gegaan. De zee van Ochotsk is een deel van den Stillen Oceaan, aan de Oostkust van Siberië. Edelmoedigheid van een vrouw. Een Duitsche oud-front soldaat, die zich «edert j;*ren in Palestina gevestigd had werd dezer dagen ziek en voor een ern stige operatie naar het ziekenhuis overge bracht. Teen hij na de operatie weer tot het bewustzijn kwam, zag hij, volgens een Reu- terbericht. een bekend gezicht over zich heen gebogen. Het was zijn' vrouw, die hy in 18 ;aar niet gezien had. By het uitbreken van ien oorlog woont en zij in Danzig. Hy werd soldaat en zijn vrouw ging by de Roode Kruis-af deeling. Eenige jaren later werden beiden als „vermist en vermoedelyk gedood" opgegeven. Nadat de vrede gesloten was zocht de man gedurende drie jaar in Europa tever geefs naar zyn vrouw en kwam tenslotte tot de overtuiging dat zy gedood moest zyn. Hij ring naar Pa^tina en huwde daar onder de Joodsche wet. Juist eenige maanden tevoren was zijn eerste vrouw verpleegster geworden !n het ziekenhuis te Jeruzalem. Zijn tweede vrouw heeft in echtscheiding toegestemd, welke door de Joodsche kerke- lyke rechtbank is toegestaan. Twee jeugdige bandieten. Twee jeugdige bandieten hebben getracht te Oslo een Wild-West-toestand te scheppen en groote ongerustheid teweeg gebracht onder de bevolking der stad. In een gesloten auto rijden zy 's avonds door de straten, stoppen by eenzame wande laars en berooven dezen. Zij hebben het voor al voorzien op tramconducteurs. Beide ban dieten treden steeds driester op en thans maken zy ook gebruik van revolvers. ^Een tramconducteur, 'ie weigerde zijn geld af te geven, hebben zy door een schot gewond en daarna zijn zakken leeggeplunderd. De politie stelt een uitgebreid onderzoek in naar de beide bandieten, die steeds keurig gekleéd gaan en by de overvallen zijden mas kers dragen. Hevige aardbeving in Australië. Jit Sydney wordt gemeld, dat een gebied, ongeveer 230 K.M. van Syd ney verwijderd, door een hevige aardbeving geteisterd is. De schokken hielden een minuut aan. Vooral de steden Goulburn en Yass moeten zeer geteisterd zyn. Verscheidene huizen hebben meters lange scheuren beko men. Hagelstorm in Zui d-A f r i- k a. Het Zuid-Afrikaansche district Keis- kammanoek (Kaap De Goede Hoop) werd Donderdag door een hevigen hagelstorm ge teisterd. Door de hagelkorrels werd een 2ui- geling gedood en werden twee personen ge wond. Een man kreeg een ernstige hoofdwon de. Groote schad: is aangericht onder de veestapels en over groote gebieden zyn de te velde staande gewassen verwoest. Van tal van tiuizen werden ruite^ vernield. Als man gekleed. Van een thans 68-jarige vrouw te Newhaven (Connec ticut) is gebleken, dat zy zich 40 jaar lang als man heeft weten voor te doen. zy stond In dien tyd bekend, zoo deelt Reuter mede, als William Baldwin Beamish en was jaren lang werkzaam in een drukkerij, waar geen van haar collega's ooit vermoed heeft, dat zij een vrouw was. Doordat zy ernstig ziek werd en in een ziekenhuis moest worden opgeno men werd haar travestie ontdekt. Zij weigert haar waren naam op te geven en op alle vragen antwoordt zy „Ik ben 68 jaar en ben geboren te Cork in Ierland". Een onderzoek in haar huis bracht aan het licht, 1at zy gewend was met een bijl naast haar te slapen.

Vlissingse Courant | 1933 | | pagina 1