LAND- EN TUINBOUW SPORT GEMENGD NIEUWS werkelijk. Geholpen, door personen, wier na men. zij noemde, beweerde zij aan den bevel hebber der Japansche vloot destijds Port Arthur te hebben overgeleverd. Het is waar, gelijk de Engelsche schrijvers over dit on derwerp opmerken, dat de Japanners bij het innemen van Port Arthur zich hebben ver wonderd over de groote, onaangetaste voor raden munitie, die zij er vondendat gene raal Stössel, door den Duitschen Keizer met de Ordre pour le Mérite begiftigd, zich later voor een krijgsraad had te verantwoorden, en dat men ten opzichte van het lot, hem ten deel gevallen, nooit een afdoende inlich ting heeft gekregen. Te Shanghai had de Gravin in 1905 den chef van den Japan- schen geheimen dienst ontmoethet was een der prinsen van het Keizerlijk huis, na ver want aan den Mikado, omdat, zoo merkte de gravin Ironisch op, de Japanners veel beter dan de Westerlingen de groote beteekenis van een goede organisatie der spionnage be grijpen. Deze Japansche prins vroeg op den man af of Port Arthur kon worden overge leverd zonder gevecht, waarop zij bevesti gend antwoordde, onder mededeeling, dat de prijs daarvan niet minder dan 30 millioen yen zou bedragen, gelijk staande met ruim 75 millioen gulden. Dat bedrag was zelfs den onaandoenlijken Japanschen prins te hoog niet alleen kon hij er niet aan denken dit aan te bevelen, maar hij kon daarover zeker niet beschikken zonder zijn chefs te hebben geraadpleegd. Maar de Gravin week geen yen van haar bedrag af, en tenslotte, na lange, lange o .derhandelingen, waarin de Japanners hadden getracht te beknibbelen wat zij konden, kwam het contrac tot stand, dat de uitbetalingen van dit bedrag regelde. Port Arthur viel, en de organisatie, door de Gravin vertegenwoordigd, kreeg de eerste twee millioen yen, die de eerste twee beta lingen vertegenwoordigden, gemakkelijk ge noeg. Maar daarna kwam een uitkeering van ongeveer 25 millioen gouden franken, die door de aangewezen bank niet werden ver strekt, wijl deze het contract wenschte te zien, dat destijds gegsloten was contract, dat op de meest geheimzinnige ",/ijze was verdwe nen, spoedig nadat van weerszijden was ge- teekend, en dat, naar de aanteekeningen van Robert Boucard ons leeren, eerst in 1915 is teruggevonden. Bij het verhaal teekent deze schrijver aan, dat het betreffende contract op een goeden dag aanleiding kan ge ven tot een veel geruchtmakende zaak, het geen intusschen nog moet vorden afgewacht. Verbazen kan het niet, dat cc gravin, die daarna vertelde de geheime organisatie der wereldspionnage te vertegenwoordigen, voor de hulp, die zij en de haren in. Rusland be loofden, een 200 millioen goudfranken eisclite. En na de heeren van den staf te hebben aangespoord om goed over de zaak na te denken, verdween zij. Maar na haar ver dwijnen kwamen de tongen los. Vermoedelijk hebben nooit officieren zich tegenover een zoo zonderling voorstel bevonden. Lang duurde de btraadslaging, waarbij verschil lende gezichtspunten werden ontwikkeld, tot dat men tenslotte overeen kwam de vrouw niet meer te ontvangen en dus vanzelfspre kend niet op haar aanbieding in te gaan. Robert Boucard betreurt het, cat men haar vrijelijk heeft laten rondloopen. Van twee en een, aldus zijn oordeelmen had öf op haar voorstel in moeten gaane öf haar moe ten arresteeren, teneinde haar e verhinderen haar bedreiging te volbrengen, dat zij aan de Sovjet-regeering haar diensten zou aanbie den. Men koos. zoo zegt hij, een derden weg, en hij schuift het lot, dat de geallieerde ex peditie in het Russisch binnenland onder ging, voor een niet gering gedeelte daarop. Maar het lot van deze expeditie, en hoe het dientengevolge ook op de Fransche vloot tot voorvallen kwam, die ongehoord mogen hee- ten, is een andere geschiedenis i Grondbewerking en onkruiden. De heer Cleveringa, rijkslandbouwconsulent te Zut- phen, is in en buiten zijn ambtsgebied be kend geworden door hetgeen hij heeft gedaan tot verbetering van den kalktoestand van den bodem. Thans heeft hij in een gehouden voordracht de aandacht gevestigd op een be langrijk onderwerp fouten in de grondbe werking. Wij komen hierop binnenkort terug. Wij willen nu slechts wijzen op een verschijn sel, door den heer Cleveringa in zijn rede vermeld, dat samenhangt met een verdichte bouwvoorhet optreden van bepaalde typi sche onkruiden. Kweek bijv. groeit bij voor keur op een verdichte bouwvoor met een dun ne kruimellaag, en wel des te hardnekkiger, naarmate de kruimel slechter is. Op kruime- ligen grond ontwikkelt het zich zoo zwak, dat het gemakkelijk is te bestrijden en voor goed te vernietigen. Op erg verdichten grond ge lukt dit nooit. Kamille en windhalm groeien het weligst op verlichte profielen. Op krui- meligen grond komen zij niet voor, zelfs niet, indien de grond vol zaad zit. Korenbloemen ontkiemen alleen in een verdichte bovenlaag met hooge water-capaciteit. Afdoende be strijding van deze hinderlijke onkruiden is dan ook mogelijk door tot stand brengen van een bouwvoor met minstens 12 a 15 cM. krui. mellaag. Doordat het tot standbrengen van een kruimelstructuur, die vooral door biolo gische krachten in stand moet worden gehou den, en die ingeleid wordt door een doelma tige grondbewerking, kan men zoowel lege ring als het optreden van bepaalde planten ziekten en onkruiden voorkomen, zoodat be strijding overbodig wordt. Daar zoowel lege ring als het optreden van bepaalde planten ziekten en onkruiden voorkomen, zoodat be strijding overbodig wordt. Daar zoowel lege ring als het optreden van bepaalde planten ziekten en onkruiden ten nauwste verband houden met dezelfde fouten in de structuur, nl. verdichting tot te weinig aëroob milieu, is tevens .duidelijk, waarom ze veelvuldig ge lijktijdig worden aangetroffen, zooals bijv. legering, voetziekte en sterke woekering van windhalm bü rogge en tarwe. Wedstrijd koolrapen. Het Instituut voor Plantenveredeling heeft in vorige jaren een onderzoek ingesteld naar de beste rassen koolrapen, en kan als resultaat daarvan een viertal rassen aanbevelen. Met deze werden verder vergelijkende proeven genomen op niet minder dan 56 koolrapenproefvelden. Hieron der volgen de gemiddelde drogestof-opbreng sten in Kilogrammen per H.A. over de jaren 1928 tot en met 1932 1928 1929 1930 1931 1932 Wilhelmsburger ?771 5800 6460 7220 6260 Bora's Friesche 7500 5340 5940 7110 5940 Agaat 7420 5870 7190 5920 Witte v. Aubigny 6500 7630 8230 6310 Ook de loofopbrengsten werden bepaald de Witte van Aubigny gaf de grootste loof- opbrengst. Agaat geeft weinig loof, daarop volgt Wilhelmsburger, terwijl Born's Friesche vrij wat loof geeft. Op één proefveld te Wa- geningen had het loof van Wilhelmsburger een drogestof-gehalte van ruim 11 terwijl de knollen slechts een gehalte hadden van 9 Hieruit moge blijken, dat de waarde van het loof niet te verwaarloozen is. Aan de hand van de verkregen cijfers, kunnen we de opbrengsten aan drogestof van het loof op ongeveer 20 van die der knollen stellen per H.A. geeft dit dus ongeveer 1200 K.G. drogestof. Omtrent bovenstaande 4 rassen valt nog het volgende mee te deelen 1. Wilhelmsburger in een best opbrengende, lichtgeelvleezige, vrij platte, groenkoppige, mooie regelmatige raap, goed te rooien. Fijne kop en weinig plat uitgespreid loof. Wat nei ging tot barsten en droogrot, hoewel goed duurzaam. Gehalte middelmatig. 2. Born's Friesche koolraap is een geelvleezige blauw kop, ovale raap, vrij goed te rooien, iets be- worteld, goed opbrengend, middelmatig ge halte. Geschikt voor keuken en export. Flinke, iets onregelmatige loof ontwikkeling. 3. Agaat is een geelvleezige, ronde blauwkop, vrij sterk beworteld. en nogal gegroefd, dus niet mooi voor menschelijk gebruik. Geringe loofont- wikkeling. Drogestofgehalte iets boven het gemiddelde. 4. Witte van Aubigny witvlee- zige, zeer veel opbrengende koolraap van meer langgerekten vormonregelmatig, zeer vertakt en diepwortelend, veel misvormingen, als lang- en meerhalzigheid komen voorde raap is lastig te rooien de loof ontwikkeling is zeer forsch en hoog opgaand. Ook op droge, schrale gronden geeft dit ras meermalen nog goede opbrengsten evenals bij laat zaai en. Groeit het vlugste door aardvlooibescha- diging heen. Weinig duurzaam. Niet bruik baar voor menschelijke consumptie. Wat hebben onze gewassen noodig Stikstof is noodzakelijk voor eiwitvorming en werkt sterk op de bladontwikkeling. Phos phorus helpt eveneens eiwit opbouwen, werkt bij jonge planten op wortelontwikkeling, en bij oudere op rijpheid der zaden. Kali werkt voornamelijk op de vorming J.er koolhydraten en heeft invloed op de nederzetting van het zetmeel op de daarvoor bestemde plaatsen zaad, bol, knol, enz Verder weet men niet veel zekers, dan alleen, dat het een voor de plan ten zéér belangrijk element is. Calcium (kalk) zit voornamelijk in den stengel en bladen. Van de werking weet men nog niet veel. IJzer is noodig voor de vorming der groene plantendaelen. Zwavel moet mede eiwitstoffen opbouwen. Magnesium is een deel van het bladgroen en helpt, naar men meent, vet vormen. Voor bijna alle gronden is het zoo goed als zeker, dat er voldoende ijzer, zwavel en magnesium in aanwezig is. We hebben dus bij de bemesting te zorgen voor stikstof, kalium en calcium (kalk). Stikstof gebrek openbaart zich doorlichtgroene tot gele bladkleur, tot roodachtig verloopend, vroege rijping, vroeg doorschieten bij groen ten. Een verschijnsel van phosphorzuurgebrek isgeringe zaadproductie, grauwe strookleur. Van kaligebrekkleine planten, bronsachtige bladkleur, kort stroo, vertraagde rijping, laag zetmeel- en suikergehalte. Van kalkgebrek lange, zwakke stengels en bladeren. B—r. AANBESTEDINGEN De rijkswaterstaat heeft aanbesteed het maken van drie gedeelten van de Twente kanalen tusschen de Bolksbeek en de Schips- fceek met bijkomende werken, behoorende tot de werken voor den aanleg der Twente-ka- nalen. Raming 280.000, a. met cement van willekeurigen oorsprong, b. met uitsluitend Nederlandsch cement. Het minst was ingeschreven door den heer K Bleeker te Arnhem voor resp. 222.000 en 222.160. Door den heer J. Lindenbergh Cz. te We- meldinge was ingeschreven voor a en b voor 280.000. VOETBAL. Nederlandsch bondselftal—D.F.C. (Praag) 1—1. Gisterenmiddag is op het terrein van Spar ta te Rotterdam een wedstrijd gespeeld, tus schen een Nederlandsch bondselftal en D.F.C. uit Praag, ter voorbereiding van den wedstrijd van het Nederlandsch B-elftal, die binnen kort tegen een Fransche' B-ploeg te Havre gespeeld zal worden. De publieke belangstelling was maar matig. Bij de opstelling van het Bondselftal blijkt, dat Veenendaal in het doel vervangen is door De Korver (D.F.C.) en dat Weber (A.D.O in de achterhoede de plaats van Haak in neemt. Nadat D.F.C. een opgelegde kans tot sco ren had gemist, kregen wij een aanval van onze landgenooten te noteeren, waaruit Pa steur onhoudbaar doelpunt. Bij een schermutseling voor het Praagsche doel deponeerde Van der Tuyn het leder tus schen de palen, doch wegens buitenspel moest het doelpunt worden geannuleerd. Door on oordeelkundig terugspelen van een van onze verdedigers, kon de links-binnen van D.F.C., den gelijkmaker fabriceeren. In het laatste kwartier voor de rust gin gen de partijen gelijk op. De rust ging in met 1—1. Na de rust werden over en weer eenige aan vallen gedaan, die echter geen wijziging in den stand konden brengen, zoodat ook het einde met 11 kwam. Voetbalwedstrijden NederlandZwitserland. De keuze-commissie van den Koninklijken Nederlandschen Voetbalbond, heeft besloten om zestien spelers te kiezen voor den wed strijd tegen Zwitserland, op 22 Januari a.s. Uit deze spelers zal dan op den Zondagoch tend van den wedstrijd het definitieve elftal worden gekozen. De volgende spelers zijn als zoodanig aangewezen Adam (H.V.V.)Ande- riesse (Ajax), Bonsema (Velocitas-Gronin- gen), Van den Broek (P.S.V.), Van Heel (Feijenoord), Lagendaal (Xerxes), Lelieveld (V.U.C.), Van Male (Feijenoord), Van der Meulen (H.F.C.), Mol (K.F.C.), Nagels (En schedé), Van Nellen (D.H.C., B. J. Paauwe (Feijenoord), Pelikaan (Longa), Van Run (P.S.V.) en Weber (A.D.O.) De zesdaagsche te Dortmund. In het avond-klassement van gisteren na men de langverwachte jachten een aanvang. In den beginne namen elk der koppels om beurten een ronde. Hieraan werd een einde gemaakt door het opleggen van geldboeten. Er wérd nu serieus gereden. Van tijd tot tijd lagen SchönBuschenhagen en GöbelPij nenburg alleen aan den kop. Toen het veld weer eenigszins tot rust gekomen was, was de stand als volgt 1. Schön—Buschenhagen 510 p., 2. Göbel— Pijnenburg 498 p., 3. Braspenning—'Wals '245 p., 4. BroccardoGuimbretiere 185 p., op 1 ronde 5. RauschHtirtgen 329 p.op 2 ron den 6. Kilian—Pützfelc? 154 p.op 3 ronden 7. RiegerVroomen 155 p.; op 4 ronden 8. PedenStübecke 101 p.op 5 ronden 9. Vo- pel—Kosmeier 170 p.op 6 ronden 10. Tietz— Schenk 102 p.op 10 ronden 11. Senge— Cieszinkski 35 p. LUCHTVAART Noodlanding K.L.M. vliegtuig. Door dikken mist op de Theems werd de Nederlandsche piloot van een K.L.M.-vlieg- tuig van de lijn Amsterdam—Londen ge dwongen een noodlanding te maken bij Leys- down op het eiland Scheppey. De noodlan ding liep vlot van .stapel. De zeven inzittende passagiers zetten hun tocht per auto naar Londen voort. Later is de piloot weer opge stegen om eenige mijlen verder te landen op het vliegveld Eastchurch van de Royal Air Force, om daar beter* weer af te wachten. Naar Vaz Dias nader uit Londen verneemt, zijn de berichten van een noodlanding in En geland van het K.L.M.-vliegtuig de „Ekster", dat om 12.45 gisterenmiddag uit Nederland vertrok, onjuist. De „Ekster" kon vanwege den mist niet op Croydon landen en is toen doorgevlogen naar het veldje te Eastchurch bü Seerness en heeft na een vlotte landing, de zeven passa giers afgezet. Dit bericht werd door de K.L.M. bevestigd. Vliegongelukken in Noord-Afrika. Een marinevliegtuig van het vliegkamp Karoeba is, naar Reuter meldt, in het meer Ferryville vergaan. Het toestel, dat zeven man aan boord had moet tengevolge van een ver keerde manoeuvre tegen een kademuur op getornd zün en is vervolgens over den kop geslagen en gezonken. Drie mannen kwamen om het leven, een vierde werd zwaar gewond en is lat .r ook overledende drie overigen zün lichtgewond. Voorts meldt Vaz Dias, dat een verkeers vliegtuig van den dienst AlgiersMarseille bij het vertrek uit Algiers tengevolge van de ruwe zee over den kop is geslagen. De radio telegrafist werd op slag gedood, terwül de vlieger en de mecanicien ongedeerd bleven. Recordvlucht van Kingsford Smith. Na een vlucht over de Tasmanzee, die 14 uur en 15 minuten duurde, landde Kingsford Smith veilig te New-Plymouth op Nieuw- Zeeland. Air-commodore sir Charles Kings ford Smith had den afstand Sydney—New- Plymouth over den open Oceaan, een afstand van 1200 nujl of 1920 K.M. in 14 uur en een kwartier gevlogen met drie passagiers aan boord. Hü maakte de vlucht met zün oude Fokker-machine „Southern Cross", waarmee hü zoovele lange afstandsvluchten heeft ge maakt, o.a. in 1929 in minder dan 12 dagen van Australië naar Engeland en in ruim 10 dagen van Engeland near Australië. KERK- EN SCHOOLNIEUWS Van het beroeplngswerk in de Ned. Herv. Kerk. Dat ook in dezen zwaarderen tü'd nog tal van beroepen worden uitgebracht en som mige predikanten daarmee sterk bevoorrecht worden, blü'kt uit het volgende staatje be treffende predikanten en gemeenten der Ned. Herv. kerk. In 1932 vertrok ds. W. L. Mulder van Voorthuizen naar Huizen, nadat er vanaf 1 Januari 1929 niet minder dan 33 beroepen cp hem uitgebracht waren. Ds. E. V. J. Jap- cben van Maartensdü'k vertrok na 14 beroe pen naar Waarder en ds. J. van Veen van Muiderberg na 10 beroepen naar Workum. Ondanks het feit, dat er vanaf 1930 samen 2i beroepen op hem werden uitgebracht, bleef ds. J. van Kuiken te Ermorra. Even min wenschten van standplaats te verande ren ds. E. Schimmel te Ameide, die 16 be roepen ontving, ds. J E. Klomp te Ede met 15, ds. A. M. den Oudsten te Elburg met 14, ds. D. J. van der Graaf te Ede met 13 en ds. S. Goverts te Gemeren met 11 beroepen. Hoe geweldig sommige gemeenten tobben met het beroepingswerk blükt uit het vol gende In 1932 mochten weer een eigen predikant zien komenGenemuiden na 17 beroepen, Jaarsveld na 16, Brandwük na 15, Kampen na 14, Bergschenhoek en Vinke- veen na 13, Colünsplaats en Koekengen na 12, Asperen en Hellevoetsluis na 11, Hierden, Zevenbergen en Zwartsluis na 10 beroepen. De volgende gemeenten hadden nog steeds geen succesDen Bommel en Ooltgensplaat elk na 16 beroepen, Ouderkerk aan den IJsel na 14 en Krimpen aan de Lek elk na 13 Benschop, 's Grevelduin-Capelle en Pa- pendrecht elk na 12, Randwük na 11, Hoor naar, Nijega (H.O.N.) en Ridderkerk elk na 10 beroepen. Opmerkelük is, dat Kampen de dominees niet schy'nt aan te trekken. Werden er in een vacature bü de Herv. gemeente 14 be roepen uitgebracht, ook de Geref. kerk al daar bracht in 1 vacature tusschen de 15 en 20 beroepen uit en de Geref. gemeente zag onlangs haar 59e beroep met succes be kroond. Op en neer in het leven van een Papoesche gemeente. Het Zendingsbureau schrijft ons Het werk cp het zendingsveld gaat even min als elders langs een geleidelük stügende lün, het gaat op en neer. Gelukkig als er op een achteruitgang ook weer een vooruitgang volgt. Dit heeft dezer dagen plaats gehad te Djamna, een gemeente op Oost-Nieuw-Gui- nee. Reeds in 1911 heeft zendeling Van Has selt daar een bezoek gebracht, omdat de men- schen er om een goeroe vroegen en him hei- denschen tempel afbraken. Er is ook een goe roe gekomen en het begin was zeer hoopvol. In de jare: 1913 en v.v. zün er ook reeds een aantal menschen gedoopt, dus nog voor er op Oost-Nieuw-Guinee zelf een zendeling woon de. Maar van die eerstelingen heeft de zen ding héél weinig vreugde beleefd. Het hoop volle begin wekte verwachtingen, waaraan het vervolg allerminst heeft beantwoord. Ge leidelük is het kleine groepje Christenen, dat te zwak was, om invloed te oefenen op de omgeving, door die heidensche omgeving weer opgeslorpt. En er zün tüden geweest, dat het alles op niets scheen te zullen uitloopen. En toch heeft God ook dit zaad niet vruchteloos te gronde doen gaan. Na 17 jaren is er een voortzetting gekomen van het oude begin in den vorm van een nieuwen oogsc. Dezer dagen heeft zendeling Werkman een groot aantal heidensche inwoners van Djam na gedoopt? Déze zün'nu toegevoegd aan den kleinen kring der eerstelingen, die er uit den vroegeren tü'd nog was overgebleven. En dit is voor deze laatsten nu ook aanleiding gewor den weer veel meer ernst te gaan maken met hun Christelijk geloof. Hetgeen zich ook daarin openbaarde, dat zü voor hun kinderen, voor wie zü dat *^aren gaan verwaarloozen, nu ook om den doop kwamen vragen. Zoo is er een opleving ontstaan, die deze geheele gemeente ten goede komt. Voorwaar een gang van zaken, die lang niet altüd voor komt, maar die des te heugelüker is, nu hij hier heeft plaats gehad. Anglicaansch en Roomsch-bathoIIek. De Engelsche Roomsch-katholieke pers maakt melding van het groot aantal overgangen van leden der Engelsche staats kerk naar de Roomsch-katholieke kerk. Se dert den oorlog gaan elk jaar gemiddeld 12.000 leden der Anglicaansche kerk tot de zen stap over. De Roomsch-katholieke kerk in Engeland en Wales telt thans 2.230.000 zielen. Het Jodendom. De meening, dat het Jodendom in de we reld tegenwoordig in getal zou terugloopen, is onjuist. Het getal der Joden in de wereld klom naar de jongste opgaven in de laatste 50 jaren van 11 millioen tot 16 millioen. Omstreeks het jaar 1800 moeten er zelfs in totaal slechts 2/2 millioen geweest zün. De Joden zün volgens het jongste werk van den socioloog Arthur Ruppin, „thans in getal veel sterker dan zij ooit in eenige periode hunner geschiedenis geweest zün en hun jaarlijksche toename van 1900 tot 1930 be droeg gemiddeld 180.000 zielen." Openbaar vervolgonderwijs. De afdeeling Middelburg van het Neder landsch Onderwü'zers Genootschap heeft een adres 0ericht tot den gemeenteraad, waarin zü vraagt instandhouding van het openbaar, vervolgonderwijs te Middelburg. De overval op een spaar bank te Rotterdam. Het on derzoek In de zaak, betreffende den overval, welke een paar wken geleden is gepleegd op het bü kantoor van de Spaarbank te Rotter dam aan de Van der Takstraat, waar zooals men zich zal herinneren, een man onder be dreiging met een revolver getracht heeft den kassier te berooven, tot 'resultaat gehad, dat de varensgezel B., die in het huis van bewaring te Dordrecht is opgesloten, in ver band met den moord te Numansdorp, thans ernstig ervan wordt verdacht, ook dezen over val te hebben gepleegd. Zoodra het onder zoek in de moordzaak zoover zal zün gevor derd, dat B. weer op transport naar Rotter dam gesteld kan worden, zal net onderzoek in deze richting worden voortgezet. Vermissing van bijna twee honderd duizend gul den aan effecten. Een recher chebureau te 's-Gravenhage had dezer dagen per advertentie de vermissing bekend ge maakt van verschillende effecten tot een be drag van büna tweemaal honderd duizend gulden, in welke annonce het bureau ver zocht bü aanbieding ten verkoop of beleening telegrafisch of telefonisch op de hoogte te worden gesteld. Deze bekendmaking heeft natuurlük ook de aandacht getrokken van de politie-auto- riteiten, die een onderzoek hebben ingesteld. Naar de „Haagsche Ct." thans ter oore komt, zün bedoelde effecten niet door mis drijf of door eenige strafrechterbjke hande ling verkregen, doch betreft de kwestie uit sluitend een echtscheidingsaangelegenheid. Geitemie. Hoewel de schoon- maaktüd nog niet is aangebroken, heeft de gemeentelü'ke reinigingsdienst te 's-Graven- hage Dinsdag het seizoen .eopend, aldus vertelt het „Handelsblad", door met een klein legertje plus de noodige vrachtauto's, bezems, dweilen, zeep, soda, enz. op te trekken naar het huis aan de Zeestraat, dat reeds jaren een schande voor de residentie mag worden genoemd. Iedereen kent het meer dan bouw vallige en vervuilde huis tegenover het groote gebouw van het hoofdbestuur der P. T. T. Daarheen is de reinigingsdienst, zooals ieder jaar gebruikelijk is, weer getrokken, omdat de bewoonster, die den bünaam van „Geite mie" draagt, kennelük weigert de meest ele mentaire eischen van hygiëne na te komen. Wanneer men nu weet, dat deze vreemdsoor tige dame, die in haar jonge jaren een goede opvoeding moet hebben genoten, een soort menagerie in haar woning houdt, dan valt het gemakkelijk te begrüpen, dat er ieder jaar voor den reinigingsdienst voldoende werk is. Geiten, katten, honden, duiven, enz. hou den er andere begrippen op ni dan de men schen. Had nu maar de houdster van deze vreemdsoortige menagerie eenigen zin voor zindelükheid, dan ware de toestand nog niet zoo erg. Maar omdat die zin absoluut ont breekt, behoeft het geen verwondering te wekken, dat de toestand in deze woning on- beschrüfelük vuil en vies is, en dat de reini gingsdienst verscheidene autovrachten heeft weg te brengen. Het ware gewenscht, dat aan dezen toe stand, die reeds vele jaren bestaat, een einde werd gemaakt. Een brandstichter aan gehouden. Den laatsten tüd kwamen in de omgeving van Hoek van Holland her- haaldelük kleine branden voor. Men kon als zeker aannemen dat het vermoeden van brandstichting juist was. Zekere S. uit Hoek van Holland werd door de politie van deze brandstichtingen verdacht, doch bleek later onschuldig te zijn. De politie van 's-Graven- zande is er thans in geslaagd den waren da der te vinden, nl. den landbouwer L. Jr., die de branden op de bedrüven van eigen fa milieleden deed ontstaan on zelfs op zün engen boerderü brand had gesticht. W e r k 1 o o z e n b e t o o g i n g te Amsterdam. Gisterenmiddag heb ben een duizendtal werkloozen te Amsterdam onder leiding van het communistische raads lid Huizinga een optocht gehouden van het Parkschouwburgterrein naar de Wesfcermarkt onder een sterk politiegeleide. De stoet is langs de Keizersgracht getrokken. Aan het spreekkoorverbod stoorden de deelnemers zich niet, maar de politie vond geen aanleiding om hiertegen op te treden. De wielrijdende betoogers begeleidden de betooging al schreeuwende aan den overkant van de gracht. Het eenige incident, dat zich heeft voorgedaan is geweest, dat deze fietsers bü de Keizersgracht dwars door het verkeer van de Leidschestraat heen wilden gaan, zonder zich aan het stopverbod te storen. De ver keersagent heeft toen zün revolver voor den dag gehaald, en dit was voldoende om hen tot andere gedachten te brengen. De brand van de „Atlan- t i q u e". Gisterenmiddag zün te Rotter dam met de sleepboot „Lauwerzee" aangeko men de drie matrozen, die aan boord van de „Atlantique" zün geweest. Zü verklaarden aan een verslaggever van „de 'apsbode" dat zü in een sloep zün gegaan met vüf menschen. Gekomen bü de „Atlantique" is een van hen, de Baar, het eerst langs een van de romp van de „Atlantique" afhangend touw, aan boord geklommen. Daarna volgden Weygerse en tenslotte Tellinger. Er stond een vrü sterke deining, zoodat het klimmen allesbehalve gemakkelük ging. De matrozen hebben dan ook eenige brand wonden aan hun handen gekregen, doordat de wanden van het schip gloeiend stonden. Toen de laatste naar boven klom, brandde het touw, waaraan hü klom, door. Teilinger viel ongeveer 7 meter naar beneden, maar hü wist nog juist bü'tü'ds een ander touw te pak ken en daarlangs is hü nog aan boord geko men. De jongens vertelden, dat het aan boord verre van aangenaam was. Zü hadden zeer veel van rook te lüden en bovendien was het gevaarlü'k door de gaten, die in het dek wa ren gebrand. Toch hebben zü uit nieuwsgie righeid nog een kleinen onderzoekingstocht aan boord van het verbrandend zeekasteel ondernomen, maar daarvan zün zü spoedig teruggekeerd, omdat het toch te gevaarlük was. Toen zü ongeveer anderhalven dag aan boord van de „Atlantique" waren kwam de „Minotaure" langszü". Van dit schip wilde de eerste stuurman van de „Atlantique", de heer Even, aan boord klimmen. Er stond toen on geveer een deining van 2 M. en doordat de heer Even juist bü een verkeerde zee de „Minotaure" wilde verlaten, geraakte hij met zün been tusschen de „Minotaure" en den wand van de „Atlantique" beklemd, waar door dit been werd verpletterd. Over het vastmaken van de trossen deelden

Vlissingse Courant | 1933 | | pagina 6