NOOTJES GEMENGD NIEUWS Hedenmorgen om 7.50 uur is het K.L.M.- vliegtuig „De Pelikaan" naar Indië vertrok ken. Twee passagierss maken de reis mee tot Cairo. Aan boord is 295 K.G. briefpost en 250 K.G. pakketpost en 97 K.G. lading. Naar wij vernemen wordt prof. dr. Slote- maker de Bruine heden opgenomen in het Diaconessenhuis te 's-Gravenhage voor het ondergaan van een nier-operatie. De weerkundige medewerker van „het Vad." schrijft dat er geen vcorteekenen van een zoodanigen omslag van den algemeenen weerstoestand zijn, dat wjj zouden kunnen verwachten, dat er spoedig wat meer win- tersch weer zal komen. De politie te Dordrecht heeft aangehouden een 28-jarig hulpbesteller der posterijen die 6 Januari jl. in één der buitenwijken een groot aantal nieuwjaarskaartjes niet besteld, doch in een sloot had geworpen. Na verhoor, bekentenis en opgemaakt proces-verbaal is de man ontslagen. De 25-jarige kleermaker die bekend heeft j.l. Zondagavond in de Scheveningsche Boschjes de 42-jarige mej. B. te hebben ver moord, is heden in het huis van bewaring te 's-Gravenhage ingesloten. De gemeenteraad te Haarlem heeft besloten dat de bioscopen op de eerste feestdagen ge sloten moeten blij ven. Onder de soldaten van het 12e reg. inf. te Groningen hebben zich de laatste dagen zeer talrijke gevallen van influenza voorgedaan. Gelukkig zijn de gevallen niet van ernstigen aard. De griep-patiënten worden in geïso leerde ziekenzalen verpleegd. De bevolking van Tilburg is in 1932 met 1904 zielen vermeerderd en bestond op 1 Ja nuari uit 40740 mannen en 42054 vrouwen, totaal 82794 zielen. De burgemeester van Roermond, oud-mi nister mr. M. A. >4. Waszink, is bij zijn wo ning door een misstap van het trottoir zoo ernstig gevallen, dat hij het linkerbovenbeen brak. Hij werd naar een ziekenhuis overge bracht. HEEFT HITLER ZIJN EISCHEN GEMATIGD Van particuliere zijde meldt men uit Berlijn aan „het Vad." De binnenlandsche politieke toestand is op het oogenblik nog uitermate verward en hij zal nog wel zoo blijven tot het resultaat van de verkiezingen van den Landdag van Lippe bekend zal zijn. Dan zullen ook de onderhandelingen met de nationaal-socialis- ten vasten vorm aannemen. Algemeen ver wacht men dat Hitier tot bepaalde conces sies bereid zal worden gevonden. Volgens het „Acht Uhr Abendblatt" zal hij niet lan ger de functie van rijkskanselier, of de ver- eenigde functies van vice-rijkskanselier en Pruisisch minister-president voor zich op- eischen, maar zich reeds tevreden stellen met de portefeiulle van binnenlandsche za ken,. in de overtuiging dat zijn partij aldus reeds in staat zal worden gesteld een sterken invloed zoowel op de burgerbevolking als op den Landdag uit te oefenen. Volgens anderen zou Hitier ook de portefeuille van rijks weerbaarheid ambieeren, maar het is niet te verwachten dat de rijkspresident iets voor een dergelijke oplossing zal voelen. Overi gens werd in politieke kringen vermoed, dat de ontmoeting tusschen rijkskanselier von Schleicher en Hitier eerst volgende week, dus na de verkiezingen in Lippe, zal plaats vinden. Meer en meer acht men het overi gens. alom waarschijnlijk dat de vergadering van den Rijksdag,' welke tegen 24 Januari was aangekondigd, tot Februari en wellicht zelfs tot Maart zal worden uitgesteld. Enkele bladen beweren dat Hitier tijdens zijn oponthoud te Berlijn verschillendg lei dende persoonlijkheden der Duitsch-natio- nale party heeft gesproken. Als bemiddelaar zou hierbij dr. Schacht, de gewezen presi dent van de rijksbank, zijn opgetreden. DE IERSCHE VERKIEZINGSSTRIJD. De verkiezingsmeetings der verschillende partijen, doch vooral van de nationalistischs partij van Cosgrave, worden herhaaldelijk door politieke vechtpartijen en botsingen verstoord, zoodat de hoofdcommissaris van politie te Dublin O'Duffy heeft aangekondigd, dat militaire hulp zal worden ingeroepen, in dien de politie niet in staat blijkt, de rust en orde der poltieke vergaderingen en betoogin gen te handhaven. Tegen Zondag a.s. heeft de partij van Cosgrave een monstermeeting te Dublin ge organiseerd met een eigen veiligheidswacht. Natuurlijk is dien dag ook het republikein- sche leger op de been. Echter ondanks die uitgebreide troepenbescherming vreest men het ergste. Er is zelfs sprake van, dat mili taire troepen gemobiliseerd zullen worden. Voor de komende verkiezingen heeft de partij van Cosgrave 85 candidaten gesteld. De Valera's republikeinsche partij 100 candida ten, de centrumpartij 25 candidaten, de ar beiderspartij 22 candidaten, de onafhankelij- ken 11 candidaten. Onder de candidaten be vinden zich zes vrouwen. DE ZWEEDSCHE TROONREDE Gisteren werd de gewone zitting van den Rijksdag door koning Gustaaf op plechtigs wijze geopend in tegenwoordigheid van de geheele koninklijke familie, de leden van de regeering en het corps diplomatique. De troonrede zegt o.a., dat de algemeene politieke toestanden aanleiding geven tot ernstige bezorgdheid. De hoog op. een terugkeer tot een minder belemmerende uitwisseling van goederen is niet in vervulling gegaan. De troonrede kondigde een aantal maatre gelen aan tot bevordering van den produc tieven ondernemingszin. De toegenomen werkloosheid heeft het noo- dig gemaakt de werkloozen-politiek van de regeering op anderen grondslag te stellen. Zoo wordt de stichting van een kolonisatie fonds overwogen. Nadat de troonrede was voorgelezen, diende de minister van financiën de begrooting voor het dienstjaar 1933—1934 in. Het eindcijfer van deze begrooting bedraagt 1029 millioen kronen, hetgeen niettegenstaan de de in verschillende departementen inge voerde bezuinigingen, 133 millioen kronen meer is dan het vorig jaar. DE DICTATUUR IN ITALIË. Gisterenmorgen is onder voorzitterschap van Mussolini in het "Palazzo Venezia het directorium van de fascistische partij bijeen gekomen. Uit de toespelingen van senator Longhi in de openingszitting van het hof van cassatie leidt men af, dat wijzigingen in de constellatie van de Italiaansche Kamer te wachten zijn, die behandeld zullen worden In het partijdirectorium, in den ministerraad en in den grooten fascistischen raad. Deze wijzi gingen zullen voornamelijk bestaan uit de in schakeling van de corporaties in het parle ment. In dezen zin heeft ook Mussolini zich uitgelaten tijdens zijn iels door Noord-Italië, toen hij verklaarde, dat het volk meer dan tot nog toe aan het politieke leven zou gaan deelnemen. DE TOESTAND IN HET VERRE OOSTEN. Na de verovering van Shanhaikwan door de Japanners, de zeehaven op de grens van China en Mantsjoerije gaat d^ strijd voort, ondanks velerlei tegenspraaké Ook Tsjoe- menkwo, dicht bij eerstgenoemde stad gele gen, werd ingenomen. Gemeld wordt, dat de Japansche troepen deze stad bij verrassing konden bezetten, nadat den geheelen dag was gevochten met troepen -an het officieele Chineesche leger. De Japanners openden den aanval met een zware artilleriebeschieting. De gevechten speelden zich af op een afstand van 10 mijlen ten Noorden en ten Westen van Shanhaikwan. Volgens Chineesche be- richten zouden de Chineesche troepen nog in het bezit zijn van Tsjoemenkwo en zouden de Japansche troepen weliswaar langs den Grooten muur zijn opgerukt, doch tegen het vallen van den nacht niet veraer zijn geko men dan Shikmenkai, echter met de bedoe ling om het belangrijke strategische punt Tsjoemenkwo te bereiken en in het Noord westen de plaats, waar de Lanrivier den Chi- neeschen Muur kruist. In Chineesche krin gen is men van meening, dat Japan pas tot het offensief in de provincie Jehol overging, toen was gebleken, dat de gouverneur van deze provincie niet bereid was zich bij den nieuwen Mantsjoerijschen Staat Hansjoekwo aan te sluiten. Nadat de vreedzame onderhan delingen waren mislukt, besloot men zoo noo- dig met geweld, den gouverneur tot aanslui ting te dwingen of anders Jehol eerst onder Japansche controle te brengen om het aan Mansjoekwo toe te voegen. Het Japansche ministerie van Oorlog ver klaart op grond van de mededeeling van den Japanschen opperbevelhebber, dat het voor naamste doel van den Japanschen opmarsch in de provincie Jehol is, de aldaar geconcen treerde Chineesche troepen van hun steun punten in Noord-China af te snijden. Het ministerie van oorlog verklaart, dat de pro vincie Jehol een deel van den Staat Man- joekwo is en dat de Japansche troepen niets anders doen dan een strafexpeditie hou den tegen de vijanden der Mantsjoerijsche republiek, die het grondbezit der republiek zijn binnengevallen. OORLOGSMATERIAAL VOOR CHINA. Een half millioen pond munitie zijn gis teren te Takoe aangekomen uit Duitsch- land, aan boord van een Duitsch stoomschip en vandaar direct doorgezonden naar Pe king. De munitie, welke in 30 wagons werd overgeladen, is bestemd voor Sjang-Hsu- Liang. Te Sjanghai zijn gisteren dertien snelvurende kanonnen uit Amerika aange komen per Amerikaansch schip en aan de Chineessche autoriteiten afgeleverd. De Nankingregeering hêeft onlangs eenige tientallen vliegtuigen uit Amerika betrok ken en eveneens een groot aantal Ameri- kaansche instructeurs-vliegers in dienst ge nomen. Auto-dieven. Gedurende de laatste maanden verdwenen in Apeldoorn herhaaldelijk ruto's, welke de eigenaars of houders onbeheerd en ongesloten op den weg hadden laten staan. In het geheel werden 22 wagens ontvreemd, die echter in de meeste gevallen na eenigen tijd op een verlaten weg binnen of buiten die gemeente teruggevonden zijn. De verkeerspolitie en recherche hebben in verband hiermede thans een negental per sonen aangehouden. Zij hebben bekend schuldig te zijn. Enkelen van hen hebben zich nog te verantwoorden wegens diefstal van voorwerpen uit diverse auto's. Ongelukken. Het auto-ongeluk te Obdam heeft een tweede slachtoffer ge- eischfc. Een 10-jarig meisje is aan de beko men verwondingen overleden. De chauffeur uit Amsterdam, die aanvankelijk was opge sloten, is op last van den officier van justitie in vrijheid gesteld, omdat dood door schuld niet kon worden vastgesteld. Volgens den chauffeur moest hy uitwijken voor een kind, dat rechts van den weg stondhij zwenkte snel, met het gevolg, dat de voorbanden van zijn auto sprongen en een linkerband van het wiel liep. Hij was daardoor den wagen niet meer meester en reed og de kinderen in. Te Utrecht voer een schuit met vuil onder de Jeremiebrug door, juist toen er een trein passeerde. Deze brug bestaat uit dwarsleggers en rails en zoodoende kon een man, die op de schuit behulpzaam was en die van den pas- seerenden trein schrok en dreigde te vallen, zich tusschen het hout door aan de rails vastklemmen. Juist toen hy zich vastklemde, passeerde er over deze rails ook een trein, zoodat ue hand bijna geheel werd afgereden. Nadat de politie den pols had afgebonden, is de man met een particuliere auto naar de Rijksklinieken overgebracht. Branden. Een groote brand heeft gisterennacht te Schagerbrug twee huizen totaal vernield en een derde gedeeltelijk. De brand brak uit te ongeveer twee uur, ten gevolge van tot nog toe onbekende oorzaak, ten huize van den heer K. Slikker. Doordat de brandalarmeerinrichting defect was, kan de motorbrandspuit uit Schagerbrug niet eerder dan een half uur na het uitbreken van den brand aanwezig zijn. Daardoor had den de vlammen vrij spel in de woningen van de heeren P. Slikker en C. Dorsselaar. Van deze twee brandde het huis van eerstgenoem de geheel af, het tweede gedeeltelijk. De be woners van alle perceelen konden zich nog tijdig in veiligheid stellen. Verzekering dekt de schade. De wijste partij. Een win kelier in Haarlem-Noord meende aan het einde van 1932 een einde te moeten mak»n aan zyn beroep deed zyn zaak op de be kende wijze over aan eenige kooplieden, die op het gebied van uitverkoopen specialiteiten zijn. Met schreeuwende plakkaten kondigden zij den uitverkoop aan en om het publiek duidelijk te maken, dat het koopen by hen winst bezorgde en hun pry zen uiterst laag gesteld waren, prykte temidden van de recla me-objecten een groot plakkaat met als tekst„Wy geven voor een kwartje een gul den terug Dit in figuuriyken zin op te vatten op schrift bewoog dan ook menigeen den winkel te betreden om koopjes te halen, doch Za terdag liep het den uitverkoopers tegen. Drie werkloozen togen den winkel binnen met een kwartje, en eischten van de kooplieden in ruil voor elk kwartje een Hollandschen gul den, welke eisch gegrond werd op de aankon diging. De kooplieden putten zich uit in ar gumenten, doch men kwam niet tot overeen stemming. Deze actie kreeg een heftig karak ter en werd door een groot aantal personen op straat gevolgd. Spoedig waren ongeveer tweehonderd menschen byeen. Het pyniyke van de situatie drong, aldus de „N. R, Ct.", tenslotte ook by de kooplieden door. Zy na men vlug een besluit, betaalden aan de per sonen, die in den winkel tonden, elk een gulden uit, trokken het biljet weg en open den de deur. Hiermede was aan dit straat incident een einde gesteld en verspreidde de menigte zich. Een gemeente met in ternationale bevolking. In de Limburgsche gemeente Geleen wonen thans 11.023 Nederlanders, 101 Belgen, 341 Oostenrijkers, 313 Serviërs, 35 Hongaren, 1 Amerikaan, 1 Turk, 5 Zwitsers, 1539 Duit- schers, 29 Polen, 95 Zuid-Slaviërs, 116 Itali anen, 2 Chineezen, 1 Roemeen, 2 Franschen er 6 personen van onbekende nationaliteit. Bedelen in Praag. De politie te Praag heeft speciale maatregelen getroffen ter bestyding van de bedelary. Het is de politie ter oore gekomen, dat verschei dene personen hun betrekking hebben opge zegd om bedelaar te worden,- waarmede zy meer kunnen verdienen. Dezer dagen is een bedelende man gear resteerd, die in het bezit bleek te zyn van een bankboekje, waarop byna 80.000 gulden stond. Een andere bedelaar bleek in het bezit van 20.000 gulden, die hij met bedelen had „ver diend." By hun verhoor door de politie verklaar den eenige aniere bedelaars, dat zy door slechts een paar uur in de straten te „wer ken" 10 a 15 gulden ontvingen. Door krachtige maatregelen te nemen en eenige afschrikwekkende voorbeelden te stel len, hopen de autoriteiten thans aan dit euvel een einde te maken. Brand in de „F lying Scotchman". In den restauratie wagen van de „Flying Scotchman" is gister middag kort voor New-Castle tengevolge van kortsluiting een brand ontstaan. Het vuur breidde zich zeer snel uit. De trein, die een snelheid van 105 K.M. per uur had, werd ter stond tot stilstand gebracht. De passagiers, die bevreesd waren, dat het vuur zich tot hun wagons zou uitbreiden, ver lieten hun plaatsen en begaven zich naar buiten. De brand kon echter door het per soneel binnen korten tyd worden gebluscht. De restauratiewagen, die van de meest mo derne kooktoestellen voorzien is, was echter onbruikbaar geworden en moest door een an deren wagen vervangen worden. De mist boven groote s t e d e n. - Op sommige dagen hangt er over de groote steden, vooral wanneer ze in een dal liggen, een soort mist, die van den gewonen mist verschilt hierdoor dat hy grau wer is en als een soort verdunde brei vormt. Het is een treffend verschynsel, wanneer ge by voorbeeld van buiten 's ochtends te Brus sel aankomt, dat over de stad als een ver dichte gelige of rossige lucht hangt, terwijl buiten de atmosfeer heelemaal zuiver was. Dat verschijnsel doet zich vooral voor by windstilte. De stadsrook en de stofdeeltjes biyven drijven te midden van den mist die zich over de stad samentrekt des nachts, en vormen tusschen de zon en ons een soms schier ondoorschijnend scherm. De Engelsche weerkundigen hebben de hoeveelheid vaste stoffen geschat die zoo neerkomen op de stad Londen. In vier jaren, van 1918 tot 1922, waren dat 13.865 ton per 100 vierkante meter i Indien de wind en de regen niet hielpen, dan zouden de groote steden binnen afzienbaren tyd onder hun eigen asch en rook begraven worden. Londen wordt vroolyk. In de laatste maanden is er in Londen veel* veranderd. Principieel en merkwaardig is die verandering, in deze vervelendste en solied ste stad ter wereld is een neer opgewekt nachtleven ontstaan. De Londenaars zeggen niet trots, maar juist wegens de crisis. Het klinkt weinig overtuigend. Maar men hoort het dan toch van alle kanten verzekeren. En men hoort nog een reeks van oorzaken voor deze verandering. Na een depressie van 10 jaar hebben de Londenaars alle bedenkingen afgeschud en eten en drinken en dansen weer, want morgen al kan alles beter worden. En zoo niet. dan zou het juist goed geweest zijn, om nog eens vroolyk te zyn. Dat is de opinie. Een andere oorzaak is het sterk sty- gende vreemdelingenverkeer, want de inflatie van het pond heeft niet nagelaten, talryke buitenlanders, die betrekkelyk weinig voor hun goud kunnen koopen, naar Londen te lokken. En ten slotte is de Londensche „so ciety" er achter gekomen, dat het veel voor- deeliger is om buitenshuis feesten te vieren, dan thuis groote partyen te geven. Met den Prins van Wales aan het hoofd, die absoluut geen tegenstander van foxtrot en whisky is, brengen de Londenaars van alle klassen en standen ten minste een avond bui tenshuis door. Men is over het algemeen uit gelaten, voorzoover een Engelschman dit kan, en de café's en zulke inrichtingen varen er wel by. Ook de clubs trekken profyt van de vrooiykere levenswyze. Het opgewekste leven heerscht in de restaurants en bar's der groote hotels, waar meerdere kapellen spelen. De goedkoopere lokalen hebben natuurlijk nog meer drukte. Overal is de indruk fees- teiyk, want het is in Londen algemeen ge bruik om in avondtoilet te verschynen. Voor al de smoking is als vanzelfsprekend. De pryzen zyn nogal verschillend, maar trots de inflatie eer gedaald dan omhoog ge gaan. De pryzen zyn goedkooper, maar de wynen, die ingekocht zyn tegen stabiele valuta, zyn iets duurder geworden. Een diner voor twee personen van 4 tot 5 gerechten en met een flesch wyn, kost in een voornaam lokaal ongeveer een pond (ƒ8.30 ongeveer). Hetzelfde met champagne in een luxe-lokaal ongeveer ƒ24. Men meent, dat het sty'gende vreemdelingenverkeer het bewys levert, dat de vreemdelingen zich thans beter in Londen dan in Parys en Beriyn en zelfs dan in New-York vermaken. Tragisch einde van Trot- s k i's dochter. Trotski's dochter, mevr. Sinaide Wolkow geboren Bronstein heeft de hand aan zich zelf geslagen. Naar gemeld wordt, heeft ze dit gedaan uit angst, dat ze als politieke bannelinge uit het land zou worden gezet. In October 1931 had ze van het rijksministerie van binnenlandsche en van buitenlandsche zaken toestemming ge kregen voor een tydelyk verblijf in Duitsch - land, teneinde een specialistische geneeskun dige behandeling te ondergaan, nadat de Turksche minister van binnenlandsche zaken een verklaring had gegeven dat de terugreis naar Turkye zou worden toegestaan. De ge stelde termyn voor het verblijf in Duitsch- land is tweemaal op verzoek van mevrouw Wolkow verlengd, omdat de medische behan deling nog niet was afgeloopen. Op 3 Decem ber jl. verklaarden de behandelende genees- heeren, dat de kuur als beëindigd kon worden beschouwd. Nittemin verkreeg mevrouw Wol kow op 12 December jl. een verlenging van haar verblijfsvergunning tot 31 December en op een verzoek, haar toe te staan in de helft van Februari 1933 uit Duitschland te vertrek ken, was nog niet afwyzend beschikt en zou waarschynlijk gunstig beschikt 4jn gewor den. Kinderen door rook ge stikt. Terwyi een vrachtryder uit Bromberg met zyn vrouw by buren op be zoek was, geschiedde in zyn woning een ernstig ongeluk. Toen hy by terugkomst de slaapkamer, waarin zyn 5-jarig zoontje en zyn 3-jarig dochtertje sliepen, wilde bin nengaan was deze geheel met rook gevuld. Een stroomatras was door een lucifer die achteloos nog brandend was weggeworpen, gaan smeulen en de beide kinderen waren gestikt. De vader poogde zelfmoord te ple gen, doch werd daarin verhinderd. Laat in den avond zyn de beide ouders door de po litie onder verdenking van moord gearres teerd. Smokkelstatlstlek uit West-Duitschland. Het bureau van het hoofdbelastingdistrict te Keulen, het centrum van het belangrykste smokkelgebied, publiceert een statistiek van de bereikte re sultaten by de bestryding van de smokkelary in het jaar 1932, waaruit dé omvang van den smokkelhandel op ontstellende wyze biykt. In 1932 werden 34.500 processen-verbaal we gens smokkelary opgemaakt. Den douane- beambten vielen o.a. 9.271.000 stuks sigaretten, 293.400 boekjes sigarettenpapier en 29.200 K.G. tabak in handen. Voorts werd in 1932 in beslag genomen 92.700 K.G. koffie, 161.800 K.G. suiker, 32.300 K.G. brood, 105.500 K.G. graan, 100.100 K.G. grutterswaren. Bij de verscherping van den stryd tegen den smokkelhandel werd een bepaling van kracht, dat de by het smokkelen gebruikte voertuigen eveneens in beslag genomen moes ten worden. Dientengevolge werden in 1932 inbeslaggenomen 1648 fietsen, 67 motorrywle- len en 168 automobielen. Een nieuwe tarwesoort in Rusland. In de Noordeiyke streken der Sovjet-Unie, tot Archangel toe. wil men een nieuwe tarwesoort uitzaaien, welke gekweekt is door het Instituut voor Plantenteelt. Deze tarwe ls bUzonder goed bestand tegen vorst en wordt buitengewoon snel ryp, nJ.in slechts 175 dagen. Proeven zouden hebben aangetoond, dat het mogeiyk is dit nog te verkorten tot 45 dagen. Het Instituut voor Plantenteelt ontwikkelt in de Sovjet-Unie een groote activiteit. Het bezit 14 selectie-centrales, die uitgestrekte proefvelden, variëerend van 700 tot 3000 H.A. ter beschikking hebben en 1600 botanici wy- den zich op het oogenblik uitsluitend aan het onderzoek van planten en de verbetering van graansoorten. Zoo heeft een naar Midden- en Zuid-Ame- rika gezonden expeditie dertien nieuwe aard appelsoorten gevonden, die aan de weten schap tot dusver onbekend waren en waarvan eenige bewezen hebben bijzonder goed tegen de vorst bestand te zyn. Verleden jaar hebben deze aardappelsoor ten by Leningrad ongehinderd vyf graden vorst doorstaan, terwyl de gewone soorten reeds by één graad vorst bevriezen. Voor de aardappelteelt in de Noordeiyke streken der Sovjet-Unie zyn deze resultaten van groote beteekenis. De nieuwste sensatie te New-York. Men spreekt te New- York veel over het voorgenomen huwelijk van den Russischen prins Sergius Obolensky en de 17-jarige Mary Taylor, een society- schoonheid. De prins is 41 jaar. Hy was reeds twee maal gehuwd. Zijn eerste vrouw was de Rus sische prinses Youriewsky, een afstamme linge van tsaar Alexander II. In 1923 zyn zy gescheiden. Zyn tweede huwehjk, met Alice Muriel Astor, had plaats in 1924 en was een groote gebeurtenis in de New-Yorksche so ciety, daar de bruid een der rykste vrouwen van de wereld was. Zy had 10 millioen dol lar geërfd van haar vader, kolonel John Jacob Astor, die by de „Titanic"-ramp om kwam. Oboleflsky is een afstammeling van een der oudste Russische families en is uit Rus land gevlucht, toen de bolsjewistische revo lutie uitbrak. Levensstof die 1 20 mil lioen Jaar oud is. In het En- gelsch geneeskundig tydschrift „The Lan cet" wordt uiteengezet door professor W. Schoeller.d at zekere beginselen van leven zijn ontdekt geworden in steenkoollagen, die millioenen jaren oud zyn. Die ontdekking beteekent dat de levensstof welke zich in alle wezens of planten bevindt, niet nood- zakeiyk sterft wanneer de dood intreedt. De voormelde beginselen van leven waren pro ducten van dierlyke en plantaardige uit scheidingen, welke van denzelfden aard zyn als de menscheiyke. Professor Schoeller zet uiteen, dat die uit scheiding zich niet ontbonden hebben, in den loop van de eeuwen noodlg om steen kolen of petroleum te vormen. Twee Duitsche geleerden zyn er in geslaagd om, uit West- fealsche steenkolen, waarvan de ouderdom op 120 millioen jaar wordt geschat, olie af te zonderen, waarin levensbeginselen zyn be vat. Dat is een zeer belangrijke ontdekking, waarvan de gevolgen thans nog niet te voorspellen zyn. Het is echter vast dat. in dien producten van menscheiyk leven on- ontbonden zyn gebleven in steenkolen, zij ook nog voortbestaan in menscheniyken die bewaard zyn gebleven. De tijd zal komen, dat men de rol zal weten welke die ontdekte producten in het menschenras spelen. De uitscheidingen in de steenkolen ontdekt, zyn een onontbeeriyk gedeelte van de le vensstof. Dat is de kleine man. De kleinste man in Zuid-olavië, Ivan Traj- kovitsj, die nog geen 60 c.M. lang is, heeft, naar Reuter verneemt, zyn 60sten verjaardag gevierd. Hij woont in een afgelegen dorp en wordt door zyn dorpsgenooten voor geleerd aangezien. Nog nooit heeft ny een auto gezien en hy zegt er ook niets benieuwd naar te zyn. Een „golden bab y". De Mis- tinguette van New-York en weduwe van den jeugdigen millionair-eigenaar van de tabaks firma Smith Reynold's, mevrouw Lybby Hol- mann heeft het leven geschonken aan een zoon, die dt erfgenaam zal worden van het fortuin van zyn vader, dat op 18 millioen wordt geschat. Zooals men weet werd Holmann verleden jaar Juni onder mysterieuse omstandigheden dood gevonden en werd zyn vrouw van moord beschuldigd, doch later onschuldig bevonden. Zonnevlekken. De zon ziet er voor ons altyd eender uit, in tegenstelling met de maan. Dat is tenminste de schyn. In werkeiykheid is het juist omgekeerd. De maan keert altyd dezelfde helft naar ons toe, maar de zon kunnen wy van alle kanten be- kyken, niet alleen omdat de aarde in een jaar rondom de zon, maar ook omdat de zon zich in ongeveer 27 dagen om haar eigen as wentelt. De oppervlakte van den uit gloeiende gassen bestaande zonnebol is nl. in voortdu rende verandering en als daarop de donkere zonnevlekken verschynen, welke soms zoo groot zyn, dat men ze met het bloote oog door een berookt stukje glas kan waarnemen, kan men uit de snelheid, waarm°e zij zich van Oost naar West bewegen, om eindeiyk aan den Westelyken rand van de zonneschyf te verdwynen, en vooral uit het feit, dat ze on geveer 2 weken later soms opnieuw aan den Oostelyken rand te voorschyn komen, bepa len in hoeveel dagen de zon om haar as draait. Een zonnevlek op den equator der zon maakt een omwenteling in iets minder dan 27 dagen en een, die zich halverwege den equator en de polen bevindt, in ruim 28 da gen. Dichter by de polen gelegen zonnevlek ken worden zelden waargenomen. De omtrekken der zonnevlekken zyn aan verandering onderhevigsoms komt een viek niet meer te voorschyn, soms maakt zy eeni ge omwentelingen mee. Het is een uitzonde ring, dat een zonnevlek langer dan een half jaar blijft bestaan. Waar de toestanden op aarde in de hoogste mate afhankelijk zyn van de zon, kan het

Vlissingse Courant | 1933 | | pagina 2