500 300 25 Agfa kleuren fotografie. No. ÏO 71e Jaargang 1933- DONDERDAG Uitgave: Firma F. VAK DE VELDE Ir., Walstraat 58-60, Vlissingen. Telef. 10. Postrekening 66287 12 JANUARI Verschijnt dagelijks, uitgezonderd op Zondag en algemeen erkende Christelijke Feestdagen eerste^ blad Vereenvoudiging der Sociale Verzekering. STADS- EN PROVINCIENIEUWS i Op veler verzoek stellen wij j i de Amateur-fotografen in de Henning's Fotohandel. MARINE EN LEGER INGEZONDEN STUKKEN BUITENLAND bij ÜENNIÜG's Fotohandel. VLISSINGSCHE COURANT ABONNEMENTSPRIJSVoor Vlissingen en de gemeenten op Walcheren ƒ2.20 per 3 maanden. Franco door het geheele rijk 2.50. Voor België, Duitschland en Frankrijk 3.80. Voor de ove rige landen bij wekelijksche verzending 3.80, met Zondagsblad 4.75. Afzonderlijke nrs. 5 ct ADVERTENTIEPRIJS Van I —5 regels 11.25 iedere regel meer 25 cent Bij abonnement speciale prijzen. Reclames 50 ct p. regel. Kleine advertenties van 1 5 regels 50 ct Iedere regel meerlOctbnax. lOregels). Bij 3-maal plaatsing vanl 5regels fl. .alles tegen vooruitbetaling. De abonné's in 't bezit eenet Polis, zijn GRATIS verze kerd tegen ongelukken voor gulden bij levens lange ongeschikt heid tot werken. gulden bij door een ongeluk. dood gulden bij verlies van een hand, voet ot oog. gulden bij verlies van een duim gulden bii verlies van een wijsvinger gulden bij verlies van eiken anderen vinger AANGESLOTEN BI] HET BUREAU VOOR PUBLICITE1TSW AARDE, INGESTELD DOOR DE VEREENIÜING „DE NEDERLANDSCHE DAGBI ADPERS Dit nummer bestaat uit 2 bladen flitsen In de vorige rubriek gaven wij een over zicht van de uitvoering der sociale verzeke ringswetten en deelden mede, dat mr. Groe- neveld, de chef van de af deeling sociale ver zekering van het ministerie van economische zaken en arbeid, een redevoering ha4 gehou den over de unificatie der sociale verzekering, welke redevoering vooral van belang was, omdat de minister medegedeeld heeft, dat op zijn schrijftafel een wetsontwerp, dat deze unificatie zal regelen, gereed ligt. Wat de uitvoering der Ziektewet betreft acht mr. Groeneveld de uitvoering door be- drijfsvereeni gingen, zooals dat thans in hoofdzaak geschiedt, aanbevelenswaardig. De bedrijfsvereenigingen moeten echter goed zijn, d.w.z. zij moeten zoo veel mogelijk één bedrijf of aanverwante bedrijven omvatten. Bovendien moeten zij bestuurd worden door bonafide organisaties van werkgevers en ar beiders. Behalve de Ziekteverzekering zouden echter de bedrijfsvereenigingen ook nog een taak kunnen krijgen bij de andere takken van sociale verzekering. Met name zou mr. Groe neveld het veel beter vinden als de tijdelijke uitkeering voor ongevallen, di. gedurende de eerste zes weken (95 van alle ongevallen eindigen binnen zes weken) zou worden over gedragen aan de uitvoerders van de Ziekte wet. Men moet zelfs nog verder gaan en wel de verzekering voor ziekte en ongevallen bij hetzelfde orgaan brengen. Men voorkomt dan tevens alle moeilijkheden over de vraag of uitkeering krachtens de Ongevallenwet dan wel krachtens de Ziektewet gegeven moet worden. Op deze wijze meent mr. Groeneveld, dat, voor wat de Ziekte- en Ongevallenwet be treft, een bevredigende regeling kan worden verkregen, vooral wanneer men ook de zelf standigheid van de Raden van Arbeid opheft en deze als het ware agenten van de Rijks verzekeringsbank maakt. Zij kunnen natuur lijk een groote mate van vrijheid blijven ge nieten, doch er zou dan een centrale band zijn, welke thans wordt gemist. Wat tenslotte de Invaliditeitsverzekering betreft vroeg mr. Groeneveld zich af of deze, nu wij een Ziektewet hebben, wei in den be- staanden breeden opzet noodig is. De vrijwillige ouderdomsverzekering geeft niet aan allen, die het noodig hebben, een uitkeering en daarom zal men, ook al is men er een principieel tegenstander van, wellicht tenslotte toch tot een zeker staatspensioen moeten komen. Wanneer dit gebeurt, zou de invaliditeitsverzekering, wat de uitvoering betreft, kunnen worden afgeschaft, aangezien dan haar taak eenerzij ds door de Ziektewet, aan den anderen kant door het staatspen sioen zal zijn overgenomen. Wij hebben reeds gewezen op het belang van deze mededeelingen van mr. Groeneveld. Met groote belangstelling mag dan ook wor den afgewacht wat in het gereed liggende wetsontwerp omtrent deze, voor de sociale ontwikkeling van ons land zoo belangrijke vraagstukken is vervat. De N.V. Haven van Vlissingen, Nu de oprichting der N.V. Haven van Vlissingen een feit is geworden, brengen wij in herinnering dat het maatschappelijk ka pitaal der vennootschap bedraagt 1.00.000, verdeeld in 200 aandeelen van 5000, waar van bij de oprichting 155 aandeelen met een bedrag van 775.000 werden geplaatst en volgestorten wel door het Rijk en de ge meente Vlissingien elk 55 aandeelen. Van de overige 45 aandeelen werden overgenomen door de My. tot Expl. van Staatsspoorwegen 20, prov. Zeeland 10, N.V. Steenkolen Han- delsvereeniging 7, Kamer van Koophandel en Fabrieken te Middelburg 6. Kon. Mij. „de Schelde" 2. Jaarwedden wethouders. Ged. Staten van Zeeland hebben bepaald, dat op de jaarwedden van wethouders, die meer dan 100 ontvangen, gedurende 3 jaar, ingaande 1 Januari 1933 een tijdelijke korting moet worden toegepast van 2/z pet. van de eerste 2000 voor gehuwden, en voor hen, die nimmer gehuwd geweest zijn, 2 f2 pet. van de eerste 1000 voor ongehuwden. Van het verdere bedrag moet 5 pet. afgetrokken worden, lllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllillllllllllllllllllllllllllllllllll I gelegenheid zich te oefenen I in ontwikkelen, afdruk- I ken en vergrooten. Alle inlichtingen. Het nieuws van den dag in beeld. Foto's in onze Tijdinghal. Wij etaleeren een foto van de nieuwe brief kaarten, welke met een toeslag ten bate van het Nationaal Crisis-comité verkrijgbaar zul len worden gesteld het portret van den heer A. J. Marcusse, den op 64-jarigen leeftijd overleden oudhoofdcommissaris van politie te Amsterdam. Verder foto's van de in aanbouw zijnde wielerbaan te Gouda slooperswerk ter vernieuwing en verzwaring der spoorwegen te Rotterdam, in verband met de electrificatie van de lijn Rotterdam—Dordrechtde inge bruikneming van den nieuwen gashouder te Heemstede ':e inscheping van de schilderijen van H. M. de Koningin aan boord van de „Indrapoera" te Rotterdam, welke schilderijen in Indië zullen worden geëxposeerd. De schatkamer aan boord, waar de kisten zich m bevinden. C. K. W. O. Voor bovengenoemde vereeniging zal op V/oensdag 18 en Donderdag 19 Januari a.s. in het Concertgebouw optreden de bekende declamator Jac. van Elsacker uit Rot terdam. Men leze voor nadere bijzonderheden de in dit blad voorkomende advertentie. Een cursus-vergadering. De afdeeling van de Onafhankelijk Socia- lische Partij houdt Zondag a.s., des morgens half elf, een openbare cursusvergadering in het Concertgebouw. Als spreker treedt op de heer J. de Kadt, secretaris van de O.S.P., met het onderwerp „De ondergangsperiode van het kapitalisme." MIDDELBURG Aangehouden. Door de politie te Rhoon is aangehouden en aan de justitie te Middelburg voorgeleid J. d. J., 18 jaar, landbouwersknecht, vroeger wonende te Kapelle, die verdacht wordt in den nacht van 4 op 5 April jl. aldaar dief stal te hebben gepleegd. Vrijgelaten. De rechtbank te Middelburg heeft de in vrijheidstelling bevolen van J. J., 28 jaar, bankwerker te Axel, D. B., 18 jaar, werkman te 's-Gravenpolder en van J. d. K., 21 jaar, fabrieksarbeider te Kapelle, allen in voor arrest als verdacht van diefstal. GOES. Benoeming stationschefs. Tot stationschef te Utrecht (Maliebaan) is benoemd de heer M. Wassington te Goes en tot stationschef te Goes de heer F. Kiewiet te Baarle-Nassau (grens). Ned. Christ. Landarbeidershond. Naar wij vernemen, heeft het hoofdbestuur van den Ned. Chr. Landarbeidersbond be sloten, dat, gezien het groote aantal af dee lingen in Zeeland, een der hoofdbestuursle den-vrijgestelden naar Zeeland zal worden overgeplaatst. De heer A. Vingerling zal zich daarom om streeks 1 April te Goes vestigen. GROEDE. Een auto in brand. Even buiten de kom der gemeente Zuid- zande geraakte Dinsdag de gesloten vracht auto van den heer Faas uit Groede, al ra dende plotseling in brand. In een oogwenk ontwikkelde zich een vuurzee van vlammen. Met moeite kon de chauffeur uit de vlammen komen zonder letsel. De auto was verzekerd. Besmettelijke ziekten. In de week van 1 tot en met 7 Januari is in onze provincie voorgekomen 1 geval van roodvonk te Krabbendyke en 1 geval van liphtherie te Goes. Polders en waterschappen. Bij Kon. besluit zijn benoemd in de provin cie Zeeland a. tot dijkgraaf van den Willem Adriaanpolder J. L. Veièprille te Kortgene b. tot plaatsvervanger vin den dijkgraaf van het waterschap Groote* en Kleine Isabella F. J. L. M. Dhooge te Plfflippine. Onze Vtóot. In het Januarinummer van „Onze Vloot" is een artikel opgenomen van Wintgens over de verrichtingen van een Nederlandsch eskader, groöt 12 schepen en bemand met 3170 man onder bevel van schout bij nacht L de Veth in de Oostzee gedurende de maanden JuniOctober 1715. De geschillen en oorlogen tusschen Karei XII, koning van Zweden eenerzijds en czaar Peter I van Rusland met zijn bondgenooten anderzijds oefenden een ongunstigen invloed op han- de' en scheepvaart van de Republiek der Vereenigde Nederlanden.1 Vooral de Zweden veroorzaakten ons veel overlast en maakten vele graan- en andere schepen buit. Het eskader onder schout-bij-nacht L. de Veth had tot taak het convoyeeren van niet min der dan 200 koopvaarij schepen (waarvan er 107 voor Riga waren beltemd Nabij Else- neur voegde zich een Bntsch eskader bij de Nederlandsche scheepsmacht en 12 Juni ging het geheele convooi, ruim 300 schepen sterk, onder zeil. Blijkens een bij het departement van de fensie ontvangen bericht, is Hr Ms. „Gouden Leeuw", op uitreis naar Ned.-Indië, onder bevel van luitenant ter zee le klasse J. J. A. van Staveren, 7 Januari te Aden aangekomen en den lOen dezer van daar vertrokken. De luitenant ter zee 3e klasse L. E. H. Ree- ser, dienende bij de ondeitéeedienstkazerne te Willemsoord, wordt 19 Januari ter beschik king gesteldde officier van den marine stoomvaartdienst 2e klasse P. de Winter, ge plaatst bij het Luchtvaartbedrijf te Soester- berg, wordt 16 Januari ter beschikking ge steld. Opgave van overgeplaatste onderofficieren der marine Majoor-machinist W. Lugten van Van Speijk naar Wachtschip Vlissingen. Serg.-monteur A. Heidema van Wacht schip Willemsoord naar Kazerne Onderzee dienst. Sergeant-torpedomaker W. W. Brouwer plaatsing bij den afbouw van de K XV tot nader order ingetrokken. Sergeant-monteur J. Klaassens als voren. Sergeant-hofmeester C. L. Mommaas van Dauwe Aukes naar Wachtschip Vlissingen. Sergeant-majoor der mariniers E. de Vries van idem naar Wachtschip Vlissingen. Buiten verantwoordelijkheid der redactie De copie wordt aiet teruggegeven DE WELDADIGHEEDSZEGELES. Evenals vorige jaren is de opbrengst van den verkoop der weldadigheidszegels weer een groot financieel succes geworden. Dat er echter een zooveel grooter batig saldo mocht worden geboekt dan 't vorig jaar, heeft wel niemand durven verwachten. Dit jaar werd 2633 ontvangen tegen 2417 in het afge- loopen jaar. Een hartelijk woord van dank aan allen, die meehielpen dit mooie resul taat te bereiken. Namens het comité C. VAN WOELDEREN—SPRENGER, Presidente. T. VAN BLERKOM—CHEVALIER, Secr.esse—Penn.esse. DE HERZIENING DER VERDRAGEN. Het „Petit Journal" publiceert een inter view met de:T onderstaatssecretaris van bui- tenlandsche zaken Pierre Cot. Pierre Cot sprak zich in de eerste plaats uit over de Fransche vertegenwoordiging bij den Volkenbond. Deze vertegenwoordiging diende naar zijn meening geheel een regee- ringskwestie te zijn. De minister-president was van meening, dat de werkzaamheden in den Volkenbondsraad moesten worden ver richt door een politicus, die zoowel lid van de regeering als van het parlement was. Daar door zou noodeloos wrijving vermeden worden en zou de gedelegeerde direct kunnen hande len. Het geheele bestuursapparaat tusschen Genève en Parijs zou daardoor verdwijnen en er zou permanent contact zijn. Aangezien de republikeinsche meerderheid, die zich btf de verkiezingen van Mei jl. heeft gevormd, be sloten heeft de Fransche buitenlandsche po litiek binnen het kader van de Volkenbonds- bepalingen te voeren, is de Volkenbond niet slechts één der middelen der Fransche bui tenlandsche politiek, doch het middel. Voorts wees de onderstaatssecretaris erop, dat Frankrijk in de toekomst nog meer dan in het verleden het gebruik zal bepleiten van arbitrage ter oplossing van internationale geschillen. Hij herinnerde eraan, dat naast den Volkenbondsraad het Permanente Hof te Den Haag geroepen was om conflicten op te lossen. Minister-president Paul Boncour was terecht voornemens het Haagsche Hof niet te verwaarloozen. Op die manier zou het moge lijk zijn elk international probleem, hoe in gewikkeld ook, op te lossen. In het verdere verloop van het interview verdedigde Pierre Cot zich tegen het hem gerichte verwijt, dat hij verdragen zou willen wijzigen. In waarheid was hij in deze kwestie evenals in de meeste andere het standpunt van zijn partij de radicaal-socialistische partij, trouw gebleven. De wijziging van ver dragen is voorzien in de statuten van den Volkenbond van 1919. Frankrijk heeft de re visie van verdragen zelf bewerkstelligd, toen het een wijziging van de herstelbepalingen goedkeurde, toen het Duitschland een rege ling van de bewapeningskwestie voorstelde die in strijd was met de bepalingen van het verdrag van Versailles en voorts door de wij ziging van de schuldenregeling. In dit ver band herhaalde Pierre Cot de uitspraak van Herriot, dat verdragen niet van eeuwigen duur zijn, dat zij zich moeten aanpassen bij het rhythme van het leven der volken en aan de eischen van het leven, doch dat men hun eenzijdige opzegging niet kan toeiaten. Tenslotte schetste Pierre Cot zijn voorne mens betreffende de reorganisatie van „de Fransche propaganda in het buitenland" welke uitdrukking hij naar hij zeide wenschte te vervangen door die van „Fran sche buitenlandsche informatie". Hij was voornemens de tot nog toe door de Quai d'Orsay, de verschillende legaties en andere instanties verrichte werkzaamheden samen te vatten om elke verspilling van krachten te vermijden. Ik wil voorkomen, dat Frankrijk in het bui tenland vertegenwoordigd wordt door al te eerzuchtige leden van de Academie of door tooneelspelcs, die op het punt staan met pensioen te gaan. Ik wi1 dat Frankrijk in het buitenland er jong, gezond en krachtig uit. ziet. Ik wil ook, '"at men in bepaalde deelen van de wereld ophoudt, zich te wenden tot de aristocratische klassen, die eenmaal de lei dende klassen waren, doch thans buiten be schouwing kunner blijven. Onze invloed moet doordringen in geheel andere kringen, in de kringen van de nieuwe élite. DE ONTWAPENINGSCONFERENTIE. De ontwapeningsconferentie te Genève is gisteren voor het eerst na de Kerstvacantie weder tot nieuwe werkzaamheden overgegaan De technische commissie voor de uitgaven voor de nationale verdediging is gisteren we der bijeengekomen en is begonnen met de be spreking van het ontwapeningsrapport, dat zij in de maand Februari aan de algemeene commissie der ontwapeningsconferentie hoopt uit te brengen in verband met het plan, dat in de conventie bepaalde maximumcüfers voor de jaar lij ksche militaire uitgaven van iederen staat zullen worden vastgesteld. DE INTERNATIONLE BETALINGEN. De onderstaats-secretaris van buitenland sche zaken in Engeland, heeft een rede ge houden over de internationale betalingen. HU zeide, dat de langzame voortgang op de ontwapeningsconferentie niet het gevolg was van fouten van de deskundigen of van in vloeden van wapenfabrikanten, doch van de onbevredigende politieke betrekkingen in Europa. Om verbetering in de betrekkingen en om rust in Europa te verkrijgen, moet de conferentie dit jaar ui haar krachten inspan nen en zich niet laten leiden door een be krompen of zelfzuchtigen geest. Duitschland is thans naar de ontwapeningsconferentie te ruggekeerd en wat dit betreft is de conferen tie het nieuwe jaar dus onder gelukkiger auspiciën begonnen. In het afgeloopen jaar was de conferentie van Lausanne een uitgesproken succes. Lau sanne sloot een slecht hoofdstuk in de ge schiedenis van na den oorlog af. Het is echter duidelijk, dat aan den last van de groote in ternationale betalingen geen einde kan ko men, voordat Amerika als de grootste credi teur zyn houding heeft vastgesteld. Engeland is zoowel een crediteur als een debiteur. En geland begreep daarom ten volle hoe nood lottig de invloed op den wereldhandel van groote internationale betalingen is, waarte genover geen commercieele tegenprestaties staan. Engeland kan er nauwelijks verwon derd over zijn, dat de grootste crediteur-natie minder vlug is, om het probleem onder de zelfde perspectieven te zien, doch die perspec- llllllllllSlllllllllllllllillllllllllllllllllllllllllll Films voor den meer- ernstigen amateurfotograaf, alsmede alle inlichtingen tieven zijn daarom niet minder juist. De inter nationale betalingen hebben den handel ont wricht, de gopderenprijzen doen dalen en de producenten in de geheele wereld verarmd. Totdat er aan die betalingen een einde is ge maakt, zal het herstel van de wereld belem merd worden. Het is daarom in het belang van iederen crediteur en debiteur, om een einde aan de betalingen te maken. DE POLITIEKE ONZEKERHEID IN DUITSCHLAND. Het is te verwachten, dat rijkskanselier von Schleicher dezer dagen besprekingen zal voeren net een aantal vooraanstaande per soonlijkheden, terwijl ook politieke leiders onderling contact met elkander zullen zoeken. In dit verband wordt opgemerkt, dat Adolf Hitler hoogstwaarschijnlijk Maandag weer te Berlijn zal zijn. Die onderhandelingen zouden echter eerst na de verkiezingen voor den landdag van Lippe aan de orde*komen. „Der Deutsche" schrijft, dat de leiding der rijksregeering hoopt, dat de rijksdag niet zal behoeven te worden ontbonden. Zij zou pas dan duurzaam resultaat bereiken indien het zou mogen gelukken door een reconstruc tie der rijksregeering den kring van hen, die de verantwoordelijkheid dragen, aanmerkelijk uit te breiden. De „Lokalanzeïger" verwacht, dat de KP.D. in den Pruisischen landdag, welke den 17den Januari bijeenkomt, zal voorstellen den land dag te ontbinden. De beslissing in deze zou evenwel berusten bij de nationaal-socialisten. Vrijdag jl. zou tusschen den rykspresidenfc en Gregor Strasser een bijeenkomst hebben plaats gevonden. De bewering evenwel, dat hierbij richtlijnen zouden zijn vastgelegd in zake een toetreding van Gregoi Strasser tot de rijksregeering moet niet juist zijn. HET TEKORT OP DE FRANSCHE STAATSBEGROOTING. Volgens berichten van goed ingelichte per sonen zou er in de Fransche regeering groot verschil van meening bestaan over de finan- cieele plannen van den minister van finan ciën. Ten aanzien van de door Chéron voorge stelde beperking der uitgaven en verhooging der inkomsten is men nog steeds op vermoe dens aangewezen. H:t schijnt zelfs, dat be paalde punten der regeeringsvoorstellen niet vast staan, want zoowel de minister-president als de minister van financiën onderhandelen verder met de vertegenwoordigers der ambte naren- en oud-strijdersorganisaties over de offers, die deze groepen zullen hebben te brengen. De „Echo de Paris" meent te weten, dat Chéron voor het overheidspersoneel een salariskorting van 5 wil voorstellen, een nieuwe heffing ot> de inkomstenbelasting, een belasting op het automobielverkeer en een belasting op dranken wil invoeren. Daaren tegen zou de spoorwegbelasting met vijfhon derd millioen francs verminderd worden. Het „Petit Journal" verwacht een nieuwe inkomstenbelasting, belasting op koffie en suiker en een verhooging van de couponbelas ting. GEEN VERKORTING DER WERKWEEK In de zitting van gisteren van de Inter nationale Arbeidsconferentie hield de leider der Fransche vakbeweging Leon Jouhaux een dringend pleidooi voor de invoering van de 40-urige werkweek als middel tot bestrij ding der werkloosheid. Bij de algemeene beschouwingen bleek scherpe oppositie te bestaan tegen een ge meenschappelijke internationale verkorting van den werktijd. De Engelsche onderstaatssecretaris voor arbeid, Norman, wees namens zijn regeering het voorstel van een 40-urige werkweek van de hand. Hij verklaarde dat het eerder een hinderpaal beteekent op den weg van alge- meenen vooruitgang. Namens de werkgeversgroep wees de Deen Oerstedt het voorstel eveneens van de hand. Hij betuigde evenwel de sympathie der werk gevers met alle pogingen den huidigen noodtoestand te verzachten. De algemeene beschouwingen van gisteren hebben den indruk gewekt, dat de vooruit zichten op een aanneming van het verdrag tot invoering van de 40-urige werkweek bui tengewoon slecht zijn.

Vlissingse Courant | 1933 | | pagina 1