NOOTJES SCHOONDIJKE. NIEUWVLIET. BUITENLAND GEMENGD NIEUWS Het aantal werkloozen te 's-Gravenhage bedroeg op 31 December j J. 21010 tegen 13995 op 31 December 1931, alzoo in het laatste jaar een vermeerdering van 50 pet. Het aantal passagiers dat in 1932 met de gemeentetram te Arnhem werd vervoerd was 10 lager dan in 1931. De cijfers bedragen resp. 9.070.000 en 8.200.000. De opbrengst daalde met f 75.000. Bij de gehouden verpachting van staan plaatsen op de kermis te Zaandam was de totale opbrengst ƒ11.138 teegnover ƒ13.125 in 1932. De ambtenaar der posterijen te Winschoten P., die in verband met het onderzoek naar den verdwenen brief met ƒ20.000, buiten dienst was gesteld, is weer in functie ge treden. o De bevolking van Nijmegen is in 1932 niet vooruitgegaan tot 80.216, doch tot 86.216 zie len de gemeente Velzen telt thans 43.073 in woners. Bij de Duitsche arbeidsbeurzen stonden op 31 December 5.773.000 werkloozen ingeschre ven, d.i. 169.000 meer dan op 15 December. Op 31 December 1931 was het aantal werk loozen 5.668.000. De tarieven voor het laden van Duitsche kolen in zeeschepen in de haven van Rotter dam zijn voor cokes en kolen met 5 cent per ton verlaagd en voor briketten met 20 cent per ton verlaagd. Het observatorium bij Poelkowo nabij Le ningrad registreerde gisterenochtend een reeks krachtige aardschokken op een af stand van ongeveer 7500 K.M. Uit latere be richten bleek dat de aardschokken in Tur kestan waren gevoeld. Te Eastbourne is een vrouw in den zeld zaam hoogen leeftijd van 105 jaar overleden, terwijl te Edenburgh een vrouw op 102-jari gen leeftijd is gestorven. te hebben ontvreemd, door met een valschen sleutel een secretaire te openen en het geld daaruit te nemen. Loop der bevolking. Het aantal inwoners der gemeente Schoon- dijke bedroeg op 31 December 1931 1002 m. en 964 vr., totaal 1966 personen. Het vermeerder de door geboorten met 12 m. en 14 vr., totaal 26 personen, en door vestiging met 54 m. en 44 vr., totaal 98 personen. De bevolking ver minderde door overlijden met 9 m. en 10 vr., totaal 19 personen, en door vertrek met 60 m. en 47 vr., totaal 107 personen. Op 31 December 1932 bestond de bevolking uit 999 vr. en 965 vr., totaal 1964 personen. Er werden 18 huwelijken gesloten. Bond voor Staatspensionneering. Zondag JL vergaderde in het hotel „de Zwaan" de federatie van afdeelingen van den bond voor staatspensioneering in Westelijk Zeeuwsch-Vlaanderen. Er zal getracht wor den, om in plaatsen in Westelijk Zeeuwsch- Vlaanderen, waar nog geen afdeeling van bovengenoemden bond bestaat, tot de oprich ting daarvan te komen. Waarschijnlijk was mede door het slechte weer de opkomst voor de vergadering niet bij zonder groot. Een schuur verbrand. Hedenmorgen omstreeks 9 uur brak brand uit in de schuur van het perceel bewoond door den heer De Groot, in de kom van de gemeente Schoondijke. De motorspuit was spoedig ter plaatse en was men den brand kort daarop meester. De schuur, welke ge vuld was met stroo en aardappelen, brandde geheel uit. Er bestond geen gevaar voor de belendende perceelen. Verzekering dekt de schade. Geen enkel huwelijk gesloten. In de gemeente Nieuw vliet werd in het afgeloopen jaar geen enkel huwelijk gesloten. KERK- EN SCHOOLNIEÜWS Het nieuwe begin. Het Zendingsbureau te Oegstgeest giro C074 vraagt ons plaats voor het volgende: De Januarimaand is in ons werk wat de financiën betreft een van de eigenaardigste. In November en December ontvangen wij van alle zijden moreelen en financieelen steun. Maar daarna treedt er een op zichzelf begrijpelijke, maar daarom niet minder lastige reactie in. Het is net alsof de menschen denken„De Zending heeft den laatsten tijd zooveel gehad, wij moeten nu eerst eens weer aan andere dingen den ken en daarvoor werken." Zoodoende toont de statistiek der Inkomsten in Januari steeds een enorme daling. Wij vreezen, dat het ook dit jaar weer zoo zal gaan. De giro zakt weer tot onder de 1000. Terwijl wat in November en Decem ber inkwam moest strekken voor reeds ge dane uitgaven over 1932. Laat men bedenken, dat er van 1 Januari al dadelijk maandelijks weer 90.000 noo- dig is. En dat er per 1 Februari geld moet zijn om in het crediet voor de tweede helft van het eerste kwartaal te voorzien, daar ook nu de middelen hebben ontbroken om voor het geheele kwartaal ineens uit te seinen. Het nieuwe begin is moeilijk, laat het zoo min mogelijk" het begin van weer een nieu- ven achterstand zijn. De heiligverklaringen in 1933. In het Vaticaan vond Maandag de voor lezing plaats van het pauselijk besluit, dat de heiligverklaring van den reeds in 1926 door paus Pius zalig verklaarden Andreas Hubert Fournet inleidt. Een tweede besluit erkent de geldigheid van twee wonderen van Maria Poletier, de stichtster van de Zusters van den Goeden Herder, welke ais basis dienen voor haar, eveneens in dit jaar nog te wachten, zaligverklaring. Uit de ver dere woorden van den Paus, volgens welke de herinnering aan den dood van den Ko ning der Christenwereld gepaard zal gaan met een glorierijken feestelijken optocht van de kinderen Gods, blijkt, dat de beide be sluiten slechts het voorspel vormen voor een reeks van heilig- en zaligverklaringen in het Heilige Jaar. De Paus gaf verder uiting aan den wensch, dat dit Heilig Jaar grooter glans zal hebben dan de vorige en noemde het zelfs een buitengewoon jaar onder de buitengewone. By de plechtigheden van den 75sten Jaar dag van het wonder van Lourdes zal Paus Pius zich te Lourdes doen vertegenwoordi gen door een kardinaal-legaat. RECHTSZAKEN Rechtbank te Middelburg. Door de rechtbank te Middelburg werden gisteren de navolgende zaken behandeld: J. N., 27 jaar, landbouwer te Waterland kerkje, was in hooger beroep gekomen van een vonnis van den kantonrechter te Oost burg, waarbij hij, wegens het verstrekken van verboden middelen, werd veroordeeld tot een heehtenisstraf van 30 dagen. Eisch onbepaald uitgesteld van de behan deling der zaak. E. B. d. M., 25 jaar, monteur te Oostburg, was in hooger beroep gekomen van een von nis van den kantonrechter te Oostburg, waar bij hij wegens het als bestuurder van een motorrijtuig daarmede rijden over een open baren weg op een zoodanige wijze en met zoodanige snelheid, dat daardoor de vrijheid en de veiligheid van het verkeer werd belem merd en in gevaar gebracht. Eisch25 boete subs. 10 dagen hechtenis en ontzegging van het recht motorrijtuigen te besturen voor den tijd van een Jaar. A. M., 59 jaar, poelier te Kamperland, was in hooger beroep gekomen van een vonnis van den kantonrechter te Goes, waarbij hij wegens het doen vervoeren van dieren op noodeloos kwellende wijze, werd veroordeeld tot 20 boete of 10 dagen hechtenis. Eisch Bevestiging van het vonnis waarvan beroep. J. M. L., 49 jaar, koopman te Middelburg, verdacht van mishandeling van H. Huiteman te Middelburg op 19 November 1932, door de zen met een mes te steken. Eisch 1 maand gevangenisstraf. K. v. B., 36 j., vrachtrijder te Krabbendijke was in hooger beroep gekomen van een von nis van den kantonrechter te Goes, waarbij hij, wegens overtreding van de postwet, nl. als bestuurder van een openbaar middel van vervoer tegen genot van vracht, brieven ver voeren, werd veroordeeld tot f 10 boete subs. 10 dagen hechtenis. Eisch bevestiging van het vonnis waarvan beroep. C. J. V., 30 jaar, arbeider te Zierikzee, ver dacht van verduistering van gelden, die hij in zijn kwaliteit van penningmeester van de af deeling Zierikzee van den Ned. Bond van ar beiders in het landbouwbedrijf enz. van zijn leden had ontvangen en welke gelden hij aan het hoofdbestuur van dien bond had af te dragen, door zich die gelden toe te eigenen. Eisch 2 maanden gevangenisstraf. J. A. K., 28 jaar, koopman, reizende met een woonwagen, was in hooger beroep geko men van een vonnis van den kantorechter te Goes, waarbij hij, wegens overtreding van de woonwagenwet, het in zijn woonwagen niet hebben ophangen de vergunning die hem daartoe was verleend, werd veroordeeld tot f 15 boete subs. 15 dagen hechtenis. Eischbevestiging van het vonnis waarvan beroep. W. P., 35 jaar, slager te Wissenkerke, was in hooger beroep gekomen van een vonnis van den kantonrechter te Goes, waarbij hij, wegens het als werkgever, die een rentekaart in bewaring heeft genomen, niet voldoen aan de daaromtrent voorgeschreven bepalingen van de invaliditeitswet, werd veroordeeld tot 25 boete subs. 20 dagen hechtenis. Eischbevestiging van het vonnis waarvan beroep. W. P., 35 jaar, slager te Wissekerke, was in hooger beroep gekomen van een vonnis van den kantonrechter te Goes, waarbij hij, we gens het als werkgever niet tijdig nakomen van de bepalingen der ongevallenwet, werd veroordeeld tot 25 boete subs. 10 dagen hechtenis. Eisch bevestiging van het vonnis waarvan beroep. P. v. I., 28 jaar, vrachtrijder te Krabben dijke, J. M., 4r jaar, vrachtrijder te Oudelan- de, J. S., 62 jaar, vrachtrijder te Ovezande, J. T., 62 jaar, vrachtrijder te Hoedekensker- ke, waren in hooger beroep gekomen van een vonnis van den kantonrechter te Goes, waar bij zij, weaens overtreding van de postwet, nl. als bestuurders van een openbaar middel van vervoer, tegen genot van vracht, brieven ver voeren, werden veroordeeld tot f 10 boete subs. 10 dagen hechtenis voor ieder hunner. Eisch bevestiging van het vonnis waarvan eroep voor ieder hunner. Steenkolenfraude. Ter terechtzitting van de rechtbank te Middelburg van 20 Januari a.s. zal in be handeling worden genomen de strafzaak tegen de personen verdacht van de bekende steenkolenfraude in het kolenpark aan cie haven te Vlissingen. De overval in de Westerstraat te Amsterdam Op 9 Maart 1932 werd een overval ge pleegd op een 84-jarige vrouw, die in de Westerstraat te Amsterdam woont. De vrouw kreeg van een man, die onder een voorwendsel de woning wist binnen te ko men, plotseling met een stuk ijzer een klap op het hoofd. Twee dagen later werd een behanger gearresteerd verdacht den overval te hebben gepleegd. Hij werd door de recht bank te Amsterdam veroordeeld tot .vijf jaar gevangenisstraf. De man hield zijn onschuld vol en kwam van het vonnis in hooger be roep. Bij de behandeling voor het gerechts hof te Amsterdam vorderde de procureur- generaal bevestiging van het vonnis. Bij interlocutoir vonnis van 15 December jl bepaalde het Hof, dat nog eenige getui gen dienden te worden gehoord. Dit getuigenverhoor heeft gisteren plaats gehad. Na afloop hiervan persisteerde de procu reur-generaal bij zijn reeds genomen requi sitoir, waarbij hij bevestiging vroeg van het vonnis der rechtbank. MARINE EN LEGER Luitenant ter zee le klasse F. J. Kist, af getreden als commandant van Hr. Ms. tor pedoboot Z I te Nieuwediep, wordt 23 dezer geplaatst aan boord van Hr. Ms. wachtschip te Vlissingen. Behalve de vroeger vermelde verzendingen zal aan de opvarenden van Hr. Ms. torpedo- bootjager „Van Nes" nog een brievenmaal worden verzonden naar St. Kitts met het op 13 dezer van Amsterdam vertrekkend schip „Colombia" van de Colonlijn van de N. N. S. M. Correspondentie, welke na deze verzending nog wordt ontvangen, zal naar Curasao wor den gezonden. Naar „het Volk" bericht zijn bij de lucht- vaartafdeeling te Soesterberg ontslagen de bedrijfsadministrateur J. P. H., de hoofd officier van den marinestoomvaartdienst H. S.. die chef was van den technischen dienst der genoemde afdeeling, en is de officier van den marinestoomvaartdienst de W. overge plaatst naar de Indische vloot. De 2e luitenants J. van Nieuwenhuijzen en G. Oppenhuizen, van het 3e reg. infanterie te Bergen op Zoom, worden 1 April op wacht geld gesteld. DE FINANCIEELE TOESTAND VAN D UITSCHL AND. In de begrootingscommissie van den Rijksdag heeft de rijksminister van finan ciën verder de begrooting besproken. Hij verklaarde dat eerst aan het'einde van Ja nuari definitief kan worden verklaard of de voor 1932 geraamde inkomsten worden be reikt. In totaal wordt op mindere inkomsten van ongeveer 800 millioen mark aan belas tingen en invoerrechten gerekend, verdeeld over het rijk en de landen. Echter niet al leen de belastingen, doch ook andere in komsten zijn lager dan de begrooting. Voor de spoorwegen moet op een tekort van 50 millioen op het geraamde bedrag worden gerekend doordat aandeelen tot dit bedrag niet konden worden geplaatst. De minister gaf verder een overzicht Van de extra uitgaven, welke noodig waren, 40 millioen voor de winterhulp, 35 millioen voor steun aan verschillende banken, 25 millioen voor kolonisatie nabij de groote steden en 35 millioen voor de Charlotten- hütte. In totaal zal het tekort einde 1932 met het tekort van vorige jaren 2070 mil lioen bedragen. De minister was in verband hiermede van meening, dat hoe ernstig de toestand ook is, hij, gezien den toestand in andere landen, niet al te gevaarlijk is. Hfj verklaarde ver der, dat gedurende de laatste maanden geen noemenswaardige moeilijkheden met kasgeld voorkwamen. Hü verwachtte dat deze moeilijkheden tot Maart ook niet zouden ontstaan. DE FINANCIEELE PLANNEN VAN FRANKRIJK. In de gisteren gehouden kabinetszitting gaf de minister van financiën een analyse van het rapport der deskundigen en gaf vervol gens een overzicht van den economischen, monetairen, financieelen en begrootingstoe- stynd van Frankrijk. Chéron ontwikkelde ver volgens de volgende punten lo. herstel van het begrootingsevenwicht, hoe zwaar ook de offers mógen zijn die dit herstel zal mede brengen, waaraan iedereen zal moeten deel nemen 2o. ontlasting van de schatkist door uitgifte van een leening voor de consolidatie, onontbeerlijk ter liquidatie van het verleden 3o. volstrekte eerbiediging van de onafhan kelijkheid van de kas der depots en de amor tisatiekas 4o. ter verzekering van het be grootingsevenwicht is de minister voornemens over te gaan tot bezuiniging van een bedrag van 5 milliard 326 millioen francs en tot fis cale maatregelen tot een bedrag van 5 mil liard 453 millioen francs, waardoor ten aan zien van het deficit een veiligheidsmarge van 223 millioen francs zou worden verkregen. Bovendien ligt bij het financieele plan ver lichting van de belasting op de spoorwegen in het voornemen, evenals een complex maat regelen tot het beschermen van de spaargel den en den strijd tegen de duurte van het leven. ENGELAND EN DE GOUDEN STANDAARD. De „Morning Post" spreekt haar instem ming uit met het door den Britschen verte genwoordiger ter voorbereidende economische conferentie ingenomen standpunt, dat, zoo lang de omstandigheden, die de ineenstor ting van den gouden standaard hebben ver oorzaakt, geen verbetering hebben onder gaan, het brengen van het pond sterling op goudbasis de bestaande verwarring veeleer zou doen toenemen dan verminderen. Het blad schrijft„Groot-Brittannië is bereid mede te werken aan hèt herstel van den gouden standaard, maar in de eerste plaats dient er een oplossing te worden gevonden voor het vraagstuk der oorlogsschulden, moet het handelsverkeer bevrijd worden van de belemmeringen, welke het tot kwijnen hebben gebracht en moeten de crediteuren zch bereid betoonen, hun markten ih rede lijke mate open te stellen voor hun schul denaars. Ten slotte dient er een einde de Wbmen aan het streven, den goudvoorraad der wereld in handen te krijgen. Wanneer de Britsche regeering aandringt op de vervul ling van deze en andere prealabele voor waarden, dan toont zij, en niet haar tegen standers in deze aangelegenheid, zich den besten vriend van den gouden standaard. Werd immers, door een voorbarige stabili satie van het pond sterling op goud-basis. Groot-Brittannië later opnieuw gedwongen, den gouden standaard los te laten, dan zou dat voor goed het einde van den gouden standaard beteekenen." ERNSTIGE ONLUSTEN TE DUBLIN. Zondag is het, gelijk men weet, in de straten van Dublin tot ernstige onlusten gekomen, tengevolge waarvan een dertigtal personen, die op straat gewond werden, naar ziekenhuizen moesten worden gebracht. Een der aanhangers van William Cosgrave, ge neraal Richard Mulcahy, omgeven door 700 leden van zijn politieke groep, trachtte in de O'Connellstreet, één der drukste hoofdstra ten van Dublin, de menigte toe te spreken. Een groot aantal republikeinen in de me nigte viel echter de aanhangers van de Cosgrave-groep aan, en deze moesten zien onder een regen van steenerfin hun gebouw terugtrekken. Het bleef den geheelen dag rumoerig op straat en de politie moest her haaldelijk ingrijpen. Eenige malen moest zij zelfs van haar vuurwapens gebruik maken. Een aantal personen werd gearresteerd. DE TOESTAND IN SPANJE. Uit Sevilla wordt gemeld, dat de vakver- eenigingen aldaar tegen Dinsdagochtend de algemeene staking hadden geproclameerd. Voor het universiteitsgebouw kwam het tot een schietpartij tusschen politie en stakers. Zes personen, o.w. twee politiebeambten, zijn gewond. Twee der gewonden bevinden zich in levensgevaar. Volgens een bericht van Fabra uit Sevilla trekken gewapende stakers door de fabrieken om de arbeiders te bewegen het werk neer te leggen. Daar er eenige schoten op de trams zijn gelost, rijden deze niet meer in de bui tenwijken. In verband met de door de syndicalisten in Sevilla uitgeroepen algemeene staking is het behalve in de sta< ook in de omgeving van Sevilla tot schietpartijen gekomen. In eenige dorpen trachtten de landarbeiders het raad huis te bezetten, waarbij zij in botsing kwa men met de politie. In auto's aangevoerde politieversterkingen werden door de rebellen beschoten. In den loop van den middag ge lukte het de orde weer te herstellen. Ook te Castellon en Murcia kwam het tot ongeregeldheden. In de provincie Murcia deden anarchisten aanvallen op verschillende dorpen en poogden zich meester te maken van een kruitmagazijn. Tegelijkertijd sneden zij de telefoonverbindingen door en zetten de straten af. Ook hier slaagde de politie er in de aanvallers op de vlucht te drijven. Daden van sabotage op de spoorlijn MurciaCarta gena zijn tijdig ontdekt, zoodat alleen ver traging ontstond. In de dorpen Betera en Benaguacil in de provincie Valencia hebben de anarchisten het gemeentearchief verbrand en de toe gangswegen gebarricadeerd. Ook is een trein beschoten, waardoor de machinist gewond werd. Verder zijn in Spanje nog 3 aanslagen op spoorlijnen geconstateerd, die echter zonder resultaat bleven. In Barcelona bleven voorlooplg de buiten gewone veiligheidsmaatregelen, de politie- versterking, de voortdurende 'verlichting der straten tijdens den nacht, en de fouilleering van verdachte personen naar wapens van kracht. EEN REDE VAN STALIN. In de bijeenkomst van het centrale comité en de centrale controle-commissie van de communistische party der Sowjet-Unie zal Stalin heden rapport uitbrengen over de re sultaten van het eerste vijfjaarsplan. In strijd met de gewoonte wordt het rapport van Stalin reeds nu gepubliceerd, daar men meent, dat het door het openbare leven met groote spanning verwacht wordt. Voor zoover op het oogenblik bekend is, zal Stalin zich in het begin van "ijn referaat met de internationale beteekenis van 't vijfjaars plan bezighouden en buitenlandsche pers stemmen als bewijs aanhalen, dat dit plan aanvankelijk geringschattend is beoordeeld, maar later zeer aandachtig gevolgd is. In aansluiting daarop zal Stalin over de voor naamste doeleinden van het plan spreken. In het derde deel van het rapport worden de resultaten op het gebied der industrie uit eengezet en de ontwikkeling van agrarische streken tot industriegebieden. Het program der industrialisatie is volgens Stalins rapport voor 93.7 pet. vervuld. De rest van 6.3 pet. is een gevolg van moeilijkheden bij het sluiten van verdragen van non-agressie met ver schillende landen en van verwikkelingen in het Verre Oosten, waardoor een aantal fa brieken voor het vervaardigen van krijgsbe hoeften moest worden ingericht Stalin komt tot de conclusie, dat de ver vaardiging van gebruiksartikelen voor alge meen gebruik te klein geweest en verdedigt de bevoordeeling der zware industrie met de noodzakelijkheid Rusland tegen vijandelijke aanvallen te wapenen anders zou Ruslands positie op die van China gaan gelijken. De vraag, of bij het tweede vijfjaarsplan dezelf de politiek van het snelste tempo bij den opbouw der Russische industrie mogelijk zou zijn, ontkent Stalin. Tot nu toe heeft de groei der productie 22 pet. bedragen, in de toekomst zal dit 13 14 pet. zijn. Ten aanzien van den landbouw wijst Stalin op de voortschrijdende collectivisatie. Op het oogenblik bestaan er 200.000 collectieve be drijven en ruim 5000 staatsbedrijven. Stalin geeft toe, dat de collectieve bedrijven voor het grootste deel nog niet rendeerenmaar zij zullen dit in 2 a 3 jaar wel doen. Een paar duizend collectieve en een paar dozijn staats bedrijven zijn nu reeds rendabel. Het tot nu gevolgde tempo van collectivisatie hoeft niet voortgezet te wordenmen moet nu in de eerste plaats de collectieve >edi'ijven organi satorisch vastleggen. In verband met den materieelen toestand van arbeiders en boeren sprak Stalin over de werkeloosheid en de „opheffing van de ver arming op het land". De collectieven kunnen ook handel drijven, maar Stalin veroordeelt het, dat zij ook speculeeren. Vervolgens polemiseert hij tegen de opvat ting, dat de Sowjethandel zond'r gezond geld en credietwezen onmogelijk is en dat eerst de, naar beweerd wordt, waardelooze Sow jetva luta gezond gemaakt moet worden. Achter het Sowjetgeld, aldus Stalin, staan goederen, ter beschikking van den staat, die deze tegen vasten prijs afgeeft. Stalin komt tenslotte tot de conclusie, dat het vijfjaarsplan bewezen heeft, dat het so cialisme in een land mogelijk is. Ongeregeldheden te Z w o 1 1 e. De stakingsopstootjes hebben in de afgeloopen 24 uur den vorm aangeno men van ernstige ongeregeldheden, waarbij de politie zich meer dan eens genoodzaakt heeft gezien van de wapenen gebruik te ma ken. Zelfs hebben enkele elementen onder het publiek zich niet ontzien in de Borneo- straat met steenen naar de politie-agenten te werpen, waarbij een majoor van politie door een steen aan het hoofd werd getroffen. Hevig bloedend zakte deze politieman op de knieën, waarna hij door een dokter, die ont boden werd, per auto naar zijn woning werd vervoerd. Bij dit incident moest de politie met gebruikmaking van gummistokken sabel omgeving vrij maken. Ook gisteren en later in den avond bleef het in den omtrek der fa brieken van de N.V. Reinders rumoerig en onrustig. Vooral tegen de tijden, waarop de werkwilligen de fabriek zouden verlaten ver- zemelde zich een groote menigte in de Tho mas a Kempisstraat en zijstraten, welke naar de fabriek leiden. Er is voortdurend een ster ke politie-macht op de been die de naaste toegangen tot de fabriek afzet. Voor zoover dit mogelijk is wordt het bedrijf der firma Reinders gaande gehouden er bieden zich telkens werkkrachten, grootendeels onge schoolde, aan om de plaats van de stakers in te nemen. Het vervoer van de arbeiders ge schiedde gisterenavond met particuliere auto's onder politiegeleide. D iefstallen.— Gedurende de laat ste maanden verdwenen in Apeldoorn her haaldelijk auto's, welke de eigenaars of hou ders onbeheerd en ongesloten op den weg hadden laten staan. Zoo werden in het geheel 22 auto's ontvreemd. Zij werden echter in de meeste gevallen na eenigen tijd op een ver laten weg binnen of buiten deze gemeente teruggevonden. De verkeerspolitie en recher che hebben in verband hiermede aangehou den een 9-tal personen. Zij hebben hekend schuldig te zijn. Enkele hunner hebben zich nog te verantwoorden wegens diefstal van voorwerpen uit verschillende auto's. Ongelukken. Te Obdam is een brandstoffenauto uit Amsterdam bij het uitwijken voor een voor den auto loopend kind ingereden op een groep spelende kin deren. Een vijfjarig meisje werd direct ge dood. Een ander meisje liep een hersen schudding op en vermoedelijk een schedel breuk, zoodat voor het leven wordt gevreesd. Twee andere kinderen werden minder ernstig gewond. De chauffeur van den brandstoffen- auto verkeert in overspannen toestand. Gisterenmiddag heeft te Winterswijk een aanrijding plaats gehad tusschen een motor rijder en een wielrijder. Laatstgenoemde, een 27-jarig kantoorbeuiende, viel en werd met een ernstige hersenschudding weggedragen. In den loop van den nacht is de ongelukkige aan zijn verwondingen bezweken. Gisteren middag waren arbeiders op het dak van het afgebrande Dominicanerklooster te Zwolle bezig stukken stalen badkuip naar beneden te gooien. Een 22-jarige man, die langs den muur liep, kreeg een stuk op het hoofd en de schouders. Ernstig gewond werd de jonge man naar een ziekenhuis overgebracht. Een electricien te Asten kwam bij het maken van een aansluiting in aanraking met een electrischen draad. Hij bleef aan den draad hangen en viel even later met het hoofd op den grond. Hij werd naar het gasthuis te Helmond overgebracht. Men acht zijn toe stand gevaarlijk. Een sleepbootkapitein is bij het zich aan boord begeven van een in de Visschershaven te IJmuiden liggende stoom trawler in het ruim gevallen. Met een been breuk en inwendige kneuzingen werd hij op-

Vlissingse Courant | 1933 | | pagina 2