1000 500 25 WOENSDAG 11 JANUARI EERSTE BLAD IVo.Q' 71e Jaargang Uitgave: Firma l. VAM Dl VELDE Ir.. Wetstraat 58-60, Ilissiigei.Telal. ID. Pislriktiing G6281 Verschijnt dagelijks, uitgezonderd op Zondag en algemeen erkende Christelijke feestdagen 'Flitsen STADS- EN PROVINCIENIEUWS 1933! VLISS1NGSCHE COURANT ABONNEMENTSPRIJSVoorVlissingenende gemeenten op Walcheren /2.20 per 3 maanden. Franco door het geheele rijk 12.50. Voor België, Duitschland en Frankrijk 3.80. Voor de ove rige landen bij wekelijksche verzending 13.80, met Zondagsblad 4.75. Afzonderlijke nrs. 5 et ADVERTENTIEPRIJS Van 1 —5 regels 1.25 tedere regel meer 25 cent Bij abonnement speciale prijzen. Reclames 50 ct p. regel. Kleine advertenties van 1 5 tegels 50 et Iedere regel meerlOcttmax. lOregels). Bij 3-maal plaatsing van 1 -öregelsfl. alles tegen vooruitbetaling. De abonné's in 't bezit eener Polis, zijn GRATIS verze kerd tegen ongelukken voor gulden bij levens lange ongeschikt heid tot werken. gulden bij dood door een ongeluk. gulden bij verlies van een hand, voet ot oog. gulden bi| verlies van een duim gulden bn verlies van een wijsvinger gulden Di) verlies van eiken anderen vinger AANGESLOTEN BIJ HET BUREAU VOOR PUBLICITEITSWAARDE, INGESTELD DOOR DE VEREENIGING „DE NEDERLANDSCHF DAGBI ADPF.RS'; Dit nummer bestaat uit 2 bladen Vereenvoudiging der Sociale Verzekering. Wanneer men de uitvoering van onze so ciale verzekering nagaat, dan is daarin een groote verscheidenheid in den opzet te con- stateeren. De industrieele ongevallenwet wordt uitge voerd door de Rijksverzekeringsbank en de Raden van Arbeid. Weliswaar is risico-over dracht mogelijk, doch slechts op beperkte schaal, in zooverre, dat de Rijksverzekerings bank per slot van rekening de uitkeering be- De Invaliditeitswet wordt geheel uitgevoerd door de Raden van Arbeid en de Rijksverze keringsbank. Bij de Land- en Tuinbouwongevallenwet is het mogelijk de uitvoering in handen te leg gen van door werkgevers gestichte risicodra gers, terwijl bij de jongste sociale verzeke ringswet, de Ziektewet, het principe is inge voerd, dat naast de uitvoering door de Raden van Arbeid d.e verzekering ter hand kan wor den genomen door zgn. Bedrijfsvereenigingen, dit zijn vereenigingen, die door werkgevers en arbeiders gezamenlijk zijn opgericht. Het spreekt vanzelf, dat deze verscheiden heid, waar het per slot van rekening wetten betreft, die zeer nauw verband met elkander houden, niet alleen dikwijls tot moeilijkheden aanleiding geeft, omdat men niet weet bij welke risicodrager men terecht moet komen, doch dat ook de aan de uitvoering verbonden kosten daardoor hooger zijn dan zij bij een meer rafcioneele uitvoering zouden behoeven te zijn. Dit alles heeft tot gevolg gehad, dat reeds jaren lang is aangedrongen op zgn. unificatie der sociale verzekering, d.w.z. dat niet alleen omtrent de uitvoering, doch ook omtrent den inhoud der wetten een zoo groot mogelijke eenheid wordt verkregen. Tal van punten, die thans verschillend zijn geregeld, zouden daardoor meer uniformiteit verkrijgen. Wij noemen bijv. in dit verband de bepaling, wie verzekerd is. By de Invaliditeitswet is ieder, die in loondienst werkt, verzekerd. Bij de Ziekte- en Ongevallenwet slechts zij, die in loondienst werkzaam zijn in een onderne ming. Het personeel voor huiselijke diensten en ander personeel, dat niet in een onderne ming werkt, is dus niet krachtens de Ziekte en Ongevallenwet verzekerd. De Ongevallen wet zelf is gesplitst in een industrieele Onge vallenwet, een Land- en Tuinbouwongeval lenwet en een Zee-ongevallenwet. Bij de ziekteverzekering zijn de industrieele arbei ders en de landarbeiders samengehouden. Zoo zijn er tal van kwesties, waaromtrent vereenvoudiging mogelijk zou zijn. De be langrijkste vereenvoudiging zou echter kuft- nen worden verkregen in de uitvoering van deze verschillende wetten. Verschillende rap porten rijn daarover uitgebracht en thans heeft de minister van economische zaken en arbeid verklaard, dat op zijn schrijftafel een wetsontwerp, dat deze unificatie zal regelen, gereed ligt. De inhoud van het wetsontwerp is nog niet bekend, doch de chef van de af- deeling sociale verzekering, mr. Groeneveld, heeft onlangs een redevoering gehouden over dit onderwerp, welke redevoering in verband met de positie, welke mr. Groeneveld op het departement bekleedt, uiteraard van groote beteekenis moet worden geacht. Wij zullen op den inhoud daarvan in een volgende rubriek terugkomen. N.V. Haven van Vlissingen. Hoewel het voorloopig verslag van de af- deelingen der Eerste Kamer over het wets voorstel tot oprichting van de N.V. Haven van Vlissingen, niet onverdeeld gunstig luidde, heeft ons Hoogerhuis dit wetsont- v-erpp in zijn vergadering van gisterenavond zonder hoofdelijke stemming aangenomen. Het spreekt vanzelf dat wij ons in hooge mate over de gevallen beslissing verheugen. Het heeft werkelijk lang genoeg geduurd eer deze voor onze gemeente zoo hoogst be langrijke gebeurtenis haar beslag heeft ge degen. Men heeft in Den Haag vvel wat al te lang getraineerd. ÏDoch daarover zullen wij thans niet meer napraten. Nadat de haven bijna 2 jaar geleden 17 April 1931 officieel door H. M. de Konin gin is geopend, mag 10 Januari 1933 zeker wel een dag van historische beteekenis voor wze gemeente worden genoemd. Er kan nu worden overgegaan tot de outilleering van de haven en mogen wij eerlang ook de benoeming tegemoet zien van een directeur van de N.V. Haven v%n Vlissingen. Bij de behandeling van de gemeente- begrooting heeft de heer De Mey er reeds op kunnen wijzen dat de vooruitzichten voor onze haven gunstig mogen genoemd v/orden. Een gloeiend havenbedrijf zou voor onze gemeente van zeer groote beteekenis zijn. Nu de grootste industrie te dezer stede al de nadeelige gevolgen van de crisis ondervindt, ware het vurig te wenschen dat onze haven eenige compensatie kon opleveren voor de nadeelen van de slechte vooruitzichten in den scheepsbouw. Onze haven biedt door haar natuurlijke ligging al de voordeelen welke aan een mo derne haven mogen gesteld worden. Het v/achten was slechts op haar volledige outil leering. Moge de nieuwe naamlooze vennootschap er in slagen door het aanknoopen van rela ties de verwachtingen die van de haven worden gekoesterd, tot een bevredigend re sultaat te leiden. Gedurende de mistperiodes blijkt de uit stekende ligging van onze haven op over tuigende wijze. De Hanvichbooten voor Ant werpen zijn cfen meermalen verplicht op onze haven te komen, teneinde hier haar passagiers te ontschepen, die dan per trein hun reis naar Antwerpen moeten voortzet ten. Hiermede wordt dus wol bewezen dat Vlissingen als aanloophaven voordeelen biedt boven Ter Neuzen en Antwerpen. De Westerschelde is bij mist een gevaarlijk vaarwater. Het binnenloopen van onze ha ven, nu de monding zooveel verbreed is, levert niet meer zulke groote moeilijkheden op. Bij mist is vooral het parool „safety first". Welnu die veiligheid biedt de Vlis- singsche haven in groote mate aan. Ook als bunkerstation is onze haven uit stekend gelegen en hier heeft de practyk reeds bewezen dat dit geen frase is. Want van het bunkerstation wordt zeer druk ge bruik gemaakt. Wy zyn vol vertrouwen dat de nieuwe haven de pessimisten in het ongelijk zal stellen. Dat de Eerste Kamer het wetsontwerp zonder stemming heeft goedgekeurd, bewijst wel dat geen der leden er ten slotte bezwaar tegen had aan de ministers van waterstaat en van financiën machtiging te verleenen tot oprichting van de N.V. „Haven van Vlis singen" en tot het sluiten van een overeen komst met die vennootschap, betreffende de exploitatie, de erfpacht en het gebruik van havens en haventerreinen en de daartoe be- hoorende inrichtingen en toekenning aan die vennootschap van de bevoegdheid tot het heffen van rechten. De ontwikkeling onzer Badplaats. Uit de gevoerde briefwisseling tusschen de K.L.M. en het secretariaat der V.V.V. alhier, blijkt thans, dat onze Koninklijke Lucht vaart Maatschappij een' krachtige propa ganda in 1933 zal voeren voor den Zeeland- dienst. Zooals vanzelfsprekend is, maakt de K. L. M. door haar Zeeland-lijn een sterke en juist verbreide reclame voor het bezoek aan Vlissingen. Naar gehoopt wordt, zal de trek naar onze mooi gelegen bedplaats aan Schelde en Noordzee door dé intensieve reclame-campagne in dit nieuwe jaar weer grooter zijn. Men bedenke hierbij ook, dat Vlissingen ligt in de moderne, zich ont wikkelende auto- en luchtroute van de Bel gische kust en verder naar Noord-Neder land. Activiteit moet van ons doen spreken in dit stadium van ontwikkeling. De K.L.M. met haar juist begrip over de eischen des tijds en het moderne verkeer, haar gerenommeerde service van het pu bliek en de publieke wenschen, begrijpt al thans het belang van het knooppunt in deze gloeiende verkeersschakel, onze bad- en havenstad, Vlissingen. Dit stemt zeker tot dankbare appreciatie. Op het vliegveld Vlissingen zal verder een gezellig K.L.M.-restaurant geopend worden, waardoor zeker nog meer passagiers gebruik zullen maken van de „kortste luchtlijn der wereld." De K.L.M. zal ook een Zeeland-folder uitgeven met medewerking der V.W.'s. Evenals de nieuwe folder onzer eigen, actieve V.V.V., die in grooten getale doel matig verspreid zal worden, zal ook deze uitgave een zeer smaakvol en artistiek ka rakter hebben. Immers, wat gedaan wordt moet goed gedaan worden. Wanneer wy ons hierbij herinneren, dat in de laatste ge meenteraadszitting mstlge, aangename woorden zyn gezegd en toegezegd inzake de zoo vurig gewenschte verbetering in de toch geld kostende werkverschaffing der romme lige toestanden van onzen boulevard tot een breeder, meer aanlokkelijk en doorloo pend wandel- en uitzichtterras op het zeld zame panorama der Scheldevaart, daardoor eigenlijk ten slotte de beste propaganda voor Vlissingen wordt bereikt, dan opent dit alles hoopvolle perspectieven in den ontwikke lingsgang onzer badplaats, waarbij zoo vele factoren in gezond optimisme terwille van het- groote doel, eendrachtig moeten samen werken. De Zeeuwsche luchtlijn. Wu meldden reeds de ernstige moeilijk heden die ontstaan zijn over het vliegveld te Haamstede en die tengevolge zouden hebben, dat de Zeeuwsche luchtlijn in 1933 niet meer door de K.L.M. zou worden ge ëxploiteerd. Op initiatief van den burgemeester jhr. R. J. H. Q. Roëll, hebben nu de laatste weken te Haamstede verschillende besprekingen plaats gehad tusschen de belanghebbende groepen, welke besprekingen thans tot een gunstig resultaat hebben geleid, zoodat het behoud van de Zeeuwsche luchtlijn zoo goed als verzekerd is. De gemeenteraad van Haamstede heeft nl, in zijn Zaterdagmiddag jl. gehouden vergadering, na uitvoerige besprekingen, zonder hoofdelijke stemming aangenomen het voorstel van Burg. en Weth, om de egaliseeringswerkzaamheden van de uitbrei ding van het vliegveld als werkverschaf fingsobject en met rijkssteun uit te voeren, een en ander onder de noodige garantie, terwijl de gemeente verder om het behoud van het vliegveld voor een aantal jaren te verzekeren het vergroote vliegveld ter grootte van plm. 30 H.A. met parkeerterrein, inbegrepen 200 M. bouwverbod om het ter rein, van de N.V. Nieuw Haamstede zal hu ren voor zes jaar met mogelijkheid van ver lenging en optie van koop, voor de somma van 1000 per jaar, ondèr voorwaarde, dat door de medebelanghebbenden gemeenten, V.V.V.'s, Kamer van Koophandel en ande ren, een bijdrage in de jaarlyksche huur wordt verleend. De gemeenteraad van Zierikzee nam dezer dagen een gunstige beslissing en stond een bijdrage van 250 toe. Het laatste woord is tbans aan de overige gemeenten, V.V.V.'s en verdere belanghebbenden en belangstellen den in de Zeeuwsche luchtlijn op Schouwen en Duiveland. Met de werkzaamhed zal zoo spoedig mogelyk worden begonnen. Het vliegveld zal dus in de eerstvolgende jaren door de ge meente Haamstede worden geëxploiteerd. Een technische film. De firma Zwaardemaker Co., Maarssen bij Utrecht, heeft gisteren in Grand Hot.i Britannia een demonstratie gehouden van haar bekende artikelen, des middags voor de afdeeling Vlissingen der Ned. \Ter. van Huis vrouwen en des avonds van de R.K. en Chr. Vrouwenbonden, Zooals het de gewoonte is, werden de da mes in kennis gesteld met eenige der produc ten van deze firmaeen cracker met jam, een glaasje bowl, afkomstig uit de specials bowlpakketten werden aangeboden. De pakketten A bestaan uit 1 blik pruimen, een f2 flesch limonadesiroop en een flesch vruchtenwijn. Men behoeft niets anders te te doen, als deze te mengen en de bowl is klaar, om b.v. plots gearriveerde en niet ver wachte gasten iets lekkers voor te zetten. De pakketten B. hebben een eenigszins an dere samenstelling, n.l. 1 blik gemengd fruit, een flesch Valencia limonade en I flesch Meiwijn. Er werd nog een geheel nieuw artikel ge bracht. Het zyn de gemengde vruchten in glas. In de flesschen treft men gesteriliseerd versch fruit aan, in tegenstelling met vele fabrikanten, die voor eenzelfde doel gedroogd fruit brengen. Op een smalfilm werd vertoond, hoe vruch ten tot jam, vruchtensappen en vruchten in blik worden verwerkt en welke interessante machines hiervoor worden gebruikt. Voor een nieuwigheidje op smalfilmgebied zorgde de heer Chiel de Boer, die zijn geestige schim men ditmaal op het witte doek deed ver schijnen ter opluistering en afwisseling van deze technische film. Een Feest van Geest. Louis Davids c.s. Concertgebouw. „Een feest van geest" luidt het devies. En dat is het gisterenavond geworden ook. Louis Davids met j2üjn vroolyke tochtgenoo- ten hebben een bijzonder attractief cabaret- pvogramma op unieke wijze vertolkt en aan een flink gevulde zaal een buitengewoon genotvollen, gezelligen avond geschonken. Louis Davids, de artistieke leider van het Klein-kunst ensemble, wiens immer van humor doortintelde en zulk een sterk per soonlijk cachet dragende causerie maakt aat men direct alle reserve aflegt, vermaakte cok met zijn rake, pittige liedjes het publiek op allergeestigste manier. Het community- singing van de refreintjes was een volkomen succes. H. Davids bleek een trouwe vleugel- partner. Ook de liedjes van de sopraan Berthe Stuy sloegen in, doch het beste gaf deze wel in samenwerking met de alt Irena Kömer en een pianist Fried Walter in een Hawaii- seng en het parodieeren in diverse stijlen van Louis David's „De kleine man", waarbij men echter alle piëteit voor de betrokken componisten ten eenenmale moet uitscha kelen. Jane Lee, wier dansen zuiver en eerlijk is, gaf mooie choregraphische fantasieën te aanschouwenook haar bleek het parodis tische genre in de Josefine Baker creatie uitstekend toevertrouwd. Dat zingende dan seresje was allercharmantst Een bijzonder genre-nummer was Son Rethel, die op verbluffende wijze allerlei menschelyke, dierlijke en technische geluiden imiteerde. Allervermakelijkst Een avond geestig, vlot en ondeugend. Een avond, waarop de zaal onafgebroken daverde van den lach. Een avond met geestdriftig applaus en langdurige ovaties aan het adres van de kunstenaars. Een avond, die naar méér, veel méér smaakte. OPENBARE LEESZAAL EN BIBLIOTHEEK Statistiek over December en Jaaroverzicht 1932. Leeszaal. In December bezochten £4 vrouwelijke en 634 mannelijke bezoekers de Leeszaal. Totaal718 (1931 resp. 84 vr. 496 m. totaal580)Per dag was het be zoekcijfer gemiddeld 27. Uitleenbibliotheek: Aan 1965 lezers werden 2627 boeken uitgeleend (1931 resp.1027 l. 1941 b.) Vanaf 1 December stond de inschrijving van nieuwe ieden voor 1933 openhet aantal nieuwe leden bedroeg 61, waaronder 8 werkloozen. Per uitleenkeer bedroegen de cijfers ge middeld 159 lezers 202 boeken 5 nieuwe leden. Jaaroverzicht 1932. Leeszaal: 830 vrouwelijke en 6836 mannelijke bezoekers bezochten de Leeszaal. Totaal7666 bezoeken. In 1931 bedroegen deze cijfers 1080 vr. 5341 m. totaal 6421, Terwijl het aantal vrouwen daalde mei 250 (minder wereldnieuws-belangstelling of studielust omgeving te saai toezicht te streng steeg dat der mannen met 1495, waardoor toch het totaal een vermeer dering van 1245 bezoekers toont, d.i. per dag gemiddeld 4 bezoekers meer. Uitleenbibliotheek: Aan 18778 lezers werden 23159 boeken uitgeleend; 221 betalende nieuwe leden traden toe, waar naast 76 werkloozen (gratis lezen). In 1931 bedroegen deze cijfers resp.11681 1. 21807 b. 136 n. betalende leden. Het aantal lezers dat boeken haalde steeg met 7097, deze groote vermeerdering ls een gevolg van den regel dat vanaf 1932 te gelijkertijd slechts 1 roman mee mag worden genomen. Om 't zelfde aantal romans van vroeger te krijgen moest men dus meer keer komen. Het aantal uitgeleende boeken: 23159 (waarvan 18443 Ned. of vertaalde romans 992 buitenlandsche romans 567 kinder boeken (vanaf September) en 3160 populair wetensch. werken (d.i. op 6 romans 1 pop. wetensch. werk) steeg met 1352 d.i. per uitleenkeer gemiddeld 9 boeken meer. Bovendien werden 176 studiewerken uit andere bibliotheken aangevraagd, waarvan 147 konden worden uitgeleend. In 1931 wer den 81 werken aangevraagd, waarvan 84 konden worden uitgeleendeen vermeerde ring dus van 95 aanvragen en 83 daadwer kelijke uitleeningen. Het aantal betalende nieuwe leden steeg met 221het aantal leden dat be dankte bedroeg 147, zoodat de totale ver meerdering 74 bedroeg, wat het ledenaantal cp 1 December 1932 bracht op 777. Daar naast werden 76 werkloozen op vertoon van stempelkaart gratis ingeschreven, waarvan 8 bedankten. Het totale aantal leden op l December bedroeg dus 845. Statistisch overzicht 19291932. Bezoekers Lezers Uitgel. banden 1929 8128 11923 20999 1930 8177 11916 21702 1931 6421 11681 21807 1932 7666 18778 23159 A. G. O. Wij vestigen de aandacht op den vierden avond van de vereeniging A.G.O., die plaats vindt op Vrijdag 20 Januari. Optreden van het Hartvelt-kwartet dat bij zijn optreden in binnen- en buitenland groote successen mocht behalen. De vijfde avond heeft plaats Vrijdag 10 Februari. De N.V. Het Schouwtooneel, di rectie A. van der Horst en Jan Musch voert op/. Die vrouwen toch (This woman busi- nos) blijspel in 3 bedrijven door B. W. Levy. BIGGEKERKE. Loop der bevolking. Ingekomen: S. Maas, A 46a, van Domburg Vertrokken: H. Brasser, A 112, naar Middelburg. Het aantal inwoners bedroeg op 31 Decem ber 1931 444 m. en 444 vr., totaal 888 personen. Het vermeerderde door geboorten met 11 m. en 9 vr. totaal 20 en door vestiging met 24 ni. en 20 vr., totaal 44 personen. Het verminderde door overlijden met 5 m. en 4 vr., totaal 9, en door vertrek met 25 m. en 12 vr., totaal 37 personen. Op 31 December 1932 bestond de bevolking uit 449 m. en 457 vr., totaal 906 personen. Er werden 3 huwelijken gesloten. GOES. Centrale anti-rev. kiesvereeniging. Gisteren hield de centrale van anti-rev. kiesvereenigingen te Goes onder voorzitter schap van den heer mr. P. A. Schwartz, burgemeester van Rilland-Bath, haar jaar vergadering, die goed bezocht was door de afgevaardigden der kiesvereenigingen. De voorzitter herdacht in rijn openings woord den heer mr. A. A. de Veer, die vele jaren voorzitter van het prov. comité van anti-rev. kiesvereenigingen is geweest en wekte op het beginsel hoog te houden tegen over allerlei belangenpartijtjes. Samenwer king is noodig., Medegedeeld werd, dat op Zaterdag II Februari te Middelburg het prov. comité zal vergaderen met de afgevaardigden der kies vereenigingen. Bij de bestuursverkeiring werden herkozen de heeren R. Buitenhuis te Kloetinge en J. A Dominicus te Wemeldinge en gekozen in de vacature—P. de Putter de heer R. Zui- dema te Goes. Een propaganda-avond voor het voetballen. Gisterenavond hield de heer Lotsy in het „Slot Ostende" te Goes voor een propvolle zaal een lezing over het voetballen. Spreker werd ingeleid door notaris M. Oele te 's-Gravenpolder. De heer Lotsy sprak o.a. over de concen tratie die rich tegenwoordig in de organi satie voltrekt en gaf vele wenken voor de practyk, o.a. over de gedragingen der voet ballers vóór en tijdens de wedstrijden (voe ding, rust enz.) De heer Van Bel uit Vlissingen, consul var. den Voetbalbond, sprak het slotwoord. RILLAND-BATH.' W. Griep f Alhier is plotseling overleden de heer W. Griep, secretaris en ontvanger dezer ge meente. Hij bereikte den leeftijd van ruim 62 jaar. Ook was hij kerkelijk ontvanger der Ned. Herv. gemeente. BRESKENS Loop der bevolking. Ingekomen: P. J. Contant, Boule vard 134, van BiervlietF. B. Tanghe, 2e Zandstraat 43, van Waterlandkerkje J. en J. P. van de Vijver, Dorpsstraat 49, van Vlis singen M. C. A. Louwerefc, 3e Zandstraat 15, van Oostburg S. C. Goossen, Groote Kade 15, van Groede. Vertrokken J. J. Buize, Langeweg W 11, naar Schoondijke M. H. Perennes. Scheldekade 38, naar Courbevoire (Fr.) S. M. van Kerkvoort, 3e Zandstraat 7, naar RotterdamT. Kareis, Groote Kade, naar Schoondijke; P. de Kramer, Boulevard 56, naar Dordrecht. GROEDE. In België gearresteerd. Door de politie te Brussel is aangehouden en in afwachting van rijn uitlevering aan de Nederlandsche regeering in arrest ge steld zekere J. L., die er van verdacht wordt in Maart t /n het vorige jaar ten nadeele van zyn vader, wonende te Groede, een be drag van ongeveer 1200 aan bankpapier ?r> l 3000 aan Nederlandsche Staatspapieren

Vlissingse Courant | 1933 | | pagina 1