1000 500 300 25 EERSTE BLAD No.S- 71e Jaargang 1933- DINSDAG Uitgave: firm F. Hl Of KIK Ir, Kristal SI-N, liissinp. Fslil. II. Pisliiltnini iCllT ÏO «JANUARI Verschijnt dagelijks, uitgezonderd op Zondag en algemeen erkende Christelijke Feestdagen STADS- EN PR0VINCIEN1EUWS BUITENLAND GEMENGD NIEUWS VLISSINGSCHE COURANT ABONNEMENTSPRIJSVoorVlissingen en de gemeenten op Walcheren /2.20 per 3 maanden. Franco door het geheele rijk 2.50. Voor België, Duitschland en Frankrijk 3.80. Voor de ove rige landen bij wekelijksche verzending 3.80, met Zondagsblad 4.75. Afzonderlijke nrs. 5 ct ADVERTENTIEPRIJSVan 1 -5 regels 11.25iedere regel meer 25 cent Bij abonnement speciale prijzen. Reclames 50 ct p. regel. Kleine advertenties van 1—5 regels 50 ct Iedere regel meerlOct(max. lOregels). Bij3-maalplaatsing vanl 5regels fl. .allestegenvooruitbeialing. De abonné's in 't bezit eener Polis, zijn GRATIS verze kerd tegen ongelukken voor gulden bij levens lange ongeschikt heid tot werken. gulden bij dood door een ongeluk. gulden bij 'verlies van een hand, voet of oog. gulden bij verlies van een duim gulden bi| verlies van een wijsvinger gulden bi) verlies van eiken anderen vinger AANGESLOTEN BIJ HET BUREAU VOOR PUBLICITEITSWAARDE, INGESTELD DOOR DE VEREENIGING „DE NEDERLANDSCHE DAGBLADPERS" Dit nummer bestaat uit 2 bladen Gemeentelijke Arbeidsbeurs. Bij den Gemeentelijken Dienst der Arbeids bemiddeling alhier staan asl werkzoekenden ingeschreven 2 drukkers, 1 behanger, 1 uit voerder, 1 mastieker, 1 betonwerker, 30 grondwerkers, 4 loodgieters, 1 mandenmaker, 19 metselaars, 16 opperlieden, 28 schilders, 8 stucadoors, 69 timmerlieden, 2 tegelvormers, 2 ververs, 3 vlechters, 2 voegers, 1 wagen maken, 2 waterbouwk. opzichters, 1 teekenaar bekend met wegtuigk. en bouwk., 1 mach. houtbewerker, 5 meubelmakers, 5 politoer- ders, 4 stoffeerders, 4 kleermakers, 1 was- scher, 2 schoenmakers, 674 metaalbewerkers (w.o. 286 tijd. werkloos), 2 bierbottelaars, 8 brood/banketbakkers, 3 koks, 3 aides, 3 sla gers, 8 magazijnbedienden, 1 slooper, 1 win kelbediende, 1 besteller, 9 chauffeurs, 10 kellners, 3 loopjongens, 6 sleepers, 36 trans portarbeiders, 37 kantoorbedienden, 3 teeke naars, 2 werktuigkundigen, 1 musicus, 1 huis houdster, 1 kamermeisje, 2 werkvrouwen, 1 dienstbode, 12 portiers, loopers enz., 48 va rensgezellen (w.o. machinisten, stuurlui, sto kers, matrozen enz.) en 108 varensgezellen. Totaal 1200 ingeschrevenen, waarvan 104 in de werkverschaffing. Vorige week 1175 personen. Alzoo een vermeerdering van 25 werkzoekenden. Het nieuws van den dag in beeld. Foto's in onze Tijdinghal. Een viertal opnamen van den eersten landdag van de nationaal-socialistische beweging te Utrechthet optrekken van de fascistische machtir. Mussert, de hoofd leider inspecteert de wachtde dictator op het balcon van het gebouw voor Kunsten en Wetenschappen de toespraak van den lei der, in tegenwoordigheid van den heer C. ■van der Voort van Zijp, burgemeester van Maartensdijk. De Kampioenwedstrijden gioot biljart te Amsterdam. Een afscheid bij de Amsterdamsche politie. Officieel bezoek aan het Duitsche motorvrachtschip „Ruhr", thans in de Maashaven te Rotter dam, hetwelk een voorname rol heeft ge speeld bij de redding van de opvarenden van de „Atlantique". Begrafenis op Crooswijk" te Rotterdam van den loods Van Mastrigt, een der redders van de schip breukelingen van de „Berlin"-ramp. MIDDELBURG Zeeuwsch Genootschap der Wetenschappen. Het Zeeuwsch Genootschap der Weten schappen te Middelburg ontving van zijn oud-voorzitter, prof. mr. R. Fruin in Den Haag, een kostbare reproductie in twee deelen van het rijk geïllustreerde Weensche hand schrift „Hortolus Animae". Tot conservator van de ethnografische verzameling is be noemd de heer dr. J. Dekker te Middelburg. Ontspanningslokaal voor werkloozen. Gisterenavond had te Middelburg de ope ning plaats van het ontspanningslokaal voor werkloozen, dat met welwillende medewer king van den minister van defensie is kun nen worden ingericht in een der lokalen van het Militair hospitaal en dat door de keurige inrichting, waarbij echter alle luxe is ver meden, een voor dit doel by zonder gunstigen indruk maakt. Nadat de voorzitter, de heer ir. B. C. Roe- ters van Lennep een uiteenzetting had ge geven van hetgeen tot nu toe door de com missie voor ontwikkeling en ontspanning van werkloozen is verricht, heeft de waarnemende burgemeester, de heer J. Onderdyk, getuigd van de groote waardeering van het gemeen tebestuur voor dit werk en er zijn spyt over uitgedrukt, dat niettegenstaande aandrang van het gemeentebestuur, nog niet bekend is welk rijkssubsidie voor de ontwikkelings arbeid zal kunnen worden verkregen, mede omdat daarvan ook het bedrag van den ge meentelijken steun afhankelijk zal zyn. Het ontspanningswerk heeft ook spreker's volle sympathie, doch moet geheel uit particuliere bijdragen worden bekostigd. Spr. verklaarde hierop het lokaal geopend. Vervolgens heeft mejuffrouw W. H. Hart- torff uit Amsterdam, adjunct-secretaresse van ,,De Landeiyke Commiss'e ter bestryding van de gevolgen der jeugdwerkloosheid" een le zing gehouden over het werk dezer bewe ging, waarna ten slotte de /oo/zitter van de subcommissie voor ontspanning, de heer P. M. Wolters, allen dank heeft gebracht, die op eenigerlei wjjze aan do totstandkoming van het lokaal medewerkten en er nog eens op gewezen heeft, dat het hier niet gaat om zoethoudery maar om ontwikkelende ont spanning. Hierna hebben alle aanwezigen met be langstelling het lokaal, dat ook voor de cur sussen voor algemeene ontwikkeling zal gor den gebruikt, nader in oogenschouw geno men en o.a. geconstateerd, dat er een wel gevulde leestafel isterwyl zy ook een be zoek brachten aan een tweede leslokaal, dat voornamelijk zal worden gebruikt, als twee cursussen samenvallen. Met het openen van deze cursussen is in dezen crisis-tijd zeker iets zeer goeds tot stand gebracht. Mogen de cursussen slechts van korten duur behoeven te zyn. Gestruikeld over een opengebroken wegdek. Een wandelaar die gisteravond op het Mo lenwater liep, struikelde over de puinhoopen van het opengebroken wegdek. Toen hij over eind gekrabbeld was, bemerkte hy een op den grond liggende dame, die bewusteloos geval len was. Een ontboden geneesheer constateer-- de, dat een harer beenen op twee plaatsen gebroken was. Het slachtoffer, mej. B., moe der van een groot arbeidersgezin, werd naar het ziekenhuis overgebracht en daar ter ver pleging opgenomen. Zou het gemeentebestuur er niet voor kun nen zorgen, dat in het vervolg opengebroken wegdekken bij avond werden afgebakend en verlicht, vraagt „het Volk", waaraan wy bo venstaand bericht ontleenen. OOST- EN WEST-SOUBURG Loop der bevolking. Het aantal inwoners bedroeg op 1 Januari 1932 2336 m. en 2255 vr., totaal 4591 inwo ners. Het vermeerderde door geboorte met 51 m. en 50 vr., totaal 101 en door vestiging met 146 m. en 159 vr., totaal 305 personen. Zy verminderde door overlijden met 19 m. tr 16 vr., totaal 35 en door vertrek met 118 m en 130 vr., totaal 248 personen. De totale •vermeerdering bedroeg dus 59 m. en 64 vr., zoodat de bevolking op 31 December 1932 bedroeg 2396 m. en 2318 vr., totaal 4714 per sonen. Gevonden voorwerpen. Belastingplaatje by De Witte, Middelb. weg A 167 bonthandschoen by Poortvliet. Mamixplein C 14pak met inhoud by Va- c er, Tuindorp, Voorstraat C 76G duokus sen bij Koole, Abeelsche straat C 232. KOUDEKERKE Loop der bevolking. De bevolking van Koudekerke telde op 31 December 1931 1843 mannen en 1894 vrouwen, totaal 3737 personen. Er hebben zich geves tigd 112 m. en 120 vr., er werden geboren 48 m. en 43 vr., samen 160 m. en 163 vr. Er ver trokken 100 m. en 121 vr. en overleden 34 m en 25 vr., samen 134 m. en 146 vr. De bevolking vermeerderde dus met 26 m en 17 vr., samen 43 personen, zoodat de ve- volking op 31 December 1932 bedroeg 1869 m. en 1911 vr., totaal 3789 personen. RITTHEM Een auto in een sloot. Gisterenmiddag slipte te Ritthem even buiten het dorp een auto uit Vlissingen door de gladheid van den weg. De auto kwam in een sloot terecht. De chauffeur wist zich uit den auto te rédden. Een kraanwagen uit Middelburg moest gehaald worden om den auto op het droge te brengen. Gelukkig liep dit ongeval met eenige ma- terieele schade af. GOES. Vrywillige voldoening van belasting. De minister van financiën maakt bekend dat ten behoeve van '5 rijks schatkist we gens over vorige jaren te weinig betaalde belastingen naar inkomen en/of vermogen (gewetensgeld) is ontvangen by den ont vanger der directe belastingen te Goes een bedrag van 79.54. Keuring van dekhengsten. De minister van economische zaken en ar beid heeft bepaald, dat de gewone keuringen van tot dekking bestemde hehgsten in hec voorjaar 1933 zullen worden gehouden in Zeeland (alleen voor type trekpaard) 31 Ja nuari te Kattendyke l Februari te Hulst en Axel3 Februari te Oostburg. IJAUL BONCOUR OVER HET GEZAG VAN DEN STAAT. Paul Boncour, de Fransche minister-rpre- siöent, heeft Zondag te St. Aignan (zijn ge boorteplaats) een redevoering uitgesproken vcor de vereeniging van voormalige strijders. Hij zette zijn opvattingen over den moder nen staat uiteen. De eerste taak van de -nieuwe regeering aidus Paul Boncour o.a. moet bestaan in het tot evenwicht brengen van de begroo ting. Alle middelen zyn tot dit doel goed zelfs wanneer zij de zwaarste offers eischen Men moet alleen vermyden, dat deze cyfers steeds van dezelfde categorie burgers worden geëischt. Het dan volgende werk moet be staan in de reorganisatie van de na den oorlog ontstane belangengemeenschap, die lydt onder gebruik van oude en lang ver ouderde formules. Het besluit, betreffende het stopzetten van het aanstellen van nieu we ambtenaren, is minder van belang door de bezuinigingen, die daar het egvolg van zijn, dan door de hervorming, die hierfnede wordt nagestreefd. Deze reorganisatie moet echter geschieden in nauwe samenwerking riet de vakvereenigingen. De staat moet in de toekomst meester blyven over de beslui ten inzake de belangrijkste problemen en willens zijn om iederen tegenstand te bre ken, die hem reeds veel te lang in zijn ont wikkeling heeft tegen gehouden. DEFENSIE-WERKEN IN BELGIE. De nieuwe Belgische minister van defensie, Devèze, heeft besloten, het plan tot orga nisatie van de nationale verdediging, zooals dat door zijn voorgangers is uiteengezet, onverwyld uit te voeren, zoowel wat betreft voltooiing der Maasstellingen (Luik en Na men) als met betrekking tut de organisatie de4* grensverdediging (hoogvlakte van Herve en de linie Maaseik-Henri Chapelle-Arlon) De commissie voor de fortificaties wordt vervangen door een technische commissie voor de forticaties, welke belast is met het voorbereiden in samenwerking met den ge- neralen staf en den minister, van de maat regelen tot uitvoering van dit plan. POGINGEN TOT OPSTAND IN SPANJE. De syndicalisten hebben getracht de beide nabij Madrid gelegen militaire vliegkampen te bezetten en de verbinding met de stad at te snyden. Na een vuurgevecht slaagde de wacht er in de aanvallers te doen afdein zen. Voor zoover bekend is, werden 2 per sonen gedood en verscheidene gewond. Een groot aantal syndicalisten werd gearres teerd. Te Barcelona is de politie in samenwer king met militaire troepen er in geslaagd de rust en orde te herstellen. In het alge meen schijnt de orde op het oogenblik over het geheele land te zyn hersteld. Politie- versterking is naar alle in aanmerking ko mende steden gezonden. Men neemt, even als te Madrid, verschillende veiligheids maatregelen. v Terwijl de Madrileensche avondbladen melden dat de syndicalistische omwente lingspoging als mislukt kan worden be schouwd, werd gisterenavond laat gemeld dat in de plaats Pedralba by Valencia het tot nieuwe onlusten is gekomen. Opstandelingen beschoten de politie die 3 dooden achterliet. De politie beantwoordde het vuur op de syndicalisten, die 10 dooden verloren. Tegen 10 uur ging in de hoofdstraten van Madrid, de Calle de Alcala en op het plein Fuerta del Sul het licht uit. Men vermoedt dat het hier een nieuwe daad van sabotage betreft. Van de Canarische eilanden wordt gemeld dat in Teneriffe communisten verscheidene aanslagen met springstoffen hebben ge pleegd. De havenarbeiders staken en solda ten bewaken de regeeringsgebouwen. Het totaal der verliezen by de onlusten in geheel Spanje is, voor zoover totdusver kon worden vastgesteld, 40 dooden en on geveer 75 gewonden, w.o. verscheidene zwaar gewonden. DE KWESTIE DER SCHULDEN AAN AMERIKA. Stimson en Mills hebben in den Senaat in antwoord op vragen van Reed verklaard, dat Hoover er tegenover Laval bij diens bezoek aan Amerika op heeft gezinspeeld dat de Vereenigde Staten bereid zouden zyn de re geling der Fransche schulden opnieuw te overwegen. Stimson verklaarde voorts, dat by bespre kingen tusschen Hoover en Laval, voor zoo ver deze betrekking hebben gehad op de kwestie der schulden en herstelbetalingen, slechts tydeiyke maatregelen zyn behandeld. Hoover heeft ook indertyd geweigerd verband te leggen tusschen oorlogs- en herstelschul den. De indertyd door Hoover en Laval ge- meenschappelyk afgelegde verklaring betref fende het resultaat hunner besprekingen, is geheel met de feiten in overeenstemming geweest. Ook minister Mills zeide Ik kan uitdruk- kelyk verklaren, dat niets de verzekering of het geloof kan rechtvaardigen, dat by de be sprekingen tusschen Hoover en Laval eenige rechtstreeksche of stilzwygende verzekering is gegeven ten aanzien van een herziening van de Fransche schuld aan de Vereenigde ♦Staten met het oog op een herziening van de herstelbetalingen. Voor zoover de besprekin gen over de schulden en herstelbetalingen liepen, beperkten z5j zich tot het overwegen van tydelijke maatregelen om de gevolgen van de depressie te verzachten. DE VRIJWILLIGE ARBEIDSDIENST IN DU TSCHLAND. De rijksminister van arbeid heeft gisteren in een toespraak te Bielefeld over den vry- willigen arbeidsdienst gesproken. In Duitsch land zijn zes millioen valide krachten thans van het werk uitgeschakeld. Met hun vrouwen en kinderen mee vormen zij ongeveer een vyfde der bevolking. Alleen herstel van het bedrijfsleven kan inderdaad baat brengen Het schijnt dat de deflatieperiode ten einde loopt. De vermeerdering van de werkloosheid aan het einde des jaars was beide vorige ja ren zeer groot, in 1930 nl. 400.000, in 1931 320.000 man vermoedelijk dit jaar slechts de helft. Men mag daarom hopen, dat 1933 ein delijk wat verbetering zal brengen. Dat zaJ echter heel langzaam gaan en daarom mag niets onbeproefd blyven om de zedelyke en economische ellende var. de jonge menschen te verzachten, waartoe vooral de vrywillige arbeidsdienst gelegenheid biedt. Het opvoedende werk van den dienst moe. vooral van de jonge menschen zelf komen, in het kamp. Het geestelyk leven, waarnaar m de kampen gestreefd wordt, kan er niet door lezingen, enz. van buiten ingebracht worden Pas door het ontstaan van een geestelijken band in het kamp zelf kunnen de sociale en politieke tegenstellingen overbrugd worden. Men is echter in de meeste gevallen zoover nog niet en ondanks het quantitatieve succes van den dienst zal het nog geruimen t'yd duren eer dez». qualiteit zyn juisten vorm ge vonden heeft. De regeering is ook van het nut van kolo nisatie overtuigd en zaJ die zooveel mogelyk bevorderen. De regeering heeft voldoende midde len beschikbaar gesteld om dezen winter 500.000 jonge menschen te helpen. DE TOEKOMSTIGE REGEERING DER VER. STATEN. Roosevelt en de democratische leiders van het Amerikaansche Congres zyn het, ten einde de begrooting in evenwicht te bren gen, eens geworden over de volgende maat regelen Een nieuwe verhooging der in komstenbelasting en der belasting op ben zine, invoering van een belasting op bier vermindering van de regeeringsuitgaven met 100 millioen dollar boven en behalve de be zuinigingen ten bedrage van 500 millioen dollar, welke Hoover reeds heeft aange bracht. Verder wordt voorgesteld, het be lastingvrije minimum voor gehuwden tc verlagen van 2500 tot 2000 dollar en voor engehuwden van 1500 tot 1000 dollar. Bo vendien zal de belasting op inkomens van 4(00 dollar en minder verhoogd worden van 4 tot 6 pet. en op inkomens van meer dan 4000 dollar van 8 tot 12 pet. De bierbelas- tmg zal, naar geraamd wordt, ongeveer 125 millioen dollar opbrengen, de benzinebelas ting 135 millioen. Op de conferentie, waar deze maatrege len werden besproken, -jjn verder plannen beraamd voor uitbreiding van de bevoegd heden der Reconstruction Finance Corpora tion, ten einde op ruimer schaal financieele hulp te kunnen verleenen aan de spoorwe gen, waarvan er vele door een faillissement worden bedreigd. Geraamd wordt, dat de begrooting voor 1933—1934 een tekort van 500 millioen dol lar zal vertoonen. DE TOESTAND IN SOVJET-RUSLAND. Zaterdag is onder voorzitterschap van den ssecretaris-generaal der communistische party, Stalin, de buitengewone conferentie van het centrale comité en van de centrale controle-commissie der communistische par ly van de sovjet-unie geopend. Ter bijeenkomst zullen redevoeringen ge houden worden door Stalin, Kalinin, Orcho- rikidse, Molotow en andere vooraanstaande persoonlykheden. Er zal een algemeen rapport worden uit gebracht over de politiek der party en der ïegeering in de kwesties der industrialisatie en van. den landbouw der sovjet-unie. De conferentie is van buitengewone beteekenio :n verband met den binnenlandschen politie ken toestand. Zy zal aantoonen welke nieu we richtlijnen de partij de regeering wil aan geven om een ontspanning te brengen in den binnenlandschen politieken toestand en de betrekkingen van den staat tot de boeren op te helderen. OPSTAND VAN MOHAMMEDANEN. In den Indischen staat Alwar is tengevolge van den opstand van den Mohammedaan- schen stam der Meos een uiterst critieke situatie ontstaan. Duizend man Indische cavalerie heeft zich op bevel van den En- gelschen adviseur van den maharadja naar Alwar begeven. Ongeveer 80.000 Meos heb ben zich bij de opstandige beweging aange sloten, welke waarschijnlijk veroorzaakt wordt door de bovenmatige belasting der inboorlingen. De staatstroepen, welke 1000 man sterk zijn, staan volkomen machteloos, zy werden in den nacht op Maandag door SC00 Meos belegerd en konden pas na ern stige verliezen er in slagen zich te bevrij den. De voornaamste slachtoffers der Meos zyn de Hindoo's, wier dorpen by honderden worden geplunderd en platgebrand. De ver hezen aan menschenlevens zouden aanzien- lyk zijn. Het middelpunt der onlusten is Govind- garh bij Alwar. Te Govindgarh hebben de opstandelingen heilige voorwerpen in Hin doetempels vernield, een mahatma met het hoofd near beneden aan een boom gebon den en eenige winkelss geplunderd. Pas toen zij ter sterkte van 8000 man wilden opruk ken naar de regeeringsgebouwen, konden zy door het vuur der staatstroepen worden teruggeslagen. Meer dan 80 insurgenten zou den gedood zijn. De Meos, een der meest krygszuchtige stammen in Indië, staan onder leiding van voormalige officieren van het Indische leger en zijn voor het meerendeel met vuurwa penen "uitgerust. Zy hebben den staatstroe pen reeds eenige malen ernstige nederlagen toegebracht. De ernst van den toestand wordt verhoogd door het bericht dat dui zenden Mohammedanen over de grens van Alwar trekken om zich by de opstandige beweging der Meos aan te sluiten. Een natuurpark te Se.ppe by Oudenbosch. De gemeente Oudenbosch heeft een strook heide- en boschgronden aangekocht ter grootte van 24 H.A. te Seppe, in de onmiddellyke nabijheid van het bekende rusthuis „de Wildert" van de Neder 1, Herv. diaconie. Dit terrein bevat een stukje typisch Brabantsch natuurschoon. Men vindt er mooie bosch-complexen, afge wisseld door heide en stuifduinen. Er door heen kronkelt zich de zgn. „Panjevaart" ofwel Spanjaardsvaart, zoo genoemd omdat, naar de overlevering wil, door dezen waterloop het historisch turfschip naar Breda voer. De gemeente Oudenbosch wil het aange kochte terrein tot natuurpark inrichten en rr een ontspanningsoord van maken voor de omgeving, haar eigen inwoners in het bijzon der. De Panjevaart zal worden uitgediept, aan de oevers van dezen waterloop zal een gloo« ing worden aangelegd als een soert „strand" voor kinderen en zonnebaders, er komen wandelwegen, nieuwe aanplantingen enz. Voorloopig bedragen de kosten van een en ander 65.000. De werken zuilen door werk loozen worden uitgevoerd. Een autobus geslipt.— Een groote auto, merk Cadillac, afkomstig van de Amerikaansche legatie te Den Haag, is te Dorst by Breda geslipt. De wagen, uit de richting Tilburg komende, slingerde drie maal in het rond, kwam toen tegèn een boom terecht en tuimelde daarna in de bermsloot. Wel een wonder mag het genoemd worden, dat de inzittende* er met eenige onbedui dende ontvellingen afkwamen. Twee kraan wagens konden den auto niet uit de sloot halener moest nog een derde by komen en met vereende krachten kon hij tenslotte naar een naburige garage gebracht worden. Nasleep va i een vecht- party. In den laten avond van den llden December heeft in een herberg aan de n grens te Kerkrade een ernstige vechtpartij plaats gehad. De twist was ontstaan, door dat eenige bezoekers een spelletje met luci fers deden om een pot bier. De 56-jarige Van Weert, wonende te Bleyerheide, kreeg een diepen messteek in het gelaat. Aanstonds moest geneeskundige hulp worden ingeroe pen. Zyn toestand verergerde echter zoodanig, dat W. vorige week naar het R. K. zieken- .huis te Kerkrade moest worden overgebracht, waar hy Zaterdag is overleden. Op, last van den commissaris van politie werd Zaterdag gearresteerd en in voorloopige bewaring ge steld de 20-jarige Housen, wonende te Kerk rade. Hy werd met het hjk geconfronteerd, doch ontkent den steek te hebben toege-

Vlissingse Courant | 1933 | | pagina 1