UIT DRAAD EN LUCHT Den Eersten Kerstdag om negen uur des avond slaagden de wachters er in één der motoren op gang te brengen. Tijdens M to- te opklaring ont-vaarden zij een wachtschip, dat op een rots in de onmiddellijke nabijheid was vastgeloopen. Het was niet mogelijk hulp te bieden daar de vuurtoren over geen enke.o sloep be^hlkt. noch over een radiotoestel We'dra kwam de mist opnieuw opzetten en hulde alles in het duister. Toen hij later op den middag optrok bleek het schip verdw - nen. Tot dusver is niet gebleken wat er van het vaartuig terecht is gekomen of het te pletter geslagen is ot uit zich zeil vlot is ge raakt. D e ramp van de „A 11 a n 11 o u e" - Bij het aanbreken van den dag worden heden de werkzaamheden aanB«™n- gen om te trachten het wrak van de „Atlan tique", dat thans te Cherbourg is. in het dok te brengen. Volgens de mededeelmgenvan hen die na aankomst van het wrak te Cher bourg aan boord z«n geweest, heelt het vuur nagenoeg alles vernietigd. Intusschen wordt bevestigd, dat tusschen de Nederlanders en de Franschen verschil is ontstaan over d vraag wie het wrak heelt geborgen. Waar schijnlijk zal dit geschil op een arbitrage tus schen de Fransche en Nederlandsche belang- 11 BijE Lloyd's" te Londen is het gesprek van den dag natuurlijk de ondergang van de „Atlantique". Berichten over den stand van den brand worden voortdurend op de bra den gepubliceerd. De „underwriters weten evtmweh dat het schip, sells nu het in de haven wordt gesleept, ee" j°ta^V"^er.' d.w.z* dat het bedrag, noodig voor het her stel grooter is dan de verzekeringssom. Zoo- 2? ^kend is het verhes verdeeld over de geheele markt. Het aantal """lter5 nl zeer groot en bovendien hebben eenigen hunner speciale brandherverzekerlngen ge sloten, waardoor het risico meer verdeeld is dan meestal bij de grootste schepenhetge- val is. De reden, waarom het brandrisico zoo groot werd geacht, was gelegen to het leit dat het schip een breede winkelstraat had, die over de volle lengte hep. Zoon groote, niet door schotten onderbroken ruimte, achtte men een gevaar. Bovendien werd de omstandigheid in aanmerking geno men, dat eenige andere Fransche schepen in vroegere jaren eveneens door brand zijn V DardeSpolinpas geteekend is Woensdag 11. dus op den dag van den brand, is te wij ten aan het vele werk, dat aan zulk een groote transactie is verbonden. Aan de on- derteekening van de polis gaat echter ran handeling voorat, welke voor de wet wel niet geldig is, maar waardoor de „under writers" moreel gebonden zijn. Zij plaatsen hun initialen op een stuk papier, waarop de bijzonderheden van de verzekering zeer kort zijn neergeschreven. Het is dikwijls gebeurd, dat schepen verloren zijn gegaan, voordat de polissen waren geteekend. In de Victoire" komt Gustave Hervé op teg-n de" beweringen in sommige Fransche bladen, dat de brand van het stoomschip Atlantique" aan sabotage te wijten zou zgn. Hij wijst er op, dat de „Atlantique" op de zelfde werf is gebouwd als de „George Phi- lippar" en het schip ook door dezelfde onder nemingen en firma's geïnstalleerd is. Reeds verleden jaar heeft een bekend architect, die zich toen aan boord van het schip be vond, geschreven, dat slechts op den romp van het schip en op de machines geen aan- merkingen te maken waren. De geheele ove rige inrichting was echter een bewbs, dat ae ingenieurs en architecten, die daaraan mee gewerkt hebben, slechts landrotten waren. Er was veel hout gebruikt om het schip zoo luxueus mogelijk te maken, doch het brand gevaar was daardoor zeer gestegen. Ook de groote verzekeringsmaatschappijen hadden daarop gewezen en geweigerd, het volle risico te aanvaarden. Hebben de dieren heim wee De vraag rijst of er ook heimwee bestaat b« de dieren. Wij kunnen onmogelijk, aldus leert de wetenschap, het gevoelen van de dieren kennen. Wij kennen zelfs het ge voelsleven van onze medemenschen maar weinig en verkeeren to het vage over onze innerlijkheid. Nu zijn de gevoelens niet aan het denken verbonden, maar aan het leven zelf, aan het hart dat daarvan het zinnebeeld is. In een studie over de roofdieren in Artis. den dierentuin te Amsterdam, schrijft dr. Su- nier, dat men veilig kan aannemen dat de wilde dieren, die in Europa in een dierentuin leven, niet in gedachten hun geboorteland terugzien en dat het dier nooit aan een men- schelljk gevoel toekomt van heimwee, met de daaraan verbonden voorstellingen. Prof. dr. F. J. J. Buijtendijk beweert echter in de „Telegraaf", dat heimwee bij den mensch niet uit het verstand, maar uit het leven, uit het hart komt. Het is, in zijn eer sten staat, niet gebonden aan herinnerings beelden en aan de gedachten, maar opgewekt door het vreemde, door het ontbreken van het eigen klimaat. Het is dus niet opgewekt door het innerlijk beeld, maar door de uiter lijke wereld. Dat soort heimwee komt ook bij dieren voor, en uit zich door inzinking, verstarring, voedselweigering, enz. Het heimwee is niet beredeneerd. Het hangt niet af van het den ken, maar van de levensvoorwaarden. Zoo is het te begrijpen, dat een hond kan treuren als zijn meester verdwenen is, dat een opge sloten wild dier aan heimwee sterven kan. Een fantastisch plan tot berging van het gaud der „L u t i n e", Naar de „Maasbode" ver neemt, bestaan er plannen, die reeds in esn vergevorderd stadium van doorvoering zouden veikoeren, om de goudharen ter waarde van f 16.000.000, die in de by Texel gezonken oorlogsschip „Lutine" lagen opgeborgen, door middel van een vernuftig geconstrueerd toe stel naar boven te halen. Reeds jaren lang zijn er pogingen gedaan om het goudschip te lichten, tot heden echter zonder resultaat. Het schip wordt momenteel bedekt door een laag van naar schatting 12 M. fijn drijfzand. Men is er in geslaagd schroeven, spijkers en dergelijke kleine voor werpen naar boven te zuigen, waarin de naam van het schip gemerkt stond, zoodat men van de plaats, waar het schip ligt, zeker is. Een industrieel uit Gennep zou thans een toestel geconstrueerd hebben, dat inmiddels ook reeds in groote Duitsche werkplaatsen vervaardigd is, waardoor het mogelijk moet zijn tot het t 'lip op den zeebodem door te dringen en het goud naar boven te halen. Op het toestel is bereids octrooi aange vraagd en patent verkregen. De bedoeling is niet het schip te lichten, maar door middel van het toestel naar het schip af te dalen en het goud eenvoudig mee naar boven te ne men. Een bekende bergingsmaatschappij op Te xel, die de concessie heeft om het schip te lichten (een concessie, die zij ven de verzeke ringsmaatschappij „Lloyd" verkregen heeft) zou eveneens in de zaak zijn betrokken. Het blad deelt die alles natuurlijk onder voorbehoud mede, hoewel het, afgaande op zijn bronnen, een zeer reeëelen ondergrond onder het fantastisch-lij kende plan aanwezig acht. De voedselnood in Mos kou. In de „News Chronicle" vinden wij van de hand van den correspondent van het blad te Moskou de volgende schildering van den voedselnood Op het oogenblik is het tekort aan levens middelen de overheerschende factor in het leven van Moskou. De prijzen in de restau rants zijn zoo hoog, dat slechts weinigen ze kunnen betalen, en particuliere tractaties worden streng beperkt door de moeilijkheid van het verkrijgen van behoorlijke voorraden van zelfs de noodzakelijkste levensbehoeften, hetgeen in Rusland eenvoudig brood betee- kent. De cinema's en de schouwburgen en het circus en de straatverlichtingen en concer ten en alle soorten vergaderingen en bespre kingen gaan natuurlijk door en zijn even populair als voorheen alle publieke verma kelijkheden blijven druk bezochtde straten zijn nog steeds alle uren van den dag en den nacht propvoldoch ververschingen worden niet verschaft. De algemeene atmosfeer is echter akelig en gespannen. Er is geen vroo- lijkheid in den zin als bestaat in Parijs of Londen. Te Moskou zijn de meeste menschen te hongerig en te bezig om vroolijk te zijn. Wanneer zij klaar zijn met hun werk, voor geschreven plichten hebben vervuld, zooals het bijwonen van vergaderingen en bespre kingen en lezingen, eten zij wat zij krijgen kunnen en gaan naar bed. De woninginrich ting leent zich niet voor huiselijke vreugde, en, wodka niet medegerekend, is er weinig of geen gelegenheid om zich aan ondeugden van eenigerlei aard over te geven. -Geva-ngenis-sportiviteit. De beruchte Amerikaansche gevangenis Sing Sing heeft een eigen voetbalclub, welker ploeg wedstrijden speelt tegen clubs van bui ten (de gevangenis), altijd op eigen terrein wel te verstaan. De recettes worden aan de familieleden der gevangenen gezonden. Nu heeft onlangs een der gevangenen gebruik gemaakt van de gelegenheid, dat een voetbal wedstrijd aan de gang was, om de beenen te nemen en men heeft hem niet terug kunnen vinden. Waarop de overige gevangenen col lectief hun leedwezen tegenover de gevan genisdirectie betuigden voor deze onsportivi- teifc. Lijk ln een beerput. Te Valenciennes heeft men een akelige ontdek king gedaan. Werklieden herstellen een huis in de Rue de Paris en dezer dagen werd overgegaan tot de herstelling van den beer put. Deze put moest eerst worden geledigd. Men kan de verbazing van de arbeiders voor stellen toen zij eerst een menschelijken sche del boven haalden en nadien de verschillende gedeelten van een geraamte. Uit het onder zoek van de politie is gebleken, dat het lijk van een man is en dat het ongeveer 15 jaar in don beerput moet hebben gelegen. Vermoedelijk heeft men te doen met een misdaad. De lieden uit de wijk herinneren zich geen enkele vermissing en het onderzoek wordt bemoeilijkt door de omstandigheid dat het huis nummer 85 door vele verschillende personen is bewoond geweest. Omstreeks het tijdstip dat de moord, indien het hier een moord geldt, zou gepleegd zijn, werd het huis bewoond door een zekeren André Joseph. Deze is ondervraagd, maar hij kan niets me- dedeelen dat van dien aard is om de politie te helpen. Hij herinnert zich wel dat het huis tijdens den oorlog werd bewoond door een vrouw van liohte zeden, die veel Duitsche soldaten ontving. Men is dan ook geneigd te denken dat het geraamte afkomstig is van een Duitsch sol daat, die werd gedood door een van zyn mededingers. Men zal tot een nauwkeurig on derzoek van den put overgaan, waarbij men wellicht iets zal vinden dat verder ophelde ring zal kunnen verschaffen. De veiligheid op den weg. In Engeland is een nieuwe wijze van aan gifte van ongelukken op den openbaren weg ingevoerd. De bedoeling is om aan de overheid meer gegevens te verschaffen over de wijze, waarop de veiligheid bevorderd kan worden. De po'itie heeft formulieren gekregen, waar op zy moet invullen den tijd, waarop het on geluk gebeurde, den toestond van den weg en het weer, den leeftijd en sekse van den chauffeur, den tijd sinds de chauffeur een auto bestuurt, het aantal voertuigen, bij het ongeluk betrokken en of de lichten waren gedoofd of niet. Daarbij komt dan natuurlijk het gebruike lijke procesverbaal met de getuigenverklarin gen, terwijl later het bevinden van den lijk schouwer (bij gevallen met doodelijken af loop) er nog aan toegevoegd zal worden. Dit rapport gaat naar het departement van bin- nenlandsche zaken, waar de verschillende ge gevens gecombineerd en in statistieken ver werkt worden. Het nieuwe stelsel zal voorloopig voor een half jaar gelden, daarna zal men zien of het in denzeifden vorm bestendigd kan worden, dan wel of er nog wijzigingen in moeten wor den aangebracht. Drie nieuwe paleizen te Madrid. De Cortes heeft de be- noodigde credieten goedgekeurd voor het bouwen van drie paleizen, waarin de minis teries van binnenlandsche zaken, openbare werken en landbouw zullen worden onderge bracht. De republikeinsche autoriteiten zul len hiertoe het plan van wijlen Primo de Rivera ten uitvoer brengen, om de renbaan van Madrid te gaan bebouwen. Op het terrein van deze renbaan, dat 15 HA groot is, zal een groote boulevard wor den aangelegd, welke aan den eenen kant zal worden bebouwd, terwijl aan de andere zijde een park zal worden aangelegd. Het is waarschijnlijk, dat op dit terrein ook een nieuw parlementsgebouw en een stadhuis zullen worden opgericht. Wolvenjacht in Polen.— Naar uit Warschau vernomen wordt, zal er in Polen een algemeèhe drijfjacht langs ds 800 K.M. lange Russische grensgebieden wor den gehouden, om de wolven onschadelijk te maken, die in groote kudden uit Rusland in Westwaartsche richting zijn getrokken en die groote verwoestingen hebben aangericht. Zij verscheuren paarden, schapen en ander vee en zelfs menschen zijn ten slachtoffer geval len aan deze hongerige roofdieren. Het ver keer tusschen de afgelegen dorpen in de om geving van Wilna is alleen mogelijk in gezel schap van goed gewapende personen. Noodlottige lawine. Nabij Wallace in den staat Idaho) is gisteren in de Mammouth Canyon een sneeuwlawine naar beneden gekomen, waardoor drie perso nen werden gedood en zeven gewond. Een groote hoeveelheid sneeuw stortte om laag en bedolf een vijftal huizen, terwijl een tiental menschen onder de sneeuw terecht kwamen. De huizen moesten geheel uitgegra ven worden en hadden ernstige schade ge leden. In 1910 kwam op dezelfde plek een lawine omlaag, waarbij twintig personen wer den bedolven. Insuline als middel tot snelle verhooging van het lichaamsgewicht. In een on langs verschenen nummer van de „Joural of the American Medical Association" komt een bespreking voor van de waarde van in suline voor de toeneming van het lichaams gewicht. De klinische resultaten hiermede verkregen zijn treffend. In enkele gevallen toch is het voorgekomen, dat een patiënt van 1020 (Amerikaansche) ponden aankwam in evenveel dagen, dat is dus êln pond per dag. Men schrijft deze resultaten toe aan een ver betering van den eetlust, Nahum en Him- wich van New Haven dienden doses van 45 tot 65 eenheden toe aan vier ondervoede vrouwen. Zij wijzen er op, zooals anderen voor hen gedaan hebben, dat de honger grooter werd en dat de patiënten niet alleen meer voedsel tot zich namen, maar dit ook met meer smaak deden. Waarschijnlijk moet de verhooging van den eetlust worden toege schreven aan een stimuleerenden invloed op de werkzaamheden van de maag. De Belg La Barre heeft proefondervindelijk bewezen, dat in de eerste plaats een laag suikergehalte van het bloed de werkzaamheid van de maag verhoogt, zoowel de spierwerking als de afscheiding van maagsap. Het schijnt dat de prikkel tot hoogere werkzaamheid door de vagus wordt overgebracht en zijn ..oorsprong vindt iu een geringen suikeraan- voer naar de hersens. Na injectie met atro pine hield de prikkel onmiddellijk op. Wan neer de proeven en hypothesen nader worden bevestigd, zou hieruit blijken, dat het honger gevoel door de sterkere werking van de maag veroorzaakt wordt. Ook de werking van de insuline op den eetlust wordt dan gemakkelijk verklaarbaar. Vier valsche priesters. De correspondent van het „Vad." te Brussel meldt, dat de politie te Luik er in geslaagd is vier vreemdelingen te arrestee ren, die Syrische priesters beweerden te zijn en zich aan afzetterij schuldig hadden ge maakt. Zü hebben allen bekentenissen afge legd en o.m. verklaard, ook in Nederland aftroggelarijen te hebbe^, gepleegd. Avontuurlijke tocht. Een avontuurlijke tocht van een 16-jarigen knaap is gisteren te Berlijn geëindigd. De jongen was op Nieuwjaarsdag uit het ouderlijke huis in een Tiroolsch stadje weggeloopen en begaf zich naar Munchen. In den nacht van Dins dag op Woensdag huurde hy een taxi om zijn reis naar Berlijn voort te zetten. Hij vertelde den chauffeur, dat hij officier was in het Chineesche leger en dat zijn ba gage en geld op het Chineesche gezantschap te Berlijn lagen. Eigenaardig genoeg, geloofde de chauffeur het heele verhaal en ging met den chauffeur op reis. In Potsdam liet de „Chinees" stoppen met de verklaring, dat hij bij een daar gedeta cheerd offioier geld wüde halen. Na eenigen tijd kwam hü onverrichter zake terug. Toen bij aankomst in Berlijn bleek, dat de jongen den prijs voor den autorit, die ruim 400 Mark beliep, niet kon betalen, merkte de chauffeur pas, dat hij bedrogen was en bracht hij zijn passagier naar een politiebureau. De jongen werd vastgehouden en zijn ouders werden van het geval op de hoogte gesteld. De nieuwe voorjaarshoe den.— Eenvoud is het algemeene kenmerk van de nieuwe voorjaarshoeden, schrijft Mar. den Hartog in de „N.R.Ct.". Zij hebben iets sportiefs en daardoor tegelijkertijd iets jeug digs over 2ich. Die eigenschappen zijn ook in het gebruikte materiaal te vinden (en dat is een goed ding in de mode) zomervilt is soepel en staat daardoor vlot. Zwart is de overheerschende kleur der hoedjes, die men nu ziet aangekondigd. Maar ook ziet men bruin en wel alle schakeeringen, die men in deze kleur kan maken. Natuurlijk zijn er ook andere kleuren. Anders zouden de hoedjes te exclusief zijn, maar helle kleuren zijn toch uitgezonderd. Ze zijn vry neutraal (en dat moesten de ontwerpers wel doen, want ze wisten toch maar niet wat het voorjaar zou brengen, toen zij de ontwerpen vervaardig den). Veertjes, strikjes en lintjes schijnen radi caal te zijn verdwenen. Ook dat is een han dige zet om tot koopen te dwingen. Boven dien heeft iets nieuws op velen al aantrek kingskracht, omdat het nieuw is. Soms is ge werkt met metaal, wat op de nieuwste win terhoedjes ook al het geval was, maar vooral met leer. Men is zelfs bij de nieuwe model letjes zoo ver gegaan, heele stukken leer in de bol van den hoed te zetten. Dan is het voorhoofd niet meer vrij. Wel staan de nieu we hoedjes nog schuin op het hoofd, maar zij zullen dit voorjaar diep in de oogen moe ten worden getrokken. Zonder kleine voile schynt het modieuze voorjaarshoedje niet meer compleet te zullen zijn. Welnu, bij zulke hoedjes, zou men zeggen, past een voorjaarsjas mooi slank van model, sportief, met breede schouders en smal in de taille. Zulke jassen zijn inderdaad al ver schenen, eveneens met leer afgezet. Al dat leer nu maakt zoowel de jas als het hoedje wat styf. Het past niet by het soepele vilt en by de slanke jas. Het is ook wat kil en dat past weer niet by de geest van de vigeerende mode. Daarom is het nog zeer de vraag, of deze mode wel opgang zal maken. Voorspel lingen zyn moeilyk te maken en zeker is dat voor de mode het geval, maar het staat te be zien, of de hoedenfabrikanten op de goede stof gewed hebben, toen zy leer kozen als garneering van de nieuwe hoedjes. Kate„Jan zegt, dat hy in mü kan lezen als in een open boek". Haar vriendin (hatelijk) „Misschien wil hy daarmee zeggen, dat je oppervlakkig bent". EEN BELANGRIJKE VONDST. DEN BOSCH (V. D.) Arbeiders, werkzaam by den wegenaanleg in werkverschaffing onder leiding van het staatsboschbeheer on der Afferden in Noord-Limburg, hebben een nog geheel gave urn gevonden van zeld zame grootte, gevuld met beenderen. De um is uit den tijd van circa 200 jaar voor Chris tus. Men heeft haar opgezonden naar het Ryksmuseum van Oudheden te Leiden. Ook heeft men ter plaatse een kerkhof, vermoe delijk uit den tijd van de Romeinen, ontdekt. BRANDEN. VENLO (V. D.) In den nacht van Vrijdag op Zaterdag brak brand uit in de chroomleer fabriek der N.V. Lederfabriek „Limburgia", directeur de heer H. Grat te Oostrum. De brand greep snel om zich heen, zoodat toen de motorspuit van Venray verscheen aan blusschen niet meer te denken viel. De fa briek benevens een luxe auto werden" een prooi der vlammen. De oorzaak is onbekend, verzekering dekt de schade. EEN OCEAANVLUCHT. Het voornemen van het echtpaar Mollison om een vlucht over het noordeiyke deel van den Atlantischen Oceaan te maken, heeft ko lonel Shelmerdine, directeur van de burger- ïyke luchtvaart, aanleiding gegeven te ver klaren dat hij er geen nut in zag om nieuwe vluchten over den Oceaan te maken, tenzij deze onmiddellyk verband hebben met het openen van een geregelden trans-Atlantischen vliegdienst. Naar zijn meening is het niet in het be lang van de luchtvaart, dat aviateurs roeke loos hun leven wagen. Dit brengt eerder schade toe aan het vliegwezen. Mrs. Amy Mollison heeft in verband hier mede aan Reuter verklaard, dat noch de op merking van kolonel Shelmerdine, noch die van generaal-majoor Sesly, dat zy een jaar rust moet nemen, haar of haar echtgenoot er toe zouden kunnen brengen af te zien van hun vlieg-plannen in de toekomst. Amy Mollison zeide dat kolonel Shelmerdine een zeer goede vriend van hen was en dat zy er van overtuigd is, dat zyn opmerkingen alleen een gevolg waren van zijn wensch hun veiligheid te verzekeren. Doch zyn standpunt is niet logisch. Als men niet herhaaldeiyk vluchten had gemaakt op de thans bestaande routes zou den deze er nu nog niet zyn. Als zyn advies letterlyk werd opgevolgd door de Engelsche piloten, zou Engeland al spoedig zyn reputatie op vlieggebied verliezen en zouden andere landen op d eerste plaats komen. STOOMVAARTLIJNEN „Chr. Huygens" (uitr.) 6 Jan. van South ampton „Dempo" (thuisr.) 6 Jan. van Port Said „Flandria' (uitr.) 6 Jan. van Santos „Jacatra" 6 Jan. te Batavia van Rott. „Kota Baroe" (thuisr.) 6 Jan. te Suez „Kota Agoeng" (thuisr.) p. 6 Jan. Ouessant „Marnix van St. Aldegonde" (uitr.) 6 Jan van Colombo „Meliskerk" (thuisr.) 5 Jan. van Marseille „Rietfonteln" (thuisr.) 3 Jan. van Beira „Stuyvesant" (thuisr.) 5 Jan. v. Madeira „Tapanoeli" (thuisr.) p. 6 Jan. Sagres „Venezuela" (thuisr.) p. 5 Jan, Flores BEURS VAN AMSTERDAM Amsterdam, 7 Januari, 12 uur. De verdere koersstyging op de Amerikaan sche fondsen- en goederenmarkt, waarbij vooral tarwe opviel, heeft op de Amsterdam- sche Effectenbeurs een goeden indruk ge maakt. Reeds geruimen tijd was de grond stemming aan het Damrak zeer gunstig, doch door de zwakke houding van Wallstreet kon dit niet aan het daglicht komen. Nu de tendenz aan de overzijde van den Oceaan ten goede is veranderd, staat de weg tot een hooger koerspeil voor de Amsterdamsche Beurs open. Ondanks het uitblyven van concreet nieuws trokken de noteeringen he denmorgen vry belangryk aan onder leiding van Koninklyken, die nog gestimuleerd wer den door flinke aankoopen van de zyde van een der groote cultuurbanken. De koers van het pond bewoog zich by na den geheelen morgen 3 êt 4 boven den koers van giste ren. Ook de Amberikaansche soorten waren vast. Aku's waren nauwelyks veranderd. Unilevers stelden zich ruim 1 hooger. Ook voor de Philips werd aanvankeiyk een hooger pryys betaald, doch later ging het avance tengevolge van winstnemingen weer verlo ren. Suikerwaarden waren gunstig gedispo neerd. Tabakken zetten de opwaartsche be weging zonder onderbreking voort, terwijl ook Rubberaandeelen nieuwe koerswinsten hadden aan te teekenen. In navolging van Wallstreet kwamen voor de Amerikaansche fondsen hooger pryzen tot stand. De Duit sche Obligaties kwamen hooger. Ned. Staats leningen waren flauw. LICHT OP VOOR AUTO'S FIETSEN EN VOERTUIGEN Januari uur Zondag 8 4.34 Maandag 9 4.35 M Dinsdag 10 4.37 AGENDA van publieke vermakelijkheden, vergaderingen, enz. Alhambra-thealer. Van Vrydag 6 tot eu met Donderdag 12 Januari „Mata Hari". Luxor-thcater. Van Vrijdag 6 tot en met Dondeidag 12 Januari „Emiel en z'n de tectives" en „Afvalligen". Zaterdag 7 Januari. Uitvoering Vlissing's Mannenkoor „D.O.U.", Grand Hotel Bri tannia, 8 uur. Dinsdag 10 Januari. Optreden ensemble Louis Da vids, Concertgebouw, 8.15 uur. Woensdag l Februari. Weldadigheidsavcnd R.-Kath. M.T.V., Grand Hotel Britannia, 8 uur. MIDDELBURG. Vrydag 13 Januari. Concert. Middel burgsen Concert-vereenlging, Concert en Gehoorzaal, 8.15 uur. Samengesteld door het Kon Metereologisch Instii nut te De Bilt. Hoogste barometerstand 770.3 te La Coruna. Laagste barometerstand 726.9 te Akureyri. Verwachting tot den avond van 8 Januari Zwakke tot matige, later wellicht toenemende Westelyke tot Zuidelyke wind. Nevslig of half tot zwaar bewolkt, later toenemende bewol king. Waarschyniyk droog weer. Iets kouder des nachts. Bultenlandsch Weerbericht. Hedenmorgen uit officieele gegevens samengesteld door het Kon. Meteor. Instituut. De sty ging van den luchtdruk in het Noord- Westen ging gisterenmiddag weer over in daling. Op IJsland daalde de barometer in den nacht 18 m.M. Ook op de Oostelyke kust van Groenland is de luchtdruk snel dalen de. Op de Westkust van Ierland eu Schotland begint de luchtdrukdaling zich reeds te doen gevoelen. Een warme en vochtige luchtstrook uit het Westen vervangt op den Oceaan in het geheele Westen de gure polaire stroo ming, waardoor op IJsland, de Faroër en in Schotland de temperatuur tot 8 en 9° bo ven het vriespunt steeg. Terwyl in ons land de atmosfeerfcemperatuur gisterenmorgen 5° lager was dan eergisterenmorgen. geven de vliegtuigwaarnemingen in Duitschland hedflft soortgelijke afkoeling van de atmosfeer zien, terwyl by ons de bovenlucht zeor veS warmer is. Het doordringen van de koude naar het Oosten ging gepaard met weinig regen. Hier te lande zal onder deze omstan digheden de luchtdrukstijging van het laat ste etmaal ook spoedig een einde nemen en zal het weer aanvankelijk helder biyven met kans op vorst en mist in den nacht en tegen het einde van den dag van morgen wellicht toenemende bewolking en eerst later kans op regen,

Vlissingse Courant | 1933 | | pagina 3