NOOTJES MARINE EN LEGER KUNST BUITENLAND GEMENGD NIEUWS MSJMHAR! T'S OUDERS EN KINDEREN Een comité onder leiding van prof. Ver aart zal overgaan tot de stichting van een Katholiek-Democratischen Bond. Van de drie grootste vakcentralen (N.V.V., RK.W. en C.N.V.) waren op 1 October jl. de aantallen leden als volgtNed. Verbond van Vakvereenigingen 333.932 tegen 333.359 op 1 Juli, R.-K. Werkliedenverbond 198.395 leden tegen 194.841 op 1 Juli en Chr. Nat. Vakver- bond 116.555 leden tegen 116.046 leden op 1 Juli. Het Meteorologisch Instituut op den Pie-du Midi bij Tarbes heeft Vrijdagochtend een aardbeving waargenomen, welke ongeveer anderhalf uur duurde en uit Z.O. richting kwam. Het is niet mogelijk geweest den haard van de beving vast te stellen. O Het aantal slachtoffers van de griep in Engeland neemt nog steeds toe. Er komen veel sterfgevallen voor, vooral in de groote steden. In overeenstemming met de amnestiebepa lingen zijn in Pruisen tot 4 Januari 6073 ge vangenen uit de gevangenis ontslagen. Eerst einde Januari zal het definitief aantal der vrijgelatenen kunnen worden medegedeeld. In Chili zijn drie vulkanen in het gebied van de Andes in werking. De uitbarstingen gaan met hevige aardschokken gepaard. verdwijning der beesten aan het toeval, dan wel aan boos opzet van derden moet geweten worden, hetgeen door een politioneel onder zoek zal aangetoond worden, blijven de koeien voorloopig ter plaatse gestald. Intusschen heeft de eigenaar de zaak in handen van de justitie gegeven. Het behoeft niet gezegd te worden, d^fc de eigenaar door deze verdwijning van zijn vee in groote onaangenaamheden geraakt is en eerst langs diplomatieken weg weer in het bezit van zijn koeien zal geraken. Berust deze veronderstelling op waarheid, dan zal zeker nog geruimen tijd verloopen, alvorens zulks het geval is. 's-GRAVENPOLDER. Aangehouden. Door de justitie is aangehouden zekere D. B., 18 jaar, wonende te 's-Gravenpolder, die er van verdacht wordt medeplichtig te zijn aan een dezer dagen in die omgeving plaats gehad hebbende inbraak. Bij beschikking van den minister van de fensie zijn de volgende plaatsingen gelast met 14 Januari 1933 de officier van admi nistratie der 2e klasse G. Bakker aan boord van Hr. Ms. Schorpioen met 16 Januaride officier van administratie der 2e klasse J. C. Meershoek aan boord van Hr. Ms. Heems- kerck met 17 Januaride officier van admi nistratie der 2e klasse F. C. H. Schlamilch bij het vliegkamp de Kooü de officier van ad ministratie der 2e klasse J. F. Staverman te Amsterdam. Bond van Chr. Zangvereeniglngen in Nederland. Door het hoofdbestuur van den Bond van Christ. Zangvereenigingen in Nederland is een commissie ingesteld, die zal hebben na te gaan op welke wijze meer uniformiteit kan worden verkregen in de organisatie en de werkwijze van de zangconcoursen, die zijdelings of rechtstreeks van bondswege v/orden gehouden. Deze commissie zal be staan uit leden van het hoofdbestuur, leden van den raad van advies en eenige toon kunstenaars als deskundigen. De commissie zal speciaal haar aandacht moeten wijden aan verplichte koorwerken, juryleden, enz. Door het hoofdbestuur zal een lijst van juryleden worden gevormd. BEGRAFENIS VAN DR. CUNO. Donderdagavond werd na een korte plech tigheid in den kring van familieleden en naaste vrienden, de kist met het stoffelijk overschot van den oud-rijkskanselier dr. Cuno naar de Mariakerk te Hamburg overgebracht en opgebaard te midden van een schat van bloemen. Vier kapiteins van de Hamburg— Amerika-lijn hielden gedurende den nacht doodenwacht. Gisteren heeft de begrafenis plaats gehad. De schepen in de haven van Hamburg hebben de vlaggen halfstok. Alle schepen van de Hamburg—Amerika-lijn, die zich op zee be vinden, hebben gisterenmiddag te 12 uur twee minuten gestopt. De lijkrede in de Marinakerk werd uitge sproken door den priester Wintermann. Hij noemde Cuno een der edelste en verdienste lijkste Duitsche mannen, die in zijn jeugd de opkomst van het vaderland had beleefd. De taak van Cuno was na den dood van Ballin, als president van de Hamburg—Amerika-lijn, reusachtig in omvang gegroeid. Hij heeft den stoot gegeven tot den wederopbouw van de Duitsche handelsvloot na den oorlog en werd ook geroepen om het vaderland zelf te leiden. Door zijn onbaatzuchtigen arbeid heeft hij erkenning gevonden in alle kringen. Pastoor Wintermann eindigde met eenige persoonlijke herineringen aan Cuno, van wien hij vooral het zonnige karakter en zijn weldadigheid prees, waardoor het devies van dit leven was geworden „Per aspera ad astra". In aansluiting op de rouwplechtigheid in de St. Marinakerk te Hamburg, werd net stoffelijk overschot van dr. Cuno naar Ohls- dorf overgebracht. De lijkwagen werd gevolgd door een aantal auto's, waarin buitenlandsi's de plechtigheid bijwoonden. Daarna volgden tal van Hamburgers. Van Ronseli uit begaf men zich te voet naar de begraafplaats, waar na de gebruikelijke kerkelijke ceremoniën, de met bloemen en kransen bedekt- kist lang zaam werd neergelaten. EEN RADIOREDE VAN DEN PRINS VAN WALES. Gisterenavond heeft de Prins van Wales zijn aangekondigde radiorede gehouden, als inleiding tot de serie lezingen, die de heer Masey in de eerstvolgende weken des Vrij dagsavonds zal houden. Genoemde heer is de secretaris van den Nationalen Raad van sociale diensten en hij zal een verslag uit brengen van wat die raad in het afgeloopen jaar voor de werkloozen heeft gedaan en nieuwe denkbeelden in overweging geven. De prins zeide Ik hoop, dat vele luiste raars zich zullen herinneren, hoe ik vorig jaar in de Albert Hall een beroep gericht heb tot allen die daarvoor in aanmerking komen om het verschrikkelijke probleem der werk loosheid en zijn gevolgen te helpen vermin deren. Wij moeten de werkloozen niet be schouwen als een afzonderlijke groep van medeburgers, met welke het eenigszins moei lijk is om tot overstemming te komen, maar wij moeten hen beschouwen als medeburgers die alleen van ons verschillen, doordat hun lot minder fortuinlijk is dan het onze. Hoe kunnen wij nu helpen om de gevol gen van het gedwongen nietsdoen eenigszins te neutraliseeren Er waren menschen, die dachten dat de nationale raad, die intus schen reeds onmiddellijk na den oorlog op gericht is, de dingen bij het verkeerde eind had aangepakt. Tot hen zeg ikkijkt een oogenbilk terug naar die andere crisis, den wereldoorlog. Ook toen zijn wij, door coöpe ratie, aan het ernstigste gevaar ontsnapt. Ook nu dreigt weer eenzelfde nationale ramp en daarom is het tijd voor dezelfde nationale samenwerking. Mijn oproep is niet in de eerste plaats gericht tot filantropen om contributies, maar in de eerste plaats om diensten. Mijn oproep van het vorig jaar heeft een goed resultaat gehad. Ik heb er mij te Derby, Liverpool en Nottingham on langs persoonlijk van kunnen overtuigen. Er is niets in deze beweging dat op be scherming of liefdadigheid gelijkt. Het is uitsluitend een poging om de ledige uren van zoovele werkloozen nuttig te leeren aan wenden. De heer Masey zal u op volgende avonden nadere inlichtingen verschaffen, maar ik wil toch enkele punten aanhalen van wat ik met eigen oogen reeds heb gezien. Er is een nieuw soort clubs gevormd, die een specialiteit ma ken van het verschaffen van nuttige bezig heid aan de werkloozen en ik heb verschei dene van deze mannen, die weigerden bij de pakken neer te zitten, speelgoed voor hun kinderen zien maken, nuttige huishoudelijke voorwerpen en zelfs laarzen en schoenen. Een ander goed werk, dat speciaal de jeugd ten goede komt, is het gelegenheid geven voor lichamelijke oefeningen, hetzij in ge schikte lokalen, hetzij op open velden. An dere werkloozen hebben de gelegenheid aan gegrepen om hun opvoeding te voltooien door de studie van vreemde talen, litera tuur of techniek. Van dit laatste heb ik vooral te Liverpool goede voorbeelden gezien en mij dunkt, wat daar mogelijk is, moet met eenigen goeden wil ook in vele andere plaatsen mogelijk zijn. Ten slotte is er het reeds oudere denkbeeld van volkstuinen. Ook hier hebben vele werkloozen vergetel heid en werk gevonden ten bate van hun buisgezinnen. Ik ontken niet, dat dit m groote steden moeilijk is, maar in voorsteden en op het platteland mogen er geen bezwa ren van overwegend belang gelden. Natuurlijk blijft bij dit alles het verschaf fen van normale bezigheid het einddoel, maar aangezien de oorzaken van de econo mische crisis buiten de controle van een onzer liggen, moeten wij wel trachten al het mogelijke te doen om ten minste de gevol gen van die werkloosheid voor hen, die er door getroffen wor.den, dragelijker te ma ken. En een poging om de werkloosheid hier door te verminderen is als het ware pioniers werk in een veld, dat een goeden oogst van menschelijke voldoening zal opleveren. HITLER EN VON PAPEN. De Keulsche bankier freiherr Von Schro der te wiens huize de bijeenkomst Hitier— Von Papen heeft plaats gevonden, verklaart dienaangaande dat het initiatief der bespre king enkel en alleen van hem persoonlijk is uitgegaan. Het doel er van was, in een ver trouwelijk onderhoud den grondslag te zoe ken voor een overeenstemming tusschen alle nationale krachten welke naar het Von Schroder voorkwam, in de politiek opgewon den tijden der laatste maanden meer en meer verloren ging. Niets anders is de be doeling van het onderhoud geweest. Hitier en Von Papen publiceeren de vol gende gemeenschappelijke verklaring Tegenover onjuiste combinaties, welke in de pers zijn verschenen betreffende de bij eenkomst van A. Hitler met den vroegeren rijkskanselier von Papen, stellen ondergetee- kenden vast dat de bespreking uitsluitend beoogde de mogelijkheid na te gaan van de vorming van een groot nationaal politiek eenheidsfront, en dat in het bijzonder de wederzij dsche opvattingen nopens het te genwoordige rijkskabinet binnen het kader dezer algemeene bespreking niet aah de orde v-ijn geweest, ZWEDEN EN ONTWAPENING. Namens do Zweedsche organisatie der oecumenische beweging, waartoe de meeste Christelijke kerken in alle landen behooren behalve de R.K. Kerk, heeft de Zweedsche aartsbisschop de regeering de oecumenische resolutie inzake de ontwapeningskwestie over handigd. Hierin staat o.a. „Slechts één weg staat open de mogend heden, die overwonnen hebben moeten inder daad hun belofte in het Verdrag van Ver sailles nakomen, dat op de ontwapening van Duitschland algemeene ontwapening zal vol gen." De Zweedsche minister-president antwoord de, dat de oecumenische resolutie overeen stemt met de hoop der regeering en dat de tegenwoordige sociaal-democratische regee ring niets zal nalaten om Zweden tot een drijvende kracht op de komende ontwape ningsconferentie te maken. Een moordaanslag. In de Anjelierstraat te Amsterdam heeft zich gis terenavond een familiedrama afgespeeld. Een man, die al geruimen tijd van zijn vrouw ge> scheiden leeft, kwam haar plotseling opzoe ken. Daardoor ontstonden zulke hooge woor den, dat de vrouw in elkaar zakte. De broer van de vrouw nam het toen voor haar op, maar hij kreeg onverwachts van zijn zwager een steek met een mes in den linker slaap. De dader nam onmiddellijk de vlucht en is gisterenavond niet meer gezien. De gewonde is naar het binnengasthuis vervoerd. De messteek bleek niet ernstig aan gekomen te zijn, en de getroffene kon, na te zijn verbonden, naar huis worden gebracht. In de buurt veroorzaakte deze steekpartij nogal eenige opwinding. De politie zoekt naar den dader. Een goede vangst. De ver dachte in de zaak betreffende den overval op de „Johanna Hoeve" te Numansdorp, wordt ook ernstig verdacht van een inbraak die in November van het vorig jaar te Klaaswaal is gepleegd. Reeds had de Centrale recherche te Rotterdam een en ander in beslag geno men dat te Klaaswaal gestolen was en daar bij bevond zich een jampot, waarop een vin gerafdruk. Nu er vingerafdrukken zijn geno men van dezen verdachte, toont deze vinger afdruk zeer vele punten van overeenkomst. Het is niet onmogelijk dat B. zich aan nog verscheidene andere inbraken op de Zuid- Hollandsche eilanden heeft schuldig gemaakt en dat een varensgezel hem daarbij behulp zaam is geweest. Ongelukken. Te Almelo is een 3-jarig knaapje door een vrachtauto overreden. De kleine was onmiddellijk dood. Den chauffeur treft, naar wij vernemen, geen schuld. Te Heerlerbaan had mejuffrouw B. haar kindje van 8 maanden met een doek vastgebonden in den kinderstoel. Nadat zij even weg was geweest, constateerde zij, dat de kleine uit den stoel gevallen en in den doek was blijven hangen, waardoor het stikte. Op den Haarlemmerweg te Amsterdam, bij het Nassauplein, is gisterenmiddag een auto, waarin alleen de bestuurder zat, ten gevolge van sterk remmen geslipt en in de Haarlemmervaart geraakt. De wagen schoot door tot midden in de vaart. Eenige voorbij gangers zijn te water gesprongen om te trachten den inzittende te bevrijden, maar zij slaagden er niet in de portieren open te krijgen. De wagen lag op zijn zijde en zonk verder weg. De reddingswagen van de brand weer, die gealarmeerd was, heeft den veron gelukten auto eerst naar den kant gesleept en toen eerst is het gelukt den bestuurder eruit te halen, die intusschen reeds verdron ken was. Nader wordt gemeld, dat het slachtoffer een 48-jarige inwoner van Den Haag is. Gisterennacht is op den Admi raal de Ruyterweg te Amsterdam ter hoogte van perceel no. 29, een wielrijdster door een personenauto aangereden en ernstig gewond. Gisterenavond is een 22-jarige jongeman te Tilburg door een auto aangereden en ern stig gewond. HU is aan de bekomen verwon dingen overleden. VermoedelUk tengevolge van een ongeval is een 73-jarige vrouw te Lieshout in het kanaal geraakt en ver dronken. Weer brand in het kloos ter te Zwolle. Gisterenavond om halfacht ging een gerucht door Zwolle, dat het voorfront van het Dominicaner klooster wederom brand had gevat. Inderdaad speel den op de bovenste verdieping, die geheel is uitgebrand, weer eenige vlammen. Het bleek, dat in de kleermakerij een hoop goed had liggen smeulen en nu het vuur meegedeeld had aan eenige andere voorwer pen. Het brandje kon zonder moeite worden gebluscht. Intusschen waren echter reeds weer talloozen toegestroomd naar den omtrek van het klooster. Een brutale diefstal.- Gisterenavond heeft bü de N.V. Gebrs. van den Bergh's Tapijtfabrieken te Oss een bru tale inbraak plaats gehad in de portiersloge. Het is de gewoonte, dat de portier VrUdags- avonds na beëindiging van de werkzaamhe den de loonen uitbetaalt aan de werklieden. Toen hU gisteren dit geld in ontvangst had genomen, zette hij den bak met de loonzakjes in een kast en sloot die met een hangslot af. Terwijl hij zich daarna even had verwijderd om eenige werkzaamheden te verrichten, hebben onbekenden met een hamer en beitel die zich in de portiersloge bevonden, het slot van de kast verwUderd en zich van de loon zakjes meester gemaakt. De dieven moeten zeer goed bekend zijn geweest met de situatie en gewoonten in de fabriek. De marechaussee tracht hen thans op te sporen. Omtrent het bedrag van het gestolene werden gisteren avond geen inlichtingen verstrek^ Een burgemeesterswo ning geplunderd. Donderdag middag werd dooi de politie ontdekt, dat m de woning van den burgemeester van Hoog woud, te Aartswoud, was ingebroken. Daar de burgemeester met zUn vrouw uitstedig was, werd door den gemeente- en rUksveldwachter een onderzoek ingesteld. Het bleek, dat de dieven via het raampje van de W.C. waren binnengekomen. In de woning was alles over hoop gehaald en uit alles bleek, dat de in brekers het gestolene door den achter het huis gelegen tuin naar een op den Kerkweg staanden auto hebben gebracht. Bij de thuis komst Donderdagavond van den burgemees ter en zijn vrouw kon worden vastgesteld, dat ontvreemd zijn een radiotoestel, de zilveren Iepels en vorken, ongeveer 100 stuks, de sie raden van de vrouw, terwijl de linnenkast was leeggehaald. De waarde van het gestolene be draagt ongeveer 1500 gulden. Men heeft de hulp van de centrale recherche te Amster dam ingeroepen voor de opsporing van de da ders. Oplichting door een verzekeringsagent. Een dezer dagen ontving de ambtenaar van het belas tingkantoor te Hilversum van 'n Rotterdam- sche verzekeringsmaatschappij het bericht, dat een zekere Vaasen te Hilverrum tenge volge van een auto-ongeluk om het leven ge komen was en dat de maatschappU in ver band daarmee een bedrag van 500 had uit gekeerd aan haar agent te Hilversum, zekeren M. Bij het treffen van maatregelen voor suc cessierechten bleek evenwel, dat V. niet over leden was er ook in de registers van den bur gerlijken stand was hij niet als zoodanig inge schreven. De verzekeringsmaatschappU was echter in het bezit van de overlijdensacte afkomstig van den burgerlijken stand te Hilversum, welke evenwel vi-lsch bleek te zUn. De verze keringsagent had nl. de acte laten drukken en ook de handteekeningen enz. van de ambte naar nagemaakt De machtiging tot het ont vangen van de gelden had hü eveneens ver- valscht. M. is in hechtenis genomen. Toren ingestort. In het be drijf van de Bruinkolenindustrie Hessen- Frankfurt A.G. te Woelfersheim is Woens dagavond een 40 M. hooge machinetoren in gestort. Slachtoffers zyn niet te betreuren. De oorzaak van de instorting kon nog niet worden vastgesteld. De materieele schade wordt op ongeveer 200.000 mark geraamd. Er zijn maatregelen genomen om het bedrUi voort te zetten. Inbraak,—. Tot een flatgebouw aan de Van Alkemadelaan te 's-Gravenhage heeft men zich toegang weten te verschaffen door het openen van een spanjolet. Vermist wordt f 6000 aan geld en sieraden waarvan de waarde nog niet kon worden opgegeven. Tragisch. In een trein, die Don derdagmiddag omstreeks half drie aan het D.P.-station te Rotterdam arriveerde, be vond zich een geestelijke, afkomstig uit een Limburgsch klooster der paters Conventuee- len, reizend in gezelschap van zUn vader en broer. Onderweg tusschen Leiden en de Maasstad had de geestelijke teekenen van verstandsverbijstering vertoond. Toen hij den trein uitstapte verloor hU alle bezinning, en moest de ongelukkige met geweld overmees terd worden. De geneeskundige dienst heeft hem per brancard naar het ziekenhuis aan den Coolsingel aldaar vervoerd, Van balcon gevallen.— Doordat de balustrade het plotseling begaf, zijn twee bedienden van de firma v. d. B. in de Voorstraat te Woerden van een acht me ter hoog balcon op de straat gestort. Bewus teloos werden beiden opgenomen. Een hun ner, de 20-jarige G. K. uit Utrecht had een schedelbreuk bekomen, de ander, de 16-jarige J. V. bleek een zijner armen en een schouder te hebben gebroken. Nadat K., wiens toestand zeer ernstig was, van de laatste H.H. Sacra menten was voorzien, zijn beiden naar het R.-Kath. ziekenhuis vervoerd. Gered dooreen drooglijn. Te Londen is een 10-jarige jongen, die te bed lag met influenza, aan het slaapwandelen gegaan. Hij opende een raam en viel van een hoogte van zeventien meter naar beneden tn een tuin. Een drooglijn brak echter zyn val zoodat hij er met slechts een paar kneuzingen af kwam. Goede prestatie van de „M auretani a". De haven van New- York en de schepen in de haven waren giste ren gepavoiseerd ter eere van de „Maureta- nia", die ondanks hevige stormen, waarbij de wind een snelheid van 90 mijl bereikte, één uur vóór tUd uit Southampton aankwam Andere booten waren reeds twee of meer dagen over tijd, Merkwaardige broedge- woonten bij kikkers. Onze Hoïlandsche kikkers bemoeien zich in het algemeen heel weinig met hun nakroost, noch nemen zij bepaalde voorzorgen, dat de eieren op een plaats terecht komen, die gunstig is voor de ontwikkeling van die eieren. Dat is ook niet noodig, omdat de omstandigheden voor de ontwikkeling in ons kikker-polderland overal anstig zUn door den grooten water rijkdom der broedplaatsen. Anders wordt dit in woestijnachtige droge streken, waar maar in bepaalde tUden van heb jaar regens vallen, zooals in Bolivia in den Chaco, waar Eisentraut (Zeitschrift jfuér WIK-GEVOELENS. n. Zooals er in elke bloem is een verlangen naar het licht, zoo is er in den mensch een verlangen naar de warmte, die koesterend uitgaat van een gemeenschap, waarvan de leden zich eer „wij" gevoelen. Wanneer het goed is, vindt het kind die weldadige sfeer in het ouderlijk huis. Het kind blijft echter niet klein, het moet groeien tot zelfstandigheid vele jaren lang mag het zich wel koesteren in de warmte van het gezin en daaruit kracht putten, de be doeling is evenwel, dat het zich gaat losma ken van het gezin. De moderne jeugd koos zich als overgangs-periode de jeugdbeweging, waarvan de leden als het goed is zich verbonden voelen door hun liefde voor de zelfde idealen en daardoor als een „wij" op treden tegenover de buitenwereld, die zij dik wijls als vijandig aanvoelen. Maar al of niet via de jeugdbeweging, de ontwikkeling moet gaan in de richting van de zelfstandigheid. Eenmaal daartoe geko men voelen vele jongemenschen een heimwee naar het ouderlijk huis en naar den tijd, toen zij zich koesterden in de warmte van do „wir"-gevoelens van het gezin en van de jeugdbeweging. En dan zijn er, die terug vluchten naar de veilige omslotenheid van het wereldtje, waaraan zij eigenlijk ontgroeid moesten zijn. Wii kennen allen de typen, die, cok al zijn zij reeds dichter bü de drie kruis jes dan bij de twee, nog steeds moeders-kind zijn. Zoo zijn er ook menschen, die in jaren de jeugdbewegk.g al lang ontwassen zijn, maar die toch nog binnen hare grenzen blij ven, omdat zil vreezen het niet te kunnen stellen zonder het „wir"-gevoel, dat hen nog steeds bindt aan een gemeenschap, die hun lief was. Toch is dat abnormaalbij een gezonde ontwikkeling komt op een gegeven oogenbilk een losmak°n van wat vroeger bond, en treedt de mensch als een zelfstandig „ik" in zijn omgeving op om daarna zich een eigen gezin te gaan vormen, waaraan hij zich nu in een andere verhouding verbonden weet door „wir"-gevoelens. De zoete herinnering aan wat vroeger voor hem van zoo groote waarde was, verlaat hem echter nooiten het is voor hem een groote bekoring, van tijd tot tijd in gedachten terug te keeren naar het „wij" van vroeger. Daaruit verklaart dr. Künkel de familie feesten. Wanneer bijv. op dagen ais Kerstmis of omtrent Nieuwjaar volwassen broers en zusters, soms met hun echtgenooten en kin deren, komen logeeren of op bezoek komen in het ouderlijk huis, dan is dat een onderdom pelen in een sfeer, die reeds lang was veria ten, maar die haar aantrekkelijkheid nog lang niet verloren had. Uit een en ander blijkt wel de belangrijk heid van de „wir"-gevcelensde opvoeder moet zich daarvan terdege bewust zijn. Ne men wü eens aan. dat Uw zoon een groot ruit heeft vernield. Wanneer gij nu in woede te gen hem uitvaart, dan stoot ge hem van li af en plaatst ge hem buiten de gemeenschap, die ge toch met uw heele gezin wenscht te vormen. Laat ge evenwel uw verdriet blijken over het feit, dat wü r.u een groot geldelijk nadeel hebben, rekent ge hem voor, wat wij voor den kostprijs van de ruit hadden kunnen koopen, terwijl nu door zijn onvoorzichtigheid dat geld plotseling voor ons verloren is, dan houdt ge hem aan u verbonden door „wan gevoelens. Haalt uw jonger, dan later eens een domme streek uit, die ernstige gevolgen kan hebben, dan zal hem dat niet alleen spijten om hein zelf, maar ook om u, zijn vader en moeder en om zijn broers en zusters, die allen nu zorg zullen hebben om wat hij misdeed. Het kind, dat zich door „wir"-gevoelens gebonden weet aan zijn ouderlijk huis, zal moreel terker staan dan een d'.e zich eenling voelt te midden van de duizenden vreemden om hem. Ook de moreele opvoeding vindt dus steun in de „wir"-gevoelens. Morphologie und Oekologie der Tiere) merk waardige fleschvormige nesten van Leptodac- tylussoorten vond, die aan de buitenzijde door een schuimmassa worden toegedekt, In dit schuim, dat de kikkers zelf toebereiden, leg gen zij hun eieren. Hier ook komen de kik kerlarven uit. Die larven kunnen daarin lang overzomeren, tot dt eerste regens vallen, het nest zich met water vult en de larven daarin spoedig volwassen worden. Deze broedge- woonten zijn te beschouwen ais aanpassingen aan de droogheid der onderzochte streken. Kerstdag op den vuur toren. Bij de maandelijksche aflossing van de wachters der -uurtorens aan de mon ding van de Loire is bekend geworden welk een bewogen Kerstdag de beide wachters van den toren van La Banche, het rotsachtige eiland enkele kilometers vóór Saint Nazaire, hebben doorgebracht. Den 24en December bij het vallen van den avond kwam een zware mist opzetten, die om twee uur 's nachts zoo dik was dat da scheepvaart onmogelijk werd. Krachtens de reglementen was de sirene in het begin van den avond aangezet en loeide onheilspellend over het water. Plotseling echter staakte zij haar geluid wegens een defect aan den motor. Een hulpmotor werd aangezet, die het spoe dig eveneens opgaf. Zoodat de toren geen signalen meer kon geven en zijn licht niet meer door -"-n mist drong. Met het oog op het gevaar vöor de .sche pen in de nabijheid heschen de beide wach ters de roode vlag en den zwarten stormbal, in de hoop dat de vuurtoren vanjSharpen- tiers, eenige kilometers verder gelegen, ze bij de eerste de beste opklaring zou opmerken en den seintoren van Chemoulin zou hunnen waarschuven. Doch dit gelukte niet, d'; vuur toren van Charpentiers was geïsoleerd.

Vlissingse Courant | 1933 | | pagina 2