7 JANUARI IVo.6- ggggs 71e Jaargang 1933; EERSTE BLAD Plaatselijk Crisis-Comité STADS- EN PROVINCIENIEUWS Uitgave: Firma F. VAK Dï VELDE Ir.. Walstraat 58-60, Vlissingen.Telel. 10. Postrekening 66287 Verschijnt dagelijks, uitgezonderd op Zondag en algemeen erkende Christelijke Feestdagen meiseeieem BOEKHANDEL DHUIJ MMtMMIIM» De abonné's in 't bezit eener gulden bij levens- r*ft A gulden bij dood ftftft gulden bij verlies 4 pA gulden bij verlies 4 ft ft gulden bii verlies ft gulden bij verlies Polis, zijn GRATIS verze- I III III lange ongeschikt- ft Mil door <{|l|| vaneen |ft|l van IR Bil vaneen /ft van eiken kerd tegen ongelukken voorlUUU heid tot werken. O\J U een ongeluk. OU2J hand, voet of oog. ld <LP een duim ILIRLr wijsvinger wtl anderen vinger AANGESLOTEN BIJ HET BUREAU VOOR PUBLICITEITSWAARDE, INGESTELD DOOR DE VEREENIGINÜ „DE NEDERLANÜSCHE DAGBLADPERS'1 VLISSINGSCHE COURANT Dit nummer bestaat uit 4 bladen s Heden werden door ons de volgende giften ontvangen Personeel R.H.B.S. 21.90 Personeel Bierbrou werij „de Meiboom" - 7.44 Personeel Duinwater leiding Maatschap pij over December - 7.35 Personeel Fa. Kreijm- borg Co- 3. Gedeelte Politie-per- soneel (2 weken)... - 4.60 Personeel Firma „Au bon Marché"- 3. Vorige opgave -4252.70 Totaal ƒ4299.99 Het giro-nummer van het Plaatselijk Crisis-Comité is 195800. Alhambra- Theater. Mata Hari". Mata Hari, geboren Geertruida Margare- tha Zelle, is- de eenige courtisane van we reldvermaardheid, die Nederland heeft voortgebracht. Na haar dood zijn er stapels lectuur over haar verschenen, zoodat het steeds moeilijker is geworden Wahrheit und Dichtung uit elkander te houden. Men is gauw met oor- en veroordeel klaar, vooral de middelmatige mensch van het dagelyk- sche leven. De een maalt haar af als een harteloos schepsel, de ander als het tragisch slachtoffer van diplomaten, maar in ieder geval wak zij een ongemeene vrouw, door haar schoonheid en vrije, eigen lotsbeschik king, in staat de jaloezie en dus den laster van de vrouw in het algemeen hevig op te wekken, de hartsvriendin van hooggeplaat ste mannen, beschikkend over geld en in vloed, en bereid haar gunsten te betalen met militaire geheimen, die prompt werden meegedeeld aan de Duitschers, wat natuur lijk het doodvonnis beteekende over onge telde scharen geallieerde soldaten, die voor hun vaderland dachten eerlijk te sterven. Haar dood was tragisch en een tikje melo dramatisch. Ook moedig. Gehuld in niets anders dan een bontmantel, die zij afwierp op het commando „vuurstond zy in Oc tober 1917 op het exercitieveld te Vincen- nes voor het vuurpeleton, een ter dood ver oordeelde spionne. Dót is historisch. (Men leze ook de Filmrubriek). De M. G. M. heeft een gedeeltelijk histo risch Mata Hari-verhaal samengesteld, waar de hoofdfiguur in de eerste plaats liefheb bende vrouw, in de tweede plaats spionne en in de derde en laatste plaats danseres is. Haar liefde wordt haar noodlot, want zij zou vrij gekomen zijn, indien de schoone be klaagde zich niet verraden had, toen haar jonge minnaar (Ramon Novarro) in het ge ding werd gebracht. Zij, die zooveel mannen ten verderve heeft gebracht, wordt op haar beurt door mannen in den dood gedreven, door den Russischen generaal Schubin (Lionel Barrymore), die haar uit jalouzie aangeeft en onbewust ook door Ramon. Het scenario doet denken aan de schitte rende Dietrich-film „Onteerd", die Stenberg zoo meesterlijk regisseerde tot het prachtig, nog onovertroffen einde toe. Ook hier het spel van verborgen documen ten, thans in bloemen of in lippenstiften er het ombrengen van een spionne, die ver raad wil plegen. Het slot met de huilende nonnen en den cipier, overmand door zoo veel leed, den blind geworden vlieger en de scène daar rond, zijn van een heel ander genre dan de heroïsche stryd van haat en overmacht in „Onteerd" tusschen Mariene Dietrich en Victor Maclayen als een aanhaar gewaagden Russsischen officier. Ramon Navarro is de „lover" niet man lijk, zooals e^n oprechte vrouw <iat in wer kelijkheid en volgens aard wenscht, wat sentimenteel, overtuigend in zijn jonge wan hoop, zoolang Mata Hari met hem speelt, en in zijn extase als hij haar voor zich wint. Lewis Stone, de harde, bejaarde chef der Duitsche spionnage, is altijd een groot ac teur. Kil en fcecyferend, zijn ondeugdelijke St. Joseph-ziekenhuis. In het jaar 1932 rdjn in het St. Joseph-zie- kenhuis verpleegd 712 patiënten met 1663b verpleegdagen en hebben 230 operatiën in ge noemd ziekenhuis plaats gevonden. Luxor-theater. Emiel en tfn detectives. Afvalligen. Onder de voortreffelijke regie van Gerhard Lamprecht heeft de Ufa een rolprent gepro duceerd van bijzondere kwaliteiten. Het boek van Erich Kastner heeft de stof voor het scenario geleverd, 't welk de achtervolging behandelt van een schurk, die in den trein een jongen, Emiel, bestolen heeft. Deze Emiel wordt daarin geholpen door een troep jongens o.a. Gustaaf met den toeter, het Vliegende Hert, de professor, Dinsdag het geld komt terecht en bovendien is niet alleen een oe- rucht bankroover in handen der politie ge speeld, doch tevens is de belooning verdiend, welke op de aanhouding van het individu (Fritz Rasp) was gesteld. Hoe of alles in zijn werk gaat vertellen wij niet, doch wel garan deeren wij, dat u zich opperbest amuseeren zult met deze bijzonder aardige film, waarin de jeugd blijken geeft excellent voor de film te kunnen spelen, al is alles zoo natuurlijk, dat men er feitelijk geen oogwenk aan denkt, dat het film is, behoudens dan de scène in den trein, na het gebruik van een bonbon. Die jongensdroom is buitengewoon suggestie! en een knap staal van filmtechniek. Eenig is Vliegend HertEn dan Dinsdag Een en al nrtuurlykheid en ongekunsteldheid, vol komen aanpassend bij den booswicht Fritz Rasp, wiens spel alleszins de moeite waard is. Deze rolprent bewijst wel, dat men ook in Duitschland een succesfilm met kinderen m de hoofdrollen vervaardigen kan. Pakkend zijn de opnamen van Berlijn, waar zich de geschiedenis hoofdzakelijk afspeelt. Het slot is wel een beetje dik, doch die huldiging ne men we op den koop toe. Een rolprent welke wy met klem een ieder kunnen aanraden te gaan zien, neen beleven. De tweede hoofdfilm verplaatst ons naai de golvende woestijn, waar wij getuige zijn van den bitteren strijd tusschen legionairs en Arabieren. Realistisch zijn deze opnamen in hooge mate. Er is een spannende intrigue, waartoe een spionne het hare bijdraagt. De afvalligen, waaraan de film haar naam ont leent, zijn een viertal legionairs, die er ten slotte toch niet toe kunnen komen om hun overloopersrol tot het einde toe 1e spelen. Als er op hun voormalige kameraden geschoten zal worden, hetgeen den ondergang beteekent van het Fransche fort, richten zij hun wa penen tegen de bandieten en zuiveren aldus hun bezoedelden naam. Een interessante film-courant gaat vooraf. Alles te zamen een mooi programma. Een verwarmde automaat. In verschillende plaatsen bestaat de gele genheid om na het sluitingsuur der winkels en ook op Zondag artikelen voor direct ge bruik door middel van een automaat te ver krijgen. Op dit gebied kan ook van vooruit gang gesproken worden, want de heer Spec- kens heeft nu een automaat aangeschaft, welke langs electrischen weg verwarmd wordt. Als men een kwartje in de gleuf werpt, komt er een warm croquet je of vleeschbroodje uit den automaat. Het is de eerste „verwarmde" automaat welke in Zeeland geplaatst is. Het nieuws van den dag in beeld. Foto's in onze Tijdinghal. Eenige opnamen van de Koninklijke Fami lie bij de „Willem de Zwijger"-herdenking te Leiden, waarvan wij gisteren een uitgebreid verslag gaven. De officieele herinnerings penning. De kloosterbrand te Zwolle. Groote brand te Amsterdam. Afbraak der Indische Tentoonstelling te 's-Grayenhage. Resultaten van een nieuw systeem om bloem bollen te praepareeren, waaraan de keurings commissie te Beverwijk onmiddellijk een gou den medaille toekende. Eenige opnamen tijdens de groot biljart-kampioenschappen te Amsterdam. De staking in het visschery- bedrijf te IJmuiden. Therapiebestraling van kinderen in het nieuwe gebouw van den Gezondheidsdienst te Amsterdam. Het grootste motortankschip in de Amsterdam- sche haven. De boerderij te Numansdorp, waar op 3 Januari jl. de eigenaar werd ver moord. De nieuwe Chr. Kweekschool te Dordrecht. Een tijdelijke winkeL Wsgens den brand in den winkel van „de Broederband" op den Nieuwendijk zal van Maandag af een tijdelijke winkel worden ge opend in de Walstraat 129. Men zie de advertentie in dit nummer. Een Jubileum-nummer. Bij het afsluiten van den tienden jaargang, heeft de Vereeniging voor Jonge Mannen al hier een jubileum-nummer uitgegeven van haar maandblad „Voorwaarts". In de rubriek „Van vroegere en tegenwoor dige medewerkers" haalt de „oude garde" her inneringen op over het lief en leed der ver eeniging.- Door den oud-redacteur, den heer Groe- nenberg, wordt „Voorwaarts" een onmisbaar stuk der vereeniging genoemd WESTDORPE. Koeien vermist. Een dezer dagen constateerde een land bouwer te Westdorpe tot zijn schrik, dat zes koeien uit zijn stal verdwenen waren. Na lang rondspeuren kwam hij tot de ont dekking, dat de dieren over de Belgischs grens gekuierd of gevoerd waren. Nog grooter was de teleurstelling toen bleek, dat het zestal door Belgische grens beambten was opgevangen en naar de qua rantainestallen te Selzaete geleid waren ge- vorden. Aangezien eerst zal moeten blijken of de ABONNEMENTSPRIJS Voor Vlissingen en de gemeenten op Walcheren f2.20 per 3 maanden. Franco door het geheele rijk 2.50. Voor België, Duitschland en Frankrijk 3.80. Voor de ove rige landen bij wekelijksche verzending 13.80, met Zondagsblad 4.75. Afzonderlijke nrs. 5 ct ADVERTENTIEPRIJS: Van 1—5 regels 1.25iedere regel meer 25 cent Bij abonnement speciale prijzen. Reclames 50 ct p. regel. Kleine advertenties van 1 5 regels 50 ct Iedere regel meer 10 ct (max. lOregels). Bij 3-maal plaatsing vanl öregels fl. .alles tegen vooruitbetaling. lilijft op de hoogle oan de lectuur oan onzen tijd Wij hebben steeds het nieuwste <n voorraad. BADHUISSTRAAT 15 TELEFOON 348 helpers eilimineerend met niet veel meer emotie dan bij het aansteken van 'n sigaret. Lionel Barrymore komt vooral op het eind even naar voren. Vierkant, opbruisend, hard en in zijn verliefdheid de allures aanne mend van een schooljongen. De film is een echte Garbo. Nergens een aanprijzing van den weg naar succes, en dus ook nergens een zweem van de vrouw, die om haar braafheid met succes wordt be loond. Integendeeleen vrouw met, wat men noemt, capitale ondeugden, karakter van onstandvastige, zoekende, soms karakterlooze kleuren. Maar zich soms bewust van haar fascinatie, deze gebruikend als wapen, en als zij daarin ten volle op dreef is, verstrikt en gevangene van haar eigen gevoel. Dus toch superbe in het ééne, waarin een mensch by uitstek superbe kan zijnbegaafd met de potentie om zichzelf volkomen te kunnen wegschenken voor een ander. Daarin vast houdend tot in den dood, dus vanzelf sterk stijgend in karakter, naarmate het spel vordert. Merkwaardig in deze film is, dat zij be trekkelijk lang laag blyft hangen op het interessante, maar objectieve niveau van het exposé, een exposé, dat zich angstig en soms sarrend blijft uitspinnen in draden van spionnage en in werelden, waarin men van zichzelf en van zijn eigen woorden nau welijks meer zeker is. De gewoonte der liefde, in de practyk van het dagelyksch leven ontstaan, tusschen de spionne Mata-Hari en een Russsisch gene raal, daarlangs steeds gespeel van intrigues en van dansen, waarbij men eraan denkt, dat de zinnelijkheid een essentieel deel is van het theater des levens. Gespeel ook aan de speeltafel en vooral, veerende plastiek m gaan, staan en in den dans van Garbo. Prachtig in deze laatste haar sny'digheid Ook hier, als steeds bij haar, grooter weer haar expressief vermogen, dan de aanwen dingen van haar techniek. De eerste geweldige scène op hooger peil is het bezoek in de film Mata-Hari in het ziekenhuis. Hier is zy weer volkomen de machtige minnares, wie wel alles zal worden vergeven, zoo noodig, omdat zy lief heeft, ruimer, veelomvattender en loyaler dan de gemiddelde, welverzorgde vrouw. Hier breekt haar stem weer met die merkwaardige groef in de emotie, die haar geheim is, en die in byzonderheid van sentiment slechts Mariene met haar deelt. Ten slotte, als juist in zyn lyden haar zoetste beloften voor zyn toekomst ont bloeien...., haar volkomen ontmaskering en öébacle, en juist dantóch alles alleen wil len zyn voor hem. Heel het Garbo-gamma leeft op, het is niet het gamma van één persoon, maar een register van belydenis, van de groote, ruime liefde, die buiten de maatschappij treedt, als het m,oet, Roerend derlandsche motorspits „Transporteur III" in het Stoombootengat op de Suikerplaat aan der. grond gevaren, en daarop blyven zitten. Het schip was naar men mededeelde, geladen met aardappelen, en bestemd voor gedeelte- lyke lossing te Borselen. Toen het schip aan den grond voer, was er wegens den sterken wind een buitengewoon hooge waterstand en het schip zat hedenmorgen by hoog water nog li/2 voet uit z'n vlot. Met de N.V. de Meyer is accoord gemaakt, welke zou trachten het vaartuig hedennacht met hoog water vlot te sleepen. Een weldadigheidsavond. In overleg met een voorloopig comité zal de R.-Kath. M.T.V. (klein tooneel) op Woens dag 1 Februari een weldadigheidsavond orga- niseeren ten bate van eenige liefdadigheids instellingen te dezer stede in de groote zaal van het Grand Hotel Britannia. Het zal zyn een cabaretprogramma met eigen humorist, cello-solo, harmonica-vir- uoos, enz., alles met eigen décors. Het geheel zal zeer gevarieerd zyn, Scheepvaartberichten. Gisterenavond omstreeks 9 uur, is tijdens een hevigen wind en zware regenval de Ne- van expressie is hier Garbo in;haar sterkste gamma. Een Garbo-film van groote allure, niet in de eerste plaats door fascinatie, maar door de liefde, die glimlachend, maar heel ver. uitgaat ooven de belacheiykheid van oorlog, zyn valsche, begeleidende praktijken, en vele naïeve schablone-zielen.

Vlissingse Courant | 1933 | | pagina 1