BRIDCEHRIJEIRIEK VAN AMSTEL EN IJ. APOTHEEK GEOPEND RADIO-RUBRIEK HOOGWATER TE VLISSINGEN Hierover staakten de stemmen weder, 18 tegen 18. Over de vermindering' der subsidie voor de hygiëne van het kind staakten de stemmen weder, 18 tegen 18. De subsidie ten behoeve van de drankbe strijding werd met 10 verminderd en aan genomen met 24 tegen 12 stemmen. De subsidie voor den A.N.W.B. werd met 10 verlaagd. By de artikelsgewijze behandeling der be grooting werd door den heer Onderdijk de jaarwedde van den assistent bibliothecaris ter sprake gebracht. Dit salaris is te laag. De heer Dieleman zeide dat de Staten al tijd tegen een partieele loonsverhooging zijn geweest. De begrooting werd daarna zonder stem ming aangenomen. De vergadering werd ten 5 ure gesloten en de volgende vergadering bepaald op Dins dag 24 Januari, des morgens 10 uur. Uit de afbeiderswereld. Arbeids beurs en bondskantoren. Titaten- strijd der intellectueelen. De twee gediplomeerden die liet middel von den. De pinda-Chineezen. Het réveil der Amsterdamsche Hervorm den. Een typeerend verschijnsel van de helaas nog steeds toenemende werkloosheid hier ter stede is de enorme drukte, die iederen dag valt waar te nemen voor onze arbeidsbeurs en de bondskantoren. Deze kantoren bevinden zich bijna zonder uitzondering in de élite- wijken, hetgeen nog onlangs, toen in het museumkwartier opnieuw eenige perceelen als bondskantoor zouden worden ingericht, aan leiding gaf tot protesten bij den raad. De voorname bewoners vreesden, dat de rustige sfeer van deze buurt er door verstoord zou worden, de waarde der eigendommen vermin deren zou enz. In het bijzonder interesseer de zich voor deze aangelegenheid het daar wonend raads- en Statenlid Ter Haar. Na tuurlijk brengt in deze bewogene tijden de vestiging van zoo'n kantoor heel wat drukte in een buurt mee. Men ziet er op alle uren van den dag groote groepen bondslieden meestal luidruchtig vak- en politieke kwesties bespreken en wanneer dan onze communisti sche „cellen" in actie zijn of een staking aan de orde is en er rijkelijk politie (te voet en te paard) surveilleert, soms ook wel chargeert, is het wonen daar niet bepaald idyllisch. Vooral niet wanneer je als gefortuneerd-poli- tiek persoon en vurig voorstander van loons verlaging eenige malen per dag je comforta bel woonhuis in- en uit moet gaan. Maar of het gemeentebestuur geneigd of bevoegd zal zijn deze kantoren in bepaalde buurten te verbieden, valt te betwijfelen. In de omgeving van de arbeidsbeurs is er 's morgens ook geen doorkomen aan. Het trekt daar den laatsten tijd vooral de aan dacht, dat zich meer gegoed publiek, mannen zoowel als vrouwen, aanmeldt, dan personen uit de arbeidersklasse. Door de crisismoeilij:c_ heden op handels- en scheepvaartgebied is er hier geleidelijk ook een belangrijk teveel aan kantoor- en handelsbedienden ontstaan Zelfs afgestudeerden ingenieurs, architec ten, artsen e.d. laten zich in bepaalde regis ters bij de arbeidsbeurs inschrijven. Men ziet voorts 's middags bij de kiosken honderden scholieren, fietsjongens en fa brieksmeisjes in lange rijen opgesteld om het avondnummer van een of ander dagblad te kunnen bemachtigen. Zoodat de werkgever, wiens annonce om streeks G uur onder het publiek komt, er ver zekerd van kan zijn een half uur later 2 300 personen voor zijn kantoor of winkel te vinden. Meermalen moat in zoo'n geval po- litiehulp worden ingeroepen om „regelend" op te treden. Wij beleven dan wei zorgelijke tijden 1 De befaamde, ietwat blufferige annonce van don' heer Dahlmeier„Ik ben bedrijfsleider", verschijnt ook al niet meer in de „Prins". Wel teekenend voor den tijd. Ze zou onder de huidige omstandigheden, nu zooveel met al lerlei bekwaamheden en diploma's toegerus te jongeren emplooi zoeken, zeker een be- lachelijken indruk maken. Toch zijn er menschen, die ondanks alle misère, desillusie en tegenslagen den moed niet opgeven maar zich integendeel er flink doorheen slaan. Aan hen een eere-saluut. Een frappant staaltje hiervan kwam ons gisteren ter oore. Het betreft twee Amster damsche jongelieden, respectievelijk in het bezit \an diploma ingenieur en handels school, waarvan een door zelfstudie bovendien nog verschillende taaldiploma's wist te ver werven. Na gedurende vier lange jaren al de beproevingen van werkzoekenden te hebben medegemaakt, op diverse „levensposities" te hebben gereflecteerd bij ondernemingen wier levenspositie zelf wankel bleek, werd een kloek besluit genomenmen zou standing- vooroordeel, familie-tradities enz. er maar aan geven en aanpakken. Het ging alles stil en buiten de goed ge situeerde ouders om. Zoo gebeurde het, dat op zekeren avond twee politieagenten in uniform zich vervoeg den aan het deftige bovenhuis van de fa milie B., de ouders van den jongen ingenieur, met verzoek meneer even te mogen spreken. Het betrof maar een „eenvoudige kwestie over een belastingplaatje". Niet zonder eenige ongerustheid je weet nooit wat achter zoo'n politie-inleiding steekt begaf de heer B. zich halverwege naar beneden, waar de agenten ijverig bezig waren eenige paparassen te bestudeeren. „En het doel van uw komst, heeren?", vroeg de heer B., die al aan een ongeval dacht. „Ons maar even aan u voor te stellen, me- ner, anders niet. Wij zijn pas benoemd". En de beide agenten ontdeden zich beleefd van de zware uniformpet, maakten een diepe bui ging voor den onthutsten heer B. en holden zonder het vereischte verlof af te wachten, naar boven waar onze lezers vermoeden het al het „démasqué" plaats had. Beide heeren, de jonge ingenieur B. en diens vriend „eind-diploma handels", bleken bij ons Am- sterdamsch politiecorps ingelijfd, een corps dat trouwens reeds meer gediplomeerden on der zijn leden telt, te weten één meester en eenige candidaten in de rechten, een medicus, twee godsdienstleeraren en o, teeken des tijds vele musici en tooneelkunstenaars. De familie B. moet, naar men ons ver telde, nog niet geheel-en-al over den schrik der mésalliance heen zijn. Een bobby in het milieu eener gegoede familie met eerste rangsconnecties, in een voorname woning van het Oranjekwartier. Men kan zich zoo iets wel indenken Maar B. Jr. en diens vriend 2ijn over- en over-gelukkig voor het diploma en de licha melijke keuring bij het corps geslaagd te zijn. Hun 1800 salaris maakt hun bovendien onafhankelijk van de nu al vier jaar na hun studie weer genoten vastvrijheid in de ouder lijke woning. Binnen oen jaar hopen zij zon der veel inspanning voor het „surnumerair te slagen en in hun verbeelding zien zij zich spoedig daarna al getooid met de schitteren de distinctieven van „3e klasse". Mogelijk zijn zij, als alles meeloopt, met hun bevordering hun ijverig studeerende (en voetballende) collega Lagendaal in Rotter dam -<og voor l Onze Chineesche pinda-venters mogen zich dan wel in de belangstelling van het publiek verheugen. Een comité voor steunverleening, als m Den Haag, is hier ter stede nog niet opge richt, maar de openbare liefdadigheid laat zich tegenover deze beklagenswaardige emi granten toch niet onbetuigd. Er wordt veel van hen gekocht en enkele vereenigingen zorgden ook voor voldoende winterkleeding en dekking. Er rullen zich zeker wel eenige honderden van deze Chineezen met hun „lek ker pinda" in onze stad ophouden. Maar het komt ons onwaarschijnlijk voor, dat al deze menschen werklooss schepelingen zouden zijn, zooals men beweert. Bedienden of sjou werlieden van tusschen 60 en 70 jaar hebben we zelden op schepen in onze haven aange troffen, althans niet in zoo ^root getal. Ver moedelijk zijn zij door hongersnood en ar moede gedreven China ontvlucht om in Euro pa een bestaan te zoeken. Hier te lande zai hun dit natuurlijk moeilijk gelukken, hoewel zij ons publiek sympathieker zijn dan de vete negers, die hier ook al rondzwerven. De be leefdheid van deze Chineezen, ook hun geduld tegenover plagende kinderen gelukkig weinig voorkomend blijft voor medelijden de menschen niet onopgemerkt. Nagenoeg in alle stadswijken vindt men deze pinda-ver- koopers, op bruggen en voor nuismuren ge posteerd. Venten in den eigenlijken zin doen zij niet, ze wachten in weer en vind, bibbe rend van koude vaak, maar gedul lig op wel willende afnemers van hun pinda-zakjes. Mocht er spoedig een uitweg voor deze be- klagenswaardigen gevonden worden. Het hier en daar aanbevolen middelgeen bewelda- diging maar terugzending naar China lijkt ons van practisch standpunt bezien wel ver kieselijk, maar voor deze menschen tevens de ongelukkigste oplossing die men zich denken kan. Tot dusver bleken de besturende colleges in de Ned. Herv. Kerk alhier niet onwelwillend te staan tegenover de réveilbeweging der A.V. H. (Amsterdamsche vereeniging van Her vormden), waarbij ook een aantal predikan ten dier kerk zich aansloot. Toch blijkt het kerkbestuur naar men ons meedeelt het niet in alle opzichten eens met het standpunt, dat blijkens de bestudeering van het onder werp door de A.VH. wordt ingenomen in zake de vereeniging der kerkelijke buitengemeen ten met de kerkelijke gemeente van Amster dam. Dezer dagen toch heeft het kerkbestuur een voorstel van de Synode aangaande de wenschelykheid hiervan met de meeste be slistheid afgewezen. Maar ook kerkbesturen hebben hun tijd en zoo is het mogelijk dat een later te verkiezen nieuw college er weer geheel anders over denkt. Het onderwerp blijft desalniettemin ir. studie. Intusschen is thans door den kerkeraad goedgekeurd, dat het Amsterdamsche Kerk- beurtenblad voortaan als bijvoegsel het hedea (Zaterdag) te verschijnen orgaan der nieuwe vereeniging zal bevatten, voorloopig bij wijoie van proef voor den tijd van één jaar. Wij wezen er al eerder op, dat de vereeni ging geen beginselstrijd maar in hoofdzaak hervormingen op kerkelijk-technisch, -ad ministratieterrein e.d. beoogt. De leiders dezer vereeniging belegden reeds in verschillende buurten vergaderingen om hun standpunt voor gemeenteleden uiteen te zetten, waarbij ~y vooral den nadruk legden op de noodzakelijkheid de Ned. Herv. serk meer dan tot dusver de volkskerk te doen zijn. Zij propageeren hiervoor in het bijzon der huisbezoek. Nog onlangs zijn deswege ernstige klachten ingekomen tegen een pre dikant die zelfs verzuimde doopouders te be zoeken. De kerkeraad heeft deze klachten juist bevonden, over het feit zijn leedwezen uitgesproken en dé bezwaren ter afdoening in handen gesteld van het ministerie van predikanten. Het réveil brengt dus een belangrijke ver zwaring mee van den arbeid der predikanten in onze steeds uitgebreider wordende stad. Men veronderstelt dan ook dat deel om deze redenen eenige Amsterdamsche predi kanten dezer dagen de beroepen naar Ame- rongen en Den Haag hebben aangenomen en successievelijk drie anderen, laatstelijk nog ds. Miskotte, voor het beroep naar hier be dankten. Het réveil zal dus zoo merkte men ons op ook de noodzakelijkheid onder het oog hebben te zien de stichting van meerdere predikantsplaatsen hier ter stede te bevor deren, daar anders een te zware taak op de schouders der nu dienstdoende voorgangers wordt gelegd. Corres Pondent. Zondag 8 Januari is de apotheek geopend van den heer A. J. VAN OCKENBURG, Kleine Markt. Maandag 9 Januari. Hilversum, 1875 M. Algemeen program ma. 8.00 Gramofoonplaten. 10.00 Morgen wijding. 10.15 Voordracht. 10.30 Orkest en gramofoonplaten. 11.40 Declamatie. 12.00 Concert en gramofoonplaten. 2.30 Zang. 3.00 Declamatie. 3.30 Gramofoonplaten. 4.00 Concert. 4.40 Voor de jeugd. 5.10 Orkest. 6.40 Verkeerspraatje. 7.00 Causerie. 7.55 Herha ling S.O.S.-berichten. 8.00 Weerkundig praat je. 8.20 Concert. 9.35 Vaz Dias. 9.45 Pianore cital. 10.05 Concert. 10.30 Causerie. 11.30 Gra mofoonplaten. Huizen, 296 M. N.C.R.V. 8.00 Schriftle zing. 8.15 Gramofoonplaten. 10.30 Morgen dienst. 11.00 Chr. lectuur. 11.30 Gramofoon platen. 12.30 Orgelconcert. 2.35. Vragen- beantwoording. 3.15 Knipcursus. 3.30 Hoe- denmaakcursus. 4.00 Bijbellezing. 5.00 Gra mofoonplaten. 5.15 Liederenuurtje. 6.15 Gra mofoonplaten. 6.30 Vragenuurtje. 8.00 Orkest en dameskoo-9.00 Lezing. 9.30 Vioolrecital. 10.05 Vaz Dias. 10.15 Orkest. 11.00 Gramo foonplaten. Daventry, 1554 M. 10.35 Morgenwijding. 10.50 Berichten. 11.05 Lezing. 12.20 "Orkest. I.20 Orgelspel. 2.05 Orkest. 3.20 Concert. 4.20 Orkest. 5.35 Kinderuur. 6.20 Berichten. 6.50 Liederen. 7.10 Lezingen. 8.20 Tooneel. 9.20 Cellorecital. 9.45 Lezing. 10.00 Berichten. 10.20 Orkest. 11.20 Dansmuziek. Parijs, „Radio-Paris", 1724 M. 8.05 Gra mofoonplaten. 12.20 Concert. 12.50 Gramo foonplaten. 1.25 Concert. 7.40 Concert. 8.20 Tooneel. 9.50 Gramofoorplaten. Kalundborg, 1153 M. 11.20 Concert. 2.50 Orkest. 7.20 Concert. 8.20 Zang en declamatie. 9.50 Concert. Langenberg, 473 M. 6.25 en 10.40 Gramo foonplaten. 11.20 Concert. 12.20 Concert. 4.20 Concert. 7.20 Orkest. 9.50 Zesdaagsche te Dortmund. 10.05 Dansmuziek. Brussel, 508 M. 12.20 Orkest. 1.30 Gra mofoonplaten. 5.20 Dansmuziek. 6.35 Viola recital. 7.00 Orkest. "0 Orkest. 9.50 Tooneel. 10.05 Concert. 10.30 Dansmuziek. 338 M. 12.20 Gramofoonplaten. 1.30 Orkest. 5.20 Or kest. 6.50 Gramofoonplaten. 8.20 Concert. 10.30 Gramofoonplaten. Zeesen, 1635 M. 6.55 Concert. 7.25 Con cert. 8.00 Voordrachten. 8.20 Gramofoonpla ten. 8.50 Lezing. 9.30 Berichten en hierna tot II.20 dansmuziek. EEN RIJDENDE OMROEPZENDER. Eenigen tijd geleden is in Australië een ra dend zendstation in gebruik genomen. Een spoorwegwagon is hiertoe ingericht als studio met een ruimte voor de noodige zendappa ratuur. Dit rijdend station kruist over de lijnen van het Australische spoorwegnet, vooral in de afgelegen streken, die zelf niet over een vast zendstation beschikken, ten einde hier aan de bewoners de genoegens van de radio te brengen. DE NIEUWE PARIJSCHE ZENDER. De directie der Fransche posterijen deèlt mede, dat de nieuwe krachtzender te Parijs, die met een energie van 20 tot 100 KW zal zenden, waarschijnlijk in den herfst van dit jaar in bedrijf zal kunnen komen. WETSVOORSTELLEN BETREFFENDE OMROEPSTORIN GEN. Dezer dagen is door een Fransch Kamerlid een initiatief-voorstel ingediend, hetwelk de bestrijding van radiostoringen beoogt. Het voorstel wil eiken fabrikant of verkooper van electrische apparaten verplichten deze te voorzien van een ontstorings-inrichting, in geval de betreffende apparaten geacht wor den kans op storing te geven bij gebruik. Ver der moet ieder gebruiker van storende appa raten, op desbetreffende ambtelijke aanma ning deze voorzien van een inrichting ter ontstoring. Ter uitvoering dezer bepalingen dient zes maanden na van kracht worden der wet, een door den minister van posterijen en telegrafie getekend gesluit te worden uitge vaardigd, waarin de apparaten, die geacht worden tot radiostoring aanleiding te geven, met name worden genoemd, verder de ver schillende inrichtingen tot storingbevrij ding worden omschreven en tenslotte wordt vast gesteld op welke wijze het toezicht op de na koming der voorschriften en de strafbepaling zijn geregeld. Het geval doet zich voor, dat reeds een der gelijk wetsontwerp bij de Fransche volksver tegenwoordiging aanhangig is, dat zijn ont staan dankt aan de beraadslagingen op het congres tegen omroepstoringen, dat het vorig jaar te Parijs wei d gehouden. Dit voorstel heeft als voorbeeld gediend, voor de gemeen telijke voorschriften, die in verschillende Fransche steden reeds van kracht zijn. Te recht wordt in radiokringen de opmerking gemaakt, dat het vcor een vlot verloop der discussies oeter zou zijn, indien de verschil lende voorstellers zich met elkaar zouden, verstaan teneinde te komen tot één enkel ontwerp. STORINGSBESTR1JDING IN SPANJE. Eenigen tijd geleden is in Spanje een commissie benoemd, aan wie is opgedragen een studie te maken van de mogelijkheid tot opheffing van radiostoringen, die van electrische machines en apparaten afkomstig zijn. Deze commissie moet op grond van deze studie binnen 4 maanden de noodige voor stellen doen, waarop het desbetreffende wets ontwerp kan baseeren. VOOR KORTEGOLF-LUISTERAARS. Onlangs is op IJsland een nieuwe korte- golfzender in gebruik genomen, die met een energie van 50 watt op een golflengte van 40 meter zendt. Ondanks deze geringe energie is het station in ons land en ook verder tot zelfs in Milaan goed gf hoord. De uitzendingen om vatten in hoofdzaak wetenschappelijke voor drachten en mededeelingen. ONDERZOEK NAAR DE ONTVANG TOESTELLEN IN DUITSCHLAND. Naar „Wolff" meldt, heeft de Duitsche rijkspost besloten een onderzoek in te stellen naar de in Duitschland in gebruik zijnde ontvangtoestellen. Bij de inning van de ver schuldigde gelden voor de ontvangvergunning moet opgegeven worden of er een detectortoe stel, een één tot drielampsontvanger of een met nog meer lampen in gebruik is. RADIOVERBINDING MET BEL-OPROEP. Naar aanleiding van eenigen tijd geleden in de pers verschenen berichten omtrent een by de Rottcrdamsche rivierpolitie ingevoerd systeem van radio-communicatie met bel- oproep, is het interessant te vernemen, dat reeds een vijftal jaren geleden, in 1928, door de Nederlandsche Seintoestellenfabriek te Hilversum een zestal dergelijke installaties dezer installaties, die te Den Oever, werd aangesloten op het plaatselijk telefoonnet en herhaaldelijk zijn hierover door aangeslote nen gesprekken gevoerd met opvarenden van het directie-vaartuig, waarop de appa- retour van een der landstations was over geplaatst. Een beschrijving dezer inrichting is verschenen in het weekblad Radio-Expres van 27 April 1928. RADIO IN EGYPTE. Binnenkort zal de eerste officieele Egyp tische zender in gebruik genomen worden, waarmee ook in dit land de radio-omroep ingevoerd zal zijn. Naar aanleiding hiervan is een radio-tentoonstelling georganiseerd, die van 10 tot 25 Februari in Cairo gehou den zal worden. Op deze tentoonstelling zal een volledig overzicht gegeven worden van alles wat met radiotechniek in verband staat. Op het terrein der tentoonstelling wordt een zender van 500 Watt gebouwd, die op golflengte 250 meter zal werken en de mogelijkheid zal bieden om de tentoonge stelde ontvangtoestellen te demonstreeren. Januari Zondag 8 11.07 23.34 Maandag 9 11.55 Dinsdag 10 0.14 12.38 Woensdag 11V.M. 0.54 13.15 LXXXIX. Ely Culbertson. Wij ontvingen ter bespreking het boek van E. Culbertson, vertaald door mr. F. W. Goud smit, en uitgegeven door Van Holkema en Warendorf's uitgevers-maatschappij te Am sterdam. De prijs bedraagt 2.25 ingenaaid en f 2.90 gebonden. Wij behoeven Culbertson bij de lezers niet bekend te maken. Algemeen wordt hij erkend als een der allerbeste spelers, die niet alleen een goed speler is, doch bovendien de ver dienste heeft het spel tot in den grond te hebben bestudeerd en daaruit de consequen ties heeft getrokken om andere paden te be wandelen. Men kent onze persoonlijke mee ning, nl. dat wij een uitgesproken voorliefde hebben voor het huis-, tuin- of keukenbridge voor de huiskamer en de sociëteit, zijnde dit het meest geschikt voor den doorsnee liefheb berijspeler. Dit neemt niet weg, dat, en dat is van ons uit vroegere opstellen ook bekend, ook wij de verdienste erkennen van de moderne biedin gen, doch dan maar speciaal voor de meer ge vorderden, die het bestaan om deel te nemen aan wedstrijden, waar men weet de goede spelers te zullen ontmoeten niet alleen, doch waar men weet ook de systeemspelers te moeten bekampen. Al zou men dan zelf verkiezen niet volgens een bepaald systeem te spelen, men moet er zich toch tegen wapenen, en om dat te kun nen doen, moet men ermee bekend zijn. Het systeem Culbertson heeft zijn zegetocht in de bridgewereld gemaakt en daarmede valt dus rekening te houden, of men wil of niet. In dit licht bezien moet het als een ver dienstelijke aanwinst worden beschouwd, dat een crach als mr. Goudsmit het boek van Culbertson heeft vertaald. Het is prettig ge schreven en leest gemakkelijk, behoudens en kele uitzonderingen. De indeeling is syste matisch en overzichtelijk. Zelfs al zou men een uitgesproken tegenstander zijn van systeemspel, dan nog bevat het boek vele ge gevens, waarvan het ruimschoots de moeite loont er kennis van te nemen en rustig in zich op te nemen. Een voorbeeld Wij zijn er persoonlijk eens vreeselyk ingevlogen, door een foutief bod te doen, alleen doordat wij onbekend waren met de beteekenis van een Culbertson-bod der te genpartij en waarop wij foutief reageer den. Hoeveel ons dat bod kostte weten wij niet meer, maar het was behoorlijk over de 1000 punten. Aan dergelijke grappen staat men bloot, wanneer men het systeem niet kent. Wanneer men er zich tegen wil vrijwa ren, dient men dus het systeem althans te kennen, en daartoe kunnen wij het boek van Culbertson vertaald door mr. Goudsmit alles zins aanbevelen. O.i, dienen boeken als het hier besprokene in handen te komen van en bestudeerd te worden door allen, die meenen zich niet te moeten of behoeven tevreden stellen met het spel, zooals het in de huiskamer wordt ge speeld. Alleen volge men een systeem en dus ook dit niet slaafs, en wij waarschuwen den ma tigen of zwakken speler, om zich niet zonder meer op het systeem te werpen. In zijn han den wordt het dafi een gevaar, en daarom meenen wij onze taak nog te moeten voort zetten door het bespreken van het eenvoudige logische bieden, om dan later eens wat meer over de moderne systemen te zeggen. LOGISCH BIEDEN. Steunen van het openingsbod. Zagen wij in het vorige opstel dat een ope ningsbod niet moet worden gesteund, hetzu door verhoogen, hetzij door overnemen, wan neer de partner niet meer dan 2 slagen in handen heeft, arders wordt het geval, wan neer deze over meer kracht beschikt. Hy moet dit dan den openaar kenbaar maken, want een eenvoudig optelsommetje leert ons dat wanneer de openaar 5 slagen heeft en dc partner 3, dat dan de combinatie over 8 sla gen beschikt en dus 2 trek zal maken. De partner moet dus bieden, het bod open hou den, zooals men dat noemt, want hij, die opende *.an ook hebben geopend op meer dan 5 slagen, bijv. op 6 of ov 7, en dan zit er wel licht een manchebod in. Om dat te bereiken moet dus het bieden worden open gehouden, waarbij als vaststaande regel moet worden aangenomen, dat het openingsbod, hoe dan ook, moet worden gesteund bij minstens 3 slagen kracht. Nu kan uiteraard het steunen op verschil lende manieren geschieden, nl. door verhoo gen, overnemen en door doubleeren en wij zullen deze verschillende methoden wat na der bezien. Wij gaan daarbij dan allereerst uit van de veronderstelling, dat geopend wordt op één in een kleur, zijnde dit het zwakste openingsbod. Het zwakste steunbod is 2 in de openingskleur Men ziet het nog vaak geschieden, dat iemand met een krachtig steunspel eerst 2 biedt in de kleur, waarin werd geopend, in de veronderstelling, dat de partner daarna hetzy wel hooger zal gaan, hetzij wel een andere kleur zal bieden. Dit is natuurlijk fout, want wanneer gij het 1 schoppenbod van uw part ner verhoogt tot 2 schoppen, hoe kan dan de man weten, dat gij meer hebt dan minimalen steun? En wanneer hy dan opende op slagen en werkelijk niet meer, dan mag hy eenvoudig niet verder eraan, want gij geeft te kennen slechts 1 slag meer te hebben, dan de 2 welke reeds normaal van u werden ver wacht. In de logische biedtaal wil dus het verhoo gen van het openingsbod met 1 trek in de geboden kleur het vollende zeggen „Partnej ik heb niet veel, doch ik breng 3 slagen mee wanneer de geboden kleur troef is, doch ook niet meer dan 3 slagen, en ik heb zelf geen speelbare kleur en ook geen algemeen steun spel". Uit het bovenstaande blijkt dus wel heel duidelijk, dat een verhoogen van het ope ningsbod met 1 in de geboden kleur, wel de zwakste steun is, welke men kan geven. Heeft men meer, of steun in anderen vorm, dan steune men anders, waarover later. De vraag is nu alleen wat 3 slagen zijn voor net steunspel. Het spreekt wei vanzelf, dat velerlei ge vallen denkbaar zijn, doch dat het niet moge lijk is om allerlei voorbeelden te gaan geven, doch hieronder zullen wij een niet sterk steunspel geven. De partner heeft geopend op 1 ruit, en men heeft het volgende spel in handen 4i xxx C? xxx boer xxx aas vrouw x Men zal ons toegeven, dat dit spel niet sterk is en toch mogen wij op dit spel 2 rui ten bieden, omdat het kan worden getaxeerd op li/2 troef slag en Ii/2 slag in klaveren. Op net eerste gezicht moge dat wat optimistisch lijden, doch ben denke, dat boer vierde in de geboden kleur een flinke ruggesteun geeft, want de tegenpartij kan dan weinig ruiten nebben. Sferker zou het spel natuurlijk zijn, wan neer er bijv. maar 1 klein hartje zou zitten, vier kleine schoppen, en aas, vrouw vierde van klaveren, omdat dan met zekerheid eeni ge malen kan worden afgetroefd. Dergelijke gevallen worden echter elk op zich zelf be oordeeld.

Vlissingse Courant | 1933 | | pagina 10