N Courant IJ aandag Herdenking Willem van Oianje TWEEDE BLAD iG! Spoor's geraspte Zwitsersche Kaas UES 71 NGEN OEVEREN dienen.' SPORT BUITENLAND GEMENGD NIEUWS van de 14 29 39 69 22 I. 27 L 24 /ollen voor pijnen stel. PHILIPS 830A xoe- ordee- t 64 Tel. 517 )0P Vrijdag 6 Januari 1933. No. 5. In het Groot-Auditorium der Leid- sche Hoogeschool. De Koninklijke Familie onder de genoodigden. Herdenkingsrede van Prof. Dr. H. T. Colenbrander. In het Groot-Auditorium der Leidsche Hoogeschool is hedenmiddag, in tegenwoor digheid van de Koninklijke Familie, van zeer vele hoogwaardigheidsbekleeders en andere genoodigden, de „Vader des Vader lands', Prins Willem van Oranje, plechtig herdacht. Te half drie kwamen de auto's met de vorstelijke personen en hun gevolg bij het Academie-gebouw aan. H. M. ^de Koningin inspecteerde, alvorens door haar Senaatsbe- stuur te worden ontvangen, de eere-wacht van Pro-Patria, die op het pleintje stond opgesteld. Binnen de deur van het gebouw had ver volgens de begroeting plaats van 't Staats bestuur, vertegenwoordigd door den reetor- magnificüs, prof. Huizinga, de secretaris, prof. Van Blom, den pro-secretaris, prof. Krom, en den oudsten assessor prof. Van Itallie. Nadat aan de Koningin, de Koningin- Moeder en de Prinses bloemen waren aan geboden, begaf men zich naar het Groot- Auditorium, waar alle aanwezigen reeds te voren hun plaatsen hadden ingenomen. De minister van onderwijs, kunsten en weten schappen, die wegens verblijf buitenslands van zijn voornemen, de plechtigheid bij te wonen, had moeten afzien, was vertegen woordigd door den chef der afdeeling hoo- ger onderwijs, mr. A. J. L. van Beek Calkoen. Teneinde zooveel mogelijk van de studen ten in de gelegenheid te stellen, de plechtig heid bij te wonen, hadden wegens de zeer beperkte plaatsruimte slechts een 20-tal echtgenooten van curatoren en hoogleeraren toegang gekregen, evenzoo slechts een be perkt aantal der privaat-docenten. Zoodra het Koninklijk Gezelschap gezeten was, besteeg de rector den katheder, opende de,vergadering en sprak: „Majesteiten, Koninklijke Hoogheden, Aanzienlijk gehoor. Voor de derde maal binnen acht jaren valt aan de Leidsche upniversitcit het hooge voorrecht te beurt, Uwe Majesteit en de an dere leden Van' het Koninklijk Huis binnen hare muren te zien, teneinde deel te nemen aan een plechtige academische handeling, waarin steeds opnieuw de nauwe band tus- schen het Huis vanu Oranje en 's Lands oudste hoogeschool treffend tot uiting komt. De wording van een staat en een volk is zelden of nóóit zoo eng verbonden geweest aan het leven van één groot man, als dit het geval is ten opzichte van den Nederlandschen staat en Prins Willem van Oranje. Die sa menhang wordt nog merkwaardiger door het feit, dat op het meest bewogen punt in de worsteling van dat volk en het streven van dien man ook de grondslagen zijn gelegd voor de opkomst van een nationale studie en wetenschap. Indien de Academische Senaat voor de plechtigheid, die ons heden bijeen houdt, den dag koos, waarop de Prins het octrooi tot stichting der universiteit uitgevaardigd heeft, dan is dit niet om daarmee de uni versiteit in het middelpunt der herdenking te plaatsen. In dit eeuwjaar van 's Prinsen geboorte geldt de viering van zijn gedachte nis het gansche menschenleven, dat in 1553 begon, in al zyn onschatbare historische be- teekenis. Met de keuze van den 6en Januari getuigen wij enkel van onze onvergankelijke dankbaarheid voor de bij uitstek wijze en ver vooruit ziende daad van den Vader des Vaderlands die vorm kreeg op dien dag. Muzikaal intermezzo. Toen de rector had uitgesproken, zöngvan de galerij een dubbèl-kwartet van studenten, onder leiding van den heer Richard Boer, vierstemmig het eerste couplet van het be kende Geuzenlied: „Helpt nu U self, soo helpt U Godt", Rede Prof. Colenbrander. De historische rede werd daarop door prof. Colenbrander, hoogleeraar in de vaderland- sche geschiedenis, uitgesproken van den lagen katheder. „Majesteiten, Koninklijke Hoogheden, Ex- cellentiën, Dames en Heeren. Zeer aanzien lijke vergadering", zoo ving de spreker aan. De Leidsche hoogleeraar, die op dezen dag L van Oranje spreekt, vervult daarmede, in naam zijner universiteit, een plicht der dankbaarheid. Maar niet van stad en hoo geschool zal hij u gewagenhet beeld, dat hij voor U heeft op te roepen, is daartoe te groot. Aan het begin der nationale geschie denis van Noord-Nederland verschijnt ons Oranje's figuur inderdaad in reuzengestalte. Deze plek hier overschaduwend, de ruimere historische omgeving: ons vaderland, ge heel beheerschend, trekt hij tegelijk blikken tot zich uit een groote verteimmers hy behoort mede aan de overige Nederlanden, ja bezet een eigen plaats in dat groote ge heel van haast onbegrensde uitzetbaarheid protestantsch West Europa. Ha? Coligny, en van nog algemeener beteekenis dan hy, is Oranje martelaar geweest eener vruchtbare, gedachte,, waarin de republiek der Vereenig- de Nederlanden, het Zwitsersche eedgenoot schap, Schotland, Noord-Amerika, het Bran denburg van Louise Henriëtte, en, voor een deel dan toch, Engeland en Frankrijk heb ben geleefd de gedachte der christeiyke vryheid, die in de tweede helft der zestiende eeuw om adem vocht, en door Oranje ge koesterd is in zyn hart, bezonnen in zyn brein, en met zijn bloed betaald een ge dachte die, wil zy zelve niet spoedig schul dig worden aan den dwang waartegen zij in opstand kwam, het complement te ontwik kelen heeft der christelyke verdraagzaam heid proces, dat, na den jammer van den -Bartholomeusnacht, gedurende eenige jaren zich vooral hier voltrokken heeft, in ons Holland en Zeeland, in Haarlem, in Alkmaar, Leiden, zierikzee, en waarvan de herinnering thans weerklinken moge binnen de gehoorzaal eener universiteit, door haar verheven stichter eenmaal tot blockhuys ende bewaernisse dier vrijheid bestemd, „libertatis praesidi o." Oranje de wegbereider der christelyke vrijheid, grondvester der christelyke ver draagzaamheid zoo hy, als het moet, too- neelmatig weet te zyn (want hy is zich zijn beteekenis bewust), hy is tegelijk een aan- trekkelyk, een nobel mensch geweest, toon beeld van kiesche humaniteit in een tijd die grimt van wreedheid. Waarmede begint zyn hooger levenmet dien kreet in 's lands raadsvertrek, dat hy niet aanzien kan dat vorsten heerschen willen over de zielen der menschen dat het zyn ziel verbystert een mensch te zien verbranden om wat hy beleed uit zijn gemoed. Waarin bestygt het zyn topin die tweede unie van Brussel, waarby hij de onderteekenaars zich verbin den doet, noch hen die de katholieke kerk verlaten hebben, noch hen die haar trouw zyn gebleven, geweld aan te doen, te belee- digen of te benadeelen. Waarin klinkt het uitin die vraag na het schot van Jaure- guy, niet hoe de moordenaar, neen hoe hy zelf verantwoording zal kunnen afleggen voor vergoten bloed, zóóveel vergoten bloed in zyn.bejegening van 's hofpredikers troost, die alleen van het recht der zaak gewaagt, waarvoor het bloed geplengd is „a la mi- séricorde, mon amia la miséricorde, c'est la mon recours et n'y en a point d'autre" in zyn verzoek, den schuldigen aan het moordbedrijf geen wreeden dood aan te doen; in de zucht waarin, na het andere schot twee jaren later, de vliedende gedachte zich nog om het volk bekommert dat hy aan de hand genomen en geleid heeft op zóó ge- \aarlyken weg„Mon Dieu. aie pitié de ce pauvre peuple". Het stugge gemoed van ons waterlanders is van één ding zekerdat de dank, die het betalen wil, nooit aan de ver dienste gelijk komt. Spreker roept vervolgens de vyf gestalten in de herinnering waarin de prins ons ach tereenvolgens verschijntdie van den Brus- selschen edelman, den vorst-be-vrijder, den rebel, den ruwaard van Brabant, den "mar telaar. Oranje heeft de kracht niet vermoed, waarmede het Noorden, met afstooting zelfs van verdachte buitenlandsche hulp, zich te gen Parma zou kunnen handhaven. Niet zonder diens afleiding evenwel door Hendrik IV, in wiens tyd Oranje's juiste gedachte, dat Frankryk bovenal de nuttige bondgenoot kon zyn, eindelyk bewaarheid werd maar voor een redding van Oranje's generaliteit was het toen te laat. De Unie bleef behou den, en by voortdurende ontstentenis van een landsheer, als republiek. Het was nooit Oranje's wensch geweest. De geünieerde provinciën als groote mogendheid, hy heeft ze in den droom niet gezien. En toch is hij de vader van dit ons kleine vaderland, dat groot bleek te kunnen zijn in wat Oranje's generaliteit ontbrakburgertucht en chris telyke verdraagzaamheid. Wij hebben zyn les niet versmaad. Ons volksleven heèft deel aan een gedachte, die grooter was dan het Holland, grooter dan de Nederlanden van zyn tyd, die Europa veroverd heeft, die wy nog ten huidigen dage niet kunnen missen. Wat in ons waarde heeft, het is in vryheid gegroeid, en in de sfeer der vryheid alleen zal Nederland leven. Wat hij in zyn volk, in zyn huis heeft ontvonkt, het is ons kracht geworden zonder weerga, ons beider kost baarste goed nog heden. Ons ontroert nog zijn gedachtenis als geen andere het ver mag onder haar beschuttend lommer zwe ren wy Nederlanders van thans onze veeten af, en reiken elkander de hand. En in de geschiedenis van zyn stamhuis zijn de cogenblikken aan te wyzen, waarop, tot ons heil en behoud, de dragers van zijn naam niet op de lippen namen, want vertoon was hun vreemd, maar in hun harte lazen „se sera moi, Nassa u". Hoe zou het heden anders wezen Zoo zy dan, in dit oogenblik, door ons allen, vergaderd in Oranje's naam, ingegaan de plechtige her nieuwing van het oud verbondzoo zy in onze ziel bezegeld de Unie van Leiden. Na de rede van prof. Colenbrander zong het koor, eveneens vierstemmig, het eerste lied uit den Gedenkklank van Velerius „Hoe groot, o Heer! en hoe vervaarlic". Slotwoord van Clen Rector. Vervolgens sprak de rector het slotwoord. Tot sluiting van deze plechtige by een komst, zeide hy, zy het mij veroorloofd, Uwen Majesteiten en Uwen Koninklyke Hoogheden eerbiedig dank te zeggen voor het nieuwe blyk Harer hooge belangstelling in de Leidsche universiteit. Al heeft deze sobere plechtigheid den vorm gedragen van een vergadering van den Academischen Se naat, in de oude Gehoorzaal, die ons dier baar, is, het moge my als rector-magnificus vergund zyn dien dank niet alleen uit te spreken uit naam van den senaat der Hoo geschool, maar ook van allen, die, hetzy als bestuurders, als docenten, als studenten van thans, of als voedsterlingen van voorheen, zich deel voelen van het groote en levende geestelyke lichaam, dat de Universiteit is en blyven moge. Met verlof van Uwe Majesteit verklaar ik hiermede deze vergadering gesloten. Hierop zette het koor, terwyi allen zich van hun zitplaatsen verhieven, het laatste couplet van het „Wilhelmus" in, vierstem mig gezongen: „Voor Godt wil ich belijden" enz. Daarna volgde het eerste couplet, dat door allen werd meegezongen. In dezelfde volgorde als by het binnenko men, verliet daarop het Koninklijk gezel schap met de commissie van ontvangst, waarby zich de chef van het hooger onder- wys en de curatoren terstond aansloten, het Auditorium, Terwijl H, M. de Koningin- Moeder door den secretaris naar haar auto Werd begeleid om te vertrekken, begaven de overigen zich naar de senaatkamer, om daar de thee te gebruiken. Te ongeveer 4 uur vertrok de Koninklyke familie. KERK- EN SCH00LN1EUWS Ger. Gem. Bedankt voor het beroep naar Tholen door ds. J. Fraanje te Barneveld. Examens. Geslaagd voor EngeZsche Handelscorres pondentie (Mercurius) de heer Jac. de Vroe, te Soubu-'g. Benoemd tot hoofd der openbare lagere school te St. Philipsland de heer H. de Jager, te Rilland-Bath. MARINE EN LEGER Luitenant-kolonel K. G. A. Muller f Te Bussum is gisteren in den ouderdom van 66 jaar overleden de gepens. luitenant kolonel der infanterie K. G. A. Muller. De overledenè was in 1914 majoor-comman dant van het landweerdistrict Middelburg. LUCHTVAART Vliegtuig neergestort. Een vliegtuig van de „Thuner Konstruk- tionswerke" is gisterenmiddag by een proef- viucht te Thun, neergestort en in brand ge raakt. De bestuurder is in de vlammen om^ gekomen. VOETBAL. De belangrijke wedstryd, die de Vlissingen- reserves Zondag" aanstaande moeten spëlén, geeft aanleiding tot een kansberekening aan de hand van de standenlyst, dé vorige week door ons gepubliceerd. De situatie is op het oogenblik zoo, dat de Vlissingen-reserves uit 8 gespeelde wedstry- den 14 punten behaald hebben. De twee ver- liespunten ontstonden door twee gelyke spe len tegen Hulst. Verloren werd nog geen en kele maal. Vlissingen wordt op den voet ge volgd door Axel met 15 punten uit 10 wed strijden, waaronder 3 gelyke spelen en één verloren wedstryd tegen Vlissingen thuis. Dan komen de Zeeuwen met 12 punten uit 8 wedstrijden, waaronder 2 verloren ontmoe tingen. Verder heeft ook Hulst nog kans. Deze club staat met 13 punten uit 9 wedstrijden met 5 gelyke spelen en nog geen enkele ver loren wedstryd. In deze klasse is er dus in de bovenste regionen spanning in overvloed en kan de geringste struikeling van één der gegadigden van vérstrekkenden invloed wor den. De Vlissingen-reserves zijn dus op Axel 3 punten, op de Zeeuwen 2 punten en op HuLst 3 punten voor. Hun positie is dus het best van allemaal en ze hebben dan ook hun lot geheel in eigen handen. Een gelyk spel tegen Axel zou reeds voldoende zyn om den voor sprong van Vlissingen op deze club te be houden. De beslissing zal dan moeten vallen in de twee wedstryden die Vlissingen nog moet spelen tegen de andere plaatseiyke club de Zeeuwen, want we kunnen niet aannemen dat de Vlissingen-reserves in de drie andere resteerende ontmoetingen tegen de Terneu- zen-reserves en tegen de Zeelandia-reserves eenig puntenverlies zullen lyden. Een over winning te Axel zou den voorsprong van Vlissingen op Axel tot 5 punten vergrooten, waarmede Axel's kans dan tegeiyk voor een groot deel verdwenen zou zyn. Men ziet dus van hoeveel gewicht de wedstryd van aan staande Zondag te Axel voor onze favorieten is en dat er begrypebjkerwy ze - hiervoor in voetbalkringen te dezer stede meer dan ge wone belangstelling bestaat. Een ontmoeting, van welks resultaat voor de betrokkenen veel afhangt is ook die welke te Middelburg gespeeld wordt tusschen Mid delburg en B.V.V. De situatie onderaan de ranglyst is momenteel zoo, dat B.V.V. onder aan bengelt met 6 behaalde punten en Mid delburg met een gelyk aantal gespeelde wed stryden 8 punten heeft behaald. Middelburg heeft terreinvoordeel, wat voor de Zeeuw- sche club, zooals de ondervinding heeft ge leerd, vaak een factor van doorslaggevende beteekenis is geweest. Bovendien heeft Mid delburg de ontmoeting tegen dezelfde tegen standers in den Bosch met 5—1 gewonnen. De kansen van onze provinciegenooten staan dus niet slecht, hoewel niet te ontkennen valt, dat Middelburg de laatste weken een leelyke inzinking heeft doorgemaakt. Indien de Zeeuwsche hoofdstedelingen zich hiervan hersteld hebben, behoeft de ontmoeting van aanstaande Zondag hun geen overmatige 2org te baren, want het spel van B.V.V. heeft zich- in het algemeen nooit boven het zeer middelmatige bewogen, Ook in de Zeeuwsche hoofdstad, waar men geheel met de jongste eerste-klasser meeleeft, zal dus aanstaande Zondag de noodige spanning heerschen. Voor dezen wedstryd is als referée aangewezen de heer J. Mutters, Nederland's beste internatio nale scheidsrechter. INSIDER. RECHTSZAKEN Meineed Ter terechtzitting van het kantongerecht te Middelburg by de behandeling van een overtreding van de Vuurwapenwet, ni. het afleveren van een vuurwapen aan een min derjarige tegen C. de J., wapenhandelaar te Middelburg, heeft de kantonrechter termen aanwezig geacht een getuige, nl. een zoon van verdachte, te doen aanhouden, omdat hy hem verdacht een valsche verklaring onder eede te hebben afgelegd. De verdachte werd ter beschikking gesteld van den officier van justitie en na verhoor naar het huis van bewaring overgebracht. MILITAIRE REORGANISATIE AAN DE OOSTGRENS VAN FRANKRIJK. In verband met de bezetting der vesting werken aan de oostelyke grens van FrankryK zal per 1 April een aantal garnizoenen in de oostelyke departementen geheel gereorgani seerd worden. De minister van oorlog heeft machtiging gekregen van de regeering om alle maatregelen te treffen, die hem voor de veiligheid van de oostelyke grens noodzakelijk lyken. In de eerste plaats zullen de garni zoenen versterkt worden tot op de sterkte, die de verschillende eenheden moeten hebben voor de verdediging der vestingwerken. Acht infanterieregimenten zullen versterkt worden met zes bataljons, terwyl vier andere regi menten elk uit vier bataljons zullen bestaan De lichte artillei e zal per regiment zes a zeven batteryen krijgen, terwyl de luchtaf- weerartillerie van zes op twaalf batterijen" zal worden gebracht. Bovendien zullen de garnizoenen zelf wijzigingen ondergaan. De jagers te voet zullen naar Gerardmer worden overgeplaatst. Het 170e regiment infanter>e wordt versterkt tot vier bataljons, waarvan twee te Remiremont en 2 te Schlettstadt in garnizoen zullen worden gelegd. Het 23e re giment infanterie zal eveneens uit vier ba taljons komen te bestaan, waarvan twee te Hagenau, 1 te Weissenburg en te Mutzig gedetacheerd zullen worden. Het 158ste re giment infanterie te Straatsburg wordt ge bracht van 3 op 4 bataljons. Het 153ste regi ment infanterie wordt gebracht op 5 ba tal-- jons, waarvan 4 in garnizoen komen te Bit- che-Ville, nab'j de groote grensversterkingen terwijl het vyfde bataljon het militaire kamo van Bitche zal betrekken. Het 168ste regi ment infanterie, dat uit twee bataljons be staat, zal versterkt worden tot vier en ver deeld worden over Thionvolle en Longuyon. Tenslotte wordt het 146ste regiment infante rie te Metz gebracht van 3 op 5 bataljons. Door deze nieuwe verdeeling der garnizoe nen zal in de nabyheid der nieuwe vesting werken het aantal militaire eenheden, dai voor de bezetting van deze versterkingen noodig is, in de onmiddellijke nabijheid gele gerd zyn. Elk onderdeel staat onder bevel van een divisie-generaal, die beschikt over ar tillerie, infanterie en pioniers. DE GEBEURTENISSEN TE SHANGHAI KW AN. Uit Nanking wordt bericht, dat de Chi- neesche regeering den Japanschen gezant te Nanking een protest-nota heeft overhan digd, naar aanleiding van de gebeurtenissen te Shanghai Kwan. De nota eischt in de eerste plaats het on middellijk terugtrekken der Japansche troe pen uit Shanghai Kkan2e. de bestraffing door een krygsraad van de voor de gebeur tenissen verantwoordeiyke Japansche offi cieren en manschappenSe. garanties dat dergelyke gebeurtenissen niet meer voorko men 4e. Behoudt de Chineesche regeering zich het recht voor, schadevergoeding voor de aangerichte schade te eischen. De Chineesche regeering beschuldigt de Japanners er van, him eigen gebouwen in brand te hebben gestoken teneinde zelf de incidenten te provonceeren. EX-PRESIDENT COOLIDGE f Uit New-York wordt gemeld, dat Coolidge. de oud-president van de Vereenigde Staten, gisteren te Northampton, in den staat Mas sachusetts, is overleden. Coolidge, die zich onwel gevoelde, had geweigerd een dokter voor zyn ongesteld heid te raadplegen. Hy ging gisterenochtend als gewooniyk naar zyn bureau, maar ging tegen tien uur reeds weer naar huis. zyn secretaris heeft gezegd, dat niets er op wees, dat Coolidge ziek was. Zy praatten nog een oogenblik, waarop Coolidge naar zyn slaap kamer ging. Toen zyn vrouw daar binnen kwam vond zy Coolidge dood, door een be roerte getroffen. Calvin Coolidge is in 1872 te Plymouth in den staat Vermont geboren. Hy bezocht Amhurst College, stuieerde rechten te Yale en vestigde zich te Northampton als advo- vaat, Vry spoedig kozen zyn stadgenooten hem» tot hun vertegenwoordiger in het Huis van afgevaardigden voor Massachusetts en later werd hy ook lid van den staats-Senaat In 1912 werd hy lid van het Huis van afge vaardigden en in 1920 vice-president van de Ver. Staten. In Augustus 1923 volgde hi president Harding by diens ontydigen dooo als president op en een jaar later werd hy herkozen met de grootste meerderheid, die ooit een president behaald heeft vóór Roo sevelt van het afgeloopen jaar, nl. ruim 7 millioen stemmen. Coolidge was vooral bekend om zyn groote zwygzaamheid en zyn verkiezingsprogram van 1924 was een uiterst korte politieke ge loofsbelijdenis. Onder Cooliige's bewind hebben de Ver. Staten een tydperk van grooten bloei be leefd, al kondigde zich tegen het einde de voorteekenen van de naderende crisis ook reeds aan. Coolidge heeft in het by zonder voor de delging van den schuldenlast ge zorgd, voor verbetering van het lager onder- wys en voor bezuiniging in de takken van openbaren dienst. Aan het einde van zyn tweede ambts periode in 1928 werd hij door de republi- keinsche partij bestormd met aanvragen om zich nogmaals candidaat voor het president schap te stellen, maar hy beschouwde de eerste anderhalf jaar van zyn president schap als opvolger van Harding als een volle periode en wenschte zich verder aan de ge woonte te houden om niet meer dan eenmaal voor herkiezing in aanmerking te komen. Hoover werd toen als zyn opvolger aange wezen en voor een goed deel als gevolg van Coolidge's voortreffelijk bewind, ook geko zen. Coolidge zelf trok zich naar zijn tweede vaderland Northampton als ambteloos bur ger terug en leefde hoofdzakelijk voor stu die. Hij is nog slechts een paar maal als advocaat opgetreden. Uit Washington wordt gemeld, dat Hoover de begrafenis van Coolidge zal bijwonen. Kamer en Senaat hebben gisterenmiddag, na het bekend worden van het overlijden van Coolidge, ten teeken van rouw hun vergadering afgebroken. HET COMMUNISME IN DE VEREENIGDE STATEN. In sommige kringen was men tot nog toe van meening, dat het communisme voor eeu democratisch land als de Vereenigde Staten geen gevaar opleverde. Het Katholieke week- Mad van Chicago deelt echter thans mede, dat er in de Vereenigde Staten in ieder ge val reeds twee millioen actieve communisten zijn en.dat de scharen werkloozen een uit stekende reserve voor hen vormen, waaronder ze zeer veel propaganda maken. Ook in de hoogere kringen vooral onder de intellectuee- l?n zyn zeer veel communisten, zelfs profes soren, die hun leerstoel misbruiken voor com munistische propaganda. Hoe geraffineerd de godloozen-propaganda ook in de Vereenigde Staten is blykt wel uit netgeen een meisje in Chicago overkwam die op een advertentie schreef om een betrek king "tben 'bleek, dat zij van christelyke af komst was, ontving zy den volgénden dag een massa propaganda-lectuur, waarin de spot werd gedreven met de christelyke levensop vatting, en waarin een pakkende reclame werd gemaakt voor het communisme. COLUMBIA EN PERU. De Columbiaansche kanonneerboot „Cor doba", die op weg is naar Leticia, waar een uitbarsting tusschen Columbia en Peru ge vreesd wordt, heeft gisteren haar reis langs de boven-Amazone niet kunnen voortzetten, doordat de stokers het werk staakten en bo vendien een machine-defect moest worden hersteld. Vandaag wordt de reis voortgezet. Naar verluidt zyn Peruaansche troepen ge concentreerd naby Iquifcos, op 300 myi af stand van Leticia. EEN MORATORIUM VAN TWEE JAAR. In de „New Outlock" wordt door Al Smith, oud-gouverneur van den staat New-York, een moratorium bepleit voor oorlogsschulden voor den tijd van 2 jaar, gedurende velken tyd het schuldenvraagstuk, zoowel als de pro blemen dei bewapening, tarieven enz. kunnen worden geregeld. De redactie van genoemd blad schrijft naar aanleiding hiervan „wy vragen ons af, wat zou gebeuren, wanneer Roosevelt en de lei ders van het Congres onze vroegere geallieer den ervan in kennis zouden stellen, dat wy het schuldenprobleem met denzelfden geesG zouden behandelen, waarmede wy den we reldoorlog zyn ingegaan en dat wy er in zou den toestemmen een moratorium van twee jaar toe te staan in den loop waarvan wij een oplossing voor de oorlogsschulden zouden uitwerken, benevens voor de tarieven en be wapeningsproblemen. Het zou de moeite waard zyn het te probeerenA ■—Jacht op een smokkel auto. De marechaussee te Doetinchem heeft onder de gemeente een auto met ge smokkelde boter aangehouden en in beslag genomen, meldt „de Tel.". Deze aanhouding is echter niet ge- makkelyk geschied. De opperwachtmeester der marechaussee was met een züner man schappen op patrouille toen zy onder Dich- teren een auto trachtten aan te houden, waarin zich een berucht smokkelaar bevond. In plaats van aan het bevel om te stoppen te voldoen, gaf hij vol gas en ging er vandoor. Toevallig naderde van den kan4: van Doetin chem eon auto, waarvan de bestuurder bereid bleek, de marechaussee te helpen, zoodat hy met zyn auto dien van den smokkelaar acu ter volgde. Voor de IJselbrug haalden ze hem in, doch van aanhouding was nog geen spra ke. De jacht gings langs de IJselkade en de Wilhelminastraat naar den Terborgscheweg. Op een breed gedeelte van dien weg. gelukte het den marechaussee den smokkelauto te passeeren. Daarop zetten zy hun auto dwars

Vlissingse Courant | 1933 | | pagina 5