151 EERSTE BLAD IVO.4: 71e Jaargang 1933; DONDERDAG Villain firma f. Hl 01 ïtHE Ir., Rfilstml 9-10. Vlissingen. Tiltl. II. Pistil luim ff ill 5 JANUARI Verschijnt dagelijks, uitgezonden! op Zondag en algemeen erkende Christelijke feestdagen STADS- EN PROVINCIENIE0WS KERK- EN SCHOOLNIEUWS MARINE EN LEGER AANBESTEDINGEN LUCHTVAART PROVINCIALE STATEN. VLISSINGSCHE COURANT ABONNEMENTSPRIJSVoor Vlissingen en de gemeenten op Walcheren /2.20 per 3 maanden. Franco door het geheele rijk 12.50. Voor België, Duitschland en Frankrijk 13.80. Voor de ove rige landen bij wekelijksche verzending 3,80, met Zondagsblad 4.75. Afzonderlijke nrs. 5 ct ADVERTENTIEPRIJS Van 1—5 regels /1.25, iedere regel meer 25 cent Bij abonnement speciale prijzen. Reclames 50 ct p. regel. Kleine advertenties van 1 5 regels 50 ct Iedere regel meerlOctfmax. lOregels). Bij 3-maal plaatsing vanl 5regels fl. .alles tegen vooruitbetaling. De abonné's in 't bezit eenei J gulden bij levens- Polis, zijn GRATIS verze- lange ongeschikt- kerd tegen ongelukken voorIUUU heid tot werken. gulden bij dood AAn gulden bij verlies i J U U een ongeluk. 0 U U hand, voet of oog. 1 gulden bij verlies IA A gulden bi| verlies f 1— van I 1111 van een M H 3 een duim IUi«J wijsvinger SoétJ gulden bij verlies van eiken anderen vinger AANGESLOTEN BI] HET BUREAU VOOR PUBLICITEITSWAARDE, INGESTELD DOOR DE VEREENIÜINÜ „DE NEDERLANDSCHE DAGBLADPERS" Dit nummer bestaat uit 2 bladen Mata Hari. In het Alhambra-theater wordt van morgen af vertoond de film „Mata Hari". Deze film heeft een buitengewoonen opgang gemaakt en het oordeel van de pers over dit boeiend filmwerk is zeer g'instig. Wij zullen enkele recensies beknopt weer. geven. Uit „de Telegraaf": ....Men heeft met eenige spanning gewacht op wat Hollywood van deze geschiedenis zou maken en hoe Greta Garbo zou blijken in de rol van Mata- Hari. En het is een prachtig spannend film werk geworden met een onvergetelijke crea tie van Garbo en twee niet minder sterke en moedige rollen van Lionel Barrymore en Le wis Stone.... Van Garbo zal men niet licht vergeten de gelaatsuitdrukking op het cogenblik, dat de krijgsraad het doodvonnis uitspreekt en haai laatste, bijna zwevende gang tusschen het escorte dat haar naar het executieterrein be geleidt. Zij het dan ook dat haar creatie bij draagt tot de idealiseering van een vrouwen gestalte, die met haar leven en haar einde wellicht notoriteit doch geen roem of sym pathie verdiende. „Alg. Handelsblad" Ramon Novarro ïs de „lover", niet te sentimenteel, overtuigend in èijn wanhoop zoolang Mata Hari met hem speelt, en in zy'n extase als hij haar voor zich wint. Lewis Stone zien wij nu en dan als den harden, in zijn verfoeilijken dienst vergrijs den chef van de Duifcsche centrale, ntóar onze aandacht concentreert zich toch, ondanks voortreffelijke bezetting der bijrollen, op Greta Garbo, die Mata Hari speelt, of die eigenlijk Greta Garbo speelt, volop en met een losheid en een nadruk, vooral in de scènes waarin zij de liefhebbende vrouw is, die haar zeldzaam talent tot volle ontplooi ing brengen. De film, conventioneel geregisseerd door George Fitzmaurice, zal den Garboïsten re gelrecht naar het hoofd stijgen. „Vooruit"....Greta Garbo speelt en we derom, als zoovele malen, blijft iedereen door haar filmspel volkomen geboeid naar deze geschiedenis kijken. Prachtig is ze in de scène in de gevangenis, voor haar terechtstel ling. Ramon Novarro heeft in „Mata Hari", de rol van ee 1 jong officiertje, dat haar ado reert. En die rol ligt hem wel. Ga „Mata Hari" zien. Greta Garbo is uw belangstelling en uw bewondering volkomen waard. n. „De Nieuwsbron" Garbo's spel is geweldg, terwijl zij in Ramon Novarro, Lewis Stone en Lionel Ba2Tymore zeer sterke tegenspelers heeft. Hoewel wü ons Mata Hari anders hadden voorgesteld, beeldt Garbo de schoone spionne, Hollandsche van geboorte, uit met een be wustheid, die inderdaad meesterlijk is. Haar mooie donkere stem, haar vragende oogen, haar figuur en haar actie, dit alles tezamen maakt haar tot een spionne aan wier strikken geen man weerstand kan bie den, „Haagsche Courant": ....Aan deze film is een groote roep voorafgegaan en een uit verkochte zaal heeft gisterenavond kunnen ervaren, dat daarbij geen overdrijving in het spel is geweest. Mata Hari is inderdaad een machtig werk. Het subtiele spel van Garbo, de vrouw met meer dan één aangezicht, heeft velen diep ontroerd en meegesleept. De film heeft enkele hoogtepunten, waarin Garbo in al haar mogelijkheden het best is te bewon deren, waartoe ook haar sterke tegenspelers veel hebben bijgedragen. „Het Vaderland" ....Boven alles staat Garbo als Mata Hari. Een schoone begaafde vrouw. Gekomen van waar? Niemand die het zeggen kan. Zij weet steeds haar gevoe lens te toetsen aan het verstand. Zij is een hasardspeelster, zet dikwijls alles op één kaart en heeft zich te voren beveiligd tegen het verlies. De waarde van eer, moraal, va- derlandschliefde heeft zij gewogen en te licht bevonden. Zij speelt hoog spel met zichze'f als inzet. Hetgeen zij voor den jongen Rus voelt is meer teederheid, meer onderdrukte moederliefde dan passie. Zijn hulpeloosheid slaat haar machteloos. U moet Mata Hari gaan zienOm Greta Garbo en nergens anders om. Het is onver getelijk. Jordaan in de „Groene Amsterdam- mer"-• ••..Zoo wil deze bespreking niets an ders zijn, dan een simpel persoonlijk getuige nis het getuigenis, dat voor mij Garbo niets aan waarde heeft ingeboet. Met vele anderen heeft schrijver dezes desperate po gingen aangewend, om de wonderlijke wer king de intense ontroering door deze merkwaardige filmverschijning opgewekt, te verklaren en te verantwoorden. Met het volle besef van de ontoereikendheid der woorden tegenover dergelijke, in al hun subtiliteit zoo machtige gevoelskwesties met al de pijn lijke bewustheid van de kwetsbaarheid zulker „sentimentsvertalingen". „Het Volk" ....Greta Garbo speelt Mata Hari en zij doet het met alle geraffineerde bekoring, die van deze koele, beheerschte vrouw kan uitgaan. Inderdaad heeft Greta Garbo zichzelf in deze film overtroffen. Lewis Stone (prachtig acteur toch en Lionel Barrymore zijn ieder in hun soort prachtspionnen. De regie heeft deze film tot de superklasse verheven. „Cetem"....Greta Garbo heeft deze fi guur op indrukwekkende manier doen leven. Z:j heeft een Mata Hari geschapen, de koele berekenende spionne en later de vrouw die liefheeft en alles en haar leven voor die liefde opzij gooit, met een beklemmende benauwen de waarachtigheid. Om beurten hautain, on verschillig en zakelijk, of teeder, speelsch geeft zij wel tenslotte als het doodvonnis on herroepelijk is en zij in de cel' afscheid neemt van den niets vermoedenden blinden officier, zulk treffend spel te zien van stille wanhoop en heldhaftige berusting, dat het iemand nog langen tijd bijblijft en zooals gezegd, Mata Hari's nagedachtenis doet leven in een eenigszins vergulden schijn. Luxor-Theater. Emiel en z'n detectives. De Duitsche filmindustrie, die het ver vaardigen van rolprenten, waarin kinderen de hoofdrollen spelen, overliet aan de Ame rikanen, heeft door bovengenoemde film be wezen, dat zij dit genre eveneens^ machtig is. De film is een reproductie van het dooi den Berlijnschen journalist, Erich Kastner, geschreven jongensboek. Deze Ufa-film was het succes van Berlijnook de Nederland- sche pers is er best over te spreken. „Het Volk" Als de film uit is, klinkt ap plaus.... ik heb net zoo jofel genoten als die jongens.dat er verrassende momenten en spontaan jongensspel is voorgekomen. „De Maasbode" (geschikt)'n fris- sche, vlotte film.... dat moet u zelf met de jongens gaan zienzij zullen opgaan in de kostelijke avonturen en.... U zult er zelf óók van genieten. „De Telegraaf": ....men vindt onder de jeugdige spelers enkele zeer vermakelijke en talentvolle jongelieden „Nieuwe Rott. Courant"Dit is nu werke lijk een alleraardigste jeugdfilm geworden, „Het Vaderland": ....een film, die men een Schlager noemen moet.... die zoowel voor jongens, als voor volwassenen zeer kan worden aanbevolen.... allergeestigste mu ziek.... een allround succes voor de Ufa. „Het Algemeen Handelsblad": ....deze aardige film, door Gerhard Lamprecht ge regisseerd, u doet verlangen zelf nog een jon gen te zy'n, tuk op avontuur. Wij twijfelen niet of deze rolprent zal, ook in de matinée van Zondag, groote belang stelling trekken van oud en jong. Immers de Ufa noemt haar „ein Film für junge Men- schen zwischen 70 und 6". Een feest van geest. Onder dit devies onderneemt Louis Davids met zijn kameraden een uitgebreid tournée door ons land. Zijn programma bestaat uit het dezen zomer zoo populair geworden klein- kunst-ensemble van het Kurhauscabaret te Seheveningen. Het ensemble treedt hier Dinsdag 10 Janu ari, des avonds 8.15 uur op in het Concert gebouw. Louis Davids zal ook hier wel, evenals overal in het land, groote belangstelling trekken. De heer mr. J, B. Kan, Minister van Staat schrijft het volgende Louis Davids, een kun stenaar van God's genade, die de uiterst zeld zame gave bezit de eigenschappen van hoogst beschaafd cabaretier te paren aan die van een uitnemend acteur. Met een schijnbaar zwakke stem grijpt hij een zaal in forschen greep. Zijn meesterstukken zouden ook na zijn verscheiden blijven leven, ware het niet, dat niemand ze ooit zal vertolken als hij. Prof. dr. W. Storm van Leeuwen, hooglee raar te Leiden noemt Louis Davids een kun stenaar, fijn, geestig en amusant. Door den heer Albert Vogel, voorzitter der Maatsch. tot bevordering der Woordkunst te 's-Gravenhage, wordt Louis Davids een be gaafd man genoemd. Zijn werk is gevoelig, humoristisch, raak. Ook verschillende bladen spreken eenstem mig uitermate gunstig over Louis Davids. De „Maasbode" schrijft, dat zijn liedjes diep doorvoelt zijn en op felle, maar verdiende wijze het decatenti var. orizen tijd hekelen en _§j^emen. In achterstaande advertentie wordt mede gedeeld welke artisten met Louis Davids zul len samenwerken. Het nieuws van den dag in beeld. Foto's in onze Tijdinghal. Van prof. Lindeboom, oud-hoogleeraar aan de Theologische school te Kampen, gisteren overleden. Eenige opnamen van de Nieuw jaarsreceptie ten Hove van het Corps Diplo matique. Tewaterlating van 2 zware rots- grondklepbakken van de werf „de Merwede" te Hardinxveld. Het Fritsch-Hirsch-ensem- ble in de Princesse-schouwburg te 's-Graven hage. Jubileum van mevr. Rooyaards— Sandberg in de Stadsschouwburg te Amster dam. Een nieuwe aanwinst voor de schat kamer van het Kol. Instituut te Amster dam, enz. In den mist op een strandhoofd gevaren. Tijdens den dikken mist geraakte gisteren morgen de visscherbotter „Br. 24", schipper P. de la G., te Breskens, haar koers kwijt, met gevolg dat de botter op paalhoofd nr. 9 nabij „Kruishoofd" terecht kwam. Circa 9 palen van het paalhoofd werden afgevaren. De botter, die bij de aanvaring een paar lekken kreeg en veel water maakte, werd zoo spoedig mogelijk op het strand gezet. Zoodra het tij dit toeliet, is men begonnen de lekken te dichten, hetgeen des avonds in zooverre was gelukt, dat men den terugtocht naar Breskens kon aanvaarden. Persoonlijke ongelukken deden zich niet voor. KOUDEKERKE Loop der bevolking. Ingekomen: P. Kaljouw, D 189, van Grijpskerke J. de Smit met gezin, E 197, van Oost- en West-SouburgJ. de Waard, E 28. van MiddelburgW. Vreeken, D 223, van SassenheimA. de Potter, B 29, van Grijps kerke Mej. J. Bijlebijl, B 60, van Vlissingen L. Geschiere, D 209, van Bergen op Zoom. Vertrokken: A. Joziasse, B 171, naar Oost- en West-SouburgP. de Kievit, B 308, naar VlissingenP. C. Wisse, E 67, naar AagtekerkeW, Kruft, E 28, naar Middel burg Mej. M. Alewijnse, D 133, naar Vlis singen C. Willems, E 95, naar Vlissingen mej. S. de Klerk, E. 100, naar Geertruiden- berg RITTHEM Loop der bevolking. De bevolking van Ritthem bestond op 31 December 1931 uit 336 mannen en 305 vrou wen, totaal 641 personen. Zij vermeerderde door vestiging met 26 personen (16 m. en 10 vr.) en door geboorte met 15 personen (7 m. en 8 vr.) Zij verminderde door vertrek met 26 personen (16 m. en 10 vr.) en door over lijden met 4 personen (3 m. en 1 vr.) De be volking bestond alzoo op 31 December 1932 uit 340 m. en 312 vr., totaal 652 personen. Er hadden in 1932 7 huwelijken plaats. Ned. Herv. Kerk. Beroepen te Arnhem ds. H. J. Hak te Alkmaar, vroeger te Domburg. Eere-Kanunnik L. Stolk, Op den feestdag van Driekoningen wordt de hoogeerwaarde heer L. Stolk, eere-kanunnik van het Kathedraal Kapittel van Haarlem en pastoor der St. Catharina-parochie te Am sterdam, 80 jaar. Des morgens zal hij te 8.15 uur een H. Mis van dankzegging opdragen. De jubilaris was vroeger postoor te Vlissin gen. Benoeming onderwijzer. Tot onderwijzer aan de Chr. Burgerschool te Middelburg is benoemd de heer A. P. Ste- ketee, hoofd der Koningin Wilhelminaschool te Maassluis. Examens Voor het Mercurius-diploma Engelsche handelsc >rrespondentie is geslaagd de heer C. de Valk te Middelburg, leerling van mej. C. Beniest, leerares Engelsch M.O., alhier. Geslaagd voor het examen Nederlandsche handelscorrespondentie „Mercurlus", de heer B. M. de Meij te Eindhoven, vroeger te Rit them. Muziek op school. De Maatschappij tot bevordering der Toon- kunst heeft tot den minister van onderwijs en tot de Eerste en Tweede Kamer het dringend verzoek gericht in het wetsontwerp tot rege ling van het voorbereidend hooger en alge meen middelbaar onderwijs bij de verplichte vakken van onderwijs in de verschillende scholen te willen voegen muziek, en bepa lingen omtrent het aantal wekelijksche les uren, verdeeling van dit vak over de ver schillende klassen, bevoegdheid der leeraren, enz. vast te stellen bij algemeenen maatregel van bestuur. Ter aarde bestelling gep. vice-admiraal J. Soutendam. Gisterenmiddag is onder groote belangstel ling op Nieuw Eik en Duinen te 's-Graven- hage ter aarde besteld het stoffelijk overschot van den gep. vice-admiraal J. Soutendam. Nadat enkele familieleden woorden van af scheid hadden gesproken, schetste de gepens. kapitein ter zee Houwing den thans ontsla pene als vriend gedurende vele jaren. Bij de marine was vice-adnrraal Soutendom tot den hoogsten rang geklommen en in de mobilisa tiejaren voerde hij het commando over net hoogste eskader, om daarna als vlagofficier het bevel over de stelling Den Helder op zien te nemen. Schout bij nacht De Graeff bracht een af scheidsgroet namens actief-dienende zee-offi cieren en wees e: op, dat het spoor dat admi raal Soutendam heeft achtergelaten in hooge mate waard is door de jongeren gevolgd te worden. Tenslotte sprak de heer Mijs uit Oostburg, gedelegeerd commissaris der stoomtram maatschappij Breskens—Maldeghem, woorden van afscheid namens deze maatschappij. De luitenant ter zee 2e klasse J. J. Hoogen- dourn, die bestemd is voor den dienst in Oost-Indië, zal 11 dezer aan boord van de „Indrapoera" uit Rotterdam daarheen ver trekken. De luiten?nt ter zee 2e kl. J. H. J. Nepven en de officier van administratie 2e klasse E. A. Kengen, uit Oost-Indië teruggekeerd, zijn ter beschikking gesteld. De tot officier van den marinestoomvaart dienst le klasse bevorderde officier van dien dienst der 2e klasse W. M. Zietse, blijft in zijn nieuwen rang geplaatst aan boord van Hr. Ms. mijnenlegger „Douwes Aukes" te Vlis singen. De officier van administratie le klasse O. J. Grijseels en de luitenant ter zee 2e klasse B. J. G. Schokking, aangewezen voor den dienst in Oost-Indië, zullen hunne bestemming voi- gen per motorschip „Johan de Witt", dat 15 Februari van Amsterdam zal vertrekken. Dezer dagen werd door den bouwkundige F Warren, namens de heer en P. en M. J. Kole, aanbesteed het bouwen van twee ééngezins woningen aan het Van Nispenplein alhier. Inschrijvers waren de heeren De Muijnck voor 10.100 L. Boone f 9900 J. Looise 9809 C. de Nooijer 9355 J. Lampers f 9278 C. de Jong f 9177 M. Maas f 9055 B. J. N. Schmelzer 8400 J. Post Zoon 8249. Het werk is aan der- laagsten inschrijver gegund. Door het gemeentebestuur van Rotterdam is aanbesteedhet maken, leveren en ter plaatse opstellen van de electrisch gelaschte stalen overkapping voor de glasbedekking van het nieuwe museum Boymans aan de Mathe- nesserlaan, met bijkomende werken. Het laagst was ingeschreven door de N.V. Corn. Swarttouw's Constructiewerkplaatsen en Machinefabriek te Schiedam voor 37.550 of 38.350 of f 44.800 of 41.950 of 45.775 of 41.119 of f 46.285, afzonderlijke prijs voor de in paragraaf 5 van het bestek genoemde stelconstructie 19.100. De N.V. Kon. Maatsch. „de Schelde" te Vlissingen had ingeschreven voor 42.200, 41.300 en f 20.400. Het nieuwe luchtschip „L.Z. 129". Omtrent het in aanbouw zijnde nieuwe luchtschip „L.Z. 129" wordt bekend, dat het grooter zal worden dan het luchtschip „Graf Zeppelin". De lengte zal 248 M. bedragen, zijn grootste doorsnede 41 M., zoodat op deze wijze een belangrijke vergrooting van het volumen en de draagkracht wordt bereikt. Het luchtschip wordt door schotten, een 16-tal in afzonderlijke riiimen verdeeld. De constructie van den romp blijft in hoofdzaak gelijk aan die van de „Graf Zeppelin". De architect, prof. Breuhaus, heeft er naar gestreefd, den 50 passagiers, welke zullen kunnen worden aan boord genomen, dezelfde accomodatie te bieden als op moderne Oceaanschepen. Op het bovenste dek komt de eetzaal, waaraan een rooksalon grenst. In het daaronder liggende dek komen de slaap- ruimten voor de bemanning. De „L.Z. 129" zal met heliumgas worden ge vuld. Daardoor wordt het brandgevaar uiterst beperkt. Ook benzine-installaties zijn verme den. Het luchtschip zal gedreven worden door 4 Maybach-ruwe oliemotoren, welke ieder een capaciteit van 800 tot 1000 P.K. hebben, waardoor het luchtschip een snelheid van 130 tot 150 K.M. per uur zal kunnen ontwikkelen. Welken naam de „L.Z. 129" zal krijgen, is niet bekendhet vermoeden, dat het dien van den rijkspresident zal krijgen, schijnt vooralsnog voorbarig. Het echtpaar Mollison. De vlieger J. A. Mollison en zijn echtge- noote Amy MollisonJohnson zijn voorne mens gezamenlijk in den volgenden zomer een vlucht over den Transatlantischen Oceaan te maken in aansluiting op den solo-tocht, dien Mollison de volgende maand over den Zuide lijken Oceaan wil ondernemen. Zitting van Donderdag 5 Januari, des morgens 10 uur. Voorzitter de Commissaris der Koningin. Tegenwoordig 41 leden. Afwezig de heer Goossens met kennisgeving. De Commissaris der Koningin opende de vergadering met den wensch voor een voor spoedig jaar voor de leden en hun gezinnen en voor de provincie. Hij is niet optimistisch, noch pessimis tisch ten opzichte von de economische cri sis. Wanneer God het behaagt zullen weer betere tijden aanbreken. Hij eindigde met den wensch dat onder Gods zegen en onder de regeering van H. M. de Koningin spoedig een beter tijdperk moge aanbreken. (Ap plaus). De heer Dumoleijn dankte als oudste lid in jaren den voorzitter voor zijn woorden en sprak de beste wenschen uit voor den Com missaris en zijn gezin en hoopte dat hy voor verdere onheilen gespaard moge blij ven. (Blijken van instemming). Reis- en verblijfkosten en presentie geld Statenleden. Door Ged. Staten werd voorgesteld een wijziging te brengen in de vergoeding van verblijfkosten voor de leden der Provinciale en der Gedeputeerde Staten, met dien ver stande, dat deze 10 bedraagt per etmaal, en voor elke reis afzonderlijk berekend wordt over het tijdvak aanvangende met het uur van vertrek en eindigende met het aur waarop de' reis eindigt, terwijl 12 uur of meer voor een etmaal en minder dan 12 uur voor een half etmaal berekend wordt. Een reis, die om 7 uur aanvangt en niet later dan 18 uur eindigt, geeft geen recht op hoo- gere vergoeding dan 3. In de afdeelingen zijn verschillende bezwa ren tegen dit voorstel naar voren gekomen. Zoo vroeg men of ook de tijd voor fractiever gaderingen in rekening mag worden gebracht, doch andere leden en ook van de zijde van Ged. Staten bestreden dat. Met abnormale gevallen als mist en dergelijke, waardoor het geraden kan zijn veel vroeger dan strikt noodzakelijk van huis te gaan, zal zeer zeker rekening worden gehouden. Inzake nog enkele andere bedenkingen wees men er van de zijde van Ged. Staten op, dat de voorgestelde regeling zich zooveel mogelijk aanpast aan het rijksreisbesluit. De heer Overhoff wilde clementie beplei ten voor enkele Statenleden die wat ver af wonen. Hij zal genoegen nemen met een coepele toepassing van het reglement. Hij zou van Ged. Staten eenige toezegging wil len hebben. De heer Kodde wenschte den tegenwoor- digen toestand bestendigd te zien. De heer Van de Putte zeide dat Ged. Sta ten de tegenwoordige regeling zullen blijven toepassen. Hij beval het voorstel van Ged. Staten aan. Het voorstel werd aangenomen zonder stemming. Wijziging verordening steigerrechten. Als recht voor het gebruik van de steigers voor lederen reiziger, aldaar met een door mechanische kracht voortbewogen vaartuig aankomende of vertrekkende, werd door Ged. Staten voorgesteld 10 cent te heffen. In twee der afdeelingen kwam de wensche- ïykheid naar voren om aan gezelschappen

Vlissingse Courant | 1933 | | pagina 1