es 1 Courant O cent urgsche Stoomvaart TWEEDE BLAD ONS WEEKPRAATJE FEUILLETON Op zoek naar een Braid BINNENLAND PROVINCIALE STATEN. MARINE EN LEGER Soooen! né's bereiken de oogenblik. door drie ge- :omt uw ad- 16.200 lezers, r meer zijn. dat voor zulk er het eens t! neer 10 ct ar grootte vooruit. en is mijn tele- :EN 387. Be- W. A. TE Voor slechts U een Koffer- upraphoon. 34. aaide schoenen h naaien. Wij ngericht. Hee- amesz. 1. puistraat 56. KSPIJPEN 21 Iden, Beziet de DE KLEINE t. nman vraagt voor bedrijfs- naar overeen- ers O. F., Bu- kijkt uit 1 \NTJES zijn s van 50 stuks )p den naam. MING van alle lompen. Gele mans punt te mansklom- dompen 55 ct., iaf 4050 ct., af 27—38 ct., VERMEULEN, afwerking van inghal en bij- ijn ze. Slechts onze admini- comen. irg-Rotterdam en plaatsen ASSAGIERS, :N VEE Midd. v Rott. m.uur vin. uur 8 8 8 8 8 8 bekomta isport- en Exp. G. VOS, relet. DERS, Tel 153 HOUT. Tel. 283 K Telef. 101, van de Woensdag 4 Januari f933. No. 3. We weten niet, of het den lezer ook al is overkomen, maar wij kregen dezer dagen een Chinees aan de deur. Pinda lékka zei hij, terwijl hij zijn trommel een weinig omhoog hief. We hebben zoo'n stuk snoep van hem gekocht. We werden daartoe geleid uit tweeërlei overweging. Eerstens uit nieuws gierigheid. We hadden over de Chineesche pinda-lekkernij gelezen en moesten het spul letje eens zien. Hét zag er heel gewoon uit gepelde nootjes, met stroop of zooiets tot een tablet samengevoegd. Omdat we geen garan tie hadden voor hygiënische bereiding, heb ben we het proeven maar nagelaten. Uit nieuwsgierigheid alléén echter hebben we, voor zoover we ons herinneren, nog nooit iéts onbekends gekocht. De Chinees in kwes tie heeft ons in hoofdzaak door zijn glimlach tot den koop verleid. Een negociant, die met zijn waren langs de straat vent en glimlacht, wanneer men op zijn schellen de deur heeft geopend, dót hadden, we in langen tijd niet meegemaakt. We schudden eerst van „neen" met het hoofd, maar deden daarbij toch ons best om óók vriendelijk te zijn. „Niet pinda-lékka vroeg het Chineesje. „Neen", zeiden we, „dank je De glimlach verliet ook toen den Chinees nog nietonderwijl hij zich omkeer de knikte het kereltje ons toe en tenslotte vertrok hij met 'n allerhartelijkst „da-a-ag 1" Toen riepen we hem terug en kochten we hem een pinda-reep af. Hoe heel anders treden die vreemde Oos terlingen op, dan onze eigen landsmenschen. We geven graag toe, dat tal dergenen, die tegenwoordig met garen, band, zeep en an dere snuisterijen langs de deyren venten, bit tere armoe hebben gekend en nóg meemaken; we erkennen, dat zooiets de menschen gram of humeurig kan maken, maar Chineezen loopen óók niet voor hun plezier met hun pinda-trommels en iemand, die als koopman wil optreden, moet zich nu eenmaal op de uiterlijke vormen van zijn nieuwe functie we ten in te stellen. Een glimlach ontwapent een grimmig gezicht stoot af. Het valt op, hoe ontzaglijk veel negocianten den laatsten tijd langs de huizen loopen en daarnaast, hoe het optreden van velen dezer steeds onbehoorlijker wordt. Zelfs al lijdt men persoonlijk nog niet te zeer onder de crisis omstandigheden, dan is het toch practisch onmogelijk om van lederen koopman iets te betrekken. Een paar veters, zoo zeggen ze, kunt u toch altijd gebruiken. Dat is betrek kelijk zoo en daarom zitten we nu al met zes paar veters in reserve. Waren we op alle aanbiedingen ingegaan, dan zouden we een magazijn van veters hebben gevormd. Men moet dus wel vaak weigeren. In het gunstigste geval vertrekt de koop man dan zonder verder wat te zeggen, maar heel vaak gebeurt het, dat zoo'n man on hebbelijk uitvalt, moppert, scheldt en vloekt. En hoe vaak gebeurt het niet, dat degene, die zóó wordt behandeld, met misschien nog grootere moeilijkheden zit te kampen, dan de negociant De pinda-Chineezen, die thans geheel ons land doortrekken, zijn arme stokers, voor wie geen werk meer is en voor wie geen steun-organisaties bestaan. Ze moeten van hun onaanzienlijk handeltje levenze zijn even duldzaam als beleefd. In een ander blad lazen we reeds een ingezonden stuk, waarin er tegen geprotesteerd werd, dat ons publiek van deze Oosterlingen eerder schijnt te willen koopen dan van negocianten uit eigen land. Inzender verklaarde dat uit onze vereering van al wat vreemd is. Wij echter meenen, dat het de glimlach dier Chineezen is, welke doet verkoopen. Een goed woord en een. vriendelijk gelaat ontwapenen zelfs een EEN VROOLIJKE LIEFDESROMAN VAN BERTA RUCK. CNadruk verboden) 26) En ik ik maakte heel handig mijn plannen voor den volgenden dag. Ik regelde het zoo, dat ik naar den speeltuin van de bewaarschool zou gaan en daar de rakkers en hun vriendjes trakteeren. Dat zou gebeu ren, als mijnheer Rowlands van de brug terugkwam, om het boek naar mijn zuster te brengen. Ik rekte mijn bezoek aan den speeltuin zoolang mogelijk, doch ik brandde van nieuwsgierigheid hoe het thuis zou gaan. Natuurlijk hitste mijn koppelaars- instinct mij heftig op, om naar huis te vlie gen en te zien, hoe de zaken daar stonden. Maar ik onderdrukte die- verzoeking, want ik moest hun overvloed van tijd laten. Toen ik met de rakkers naar huis wan delde, zagen wij in de verte een grijze ge daante en. een in khaki, die naast elkander op een bank zaten. Mollie en haar luite nant-hulpprediker. Gisteren zou de aanblik van dat paar mi) met een gevoel van bitterheid vervuld heb ben. De gelieven zagen ons niet eens, toen wy op betrekkelijk korten afstand passeer den. De kleine Cecil wilde juist zijn vriend luitenant Reggie zijn jongensgroet toe Nurks. Dót moesten de Nederlandsche koop lieden eens leeren van de Chineezen. In het algemeen wordt er door degenen, die aan anderen offers te vragen hebben, te weinig aan gedacht, dat het een zeer aan zienlijk deel onzer samenleving is, hetwelk aan eigen lasten genoeg te dragen heeft. In dit verband willen we ook b.v. waarschuwen tegen een te veel aan openbare inzamelingen. In de groote steden komt dat euvel sterker tot uiting dan in de provincie. We hoorden er onlangs 'n stedeling, zelf al ruim een jaar werkloos, ernstig over klagen. In sommige plaatsen worden telkens bloempjes-dagen georganiseerd voor een of ander doel. De werklooze wordt langs de straat voortdurend aangehouden door jonge dames of heeren en él-maar moet hij van „neen" schudden men blijft hem aanklampen, omdat hij nog geen bloempje draagt. Degenen, die hij tel kens moet afschepen doen gepikeerd en het slachtoffer zelf voelt zich ondanks zijn ellende een bruut, een ongevoelig wezen. Zoodat hij tenslotte tóch maar het dubbeltje offert, dat hij niet te missen heeft. Ook collectanten en allen ij veraars voor goede zaken, wenschen we den Chineezen- glii^ilach toe. Wijziging winkelsluitingswet. Enkele weken geleden heeft de minister van economische zaken en arbeid in de Tweede Kamer medegedeeld, dat de regee ring het vraagstuk van de wijziging der Winkelsluitingswet ernstig in studie had genomen. Naar „de Tel." verneemt, zal een beslis sing van de regeering dezer dagen tegemoet gezien kunnen worden. Is het blad wel inge licht, dan betreffen de wijzigingen, welke van regeeringszijde wenschelijk worden ge acht, in het bijzonder de Zöndagsluiting. De Nederlandsche Staat in 1933. Met stormachtige zee is het schip van staat het jaar 1932binnengezeild, en stormachtig is eveneens de zee, als het de scheidslijn tus- schen het nu hetngevloden en pas aangevan gen jaar passeert. De orkaan woedt voort, constateert het „Handelsblad" en beukt de flanken van het nationale vaartuig en van zoovele andere om ons heen. Al zijn er stuur lui die meenen, dat het ergste nu geleden is. Maar nóg houden de scheepswanden, nóg staan er kerels aan de touwen bij de zeilen, al zitten hier en daar een paar te mokken, en al heeft de schipper aan het roer een vasten koers niet meer erg helder voor oogen. Het blad herinnert dan aan het rapport Weiter, „een eerlijke, zij het dan ook onpo pulaire waarschuwing, dat wij als natie boven onzen stand leven"verwijt bij de regeering als voogd, reparateur, redder in den nood, geldschieter voor ledige kassen en duvelstoe jager voor noodlijdende bedrijven. Het blad ziet den economischen toestand voor ons land niet gunstig in De ervaringen van het afgeloopen jaar stemmen niet hoopvol. De onvermijdelijke verlaging van productiekosten bijv. maakt, waar zij ook de loonen treft, in vele gevallen het onderwerp uit van bitteren en schadelij ken strijd. Wie in de sociaal-democratie voor loonsverlaging durft stemmen, pleegt politiek gesproken hara kiri, zooals het klassiek ge worden voorbeeld der Amsterdamsche raads leden aantoonde. De schérpe conflicten in Twente en in het schippersbedrijf (twee ge vallen waarin toch geen twijfel kon bestaan aan de enorme verzwakking dezer industrie- en), hebben eveneens bewezen hoe stroef het aanpassingsproces werkt. Twente heeft nu. vooral onder den druk van Japansche. concur rentie om bescherming gevraagd, ook op zijn Indisch afzetgebied,, waarmede het zeer nete lige en internationale probleem der In dische handelspolitiek wordt aangeraakt. En onze reeders, de onafhankelyken en vrijhan delaren par excellence, hebben ten einde raad eveneens bij de rf geering moeten aankloppen. Onder zulke omstandigheden zou men toch meer eenheid tusschen werkgevers en werk nemers mogen verwachten. Het gaat hier als overal elders in ons bedrijfsleven, om behoud schreeuwen, doch ik slaagde er gelukkig in, op het kritieke oogenblik mijn hand voor zijn mond te houden. Ik voelde er vandaag niets voor, aan mijn fiasco van mijn plan Row lands—Mollie herinnerd te worden, vooral nu ik iets beters voor hem gevonden had. Onder het verder wandelen overviel mij plotseling een gevoel van somberheid. „Stel je voor, dat hij mijnheer Rowlands niet binnengegaan was en alleen maar het boek aan de deur had afgegeven, zonder Daisy te spreken 1" Of, wat nog erger was, als zij eens niet op dienzelfden voet waren door gegaan, zooals het zich gisteren liet aan zien Doch toen wjj dicht bij ons witte tuinhek kwamen, zagen wij den bruggenbouwer er uit komen. Een blik op zijn gezicht gaf mij de verzekering, dat alles goed marcheerde. Het was een heel ander gezicht, dan na de kennismaking met Mollie en ook heel anders dan na ons bezoek bij May Smith. Hij was vroolijk, opgeruimd en zijn typisch knipoogje verscheen weer, toen hij mij een hand gaf en zei, dat ik erg stout was, omdat ik zoo laat thuis kwam, zoodat wij elkaar niet hadden kunnen spreken. „Ik hoop, dat mijn zus u gezelschap heeft gehouden", zei ik en trachtte te kijken, of ik heelemaal niet aan koppelplannen dacht. „O ja, hoor 1" zei hij vroolijk. „Wij hebben samen heel wat afgebabbeld." En terwijl hy weggging zei hy heel ver trouwelijk tegen my „wy kunnen het sa men best vinden juffrouw Daisy en Ik." Nu, wat dunkt u, ziet dat er niet hoopvol van de welvaartsbron, waaruit beide partyen moeten putten. Dat geldt, in breederen zin ook voor de natie en al haar partyen. De noodzakeiykheid van eendrachtige samen werking wordt er niet minder op, omdat een zakenleider als dr. Van Aalst in zijn recente rede voor de Phohi, verklaarde, dat er een eind is gekomen aan den val die ons heeft meegesleept in de crisis. Ook bij den moei- zamen opbouw, om weer omhoog te klimmen, zal de stryd om het bestaan met een ver zwakt apparaat zwaar biy'ven. Er zyn zelfs ervaren staatslieden zooals de heer Colijn die gelooven, dat wij voor langen tijd op het lage niveau waarop wij nu zyn aange land, ons loven zullen moeten stabiliseeren. Nederlandsch fabrikaat in Nederlandsch Oost- en West-Indië. De Januari-aflevering van bovengenoemd tydschrift, dat geregeld kosteloos aan daar voor in aanmerking komende adressen in Ne derlandsch Oost-Indië, Suriname en Curasao wordt gezonden om onze landgenooten in overzeesch Nederland op de hoogte te brengen en te houden van wat Nederlandsche indus trie beteekent, bevat allereerst een vlot ge schreven overzicht, getiteld „Bij ons in Hol land", waarin de voornaamste zaken, die in den laatsten tyd zijn geschied, de revue pas- seeren. Daarna zyn opgenomen verschillende me- dedeelingen onder het hoofd „Nieuwtjes uit de Nederlandsche industrie", een belangwek kende uiteenzetting, getiteld „Het Westland, Holland's Druivenland", terwyi vervolgens op eenige bepaalde Nederlandsche fabrikaten de aandacht wordt gevestigd. De rubriek „Wist u geeft tal van korte belangwekkende mededeelingen, terwül in een aardig gedicht, getiteld „Malaise" wordt be toogd, dat, als maar voldoende daadwerkelyke belangstelling bestond voor de Nederlandsche industrie, het malaisespook weldra tot het verleden zou behooren. Ook „Mooi Nederland" wordt niet vergeten en is in deze aflevering vertegenwoordigd door een bijzonder fraai Amsterdamsch stads gezicht. De uitgebreide opgave van adressen van Nederlandsche fabrieken is zeer zeker ook van bijzonder practisch belang Dordrecht in 1932. Aan de Nieuwjaarsrede van den burge meester van Dordrecht, uitgesproken in de raadszitting van Dinsdagmiddag, is het vol gende ontleendHet aantal werkloozen, 1528 eind 1931, steeg tot een gemiddelde van 2878 tusschen de 18 en 60 jaar in 1932 tot 3621 op het eind van 1932. De productie van het gasbedrijf steeg met 4 tot 8.530.000 M3. Het radio-distributiebedrijf klom in getal aansluitingen val 2700 tot 3580. De gezameniyke inkomsten der vier veren liepen van 504.000 op tot 546.000. Het getal auto's aan Zwijndrechtsch veer over gezet steeg van 395.000 in 1931 tot 430.000. Aan het veer Kop van 't Land (het jongste veer) wei-den 32.000 auto's vervoerd. De productie van het electriciteitsbedryf ging met byna 6 achteruit en daalde van bijna 63 tot ruim 59 millioen K.W.U. De tonnage van binnengekomen zeesche pen ging omhoog van 890 tot 900 duizend M3., doch daaronder is 180.000 M3. van in de zeehaven opgelegde schepen. Het getal binnenkomende liep terug van 422 tot 336. terwijl de overslag van goederen daalde met 20 tot 400.000 ton. Er werden 600 huizen door bouw of her bouw aan den woningraad toegevoegd, 50 ervan waren arbeiderswoningen. Het zielental der gemeente steeg van 57.0^9 tot 58.157. Nagekomen kalenders. De Nill Mij. te 's-Gravenhage heeft een zeer duideiyken kantoorkalender uitgegeven. De cijfers zyn in rood gedrukt en komen daardoor sprekend uit. Er is op den kalender ruimte opengelaten voor het maken van kleine aanteekeningen. De Ripolin-verffabrieken hebben een 52- bladigen kalender voor haar cliëntèle be schikbaar gesteld, waarby een datum-aanwü- zer is gevoegd, die dageiyks kan worden ver schoven, waardoor de zwarte data-cyfers om- uit In het salon vond ik Daisy. Zij keek erg gelukkig en zag er lief uit, toen zij daar zoo op de sofa zat met haar kopje op moeders oud-rose kussen. Moeder zegt, dat een van de hoofdverschillen tusschen een man en een vrouw dit is, dat een vrouw altyd zooveal mogelyk kussens om zich heen stapelt, ter wül een man ze zoover mogelijk van zich afgooit. Ik liet mü'n blik over de theetafel dwalen. Een asehbak was hoog gevuld met sigarettenasch, dus moest hy nog al een aardig lange visite gemaakt hebben, 't Ging prachtig Daisy glimlachte tegen my, of er geen zeere vingers en piano-examens in de wereld bestonden. „Je vriend, de luitenant van de ponton niers is hier geweest", zei ze. „Dat weet ik. Ik ben hem tegengekomen. Maar ik weet niet, waarom hy speciaal myn vriend zou moeten zyn", zei ik, terwyl ik naar de sigarettenasch keek. „Hy is toch met jou büjkbaar ook beste maatjes." „O ja, dat is ook zoo", zei Daisy erg ver genoegd. „Ik geloof, dat hy geen hekel aan my heeft." „Hekel I Neen, Juist het omgekeerde I" zei Ik met warmte. „En dat doet my juist zoo'n genoegen." Meer genoegen dan zy denkt, natuurlyk I Alles gaat nog prachtig tot nu toe. De laatste twee dagen is de jonge bruggenbou wer zoo goed als onze huisgenoot geweest. Eerst kwam hij tegen de lunch binnen vallen en konden wy niets anders doen, dan hem vragen mee aan te zitten. De tweede geven worden door een roode omlüsting en dus dadelyk zichtbaar zyn. Het Brandstojjenjaarboek voor 1933sa- samengesteld door G. de Clercq, waarin prac- tische wenken worden gegeven voor het zui nig en practisch stoken. De heer F. Landsman, boekhandel St.Ja- cobsstraat, heeft een maandkalender uitge geven, bestaande uit 12 maandbladen, met cyfers. De heer J. H. Casteleijn, electricien, Bad huisstraat, zond ons een mooien kalender, die er zeer frisch uitziet en netjes is afgewerkt. Ook mogen wij nog wel afzonderiyk ver melden den Avro-kalender. Deze kalender is artistiek uitgevoerd en bevat in koperdiep druk 52 beelden uit het Avro-bedryf. Wer kelijk interessant mogen wy dezen kalender noemen. Het rookend Nederland. Het Gedenkboek, samengesteld ter gele genheid van het 25-jarig bestaan van het Verbond van vereenigingen van sigarenfabri kanten in Nederland, geeft enkele interes sante cyfers onder het hoofdVerbruik van sigaren, sigaretten en rooktabak. In 1931 werden in ons land opgerookt 1.369.415.000 sigaren ter waarde van 89.637.137. Aan sigaretten gingen 3.554.010.000 stuks de lucht in, met een waarde van 58.484.557 aan rooktabak verbruikte ons volk 12.312.000 KG. met een waarde van 28.338.182. In totaal hebben de Nederlanders in het laatste jaar voor 176.000.000 in de lucht geblazen. Het jaar daarvoor is er meer gerookt, nl. voor 183 millioen. Van 1923 af, toen het verbruik f 142 millioen bedroeg, is er tot 1930 een voortdurende stijging geweest, in 1931 zien we voor het eerst een daling. Dat alle lagen van ons volk rooken, blijkt uit de volgende cyfers van de ver rookte hoeveelheid was 25.05 pet. sigaren beneden een prijs van 5 cent70.25 pet. was sigaren van 5 tot en met 10 centen 4.71 pet. sigaren boven 10 ct. Verbetering weg Ruischende-Gat Catharïnapolder. Het gemeentebestuur van Boschkapelie verzocht een renteloos voorschot ten bedrage der kosten van de verbetering van den weg Ruischende GatCatharinapolder, geraamd op 27.000. Het verzoek betreft den Drie Gezustersdijk en den Sasdijk, resp. vormen de de hoofdverbinding van de kom van Boschkapelie met die van Zaamslag en Axel. Na de uitvoering van de verbetering za,l van den ganschen bedoelden weg de breedte der kruin 5.50 M. en die der verharding 3.50 M. bedragen, terwijl de bestrating over een lengte van ongeveer 1900 M. uit keien en over een van ongeveer 825 M. uit klinkers zal bestaan. Het gemeentebestuur is Voorne mens, het werk bij wyze van werkverschaf fing en dientengevolge in eigen beheer te doen verrichten. Ged. Staten vertrouwen, dat de Staten geen overwegend bezwaar zullen hebben en het gemeentebestuur vrij te stellen van de verplichting betreffende openbare aanbeste ding. Wanneer de wegsverbetering als werk verschaffing zal worden uitgevoerd, zal waarschijnlijk financieele steun van den dienst der werkloosheidsvoorziening in de te besteden arbeidsloonen kunnen worden ver kregen, hetgeen dan op het voorschot in mindering komt. Ged. Staten stellen voor het gevraagde renteloos voorschot te verlee- nen en den termijn van aflossing te bepalen op 20 jaar. Verbetering tertiaire weg Eversdam. Het gemeentebestuur van Westdorpe ver zocht een renteloos voorschot van ƒ5000 voor verbetering van een deel van den Eversdam, in den weg, die de directe ver binding vormt tusschen de kom dier ge meente en die van Zuiddorpe. Iq. dezen weg bevindt zich nabij de aansluiting met den Graafjansdijk een dubbele bocht, welke in het bijzonder voor het snelverkeer hinderlijk is. By, de verbetering zal de weg recht wor den doorgetrokken en zal derhalve die bocht geheel verdwijnen. Ook in dit geval zal ge maal was hij zoo kort na zijn lunch hier, dat wy nog aan het kopje thee zaten, waar wy nu eenmaal na de lurich niét buiten kunnen. Dus dronk hij met ons meè. By de five-o'clock-tea kwam hij weer en ^bracht een miniatuur-onderzeeër t je voor Harry mee, dat hy hem beloofd had. Harry maakte het binnen drie minuten kapot. Dat heb je altyd met „die dingen, die ze moeten opwin den. Jongens moeten altyd weten, hoe het in elkaar zit en het eind van het liedje is in den regelruïne, ik ben altyd bang, als die dingen in huis komen. Telkens beteekent het een tragedie en er is niemand in huis om het mechanisme te repareeren, nu vader er niet is. Dat zei ik tegen den bruggenbouwer. En hy ,,'t spyt me vreeseiyk, juffrouw Joey. Ik zou het in een wipje gerepareerd kunnen hebben, maar ik heb nu geen oogenblik te verliezen, ik moet by de brug zyn. Zoodra ik vanavond vrij ben, zal ik even terug ko men, als ik mag en dan repareer ik het bootje in een oogwenn." „Ja, doet u dat", zei Daisy gretig, „en blijf dan by ons soupeeren. Het zal nu wel juist geen geweldig uitgebreid menu zyn. Maar er is nog wel iets te eten, denk ik, niet waar, Joey „Genoeg, hoor 1" zei ik gastvry, ofschoon er niets voorhanden was. wy zouden het doen met sardines en een chocoladepud dinkje, iets wat wij heerlyk vonden, maar dat je toch niet. aan een gast voorzet, vooral niet aan een heer. Dus moest ik naar den slager aan den tracht worden het werk in werkverschaffing en met subsidie in de arbeidsloonen uit te voeren, waardoor ook dit voorschot nog zal kunnen verminderen. Het zal volgens het voorstel ook in 20 jaar moeten zijn afgelost. Verbetering Baarlandsclie Zandweg. Burg. en Weth. van Baarland vragen een renteloos voorschot van ten hoogste 3850 voor verbetering van een deel van den Baarlandschen Zandweg, waardoor twee korte S-bochten op korten afstand van elk aar zullen verdwijnen, de gruisbreedte zal toenemen, van 5.75 tot 7 M. en de verharde baan van 3 M. tot 3.50 M. Deze weg vormt de hoofdverbinding tusschen de kommen van Baarland en Oudelande. Ook dit gemeente bestuur wil het werk in werkverschaffing, onder toezicht van de Nederlandsche Heide maatschappij uitvoeren en geldt hiervoor hetzelfde als voor de beide vorige voorstellen. Wijziging Provinciaal Wegenplan. In belang van de traverse te Axel. De verbinding Neuzen—Axel—Belgische grens is reeds ten deele verbeterd, maar de verbinding tusschen de beide verbeterde stukken loopt door de bebouwde kom der gemeente Axel. Aangezien de tegenwoordige toestand van het zuidelijke gedeelte dezer traverse ten eenenmale onvoldoende is voor het doorgaande 'verkeer, terwijl dit en het plaatselyk verkeer een wederkeerige belem mering voor elkander vormen, is verbetering noodzakelyk. Hiervoor heeft de provinciale waterstaat een ontwerp opgemaakt, waarbij de noordelijke aansluiting zal plaats hebben in het verlengde van de Kerkdreef in Axel en het nieuwe wegvak ongeveer de trambaan in haar huidige ligging zal volgen. Hierbij wordt dus een gedeelte der traverse uitge schakeld. De aansluiting van den weg Axel Drie Schouwen aan de traverse wordt daarentegen in noordelijke richting ver plaatst. De totstandkoming van deze be langrijke verbetering is afhankelijk van een subsidieering voor 75 uit het provinciaal wegenfonds. Deze bydrage.kan echter eerst ïa uitzicht worden gesteld wanneer het ont worpen wegsgedeelte op het provinciaal we- genplan is gebracht. Daartoe moet de lengte van den weg Axel—Drie Schouwen, welke hu met 1.3 KM. op het provinc-aal wegenplan voorkomt, worden verhoogd tot 1.403 KM. en stellen Ged. Staten voor daartoe te be sluiten. Onze marine. In de Januari-aflevering van „Onze Vloot" komt een beschouwing voor over onze marine, welke wij in haar geheel overnemen, omdat wij hier zoo nauw bij de marine be trokken zijn. Onder het opschrift „By de intrede van het Nieuwe jaar" luidt deze beschouwing als volgt Evenmin als over de geheele wereld het nieuwe jaar met louter hoopvolle gedachten zal worden tegemoet getreden, evenmin kan verwacht worden, dat onzerzyds de wisseling van het jaar begroet wordt met een gevoel als ware er niets dan licht en zonneschü'n in het verschiet. Daarvoor zyn de tijden nog te onzeker, de toekomst nog te donker. Wil dat zeggen, dat wy 1933 moeten in treden met niets dan wanhoop in het ge moed Dat zy verre van ons. Deden wij dat, dan zouden wij onzen Nederlandschen aard ver loochenen. Hoe dikwijls heeft niet ons vaderland het zwerk bezwaard gezien met onheilspellende wolken. Politiek en economisch is ons volk meermalen met ondergang bedreigd ge weest maar telkens weer heeft het de tan den op elkaar gezet en is het trouw geweest aan den innerlijken drang, die in elk Neder landsch hart leeft ook al sluimert ze semwyien, of wordt zij door bange droomen gestoord de innerlyke drang, die de hoop nooit doet verloren gaan en die in twee woorden door Jan Pietersz. Coen werd sa mengevat, nl. „Dispereert niet". En als wij dat weten, daarvan in onze ziel 1 overtuigd zijn, dan mogen wij ook rotsvast op onze marine bouwen, op onze marine, die anderen kant van het dorp vliegen, om coteletten te halen. En de rest moest ik ook alleen doen, want het was, zooals het in den regel by zulke gelegenheden is, het uit- gaans-avondje van Betty. Maar dat beetje moeite had ik er wel voor over, om de jongelui in deze liefdesaffaire terwille te zyn. Want lezer, u kunt toch niet zeggen, dat het er niet goed voor stond I Na twee mislukkingen;- heb ik het nu toch getroffen. Het schiet met dien knappen lui tenant en myn artistieke zuster zoo vlug op, als een huis, dat in brand staat Als zy zyn belletje hoort, springt zü direct op. Wat hem betreft, nu, je kunt zien, dat hy met haar beter overweg kan, dan met welk meisje ook, dat hy ooit te voren heeft ontmoet. Je móet maar eens hooren, hoe teeder hy vraagt hoe het met haar arme vingertje isIk ben er zeker van, dat het voor hem een voorwendsel is, om haar hand zoo lang vast te houden. En boeken, da-, hy voor haar meebrengtEn tydschrif'.en, waar alles over moderne opera's in te vinden isi En die lange verhalen, die hy haar opdischt Enfin, ik laat ze maar zooveel mogelyk samen praten. Niemand zal beweren, dat ik geen ideale facheuse troisième ben. Mijn eenige wensch is, dat zy zoo spoedig moge lyk verloofd zullen zyn. (Wordt vervolgd.)

Vlissingse Courant | 1933 | | pagina 5