MOTJES SPORT GEMENGD NIEUWS UIT DRAAD EN LUCHT Ondanks de crisis is het aantal aansluitin gen aan de gemeentetelefoon te Amsterdam in 1932 met 482 vermeerderd en bedroeg op 1 Januari jl. 33542. De Rotterdamsche electrische tram heeft in 1932 vervoerd 73.098.344 passagiers tegen over 88.538.477 in 1931. Het passagiersvervoer heeft opgebracht ƒ7.501.712 tegenover 8.567.740 in 1931. Op den dag, dat te Leiden de herdenking van den 400sten geboortedag van Willem den Zwijger plaats heeft, zal een gedenkpen ning worden uitgegeven. In verband met den welig tierenden smok kelhandel zijn ambtenaren uit andere stre ken des lands naar de zuidelijke landsgren zen verplaatst ter versterking van de grens posten. In het stadje Shelby in Ohio zijn bij een brand des nachts een moeder en haar 5 kin deren om het leven gekomen. De vader werd gered doch werd zoo ernstig gewond dat men voor zijn leven vreest. In een particulier huis te Barcelona is een bommenopslagplaats ontdekt. Er zijn 185 bommen gevonden, alsmede materiaal tot verwerking van ontploffingsmiddelen. v Tijdens het Nieuwjaars-weekend zijn in de Ver. Staten 160 personen om het leven ge komen bij auto-ongevallen, schietpartijen, roofovervallen, branden en door vergiftigden alcohol. politiek moet gaan voeren, op welker werk program als voornaamste punt de teruggave zijner vroegere koloniën aan Duitschland en de regeling van de corridorkwestie moet staan. De schrijver van het hoofdartikel Albert Bayet, herinnert eraan, dat alle Fransche concessies tot nog toe pas na lang aarzelen en met een zekeren tegenzin zijn gedaan, wat de reden was," dat men Frank rijk nooit bijzonder dankbaar was. Dit sys teem moet niet voortgezet worden. Het was veel beter, het initiatief tot dergelijke maat regelen zelf te nemen. DE OPBOUW VAN OOST- EN MIDDEN EUROPA. In een hoofdartikel eischt de „Times" in- plaats van de ratificatie van het protocol van Lausanne inzake de leening van drie honderd millioen schilling aan Oostenrijk, een planmatige internationale samenwer king tot wederopbouw en economische reor ganisatie van Mdden- en Oost-Europa. Vol gens het blad is de nieuwe leening gerecht vaardigd, wanneer eerst voldoende doeltref fende maatregelen zijn genomen voor in ternationale controle op de Oostenrijksche financiën en wanneer in de komende maan den in de gebieden der vroegere Oosten- rijksch-Hongaarsche monarchie werkelijk ernstige pogingen worden gedaan om een groepeering van economische eenheden te scheppen, die betere vooruitzichten vow de toekomst heeft. Geen van deze voorwaarden kan gemakkelijk vervuld worden. Alvorens doeltreffende opbouw mogelijk is, dient ech ter het door de vredesverdragen geschapen nationalisme in Europa te worden opge ruimd. EEN SCHANDAAL IN DE RUSSISCHE COMUNISTISCHE PARTIJ. Een schandaal in de hoogere rangen der communistische partij is aan den dag ge treden ten gevolge van een proces tegen elf partijleiders wegens „opzettelijke sabotage van de graaninzameling". Drïè districtslei ders zijn ter dood veroordeeld, nl. Golovin, vroeger regionaal secretaris van het comité der communistische partij, Ponamarstysek, lid van den centralen uitvoerenden raad van Oekraine, en een ander. De overigen kregen gevangenisstraffen van 8 tot 10 jaar. Allen waren er van beschuldigd de boeren en col lectieve bedrijven aangemoedigd te hebben om de oogstcijfers te vervalschen en het per centage der schade aan den oogst te over drijven. DR. WILHELM CUNO t De directeur-generaal van de Hamburg- Amerikalijn, de oud-rijkskanselier dr. Wil helm Cuno, is gisterenmorgen plotseling in den ouderdom van 56 jaar, tengevolge van een. hartverlamming overleden. Wilhelm Cuno trad in de politiek op den voorgrond ten tijde van de Ruhrbezetting door de Fransche troepen, toen Poincaré in Frankrijk den scepter zwaaide. Na het aftreden van het tweede kabinet Wirth, dat op de coalitiepartijen van Weimar steunde en een lankmoedige houding tegen over Frankrijk aannam, trad op 22 Novem ber 1922 Cuno als rijkskanselier op met een kabinet van onbepaalde politieke partij- kieur, doch dat onder krachtigen invloed van de Duitsch-nationalen stond. Formeel steunde Cuno de middenpartijen. Algemeen zag men in Cuno den „sterken man", die aan Frankrijk de tanden zou laten zien. Maar Duitschland kon tegenover Frankrijk aan geen ernstig verzet denken. Het kabi net—Cuno hield het niet langer uit dan 13 Augustus 1923, toen het opgevolgd werd door het eerste kabinetStresemann, met wie de politiek der groote coalitie en tevens die der verzoening met Frankrijk werd ingeluid. Dr. Cuno werd in 1917 benoemd tot direc teur van de Hamburg—Amerika Lijn en tegen het einde van 1918 volgde hij Ballin op als president en directeur-generaal van deze scheepvaart-onderneming. Na zijn aftreden als rijkskanselier her vatte Cuno zijn werkzaamheden als presi dent en directeur-generaal van de Hamburg —Amerika Lijn. VOETBAL. De eerste competitie-Zondag in het nieuwe jaar brengt vijf ontmoetingen voor de tweede klasse A en wel de wedstrijden HeroMevo Ter Neuzende Baronie, Vlissingen—Breda, R.B.C.Alliance en DoskoDongen. In Breda waar Hero speelt zal het hoogst waarschijnlijk op een overwinning der thuis club uitloopen, al zal Mevo met het oog op het degradatiegevaar, waarin deze club ver keert, heftigen tegenstand bieden. Wij geven Mevo echter weinig kans, temeer daar Mevo in eigen huis reeds met 0—3 van dezelfde te genstanders verloor. Ter Neuzen zal haar puntenaantal wel met twee vermeerderen, nu de Baronie op bezoek komt. Ter Neuzen is er de laatste weken weer goed in en zal zich dus ook Zondag a.s. wel van een goede zijde doen kennen. Deze twee clubs ontmoetten elkaar tot dusver nog niet. In Roosendaal een plaatselijke ontmoeting, waarin R.B.C. ons inziens zich de sterkste zai toonen. Uit won R.B.C. reeds met 4—1 van haar concurreerende stadgenoote. Dosko krijgt de kans zich te herstellen van de ne derlagen der laatste weken nu Dongen op be zoek komt. De prestaties der Dongenaren zijn tot nu toe weinig bevredigend geweest, zoo dat we thans voor een hernieuwde nederlaag der looiers-club vreezen. Aan den Koudekerksche weg komt Breda op bezoek, een club, waar Vlissingen dit sei zoen nog niet tegen uitkwam. Onze rood witte stadgenooten mogen geen punt meer verspelen, willen ze den wedloop met Hero gedurende de eerstkomende weken bijhouden. Breda is een pittige club met een forsch speltype, waartegen Vlissingen reeds menigen spannenden kamp leverde. Meestal eindigde deze in het voordeel onzer stadgenooten. Ho pen we, dat het ook dit maal zoo moge zijn Voor de Vlissingen-reserves wacht Zondag een zware taak. Te Axel moet de club Axel bekampt worden. Van het resultaat dezer ontmoeting zal grootendeels afhangen of de Vlissingen-reserves dit seizoen het gestelde doel, namelijk het kampioenschap der derde klasse A zullen bereiken. Weten de rood- witten dezen wedstrijd tot een goed einde te brengen, dan zi;n we ten opzichte van de verdere ontmoetingen volkomen gerustge steld. Onze reserves zijn van plan zich geheel te geven om op het zware veld in Zeeuwsch- Vlaanderen niet te struikelen. Met evenveel spanning als de uitslagen van het eerste elf tal zal Zondag de uitslag van den wedstrijd te Axel tegemoetgezien worden. Thuis won nen de Vlissingen-reserves van dezelfde te genstanders met 21. INSIDER. Ongelukken. Een vrouw te Hengelo (O.)die de vorige week bij het ver richten van huiselijke werkzaamheden enkele brandwonden gekregen heeft, is in het zie kenhuis aan de bekomen wonden overleden. Te Voorburg is uit den Vliet het lijk op gehaald van een 56-jarigen schipper uit Delft, die bij het omslaan van een schip met kabels is verdronken. Een 37-jarige gemeente werkman was gisteren bezig met het veran keren van een kademuur langs de Coolhaven te Rotterdam. Hij moest daartoe gesmolten lood in een gat gieten. In het gat zat water, met het gevolg, dat het lood wegspatte en de man het lood in het gelaat kreeg. Hij is in het ooglijdersgesticht opgenomen. Te Ber- geijk is een auto tegen een vrachtauto gere den. Een dokter vloog bij den schok met het hoofd door de voorruit, en liep bloedige ver wondingen op. Een dochtertje brak een arm vier andeie kindexen kwamen er met lichte kwetsuren af. De chauffeur bekwam geen letsel. De auto werd zwaar beschadigd. Een 17-jarige metselaarsleerling is van een bouwwerk aan de Nobelstraat te Rotterdam gevallen. Met een schedelbreuk is hij in een ziekenhuis opgenomen. Na den moord op Hentsch. Naar aanleiding van den moord op den Saksischen S.A.-man Hentsch, beginnen thans de nationaal-socialisten te Dresden een geweldige ophitsingcampagne tegen zijn „nog" levenden vriend Urban. Er gaat geen post voorbij, zonder dat Urban, die voortdu rend naar zijn vriend heeft gezocht en de partij-instanties heeft gesommeerd ook een onderzoek in te stellen, driegbrieven ont vangt. In een van de brieven heet het, dat men voor zijn vrouw en kinderen niet zal terugschrikken en dezen, evenals hemzelf een lot zal bereiden als dat van Hentsch. Maar een stuwmuur is voor Urban te ondiep, men zal hem ergens anders laten zakloopen (het lijk van Hentsch is immers in een zak gevon den). De politie acht deze dreigbrieven zoo ernstig, dat Urban onmiddellijk een vergun ning voor het dragen van een wapen heeft gekregen. In de laatste dagen werd hij door zijn kameraden telefonisch gewaarschuwd en zelfs een van zijn kameraden heeft het alleea in de duisternis gewaagd bij hem te komen en tegen hem gezegd„Ga nooit zonder re volver uit. Kun je niet een poosje verdwij nen Dit is teekenend voor de stemming in na- tionaal-soci? listische kringen. Gisterenmiddag is in het crematorium, te Tolkewitz het stoffelijk overschot van Hentsch bijgezet. Een zeer groote menigte had zich op de begraafplaats en in het cre matorium verzameld, hoewel de politie den toegang had beperkt. Tot de aanwezigen be hoorden tal van leden van de organisatie Reichsbanner en het IJzeren Front. Op ver zoek van de nabestaanden van den vermoorde zijn geen toespraken gehouden. Alleen een geestelijke herdacht den overledene. Het is niet tot incidenten gekomen. De Saksische regeering heeft den cons'.I- generaal te Milaan verzocht de italiaanscl politie te vragen de drie naar Italië gevluch te nationaal-socialisten, die van den moord op Hentsch worden verdacht, in hechtenis te nemen. Het officieele verzoek tot uitlevering is r^eds naar het Duitsche gezantschap te Rome verzonden. Man in een rioolbuis gevonden. Gisterenmorgen tegen 6 uur hoorden arbeiders te Wittenberg in het district Halle, die naar hun werk gingen, uit den grond plotseling hulpgeroep en gekreun opstijgen. Het geluid kwam uit de rioolput op den hoek van de Adler- en de Luther- strasse. Politie, recherche en brandweer wa ren spoedig ter plaatse, en toen ontdekte men dat zich in de rioolbuis, waar de put- schacht op uitkwam en die op eenigen af stand in de voorbij stroomende beek uit mondt, een mensch bevond, hoewel de buis slechts een doorsnede van 50 c.M. heeft. Na langdurigen arbeid slaagde men er tenslotte met behulp van aan elkaar gebonden stokken 8 en een haak in, den ongelukkige, die op een afstand van 15 M. van de putschacht in de buis lag, naar buiten te brengen. Toen men hem tegen half tien te voorschijn haalde was hij reeds dood. Het bleek te zijn de 65- jarige arbeider Hermann Vossen uit Witten berg. De polsslagader was op twee plaatsen doorgesneden. Het staat nog niet vast of men hier met een misdaad te doen heeft. Knoeier ij en bij medisch examen. In den gemeenteraad van Parijs zijn dezer dagen knoeierijen bij net vergelijkend examen voor „interne" in de zie kenhuizen, ter sprake gekomen. De directeur-generaal van maatschappelij- ken steun, Mourier, onder welken dienst de ziekenhuizen vallen, deelde mede, dat hij een enquête had gelast naar aanleiding van de berichten over de knoeierijen. Deze enquête, die lang en moeilijk is (er moeten 2400 co- pieën, voor het meerendeel slecht geschreven, voor worden gelezen en 17 „lecteurs" en 9 juryleden voor worden gehoord) wordt zoo snel mogelijk gehouden. De definitieve resul taten zouden binnen een week bekend zijn. Thans reeds echter kon de directeur-gene raal mededeelen, dat een groot aantal copie- en teekens draagt, die een schending of een poging tot schending van de anonymiteit vormen. Twee „lecteurs" hebben bekend co- pieën te hebben verbeterd een derde heeft geweigerd op de enquête té antwoorden. Jongens plunderen wa penwinkel. Een ongelooflijk voor val heeft zich gisteren te Essen afgespeeld. Vijf jongens van ongeveer 14 jaar kwamen een wapenwinkel op ongeveer 30 M. afstand van het raadhuis, waarin een politieposthuis is gevestigd, binnen en vroegen de winkel juffrouw om kniebeschermers. Terwijl de verkoopster, die alleen in den winkel was, het gevraagde opzocht, lichtten de jongens een glasplaat van een vitrine en namen eenige revolvers er uit. De verkoopster trachtte bij de deur de jongens tegen te houden. Zij werd neergeslagen en mishandeld, maar wist niet temin op straat een der jongens een revolver te ontrukken. Voorbijgangers, die de juffrouw handgemeen zagen met de knapen, trokken voor de laatsten partij. De politie was echter spoedig ter plaatse en arresteerde een der jongens, terwijl zijn vriendjes wisten te ont komen. De „A q u i fc a n i a" verjongd. De „Aquitania", het groote schip van de Cunardmij., heeft een verjongingskuur onder gaan. Het schip is o.a. verrijkt met een schouwburg, waarin zoowel tooneelstukken als films vertoond kunnen worden. Het tooneel heeft een oppervlakte van bij de 30 vierkante meter. De schouwburg kan ook als danszaal dienst doen. Hij is gelegen op dek D en zal bü vertooningen voor alle klassen toegankelijk zijn. Voorts is de tweede klas afgeschaft, doch de toeristenklas uitgebreid en verbeterd, evenals de derde klas. De eerste klas, vroeger ingericht voor 800 passagiers, is thans op 650 passagiers berekend. Verscheidene hutten zijn verruimd. Duizend werklieden zijn acht weken bezig geweest met de nieuwe inrichting van het schip, want alle eerste klasse salons hebben een vernieuwing ondergaan. Mariene Dietrich aange klaagd. Paramount heeft Mariene Die trich wegens contractbreuk een proces aan gedaan, waarin de filmmaatschappij een schadevergoeding van 200.000 dollar eischt. Het gerecht heef- een voorloopige beslissing getroffen, waarbij het Mariene Dietrich wordt verboden voor een andere maatschappij te filmen. Paramount eischte tot aan de rege ling van deze aangelegenheid een verbod tot vertrek uit het land voor Mariene Dietrich. De maatschappij verklaarde, dat ofschoon de filmster sedert de voltooiing van den laatsten film „Blonde Venus" een wekelijksch hono rarium ontving van 400 dollar, zij plotseling geweigerd heeft mede te werken aan twee films. Het contract met Mariene Dietrich eindigt midden Februari. Gevecht van twee Jon gens met wolven. Twee En- gelsche jongens, die een tocht maakten door het Noorden van Skandinavië, hebben daar een opwindend avontuur beleefd. Zij waren op weg naar het Lappendorp Kvickjock, in het 'noordelijke hoekje van Zweden. Bijna hadden zij dit dorp bereikt toen de avond vielondanks de bittere koude besloten Manning en Gray hun tent op te slaan en buiten te overnachten, om den vol genden dag den tocht voort te zetten. Toen de jongens een uurtje in hun slaap zakken hadden gelegen, hoorden zij gerucht nabij hun tent en al spoedig bleek hun, wat er gaande waseen aantal wolven, die in deze streek veel voorkomen en de schrik zijn van de bevolking, had de lucht gekregen van hun aanwezigheid en omringden nu de tent. De dieren waren uitgehonderd, eenige der brutaalsten snuffelden al aan de slaapzakken met hun levenden inhoud_,r u Zonder hun ligplaats te verlaten openden beide jongemannen het vuur op de wolven, de dieren schrokken en liepen weg, hetgeen Manning en Gray gelegenheid gaf hun tent te verlaten. Maar in grooter aantal nog keer den de dieren weer terug en nu begon een strijd op leven en dood tusschen mensch en verscheurend dier. Telkens als er een wolf werd neergeschoten vielen eenige andere op het kadaver aan om dit te verslinden, maar dat maakte het gevaar voor de jongens niet kleiner. Eerst toen er een twintigtal wolven waren neergeschoten, trok de rest zich in het duister terug. Manning en Gray besloten toen te trachten het naastbijzijnd dorp te b^eiken, waar zij in uitgeputten toestand aankwamen. Zij hadden zelf slechts lichte verwondingen opgeloopen en konden na enkele dagen hun reis door het hooge noorden weer voortzetten. De rijkdommenvanWrig- 1 e y. William Wrigley, de bekende kauw gomfabrikant in Amerika, die voor eenigen aijd is overleden, was een der rijkste mannen van Amerika. Zijn bezittingen werden ge schat op 45.000.000 dollar, die hij verdiende door den verkoop van kauwgom. Het testament dat dezer dagen werd ge opend bevatte een inventarislijst der bezit tingen van den overledene. Het grootste gedeelte van zijn geld, bijna een millioen aandeelen ter waarde van 16 millioen dollar, is belegd in de kauwgom- fabriek, waarvan Wrigley de hoofd-aandeel- houder was. Het kapitaal van deze industrie bedraagt 63.000.000 dollar en de verdiensten in 1932 waren 12.000.000 dollar. Wrigley was een groot baseball-enthousi- ast en bezitter van de „Chicago Cup op the National League", welke een waarde van 5.000.000 vertegenwoordigde. Tevens bezat hij de „Los Angeles Angels of the Pacific Coast League". Hij was aandeelhouder in verschillende andere ondernemingen voor n bedrag van 5.000.000 dollar. Zijn baseball-club liet hij na aan zijn zoon Pihilipp K. Wrigley, die nu president commissaris is van de kauwgomfabriek, ter wijl alle overige bezittingen in aandeelen werden overgeschreven op zijn vrouw Ada Wrigley, die verleden jaar Maart tot direc trice van de fabriek werd benoemd. Zijn bezittingen aan huizen zullen waar schijnlijk worden verdeeld tusschen Philip Wrigley, zijn zuster mevrouw James Of field, haar echtgenoot en de twee kinderen. Voorts had Wrigley groote belangen In het Westen, zooals in Santa Catalina, het bekende semi-tropische eiland in de Pacific, dat ongeveer 30 mijlen van Los Angeles is verwijderd. Gevaar van-het korte haar. Bruno Oepteking, professor in de anthropologic aan de Columbia Universiteit, aldus wordt uit New-York gemeld, heeft een ernstige waarschuwing doen hooren tegen de mode, om het haar kort te laten knippen. Hij voorspelt, dat binnenkort de borst en vele andere deelen van het lichaam der vrouwen even dicht met haar bezet zal zijn, als dat van de mannen. Het haar, dat men weert op het hoofd, vindt ergens anders wel een plaatsje om te groeien, aldus de professor, die de aandacht vestigt op de omstandigheid, dat in het menschelijk lichaam een voorraad stoffen voor den opbouw van het haar aanwezig is, die noodzakelijk ergens zijn arbeid moet kunnen verrichten. Een bankoverval. In het centrum van Buenos Aires hebben bandieten een driesten overval probeeren te plegen op een bankinstelling. Verscheidene met revol vers bewapende personen zijn plotseling r'e kassierslokaliteit binnengedrongen. Tusschen de indringers en de bankbedienden ontstond een vuurgevecht, waarbij twee personen wer den gedood en een gewond. Het is den bank bedienden gelukt de roovers te verjagen zon der dat dezen er in slaagden eenig geld mede te nemen. Vernield huwelijksge- 1 u k. Mevr. Frazier is de echtgenoote van een ambtenaar, die in de Amerikaansche staten Florida en Georgië belast is met het toezicht op de handhaving van het verbod op het verkoopen van verdoovende middelen. De heer Frazier had een secretaresse, mej. Manona Murrell, die de genegenheid van den heer Frazier had gewonnen. Er kwam een verkoeling tusschen de Fraziers en nu heeft mevr. F. mej. M. doodgeschoten. Zij loste vijf schoten op het slachtoffer, die alle doel trof fen. De daderes verdedigt zich door te zeg gen, dat mej. M. haar huweljjksgeluk had vernield. Indien zij zelf niet tot de daad ware overgegaan, zouden haar oudste twee zoons die taak op zich hebben genomen. De oudste jongen is 19 jaar. In Frankrijk zou de be- leedigde echtgenoote een goede kans hebben, te worden vrijgesproken in de Ver. Staten zijn de jury's in deze dingen minder emotio neel. „Hoe vondt jij den tenniswedstrijd „Niet zoo aardig als een voetbalwedstrijd" „Waarom dan niet „Omdat dat net er tusschen zit. Ze kunnen elkaar niet eens te lijf gaan". PROF L. LINDEBOOM t KAMPEN. (V. D.) Na een langdurige ziekte is hedennacht alhier overleden prof. L. Lindeboom. Lucas Lindeboom werd op 17 Januari 1845 te Zwollekerspel geboren. Hij bezocht de Latijnsche school te Zwolle en daarna stu deerde hij aan de Theologische school te Kampen. Van 1866—1873 was hij Chr. Geref. predikant te 's-Bosch, welk ambt hij daarna tot 1882 te Zaandam vervulde Van 1883 tot 1917 was hij hoogleeraar aair de theologische school voor de Geref. Ker ken te Kampen. Sinds 1884 was hij voorzit ter van de vereeniging tot Chr. verzorging van krankzinnigen in Nederland en sinds 1908 voorzitter van het curatorium van het Geref. Gymnasium te Kampen. W. C, VAN BENTHEM JUTTING f HAARLEM. (V. D.) Alhier is op 81-jari gen leeftijd overleden mr. W. C. van Ben- them Jutting, oud-u'aadsheer in het hoog gerechtshof van Ncd.-Indië. OPHEFFING ZEEVAARTSCHOOL. DEN BURG. (V. D.) Daar het rijk zijn subsidie ten behoeve van de zeevaartschool in de gemeente Texel met ingang van 1 April niet meer zal verleenen, zal de school moeten worden opgeheven. EEN STRAFVERVOLGING TEGEN EEN DIRECTEUR VAN EEN IIYPOTHEEKB ANK- AMSTERDAM. (V.D.) Naar wij vernemen heeft het gerechtshof te Leeuwarden den officier van justitie te Winschoten verzocht tegen den vroegeren directeur van de Drent- sche Veenkoloniale Westerwoldsche Hypo theekbank, vroeger te Stadskanaal, thans in liquidatie te Groningen, den heer A. L. B., een strafvervolging in te stellen. Reeds in 1929 was een strafvervolging overwogen, wel ke later geen voortgang heeft gevonden. Een commissie van aandeelhouders der bank heeft eerst den officier van justitie te Winschoten en daarna den procureur-generaal bü het gerechtshof te Leèuwarden verzocht tot ver volging van den heer B. over te gaan. Nadat de procureur-generaal dit verzoek had afge wezen heeft de commissie zich tot het ge rechtshof gewend, dat thans beslist dat er voldoende termen aanwezig zijn voor een strafvervolging tegen den vroegeren directeur. DE BRAND IN HET DOMINICANER KLOOSTER. ZWOLLE (V. D.) Door het onderzoek is komen vast te staan dat de brand in het Dominicanerklooster te Zwolle is ontstaan op den zolder boven de priorskamer in den rechterachtervleugel bij het warmwaterreser voir der centrale verwarming. Vandaar heeft het vuur zich meester gemaakt van het achterhuis, waarvan de plafonds niet brand vrij waren. De brand heeft zich daarna over geplant naar het voorhuis. Het archief, dat zich naast de priorskamer bevindt, is behou den. De bibliotheek heeft zooveel door water schade geleden, dat zij vrijwel als verloren kan worden beschouwd. Ook de kamers van de paters op de eerste verdieping van het klooster hebben enorm veel waterschade be komen. Het groote kerkorgel zal door water schade waarschijnlijk definitief onbruikbaar zijn. De kleermakerij van het klooster met inventaris is geheel uitgebrand. De twee on derste verdiepingen van het klooster hebben zeer veel geleden. De totale schade is nog niet te ramen. Eenige dagen geleden hebben loodgieters aan het dak herstellingen ver richt. Of deze werkzaamheden mede oorzaak zijn van den brand is niet met zekerheid te zeggen. EEN MOORD. NUMANSDORP. (V.D.) Gisterenavond om streeks 10 uur is de 36-jarige landbouwer J. de Reus alhier, vermoord. Tijdens een korte afwezigheid van de R. vervoegde zich 2 ge maskerde personen aan zijn woning, „Johan- na-hoeve" geheeten, welke zeer afgelegen ligt, op ongeveer 3 kwartier buiten de bebouwde kom aan de Groot-Kromstrijensche dijk te Numansdorp en eischten van de vrouw van de R. geld. De vrouw gaf hun eenig geld, waarna de bandieten zich naar de schuur be gaven. De vrouw met 2 kleine kinderen en een dienstmeisje vluchtte daarop naar de na- bijwonende buren. In dien tusschentijd is de R. waarschijnlijk thuisgekomen en in de schuur overvallen. Met eenige slagen op het hoofd en een revolverschot is het slachtoffer vermoord. De daders hebben hierop per rij wiel de vlucht genomen. De politie heeft een uitgebreid onderzoek ingesteld. BRANDEN. HELMOND. (V.D.) Hedennacht is in de uitspanning „du Commerce" van den heer J. Koster gelegen aan sluis 8 aan de Zuid-Wil lemsvaart onder deze gemeente een felle brand ontstaan, die het geheele pand ver nielde. Omstreeks half 2 werd de eigenaar door het geknetter van het vuur gewekt. Hij kwam tot de ontdekking, dat hij zijn huis langs den gewonen uitgang niet meer kon verlaten. Door een slaapkamerraam gelukte het hem met zijn vr^uw veilig uit het huis te komen. Eenige kleedingstukken en een cas sette waren de eenige voorwerpen, die mede genomen konden worden. De geheele café inboedel ter waarde van 7000 is vernield. Ongeveer 300 rieten stoelen, tafels enz. zijn een prooi der vlammen geworden, terwijl de heer Koster door het verlies van zijn geheele correspondentie betreffende zijn café en scheepsbevrachtersbedrijf gehandicapt is. Omstreeks 5 uur was de brandweer het vuur meester. De oorzaak van den brand is ver moedelijk te wijten aan den kachel. EEN GEMEENTE IN FINANCIEELE MOEILIJKHEDEN. BEERTA. (V. D.) Doordat de geldmidde len der gemeente Beerta op 1 Januari jl. waren uitgeput, kan geen enkele betaling meer worden gedaan. De salarissen per 1 Januari konden niet meer ten volle worden uitbetaald, terwijl ook de gelden voor steun regeling en armenverzorging deze week niet raeer worden uitbetaald," tenzy door de re geering wordt ingegrepen. Door de gemeente is voor 1933 een rijksbijdrage geraamd op f 35.000. Aan het verleenen hiervan werden door de regeering verschillende voorwaarden gesteld, die in de laatste raadsvergadering schter bijna alle werden verworpen.

Vlissingse Courant | 1933 | | pagina 2