500 300 25 TT-* rrfti K EERSTE BLAD No.3 71e Jaargang •1933! WOENSDAG Uitgave: Firma F. VAN DE VELDE Lr., Walstraat 58-60, Vlissingen. Telei. 10. Postrekening 66287 4 JANUARI Verschijnt dagelijks, uitgezonderd op Zondag en algemeen erkende Christelijke Feestdagen GEMEENTEBESTUUR STADS- EN PROVINCIENIEUWS KERK- EN SCHOOLNIEUWS LUCHTVAART ©Smfp Rijdt Veilig FAILLISSEMENTEN BUITENLAND VLISSINGSCHE COURANT ABONNEMENTSPRIJSVoorVIissingenende gemeenten op Walcheren /2.20 per 3 maanden. Franco door het geheele rijk 2.50. Voor België, Duitschland en Frankrijk 3.80. Voor de ove rige landen bij wekelijksche verzending 13.80, met Zondagsblad 4.75. Afzonderlijke nrs. 5 ct ADVERTENTIEPRIJSVan 1 —5 regels 11.25iedere regel meer 25 cent. Bij abonnement speciale prijzen. Reclames 50 ctp. regel. Kleine advertenties van 1—5 regels 50 ct ledereregel meerl0ct(max. lOregels). Bij 3-maal plaatsing vanl 5regels 11. .alles tegen vooruitbetaling. De abonné's in 't bezit eener Polis, zijn GRATIS verze kerd tegen ongelukken voor gulden bij levens lange ongeschikt heid tot werken. gulden bij dood door een ongeluk. gulden bij verlies van een hand, voet of oog. gulden bij verlies van een duim gulden bit verlies van een wijsvinger gulden bit verlies van eiken anderen vinger AANGESLOTEN BIJ HET BUREAU VOOR PUBLICITEITSWAARDE, INGESTELD DOOR DE VEREENIGING „DE NEDERLANDSCHE DAGBLADPERS" Dit nummer bestaat uit 2 bladen leerplichtwet. Burgemeester en Wethouders van Vlissin gen herinneren ouders en verzorgers van leer plichtige kinderen (kinderen, die den leeftijd van 7 jaar hebben bereikt en dien van 14 jaar nog niet hebben overschreden), die om ge zondheidsredenen of wegens het genieten van huisonderwijs niet als leerlingen op een school voor lager onderwijs zijn ingeschre ven, aan hunne verplichting om daarvan aan gifte te doen ter gemeente-ssecretarie, le Af- deeling (kamer nr. 7) en wel vóór 1 Febru ari a.s. Vlissingen, 4 Januari 1933. Burg. en Weth. voornoemd, P. G. LAERNOES, L.B. De Secretaris, F. BISSCHOP schuldvorderingen. Burgemeester en Wethouders der gemeente Vlissingen verzoeken ieder, die nog iets te vorderen heeft van de gemeente Vlissingen over het dienstjaar 1932, de rekening (en) zoo spoedig mogelijk in te zenden ter. gemeente huize. Vlissingen, 4 Januari 1933. Burg. en Weth. voornoemd, P. G. LAERNOES, L.B. De Secretaris, F. BISSCHOP. hondenbelasting en onderhoud graven. Burgemeester en Wethouders van Vlissin gen herinneren eigenaars enz. van honden aan hun verplichting tot het doen van aan gifte en betaling der belasting daarvoor ten kantore van den gemeente-ontvanger (kamer nr, 1). Eveneens worden belanghebbenden bij on derhoud van graven er voor zoovel noodig aan herinnerd, dat ook zij het daarvoor verschul digde ten spoedigste ten kantore van ge noemden ontvanger moeten voldoen. Vlissingen, 4 Januari 1933. Burg. en Weth. voornoemd, P. G. LAERNOES, LJ3. De Secretaris, F. BISSCHOP. hinderwet. Verdaging der beslissing op een verzoek om vergunning. Burgemeester en Wethouders der gemeente Vlissingen gelet op het verzoek, onder dagteekening van 17 November 1932 ingediend door J. P. van Zweeden te Koudekerke, waarbij vergun ning wordt gevraagd tot het oprichten van een smederij, waarin zullen worden geplaatst een smidse met ventilator, welke wordt ge dreven door een electro-motor van 0.1 P.K. een snelboormachine, welke wordt gedreven door een opgebouwden electro-motor van 1 P.K. (draaistroom) en een slijpmachine, wel ke wordt gedreven door een ingebouwden, electro-draaistroommotor van l P.K., in het perceel kadastraal bekend gemeente Vlissin gen, sectio A nr. 2184, plaatselijk gemerkt Verkuijl Quakkelaarsfcraat nr. 54. Overwegende, dat de beslissing op dit ver zoek niet kan worden genomen, binnen den termijn, bepaald in art. 8, eerste lid, der Hin derwet, op grond dat het technisch onderzoek nog niet zijn beslag heeft gekregen. Gelet op art. 8, tweede lid, der Hinderwet Besluiten: De beslissing op voormeld verzoek te ver dagen. Vlissingen, 3 Januari 1933. Burg. en Weth. voornoemd, P. G. LAERNOES, L.B. De Secretaris, F. BISSCHOP. Gemeentelijke arbeidsbeurs. Bij den gemeentelijke dienst der arbeids bemiddeling alhier staan als werkzoekenden ingeschreven2 drukkers, 1 behanger, 1 uit voerder, 2 mastiekers, 1 betonwerker, 34 grondwerkers, 3 loodgieters, 2 mandenmakers, 21 metselaars, 21 opperlieden, 29 schilders, 8 stucadoors, 2 tegelvormers, 67 timmerlieden, 2 ververs, i voeger, 3 vlechters, 1 wagenma ker, 2 waterbouwkundig opzichters, 1 teeke naar bekend met werktuigkunde en bouw kunde, 1 machinaal houtbewerker, 4 meubel makers, 6 politoerders, 4 stoffeerders, 5 kleer makers, 1 wasscher, 3 schoenmakers, 663 me taalbewerkers (w.o. 279 tijdelijk werkloos), 1 bierbottelaar, 8 brood-banketbakkers, 3 koks 2 aides, 3 slagers, 1 tuinman, 8 magazijnbe dienden, 1 slooper, 1 besteller, 7 chauffeurs, 7 kellners, 3 loopjongens, 6 sleepers, 37 trans portarbeiders, 38 kantoorbedienden (w.o. 6 vrouwelijke), 3 teekenaars, 2 werktuigkundi gen, 1 musicus, 1 huishoudster, 1 kamermeisje, 2 werksters, 1 dienstbode, 12 portiers, loopers enz., 36 varensgezellen, (w.o. matrozen, sto kers, machinisten, stuurlui enz.) en 99 losse arbeiders. Totaal 1175 ingeschrevenen (w.o. 106 in de werkverschaffing). Vorige week 1176 perso nen. Alzoo een vermeerdering van 1 werkzoe kende. Het Nut. Op 16 Januari zal, blijkens achterstaande advertentie door het departement Vlissingen van het Nut, een filmavond worden gegeven. De hoofdfilm, waarbij de heer H. E. Temme, leider van den Nutsfilmdienst, de toelichting zal geven, bestaat uit een verzameling film opnamen, die laten zien, welke beteekenis de film voor de wetenschap en haar verbreiding kan hebben. Naast deze film van den heer J. C. Mol te Haarlem, wetenschap en film ge naamd, komen micro-opnamen, versnelde en vertraagde opnamen van ontluikende bloe men en snelbewegende voorwerpen, bene vens kristalisaties, gedeelten uit de vogel films van Burdet voor. Om het programma van den avond te vullen zullen ook gedraaid worden Winter in het Reuzengebergte en Beiersche kasteelen. Auto geslipt. Dinsdagmiddag is op den weg van de Oranjezon naar het dorp Serooskerke, een auto, waarin was gezeten de heer v. d. J., di recteur van de gasfabriek te Vlissingen en die bestuurd werd door zijn chauffeur, door een nog onopgehelderde oorzaak geslipt en met volle vaart tegen een langs den weg staanden boom gereden. De heer v. d. J. liep daarbij een ernstige hoofdwonde op en werd ter plaatse door cenige doktoren heelkundige bijstand verleend. Later werd de heer v. d. J. naar het St. Joseph ziekenhuis te Vlissingen vervoerd, alwaar de wond werd verbonden, waarna hij naar zijn woning werd overge bracht. De auto werd op last van de justitie in beslag genomen ten einde te worden onder zocht, terwijl de justitie zelve eenigen tijd na het ongeval per auto ter plaatse verscheen om een loco onderzoek jn te stellen. openbare leeszaal en bibliotheek Nieuwe aanwinsten. Ned. en inhet Ned. vertaal de romans: Bedford—Jones, H.d'Artagnan (vervo'g op De drie musketiers). Bowen, M.Ik zal handhaven (Johan de Witt en stadhouder Willem III). Fabricius, J.Melodie der verten (vervolg op: „Komedianten trokken voorbij"). Fallada, H.Wat nu, kleine man (hu mor. werkloozen-roman). Kyne, P. B.Cappy Ricks. Kyne, p. B.Cappy Ricks renteniert (ver volg). Kyne, p. B.De uitkijkpost in het San Dimaswoud. Naeff, T.Offers. Nève, E. deIn den strik (gevangenisle ven in Frankrijk). Orczy, Bar.sse: De roode Pimpernel (Fran- sche revolutie). Orczy, Bar.sseIk zal het vergelden (ver volg). Schendel, A. vanJan Compagnie (leven in Ned.-Indië in de eerste jaren der Oost- Ind. Comp.) St. Exupery, A. deNachtvlucht (vliege niersleven). Engelsche romans: Wallace, E.The man at the Carlton. Kinderboeken Fröschel, G.Admiraal Bobby (jongensb.) Populair wetenschappe- 1 y k e werken: Brown, M. RichmondOp reis naar het onbekende (1925), Geïll. DomvilleFife, Ch. W.Onder de wilden aan de Amazone (1926). Geïll. Doolaard, A. den De wilden van Europa (reisbeschr.) 1932. Geïll. Fried, F.De ineenstorting van het kapi talisme (1932). Kloos, w.Verzen4e dr. 1932. Geïll. Kruif, P. de Bacteriën jagers figuren u;t den strijd tegen het oneindig kleine2e. dr. 1929. Geïll. Last, J.Verleden tijdverzen. 1932. Latzko, A.In het verloren paradijs (reis >schr.) 1932. Geïll. Lehmann Russbüldt, O.De bloedige in ternationale der bewapeningsindustrie2e dr. (1932). Miep Practische kleeding, 1932. Geïll. Pierson Jr., J. L.Japan als wachter der beschaving. 1932. Geïll. Polak, M. V.Inleiding in de economie 2e dr. 1932. Praag, S.Wij en de dieren. 1932. Geïll. (Bevat ook dierenverhalen). Vraagstukken, Godsdienstigedoor Nete lenbos, Roessingh, Wagenaar, e.a. 1920. Waldorp, H.Onze Nederlandsche loco motieven in woord en beeld (1932). Wibaut, J. P.De bouwsteenen der ma terie. 1924. Wibaut—B(erdenis) van Berlekom, M., en F. M. WibautWordend huwelijk2e dr. 1932. Wordend of verwordend huwelijk Pro R. Kuyper. Contra: Red. van „De Tijd" 1932. In de leeszaal: Wijk, H. van: Gisteren nog misdaad.... heden Een bundel anti-oorlogsteekeningen van F. Masereel (1932). Diploma boter. Aan de Coop. Melkinrichting en Stoom- zuivelfabriek „Walcheren" werd ook over het jaar 1932 weer een diploma toegekend voor de inzendingen boter, welke regelmatig over het geheele jaar plaats hebben op de keu ringen, welke door den Brabantschen Zui- velbond worden gehouden. MIDDELBURG De burgemeesters-vacature. Toen op 12 December de heer mr. A. A. de Veer, die op 2 Januari den heer P. Dumon Tak zou opvolgen, plotseling door den dood werd weggerukt, verwachtte men in vele kringen, dat de Ministerraad aan wien in deze de benoeming is, spoedig een nieuwen burgemeester van Middelburg zou aanwijzen, omdat de heer Dumon Tak reeds in Juli zijn ontslag had aangevraagd en men toch vijf maanden heeft gehad om geschikte personen te zoeken. Dat dit echter niet makkelijk schijnt te gaan, bleek reeds bij de benoeming van den heer mr. De Veer, die niet had ge solliciteerd, doch wien de regeering zelf had aangezocht voor deze functie. En ook nu zijn wel weer enkele namen ge noemd, maar officieel verneemt men toen niets en houdt men de bevolking opnieuw in groote spanning over richting m persoon van den burgervader. Voor allerlei zaken is ech ter een spoedige beslissing wel gewenscht. Het aantal werkloozen. Het aantal werkloozen bij de werkver schaffing te Middelburg bedroeg op 31 De cember 933, w.o. 7 vrouwen. By de werkver schaffing zijn thans 95 arbeiders te werk gesteld. Er is thans begonnen met de werk verschaffing in het duingebied van de wa terleiding aan de Oranjezon. OOST- EN WEST-SOUBURG Nieuwjaarscollecte. De gehouden Nieuwjaarscollecte alhier, heeft opgebracht 288.75. Bedeeld is uitslui tend in natura en wel aan 59 gezinnen. Aantal werkloozen. Het aantal werkloozen te Oost- en West- Souburg bedroeg op 30 November 248. Ge durende de maand December werden inge schreven 59 en afgeschreven 30 werkloozen, zoodat op 31 December 277 personen als werkzoekenden stonden ingeschreven. Gevonden voorwerpen. Inlichtingen zijn te bekomen omtrenteen armband bij Janse, Buteuxstraat B 196 een zwarte boerinnedoek by wed. Pies, Vlissing- schestraat B 292 BRESKENS Benoeming tijdelijk onderwijzeres. Tot tijdelijk onderwijzeres aan de b on dere school te Breskens is benoemd mij Brakman te Groede. HOEDEKENSKERKE. Diefstal. Tijdens de afwezigheid der bewoners, die naar de kerk waren, is Zondag diefstal ge pleegd in een woning staande in den polder in de gemeente Hoedekenskerke. Inbraak werd niet gepleegd zoodat t vermoeden be staat dat de daders met valsche sleutels zijn binnengekomen. Aangezien eenige personen op het tijd stip van den diefstal, de gebroeders B« uit 's-Gravenpolder, in de omgeving van de wo oing zyn gezien, heeft de politie termen ge vonden beiden aan een verhoor te onderwer pen. Een hunner werd aangehouden. In de woning werden vermist een kinderspaarpot met 4 en een portemonnaie met 5. TERNEUZEN Drinkwatervoorziening van Zeeuwsch- Vlaanderen. In een gisterenmiddag onder voorzitter schap van mr. P. Dieleman te Ter Neuzen gehouden algemeene vergadering van aan deelhouders in de Zeeuwsch-Vlaamsche Wa terleiding-Mij., welke werd bijgewoond door vertegenwoordigers van 21 deelnemende ge meenten uit Oost- en West-Zeeuwsch-Vlaan deren en o.a. ook door den heer KruII, di recteur van het rijksbureau voor drinkwater voorziening te 's-Gravenhage, is op voorstel van de commissarissen der maatschappy met op één na algemeene stemmen tot ontbin ding der maatschappij besloten. Er is een liquidatie-commissie benoemd om de zaken verder af te wikkelen. Onmiddellijk na afloop van deze vergade ring is een nieuwe maatschappij opgericht onder denzelfden naam, eveneens ten doei hebbend geheel Zeeuwsch-Vlaanderen in de toekomst van drinkwater te voorzien. In deze maatschappij wordt deelgenomen door de gemeenten Ter Neuzen, Hulst en Sas van Gent uit Oost Zeeuwsch-Vlaanderen en Breskens, Oostburg en Aardenburg uit West Zeeuwsch-Vlaanderen. De aandeelen zyn oij het passeeren der akte volgestort. Als com missarissen der nieuwe maatschappij treden op de heeren B. Truffino, burgemeester van Hulst (voorzitter), L. W. G. Hoefnagels, bur gemeester van Sas van Gent (vice-voorzit- ter), J. Huizinga, burgemeester van Ter Neu zen, Overmaat, burgemeester van Aarden burg en mr. Dieleman namens Ged. Staten van Zeeland. Als statutair directeur fungeert de heer Zonnevylle, gemeente-secretaris van Ter Neuzen. Voorloopig zal worden getracht een wa terleiding tot stand te brengen voor de ge meenten Ter Neuzen en Sas van Gent, waar- by met uitbreiding ook tot de andere ge meenten in Oost- en West Zeeuwsch-Vlaan deren rekening wordt gehouden. Vrijwillige voldoening van belasting. De minister van financiën maakt bekend, dat ten behoeve van 's ryks schatkist wegens over vorige jaren te weinig betaalde belas tingen naar inkomen en/of - vermogen (gewe- tensgeld) is ontvangen by den ontvanger der directe belastingen te Terneuzen 41.66. Geref. Gem. Bedankt voor het beroep naar Paterson (Ver. Staten) door ds. M. Heikoop te Utrecht. Vacantie-oorden vanwege den Bond van Ned. Predikanten. De Bond van Nederlandsche Predikanten heeft opgericht een vacantiebureau, dat zich ten doel stelt predikanten of hun huisge- nooten, voor wie het verblijf in een recrea tie- of reconvalescentie-oord gewenscht is, in staat te stellen eenigen tyd in een bin nen- of buitenlandsch vacantie-oord door te brengen. Het eerstvolgend orgaan van den bond zal dienaangaande nadere mededeelin- gen bevatten. De eerste door het vacantiebureau gesloten overeenkomst op gunstige voorwaarden gaat reeds in op 1 Januari 1933. Deze betreft een verbiyf te Lugano. De duur van het verblyf is gesteld op 10 dagen, maar kan voor recon valescenten tot 20 dagen worden verlengd. Overgangen. Een beeld van den stand der confessie verschuivingen in Duitschland bieden de zoo juist gepubliceerde cyfers over 1930, waaraan wy ontleenen, dat in Duitschland in 1930 16302 R.-Kath. naar de Protestantsche kerk en van de Protestantsche kerk 9190 leden naar de Roomsch-Katholieke zyn overgegaan. Middelbaar onderwys. By Kon. besluit van 31 December is aan M. Klok, op zyn verzoek, ervol ontslag verleend als tydèiyk leeraar aan de R.H.B.S. te Ter- neuzen en is tydelyk benoemd tot leerares aan die school mej. M. H. van Eek, te 's-Gra- venhage. Een langzame vlucht. Naar de „Evening Standard" uit Auckland in Nieuw-Zeeland verneemt, is mej. Me> Spinks, een Engelsche vrouw, voornemens dit jaar een langzame reis per vliegtuig te ma ken van Java naar Engeland. Zij wil 29 Maart van Soerabaja vertrekken en er vier maanden over doen. Zy heeft zich verzekerd van een Gipsy Mothvliegtuig en van den steun van den vlieger Alan Cameron. Zelf leert zy ook vliegen. Als passagier heeft zij al heel wat afgevlogen. Sinds zij in Februari uit Zuid- Afrika in Australië kwam, is zy al honderd uur in de lucht geweest. In September is zy over Centraal-Autralië gevlogen, van Bris bane naar Darwin en terug, een afstand van ongeveer 8000 K.M. Ter verklaring van haar nieuwe plan zegt zy, dat zij de gemakkelykste manier van reizen gekozen heeft ter bezich tiging van de ongemakkelijkste landen. De rechtbank te Middelburg heeft heden in staat van faillissement verklaard J. Poppe, landbouwer te Meliskerke. Rechter-commissaris mr. Th. Portheine. Curator mr. T. G. W. baron thoe Schwart- zenberg en Hohenlansberg, advocaat te Mid delburg. katholiek-vlaamsch autonomisch kartel. De correspondent van „het Vad." te Brussel meldt Te Sint Niklaas-Waas, de belangryke Oost- Vlaamsche industriestad, is een overeen komst getroffen tusschen de katholieke frac tie in den raad en het eenige Vlaamsch-na- tionalistische raadslid, dr. Verniers, ten einde samen het bestuur der stad in handen te nemen. De vorige raad was samengesteld uit 13 katholieken en 8 socialisten. De nieuwe raad telt U katholieken, 1 Vlaamsch autono mist en 11 socialisten. Zonder de hulp van den Vlaamschen autonomist was dus alle katholiek bestuur onmogelijk geworden. Het accoord bepaalt, dat dr. Verviers wethouder wordt van den openbaren onderstand, de stedelijke hygiëne,enz., dat twee, wegens ac tivisme ontslagen ambtenaren opnieuw in dienst zullen worden genomen of gepension- neerd zullen worden, dat in alle omstandig heden het Vlaairsche Kruis zal gelyk gesteld worden met het Belgische Roode Kruis, dat de verplichting tot deelneming aan Belgische patriotische feesten voor het personeel in stedelyken dienst (ambtenaren, onderwyzers, e.a.) ophoudt te bestaan en dat by het aan stellen van nieuw personeel, één benoeming op drie door den Vlaamsch-nationalistischen wethouder zal mogen worden gedaan. Dit ac coord zal ongetwyfeld in alle politieke krin gen opzien baren. herziening van de vredes verdragen. In een artikel over de uitwerking der Duitsche rechtsgelykheid schryft de „Ere Nouvélle", dat door het verdwynen van den Poolschen corridor de economische toestand van Duitschland niet beter zou worden. Na wyziging van de Oostgrens zou Duitschland ook teruggave van zyn koloniën verlangen. Waarschynlijk zou Engeland zich daartegen veel energieker verzetten dan tot nog toe het geval is geweest. In elk geval kunnen de overdreven eischen van Duitschland niet by dragen tot een spoedige verzoening van Europa en tot een internationale samenwer king, die het begin van elk economisch her stel is. De „Republique" is in tegenstelling hier mee van meening, dat de Fransche regee ring zoo spoedig mogelyk een ruime revisie-

Vlissingse Courant | 1933 | | pagina 1