Vlissingsche Courant PLOUVIER HEEFT DE SCHOENEN TWEEDE BLAD GEMEENTEBESTUUR FEUILLETON Op zoek naar een Bruid BINNENLAND LAND- EN TUINBOUW van de van Dinsdag 3 Januari 1933. No. 2. GENEESKUNDIGE VERZORGING VAN ON- EN MINVERMOGENDEN. Burgemeester en Wethouders van Vlissin- gen; maken bekend, dat met ingang van 1 Ja nuari a.s. de geneeskundige verzorging van on- en minvermogenden te Vlissingen als volgt geregeld z-,1 zijn a. Geneeskundige hulp buiten zieken huizen De vaste ondersteunden van Maatschappe lijk Hulpbetoon zijn verzekerd bij het Alge meen Afdeelingsziekenfonds Walcherenvoor geneeskundige hulp wenden zij zich tot den door hen gekozen geneesheer. De tijdelijke ondersteunden van Maat schappelijk Hulpbetoon ontvangen genees kundige hulp van den gemeentegeneeskundlge (dokter R. Grippeling of diens plaatsvervan ger dokter A. P. Smitt) op vertoon van --en bewijs afgegeven door het Bureau voor So ciale Zaken b. Verloskundige hulp. De vaste ondersteunden van Maatschappe lijk Hulpbetoon ontvangen verloskundige hulp vanwege het Algemeen Afdeelingszie kenfonds Walcheren. De tijdelijke ondersteunden van Maat schappelijk Hulpbetoon ontvangen verloskun dige hulp van een der in deze gemeente ge vestigde vroedvrouwen op vertoon van een bewijs afgegeven door het Bureau voor So ciale Zaken. c. Verpleging In een ziekenhuis. Zij, voor wie verpleging in een ziekenhuis 'noodzakelijk is en die geheel of gedeeltelijk voor rekening der gemeente in een ziekenhuis wenschen te worden opgenomen of die aan spraak meenen te kunnen maken op genees kundige hulp in een ziekenhuis (internist, chirurg, röntgenoloog enz.) van gemeente wege, wenden zich onder overlegging van een bewijs van den huisarts tot den Administra teur van het Bureau voor Sociale zaken, on der "mededeeling in welk ziekenhuis zij wen schen te worden opgenomen. Het bewijs van den huisarts kan ingeleverd worden op Maandag, Woensdag, Donderdag, Vrijdag en Zaterdag, des morgens tusschen 9 uur en 9.30 uur en op Dinsdag, des namiddags tusschen 5 uur en 5.30 uur. In spoedgevallen geschiedt de opname In een ziekenhuis rechtstreeks op een verklaring van den huisarts. De controleerende geneesheer, Dr. W. F. Th. van der Bijl, of diens plaatsvervanger dokter R. Grippeling, beslist zoo mogelijk In overleg met den huisarts over de al of niet opneming in een ziekenhuis en in spoed gevallen of de opneming noodzakelijk was. Zoo spoedig mogelijk wordt beslist of a. de verpleging in een ziekenhuis voor rekening der gemeente zal geschieden en zoo ja, hoe veel de bijdrage in de verpleegkosten zal be dragen b. geneeskundige hulp (internist, chirurg, röntgenoloog enz.) van gemeentewege zal worden verstrekt. Het bedrag der bijdrage wordt met 25 Verminderd voor degenen, die zich hebben verzekerd bij een vereeniging voor ziekenhuis- verpleging, doch wier recht op uitkeering een einde heeft genomen (uitgetrokken). De voldoening der bijdrage geschiedt per Week en bij vooruitbetaling. Personen, lijdende aan tuberculose, moeten alvorens in een ziekenhuis te kunnen worden opgenomen, zich eerst bij een consultatiebu reau laten inschrijven. Vlissingen., 31 December 1932, Burg. en Weth. voornoemd, P. G. LAERNOES, L.B. De Secretaris, F. BISSCHOP. EEN VROOLIJKE LIEFDESROMAN VAN BERTA RUCK. (Nadruk verboden 25) Moeder zegt, dat het voor een R.A.T.- meisje moeilijk is, om verliefd te worden. Geen van de gewone jonge mannen, die pij pen rooken en groote sportschoenen dragen, kan in de schaduw staan van het wonder baarlijke creatuur, dat zij zich in haar ver beelding van een aanbidder heeft gevormd. Zij zijn voor haar van veel minder belang dan haar muziek, palet of pen. Zooiets noe men ze „met je kunst getrouwd zijn". Ik geloof, dat Daisy beter met den brug genbouwer kon getrouwd zijn. Je kan hem een gewonen jongen man noemenmaar hij 2iet er goed uit en heeft een heel mooie stem. Bovendien is hij een liefhebber van al wat kunst betreft. Als het nu maar niet tien dagen voor dat vervelende examen was. Want dat examen is een hooge steenen muur, die haar belang stelling voor de buitenwereld tegenhoudt. Ik slaakte juist de verzuchting „O, waren die examens maar nooit uitge vonden", toen wij aan het eind van onze reis waren en ik onder een mooien sterren hemel met den bruggenbouwer ons tuin paadje opliep. Nieuwjaarsreceptie ten Hove. H. M. de Koningin heeft gisterenmiddag té 12 uur ten Paleize Noordeinde de dames en heeren van het corps diplomatique en van het Permanente Hof van Internationale Ju stitie in de gelegenheid gesteld Haar hun nieuwjaarswenschen aan te bieden. Te 6.15 uur verleende H. M. hiertoe de ge legenheid aan de daarvoor volgens gebruik in aanmerking komende Nederlandsche autori teiten en de dames en heeren van de Hof houding., Na de ontvangst van het corps diploma tique door H. M. de Koningin heeft Prinses Juliana eenige gezanten met hunne dames ontvangen, die nog niet aan H.K.H. waren voorgesteld. Invaliditeitswet en ouderdomswet 1919. Op 1 December werden 22.384 weduwrenten en 13.422 weezenrenten krachtens de invali diteitswet genoten, terwijl op genoemden da tum krachtens artikel 373 van die wet 99.280 personen in het genot waren van een als vrucht van hun verzekering verkregen ouder domsrente van drie gulden per week. Voorts genoten 38.923 personen een invali- diteitsrente, als bedoeld in artikel 71 van die wet. Krachtens artikel 24 van de ouderdomswet 1919 waren op vorengenoemden datum 132.224 personen in het genot van een als vrucht van hun verzekering verkregen ouderdomsrente van drie gulden per week. Het vervaardigen van nestkasten voor nuttige vogels. De Plantenziektenkundigen Dienst vestigt de aandacht van hen, die den vogelstand in bosschen en parken willen bevorderen, erop, dat het nu tijd is om de daarvoor benoodigde nestkasten te doen vervaardigen ten einde deze in Februari op te kunnen hangen. In Mededeeling nr. 17 van dezen dienst Vogelcultuur door middel van nestkasten, zijn alle gegevens vermeld, die noodig zijn bij het. vervaardigen, plaatsen, onderhouden en even tueel controleeren van deze nestkasten o.m. de maten van alle onderdeelen dezer nest- kastjes. Voor instellingen die voor eigen gebruik, voor werkverschaffing - of voor opvoeding nestkasten in grooter aantal willen vervaar digen, worden modellen van de meest ge bruikte kasten tegen kostprijs verkrijgbaar gesteld. Men wende zich daarvoor tot den Plantenziektenkundigen dienst te Wagenin- gen. 6 JANUAR1 1533 6 JANUAR11933 Ende descopereert niet I Niet zoo heel lang geleden heb ik te Gent aandachtig bestudeerd de nobele trekken en sprekende oogen van onzen grooten Zwijger wiens geboortedag 6 Januari 1533 op 't slot Dillenburg aan dankbaar Nederland, zoo onnoemelijk veel aan hem verplicht, niet onopgemerkt zal voorbijgaan. Evenals aan talrijke, grootsche figuren uit de wereldgeschiedenis, werd ook hem, den kampioen onzer vrijheid, de critiek niet ge spaard. Beoordeelen en desnoods veroordeelen blijft echter gemakkelijk, doch daden verrichten, waartegen het nageslacht in eerbiedige be wondering opziet, dat is wat anders „La critique est aisée, mais l'art est difficile." Welnu, zoo'n man van de daad, onwan kelbaar vertrouwend op betere toekomst te midden van diepe duisternis, zelfs in de hachelijkste omstandigheden nooit weife lend, is onze Vader des Vaderlands geweest. Bij zijn vertrek naar Spanje te Vlissingen m 1559, voegde Filips den prins hem deze, voor een vorst van zijn rang, grievende en belee- digende woorden toe„No los estades, do, Ja, ik had hem gevraagd weer bij ons te komen soupeeren, want ik wist, dat zij iets voor mij klaar gemaakt zouden hebben en dat een jonge man in plaats van tongen worst liever een ander soort menu gebruikt. Zoodra ik de huisdeur had geopend was het eerste, wat ik zag, mijn kleinen neef Harry in z'n pyamahij keek blij, geheim zinnig en vreesachtig, toen hij zijn wip neusje snuivend in de lucht stak. Achter hem kwam nog een miniatuur pyama, waar het hoofd en de bloote voeten van den klei nen Cecil uitstaken. „D'r is iets ergs gebeurd, Joey", gilde de schrille stem van Harry met een soort ver rukking. Iedereen weet, hoe overdreven kleine jongens zijn, als zij verslag uitbrengen over een ongeluk. Zij begrijpen het niet en vinden het eenvoudig leuk, omdat het iets bijzonders is. Voor de tweede maal dien dag stond mijn hart bijna stil. Ik dacht onmiddellijk aan vader, die in het heetst van het gevecht was geweest. Dan dacht ik aan moeder in Parijs. Ik voelde, dat ik door iets stevigs om mijn middel werd vastgehouden en ondersteund. Later heb ik begrepen, dat het de khakiarm van den bruggenbouwer is geweest. „Wie van beiden is het vroeg ik hjjgenr als in een nachtmerrie. Achteraf beschouwd was het wel eigen aardig, dat ik de mogelijkheid niet had ver ondersteld, dat mijn verloofde iets had kun nen overkomen. „Wien is er wat overkomen, kinderen do(Niet de Staten, maar gij, gij Do monarch, in aristocratische ongenaakbaar heid en onfeilbaarheid te midden van het slaafsche Spaansche volk opgevoed, doorzag ditmaal, wie zijn geductttste tegenstander zou blijken in den bloedigen strijd voor het handhaven der aloude rechten en waarbor gen men beschouwe hunne waarde in het licht van dien tijd tegen brutale over macht en despotische dwang. Op het keerpunt zijns levens gekomen lonkten aan de eene zijde rijkdom, eer en onderscheidingen Oranje toewat hem ech ter te wachten stond, indien hij op 't be slissend oogenblik de partij bleef houden van t verdrukte volk, mag voor een man van zijn kennis en doorzicht geen geheim worden genoemd. Toch heeft hij niet geaarzeld en Nederlander thans van de edelste hoedanigheid vervolging, smaad en dagen vol rampspoed en ellende verkozen boven vergulde kluisters in de schaduw van een koninklijken troon De critici, waarvan er velen zich verdiepen in vrijwel derderangs feiten, anderen weer in zijpaden verdwalen of door de boomen het woud niet zien, zou men gevoegelijk heel nuchter kunnen vragen Heeft de Vader des Vaderlands, die verder zag dan zijn eeuw en wiens denkbeelden hoog uitgingen boven fanatisme of bekrom penheid, ander stoffelijk loon ontvangen voor zijn onbezweken trouw aan de zaak van een, door tweespalt en egoïsme zelfs in t barnen des gevaars nog menigmaal helaas verdeelde natie, dan de pistoolschoten van een gehuurden moordenaar Is de man, wiens veege lippen in de uiter ste stonden prevelden„Mon Dieu, ayez pitié de moi et de ce pauvre peuple" (Heb medelijden, o God, met mij en dit arme volk) niet waard, dat de zonen van datzelfde volk aan de nagedachtenis van den kampvechter voor hunne onafhankelijkheid den tol van eerbiedige bewondering en vereering niet ont houden Wat voor lot zou ons Noord-Nederlanders toch beschoren zijn geweest, hadde vader Willem de zaak laten „vlotten" Geslingerd waarschijnlijk tusschen de grootmachten van Europa, in half-afhankeiyken toestand ver waarloosd en eeuwen versuft en verkwijnd in een voor ons ras diep vernederenden toestand, zooals met België Is geschied. Wie zich aan een ander spiegelt, spiegelt zich zachtMen vergete dit niet. 4,Die Weltgeschichte ist das Weltgerlcht", schreef de beroemde Duitsche historicus Leopold von Ranke eens. Welnu, voor die vierschaar verschijnt de ridderlijke figuur van dezen eminenten Nassauer als een tweede„chevalier sans peur et sans re- proche". Toen wy ouderen In 1880 de hoogste Wassen der scholen met talrijke scharen overbevolkten was de „histoire bataille" schering en Inslag van 't geschiedenispro gramma. Men slaat nu een anderen koers in, waaraan de vrees voor overdreven chau vinisme met zijn bedenkelijke gevolgen niet vreemd is, doch immer blijft een eereplaats voorbehouden aan den vorst, grondlegger van het hechte staatsgebouw voor een klein land, waarvan de dichter in bezieling ge tuigde „Eenmaal t gezegendst op aard Wij onderwijzers vooral, die het zaad uit strooien in het gemoed der blozende „spes patriae", om gave vruchten voor de groore Nederlandsche samenleving te zien rijpen, zullen ongetwijfeld in grooten getale den 6en Januari niet verzuimen den edelen Zwijger te herdenken, wien het slechts ge gund was de eerste stralen van het gulden morgenrood der vrijheid te zien flitsen tegen den nog, van onheilswolken zwanger neer hangenden, politieken hemel E. J. MICHIELSEN. Hoofd eener openbare school. Sas van Gent, 3 Januari 1933. Zij sprongen en scharrelden als in eén waas voor myn verbasterde oogen, zoodat het wel leek, of er een dozijn rakkers om mij heen huppelden en op eens schreeuwden zy tegelyk ,,'t Is Daisy Daisy Onze lieve, knappe artistieke Daisy, voor wie ik, onder het naar huis ko men zulke goede plannen had gemaakt. „WatWaar is zy „In t salon, Joey Ik maakte den arm van den bruggenbou wer los. Dan liet ik hem en de rakkers in de hal en stormde het salon binnen, om te zien, wat er met myn zuster was gebeurd. XIV. Een welkom ongeval. Met één sprong was ik by haar. De arme Daisy zat op de sofa, bleek en met een pyn- lijk trekje op haar frisch snuitje. Goddank, zy leefde nog I En naast haar stond onze trouwe Betty, verbandgaas om Daisy's hand windend. „Wat is er gebeurd Wat is het riep ik buiten myzelf van angst en nieuwsgierig heid, zooals te begrijpen is. „Wat heb je gedaan, Daisy „In mijn vinger gesneden. En in myn cluim „Ik liet mij in den stoel naast haar val- ien. een zware zucht van verlichting ont snapte myn borst. Hier deed zich een gun stige gelegenheid voor. „In je vingkr gesneden Naar de kinderen te oordeelen, dacht ik, dat het iets veel er- gers was riep ik, terwyl de bruggenbouwer Kopersulfaat, Dit is een artikel, dat door land- en tuinbouwers steeds meer wordt ge bruikt, waarom we er iets over willen zeggen. Vele landbouwers hebben er de laatste jaren kennis mee gemaakt, omdat het grondonder zoek uitwees, dat op hun akkers de ontgin ningsziekte heerschte, waartegen kopersulfaat wordt aanbevolen in een hoeveelheid van 50 tot 100 K.G. per Hectare. Het moet voor dit doel kristalfyn zijn, niet stoffijn of gemalen, omdat het dan minder goed strooibaar is en by overbemesting aan de bladeren blijft han gen, waardoor schade veroorzaakt wordt Overbemesting met kopersulfaat past meu alleen dan toe, wanneer men de ontginnings ziekte waarneemt in het gewas, en te voren niet wist, dat de grond ziek was. Is dit wel bekend, dan strooie men het zout vóór of direct na het zaaion, dus wanneer de plantjes nog niet boven den grond staan. Dit geldt zoowel voor zomer- als voor wintergewassen. Op grasland dient men het kopersulfaat toe in de wnitermaanden, wanneer het gras droog en de grond niet bevroren is. Kopersulfaat wordt voorts aangewend ter bereiding van bespuitingsmiddelen en wel in tweeërlei vorma. als Bordeausche pap (kopersulfaat met kalk) en o. als Bourgondische pap (ko persulfaat met watervrye soda). Bordeausche pap wordt in 2 sterkten toegepaststerkte 11/2 iy2 K G. kopersulfaat -f 1 K.G. on- gebluschte kalk op 100 L. watersterkte 1 koper sulfaat 0.7 K.G. (7 ons) ongebluschte kalk op 100 Liter water. Men bluscht de kalk (langzaam het water, by scheutjes toevoegen) en mengt het in een houten vat met water aan tot 50 L. Voeg daarbij 50 L. water, waar in het kopersulfaat is opgelost. Men denke er aan het kopersulfaat in de kalkmelk te gieten en niet omgekeerd. Deze pap wordt gebruikt tegen tal van zwamziektenin den ooftbouw, de boomkweekery, de groetenteelt en ook in den landbouw tegen de aardappel ziekte. Voor deze ziekte wordt echter veel ge bruik gemaakt van Bourgondische pap sterkte l'/2 K.G. kopersulfaat K.G. (71/2 ons) watervrije soda op 100 L. water, of sterkte 1 1 K.G. kopersulfaat watervrye soda op 100 L. water. Onder den naam van „normaal" pappoeder wordt een mengsel van kopersulfaat en watervrye soda de goede verhouding in den handel gebracht dit is wel gemakkelyk, doch de aanschaffing is niet aan te bevelen beter is het de grond stoffen afzonderlijk te koopen en later zelf te mengen. Ten slotte zij vermeld, dat kopersulfaat ook nog gebruikt wordt als strooimiddel tegen slakkenéén deel kopersulfaat wordt ge mengd met 20 doelen fijngemalen kainiet, patentkali of fijne kalkin den vroegen morgen, als de slakken nog kruipende zijn, wordt het mengsel uitgestrooid 400 K.G. per H.A. Wie een volledige beschrijving wenscht, schaffe zich voor 15 ct. aan, de brochure „De Aardappelziekte" bij den Plantenziektenkun digen Dienst te Wageningen postrekening nr. 18018. Wat moet men aan mestvarkens voeren rauwe of gekookte aardappels Deze vraag is al dikwijls gesteld en telkens komt ze weer naar voren. Een positief antwoord is er op gegeven door de voederproef in 1923 genomen op de proefboerderij te Ruhlsdorf (Duitsch- land). Men nam daar een proef met loop varkens, die een gewicht hadden van plm. 110 pond een vóórproef van twee maanden diende om de dieren aan rauw voedsel te ge wennen, in die periode werd gegevenper dag 1 K.G. krachtvoer, bestaande uit 0.2 K.G. gerst, 0.5 roggezemelen, 0.15 K.G. droge gist en 0.02 K.G. geslibd krijt, benevens rauwe voederbieten en haverkaf naar behoefte. Bij de eigenlijke proef werden de varkens in 4 groepen verdeeldde 4 groepen waren na- tuurlyk zoo gelykmatig mogelyk. Zy ontvin gen alle als grondrantsoen0.7 K.G. gerst, 0.15 K.G. vischmeel, 0.15 K.G. droge gist en 0.02 K.G. geslibd krijt. Naar behoefte kregen de dieren verder aardappelengroep 1 ge kookte groep 2 1/3 gekookte en 1/3 rauwe groep 3 1/3 gekookte en 2/3 rauwegroep 4 binnenkwam met aan iedere hand een rak ker. „Alleen maar je vinger?" „Alleen maarriep Daisy bitter. Tranen kwamen in haar oogen. „Beerijp je niet, wat het beteekent, Joey Nu is het onmogelijk voor mij om te studeeren I Ik heb in den top van myn eersten vinger gesneden en ook nog in mijn duim, toen ik een pak nieuwe muziek sneed. Ik zal in geen week kunnen spelen. Ik zal zeker voor myn examen zak ken, Joey „Ja, 't is hard zei de luitenant van de pontonniers op zyn vriendelyksten, sympa thieken toon. „Ik had liever, dat ze al myn haar hadden afgesneden", klaagde Daisy snikkend, „of zelfs een oor Ik troostte haar natuuriyk zooveel ik kon en zei, dat het 't ongelukkigste ding was, wat haar had kunnen overkomen en dat ik er zoo ontdaan van was, dat ik niet wist, v;at ik zeggen moest En dat was ik ook.... in zekeren zin.Maar ziet u, ik kon er niets aan doen, dat een ze ker gevoel van vreugde my doorvoer, dat dit ongelukje Daisy nu juist overkomen was. En daarvoor had ik myn reden. Gedurende het souper, dat de bruggen bouwer zich uitstekend liet smaken, zegende ik het noodlot, dat Daisy belette haar oefe ningen voort te zetten. Van dat examen was geen kwestie meer. BestNu zou zy eens tyd hebben, om zich met iets anders, dan haar kunst bezig te houden. En myn hoop steeg hooger en hooger voor myn koppel plan en den bruggenbouwer. uitsluitend rauwe aardappelen. De uitkom sten der 5 weeksche proef waren niet twijfel achtig, maar zeer sprekend. De gemiddelde groei per dag en per dier was by groep 1 6.69 ons, bij groep 2 4.89 ons, bij groep 3 4.11 ons en bij groep 4 2.86 ons. Van de gekookte aardappelen werden de grootste hoeveelheden genuttigd, gemiddeld 7.8 K.G. per dag en per dier, tegen slechts 5.5 K.G. bij groep 4, de rauwkost-varkens. Het verbruik stond bij groep 2 en 3 hiertusschen opgemerkt moet worden, dat de gekookte aardappels steeds voor het eerst werden gegeten. Spijsver- rings-stoornissen als gevolg van de groote hoeveelheden rauwe rardappels kwamen niet voor. Bij de voederproef bleek derhalve, dat de groei regelmatig afneemt, naar gelang meer rauwe aardappels werden gevoederd, terwyi het aantal kilogrammen voedsel, dat noodig bleek voor 1 K.G. groei, belangrijk steeg, naarmate het percentage rauwe aard appelen toeneemt. Deze varkens waren op het verbruik van rauwe aardappels goed voorbe reid, en toch was het voederen van rauwe aardappelen zéér onrendabel. Bepalingen in den graanhandel. Niet alleen voor de zaakvoerders der coöperatieve landbouw-inkoopvereenigingen, maar ook voor bestuurders dier verschillende vereeni- gingen en vele anderen is het dienstig bekend te wezen met verschillende bepalingen, wel ke in den graanhandel gelden. Wij geven hier enkele, later meer 1 last tarwe is 2400 K.G., idem grutten 2100 K.G., idem boekweit 2100 idem grutten 2100 K.G., idem boedweit 2100 K.G., idem haver 1500 K.G., idem mais 2000 K.G., idem oliezaad 2040 K.G., idem (Indisch en Laplata) 1960 K.G., idem peulvruchten 1500 K.G., idem hennepzaad 1500 K.G. Een ton is 1000 K.G. „Boordvrij" beteekentde kooper verschaft laadruimte ter plaatse, waar het goed ligt, de verkooper betaalt het wegen, alsmede het overboord werken, of afdragen. „Van boord, uit lichter, of zolder ontvangen" de verkoo per betaalt het afleveren en het weegloon, de kooper het werkloon. „Boordvry gereden" de verkooper betaalt het wegen, het werkloon en het rijden naar de door den kooper aange wezen laadruimte, zoowel als het inladen in die laadruimte. „Wagonvrij of spoorvrij"de verkooper betaalt de kosten van wegen en leveren tot in den wagon, voor het stellen van welke wagon de kooper te zorgen heeft. Af dekken is voor koopersrekening. Wanneer het station, vanwaar de wagon op de plaats van aflading vertrekken moet, by den koop niet is aangegeven, heeft de verkooper daarom trent de keuze. B—r. Voor kleine tuinen. Nu het winter is wordqn onze kamerplan ten bijzonder gewaardeerd. Nu, bijzondere attentie mogen 21e, ook wat de verzorging be treft, thans wel hebben. Eerstens hebben onze planten in dezen donkeren tijd van het jaar behoefte aan daglicht. We komen ze hierin tegemoet door ze zooveel mogelyk voor onze vensters te plaatsen. Toch kunnen ze hier, juist in den winter ook wel eens gevaarlyk staan. Immers by strenge vorst is dan de kans voor bevriezen zeer grootdaarom zul len we des avonds de planten zoo noodig in veiligheid brengen vooral waar ze door het sluiten van overgordijnen van de kamer- warmte worden afgesloten. Kleinere planten, kan men dikwijls behoeden voor bevriezen door er courantenpapier omheen te doen voor grootere is dit niet uitvoerbaar. Ook heb ben onze planten vooral in den winter van veel stof te ïyden. Door het stoken van ka chels is de stofplaag dan grooter dan in den zomer. Planten met gladde bladeren als Palmen, Clivia, Aspidistra, Phalangium, Brommeliasoorten e.a. worden dan minstens eens per week met een vochtige spons van stof gezuiverd, waarbij we zorgen dat de bla deren niet beschadigd worden. Planten met fijne bladeren als Asparagus, Cocospalmpje, Carex e.a., kan men met een fijne bloemen- spuit schoonsproeien. Dit sproeien is ook goed om het bezwaar van de droge kamertempe ratuur te ondervangen. We doen het echter steeds op het midden van den dag, opdat de planten 's avonds weer droog zullen zyn. Het te gebruiken water moet kamertemperatuur hebben. Verder zorgen we dat de planten niet aan temperatuur-schommelingen worden blootgesteld.-Bijzondere aandacht vraagt het gieten in den winter. Door het weinige licht Ik moet zeggen, dat hij onder het souper byzonder vriendehjk voor haar was. Hij luisterde geduldig naar al haar klaagliede ren en het was, of elk woord hem zeer deed. Eindeiyk kwam er aan het klagen een einde en praatte zij over het ongeval niet meer, doch begon een levendig gesprek met hem over boeken. Ik ben totaal vergeten, welk boek zy niet gelezen had en dat hy zei, dat zy beslist moest kennen. Hoe dit ook zij, hy beloofde, dat hij het den volgenden dag zou brengen, als hy er op aan kon, dat zy het zou lezen. Met een spytig glimlachje zei Daisy „Ja, ik zal nu wel tyd hebben om te lezen." „En nog wel ergens anders voor", dacht ik by by zelf. Toen ik hem na het souper uitliet, zei de bruggenbouwer „Wy moeten probeeren uw zus een beetje op te vroolijken, want het Is een heele tegen slag voor haar." Hy praatte zoo harteiyk en sympathiek over haar arm verbonden handje en het mislukte examen en zoo meer, dat myn hoop op hun vereeniging bijna tot zeker heid oversloeg. Wat ben ik in mijn schilk, dat hy zoo met Daisy ingenomen is en het hem niet schijnt te kunnen schelen, dat zy zoo in de muziek opgaat. Hy is precies de man voor haar en zij is het ware meisje voor hem 1 (Wordt vervolgd.)

Vlissingse Courant | 1933 | | pagina 5