GEMENGD NIEUWS NOOTJES In de haven te Amsterdam kwamen, in 1982 binnen 3314 schepen, metende '22.456.389 M3-> tegenover 3758 schepen, met. 25.814.135 M3. in 1931. De totaal-opbrengst van de in het afge- loopen jaar aan den rijksafslag te IJmuiden geveilde visch bedroeg acht millioen gulden tegen 11 y2 millioen gulden in 1931. Sinds 1929 is de omzet steeds dalende geweestin genoemd jaar bedroeg hy 16.7 millioen; in 1930 14.5 millioen jn 1931 11.5 millioen en in 1932 slechts 8 millioen gulden. De Nederlandsche Seintoestellenfabriek heeft met ingang van a.s. Zaterdag 240 per sonen ontslagen. Naar de directie mededeelde zijn het slechts de personen, die in September en October jl. wegens de verwachte seizoen- drukte zijn aangenomen. Dit drukke seizoen is thans weder voorbij, zoodat men tot dezen maatregel gelijk gebruikelijk is in de sei- zoendrukte over ging. Een bekende Engelsche fabriek van schrijf machines heeft aan koning George van En geland bij gelegenheid van het jubilé der firma een schrijfmachine ten geschenke ge geven, die geheel uit goud is vervaardigd. Sf De vorige week zijn te Birmingham 87 per sonen aan griep overleden, tegen 30 in de daaraan voorafgaande week. De ziekenhui zen te Londen zijn meer dan vol met griep- lijders. Op 24 December waren in Frankrijk 271.853 w erkloozen ingeschreven. Dit aantal is zeer gering in vergelijking met andere landen. In ons land met ongeveer één vijfde van de bevolking van Frankrijk, hebben wij ruim 300.0.00 werkloozen. In het Chileensch gebied van de CordiUe- ros de los Andes, nabij de Argentijnsche grens, heerscht op het oogenblik groote hon gersnood. Ongeveer 2000 gezinnen worden door den hongerdood bedreigd. brengen om af te zien van den „Anschluss" door op zijn onderteekening te wijzen. Een slechte zaak, indien het ongeluk zou willen, dat wij later in een oorlog werden gewik keld waar zouden wij crediet vinden en grondstoffen, als benzine? Een slechte daad er was niets, dat ons van betaling vrij stelde. De door de Fransche wet gewaarborgde vervaltermijn was tot aan een nieuwe overeenkomst verschuldigd. Men heeft verkeerd gedaan te luisteren naar de reactionaire benden, die onder de ramen van het Palais Bourbon kwamen betoogen. Het Fransche volk is eerlijkzijn eerlijkheid heb ik willen verdedigen. Indien zich dit alles weer voordeed, zoo besluit Herriot zijn artikel zou ik precies zoo behandelen als ik gedaan heb. DE A.S. BIJEENROEPING VAN DEN RIJKSDAG. Men meldde gisteren uit Berlijn aan „het Vad." Het senioren-convent van den Rijksdag, dat Woensdagmiddag bijeenkomt, zal moeten bepalen, wanneer de volksvertegenwoordiging haar openbare beraadslagingen hervat. Het staat vast, dat zoowel de sociaal-democraten als de communisten de onmiddellijke bijeen roeping van den Rijksdag zullen verlangen. Wat de nationaal-socialisten zullen doen is nog onduidelijk, zij zouden, zoo verzekert men in bepaalde kringen, op een verdere verda ging van den Rijksdag aansturen, daar zij in de eerste plaats de in hun eigen gelederen bestaande conflicten wenschen op te lossen. Der rijksregeering schijnt het eigenlijk on verschillig, wanneer het parlement weder vergadert, zy zal het politieke debat niet ont wijken. Daar de nationaal-socialisten in de gegeven omstandigheden weinig voelen voor nieuwe verkiezingen, zal zij slechts met ont binding van den Rijksdag moeten dreigen, voor het geval de Hitlerianen haar moeilijk heden zouden trachten te bereiden. De huishoudelijke commissie van den Rijks dag is tegen 10 Januari bijeengeroepen. In deze bijeenkomst zullen de rijksministers van financiën en economische zaken de begroo ting toelichten. Het is echter niet geheel uit gesloten dat het senioren-convent Woensdag besluit het plenum zelf tegen 10 Januari bij een te roepen. In een dergelijk geval zouden de beraadslagingen der huishoudelijke com missie eigenlijk overbodig worden. De ge noemde ministers zouden dan hun verklarin gen namelijk even goed in de algemeene ver gadering van het parlement kunnen afleggen. De politieke godsvrede is heden geëindigd, zoodat thans weder politieke vergaderingen en betoogingen geoorloofd zijn. DE TOESTAND IN IERLAND. In den toestand in Ierland is plotseling een verrassende wending gekomen. Minis ter-president De Valera heeft in den afge- loopen nacht plotseling de ontbinding afge kondigd van den Dail Eirean, het Iersche parlement. De nieuwe verkiezingen zullen op 24 Ja- nuari a.s. worden gehouden en de nieuwe Dail zal op 8 Februari in zijn eerste zitting bijeenkomen. Het optreden van De Valera is klaarblij kelijk het antwoord op het dreigement van de Iersche arbeiderspartij om de regeering niet langer te steunen, wanneer de voorge nomen salariskorting der ambtenaren door gaat en van de voorgenomen vorming eener uit de oppositiegroepen- bestaande nationale partij. In een verklaring aai! de pers zegt De Valera dat de ontbinding van den Dail nietsv te maken heeft met de meeningsver- schillen tusschen de regeering en de arbei derspartij. Aan den tegenwoordigen. toe stand van onzekerheid moet echter met liet oog op de ontwikkeling der financiën en van het bedrijfsleven een einde komen. Zoolang Engeland gelooft dat de regeering—De Va lera ten val kan worden gebracht, bestaat geen mogelijkheid dat tot definitieve onder handelingen over de regeling van de En- gelschIersche kwestie kan worden over gegaan. ITALIAANSCH ALARM. De reis van den Franschman Malvy naar Mallorca geeft den Parijsehen correspondent van de te Turijn verschijnende „Stampa", aanleiding tot een alarmkreet. Malvy, zoo schrijft het blad, die een ver kenningsreis wil ondernemen langs de kust van Mallorca, is de man, van wien Frankrijk zich tot dusver steeds bediend heeft bij de militaire en politieke binnendringing van Spanje. Zijn reis is een bewijs, dat de plannen voor de oprichting van een uitsluitend voor Frank rijk bestemde vlootbasis op de Balearen zich in een vrij vergevorderd stadium moeten be vinden. Het zou buitengewoon gewenscht zijn, zoo gaat de „Stampa" voort, dat de regeering te Madrid verzocht werd om nauwkeurige in lichtingen over dit onderwerp, dat de ver houdingen in de Middellandsche Zee het on derwerp van een internationale gedachten- wisseling zouden uitmaken. In geval plannen bestaan de besprekingen voor een Fransch-Italiaansch vlootaccord t.e hervatten, mag deze nieuwe factor in geen geval buiten beschouwing gelaten worden, daar het geheele vraagstuk hiermede in een geheel ander daglicht komt te staan. SAMENWERKING TUSSCHEN HOOVER EN ROOSEVELT VERZEKERD. De correspondent van de „Times" in Wa shington meldt het volgende Er zijn teekenen voorhanden, die er op wij zen, dat een onopvallende doch afdoend wer kende manier van samenwerking tusschen de vertrekkende en de komende regeering ge vonden is, en dat het werk van de voorbe reidende commissie der economische wereld conferentie niet beïnvloed zal worden door de mogelijkheid, dat Roosevelt, na het overne men van het presidentschap in Maart a.s, eenige nieuwe eischen zal stellen. De vraag, waarin deze manier bestaat, be antwoordt de correspondent, naar Reuter verneemt, dat de aanduiding, dat zij niets te maken heeft met de reizen van Norman Da- vis, den Amerikaanschen. gedelegeerde ter ontwapeningsconferentie. De hoofdzaak is. dat voor de eerste maal sedert weken eenige hoop bestaat op een consequent Ameri- kaansch optreden in kwesties betreffende de buitenlandsche politiek. De correspondent voegt eraan toe, dat Roo sevelt tien vooraanstaande democraten bij zich heeft uitgenoodigd, om Donderdag a.s. met hem vraagstukken betreffende de bin- nenlandsche politiek te bespreken, o.a. de be- grcoting, steun aan den landbouw en het drankverbod. Daar het onwaarschijnlijk is, dat het tegen woordige Congres deze kwesties nog kan af handelen, zal een speciale zitting van net nieuwe Congres na 4 Maart zoo goed als on vermijdelijk zyn. HET AMERIKAANSCIIE OPENBARE LEVEN. Zoo even. is het rapport gepubliceerd der commissie van onderzoek, bestaande uit 500 leden, die door Hoover 3 jaar geleden was benoemd met het doel het geheele Ameri- kaansche openbare leven na te gaan. Onder de maatregelen welke in het rap port worden voorgesteld komen o.a. voor: Een 6-uren dag bij een werkweek van 5 dagen met het doel om te geraken tot een betere verdeeling der werkgelegenheid. Verder beveelt het rapport aan de instel ling van een fonds tot bestrijding der werk loosheid uitbreiding der ouderdomspensioenen uitbreiding van de bestaande controle over de bedrijven van openbaar nut, w.o. waar schijnlijk ook de steenkoolindustrie valt, en verhooging der successie-rechten, In een bijgevoegde nota wyst Hoover er op, dat dit rapport er toe zal kunnen bijdra gen den socialen nood te lenigen door het aanwijzen van middelen, welke daartoe ge- eigend zijn. In hefc rapport wordt verder nog gewezen op de mogelijkheid eener economische revo lutie, wegens het verlies van vele economi sche bruikbare krachten in het huidige pro ductie-systeem. Het rapport wyst eveneens op den omvang welke de corruptie heeft aangenomen, ook in regeeringskringen. Het wijst ook op den ontzettenden omvang welke de misdaad heeft aangenomen sedert 1900. EEN NIEUWE BEWEGING IN JAPAN. In Japan heeft zich een groep „reaction- nairen" gevormd, die fel anti-kapitalistisch zijn, doch wel op nationalistische en mo- narchistisehen grondslag staan. Zij eischen hervorming van het bestaande sociale en oeconomische stelsel. Hun leider is Seikyo Gondo, een beoefenaar der klassieke weten schappen. Als geneesmiddel voor de oecono mische kwalen, waaraan zijn land lijdt, wil hij de menschen terugbrengen naar het plat teland, de beweging heeft daardoor het kenmerk gekregen van een boerenbeweging, die terug wil naar het oude feodale stelsel en gekant is tegen de centralisatie in de steden. Gondo zegt veel aanhang te hebben onder leger-officieren, die meerendeels van het platteland komen en die, bij terugkeer uit hun militairen dienst de wanhopige toe standen waarin hun verwanten zich bevin den, scherper waarnemen. De groote bevol king der steden kan naar de meening van Gondo niet verantwoord worden door een land als Japan, dat zoo afhankelyk is van rijst, als hefc voornaamste volksvoedsel. in dien het niet uit vrije beweging kan gebeu ren, wil Gondo een gedeelte der stadsbevol king dwingen, naar de kleinere plaatsen en naar het platteland terug te keeren. Hij is een tegenstander van industrialisatie, om dat, naar hij zegt, deze uitsluitend de fabri kanten en kapitalisten ten goede komt, ten koste van de landbouwers, die de ruggesteun van het land uitmaken. LUCHTVAART Een beschouwing- over de luchtvaart. De hoofdredacteur van „The Aeroplane" behandelt de vraag wat de voorkeur ver dient, groote of kleine vliegtuigen, en zegt daarover het volgende Het nadeel van groote toestellen is, dat zij voorloopig althans geen groote frequentie mogelijk maken, en het succes van elke soort vervoer in de naaste en verre toekomst is afhankelyk van de frequentie van den dienst. De best rendeerende, niet gesubsidieerde luchtlijn van de wereld is de Luddingtonlijn tusschen Washington en New-York met toe stellen met drie motoren en plaats voor zes tien passagiers. De spreuk der maatschappij luidtelk uur op het heele uur. De dienst heeft zooveel succes gehad, dat op zekere dagen drie of meer toestellen tegelijk moes ten vertrekken. Als men met betrekkelijk kleine toestellen begint kan men meer toestellen inzetten, precies zooals men meer wagens aan een trein haakt. Maar als men een luchtlijn be gint met groote toestellen, dan moet men met eiken dienst zoolang wachten totdat men de plaatsen kan bezetten, of men moet ze half leeg vliegen. Ongelukken. Gisterenmiddag is een 2-jarig knaapje te Haren op den onbe- waakten overweg nabij het Pompstation der Groningsche waterleidingmaatschappij aan den Oosterweg door een trein gegrepen en gedood. Een 3%-jarig broertje wist nog juist bijtijds van de rails te komen. Een 3-jarig meisje is in de Beijerlandsche laan te Rotter dam onder een motorwagen van lijn 3 "ge raakt en over een afstand van zes meter mee gesleurd. Met zware inwendige kneuzingen is het meisje in een ziekenhuis opgenomen. Een 22-jarige reiziger uit Hilligersberg is in de Grintlaan aldaar met zijn motorfiets ge vallen en met zijn hoofd terechtgekomen op de punt van een ijzeren hek. Met een hersen schudding en een ernstige neuswonde is hij in een ziekenhuis te Rotterdam opgenomen. Op de veemarkt te Breda viel een 63-jarige veehandelaar met zyn rijwiel tegen een stil- staanden auto. Omstanders droegen den man in een woning, waar een ijlings geroepen ge neesheer slechts den dood kon constateeren door hartverlamming. De heer A. de J. uit de Leostraafc te Tilburg fietste gisterenmiddag door de Zomerstraat aldaar. Een voorbijgan ger riep hem iets toe, waardoor de J. werd af geleid en het stuur kwijt raakte. De J. sloeg tegen den grond en bekwam een zware wonde aan het hoofd. Bewusteloos werd hij in een winkel binnengedragen, nadat hem de eerste hulp was verleend, moest de man per auto naar een ziekenhuis worden vervoerd. Zyn toestand is ernstig. Gisterenmorgen is te Leiden een 66-jarige porder, vermoedelijk door de duisternis misleid, in de Waardgracht te Leiden geraakt en verdronken, Zondag avond werd de 37-jarige G. uit Tegelen op den Tegelschen weg te Venlo aangereden door een luxe-auto. Met twee gebroken beenen en met zware inwendige kneuzingen werd G. op genomen en naar een ziekenhuis te Venlo overgebracht. Zijn toestand is zorgwekkend. Een 7-jarig meisje te Heerenveen is door een auto aangereden. Het kind werd in be- denkelijken toestand naar de ouderlijke wo ning overgebracht, Geen misdrijf. Omtrent het overlijden van B, v. d. L. te Groningen, die gisterenmorgen door zijn vader dood in de gang van zijn huis werd gevonden, kan nog worden medegedeeld, dat aan misdrijf niet behoeft te worden gedacht. De verrichte sectie heeft uitgewezen dat de jongeman geen gewelddadige dood is gestorven. Het politie onderzoek heeft uitgemaakt dat hij geen ruzie heeft gehad en dat hij na eenige cafe's te hebben bezocht, onwel is geworden. Een smokkelauto tot staan gebracht. Nieuwjaarsnacht is hefc douanebeambten uit het grensplaatsje Geldem gelukt een gepantserde smokkelauto tot staan te brengen. De grensbeambten waren tevoren van de komst van dezen wagen in kennis gesteld en hadden een aantal versperringen op den weg aangebracht. Ongeveer twee uur reed de ver dachte auto met groote snelheid en gedempte lichten den weg af. De douanebeambten sprongen naar voren en gaven hefc sein tot stoppen. De wagen reed echter op de beamb ten in, waardoor deze opzij moesten springen. De grensbeambten openden hierop hefc vuur. De auto was echter reeds te ver weg. Later- bleek, dat de eerste versperring door hand langers tijdig opgeruimd was. Bij de tweede versperring waren echter de handlangers reeds tevoren gevat. Toen de auto deze ver sperring naderde, richtten de douanebeamb ten schijnwerpers op den wagen. Hierdoor verblind reden de sluikers tegen de versper ring, waardoor de wagen kantelde en in de naast den weg liggende greppel viel. Bij onderzoek bleek, dat de smokkelaars mefc legerpistolen gewapend waren, die ge laden waren mefc dum-dumkogels. De auto, een zescylinder, was geheel met dubbele staal draden gepantserd. De auto bleek niet minder dan 1000 pond tabak en 2000 sigaret ten te bevatten. Onder de gearresteerden bleek zich ook een Nederlander te bevinden. AJle drie zyn naar het huis van bewaring te 3 el dern overgebracht. Een rattenplaag. In de Brabantsche Kempen woedde verleden winter in een aantal plaatsen, speciaal te Eudel en omgeving, een ware rattenplaag. Zóó ernstig bleek het euvel te zijn, dat zelfs een wetenschappelijk onderzoek werd inge steld naar het soort rat, dat in ontstellende mate vooral de landbouwers hinder en scha de berokkende. Had men, na de verschillende klopjachten, die verleden winter op hefc ongedierte wer den gehouden, de hoop gekoesterd, dat men voor de toekomst van de plaag grootendeels zou verlost zyn, deze hoop is ijdel gebleken. Opnieuw komen in enkele Brabantsch— Kempische dorpen de ratten in zeer grooten getale ,voor. Hefc lugubere ongedierte richt groote schade aan in de korenvoorraden. De dieren dringen in kolonies door tot de voe derbakken der varkens, waar zij zich aan het varkensvoer te goed doen. Schuren en stal len wemelen van de ongewenschte lang staarten, die zelfs ook de slaapvertrekken in de boerenwoningen onveilig maken. Hefc doet aan de geschiedenis van den rattenvanger van Hameln denken, als men hoort, dat in één schuur soms 80 a 100 ratten op één dag v/orden gevangen. Een brutale inbraak. Op Oudejaarsavond zyn de pastoor en kape laan te Diemen onaangenaam verrast door een brutale inbraak, die er in de pastorie is gepleegd. Tusschen half acht en acht uur, tijdens het Oudejaarslof, hebben onbekenden kans gezien langs een ladder en door het openschuiven van een raam, binnen te drin gen in de logeerkamer, gelegen op de eerste verdieping. Vandaar begaven zy zich naar de kamers van pastoor en kapelaan, waar zij alles overhoop haalden. Van de bureaux en uit de kasten wisten zij in totaal onge veer 500 buit te maken. Met ongelooflijke brutaliteit zijn de inbrekers te werk gegaan. Op de kamer van den pastoor gingen zij rustig hun gang, terwijl hefc licht brandde. De gordijnen waren opengeschoven en men kon hen dus van de straat; af gadeslaan. Toen pastoor en kapelaan na het Lof op hun kamers terugkwamen vouden zij deze in de grootste wanorde. Onmiddellijk werd de politie van hefc gebeurde in kennis ge steld. Hefc onderzoek leverde tot dusver niets op. De dientbode was tijdens de inbraak in de keuken, doch heeft niets gehoord. Ook de hond, die bij haar was, gaf geen enkel tee- ken van onrust. Nieuw Engelsch roer commando. Naar verluidt is het nieuwe Engelsche roer-commando Zondag nacht van kracht geworden. In Engeland bestond namelijk nog, als een laatste overblijvende schakel, tusschen hefc moderne schip en het oude zeilschip de regel, dat, als bakboord werd gecommandeerd, het roer naar stuurboord werd gedraaid, zoodat het schip in de tegenovergestelde richting ging, als het commando. Dit was een over blijfsel van de zeilvaart, want de stuurman draaide den helmstok van hefc roer dan ook naar bakboord, waarop hefc roer zelf naar stuurboord ging, evenals bij een roeibootje. Deze gewoonte heeft in hefc conservatieve leven steeds bestaan, zelfs toen de stuurin richtingen van de schepen zeer gemoderni seerd werden. Zondagnacht veranderde dit, volgens de „merchant shippingact 1932", en de internati onale overeenkomst. Stuurboord beteekent werkelyk stuurboord (rechts) e». bakboord is ook inderdaad bakboord (links). Nu de Engelsche commando's veranderen, moeten deze loodsen daarvan natuurlijk ook op de hoogte zijn en het is te hopen, dat de Engelsche gezagvoerders zich niet zullen ver gissen. Om verwarring te voorkomen, zal in de eerste zes maanden nu hefc commando zijn„stuurboord het wiel". Daarna eenvou dig alleen „stuurboord", wat dan, evenals elders, beteekent, dat hefc schip ook werkelijk stuurboord uit moet, De werkloosheid in Bel gië. Bedroeg het aantal werkloozen m België in Juli 344.000, thans is het gedaald tot 300.000. In Jauari 1932 telde men 128.000 ar beiders en beambten die geheel en 150.000, die gedeeltelijk werkloos waren. In October wa ren deze cyfers respectievelijk tot 163.000 en 168.000 gestegen, in November viel reeds een afneming te constateeren en werden 157.000 volledige en 149.000 intermittenfce werkloozen ondersteund. Voor December waren de tota len t 155.000 en 145.000, Alles laat voorzien dat voor Januari 1933 de cijfers nog gunstiger zullen zyn, Moord gepleegd om ver raad te voorkomen. Op de grens bij Rheindalen vonden wandelaars tus schen hefc struikgewas hefc iyk van den acht tienjarigen Gustaaf Janssen uit Gladbach. Men had hem door een snede in den hals van het leven beroofd. De thans vermoorde had Vrijdagmiddag in gezelschap van een Nederlander, die als een berucht smokkelaar bekend stond, zyn ouder lijke woning verlaten. De Nederlander, in de grensstreek bekend als „Harrie", die ongeveer 28 jaar is en waarvan de Juiste naam thans nog niet bekend is, had hefc slachtoffer werk beloofd te Rotterdam. Waarschynlijk echter wilde hy hem gebruiken als handlanger bij den smokkelhandel. De jongeman is hier blijkbaar niet op In gegaan, waarna hij door den Nederlander van het leven moet zijn beroofd, daar hij reeds te veel van „Harrie's smokkelaffalre te weten was gekomen. Hierdoor heeft de sluiker ge tracht zich voor verraad te vrijwaren. De Kriminalpolizei uit de streek heeft tot nog toe niets van den dader kunnen ontdek ken, Oproer Sn ëën Ham- burgsch armenhuis. Acht ver pleegden van het Hamburgsche Armenhuis Fransen waren tofc op nog onopgehelderde wijze in 't bezit van alcoh'ol gekomen, Zij Wenken ooor 'Pluimoeehouders HET BEVRIEZEN VAN DE KOPVERSIERSELEN EN POOTEN. By strenge vorst komt het bevriezen van kam en lellen nog el eens voor, vooral bij die rassen welke groote kopversierselen hebben. Ook de pooten moeten hefc dan vaak ontgel den. De oorzaak hiervan is haast altijd ge legen in hefc feit, dat deze deelen vochtig zijn. Vooral slecht geventileerde nachthokken, die dan dompig worden, hebben in dit opzicht veel op hun geweten, doordat de dieren dan met vochtige kammen buiten in de vries- koude komen. Zorg daarom ook in den winter voor een goede ventilatie, zonder tocht. De bevroren deelen zijn gemakkelijk te her kennen aan het hard en gezwollen aanvoelen en de donkerblauwe kleur. Breng de dieren dan nooit in de warmte, want dan gaat de zaak onherroepelijk afsterven. Masseer voor zichtig met sneeuw of bij gebrek daaraan met zoo koud mogelijk water. De gestoorde bloedsomloop is dan in vele gevallen nog weer te herstellen. Mors ook nooit bij vriezend weer met water, daar de teenen dan grcot gevaar loopen om af te vriezen. Pas ook op met de drinkbakken. Gebruik bij hoenders met groote kopversierselen zin ken drinkfonteinen met een smalle watergoot erom. De kam en de lellen kunnen dan niet met hefc water in aanraking komen. De drinkbak zelf beveiligt men tegen bevriezen door er een smeulende briket onder te leggen. Vet verder kam en lellen van tyd tot tijd in met een weinig boorvaseline. Komt er dan onverhoopt water op terecht, dan zal dit er dadelijk weer afrollen en niet in de teere huid in kunnen vriezen en dus geen schade aan richten. (NadruJc verboden) Dr. W. v. R. werden rumoerig en toen een beambte hen tofc kalmte maande vielen zy hem aan en mishandelden hem ernstig. De door andere verpleegden gewaarschuwde opzichter werd door de beschonkenen, die reeds eenige tafels en stoelen hadden stukgeslagen, eveneens aangevallen en uit het vertrek gedrongen. Met behulp van het andere personeel slaagde men er tenslotte in de twee gangmakers van het troepje te overweldigen, waarbij echter nog een beambte door een messteek werd gewond. Pas toen de politie arriveerde kon de rust definitief hersteld worden. Vier ver pleegden werden gearresteerd. De moord op Lindbergh's baby. De laffe moord op het onschul dige wichtje van kolonel Lindbergh, welke de wereld maanden lang heeft in beroering ge houden, wordt natuurlijk thans niet zoozeer meer besproken. Men mag daarom echter niet veronderstellen dat het onderzoek over die droeve zaak gesloten werd en dat men zich geen moeite meer geeft om niets te doen aan hefc licht te komen nopens de daders van den moord. Met onverminderde wilskracht wordt nog altijd de jacht op de boosdoeners voortgezet en geen oogenblik heeft de politieoverheid er aan gedacht te talmen. De leiding van het onderzoek berust thans in handen van den heer kolonel Schwartkopf, hoofd der Staats politie in New-Jersey. De federale politie heeft haar onderzoek gestaakt en alles nu overgelaten aan voor noemden overste, die er zich dikwijls over be klaagd heeft dat allerlei politiemannen zich met de zaak kwamen bemoeien en veel moei lijkheden voor hem stichten, daar hij niet op eigen initiatief kon voortwerken. Op sommige oogenblikken werden voor het zelfde onderzoek drie man tegelijk afgezon den, waarbij dan politiemannen waren van den staat New-Jersey, van de bondspolitie en die van de stad Newark. Voor kolonel Schwartzkopf en staatsgouver- neur Harry Moore van New-Jersey hangt er veel van af, of het hun gelukt de moorde naars te ontdekken. Als hun pogingen mis lukken dan kan Moore er niet op rekenen herkozen te worden tot gouverneur. En wat Schwartzkopf betreft, diens dienst tijd loopt binnenkort af en als de misdaad dan niet is opgehelderd, zal de staatsgouver- neur hem bezwaarlijk kunnen herbenoemen, omdat het parlement aan zulk een benoeming toch zijn goedkeuring niet zou kunnen hech ten. De beide mannen werken dus met ver dubbelde wilskracht aan de opheldering van deze afschuwelijke misdaad. In de omgeving van kolonel Schwartskopf wordt beweerd, dat belangrijke sporen wor den gevolgd, die wellicht tot de aanhouding van de moordenaars zullen leiden. Gevecht met een bende b a n d i e t e n. in de bergen bij Ronda (Spanje) heeft de politie r dagenlang pa trouilleeren een berucht bandiet met zijn bende opgespoord. De bende had talrijke moorden gepleegd en de geheele streek in groote opwinding gebracht. Na een vuurge vecht van verscheidene uren is de politie er in geslaagd den goed verschansten bende leider te dooden. In den strijd bleven tevens een politieagent, die gedood werd en 2, die verwondingen bekwamen. Is bier verdöbvènd of n i c fc De vraag of bier verdoovend is of niet maakt op het oogenblik het voorwerp van gesprek uit in de Vereenigde Staten. De vraag zal nog deze week officieel beantwoord worden wanneer het voorstel van senator Dill doorgaat, die uit den senaat een jury van „proevers" wil benoemen. Tegenstanders van dit plan zeggen dat de Senaat zich hierdoor belachelijk zal maken, terwijl het bovendien moeilijk zal zijn uit té maken of de „proe vers" verdoofd zijn of niet. Een senator heeft daarop geantwoord dat de heeren na hefc troeven moesten zeggen„the wind ceaseth". «Vanneer zij dat vloeiend en zonder moeilijk-

Vlissingse Courant | 1933 | | pagina 2