500 25 Kd DINSDAG 3 JANUARI EERSTE BLAD No.3 71e Jaargang -1933' Uitgave: firma F. VAN DE VELDE Ir., Walstraat 58-60, Vlissingen. ïelef. 10. Postrekening 66287 Verschijnt dagelijks, uitgezonderd op Zondag en algemeen erkende Christelijke feestdagen STADS- EN PROVINCIEN1EUWS SPORT BUITENLAND VLISSINGSCHE COURANT ABONNEMENTSPRIJS Voor Vlissingenende gemeenten op Walcheren ƒ2.20 per3 maanden. Franco door het geheele rijk 2.50. Voor België, Duitschland en Frankrijk 3.80. Voor de ove rige landen bij wekelijksche verzending 3.80, met Zondagsblad 4.75. Afzonderlijke nrs. 5 et ADVERTENTIEPRIJS Van 1 —5 regels 11.25 iedere regel meer 25 cent Bij abonnement speciale prijzen. Reclames 50 ct p. regel. Kleine advertenties van 1 5 regels 50 ct Iedere regel meerlOcttmax. lOregels). Bij 3-maal plaatsing van I -5regelsfl. alles tegen vooruitbetaling. De abonné's in 't bezit eener Polis, zijn GRATIS verze kerd tegen ongelukken voor gulden bij levens lange ongeschikt heid tot werken. gulden bij dood door een ongeluk. gulden bij verlies van een hand, voet of oog. AANGESLOTEN BIJ HET BUREAU VOOR PUBLICITEIT SWAARDE, INGESTELD DOOR gulden bij verlies van een duim gulden bi) verlies van een wijsvinger gulden bi) verlies van eiken anderen vinger VEREENIGING „DE NEDERLANDSCHE DAGBLADPERS" Dit nummer bestaat uit 2 bladen De N.V. Haven van Vlissingen. In de openbare vergadering van. de Eerste Kamer van Dinsdag 10 Januari zal worden behandeld het wetsontwerp tot oprichting van de N.V. „Haven van Vlissingen". Vlissingsch Mannenkoor „D.O.U." Bovengenoemd koor, onder leiding van den heer Adriaan Hollaers, geeft Zaterdag a.s. een uitvoering in het Grand Hotel Britannia. Het programma bevat een zevental koornum mers (w.o. Brahms en Handel) en twee wer ken voor dubbei-kwartet. Ten einde elk wat wils te bieden worclt na de pauze een blijspel in twee bedrijven opgevoerd. Het koor, dat op het laatstgehouden con cours te Overschie een eersten prijs behaalde, verdient ongetwijfeld onze belangstelling en aanwas van nieuwe leden. Dank zij steun van particulieren, waarvoor het koor zeer erken telijk is, kan een beperkt aantal werkloozen de uitvoering gratis bijwonen (de toegangs bewijzen zijn door de leden verstrekt). Men zie verder achterstaande advertentie Scheepvaartberichten. Gisteren is van hier vertrokken het En- gelsche stoomschip „Tartary" naar Cantley, na een lading melasse voor Bergen op Zoom te hebben gelost, en is heden van Cantley binnengekomen het Engelsche stoomschip „Alchymist", met een lading melasse voor Bergen-op-Zoom. GOES. T. T. en T. Tot toezichthoudster hij den interlocalen dienst te Goes is benoemd de telefoniste le klasse M. Rottier, van het post-, telegraaf- en telefoonkantoor aldaar. OOSTBURG. Loop der bevolking. Ingekomen: C. J. Stokkerman, van WaterlandkerkjeE. de Vos, van Aar denburg F. van Tatenhove, van Zuidzande P. F. A. L. Ghijs, van Waterlandkerkje J. E. Rijk, van Sluis, J. M. Beerens, van Water landkerkje M. M. Ekkebus, van Vlissingen C. A. Lippens, van Aardenburg C. van We- sel, van Roosendaal en Nispen. Vertrokken: C. Sierens, naar IJzen- dijke A. Maene, naar Vlissingen H. Faber, naar Velsen J. A. Beerens, naar Waterland kerkje A. P. Tas, naar BiervlietM. C. A. de Kooker—Louwerct, naar Breskens, J. W. van Helden, naar 's-GravenhageA. C. Pro voost, naar Bergen op Zoom. De bevolking bestond op 31 December uit 2678 zielen. BOSCHKAPELLE. Brutale inbraak. Op Nieuwjaarsavond heeft tijdens de afwe zigheid van mej. M. O. te Bosehkapelle in haar woning een brutale inbraak plaats ge had, meldt het „Dagblad v. Noord-Brabant" Een drietal mannen drongen de woning binnen en trachtten er hun slag te slaan op het oogenblik, dat in de gemeente volop Nieuwjaar gevierd werd in café's en dansge legenheden. Naar we vernemen werd o.m. 16.75 ver mist. De inbrekers moeten tijdens hun werk gestoord zijn en aan den haal zijn gegaan. Toen de inbraak ontdekt werd, zijn onmid dellijk de marechaussees van Hontenisse ge waarschuwd, die nog denzelfden avond per auto naar Bosehkapelle zijn gekomen, om een onderzoek in te stellen. Des nachts is een zekere R. uit Ter Neuzen aangehouden en naar de merechausseekazerne te Kloosterzan- de overgebracht. Naderhand zijn nog aange houden een zekere P. O., uit Stoppeldijk, en een zekere C. uit Ter Neuzen. Ook deze zijn te Kloosterzande in verzekerde bewaring ge steld. Gistermiddag heeft het parket te Middel burg een onderzoek ingesteld -te Bosehkapelle. CLINGE. Een gevaarlijk heer. Door de politie te Clinge werd aangehou- öea een persoon, die op Oudejaarsavond in aie gemeente de woning van een paar be jaarde menschen was binnengedrongen, ge wapend met een bijl. Onder bedreiging met geweldpleging heeft hij gepoogd de men schen af te zetten, hetgeen hem evenwel niet is mogen gelukken. Bij zijn aanhouding ontkende hij de fei ten, doch werd door de oude luidjes perti nent herkend. De aangehoudene bleek een Belgisch deserteur te zijn. Toen de politie hem hedenmorgen uit de cel zou overbren gen naar Middelburg, om ter beschikking van de justitie te worden gesteld, wist hij le ontkomen en is hij in de nabijgelegen bos- schen kunnen ontvluchten. THULEN. De musschenplaag op het eiland Tholen. Eigenaardig, dat men op het eiland Tholen meer last heeft van de musschen in den oogsttijd, dan in West-Brabant en Zuid- Beveland. Op verschillende plaatsen van het Thoolsche eiland bestaan daardoor de Mus- schengilden, ten doel hebbende de bestrij ding van de musschenplaag. Gedurende de zomermaanden betalen deze voor een gevan gen musch een halven cent, doch in de wintermaanden vijf cent per stuk. De gilden krijgen in den regel een flinke subsidie van de plaatselijke landbouwvereenigingen. Dat nog al een musch je gevangen wordt, blijkt uit het jaarverslag van het gilde te Sint- Annaland. Daar werden in 1932 ingeleverd 7004 musschen, in 1931 een aantal van 7799. De heer J. Slager aldaar bracht er in 1932 niet minder dan 2982 aan. Wegsverbetering tusschen Oost- en West Zeeuwsch-Vlaanderen. In de- Tweede Kamer is de wegsverbete- ring tusschen Oostenlyk en Westelijk Zeeuwsch-Vlaanderen besproken en heeft ook de heer Van Dijk een opmerking gemaakt over de wegen in Zeeland. In zijn memorie van antwoord schrijft de minister De ondergeteekende erkent echter het be lang, dat in een behoorlijke verbinding Oost- West voor Zeeuwsch-Vlaanderen is en zou bereid zijn subsidie-aanvragen van de be heerders dier wegen in welwillende overwe ging te nemen. In het algemeen zou ik mij willen aanslui ten ten aanzien van de wegen in Zeeuwsch- Vlaanderen bü hetgeen de heer Lockefeer heeft opgemerkt, maar in het bijzonder ves tig ik de aandacht op hetgeen de minister hier geschreven heeft. Het is gewenscht, dat de verbindingen van Zeeuwsch-Vlaanderen met het overige ge deelte van ons land, zoo goed mogelijk zijn. Wanneer wij ons nu realiseeren, dat ver moedelijk binnen korten tijd staat opgeheven te worden de stoombootverbinding tusschen Ter Neuzen en Vlissingen, dan spreekt het vanzelf, dat het van groote beteekenis is, wanneer er een gunstige verbinding tot stand komt van Oost Zeeuwsch-Vlaanderen met Breskens, om daar den overtocht naar Vlis singen te kunnen doen. ik zou den minister willen verzoeken hieraan zijn bijzondere aandacht te schenken en te willen bevorde ren, dat spoedig een behoorlijke verbinding tot stand komt. Wat aangaat de opmerking van den heer Van Dijk aangaande de verbinding van Oost Zeeuwsch-Vlaanderen met Breskens, aldus de minister, stem ik er mede in, dat mede in verband met de door dien afge vaardigde genoemde omstandigheid een aan goede eischen voldoende verbinding ge wenscht is. KERK- EN SCHOOLNIEUWS Ned. Herv. Kerk. Bedankt voor het beroep naar Amsterdam dr. K. H. Miskotte te Haarlem. Zitplaatsen in de kerk. Door kerkvoogden der Ned. Hervormde gemeente te Zwolle is besloten het stelsel van den kaartjesverkoop ter inning van het plaatsengeld in de drie kerkgebouwen af te schaffen. Voor velen was deze wijze van betaling der zitplaatsen een grief, omdat het deed denken aan toegangsbewijzen voor pu blieke vermakelijkheden. Ingaande 1 Janu ari is dit stelsel vervangen door de gelegen heid open te stellen om vooraf kaarten te bekomen aan het kerkelijk bureau en voorts, kan men zitplaatsen in het kerkgebouw be talen door het geld in een busje te depo- neeren. De Christ. Geref. Kerk. B? "kens het jaarboekje van de Christ Ger Kerk voor 1933, zijn er 124 Christ, Ger. ge meenten, waarbij dan Ermelo is gerekend hoewel daar nog de ambten moeten inge steld worden. De kleinste gemeente is wel Suawoude met 20 leden. Enkele stadsgemeen ten komen boven de 1000 leden uit. Het aan tal dienstdoende predikanten is 66, benevens 2 zendelingen. Hierbij is ook gerekend cand Biesma, die echter nog te Drogeham moet bevestigd worden. Er zijn 14 emeritus-predikanten. Daarbij zijn dan de hoogleerarenvoorts ds, H. Jan sen, de veldprediker, en ds. C. van der Zaal, geestelijk verzorger bij de tewerk gestelden Een necrologie van predikanten die de Chr. Geref. Kerk vóór 1892 hebben gediend en als Chr. Geref. zijn overleden, benevens een necrologie van predikanten die na 1892 de Chr. Geref Kerk gediend hebben In deze laatste missen wij den naam van ds. M Ozinga, die nog in 't laatst van zijn leven emeritus-predikant der Chr. Geref Kerk ts geweest. Als een bijzonderheid zij nog vermeld, dat alle dq gemeenten in Friesland die beroepen kunnen, thans een eigen predikant hebben (Drogeham met haar nog te bevestigen pre dikant er bij gerekend). Geref. Gem. Beroepen te Goes ds. M. Heij- kopp te Utrecht. Examens. Voor het Mercurius-diploma Ned. handels correspondentie is geslaagd de heer J. Ki- mermans alhier, leerling van den heer I. Sinke. RECHTSZAKEN De HO.V.-briefjes. De directeur der Haagsche Ongevallen Ver zekering, werd door den Haagschen kanton rechter veroordeeld tot 75 boete subs. 30 dagen hechtenis, wegens overtreding der lo terij wet wegens het in voorraad hebben van H.O.V.-briefjes. De directeur kwam van dit vonnis in cassatie. De advocaat-generaal heeft geconcludeerd tot verwerping. Arrest 30 Januari. Visschen met den hengel in openbaar water. De Hooge Raad heeft gisteren uitspraak ge daan in de kwestie over de interpretatie van art. 19 der visscherijwet, aanhangig gemaakt door den heer C. Misset namens het Centraal Nederlandsch Hengelaarsverbond. Art. 19 voornoemd bepaalt o.m., dat by algemeenen maatregel van bestuur kan worden bepaald gedurende welke omstandigheden en met be hulp van welke stoffen eenige soort van vis- schrij niet mag worden uitgeoefend hetzij in eenig water, hetzij in sommige wateren. In het visschrijreglement is bij algemeenen maatregel van bestuur (Kon. besluit van 27 Mei 1931) verboden het visschen met den hengel, geaasd met visch in alle openbare wateren, waarin door het beroep visscherij als bedrijf wordt uitgeoefend. De heer M., die het verbod heeft overtreden, werd in twee instanties veroordeeld tot 0.50 boete. Het Hengelaarsverbond acht art. 5 niet steunende op de visscherijwet (art. 19) en de heer M. ging in cassatie bij den Hoogen Raad op grond van het feit, dat deze maatregel van bestuur een verbod bevat van het gebruik van den hengel in openbaar water. Thans heeft de Hooge Raad dit cassatie beroep verworpen. MARINE EN LEGER Vice-admiraal J. Soutendam f Vice-admiraal Soutendam, van wiens over lijden wij in ons vorig nummer melding heb ben gemaakt, trad in 1881 als adelborst in dienst bij de Koninklijke marine. In 1888 werd hij luitenant ter zee 2e klasse. Vervol gens doorliep hy alle rangen, totdat hij 1 Januari 1921 werd bevorderd tot vice-admi raal. In deze hooge functie was hij slechts één jaar werkzaam1 Januari 1922 verliet hij met pensioen den zeedienst. Vice-admiraal Soutendam was ridder in de orde van den Nederlandschen Leeuw. De overledene was gerechtigd tot het dra gen van het eere-teeken voor, belangrijke krijgsverrichtingen in Atjeh en van de gespen voor belangrijke krijgsverrichtingen in Atjeh, Zuid-Celebes en de Kleine Soendaeilanden. Hem was eveneens toegekend het ordeteeken van den bevrijder van Venezuela. Hier te lande en in Oost-Indië diende hij in velerlei functies. In 1899 werd hy gedeta cheerd bij de afdeeling hydrografie van het departement van marine. In 1911 werd hy te Batavia werkzaam gesteld by het departe ment van marine als chef der le afdeeling. Gedurende de mobilisatie jaren was hij belast met het bevel over Hr, Ms. „Holland" en latei met dat over Hr. Ms. pantserschip „Heems- kerek". In 1916 werd hij tevens belast met het be- vel over de divisie van binnenlandschen dienst Scheepvaart op de Schelde. In 1918 werd vice-admiraal Soutendam commandant van de marine te Willemsoord, tevens commandant van de stelling Den Hel der. Brievenmalen voor Hr. Ms. „Van Nes". Aan de opvarenden van Hr. Ms. torpedo- bootjager „Van Nes" zullen gedurende de reis naar de bovenwindsche eilanden brievenma len worden gezonden naar St. Kitts, nl. op 4 Januari met de boot van Hoek van Holland naar Harwich6 Januari met de boot van Vlissingen naar Harwich6 Januari niet den trein van 19.15 van Amsterdam naar Antwer pen 6 Januari met het stoomschip „Veen- dam" van de Holland-Amerika lijn, 10 Janu ari met de boot van Vlissingen naar Harwich. Correspondentie omvangen na de verzen ding op 10 Januari zal naar Curasao worden gezonden. De kapitein ter zee A. Vos ei de luitenant ter zee le klasse F. J. van de Poll, beiden on langs uit Oost-Indië teruggekeerd, zijn ter beschikking gesteld. De luitenant ter zee le klasse J. Varkevis- ser, dienende by de onderzeedienstkazerne te Willemsoord, is a?ngewezen voor den dienst in Oost-Indië en zal 25 dezer aan boord van het motorschip „Johan van Oldenbarnevelt uit Amsterdam zijn bestemming volgen. Als gevolg van de op 1 April 1933 in wer king tredende reorganisatie zal op 2 April a.a.v eervol uit den militairen dienst wór den ontslagen de adjudant-onderofficier A. J. Versluijs van het 14e reg. inf. ZWEMMEN. Willy den Ouden, die Zondag vijftien jaar is geworden, werd Zaterdag reeds verrast door een groot aantal brieven oit het buiten land. Uit Duitschland, Engeland, ja zelfs uit Indië ontving de jeugdige zwemster geluk- wenschen van menschen, die haar nimmer gezien hebben, doch alleen kennen uit ver slagen over zwemwedstrijden, waarin zij bij zondere prestaties leverde. Vaak is er ge schreven over den leeftijd van Willy, die op haar dertiende jaar reeds bijzonder op den voorgrond trad. Uit de artikelen, waarin meermalen over haar leeftijd werd gediscus sieerd, zal men vermoedelijk den datum heb ben onthouden hoe anders te verklaren, dat Willy den Ouden zelfs uit Batavia felicita ties ontving Naast de vele brieven en tele grammen ontving de zwemster een groot zwembassin, dat geheel en al uit bloemen en mos was vervaardigd. Helen Madison houdt zestien records. Het wereldrecord van Jenny Kastein op 400 M. schoolslag, dat zij op 2 April 1932 op haar naam bracht met een tijd van 6 min. 38.4 sec., is gehomologeerd. De wereld-records zijn bijgewerkt tot de prestaties October 1932. Zoo staat het wereldrecord 400 M. nog steeds op naam van mevr. Philipsen—Braun met een tijd van 6 min. 16.8 sec. Behalve de 800 M. vrijen slag (Yvonne Godard) heeft Helen Madison alle vrije-slag-records (16) op haar naam. CAMILLE HUYSMANS BURGEMEESTER VAN ANTWERPEN. Het benoemingsdecreet van oud-minister Camille Huysmans (sociaal-democraat) tot burgemeester van Antwerpen i° door den ko ning geteekend, doch zal niet voor Woensdag a.s. in de „Moniteur" geplaatst worden. De heer Van Cauwelaert, die na een elf jarige bewindsperiode aftreedt, zal nu als ge woon katholiek gemeenteraadslid optreden als leider der oppositie. Het „Volk" schrijft naar aanleiding van deze benoeming: Het college van burgemeester en wethou ders van Antwerpen zal voortaan bestaan uit vijf socialisten .en drie liberalen. Eeke iers blijft wethouder van openbaar onder wijs. De Belgische socialistische pers geeft uiting aan haar vreugde over het feit, dat de grootste stad van België en een van de drie grootste Europeesche havens door een socialist zal worden bestuurd. De katholieken vinden het natuurlijk weinig pleizierig, dat een socialist één hun ner zal vervangen, doch zij zien Huysmans toch liever als burgemeester dan een libe raai. Huysmans geeft hun namelijk de groot ste waarborgen op taalgebied, daar hy Naar verkiezing in rood of zwart P h i I i t e. Een prachtigescheer- zeepl Vermaard door dat ze „recinit" bevatI coco roso SCHEERZEEP D^BBELM^N Groote tube 60 ct. Koker in rood of zwart Philite 50 ct. Vlaamsch gezind is. Tevens heeft hij in het verleden blijk gegeven van een groote ver draagzaamheid ten opzichte van andersden kenden. De Brusselsche socialistische „Peuple" schrijft, dat Huysmans als minister van kunsten-, en wetenschappen bewijzen heeft geleverd van groote bestuurscapaciteiten en dat hy de juiste man is om de grootste stad van het land te besturen. De Antwerpsche socialisten zijn natuurlijk erg in hun schik en zien in de aanstelling van Huysmans de bekroning van hun taaien propaganda- en erganisatiearbeid, welke hun bij de laatste verkiezingen zulk een schitterend succes bezorgde. HITLER'S STRIJD-BOODSCHAP. De „Völkische Beobachter" is gisterep in nieuw gewaad verschenen. Op de eerste pa gina staat de door Hitier onderteekende „Strijd-boodschap". Verder bevat 't nummer artikelen van rijksdagpresident Goering, den Pruischen landdagpresident Kerll en bekende nationaal-socialisten als Frick, Goebbels, Kube en Rosenfeld. Hitier verklaart, het eerstegeboorterecht der nationaal-socialistische beweging niet te willen verkoopen voor den linzenschotel der deelneming aan een machtelooze regeering. Hij wijst ieder compromis af en noemt als de voornaamste taak der N.S.D.A.P. in het komende jaar, dat hij als een strijdjaar be titelt, den stryders, leden en aanhangers al lerduidelijkst voor oogen te houden, dat de party geen doel in zichzelf is maar slechts een middel tot het doel. Zij moeten erkennen, dat de organisatie in haar volledige grootheid en schoonheid alleen dan beteekenis en recht van bestaan heeft, als zy de eeuwig onbuigzame en vastberaden draagster der nationaal-socialistische idee is. HERRIOT PLEIT OPNIEUW VOOR BETALING AAN AMERIKA. Het Lyonsche dagblad „Le Démocrate" be vatte op Oudejaarsavond een artikel van Herriot, waarin hij nogmaals zijn standpunt ten opzichte van het vraagstuk van de schul den aan Amerika uiteenzet. Ik behoor inder daad tot hen, zegt hij daarin, die van mee ning zijn, dat, nu wij geen sommen van be teekenis meer van Duitschland ontvangen, wij onze schulden aan de Vereenigde Staten niet in hun huidigen vorm kunnen bestendi gen. Herriot herinnert er voorts aan, dat hij door de Vereenigde Staten het beginsel van een herziening der bestaande schuldenrege ling heeft doen aanvaarden. De weigering van de Kamer om den op 15 December op geheel normale wijze vervallenden termijn af te be talen, noemt Herriot een slechte zaak en een slechte daad. Een slechte zaak, zoo redeneert Herriot, omdat wij aldus de eenheid van actie, die wij met Engeland en Italië voor het voort zetten der onderhandelingen met Amerika hadden tot stand gebracht, verbrekeneen slechte zaak omdat, wanneer wij het niet langer eens zijn met de Engelschen, zy van ons de groote sommen zullen eischen, die wij hun schuldig zijn. Een slechte zaak ook, omdat wij voortaan krachteloos zullen zijn eerbied voor een on- derteekening op te leggen aan Duitschland, dat onophoudelijk zijn herwapening en af schaffing van het verdrag van Versailles eischt; aan Japan, in de Mantsjoerijsche kwestie, waarin óns werkelijk wapen het ver-» drag van Washington is geweestaan Oos tenrijk, dat wij slechts er toe hebben kunnen

Vlissingse Courant | 1933 | | pagina 1