KERK- EN SCHOOLNIEUWS PROVINCIALE STATEN. FAILLISSEMENTEN GEMENGD NIEUWS BURGERLIJKE STAND RADIO-RUBRIEK STOOMVAARTLIJNEN HOOGWATER TE VLISSINGEN LICHT OP VOOR AUTO'S FIETSEN EN VOERTUIGEN AGENDA ft {•PANDER Buitenlandsch Weerbericht. scheppen van welwillendheid en gemoedelijk heid, die de behandeling der zaken verge makkelijkt en de") beter tot hun recht doet komen. Wanneer spr. zich het laatst tot den heer Tak richt als voorzitter, dan doet hij dit in de eerste plaats met een wensch, met de wensch, dat zij, die hem al deze jaren zoo voortreffelijk heeft terzijde» gestaan, die spr. noode bij dit afscheid mist en die hij zoo gaarne ook had gezien om in het woord aan den burgemeester ook den voor haar bestem den dank aan te voelen, vaar wat zij deed voor Middelburg, met den wensch, dat zij, dat mevrouw Dumon Tak spoedig weer hersteld met haar echtgenoot de nieuwe woonplaats kan gaan betrekken en dat aeze in opgewekt heid en vol levenslust van een 65-jarige, waarmede spr. nog zeer in het bijzonder ge- lukwenschen aanbiedt, met prettige herinne ringen moogt denken aan het vele voortref felijke werk dat hij heeft gedaan als voor zitter van den Middelburgschen raad. Vervolgens nam de heer Paul (S.D.A.P.) het woord en zeide Hij zou meer iets naar voren willen bren gen van datgene wat ook door hem als raads lid is medegemaakt en ook willen uitspreken de waardeering die men heeft voor de leiding die de burgemeester aan de raadsvergaderin gen gedurende een reeks van jaren heeft ge geven. Nimmer heeft men kunnen bemer ken, dat de heer Tak als '-oorzitter de ver gadering partijdig zou hebben geleid. In tegendeel heeft men altijd van hem onder vonden dat hij alle richtingen en denkwijzen op geestelijk en maatschappelijk gebied ten volle recht heeft gedaan en steeds belang stelling toonde wanneer een lid de belangen van de gemeente voordroeg op de wijze, zoo- als hij meende te moeten doen. Het blijkt wel, dat het den raad spijt van den burgemeester afscheid te moeten nemen, hij heeft de vergaderingen uitstekend geleid, maar toch kan men het zich indenken, dat de heer Tak uit zijn ambt wil treden. Zelf stond hij op het standpunt, dat iemand van den leeftijd van den heer Tak goed doet om zich uit zijn betrekking terug te trekken. De raadsleden zullen aan hem blijven den ken als een raadsvoorzitter die een juiste op vatting had van zijn taak, en zij weten in zijn geest te handelen wanneer zij onder leiding van zijn opvolger zullen trachten naar hun beste vermogen de belangen van degenen, namens wie zij zitting hebben, ook in deze moeilijke jaren te behartigen. Op al deze redevoeringen klonk applaus zoowel varT de raadsleden als van hen, die op de publieke tribune een plaats hadden. De burgemeester, thans het woord nemende, zeide dat het wel begrijpelijk is, dat het spre ken hem ditmaal niet makkelijk viel. Spr. wilde beginnen met alle leden met den secre taris hartelijk dank te brengen voor het prachtige geschenk, dat steeds een blijvend aandenken aan allen zal blijven. Aan wethou der Onderdijk, die speciaal ook het samen werken in Burg. en Weth. besprak, verzeker de spreker, dat hij altijd met dankbaarheid zal blijven denken aan wijlen wethouder de Veer, wethouder Onderdijk en den secretaris, omdat de samenwerking met hen in het col lege hem steeds vreugde heeft gegeven. Men heeft in het college steeds getracht homo geen te zijn, maar zonder opoffering van eigen principes en men trachtte ook dikwijls door uitstel van een zaak tot overeenstem ming te .komen. Spr. is zeer getroffen door alle tot hem gerichte woorden. Hij heeft het ambt 18 jaar geleden durven aanvaarden, omdat hij geboren en getogen Middelburger was en omdat hij zich tot het ambt voelde aangetrokken. Als hem iets gelukt is, dan is dit grootendeels aan de medewerking^ van den raad te danken. De voorstellen zijn steeds op aangename wijze behandeld en was er eens een opwelling, dan wist spr. dat het be trokken lid het toch goed bedoelde. Het con tact met den raad, dat altijd heeft mogen bestaan, heeft goed gewerkt. Spr. heeft steeds het systeem toegepast de leden te laten uit praten. Hij hoopt, dat ook zijn opvolger zal begrijpen, dat allen in den raad zitten in het belang der gemeente. Spr. hoopt verder dat allen er in mogen slagen de goede stad Mid delburg door de moeilijke tijden heen te hel pen en zal steeds het werken van den raad volgen, want zijn hart blijft aan Middel burg hangen. (Applaus). Hierna stelde de heer Onderdijk voor de hoofdambtenaren der gemeente tot de ver gadering toe te laten, waartegen niemand be zwaar had. De heer Vermeulen hield daarop als oudste in dienstjaren de reeds in het vorige num mer vermelde toespraak. Ook hierop volgden blijken van instemming, waarna de burgemeester andermaal het woord nam en zeide diep getroffen te zijn voor deze woorden en het aangeboden ge schenk, de ets van het stadhuis. Het was wel niet noodig als herinnering aan dat gebouw, want dat kan spreker nooit vergeten. Spr. ,wees er op, dat hij steeds aangenaam met de hoofdambtenaren heeft gewerkt en nimmer tevergeefs een beroep op hen heeft gedaan. Spr. bracht allen dank voor hun toewijding. Spr. richtte nu een bijzonder woord tot den secretaris, met wien hij dagelijks samen werkte en bracht hem dank voor den goeden raad hem meermalen gegeven. Ook bracht spr. dank aan alle ambtenaren der gemeente van den hoogste tot den laagste voor de wijze waarop zij onder hem werkte. Daarna richtte spr. zich ook tot de aan wezige vertegenwoordigers der pers en bracht hen dank voor het goed verslaan der raads vergaderingen, wat allen op hoogen prijs stel den. De pers kan volgens spr. veel goeds doen, maar ook wel eens iets bederven. Spr. wilde ten slotte de vergadering sluiten bp dezelfde wijze als hij dit zoovele jaren achtereen de laatste vergaderingen in een jaar deed en wenschte de raadsleden en den secretaris met hun gezinnen een aangename oudejaarsavond toe. Ned. Herv. Kerk. Aangenomen het beroep naar St. Annaland door cand. H. Kraaij te Utrecht. Afscheid. Zondagavond had in de Noorderkerk te Middelburg het afscheid plaats van ds. D. Ringnalda Jr., geref. predikant, wegens ver trek naar Weesp. Deze had daartoe als tekst gekozen Prediker 12 12 en 14. Zijn hoofd gedachte was. „De blijvende slotsom onzer prediking", uitgewerkt in deze punten a. De vreeze Gods moet zijn in ons aller levenshou ding, en b. Het gericht Gods zal gaan over ons aller levenswerk. Aan het einde der predikatie sprak de ver trekkende leeraar waardeerende woorden tot zijn collega ds. D. Scheele, ouderlingen en diakenen, commissie van beheer, kosters en stoklieden, organisten, catechisanten en jeugdvereenigingen, collega's uit de classe en afgevaardigden der vertegenwoordigde kerken. Vervolgens nam ds. Scheele het woord om in een hartelijke toespraak namens den kerkeraad en de gemeente afscheid van zijn collega te nemen, waarna hij den ver- trekkenden leeraar liet toezingen Psalm 121 4. Het ruime kerkgebouw was overvol, velen konden geen plaats bekomen. Benoeming onderwijzeres. Tot onderwijzeres aan de openbare lagere school te Serooskerke (Sch.) is benoemd mej. Beun te Vlissingen. Onderwijsstatistïeken. Het voornemen bestaat om in den loop van het jaar 1933 de omtrent het onderwijs ver zamelde gegevens in een beknopte uitgave samen te vatten. Deze uitgave, welke, naar gebleken is, in een bestaande behoefte zal voorzien, zal een bevattelijk overzicht bieden over de ontwikkeling en den tegenwoordigen stand van het onderwijs. Zij zal met een groot aantal sprekende grafische voorstellingen worden verlucht. Georganiseerd overleg bij de N.V. Pzem. Het hoofdbestuur van den Algemeenen Neder! Christelijken Ambtenaarsbond, deelt in een adres aan de Staten mede, dat het in 1931 aan den raad van bestuur der N.V Pzem verzocht tot de instelling van een com missie van georganiseerd overleg over te gaan. De raad van bestuur deelde echter mede, dat de belangen van het bedrijf daarmede niet gediend zouden zijn, en de behoefte van ge organiseerd overleg door hem niet werd ge voeld. Thans vraagt het hoofdbestuur aan de Sta ten hulp, teneinde de instelling van het ge organiseerd overleg bij genoemd bedrijf te bevorderen. Het hoofdbestuur wijst er op, dat bij onder scheidene soortgelijke electriciteitsbedrijven een commissie van overleg bestaat en deze meermalen in het belang van het bedrijf waren, doordat er een geregeld contact ont stond tusschen directie en het personeel. Volgens het hoofdbestuur is instelling van een commissie ook in verband met den wensch van het personeel. Ged. Staten zouden dit adres om advies naar den raad van bestuur der Pzem, die o.a. antwoordde, dat wel verre van in ge organiseerd overleg een middel te zien, dat de eenheid tusschen dp verschillende belan gengroepen bevordert, gelijk de bond voelde, de raad van bestuur daarin een institituut ziet, dat de tegenstellingen in de belangen van het bedrijf eener- en het personeel an derzijds zal verscherpen. Dat de behoefte aan georganiseerd overleg bij het bedrijf bestaat, is destijds door den bond wel gesteld, maar niet verder toegelicht. De raad van bestuur ontkent het bestaan van die behoefte,, niet alleen zijnerzijds, doch ook voor het perso neel. Indien vereenigingen, waarin personeel van het bedrijf georganiseerd is, of indivi- dueele leden van dat personeel wenschen of bezwaren hebben, is steeds de gelegenheid gegeven, die kenbaar te maken, terwijl, zoo dit verlangd werd, mondelinge toelichting van wenschen of bezwaren steeds is toegestaan. De raad van bestuur acht op deze wijze de belangen van het personeel beter gewaar borgd dan door de instelling van georgani seerd overleg. Ged. Staten deelen mede, zich te kunnen vereenigen met den inhoud van dit antwoord en stellen dan ook voor het verzoek van ge noemd hoofdbestuur af te wijzen. Renteloos voorschot voor verbetering weg onder Nlsse. Burg. en Weth. van Nisse verzochten toe kenning van een renteloos voorschot van 3883 voor verbetering van een deel van den grintweg naar Heinkenszand. Mede naai aanleiding van een rapport van den hoofd ingenieur van den Provincialen waterstaat stellen Ged. Staten voor dit bedrag nailer te bepalen op 4175.50 en den termijn van af lossing op ten minste 20 jaar. Het geldt hier een lengte van 585 M. van een tertiairen weg EENIGE BELANGRIJKE FEITEN UIT 1932. De anti-rev. „Rotterdammer" brengt de olgende belangrijke feiten uit het afgeloopen jaar in herinnering; J a n u a r i, Arrestatie van Gandhi en Patel. De Jezuïeten-orde in Spanje ontbonden. De Britsche duikboot M 2 vergaat met 'uan Japansche aanval op Shanghai. Februari. Begin der Ontwapeningsconferentie. De onafhankelijke staat Mandsjoerije ge proclameerd. Scheepsongeluk te Calcutta eischt 70 doo- den. Maart. Resolutie der Volkenbondsvergadering in zake China. Briand sterft. Zelfmoord van Kreuger en ineenstorting van het Kreuger-concern. April. Overeenstemming tusschen Japan en Chi na te Shanghai. Einde van het gewapend conflict. Hitiers stormtroepen verboden. Overeenstemming op de Ontwapenings conferentie over étappes-gewijze ontwape ning. Massa-arrestatie in Britsch-Indië bij de opening van het verboden Al-Indisch congres. Mei. Hindenburg tegen Hitier herkozen als pre sident der Duitcche Republiek. De Fransche president Doumer vermoord. Albert Lebrun gekozen tot president der Fransche republiek. Het lijkje van Lindbergh's vermoorde kind gevonden. De Japansche premier Inoekal vermoord. De Fransche mailboot „George Philippar" in de Golf van Aden verbrand 55 dooden. De Iersche Kamer keurt de afschaffing van den eed van trouw aan den Koning goed. Bloedig gevecht in den Pruisischen Land dag. Het kabinet-Brüning in Duitschland treedt af. Juni. Het kabinet-Von Papen treedt op. De Iersche senaat weigert de afschaffing van den eed van trouw. Opstand in Chili. Juli. Overeenkomst inzake de Duitsche betalin gen te Lausanne bereikt. De Pruisische ministers vervangen door re- geeringscommissarissen. De Engelsche economische Rijksconferen- tie gehouden. Prof. Piccard maakt een nieuwe stratosfeer tocht. Von Papen ontvouwt een ingrijpend regee- ringsplan tot bestrijding van de crisis. Duitschland eischt hei-vorming va,n de Rijksweer. September: Japan- erkent den nieuwen staat Mand sjoekwo. Gandhi houdt zijn hongerstaking tegen de kiesrechtregeling voor de paria's. Aardbeving in Griekenland150 dooden. October: Nieuw ontwapeningsplan van Herriot. Uitgebreide actie van Japan in Mandsjoerije. Het tienjarig bestaan van het fascisme in Italië herdacht. Uitspraak van het Rijksgerechtshof in Duitschland tusschen Pruisen en het Rijk. November': Roosevelt gekozen tot president der Ver. Staten. Ernstige onlusten te Genève 11 dooden en 40 gewonden. Het kabinet-Von Papen treedt af. December: Het kabinet-Von Schleicher treedt op. Tweede kabinet-De Brocqueville in België. De Fransche Kamer stelt de betaling aan de Ver. Staten uit. Herriot treedt af. Het ka- binet-Paul Boncour gevormd. De eerste Rijksdag-zitting onder Von Schleicher's Rijkskanselierschap is een succes. Een bijzondere Volkenbonds-vergadering over het geschil inzake Mandsjoerije gehou den. Door de rechtbank te Middelburg is heden falliet verklaard: M. de Dreu, kolenhandelaar en winkelier te Nieuwdorp. Rechtercommissaris mr. J. W. Zijlstra, rechter. Curator mr. Ph. Hugen- holtz, advocaat te Goes. o Een brutale inbraak.— In het kantoor van een groothandel aan de Zusterstraat te 's-Gravenhage is Zaterdag- nucht een brutale inbraak gepleegd. Bij hun binnenkomst des ochtends vonden leden van het personeel de brandkast open gebroken „a la sardine" in.... een pakhuis, terwijl diverse andere sporen van braak wer den ontdekt. Onmiddellijk werd de politie gewaarschuwd, die een onderzoek aanving, dat Zaterdagochtend nog gaande was. De inbrekers moeten zich toegang hebben verschaft door overklimming van een schut ting aan de Schapenlaan en door verbreking van een ruit. Daarna moeten zij de brand kast uit het kantoor hebben weggesleept naar het genosmde pakhuis, waar zij de aan het opensnijden van een brandkastwand ver bonden werkzaamheden ongestoord hebben kunnen aanvangen en tot een voor hen be vredigend einde brengen: de geldelijke in houd, groot 770, kwam aldus in hun bezat. Een spoorw'*egongeva! bij Abcoude. In den nacht van Zaterdag op Zondag, omstreeks 1 uur, is op het baan vak UtrechtAmsterdam tusschen Loenen- Vreeland en Abcoude een vooras van een der wagons van een langen kolentrein, welke op weg was naar Amsterdam, gebroken. Als ge volg hiervan is het achterste gedeelte van den trein hevig gaan schommelen, waardoor de koppeling van den achtersten wagon, waarin zich een remmer bevond, is gebroken en deze wagon is ontspoord en alleen op de spoorbaan is achtergebleven De machinist had niets van het ongeval bemerkt. Te Abcoude werd door den overweg wachter geconstateerd, dat er iets niet in den haak was. O.m. zag hij vonken langs de rails, welke, naar later bleek, waren veroorzaakt door het feit, dat het voorgedeelte van den bak van den wagon over de rails schoof. De overwegwachter te Weesperkarpsei werd tele fonisch gewaarschuwd en deze heeft den trein laten stoppen. De machinist verklaarde toen wel eenige schokken te hebben gevoeld. On middellijk werd het treinverkeer in beide richtingen stopgezet en werd het spoorweg personeel langs de baan gewaarschuwd, ter wijl ook de ingenieur van de afdeeling tractie Amsterdam van het ongeval in kennis werd gesteld. Deze verscheen spoedig ter plaatse met een werkwagen. Bij het ingesteld onderzoek bleek, dat over een afstand van 5 tot 600 M. een groot aantal dwarsliggers was vernield. Bo vendien was langs de baan, op verschillende plaatsen, o.a. aan het perron van het station Abcoude, schade toegebracht, veroorzaaKt door een over een breedte van vier meter uitstekende balk. De wagon welke was losgeraakt, werd weer op de baan gebracht. De andere wagon, waar van de as was afgebroken, is geledigd en ter zijde geplaatst. Het voorste gedeelte van der» trèin is daarna naar Amsterdam vertrokken, terwijl het achterste gedeelte in den loop van Zondagmiddag naar Amsterdam is gediri geerd. Om twee uur waren alle vernielde dwars liggers door nieuwe vervangen en kon het spoorwegverkeer normaal worden hervat. Onder valschen naam verloofd. Omtrent de aanleiding tot den moordaanslag op de Leidsche dienstbode S. M. weet „Vooruit" nog mede te deelen, dat sinds eenigen tijd met den dader, J. D. uit Katwijk, verloofd was. Zij had echter nog nooit met zijn ouders kennis gemaakt, waarop het meisje steeds aandrong. Toen hij dit bleef weigeren, verbrak zij ruim een week geleden de verloving. Het blijkt thans, dat hij zich onder een valschen naam had verloofd, zoo dat het uiteraard onmogelijk was, dat zij bij zijn ouders in Katwijk aan huis kwamen. Na dat het meisje de verloving had verbroken, heeft zij van den d?.der een brief ontvangen, waarin hij schreef, dat als zij haar woord hield, zij met Oudejaar niet meer zou leven. Toch ontkent de 28-jarige dader de bedoeling te hebben gehad haar te dooden. Hij zegt, dat het slechts in zijn voornemen lag haar schrik aan te jagen. De revolver is vermoedelijk af komstig van een broer van den dader. Worsteling met eenin breker. Op Nieuwjaarsmorgen te on geveer drie uur heeft een tot nu toe onbe kend persoon zich door middel van open schuiving van een raam toegang verschaft tot de woning van den kruidenier van Beek, gelegen op het afgelegen gehucht Muggenhol onder Zeelst. De heer Van Beek werd door het gestommel wakker en ging den indringer te lijf. Na een hevige worsteling wist laatst genoemde echter te ontkomen. Er wordt niets vermist. Auto tegen ëenboomge- botst. Zondagmiddag is in de Olden- zaalschestraat te Lonneker nabij de steenfa briek der firma Smulders en Mulder door tot nu toe onbekende oorzaak een personenauto met drie personen, twee heeren en een dame, tegen een boom gebotst. De botsing was vrij hevig en de wagen werd geheel vernield. Alle drie inzittenden geraakten bewusteloos. Spoe dig was dokter Van Rhijn fer plaatse, die de eerste hulp verleende. Het bleek, dat de dame een bovenbeen-fractuur had opgeloopen, be nevens verschillende snijwonden. Een der beide heeren had eveneens een aantal snij wonden, terwijl de derde inzittende geen ver wondingen had gekregen, wel was hij geheel versuft. De drie personen kwamen vrij spoe dig weer bij kennis. Alle drie zijn zij opgeno men in het ziekenhuis „Ziekenzorg" te En schede. Gezien de hevigheid van de botsing, kan gezegd worden, dat het ongeluk betrek kelijk goed is afgeloopen. JongetjeMag ik een boord voor mijn vader. WinkelierZoo een als ik om heb JongetjeNeen, een schoon boord G£OEDE over de maand December 1932. GETROUWD. P. W. Neele, 25 j. en E. J. Leurgans, 28 j. OVERLEDEN. A. Verstraete, 80 j., ongeh. z. J. L. Schautteet, d. 18 j. Dinsdag 3 Januari. Hilversum, 1875 M. 8.00 Gramofoonpla- ten. 10.00 Morgenwijding. 10.15 Gramofoon- platen. 10.30 Concert. 11.00 Voordracht. 11.30 Concert. 12.00 Orgelconcert. 1.30 Lezing. 2.15 Gramofoonplaten. 3.00 Knipcursus. 4.00 Pia- narecital. 4.30 Kindervertellingen. 5.00 Om roeporkest. 5.30 Jeugdhalfuur. 6.00 Concert en gramofoonplaten. 7.30 Engelsche les. 8.00 Vaz Dias. 8.05 Concert. 9.00 Zang. 9.20 Orkest. 10.15 Gramofoonplaten. 11.00 Vaz Dias. 11.05 Gramofoonplaten. 11.15 Orkest. Huizen, 296 M. K.R.O. 8.00 en 10.00 Gra mofoonplaten. 11.30 Godsdienstig half urntje 12.15 Trioconcert. 2.00 Voor de vrouw. 3.0U Modepraatje. 4.00 Orkestconcert. 6.00 Lezing 6.20 Concert. 6.30 Esperantoles. 6.50 Causerie 7.20 Concert. 8.15 Vaz Dias. 9.20 Gramofoon platen. 9.45 Schlagermuziek, 10.10 Lezing 10.30 Gramofoonplaten, Daventry, 1554 M. 10.35 Morgenwijding. 10.50 Berichten. 11.05 Lezing. 12.20 Orgelcon cert. 1.05 Orkest. 2.20 Orkest. 3.20 Orkest. 4.05 Concert. 4.35 Orkest. 5.35 Kinderuur. 6.20 Berichten. 6.50 Pianomuziek. 7.10 Lezing. 7.40 Orkest. 10.00 Berichten. 10.20 Orgelconcert. 11.05 Dansmuziek. Parijs, „Radio-Paris", 1724 M. 12.20 Con cert. 7.40 Concert. 8.20 Cabaret. 9.05 Concert. Kalundborg, 1153 M. 11.20 Concert. 2.00 Orkest. 7.20 Itaiiaansche muziek. 8.05 Zang. 8.20 Hoorspel. 9.00 Fransche pianomuziek. 9.35 Concert. 10.20 Dansmuziek. Langenberg, 473 M. 6.25 en 10.40 Gra mofoonplaten. 12.20 Orkest. 4.20 Concert. 7.25 Concert. 8.40 Pianocabaret. Brussel, 508 M. 12.20 Orkest. 1.30 Gm-* mofoonplaten. 1.50 Pianorecital. 2.05 Gramo foonplaten. 5.20 Orkest. 6.35 Gramofoonpla ten. 8.20 Concert. 8.50 Zangvoordracht. 9.20 Concert 10.30 Gramofoonplaten. 338 M 12.20 Gramofoonplaten. 1.30 Orkest. 5.20 Gra mofoonplaten. 6.50 Orkest. 8.20 Bonte avond. Zeesen, 1635 M. 7.20 Orkest. 7.50 Liede ren. 8.40 Hoorspel. 9.45 Berichten, en hierna concert. „Heemskerk" (uitr.) 31 Dec. van Antw. ,.Kota Nopan" (uitr.) p. 30 Dec. Ouessant „Kota Agoeng" (thuisr.) 31 Dec. v. Genua. ,.Sibaja,k" (uitr.) 31 Dec. te Sabang „Tawali" (uitr.) p. 31 Dec. Kaapstad „Tabinta" (uitr.) 31 Dec. van Antw. „Tarakan" (thuisr., 31 Dec. van Djedda „Tapanoeli" (thuisr.) p. 30 Dec. Kaap del Armi Januari Dinsdag 3 E.K. 6.02 18.33 Woensdag 4 6.52 19.29 Donderdag 5 7.49 20.33 Januari uur Dinsdag 3 4.28 Woensdag 4 4.29 Donderdag 5 4.30 n van publieke vermakelijkheden, vergaderingen, enz. Luxor-theater. Van 30 December tot en met 5 Januari. „De Kannibalen" en „Het Monster van Frankenstein". Alhambra-fheater. Van 30 December tot en met 5 Januari. „Movie Crazy" en „Vier van de Bob". Zaterdag 7 Januari. Uitvoering Vlissing's Mannenkoor „D.O.U.", Grand Hotel Bri tannia, 8 uur. Samengesteld door het Kon. Metereologisch Instituut te De Bilt Hoogste barometerstand 774.3 te Memel Laagste barometerstand 712.2 te Vestma- neur. Verwachting tot den avond van 3 Januari Matige tijdelijk wellicht toenemende Z.O. tot Z. wind. Gedeeltelijk bewolkt. Aanvankelijk droog weer, later in het Westen eenige kans op regen. Iets zachter. Hedenmorgen uit offieieele gegevens samengesteld door het Kon, Meteor. Instituut De tegenstelling tusschen het windstille en mistige weer met hooge barometerstanden en temperaturen even beneden het vriespunt in het binnenland van Europa en de zware stormen met hooge temperaturen op den Oceaan en in het Westen van ons wereld deel, blijft aanhouden. In de kernen van het depressiegebied dat stationair ten Westen van Ierland ligt en zijn invloed niet verder dan de Noordzee doet gevoelen, komen bui tengewoon lage barometerstanden voor en minima waarschijnlijk beneden 700 m.M. Over de Britsche eilanden, Noorsche Zee en Skandinavische stroomen is een bedding van ruim 1000 K.M. breedte warme luehtmassa's uit de sub-troppen naar de Poolzee. Aller- wege heerscht zacht weer. Vorst van betee- kenis komt alleen voor in Lapland. In een strookvormig gebied reikend van de kust van Portugal over Ierland tot de Faroër viel zware regen, verder naar het Oosten werd de regenval geringer. Het is te verwachten dat deze regen-zone zich langzaam naar het oosten zal herplaatsen en wellicht later ook '•aan deze zijde der Noordzee lage wolken en 'gen brengen za!

Vlissingse Courant | 1933 | | pagina 6