NOOTJES BUITENLAND GEMENGD NIEUWS In de week van 26 tot 31 December werden In ons land uitgesproken 90 faillissementen. Volgens het weekblad „Handelsbelangen" 2ijn in 1932 hier te lande in totaal 2374 cre- diteurslijsten bij de gezamenlijke griffies in Nederland gedeponeerd. Het totaal passief daarvan bedroeg 61.937.226, waarvan pro ferent 10.965.271. De maand December is volgens officieele waarnemingen in den Hortus te Amsterdam de droogste maand geweest sedert 1909. Er viel slechts 22 m.M, regen, tegenover een ge middelde van 75 m.M. De brandweer te Amsterdam heeft in het afgeloopen jaar 1969 branden gebluscht, al- zoo gemiddeld ruim 5 per dag, tegenover 1847 in 1931. f In het crematorium te Velzen hebben in het afgeloopen jaar 636 verasschingen plaats gehad tegenover 535 in 1931. Vrijdag hebben bij de N.V. Philips te Eind hoven niet minder dan 370 personen, tegelijk hun koperen jubilé gevierd, o.w. 23 vrouwen en 347 mannen. Volgens een globale berekening is de totale omzet van de groenten, en fruitveilingen in het Westland over 1932 met ongeveer 23 pro cent achteruitgegaan, nl. van 19'4 millioen gulden in 1931 tot 14 y4 millioen in dit jaar. Te Friedrichsfeld bij Wesel werd op Nieuw jaarsdag de communistische groepsleider, Mahrohn, door een landjager uit noodweer doodgeschoten. De koopman Friedrich Schulz, houder van een bijkantoor van de Pruisische loterij te Dantzig en o.a. honorair-consul van Honga rije, is na verduistering van f 33.400 ge vlucht. succes van jonge beginnende clubs en we binnen uitwedstrijden; ondanks het zooge naamde nadeel van vreemd terrein. 25e Bondsfeest Kon. Ned. Gymnastïeb- Verbond. Door de Unilever N.V. zijn eenige heeren huizen aan de Westerlaan te Rotterdam ge heel gratis beschikbaar gesteld om deze in te richten voor nachtlogies voor de turners en turnsters, die met Pinksteren 1933 aan' de verschillende wedstrijden van het 25e Bonds feest van. het Kon. Ned. Gymnastiek-Ver- bond zullen deelnemen. De kosten bedragen slechts f 1 per persoon voor een verblijf van 1 tot 4 nachten. Het ontbijt zal gebruikt worden in de lokalen van de Unilever, waar voor slechts 0.35 betaald moet worden, ter wijl lunch en diner in de lokalen van Van Nelle aan de Schie geserveerd zullen worden, dus in de nabijheid van het Sparta-Stadion, waar de voornaamste wedstrijden en demon straties zullen worden gehouden. De prijs voor de lunch is op 0.50 gesteld, terwijl die van het diner nog nader bepaald zal worden. Ver meld dient nog te worden, dat reeds meer dan 1000 aanvragen voor logies zijn binnengeko men. LUCHTVAART De K.L.M. in 1932. Ondanks de zeer ongunstige economische omstandigheden, kan de K.L.M. op de in 1932 verkregen resultaten met tevredenheid te rugzien. Weliswaar stond de omzet in extra vluchten en het aantal vervoerde plezier vliegers iets achter bij 1931, terwijl het goederenvervoer tengevolge van de contin- genteering en andere, het verkeer schadende maatregelen, met 30 achteruit liep. Daar tegenover staat dat het vervoer van passa giers en post vooruitging en het vervoer op de Amsterdam—Batavia lijn eveneens be vredigend was. Het aantal passagiers op de trajecten in Europa bedroeg 20600, terwijl 829500 K.G. goederen en 130000 K.G. post werden ver voerd. Op de Amsterdam—Batavia route be stond het vervoer uit 420 passagiers, 5000 K.G. vracht en 26500 K.G. post. Aan de rondvluchten namen 13120 personen deel, waarvan 5480 op Schiphol en 3490 op Waalhaven. In totaal werden door vliegtuigen der K.L.M. afgelegd 3.089.000 K.M. (1.547.000 K.M. in Europa en 1.542.000 K.M. op de Indië- route), hetgeen overeenkomt met meer dan 77 maal den omtrek der aarde. Luchtschip verbinding met Indië, De bekende luchtschipbestuurder dr. Ecke- ner is van Friedrichshafen naar Marseille vertrokken, waar hij zich op de „Baloeran" zal inschepen om naar Ned.-Indië te gaan, waar hij naar verluidt in opdracht van een Nederlandsche groep de mogelijkheid van een luchtschip-verbinding tusschen Nederland en Indië zal onderzoeken. NIEUWE VERDEDIGINGSWERKEN IN BELGIE. Naar de correspondent van „het Vad." te Brussel verneemt, houdt de nieuwe ministe: van landsverdediging, Devèze, zich op ze ernstige wijze bezig met de bestudeering va- het grensverdedigingsplan. Ook de bewaps ning van de blokhuizen en andere defensi werken, die van Zantvliet, benoorden Ant werpen tot bezuiden Aarlen, achter de Bel- gisch-Nederlandsche, Belgisch-Duitsche er Belgisch-Luxemburgsche grenzen reeds wer den gebouwd of het binnen enkele maanden zullen zijn, heeft zijn volle aandacht. Reeds zijn te Brasschaart en elders, op de militaire schietvelden, proefnemingen gedaan met stukken lichte artillerie en machinegeweren van een nieuw model, die voor deze bewa pening in aanmerking komen. Minister De vèze zal, waarschijnlijk nog vóór het einde van Januari, een inspectiereis ondernemen in het grensgebied. Hy zal vooral de Maas vallei in Limburg, de werken aan het fort te Eben-Emael, bij de Maastrichtsche bocht, de hoogvlakte van Herve en de streek rond om Aarlen bezoeken en daarbij vergezeld zijn van den nieuwen chef van den genera- len staf en de inspecteurs van de artillerie, de genie en de infanterie. HET AFTREDEN VAN BURGEMEESTER VAN CAUWELAERT. De burgemeester van Antwerpen, de heer Frans van Cauwelaert, treedt heden als zoo danig af, daar hij door het samengaan van socialisten en liberalen niet wordt herkozen. De Brusselsche „Standaard" bevat naar aanleiding van dit aftreden de volgende be schouwing Wij stellen hier vast, nu het burgemees terschap van den heer Van Cauwelaert ten emde loopt, dat hij het recht heeft volledig de verdienste op te eischen van de grondige gedaanteverwisseling die stad en haven on dergaan hebben sedert 1921. Vergrootings- plannen bestonden er voor den oorlog, maar hy nam het initiatief eener grootscheepsche doorvoering ervan, hij vond de modaliteiten en de middelen om linkeroever en Noorder- gronden in te lijven, om de verbinding der beide Schelde-oevers te verwezenlijken, door hem reeds in het vooruitzicht gesteld in No vember 1921. De haven werd niet alleen uitgebreid zoo danig dat voor de eerste maal sedert de vo- ïige eeuw geen klachten meer worden geuit door de handelsmiddens over chronisch plaatsgebrek, maar ook werd een gansch nieuwe havenpolitiek ingeluid. Heel het ha venbedrijf van de stad werd gerationaliseerd op de behoeften der trafieken, en wie herin nert zich, in verband hiermede, niet den bijna epischen kalistrijd en de beslissende rol daarin gespeeld door den heer Van Cau welaert Onder zijn beleid werd de inertie van het verleden overwonnen door een actieve haven- politiek, gesteund op energieke administra tieve en financieele middelen. Er werd sterk gestreefd naar eenmaking in econimisch en technisch opzicht. Scheepvaart en handel bleven lang weerbarstig tegen de centrall- seerende politiek, die in de geschiedenis on afscheidbaar verbonden lijkt aan sterke per soonlijkheden die besturen, maar nooit wa ren de betrekkingen tusschen scheepvaart en handel eenerzij ds en havenbestuur ander zijds, zoo hartelijk als thans. In. volle op rechtheid mag de heer Van Cauwelaert van zichzelf getuigen dat hij aan z'n opvolber een erfdeel overlaat, dat onder alle opzich ten door hem werd voorbereid voor een lange en voorspoedige toekomst. Al leeft nu de gansche wereld onder den druk der crisis, zij zal niet den luister ver geten der wereldtentoonstelling, en het woord noch de verschijning van Antwerpen's gast heer, Frans van Cauwelaert. Deze laatste zelf hechtte meer dan wat decoratief belang aan de ontelbare recepties die hij toen voor zat. Onze eigene Waalsche landgenooten leerden toen de gestalte kennen der onver- •valschte Vlaamsche beschaving. Zij leerden ze kennen, en haar krachtige schoonheid vreezen wellicht. Dit laatste gansch ten onrecht OUDEJAARS-RECEPTIE IN HET ELYSEE. Het corps diplomatique te Parijs heeft Zaterdag aan president Lebrun zijn wen- schen voor het nieuwe jaar aangeboden. Nuntius Maglione, het oudste lid, zeide o.a. Opdat de pogingen tot oplossing van de cri sis zouden slagen, moeten de naties, ver trouwend op en bewust van hun solidariteit, elkander ondersteunen en wederzijds hulp verleenen in volkomen rust en volslagen veiligheid. De nuntius wenschte een steeds nauwgezetter toepassing van de internatio nale zedelijkheid en rechtvaardigheid. Frankrijk stelt trouwens deze onmisbare samenwerking op hoogen prijs en wil haar bevorderen. Lebrun sprak zijn dank uit en verzekerde, dat Frankrijk dit werk van herstel en paci ficatie, waar het in ruime mate toe bijge dragen heeft, zal voortzetten en Lebrun richtte zijn wenschen aan de vorsten en staatshoofden. Volgens een nader bericht verklaarde pre sident Lebrun o.a.Meer dan ooit blijkt, dat het economisch herstel een stelselmatige en onvermoeid voortgezette en door alle staten, die door de wereldcatastrofe ge troffen zijn, gemeenschappelijk onderno men actie moet zijn. De op de conferentie van Lausanne getroffen maatregelen zijn reeds een étappe op den weg naar herstel van het evenwicht. De taak is intusschen nog slechts in haar beginstadium en nieuwe, reeds in staat van voorbereiding verkeerende werk zaamheden zullen aan het reeds bereikte resultaat practische beteekenis geven. Paral lel met deze inspanning op economisch en financieel gebied hebben de regeeringen den plicht op ander gebied oplossingen te zoe ken, die ten doel hebben den vrede met de veiligheid te verbinden. EEN NIEUWJAARSBOODSCHAP VAN ADOLF HITLER. Adolf Hitler heeft ter gelegenheid van hot uwe jaar een boodschap gericht tot de na- lonaal-socoalistische partij. Hij zegt daarin :>.m.Het jaar 1932 zal eens in de geschiede- lis van de nationaal-socialistische beweging j jelden als een groote en zegerijke periode van j mzen strijd. De religieuze en ten opzichte van haar wereldbeschouwing ontwortelde li berale menschheid heeft het einde van haa- tijdsgewncht bereikt. Tot reuzenhoogte ver heft zich het bolsjewistische gevaar, welks in grijpen in het wereldbestel nog begunstigd 21*001 b"ndheid de aandenk- beelden van zgn. staatslieden. De gevolgen moeten vernietigend zijn. De burgerlijke par tijpolitiek en de burgerlijke ministers hebben van het ontstellende gevaar, dat de wereld bedreigd, geen voorstelling. In een staat, die zes millioen communisten, 7/2 millioen so- ciaaldemocraten en zes millioen min of meer pacifistisch georiënteerde elementen telt zou men beter doen niet meer te spreken van gelijkgerechtigdheid" en andere van derge lijke schoonklinkende woorden. Het innerlijk verval, dat in het jaar 1918 slechts als crisis verschijnsel heeft gegolden, is thans chronisch geworden. Wil men Duitschland weer op de been helpen, dan kan dit alleen geschieden door een beweging, welke even intolerant cn immer bereid tot handelen is als waarvan <i» tegenstanders blijk geven. Slechts het natio- naal-socialisme kan, daar andere bewegingen gefaald hebben, de overwinning brengen. De nat.onaal-sociaiisten kennen hun tegenstan ders en hun gedachten, welke hierop neer komen, dat zy de party willen laten deelno men aan de regeering, zoodat z« wel mede de verantwoording draagt, zonder ook echter maar eenigszins zelfstdndig te kunnen han delen. Het mag begrijpelijk heeten, dat de na- tionaal-socialisten daarvan niets wilien we ten. De party heeft niet gehoopt, gestreden en geleden om de taak, welke zy te vervullen heeft, voor een paar ministerszetels te ver knopen. De voornaamste taak van het ko mende jaar zal zyn, den nationaal-socialis- tischen leden en aanhangers met groote dui delijkheid voor oogen te steljen dat de par.ij zelf met het doel is, doch slechts het instru ment om het gestelde doel te bereiken. POLITIEKE RELLETJES IN DUITSCHLAND. In den Nieuwjaarsnacht hebben in Berlijn verscheidene schietpartijen en overvallen plaats gehad, die twee dooden en eenige ge wonden geëischt hebben. By politieke botsingen werden in totaal 28 personen gearresteerd. In Lichtenrade, een Berlynsche voorstad werd kort voor middernacht een ryksban- Lerman door circa 15 geuniformde S.A- Ieden overvallen. Hy werd met een lichte hersenschudding naar het ziekenhuis ver voerd. In dezelfde voorstad werd op Nieuwjaars morgen een nog onbekend lid der commu nistische party dood aangetroffen tengevolge van een messteek. Men verdenkt een geüni formeerd nationaal-sociaiist. De politie heeft 25 nationaal-socialisten in verzekerde bewa ring gesteld. In het Noorden van Berlyn is een 37-jarige vrouw door een schot in de hartstreek ge dood. De dader is ontkomen. Eveneens in het Noorden is een 16-jarig nat.-soelalist door onbekenden met een messteek levens- gevaarlijk gewond. In het centrum der stad, in de Potsdammer strasse, heeft men een politie-beambte, die tuiten dienst was, aangetroffen met een ernstige hoofdwonde. VOORTEEKENEN VAN NIEUWE ONRUST EN SPANJE. In het te Barcelona ontdekte hommen- depot werden totaal 1600 bommen gevonden, waarvan er 1400 geladen waren. Ook zyn' eenige machinegeweren in beslag genomen. Ook te Sevilla zy'n door de politie revoluti- cnnaire toebereidselen van anarchisten en syndicalisten ontdekt, welke in verband staan met de beweging in Barcelona. Er zou- cen in Sevilla tevens verscheidene arresta ties waaronder van 2 onderofficieren van de luchtmacht, zyn verricht. De officieele in stanties bewaren een streng stilzwygen over deze gebeurtenissen. Het blad „Nacion" verwachtte het procla- meeren van de spoorwegstaking door de vak- vereeniging van spoorwegarbeiders. De radicale elementen pogen vooral in Catalonie, Aragon en Andalusië deze sta kingsbeweging voor hun doeleinden uit te Duiten. Uit de te Barcelona gevonden documenten o.eek, dat de bommen en wapens bestemd ,7*™" V°tr grootach opgezette revolu tionaire beweging, die tegelijkertijd met de voorgenomen spoorwegstaking zou uitbar sten. De omwenteling zou in samenwerking met officieren en soldaten van verschillende garmzoens reeds over eenige dagen begin nen. De politie vond de uitgewerkte plannen dor syndicalisten, die zy verantwoordelijk acht voor de bomaanslagen van den laatsten tijd te Barcelona. Branden. Gisterenavond laat braken te Rotterdam kort na elkaar op twee verschillende punten der stad branden uit. Te halfelf werd de brandweer gealarmeerd voor den eersten brand, die door tot nog toe onbekende oorzaak was ontstaan in de wo ning van een sigarenwinkelier in de Een- drachtstraat. De spuitgasten waren spoedig aanwezig, zoodit men het vuur wist te be perken tot een kamer, die totaal uitbrandde. Er werd vry veel waterschade aangericht. De brandweer was hier nog met het blusschings- werk bezig, toen bericht binnenkwam by de alarmcentrale over het uitbreken van een tweeden brand in een woning aan de Poot- straat. De brand was hier ontstaan kort na dat de bewoner in de voorkamer was geweest, om een gasmunt in den meter te doen. Het licht was uitgegaan, zoodafc de bewoner een lucifer had ontstoken om den meter te zoe ken. De brandweer was ook hier weer snel aanwezig en bestreed het vuur op krachtige wijze. Een voorkamer en een klecrenkast brandden uit, - - Gisterenmiddag ongeveer twee is door tot nu toe onbekende oorzaak brand uitgebroken in het Sanatorium der Broeders van Onze Lieve Vrouwe van Lourdes „Huize Over- donck" te Dongen. Het paviljoen waarin de brand ontstond, deed dienst als noviciaat en was sinds enkele dagen ontruimd. De brand weer was spoedig ter plaatse en kon door kordaat optreden erger voorkomen. Slechts een gedeelte van het dak is vernield. De onbewaakte overwe gen. De onbewaakte spoorweg-overwe gen in ons land hebben een zekere berucht heid verworven. Sinds 1922, toen de spoor wegwet bepaalde dat voortaan bij algemee- nen maatregel van bestuur ontheffing zou kunnen worden verleend van de verplichting tot het afsluiten van overwegen en de bewa king van een groot aantal overwegen sinds dien tijd is opgeheven, zoodat er thans zelfs tweemaal zooveel onbewaakte als bewaakte overwegen zijn, is het aantal ongelukkeu op de onbewaakte overwegen sterk toegenomen. De doodenlyst vertoont een byna onafge broken stygende lynin 1925 maakte de on bewaakte overweg 11 dooden en 18 gewon den in 1926 resp. 17 en 17 in 1927 resp. 20 en 27 in 1930 „slechts" 11 dooden en 25 ge wonden in 1931 tenslotte vielen er 44 doo den. Waimeer wij thans de balans van het afgeloopen jaar 1932 opmaken dan komen we tot de slotsom, dat de dood op den onbe- waakten overweg weer 28 slachtoffers eischte. Voorts dat er 11 menschen zwaar en 18 licht werden gewond. Een onderwyzeres door wolven verscheurd. Tenge volge van de koude zyn in verschillende dee- len van Portugal kudden wolven uit de hoog gelegen wouden naar de dalen gekomen. Te Valpacos werd een onderwyzeres door wolven verscheurd. In de dalen van de Sierra de Estrelia hebben de wolven eenige kudden vee overvallen en talryke schapen en runderen gedood, Het vloeibaar maken van steenkool. Volgens berich ten in eenige Engelsche bladen zouden in Engeland plannen bestaan om binnenkort groote fabrieken op te richten voor het vloeibaar maken van steenkool. Men zou zelfs van regeeringszyde bereid zyn, zoo nopdig een bedrag van 8 millioen pond ster ling voor te schieten. Volgens het plan zou men jaailyks uit ruim 800.000 ton steenkool 65 millioen gallon vloeibare brandstof willen produceeren, die gebruikt kan worden voor motiren. Het plan zou niet alleen een groo- ten steun voor de steenkool-industrie betee- kenen, maar bovendien een groote vermin dering van de werkloosheid in Engeland ten gevolge hebben. Dl smokkelhandel aan de Duitsch-Nederlandsche grens. Volgens het jaarverslag van het hoofdkantoor der douane te Aken zijn aan de Duitsch-Nederlandsche grens van Gillrath tot Sief-Schmithof, een afstand van 56 K.M., 25.000 strafprocessen wegens smokkelary in gesteld. In totaal zyn ongeveer 60.000 perso nen met smokkelwaren aangehouden. Onder de in beslag genomen waren bevinden zich o.m.6.000.000 sigaretten, 74.000 K.G. koffie. 174.000 K.G. suiker, 40.000 K.G. graan, 36.000 K.G. meel, 32.000 K.G. brood en 12.000 K.G. tabak. Verder zyn in beslag genomen 800 ry- wielen, 105 luxe auto's, 24 vrachtauto en 38 motorrywielen. Een bom als Nieuwjaars- g r o e t. In den hoofdingang van het gebouw der Postspaarbank te Weenen, waar, zooals men zich zal herinneren, eenige' dagen geleden een paar rookbommen waren ge plaatst, werd Zaterdag een houten kist ge vonden, met het opschrift„Pas op. Ge vaar". Men hoorde in de kist een uurwerk tikken en een paar draden leidden naar het binnenste gedeelte van de kist. Nadat men, wegens het gevaar voor ontploffing zeer voor zichtig een onderzoek had ingesteld, bleek, dat de helsche machine als grap bedoeld was. Er zaten steenen, een geluksvarkentje en een Nieuwjaarswensch aan de spaarbank in. De afzenders heeft men niet kunnen vinden. Een moordenaar opge hangen. De eerste terechtstelling uit hoofde van de nieuwe wet, waarbij moord met den strop gestraft wordt, heeft plaats gehad nabü het plaatsje Debar. De beul, die witte handschoenen en een hoogen hoed droeg, werd door de duizenden boeren, die getuigen van de executie wilden zijn, hartelyk toegejuicht. Het schavot was ongericht op dezelfde plaats, waar de veroordeelde eenigen tyd ge leden zyn vriend van het leven had beroofd, om zich meester te kunnen maW van diens geld. In den tyd van een minuut had de beul zyn taak volbracht. Hy trok vervolgens zyn hand schoenen uit, legde ze aan de voeten van den terechtgestelde en riep met luide stemme „Bozhidar Paunovitch - ik ben niet verant woordelijk voor uw dood, Oceaanreis van een f 1 e s c h. De golven van den Stillen Oceaan hebben een flesch van Japan naar het Vancouver-eiland, een afstand van 45Ó0 myl, gebracht in den tyd van 2 jaar en tien dagen. De flesch was te water gelaten door het Amerikaansche Hydrographische bureau en bevatte een papier met den datum en de plaats waar ze in zee geworpen was. Een bankoverval op IJs- land. Voor de eerste maal sedert men- schenheugenis heeft op IJsland een bank overval naar Wild-West-model plaats gehad. Des avonds omstreeks 5 uur verscheen een tweetal jongelieden in het Visscnerykantoor, dat ondergebracht is op de derde verdiepirg van de Deensche ryksbank. Alleen een 70-jarlge ambtenaar was daar aanwezig voor het uitbetalen van de loon gelden. De roovers wierpen hem een regenjas over het hoofd, sloegen hem tegen den grond en bonden hem vast. Nadat zyn familie tot 's avonds 8 uur te vergeefs op hem had gewacht, begaf de zoon zich naar de bank, waar hij zijn vader be wusteloos vond. De kas met 2100 kronen was gestolen. De ambtenaar heeft door den overval zoo veel schade aan zyn gezondheid geleden, dat hy zyn functie waarschyniyk niet meer zal kunnen uitoefenen. De roovers zyn ontkomen zonder herkend te zyn. Zes lijkjes in een graf. Vrydag zyn te Birmingham de zes kinderen begraven, die Zaterdagavond voor Kerstmis by den brand ten huize van hun ouders in de vlammen zyn omgekomen. Vriendjes de den dienst als dragers en duizenden menschen hadden zich op het kerkhof verzameld. Twee oudere zusjes, die op den noodlottigen dag uit logeeren waren, volgden de kistjesde vader en moeder, die ernstige brandwonden hebben opgeloopen, liggen nog ernstig ziek in het ziekenhuis. Van de Roomsche kathedraal, waar de lykdienst was gehouden, trok de stoet langs het verbrande huis, waar men even stilhield. Vele vrouwen en kinderen weenden. Ook by de school van de kinderen stond de stoet stil. De kistjes werden begraven in een gemeen schappelijk graf, dat met purper omzoomd was. Onder de kransen was er een van „Moeder en vader aan de kindertjes". Een schlppersfamilie verstikt. Zaterdagmorgen waren de bewoners van het „Sas" te Asper in Bel gië uiterst verwonderd, dat ze rond 7 uur nog geen de minste beweging zagen op het aldaar gemeerd schip „Lucia". Niemand ant woordde op hun geklop, maar uit den voor steven kwam een 17-jarige jongeling gekro pen. Met veel omzichtigheid werd het slaap vertrek geopend, waar het geheele gezin ver stikt werd aangetroffen, In één zelfde bed lag de moeder met aan iedere zyde één zoontje, terwyl vóór het bed de vader op den grond lag. Terstond werd de politie gewaarschuwd en een dokter ontboden. Deze laatste stelde vast dat de man en de vrouw slechts bewus teloos waren, maar dat by de twee broertjes de dood reeds was ingetreden. De aanvang van het nieu we jaar. Niet altyd was 1 Januari de eerste dag van het jaar. In enkele Europeesche landen ving vroeger het nieuwe jaar aan met Kerstdag. In andere landen, ook in Vlaanderen, met Paschèn. Daar het Paaschfeest echter niet altyd op denzelfden dag terugkomt, nu eens einde Maart, dan weer in April, kan men zich in denken, dat onze voorvaderen, met hun stel sel, wel eens last hadden. Niet minder moëi- lykheden sproten eruit voort, voor de oud heidkundigen en geschiedschryvers, die den juisten datum moesten bepalen van oude akten, oorkonden en plakkaten. In den loop van het jaar 1575 besliste Filips de Tweede, zoon van Keizer Karei, ko ning van Spanje en graaf van Vlaanderen, dat het jaar zou beginnen op 1 Januari, en eindigen op 31 December. In alle steden werd de' nieuwe Jaartelling door middel van koninklyke plakkaten af gekondigd. Die maatregelen was echter slechts de bekrachtiging van een oud gebruik, by ons in zwang, sedert het begin van onze tijd rekening. Inderdaad, 1 Januari werd reeds ten tijde van de Romeinsche overheersching beschouwd als de eerste dag van het jaar en heette in de middeleeuwen „Nieuwdag". By gelegenheid van „Nieuwdag" werden aan bloedverwanten en vrienden, en ook aan hel pers en dienstboden geschenken uitgedeeld. Muzikanten gingen, evenals op Kerstdag, ge maskerd en verkleed van huis tot huis, zon gen liederen en lazen nieuwjaarsbrieven. Dit alles werd met de gebruikelijke fooien be loond. Die oude overleveringen leven nog gedeel telijk voort in ons volk. Een n u 11 i f mensch ge storven. Een k.eermaker, die zich te New-York specialiseei "e op het vervaardi gen van kleeren voor corpulente personen, was een zekere Klein, lezen wij in „het Vol". Hy was een uit Weenen naar Amerika uitgeweken Oostenryker. Hy is niet meer en duizenden zullen zyn heengaan betreuren. Dat zulk een specialist in een behoefte voorziet, bewyst wel het feit, dat hy in een paar jaar een uitgebreide clientèle hadmeer dan zesduizend dikzak ken lieten door hem hun costuums maken. Zyn beste klant was een Hollander, woon achtig te Vlissingen, die 1.75 meter om de lendenen en 1.60 meter over de borst mat. Een andere klant had zonder schoenen een lengte van 1.95 meter en verschilde met den Hollander slechts een paar centimeter In omvang. „Zeg, Tom, schiet je al op met het Inrich ten van je étage ,3yna klaar, hoor, maar kun je my geen adres geven, waar ik een opvouwbare tanden borstel kan koopen DE RADIO IN HET AFGELOOPEN JAAR. Groote veranderingen bracht 1932 ons, voor hetgeen de radio betreft, niet. De toestellen, waaraan voor de in frequentie dicht op elkaar zittende omroepzenders steeds hoogerr eischen gesteld werden, werden steeds selec tiever. Want selectiviteit werd by den voort durend grooter wordenden golflengte-chaot. wel zeer noodzakelijk. Hier werd in den loop van het jaar een station versterkt, daar kwam er een nieuw by, en dat alles maakte het gedrang in den aether grooter. Na den in 1929 te Praag voortgezetten arbeid van de in 1927 in. Washington gehouden conferentie, waarbij in Praag een nieuw plan behandeld werd van de Omroep-Unie, in verband met

Vlissingse Courant | 1933 | | pagina 2