500 300 25 ERSTE BLAD iVo. 1 71e Jaargang -1933 ;1Q33 MAANDAG Uitgave: Firma F. VAN DE VELDE Ir., Walstraat 58-60, Vlissingen.Telef. 10. Postrekening 66287 2 JANUARI Verschijnt dagelijks, uitgezonderd op Zondag en algemeen erkende Christelijke Feestdagen Dit nummer bestaat uit 2 bladen STADS- EN PROVINCIENIEUWS MARINE EN LEGER SPORT VLISSINGSCHE COURANT ABONNEMENTSPRIJSVoor Vlissingen en de gemeenten op Walcheren ƒ2.20 per 3 maanden. Franco door het geheele rijk 2.50. Voor België, Duitschland en Frankrijk 3.80. Voor de ove rige landen bij wekelijksche verzending 3.80, met Zondagsblad 4.75. Afzonderlijke nrs. 5 ct ADVERTENTIEPRIJSVan 1—5 regels 1.25iedere regel meer 25 cent Bij abonnement speciale prijzen. Reclames 50 ct p. regel. Kleine advertenties van 1 —5 regels 50 ct ledereregel meer 10 ct (max. lOregels). Bij3-maalplaatsing vanl—5regels 11. .alles tegen vooruitbetaling. De abonné's in 't bezit eener Polis, zijn GRATIS verze kerd tegen ongelukken voor gulden bij levens lange ongeschikt heid tot werken. gulden bij door een ongeluk. dood gulden bij verlies van een hand, voet of oog. gulden bij verlies van een wijsvinger gulden bij verlies van eiken anderen vinger ANGESLOTEN BIJ HET BUREAU VOOR PUBLICITEITSWAARDE, INGESTELD DOOR DE VEREEN1G1NG „DE NEDERLANDSCHE DAGBLADPERS'' De N.V. Kon. Maatsch. „de Schelde". Het „Handelsblad" bevat een beschouwing ,ver den scheepsbouw in ons land in 1932, fltraaraan wij het volgende ontleenen L-' De Kon. Maatsch. „de Schelde" heeft, gelet de tijdsomstandigheden, nog vrijwat werk «ehad. in 1932 zijn afgeleverd de duikboot ',0 14" voor het departement van defensie, iet motorvrachtschip „Bengalen" voor den '•otterdamschen Lloyd, de motorveerboot prins Hendrik" voor den Prov. stoomboot- Jienst op de Westerschelde, twee motoren foor het motorschip „Indrapoera" van den Lotterdamschen Lloyd, vijf landwaterpijp- :etels, drie kleine stoomketels. Het verdere /erk als sluisdeuren, staalconstructie voor jet Prov. Electr. bedrijf te Groningen, brug gen bij Zaltbommel valt buiten den icheepsbouw. [J Op het oogenblik heeft „de Schelde" nog nderhandenflottieljevaartuig „Johan Mau. its van Nassau" voor het departement van efensie, drie motorveerbooten voor den Prov. toombootdienst, twee motoren voor het ranteerschip „Brinio", machines en ketels oor den nieuwen kruiser van het departe ment van defensie, alsmede twee turbogene- atoren, twee landwaterpijpketels, een kleinen toomketel, vier brugconstructies, constructle- 'erk voor Staatsmijn „Maurits" en herstel ing en gedeeltelijke vernieuwing van de loordponton in de buitenhaven te Vlissingen „De Schelde" heeft dus werk, al is het niet llemaal. op scTieepsboqwgebied. Maar ook hier geldt het waar blijven de 'nieuwe opdrachten ij Nochtans niet versagen Kinderfonds P.T.T. Het bovengenoemde fonds is gesticht door len directeur-generaal der posterijen en elegrafie, met het doel hulp te verleenen in ©vallen waar door ziekte e.d. financieele moeilijkheden zijn ontstaan in de gezinnen Ier P.T.T.-ambtenaren, waardoor de kinde en, (want voor hen is het fonds uitsluitend ledoeld) de dupe zouden worden en niet die erzorging of verpleging zouden kunnen □rijgen, die noodig wordt geoordeeld om lerstel mogelijk te maken. Ook speciaal voor de uitzending van zieke in zwakke kinderen naar sanatoria en va- antiekolonies heeft het Kinderfonds trotsch lijn kort bestaan reeds nuttig werk verrich- en. De financiën voor dit werk worden ge- onden uit bet deel der opbrengst van de veldadigheidspostzegels, t welk, zoo bekend :an worden geacht, onder verschillende in stellingen ten bate ven het kind wordt ver- ïeeld. Verder uit bijdragen van begunsti- ;ers, donateurs e-a. Mfeer en meer neemt de lelangstelling in d'' werk onder de ambte naren toe. Q' Een belangrijk irïddel om de financiën te rersterken is ooty. het organiseeren van 'eestavonden. Over deze laatste manier wil- en wij iets meer vertellen. Op 14 Januari a.s. zal ook te Vlissingen sen dergelijke avond worden gehouden. Dit s mogelijk, omdat spontaan de belangelooze nedewerking werd verkregen van een orkest >nder leiding van mevr. Brand—Bekker, wat ïen waarborg is dat het een avond zal wor sen van werkelijk kunstgenot. Maar ook voor het lichtere genre zal gezorgd worden ioor een groep P.T.T.-ambtenaren (essen) /an het postkantgor Middelburg. Wie dus een mooien avond wil meemaken n daarbij tevens een filantropisch doel wil steunen, koope een programma tevens bewijs /an toegang, wanneer deze worden aangebo den door een der personeelsleden van het postkantoor alhier. De directie van het Grand Hotel Britan nia stelde haar zaal mede voor deze gele genheid beschikbaar. De burgerij van Vlis singen zal zeker niet nalaten het werk van het Kinderfonds P.T.T. mede te steunen. Middelburgsche Maatschappij van Stoomvaart. Wij vestigen de aandacht op de gewijzigde iienstregeling van de N.V. Middelburgsche Maatschappij van Stoomvaart, welk© in dit lummer is opgenomen. Een benoeming. Met ingang van 1 Januari 1933 is ónze Toegere stadgenoot, de heer M. Az. de Ruy- £r benoemd als gezagvoerder op het politie- aarfcuig „Hoofdingenieur Dirks", dienst loende op het Noordzeekanaal tq JJmuiden •u rijkswaterstaat* Een biljart-seance. In het café „Universal" wordt morgen avond een biljart-seance gegeven door den bekenden meester op het groene laken prof. Solien. MIDDELBURG De kanaalbrng te Middelburg. De A.N.WJ3. en de K.N.A.0 hebben in een adres aan den minister van waterstaat medegedeeld, dat zij op 5 April 1929 verzoch ten om, aangezien de verbetering van den verkeerstoestand ter plaatse zeer noodig werd geacht, den bouw van een nieuwe brug over het kanaal door Walcheren te Middel burg zooveel mogelijk te bespoedigen. Hier op ontvingen zij op 3 Juni 1929 bericht, dat bereids opdracht was gegeven een ontwerp voor een nieuwe brug te maken. Inmiddels bereiken de vereenigingen bij voortduring klachten over dit verkeersobstakelnaar aanleiding van gehouden onderzoekingen is ook gebleken, dat het landverkeer aldaar herhaaldelijk gedurende korteren of lango ren tijd wordt gestremd door het openen van de brug ten behoeve van de scheepvaart. Nu bekend is, dat van electrificatie van de be staande brug is afgezien, zoowel wegens de daaraan verbonden belangrijke kosten,' als omdat zulks noch voor het landverkeer noch voor de scheepvaart noemenswaardige voor- deelen zou opleveren, is de bouw van een nieuwe brug met electrische beweging en verlichting voor het steeds toenemende ver keer wel zeer urgent, weshalve aan den mi nister andermaal werd verzocht den bouw van een zoodanige brug zooveel mogelijk te willen bespoedigen. KOUDEKERKE Geen Kerstgave voor werkloozen bij de werkverschaffing. In de vergadering van Woensdag jl. be sloot de raad o.a. ook aan de werkloozen, die bij de werkverschaffing zijn geplaatst, een extra Kerstuitkeering van 2 te doen. De burgemeester, die reeds uit de minis terieel© circulaire had opgemaakt, dat dit niet toelaatbaar was, heeft ter zake telegra fische inlichtingen aan den minister ge vraagd, die eveneens telegrafisch antwoord de, dat zulk een uitkeering niet zijn toe stemming kan verkrijgen. OOSTKAPELLE. Aangehouden. Door de justitie te Middelburg is Zaterdag jl. aangehouden, zekere J. C., landbouwers knecht te Oostkapelle, die er van verdacht wordt in den loop der vorige week aan een landbouwer een schrijven te hebben gericht, waarin bedreigingen voorkwamen tegen hei leven gericht. KRUININGEN Keuringsveearts. De gemeenteraad te Kruiningen heeft tot keuringsveearts, hoofd van dienst, in den vee- en vleeschkeuringskring Kruiningen (gemeenten Kruiningen, Krabbendijke,Waar de, Riland-Bath, Ierseke, Schore en Wemel- dinge) benoemd den heer W. L. J. de Groot, veearts te Kruiningen. BIERVLIET. Afscheid van den burgemeester. In de laatste vergadering van den gemeen teraad in 1932 heeft de burgemeester, de heer P. W. Maarleveld, afscheid genomen. In zijn afscheidswoord zeide de burge meester o.m.„In 1892 tot serretaris der ge meente Biervliet benoemd, mocht in October 1906 mijn benoeming tot burgemeester vol gen. Mijn leven als burgemeester is steeds een open boek geweest. Weinig dingen zou ik anders gedaan hebben. Steeds heeft bij my in alles boven party-belangen het be lang der gemeente Biervliet voorgezeten. Het afscheid valt my zwaar. Reeds gedurende 50 jaren loop ik nu dageiyks naar het gemeen tehuis. Het nieuwe leven zal me vreemd zy'n. Ik ben biy vry willig afscheid te kunnen nemen, want is het niet aangenamer te hooren „ga je nu al weg dan„ga je nog niet weg?" Ik eindig met den wensch dat het U en de uwen en geheel Biervliet wel njoge gaan, en ik beveel my in uw aller vriendschap aan als ambteloos burger. Lang leve Biervliet". Vervolgens richtté wethouder Verplanke het woord tot den sch 'ienden burgemees- tefi. uien aevoel var weemoed bedruipt. ons bij dit afscheid van den man dien wy onzen tweeden vader konden noemen. Maar bij dit afscheid zijn wy ook dankbaar ge stemd, wanneer wij denken aan wat burge meester Maarleveld voor zijn gemeente deed. Als byzondere merkwaardigheid dient te worden vermeld van onzen burgemeester dat hy in al die jaren nooit een raadsverga dering afwezig is geweest. Het is jammer dat de wet den titel van eere-burgemeester of eere-burger niet kent, waardig zoudt gy dien titel dragen. God zegene U en uwe fa milie en geve U nog jaren van wel verdiende rust". Achtereenvolgens werd nog het woord ge voerd door de heeren Michielsen, van Hout, en secretaris Kostense. Dan nam de voorzitter voor de laatste maal als zoodanig het woord en dankte, zichtbaar geroerd voor de tot hem gesproken harrelij ke woorden, waarna hy de vergade ring sloot. GROEDE. Loop der bevolking. Ingekomen: A. Lamotte, Boerenhol O 51, van Roosendaal en Nispen C. van Be- lois, Brouwerystraat A 270, van CadzandA. P. Provoost, St. Bavodyk W 109, van Schoon- dijkeI. de Leijzer, Rijksweg O 109, van Ned.-Indië P. J. Buize, Mosseldyk W 116, van Cadzand A. B. Lodiers, Rijksweg O 123, van Kruiningen M. J. Clarissen, Oudemenne O 200, van Middelburg W. de Back, Boeren hol O 54, van Cadzand. Vertrokken: D. van Haneghem, Catsweg W 148, naar RetranchementJ. de Cock, Schuitvlotstraat A 83, naar IJzendyke P. F. Verkeste, Torenweg O 222, naar IJzen dyke J. J. Buize, Nieuwvlietscheweg W 71, naar SchoondykeP. Schaap, W 152, naar SchoondykeW. de Hullu, Kruisdyk O 162, naar Zuidzande J. de Krav*r, Plattevg O 143, naar Waterlandkerkje"; A. J. Brakman, Ringstraat A 314, naar BussumS. P. Goos- sen, Markt A 66, naar Breskens J. Lako, O 133a, naar Aardenburg; A. L. Cammaert, Nieuwvlietscheweg W 69, naar Hoofdplaat. Openbare middelen van vervoer. Ged. Staten van Zeeland hebben besloten aan P. van Koeveringe te Waarde vergunning te verleenen tot het in werking brengen van een autobusdienst, uitsluitend op Woensda gen, van Waarde over. Krabbendijke en Krui ningen naar Ierseke en omgekeerd. De onderzeedienst in 1933. Gedurende het jaar 1932 werd geoefend met de booten Hr. Ms. O 9, O 10, O 11, O 12, O 13, O 14 en O 15, ter afoefening van het perso neel, terwyl in de zomermaanden oefeningen der booten in groepsverband plaats hadden. Den 2en April werd Hr. Ms. O 3 als onder zeeboot afgevoerd. Op den 4en Maart werd Hr. Ms. O 14, als derde onderzeeboot van het type O 12, onder het commando van den luitenant ter zee le klasse A. H. I. Kramers te Vlissingen in dienst gesteld. De 25en en 26en Juni werd de herdenking van het 25-jarig bestaan van den onderzee dienst gevierd. Den 25en Juni werd daartoe een onderzeebootrevue gehouden met de boo ten Hr. Ms. M 1 en Hr. Ms. O 6 tot en met Hr. Ms. O 14, die in het Malzwin ten anker kwamen. Na de revue werd door Z.K.H. Prins Hendrik aan boord van Hr. Ms. O 13 en door den minister van defensie aan boord van Hr. Ms. O 14 ter reede een onderwatervaait mee gemaakt. De herdenking had verder plaats met fees- telykheden en een tentoonstelling in de ka zerne van de onderzeedienst. Op 29 en 30 Juni verrichtte prof. dr. ir. F. A. Vening Meinesz in het Noordelyk gedeelte van de Noordzee zwaartekrachtmetingen aan boord van Hr. Ms. O 13. Den 5en Juli vertrok Hr. Ms. O 13 onder het commando van den luitenant ter zee le klasse P. Rouwenhorst naar de Azoren en Madeira voor het verrichten van zwaarte krachtmetingen door prof. dr. ir. Vening Meinesz. Na het verrichten van eenige me tingen in de'Noordzee werd gekoerst naar 'Ponta Delgada. Op dit traject werden vyftien metingen verricht en tevens een onderzoek ingesteld naar de aanwezigheid van de diep zeetrog van 6000 M., die op de kaart voor kwam op 43° 13' Noordenbreedte en 19° 35' Westerlengte. Ter plaatse werd een diepte van 4000 M. aangetroffen. Den 3en Juli kwam Hr. Ms. O 13 te Ponta Delgada aan en vertrok op den 19en Juli voor een reis rond de Azoren. Hierby werden twee en dertig zwaartekrachtmetingen verricht. De boot k 31 Juli te Funchal op Madeira Keurig is dat weer geworden! Persil is daar éénig voor Trouwens, 't hielp met glans en gforle Mij héél twee en dertig door. Met Persil ga 'k drie en dertig Vroolijk lachend tegemoet; *t Is geen kunst om „goed" te wasscheri Als Persil het voor je doet. 't Beste wat ik jou kan wenschen. Voor je zélf en je gezin: Neem Persil, want daar zit elke Wensch voor drie en dertig In.J E. Ö'stfirmann &Cb's Handel Mij4 N.V.» Amsterdam. Fabrieken te Jutphoos-Ufcrecht aan, en ving de terugreis naar Den Helder op 6 Augustus aan, waar Hr. Ms. O 13 op 14 Augustus aankwam. Op de terugreis werden zeventien metingen verricht. Op den 28en Juli werd. Hr. Ms. O 15 onder het commando van den luitenant ter zee 2e klasse O. de Booy te Rotterdam in dienst ge steld, als de laatste boot van het type O 12. Den 16en November werd het commando van de kazerne voor den onüerzeedienst door den kapitein ter zee F. W. Coster overgege ven aan den kapitein-luitenant ter zee T. L. Kruys. By beschikking van den minister van de fensie is de officier van den marinestoom vaartdienst der 2de klasse M. A. W. Bos den 24 December j.l. geplaatst by de onderzee- dienstkazerne te Willemsoord. De officier van gezondheid le klas der zee macht H. B. N. van Kreel wordt binnenkort uit Oost-Indië hier te lande terugverwacht. De kapitein W. K. van Hasselt van het 14e regiment infanterie te Bergen op Zoom, zal 1 April met een eervol ontslag den militairen dienst verlaten. VOETBAL. Het voordeel der uitwedstrijden. In verband met het feit, dat het Neder- landsch elftal den laatsten tyd juist in uit- wedstryden zulke goede resultaten bereikt heeft, is het interessant het volgend artikel van S(ajet) uit het clubblad van Wilhelmina Vooruit over te nemen. Terwyi zoo vaak beweerd wordt, dat het spelen oP eigen terrein een belangryk voor deel biedt, heeft ons eerste elftal tot nu toe zijn beste resultaten juist in uitwedstrijden behaald. Wie het wezen van het spel wat nader be- kykt en dieper ingaat op de oorzaken die van invloed kunnen zyn op succes, zal dit niet alleen niets bijzonders vinden, maar hij zal slechts zb'n denkbeelden bevestigd zien. wy hebben ook op deze plaats herhaalde malen gewezen op de groote waarde die aan psychologische factoren gehecht moet wor den. Welnu, hetgeen we thans in onze ver- eeniging zien gebeuren is een van die ver- schynselen, die psychologisch zoo goed ver klaarbaar zijn. Laat ons om ieder misverstand te voorko men thans reeds verklaren, dat dit met „con centratie" niets te maken heeft. Dit wóórd, dat thans in iedere sportrubriek gebruikt en vooral misbruikt wordt, dat door radio-rede voeringen en geklets van onbevoegden een begrip is geworden, waarvan de meesten de beteekenis niet omvatten, ligt zoozeer op ieders lippen, dat men al gauw geneigd zou zyn ons ervan te verdenken, ook hier die concentratie op het oog te hebben. Niets is echter minder waar. Wat het dan wel is Een ieder weet bijv. dat hy de eene keer onverschillig op welk gebied beschikkend over precies dezelfde capaciteiten, veel betere resultaten berei t dan een andere ker. Een spreker, een zanger, iemand die kaartspeelt, een verkooper, een schermer, voelt zich de eene keer beter gedisponeerd dan de andere en hij zal de beste resultaten bereiken, wan neer hij zich het prettigst, het opgewektsö gevoelt. Afgescheiden van andere factoren ook op het gebied van concentratie speelt zyn innerlijk, zijn onderbewustzyn, hierby een belangrijke rol. Moet een resultaat bereikt worden niet door één individu maar door een groep, dan zal de geestesgesteldheid van die groep, qua groep, een hoofdrol spelen. Zoo vindt het mooie resultaat dat jonge, pasbeginnende clubs vaak bereiken tegen technisch veel beter spelende elftallen zyn oorzaak in de geest drift die allen bezielt, in de eenheid, die in de ploeg bestaat, in het aanvullen van elkanders zwakke plekken en het vergeven van eikaars fouten. Een elftal waarin een prettige geest heerscht, kan wonderen verrichten, juist door die prettige geest. Ook omdat een speler, die met zyn volle genoegen in het veld loopt, zich meer kan en zal geven, dan één die voortdurend moppert of „bemopperd" wordt. Zonder zich nog bewust te zijn, dat hy zich minder gaat geven, zonder dit dus met opzet, bewust te doen, zal het onbewust geschieden. Ja, hij zal ten sterkste ontkennen, dat hy zich niet geheel gegeven heeft, of dat hy meer en beter kon, zoozeer is hij van het te gendeel overtuigd. Welnu ons eerst bestaat op het oogenblik uit spelers, die elkaar in den loop der week weinig of niet ontmoeten. Hun komst op het terrein geschiedt gedurende het laatste half uur voor het begin van den wedstryd. Enke len verschijnen op het laatste nippertje, wan neer de overigen zich reeds geheel verkleed hebben, of al aan het doeltrappen zijn. Men spreekt elkaar vóór het begin van den wed strijd byna of in het geheel niet, de ploeg bestaat uit elf spelers, inplaats dat die elf spelers een ploeg vormen. Bij een uitwedstrijd is dit anders Men zit gezamenlyk in den trein, maakt samen pret, praat, lacht, gaat gezamenlyk, dus als ploeg, als geheel wat eten of drinken, komt gezamen lyk in de kleedkamer, maakt wederom loi, vertelt een grap.... en de stemming is op perbest. Men vergeeft elkaar eerder een fout of een onvriendelijke opmerking of verwijt, men waardeert meer eikaars prestaties, kort om er spelen niet elf spelers, maar er speelt een elftal. En dan zien we een herhaling van betgeen we hierboven schreven omtrent het

Vlissingse Courant | 1933 | | pagina 1