1000 300 25 Van 't Oude in 't Nieuwe [en verlijdend teeken is het 31 DECEMBER EERSTE BLAD VIRGINIA No.309 70e Jaargang llilpi: Finns 1. VtH SI HIDE Ir. Mint 51-fO, ülisiiip.Ttltl. II. PistielisiijüUI Verschijnt dagelijks, uitgezonderd op Zondag en algemeen erkende Christelijke Feestdagen BOEKHANDEL D'HUIJ STADS- EN PROVM ardath Ook met kurk mondstuk london 1933; VLISSINGSCHE COURANT ABONNEMENTSPRIJS Voor Vlissingen en de gemeenten op Walcheren ƒ2.20 per 3 maanden. Franco door het geheele rijk 2.50. Voor België, Duitschland en Frankrijk 3.80. Voor de ove rige landen bij wekeiijksche verzending 3.80, met Zondagsblad 4.75. Afzonderlijke nrs. 5 ct ADVERTENTIEPRIJS. Van 1—5 regels 1.25iedere regel meer 25 cent Bij abonnement speciale prijzen. Reclames 50 ct p. regel. Kleine advertenties van 1 5 regels 50 ct Iedere rege meer 10 ct (max. 10 regels). Bij 3-maal plaatsing vanl -öregels fl. .alles tegen vooruitbetaling. De abonné's in 't bezit eenet Polis, zijn GRATIS verze kerd tegen ongelukken voor gulden bij levens lange ongeschikt heid tot werken. gulden bij dood door een ongeluk. gulden bij verlies van een hand, voet of oog. gulden bij verlies van een duim gulden bil verlies van een wijsvinger gulden bij verlies van eiken anderen vinger AANGESLOTEN BIJ HET BUREAU VOOR PUBLICITEITSWAARDE, INGESTELD DOOR DE VEREENIGING „DE NEDERLANDSCHE DAGBI ADRERS'1 Dit nummer bestaat uit 16 bladzijden. De tijden komen, de tijden gaan, Niets blijft behouden, niets blijft bestaan De stroom der tijden, slaat alles neer 't Gaat al verdwijnen, en niets keert weer. Met geruischloozen tred, te midden van al het wereld-gedrulsch, is de Tijd voort geschreden. Wij hebben hem, eiken dag haast, als een snellen voorbijganger gesignaleerd. Hij ging ons inderdaad snel voorbij. Hebt gij hem wel altijd opgemerkt, hem nooit onopgemerkt laten voorbijgaan? Hebt ge uw tijd bewust meegeleefd, en dus iets geleerd Dat sombere woord „voorbij", die tref fende prediking van „heengaan" snijdt door onze ziel, vooral door de ziel van ons, menschen van het heden, die in de laatste jaren zooveel hebben zien heengaan, zooveel hebben zien ineenstorten, dat ons voor de eeuwigheid gebouwd toescheen. Wat hebben we het heengaan van veel, wat we zoo lang bezaten, in volle wreedheid, in grievende realiteit, moeten ervaren Zou datgene, wat we met zooveel smart zagen heengaan, wel voor altijd wel geheel verloren zijn O, we begrijpen het zoo goed, dat het menschelijk hart ontroerd wordt, als het om zich de prediking van het heengaan hoortHet is in de eerste plaats de herin nering aan zijn eigen heengaan, die hem het „memento mori", het gedenk te sterven toeroept. Maar nog eens zij het gevraagdIs dan alles wat heengaat, onherroepelijk voor ons verloren, verdwenen uit de schatten, die waarde hebben voor het leven? Wij weten het immers wel, die zelfde zon, die we in majesteitelijke pracht met stille ontroering zien neerdalen onder de wester- kim, morgen zal zij weer verrijzen. Heden heeft zij schatten van groeikracht, van voortbrengende energie, van barend leven vastgelegd in den schoot der aarde en mor gen zal ze wederkomen om haar zonneplicht opnieuw te volbrengen. En moge het morgen een dag worden, die den hemel in grauwe sluiers hult, ze is er toch en zet haar werk voort in onverminderde kracht. Ze is er En de bruidstooi der lente, dien we met zooveel weemoed en droefheid zagen afval len, hij heeft gedaan, waarvoor hij be stemd was hij heeft het oog van den mensch in verrukking doen glanzen en heeft zich tot een vrucht gezet, die weer de kiem om sluit van voortgezet leven. Het volgend jaar zal hij wederkomen, om opnieuw zijn taak te volbrengen. Wij menschen hebben te veel zucht naar het buitengewone en vergeten de waarheid, welke Vondel zoo mooi in de volgende dicht- egels heeft vastgelegd: De Hemel heejt het kleene zich verkoren, Slechts die in ootmoed wordt geboren, Die is van 't liemelsche geslacht Er ruischen in den Sylvesteravond nog zooveel andere stemmen, dan die spreken van heengaan. Er zijn menschen heenge gaan, maar er zijn ook menschen geko men, toegerust met denzelfden koninklijken aanleg, bestemd voor dezelfde ontwikkeling, dezelfde volmaking, steunend op dezelfde ingeschapen kracht. Voortdurend vormt zich een nieuwe menschheld met denzelfden on- buigzamen, heiligen wil om zich te ontwik kelen tot beter, om te streven naar hooger. De geestelijke waarden der menschheid, haar geestelijke koningsschatten haar denken, haar weten, haar voelen, dat alles leeft voort in een zich steeds verjongend leven. Beter dan wij alledaagsche menschen, voelt de dichter de roerselen der mensche- lijke ziel, den polsslag van het leven der menschheid, maar toch blijft het ook voor ons niet verborgen, dat een der heerlijkste openbaringen van dat zieleleven der mensch heid zich luider en luider manifesteerthet is de gulden vredesgedachte, die groeit het is de kreet om een beter volkenrecht, die aanzwelt. Het is het heerlijke ontwaken van het geweten der menschheid. In den geest van de besten onzer licht op een beter besef van volkengemeenschap. Dat waren gedach ten, geestelijke waarden, die niet "heengin gen al zonken haar dragers in het graf. Elke geestelijke arbeid leeft en leeft eeuwig in zijn gevolgen. Nog altijd staan er menschen gereed om uit. te trekken ter heilige kruis- vp*"f om op te zoeken, wat vereent en weg t wat, veïdeeltom een konink- llilllllilllllllllllllllllilllllllllllllllllllllH dat hei populair wetenschappelijke werk steeds meer ingang vindt. tracht steeds de voornaamste werken op dit gebied in voorraad te hebben. iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiniiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii rijk te stichten welks grondwet isbroeder liefde. Bij de jaarswisseling herdenkt men veel wat heenging, men herdenke ook veel, wat bleef en men doe dat in dankbaarheid l Het aloude thema van „Uren, dagen, maanden, jaren, Vliegen als een schaduw heen..." 'is van een Oudejaars-overdenking onaf scheidelijk. Wie het thema liever niet mocht hooren, moet geen Oudejaarsavond houden. Sylvesteravond Als de twaalf zware klokslagen zullen zijn weggestorven in de stille, oneindigheid is het oude jaar voor altijd heen. En vanzelf worden we ons de beperktheid en eindigheid bewust van alles wat gebon den is aan de stof. Terecht schreef de dichter Ten Kate Eer wij hun naad'ring ontwaren, Weven de rustlooze jaren 't Web onzer jonkheid hier af, En tusschen tranen en lachjes, Stormen en zonnige dagjes, Spoeden wij voort naar ons graf Twaalf sonore klokslagen zijn weggestor ven in den stillen nacht. Het nieuwe jaar is geboren Op den Sylvesteravond volgt de nieuw jaarsmorgen, die spreekt van wat gebleven is en blijven zal. Het nieuwe jaar is geboren De toekomst houdt het omsluierd en ver borgen voor ons oog. Wij hebben het Oude vaarwel gesegd, plechtig, stemmig, weemoedig, vroolijk, met gemengd geluid, zooals het bonte ie .'en er ons alle aanleiding toe gaf. Wij hebben het Nieuwe verwelkomd, we derom met al de bonte mengeling van stem mingen, waartoe de onbekende toekomst ons bij voorbaat stemt Maar een eigen, vaste baan volgen onwil lekeurig evenzoo de Nieuwjaarsgedachten „De lendenen omgord en brandende de lampen, Zoo roept het jaar U toe, nu g'aan zijn ingang staat Er zullen niet velen ontkomen aan 't aan grijpend „memento". Een „memento mori" van den oudejaarsavondeen „memento vivere" van den nieuwjaarsmorgen. Het eene weemoedig stemmend. Het andere tot levens moed wekkend. Frisch als de morgen, zijn kracht bewust, Stroomt door mijn ad'ren de levenslust. Lust om de hand aan den ploeg te slaan, Lust om den brave ter zij te staan, Lust in de wereld en Die haar schiep, Die er ook mij tot mijn werkkring riep. Gelukkig, de mensch, die zoo het leven en de wereld kan zien. Want dat is Wijsheid van inzicht. Het is ook Kracht tot de daad. Het is Schoonheid van harmonisch bewust zijn. Dit weten wordt tot een steeds bran dend licht, in waarheid het Eeuwige Licht in uw innerlijk huis. Als wij allen, hoe ge brekkig ook nog, weten te wandelen in dat heilige levenslichtals wij alles wat ons lief is, gezin en arbeid en samenleving, in dat licht beschouwen en betrachten naar beste weten en vermogen, dan vergaat ons de vrees en verdubbelt onze moed, dan vliede de tijd in zijn ijlende snelheid, doch hij neemt ons niet ganschelijk weg met alles wat wij waren en deden. Geleerd door het verleden, gezegend met al de gaven van ons werkkapitaal, gewijd door ervaring op ervaring van menschelijk willen en kunnen, wijden we ons opnieuw, ootmoedig in zelfkennis, blijmoedig in hoog vertrouwen, aan de volle daad van den nieuwen tijd. Nieuwjaar, breng ons als het zijn magHeil, Zegen, Voorspoed. Nieuwjaar, vermeerder ons zooveel het zijn kan Wijsheid, Kracht, Schoonheid. Nieuwjaar, wij zijn bereid g te aanvaar denWees Welkom, Geneeskundige verzorging van on- en minvermogenden. Wij vestigen de aandacht op de officieele bekendmaking van Burg. en Weth., waarin mededeelingen word engedaan over de nieu we regeling van de geneeskundige verzorging van on- en minvermogenden te Vlissingen, welke 1 Januari ingaat. Geen spreekuur. De wethouder van financiën en sociale za ken zal volgende week geen spreekuur houden. Chr, Ziekenhuis „Bethesda". Met 1 Januari 1933 zal voor bovengenoemd ziekenhuis een nieuw tarief in werking tred- den. Alle prijzen werden belangrijk verlaagd. Voor de 3e klas is deze vastgesteld op 3.75. Ingezetenen van Vlissingen, die beneden de v.elstandsgrens vallen welke door de ge meente is vastgesteld, hebben recht op ge neeskundige- en Röntgenbehandeling, medi camenten, verbandstoffen, laboratorium onderzoek en gebruik operatiekamer. Voor verdere bijzonderheden, ook betref fende de bezoekuren, verwijzen wij naar ach terstaande advertentie. Een uitslaande brand. Hedenmorgen omstreeks kwart voor zeven werd brand ontdekt in de achterzijde van het winkelpand van „de Broederband" op den Nieuwendijk. Daar de brand zich ernstig liet aanzien werd om 6.50 uur groot alarm ge maakt. Op dit alarm rukte onmiddellijk de politie-brandspuit uit, welke om 6.58 uur ter plaatse verscheen. Korten tijd later, om 7.07 uur, was de brandweer op het terrein aan wezig. Het vuur was intusschen zeer in he vigheid toegenomen en was dadelijk te zien dat het pand als totaal vurloren was te be schouwen. Door de groote hoeveelheid krui denierswaren en ander licht brandbaar ma teriaal, welke lagen opgeslagen in het pak huis van „de Broederband", dat zich boven den winkel bevond, kregen de vlammen ruimschoots voedsel. Daar de brandweer met 3 spuiten den strijd tegen de vlammen aanbond, konden in het geheel 8 slangen op de waterleiding worden aangesloten. Deze slangen wierpen een enorme massa water in de vlammenzee. Het bluschingswerk werd geleid door den com mandant van de brandweer, den heer W. J. Agterberg, Het 'was weldra te zien, dat de brand be perkt zou blijven tot het aangetaste perceel, want om ongeveer half acht had de brand weer het grootste gevaar reeds onder de knie. De vlammen moesten het spoedig^ópgeven en is bij deze brand weder opnieuw gebleken, dat als de brandweer eenmaal haar stralen op het vuur kan richtten, de felste'brand spoedig bedwongen is. De stralen van de moderne spuiten zijn zoo krachtig en geven zooveel water, dat de vlammen het daartegen niet lang kunnen volhouden. Om ongeveer 9 uur kon de brandweer reeds inrukken en bleven enkele brandwachts met de nablussching belast. Enkele van de omliggende perceelen heb ben waterschade bekomen en werd daarbij het meest getroffen de winkel van den bak ker Jos. Beun, vlak naast het verbrande pand gelegen. De schade wordt door verzekering gedekt. De oorzaak van den brand is onbekend. Het perceel is des nachts onbewoond. Gedacht wordt aan de mogelijkheid, dat de brand is ontstaan door vuur uit den oven van den naast het verbrande perceel wonen den bakker. Deze heeft hedenmorgen om streeks half zes den oven aangestoken en daar de afscheiding tusschen de beide per ceelen niet al te soliede was, zijn vermoedelijk ronddwarrelende vonken uit den oven te rechtgekomen in den winkel van „de Broe derband" en is op deze wijze de brand uit gebroken. Zekerheid bestaat daaromtrent na tuurlijk niet. Op het terrein van den brand waren aan wezig de waarnemend burgemeester, de heer P. G. Laernoes en de commissaris van politie. Alhambra-theater. Harold Lloyd in Movie Crazy". Vier van de Bob. „Movie Crazy" is een geestige film, die in het spel van Harold Lloyd en de overige spe lers en in de regie met prijzenswaardige zorg vuldigheid is afgewerkt. Het is een zeer amusante film met een heeleboei uitstekende vondsten. Vooral in het begin zijn er fijne toetsen, waar Lloyd een jong eendje uit een rioolput redt door hem vol water te laten loopen. Het gevecht in het verdronken schip biedt wat te veel herhalin gen. Overigens hoedt hij zich voor overdrij vingen, die den lach zouden dreigen te ver moeien. Zijn aanwezigheid op het avondfeest iu de per abuis aangetrokken jas van den Indien U nog geen CHIEF WHIP rookt, onmiddellijk daarop over te gaan, want het is de beste sigaret voor Uw gezondheid CHIEF WHIP goochelaar is wel een bijzonder staal van in beheersching gevonden vermakelijkheid. Eigenlijk wordt hier ieder trekje con sordine uitgevoerdterloopsche aanduidingen zijn het gebleven, die ve-.l meer op de lachspieren werken, dan wanneer hij er maar op los ge goocheld had. Het scenario verhaalt van een nuchteren jongeling, die zich naar Hollywood begeeft in de hoop op een baantje bij de film. Dat Ha rold Lloyd daarbij den man, van wien al zijn heil afhangt, allerverschrikkelijkst sart, dringt niet tot hem door, noch, dat het blon de meisje, dat hij bemint en het zwarte ac- tricetje, dat het hem zoo moeilijk maakt, een en dezelfde persoon zijn. Dat dit persoontje hem altijd aanspreekt met „Trouble" is geestig gevonden. De genoeglijke film met haar verrassende wendingen en voort' irend lachsucces bij het publiek, laat u een avondje prettig uitgaan. Een luchtig niemendalletje is „Vier van de Bob", ook zeer onderhoudend. Het hoogte punt is een internationale bobsleigh-wed- strijd, waarbij het meisje van een der mede dingers een andere ploeg verhindert uit te komen. Gelukkig krijgt ze daarover berouw, zoodat de goede lui het winnen en de booze baron verliest. Een reeks zeer schitterende sneeuw-opna- men en prachtige ski-tochten, alsmede Beier- sche jodelliedjes zijn er doorheen gevlochten. Ook is er aangename symphonie-muziek. Meespeelt ook een Duitsche bobsleigh-kam- piaen en het mooie meisje is Gretl Theimer. Lily Doreli hebben wij een tijd niet gezien ze is thans blond geworden. Fritz Rasp is al tijd een voortreffelijk acteur. Hij is een on vergelijk goede „marqué", en bezit ook een verdienstelijk komisch talent. Met een enkel gebaartje is hij sbms een situatie meester. Zijn samenspel met Peter Voss is sterk en spannend. Luxor-Theater. Watt en y2 Watt bij de Kannibalen. Het monster van dr. Frankenstein. Die Watt en /2 Watt zijn toch maar een paar prachtfiguren, die in hun onschuldige, eenvoudige films bij de massa succes, blijven boeken, 't Wil er nu eenmaal van gedaan wezen. Ook gisterenavond en dus ook in de komende dagen weerklonk onophou delijk een luide, blijde lach om de reeks mogelijke en onmogelijke avonturen, welke dit dwaze paar doorleeft, deels in gezelschap van twee lieve jonge dames, die van papa's afwezigheid gebruik willen maken, om eens iets buitensporigs mee te maken. Wat haar wonderwel geluktZelfs bij de Kannibalen komen ze terecht J Doch maakt u niet on gerust, er komt geen diner van, 't Blijft alles binnen de perken en ze komen weer netjes by hun ongerusten vader terug. Een aller genoeglijkste klucht. Van geheel anderen inhoud is het tweed f hoofdnummer, een mysterieus sensatie dra ma, vervaardigd naar een roman welke in 1818 geschreven werd door de vrouw van den Engelschen dichter Shelly. De film is echter in modern kleed. Omtrent den inhoud zij medegedeeld, dat dr. Frankenstein en zijn assistent, een wreede bultenaar, op weten schappelijke wijze een mensch trachten te scheppen, uit lichaamsdeelen van overlede nen. Een monster met afschrikwekkend voorkomen wordt gefabriceerd en leven in geblazen door middel van electrische hoog spanning als een onheilspellend onweer woedt. De kunstmensch werd voorzien van do hersenen van een groot misdadiger, waar door de loopbaan van het monster een zeer moorddadige wordt, waaraan zoo spoedig mogelijk een einde gemaakt moet worden. Dit gaat echter allesbehalve gemakkelijk. Zelfs zijn schepper valt bijna als slachtoffer. Maar ten slotte heeft men het zeldzaam luguber individu toch te grazen en 't wordt in een ouden molen levend verbrand. Een echt gruwelverhaal, waaruit de censor zelfs nog geschrapt heeft. Er is echter genoeg overgebleven voor iemand, die van grieze len houdt. Schokkende gebeurtenissen, span ning en actie. Een oorverdoovend geraas, alsof het zwaarste onweer in Luxor woedt. Het nut van zoo'n film gaat aan ons voor bij. Zeker, zy geeft blijken van bewonderens waardige fotografie en de Engelsche acteur Boris Karloff dwingt door zijn spel alge- heele bewondering af, terwijl zijn grime bij zonder suggestief is, doch nut heeft zoo'n rolprent niet. Toch mag men zoo'n werk niet missen, omdat het van een geheel nieuw genre is. Of het navolging zal vinden De directie gaf aan de hall het aanzien van den ouden molen, waar Frankenstein met zijn kunstwerk experimenteert. Zoo heeft men de regie nog een handje geholpen. Het voor-progrmma brengt veel nieuws uit binnen- en buitenland, alsmede een al leraardigste revue over 1932, samengesteld door Orion—Profilti, welke maatschappij ons ook middels twee kinderen de beste wen- schen voor 1933 doet geworden. Het nieuws van den dag in beeld. Donderdag had te Neerlangbroek de be grafenis plaats van mr. dr. Graaf van Lyn- den van Sandenberg. Prins Hendrik en Prin ses Juliana aan de groeve. Het auto-onge luk op den onbewaakten overweg te Baren- drecht. Een drietal opnamen van den aan voer van Australisch fruit te Hoek van Hol land. Het lossen van het Noorsche stoomschip „Herenger" en het automatisch transport naar het koelhuis, waar het fruit in een vriestemperatuur bewaard wordt tot er vraag naar is. De vordering der sluiswerken bij Moordrechtmeerpalen eenzaam en verlaten ii het polderland. Het huwelijk van den bekenden roeier A. C. Beijnen, den olympi- schen kampioen. Afscheidsdiner van den consul-generaal van Noorwegen in hotel Weimar te Rotleidam, enz. enz.

Vlissingse Courant | 1932 | | pagina 1