500 25 KING VRIJDAG EERSTE BLAD 70e Jaargang- 1932- Uitgave: Firma F. VAN DE VELDE ir., Walstraat 58-60, Vlissingen.lelel. 10. Postrekening 66281 Verschijnt dagelijks, uitgezonderd op Zondag en algemeen erkende Christelijke feestdagen STADS- EN PROVINCIENIEUWS PEPERMUNT :N0.308- 15.25 16.13 VLISSIN08CHE COURANT AB0NNEMENTSFR1JS Voor Vlissingen en de gemeenten op Walcheren 2.20 per J maanden. Franco door het geheele rijk 2.50. Voor België, Duitschland en Frankrijk 3.80. Voor de ove rige landen bij wekelijksche verzending 13.80, met Zondagsblad 4.75. Afzonderlijke nrs. 5 et ADVERTENTIEPRIJS Van 1—5 regels 1.25 iedere regel meer 25 cent Bij abonnement speciale prijzen. Reclames 50 ct p. regel. Kleine advertenties van 1 5 regels 50 ct Iedere rege meerlOcttmax. lOregels). Bij3-maal plaatsing vanl -5r egels fl. .alles tegen vooruitbetaling. De abonné's in 't bezit eener Polis, zijn GRATIS verze kerd tegen ongelukken voor gulden bij levens lange ongeschikt heid tot werken. gulden bij dood door een ongeluk. gulden bij verlies van een hand, voet of oog. AANGESLOTEN BIJ HET BUREAU VOOR PUBLICITE1TSWAARDE, INGESTELD DOOR gulden bij verlies van een duim VEREENIGING gulden bii verlies van een wijsvinger gulden bij verlies van eiken anderen vinger NEDERLANDSCHE DAGBLADPERS" Dit nummer bestaat uit 2 bladen Oprichting N.V. Haven van Vlissingen. Aan de memorie van antwoord inzake het wetsontwerp tot machtiging van de ministers van waterstaat en van financiën tot oprich ting van de N.V. Haven van Vlissingen en tot het sluiten van een overeenkomst met die vennootschap betreffende de exploitatie, de erfpacht en het gebruik van havens en ha venterreinen en de daartoe behoorende in richtingen en toekenning aan die vennoot schap van de bevoegdheid tot het heffen van rechten wordt het volgende ontleend Ten tijde, dat de regeering belangrijke bij dragen aanvroeg voor bovenbedoelde verbe- teringswerken, was er voor haar nog geen aanleiding om zich uit te spreken omtrent den vorm van exploitatie der havens. Deze stond toentertijde voor haar cok nog aller minst vasteerst na gezette overweging, noodig in verband met de eigenaardige toe standen, die ten aanzien van de havens be staan, heeft de regeering terzake een beslis sing kunnen nemen. Omtrent den inbreng van de gemeente Vlissingen werden reeds uitvoerige mededee- lingen gedaan in de memorie van toelichting op grond van hetgeen daar is opgemerkt, mag, naar het oordeel van den minister, vei lig worden aangenomen, dat het bedrag van 2<4 ton, dat aan de gemeente is toegekend, wel overeenkomt met de waarde, die door de gemeente zal worden ingebracht, zoodat hier van goodwill niet kan worden gesproken. Zoo als in genoemde memorie ook is uiteengezet, kwam het den minister billijk voor den Canon aanvankelijk niet veel hooger te stellen dan hetgeen tot dusver door de gemeente is be taald. Geschiedde dat wel, dan zou immers moeten worden gevreesd, dat een sluitende exploitatie-rekening in de eerste jaren moeilijk zou kunnen worden verkregen. De jaarlijksche netto-opbrengst der bin nenhaven, die zooals in de memorie van toe lichting is aangegeven, 12 a ƒ13.000 be droeg, is in 1931 teruggeloopen tot 6688.24. Dit is een gevolg van enkele grootere uitgaven gedurende dat jaar. Deze op zichzelf staande uitkomst kan moeilijk als een behoorlijke grondslag worden beschouwd voor gevolgtrekkingen, als in het voorloopig verslag worden gemaakt. Door de voorgestelde regeling zal de gemeente Vlis singen dan ook niet een verkapt subsidie ont vangen. De verschillende deelnemers in de vennootschap hebben zich niet verbonden om voor het geval, dat nog meer kapitaal in de havenwerken zal moeten worden gestoken en het rijk daarin zal deelnemen, daarin hun nerzijds ponds-pondsgewijze bij te dragen. Verwacht wordt, dat het niet noodig zal zijn Doch een verbintenis als hier bedoeld kan moeilijk gevorderd worden, daar het geheel afhangt van de omstandigheden, in hoeverre de deelnemers steun zullen verleenen. Wat betreft de vergelijking met de haven van Delfzijl, moet worden aangeteekend, dat bij die haven de omstandigheden veel een voudiger zijn dan bij de haven te Vlissingen. Voordat de haven te Delfzijl aan de provincie Groningen in exploitatie werd gegeven, ver zorgde het rijk die exploitatie zelf. Andere lichamen, die rechten op de haven konden doen gelden, waren er niet. Te Vlissingen is de zaak geheel anders. Doordat de haventer reinen bij de wet van 1 December 1913 aan de gemeente Vlissingen in erfpacht werden uitgegeven met recht van exploitatie, kon het zonder meer in exploitatie geven der ha vens niet in aanmerking komen. Daarenboven komen ten laste van het exploiteerende lichaam de kosten voor aanschaffing van alle werktuigen, gereedschappen en andere onroe rende zaken, noodig voor een aan billijke eischen voldoende uitrusting der havens en terreinen. Deze kosten zijn zeer belangrijk en deden de gemeente Vlissingen afzien van het op zich nemen van de exploitatie. Aangeno men kan worden, dat dit ook te bezwarend voor de provincie Zeeland zou zijn geweest, Emfel Hullebroeck Britannia. Tot slot van den fancy-fair „De Elf Pro vinciën" werd gisteren een feestavond gege ven met het optreden van bovengenoemden voordrager-componist-zanger. Was Conscien ce de man, die zijn volk leerde lezen, Hulle- broeck kan in menig opzicht beschouwd worden als de man, die zijn volk de oudere folkloristische liedjes leerde onthouden doo hier en daar oude, half-vergeten of in „on bruik" geraakte liedjes weer nieuw leven in te blazen. Want terecht begon hij met de opmerking, dat het volk altijd gezongen heeft, na even vermeld te hebben, dat het volkslied de muzikale practijk van het Romeinsche keizerrijk is, waarvan de eigen lijke grondslag de Gregoriaansche muziek was. Want ontegenzeggelijk is het, dat de muziek van het volkslied van uit de kerk in 't kerkportaal en vandaar verder op de straat is gekomen. Het lithurgisch lied dringt naar buiten en in tal van oude volkswijzen U te bespeuren, dat op dezen vorm wereld- sche woorden geënt zijn, waarvan spreker een voorbzeld deed hooren. Maar langzamer hand veranderde de melodische vorm, tal van zangen zijn samengesteld uit fragmen ten en verschillende kerkzangen, waarvan ook een voorbeeld werd ten gehoore ge bracht. Als dan liefdeliedjes naar voren komen, moet weer verandering gebracht wor den in den vorm, waarvoor de Vlaamseh Bard ons ook een staaltje gaf. En steeds ver- aer schrijdt de ontwikkeling van het volks lied, die in de hand wordt gewerkt door de minnezangers, welke hun eigen voortbreng selen voordroegen en verspreidden, van zulke liedjes, die vaak een groot aantal coupletten bevatten, zingt Hullebroeck eenige strofen van 't Liedje van Halewijn, dat „maar" 38 coupletten telde. Ook droeg hij het over- schoone „De twee coninckskinderen" voor, waarvan de oorsprong in Vlaanderen te zoe ken is. Ten slotte wijst spreker op de histo rische liederen, o.a. het Wilhelmus en 'tvan ongeveer uit denzelfden tijd stammend lied van den Tienden Penning, satyre of schimp lied op den hertog van Alva, van welke beide liederen van het Wilhelmus bestaan 32 verschillende lezingen hij achter elkaar een strofe doet hooren. En nu behandelt Hullebroeck meer speci aal de verschillende soorten volksliederen uit Vlaanderen, die de mooiste op folkloris tisch gebied geacht worden. Ze zijn vroolijk, humoristisch volgens den aard van het Vlacmsche volk, waar de geest van Uilen spiegel nog rondwaart. Om het verschil in landaard tusschen Noord- en Zuid-Neder land goed te doen uitkomen, gaf Hullebroeck na het liedje van den Koekoek een tweetal lezingen van het Kwezelken. Dat de echte humor vaak in de kleinste dorpen schuilt, bewees hij door de voordracht van „Klaes, die sprak zijn moeder aan", dat spreker aan de vergetelheid heeft ontrukt. Hoe belangrijk voor de plaatselijke folk lore de liedjes zijn, bewees spreker door de voordracht van het Reuzenliedje, waarbij een ampele beschrijving werd gegeven. Met de herinnering aan het feit, dat de liedjes vaak verband houden met het historisch ge beuren, eindigde Emiel het eerste gedeelte van zijn programma. Het tweede deel was een amalgama van verschillende liedjes, waarvan de voordracht door de aanwezigen was verzocht en waarin ernst (Op Kerstdag) afgewisseld werd met humor (De Ooievaar), waarin bitterheid (Lapper Krispijn) geplaatst werd tegenover juichende genegenheid (Hemelhuis). De avond werd besloten met een samen zang door Hullèbroeck en zijn toehoorders van Den Vlaamschen Leeuw. Tal van malen werd de Vlaamsche Bard tegejuicht door zijn gehoor, dat getoond had zulks na de drie dagen bazar nog te kunnen offeren door in eenige oogenblikken een aangeboden luxe-voorwerp op Aineri- kaansche manier te doen veilen. Een onderscheiding. Door den heer J. van Boven, consul van België, werd heden op het consulaat alhier de onderscheiding van ridder van de Leopolds orde II uitgereikt aan den heer Ch. Heuts, verificateur der directe belastingen, in- en uitvoerrechten, alhier. MIDDELBURG Herdenking 400sten geboortedag Willem ran Oranje, Op initiatief van het bestuur van de ver- eeniging „Uit het Volk—Voor het Volk" te Middelburg is thans ook daar een comité ge vormd tot herdenking van den 400sten ge boortedag van Willem den Zwijger. Het comité is samengesteld uit de heeren jhr, mr. J. W. Quarles van Ufford, commis saris der Koningin, die het eere-voorzitter- schap heeft aanvaard mr. G. P. baron thoe Schwartzenberg en Hohenlansberg, president der arrondissements-rechtbankmr. A. Meer kamp van Embden, secretaris van het Zeeuwsch Genootschap der Wetenschappen dr. L. A. J. Burgersdijk, voorzitter van de ge schied- en letterkundige vereenigingdr. K. Kooiman, secretaris van de afdeeling Mid delburg van het algemeen Nederland Ver bond ds. J. de Visser, predikant der Ned. Herv. gemeenteds. A. Landstra, predikant der Vrilz. Herv.dr. K. Huizinga M. H. Boasson, lid van den gemeenteraad Chr. Hondlus, president kerkvoogdi L. J. Mes: [DRAISI leeuwardeh» den garnizoenscommandant en de heeren W. de Graaf en J. A. Tavenier, resp. voorzitter en secretaris van „Uit het VolkVoor het Volk". Het ligt in de bedoeling van den eere-voor- zitter binnenkort het comité te installeeren. Coöperatieve Melkinrichting en Stoomzuivelfabriek „Walcheren." Woensdagmiddag hield onder voorzitter schap van den heer S. Simonse te St. Lau rens, de Coöperatieve Melkinrichting en Stoomzuivelfabriek „Walcheren" hare alge- meene najaarsvergadering in de sociëteit „St. Joris" te Middelburg. In zijn openingswoord schetste de voorzit ter den toestand in het zuivelbedrijf en bracht dank aan diegenen, welke zich zooveel moei te getroost haden met het tot standkomen der Melkfederatie op Walcheren, inzonder heid de heer Zwagerman. Het speet, spreker dit thans niet mondeling te kunnen doen aan den heer Zwagerman, daar deze ver hinderd was de vergadering bij te wonen Spreker had zoo nu en dan wel eens wan klanken gehoord over de Crisiszuivelwet men moet echter bedenken dat het ook voor onze Regeering een zeer moeilijke tijd is. Tengevolge van de werking dezer wet kon de coöperatie vanaf 10 Juli tot 31 December pl.m. 18.000 gulden meer aan de melkleve- ranciers uitbetalen. Nadat de notulen der vorige algemeene ver gadering waren goedgekeurd, werden door den directeur mededeelden gedaan over melkerscursussen, onderzoek der melk op streptococcen, roomlevering, toegetreden nieuwe leden, uitbetaling der melk naar vet gehalte, de gesloten belangengemeenschap tusschen de coöperatie en de slijtersmelkin- richting „Samenwerking", de stand van za ken en de verkochte producten. Ten aanzien van het financieele gedeelte bleek dat de balans per 1 December sloot met een voor- deelig saldo van plm. 17.000 (vorig jaar 16.500) waarvan nog ongeveer 5500 gulden betaald moet worden voor rente, terwijl ds rest bestemd zal worden voor diverse af schrijvingen. De productenverkoop was in de eerste tien maanden van dit jaar gelijk aan de totale omzet in 1931. De stijgende omzet van producten hield zich staande. In de laatste maanden kan dit van de verpakte boter in cartons niet gezegd worden. Behai ve de over het geheele land merkbare min dere koopkracht van het publiek, moet dit hier op Walcheren ook ten deele worden toegeschreven aan de abnormaal lage boe- renboternoteering, daar deze noteering het eene deel van het jaar stukken te hoog, in andere tijden van het jaar, gelet op den we- reldboterprïjs, veel te laag is. De aftredende leden van het bestuur en raad van toezicht, resp. de heeren C. Jas- perse te Ritthem en J. J- Mesu te Nieuw en St. Joosland, werden met groote meer derheid van stemmen herkozen. Daarna hield de directeur een inleiding over de werking der Melkfederatie op Wal cheren. Verscheidene personen stelden hier over vragen, welke door inleider werden beantwoord. Besloten werd ook in 1933 van nieuwe le den geen entreegeld te heffen. Vervolgens verzocht de voorzitter aan de vergadering het bestuur machtiging te ver leenen het oude filiaal op den Wal te Mid delburg te kunnen verkoopen. Direct verkoo- pen zit bjj het bestuur echter niet voor. De vergadering verklaarde zich hiermede ac- coord. De heer M. Lorier bracht bestuur en direc teur dank voor het vele werk dit jaar in het belang.der vereeniging verricht. De voorzitter sloot daarna de vergadering met een woord van dank voor de opkomst en de aangename sfeer, welke het hem gemax- kelijk maakte deze vergadering te leiden. OOST- EN WEST-SOUBURG Keurmeestersverslag. De keurmeester, de heer C. Knappers te Roosendaal, schrijft omtrent de keuring voor de postduivenvereeniging „de Luchtbode" het volgende i Zaterdag had lk het genoegen de duiven te mogen beoordeelen der leden van de r*st- duiveneereeniging „de Luchtbode" te Souburg. De vogels waren in het vereenigingslokaal ondergebracht, in kooien netjes gerangschikt. Het viel me dadeljjk og, dat de organisatie degelijk in orde was. De kwaliteit der vogels die ik te keuren kreeg, kan ik wel degelijk als ruim voldoende kwalificeeren. In elke klas enkele zeer goede vogels. Evenwel meen ik in het belang der liefhebbers te moeten opmer ken, dat vele vogels niet geheel in „form" waren, m.i. hoofdzakelijk te wijten aan de minder goede ruiïng. Na het vliegseizoen be- hooren de duiven niet uit het oog te worden verloren, doch moeten als t ware dagelijks worden nagezien. Het toe te dienen voedsel wat minder „zwaar" als in den zomer, b.v. y2 mals Va boonen gerst, met als toegift flink wat lijnzaad. Verder zoo mogelijk niet te lang wachten met het scheiden der ge slachten. Zouden in het bijzonder de liefheb bers te Souburg hiermede wat rekening wil len houden, dan zullen zij het volgende jaar hiervan de goede resultaten kunnen onder vinden. De heeren functionairissen die mij bij de keuring behulpzaam waren en hun werk zoo nauwgezet en accuraat hebben ver richt, mijn besten dank. Ten slotte aan alle leden goed succes in 1933. Gevonden voorwerpen. Inlichtingen zijn te bekomen omtrenteen dameshandschoen bij Héhdriks, Marnixplein C 54een pak kousen bij Hoogesteger, Vlis- singsche straat B 323. RITTHEM Gemeenteraad. Woensdag jl. kwam de raad dezer gemeente onder voorzitterschap van den burgemeester bijeen. Afwezig de heer J. Visser. Een proces-verbaal der kasopname bij der. gemeente-ontvanger, een eindafrekening van den inspecteur der directe belastingen, be treffende het aandeel in de gemeentefonds belasting en van de 10 opcenten op die belas ting over het jaar 193T—-1932, resp. ten be drage van 938.75 en 251.40 werden voor kennisgeving aangenomen. Voorts was inge komen een schrijven van den Commissaris der Koningin, behelzende, dat alle te nemen of reeds genomen raadsbesluiten, inzake jaarweddekorting van den gemeenteveld wachter, Koninklijk goedgekeurd moeten wor den. Aan de _emeente Oost- en West-Souburg Is verschuldigd 135.38 ingevolge art. 104 der lager onderwijswet 1920. Een schrijven van den heer Pouwer, waarin deze bedankt als lid-werknemer der wevk- loozencommissie, benevens een afschrift van de rekening van den vee- en vleeschkeurings dienst Vlissingen over 1931, werden voor kennisgeving aangenomen. Naar aanleiding van het rapport van de technische commissie van den Provincialen Zeeuwschen Brandweerbond, inzake de reor. ganisatie van de Ritthemsche brandweei vroeg de heer Van de Putte of het de bedoe ling was in de toekomst een kern van vrij willigers te vormen, wat de voorzitter be aamde. Op de bekende circulaire van den raad der gemeente St. Maartensijk, om een algemeene korting op de salarissen van de buregemees- ters, secretarissen en ontvangers te verzoeken, werd overeenkomstig het advies van Burg. en Weth. niet ingegaan. Van den pensioenraad was ontvangen een rekening van nog te betalen bijdragen over het tijdvak 1 Juli 1922 t.m. 31 December 1930 Deze bedragen met de rente beloopen totaal 788.62. De heeren Van de Putte en Wisse vroegen of er geen verhaal mogelijk was op de be treffende ambtenaren. Verschillende heeren vonden het onbillijk, dat de gemeente nu op kosten gejaagd wordt door fouten, welke door reeds afgetreden gemeentebestuursleden zijn gemaakt. Onder goedkeuring van den raad zullen Burg. en Weth. den minister van binnen- landsche zaken inwilliging vragen van het verzoek van een drietal landarbeidersbonden om voor het tijdval 1 December 19321 Mei 1933 de uitkeeringsperiode van 42 op 78 dagen te mogen brengen, wat een tamelijke bespa ring aan uitgaven voor werkverschaffing zou medebrengen. In de vergadering van 21 Juni 1932 besloot de raad tot het toepassen van een tijdelijke korting van 2/2 op den pensioensgrondslag van den gemeenteveldwachter, bestaande uit salaris en emolumenten. Hierop werd dooi den Commissaris der Koningin aanmerking gemaakt. Het moest enkel en alleen een kor ting op het salaris van den betreffenden functionaris zijn. Zonder aanmerkingen be sloot de raad het bovenvermelde besluit in te trekken en nam een nieuw besluit, waarin met den wensch van den Commissaris werd rekening gehouden. Verder deelde de voorzitter mede, dat de verbetering van den Ritthemsclien straatweg nog steeds niet ter hand genomen kan wor den, aangezien de Prov. Staten nog niet be slist hebben og het verzoek oip een renteloos Met de heerlijke, opwekkende eigenschappen van het edele natuurproduct en onder controle van het Laboratorium: Dr. van Hamel Roos Harmens, Adam. voorschot voor deze verbetering beschikbaar te stellen, terwijl Burg. en Weth. der ge meente Oost- en West-Souburg berichtten, dat het hun in verband met den slechten financieelen toestand der gemeente, niet mo gelijk is een deel der kosten van deze verbe tering te dragen. Alsnog hebben Burg. en Weth. van Ritthem de gemeente Oost- en West-Souburg tot een onderlinge bespreking uitgenoodigd, waarop echter nog geen ant woord is ontvangen. Naar aanleiding van een opmerking van den heer Wisse bij de behandeling van de gemeente-begi ooting 1933 over de hooge on derhoudskosten van de veldwachterswpning, kwamen Burg. en Weth. met een voorstel tot verkoop dezer w< ling aan den veldwachter. Blijkens ingekomen prijsopgave van een timmerman zou alleen een volledige vernieu wing van het dak reeds 500 kosten, waar door de gewone onderhoudskosten niet noe menswaard zouden verminderen. Twee moge lijkheden waren openle. bouw van een nieuwe ambtswoning voor den gemeenteveld wachter 2e. Verkoop van de bestaande wo ning aan den gemeenteveldwachter. Om redenen van financieelen aard gaven Burg. en Weth. aan het laatste de voorkeur. De heeren Van de Putte en Wisse vroegen of bij verandering van titularis de gemeente verplicht is een woning beschikbaar te stel len, waarop de voorzitter antwoordde, dat z.i. volstaan kan worden met het uitbetalen van 150 won;nghuur, zooals bepaald is in de veldwachtersverordening. De heer J. de Pagter vindt 150 huurtoe- >teg rijkelijk veel. De heeren Wisse en Van de Putte vinden, dat een eventueele volgende functionaris m de kom der gemeente behoort te wonen, Zij informeeren, wat er dient te geschieden, als dan geen geschikte woning te verkrijgen is. Desnoods een nieuwe bouwen, meent do voorzitter. Besloten werd de ambtswoning van den. gemeenteveldwachter aan dezen te verkoopen voor 1100 -.rij van kosten. Een voorgestelde begroofcingswijziging 1932 werd zonder hoofdelijke stemming vastge steld. Verder werd de heer L. Breel met alge meene stemmen herbenoemd als lid van het Burgerlijk Armbestuur. Als lid van de commissie van toezicht op het lager onderwijs werd, eveneens met alge meene stemmen, benoemd het aftredende lid, de heer J. de Visser. In de vacature-Pauwer, als lid-werknemer van de werkloozencommissie, benoemde de r lad den heer L. Osté, met 5 stemmende heer A. Marijs verkreeg i stem. Hierna werden zonder hoofdelijke stem ming vastgesteld de verordeningen betreffen de de heffins en de invordering van 45 op centen op de gemeentefondsbelasting en de verordeningen betreffende de heffing en de invordering van 25 opcenten op de vermo gensbelasting. Bij de rondvraag wees de heer J. de Pagter op de waterplaats bij den heer Pouwer, welke een ondragelijken stank verspreidt. Verder merkte hij op, dat de Lageweg alleen daar in goeden toestand verkeert, waar geen houtge was groeit. Hij wil het hout tot ongeveer 1 M. hoogte wegkappen. De voorzitter zegt hem een onderzoek toe. De heer Wisse wil een spoedige beslissing op het verzoek tot afvoering van het Wel- zingsche voetpad van den ligger. Reeds lang geleden is dit ingekomen en nog is het niet afgehandeld. De heer Van de Putte wil zoo spoedig mo gelijk een geheelen nieuwen ligger, vooral nu deze toch door de nieuwe wegenwet wordt vereischt. De heer Wisse wijst op den desolaten toe stand waarin de Bosscha artsweg verkeert. Deze is grootendeels onberijdbaar. Dezen we? vil hü als eerste object voor werkverschaffing 'V-szen ziefe.

Vlissingse Courant | 1932 | | pagina 1