500 300 25 tal morgei, is liiMi), begint li SUITE HUIS «lil tij (lllültS SCIKMUGUIJil. WOENSDAG EERSTE BLAD iNo.306i 70e Jaargang Uitgave: Firma F. IIAH OE VELDE Ir., Walstraat 58-{0x Vlissingen.Telef. 10. Postrekening 66287 Verschijnt dagelijks, uitgezonderd cp Zondap en algemeen erkende Christelijke Feestdagen GRATIS STADS- EN PROVINCIENIEUWS BUITENLAND 1932; VL1SS1NGSCHE COURANT ABONNEMENTSPRIJS Voor Vlissingen en de gemeenten op Walcheren /2.20 per 3 maanden. Franco door het geheele rijk 2.50. Voor België, Duitschlafid en Frankrijk 13.80. Voor de ove rige landen bij wekelijksche verzending 13.80, met Zondagsblad 14.75. Afzonderlijke nrs. 5 ct ADVERTENTIEPRIJS Van 1—5 regels 1.25 iedere regei meer 25 cent bij abonnement speciale prijzen. Reclames 50 ct p. regel. Kleine advertenties van 1 5 regels 50 ct Iedere rege meerlOctfmax. lOregels). Bij3-maal plaatsing vanl -öregels tl. .alles tegen vooruitbetaling. De abonné's in 't bezit eenet Polis, zijn GRATIS verze kerd tegen ongelukken voor gpiden bij levens lange ongeschikt heid tot werken. gulden bij dood door een ongeluk. gulden bij verlies van een hand, voet of oog. gulden bij verlies van een duim gulden bn verlies van een wijsvinger gulden bij verlies van eiken anderen vinger AANGESLOTEN BIJ HET BUREAU VOOR PUBL1CITEITSWAARDE, INGESTELD DOOR DE VEREEN101N0 „DE NEDERLANDSCHE DACiBl ADPERS" Jongens Molières vanaf 25, Damesschoenen vanaf 50 cent, enz enz. ALLES AAN WEGGEEF PRIJZEN. SLECHTS ENKELE DAGEN. Dit nummer bestaat uit 2 bladen Tlieuioe Kwartaal - abonné's ontvangen de in deze maand nog verschijnende nummers Voorstel aan den gemeenteraad. Door Burg. en Weth. is nog het volgende voorstel aan den gemeenteraad gedaan De heeren P- de Kiewit, A. Louwerse, J. de Witte, J. Sohier, C. J. Desein, C. J. Blok en de N.V. Bierbrouwerij „de Meiboom", ver zoeken in overgelegde adressen voor 1932 vermindering van de pacht van het door hen van de gemeente gepachte wei- en bouw land en zulks in verband met de voor den landbouw moeilijke tijdsomstandigheden. Aangezien wij deze verzoeken billijk ach ten, hebben wij de eer U voor te stellen deze in te willigen en de pacht van de door bo vengenoemde heeren gepachte landerijen voor 1932 te verminderen tot het bedrag, zooals op een bijlage is vermeld. Voor het bepalen van deze bedragen heb ben wij ons doen voorlichten door een ter zake deskundige. Vereeniging „Gemeenschappelijk Belang". Het bestuur van bovengenoemde vereeni- ging verzoekt ons opname van het volgende: Nadat in de algemeene vergadering van bovengenoemde vereeniging met overgroote meerderheid van stemmen was besloten om tot het stichten van een fonds ten behoeve der cliënten van de leden over te gaan en ook tevens een commissie van beheer van het fonds werd benoemd, is de commissie met grooten spoed aan het werk gegaan om reeds met 1 Januari 1933 te kunnen be ginnen. wy kunnen dan thans mededeelen wat er zal geschieden Ten eerste zijn aan alle deelnemende win keliers, die zich verplicht hebben hun steun aan het fonds te verleenen en dat zyn cr thans reeds 140, invulformulieren verstrekt, om deze door hun cliënten te laten invullen. Hierop moeten duidelijk naam, voornamen en geboortedatum van het gezinshoofd wor den ingevuld en terug gegeven worden aan dengene, die dit biljet heeft verstrekt. In den loop van Januari wordt daarvoor in ruil een zegelkaart op naam verstrekt, waarop 200 zegels kunnen worden geplakt. Deze zegels ontvangt men by iederen aan koop van 50 cent. Hoe meer zegels men plakt, hoe grooter de uitkeering kan zyn. De commissie van beheer heeft voorloopig besloten, de uitkeering by ziekte te doen, mocht echter in de toekomst biyken, dat de uitkeering meer zal worden gewaardeerd voor andere gelegenheden, zal zulks nog in overweging genomen kunnen worden. Uitkeeringen kunnen natuuriyk voorloopig nog niet worden gedaan. Dat hangt geheel af van de inkomsten van het fonds. wy verzoeken iedereen daarom zooveel mogeiyk zegels aan uw leveranciers te vra gen, aangezien men daardoor, ook al heeft U zelf geen uitkeering noodig, dan toch medewerkt het fonds groot te maken en bo vendien kost het U niets. Zoodra een kaart van 200 zegels ls volge plakt, kan deze by uw leverancier worden ingeleverd, die er verder voor zorgt, dat een nieuwe kaart ontvangt met het trans port der ingeleverde erop vermeld. Heeft nu byv. iemand in 1 jaar-1000 ze gels geplakt, dan beteekent dit, dat hy voor 500 aan goederen heeft besteed, dus on geveer 10 per week. Treft hem nu een ziektegeval, dan zal, indien hy minstens i weken ziek is, een uitkeering van 3 weken 10 is 30 gedaan worden Dit kan vooi ieder gezinshoofd maar eenmaal per jaar geschieden. Men moet de bewyzen daarvoor overleg gen, terwyi de beheerders van het fonds recht van controle kunnen uitoefenen. Het is niet met zekerheid te zeggen, dat het bedrag in het voorbeeld vernoemd, in de praktijk zal kunnen worden uitbetaald, misschien meer of minder. Wij moeten dit afwachten, aangezien ons geen gegevens ten dienste staan. Iedereen kan zegels bekomen by de deel nemende winkeliers, of men te Vlissingen of Middelburg woont, dit geldt voor heel Walcheren. Vraagt dus al uw leveranciers om de zegels, U vindt de deelnemers in alle branches. Bazar „de Elf Provinciën". V incenttusgebouw. wy hebben eens een kykje genomen in bovengenoemden bazar, waarvan het doel is gelden bijeen te zamelen voor de drie liefde werken voor kinderbescherming, het overne men van voogdy kinderen, het steunen der stille armen en voor de vereenigi: g tot uit zending van zwakke kinderen. De eerste in druk, die we ervan hebben gekregen is een zeer gunstige. Een vroolijke vlagversiering maakt de entrée tot den bazar tot een aange name gewaarwording. De entrée tot de ei. provincie-afdeelingen, waarvan die van Limburg gemakkelijk herkenbaar is door haai mynlampjes en de inrichting van een kolen myn en waarvan die van Groningen ons trof door haar inzendingen van echte Groninger koek (olde wiven) en molleboonen, wordt op- gevrooiykt door vlaggetjes en kleurige plak katen. Ook Ls er ruimte gereserveerd voor de 12e provincie, die ingenomen wordt door een Inrichting voor het bakken van patates-frites, waarvan de bediening geschiedt door dames van Belgischen of se mi-Belgischen oorsprong. Elk der provinciën heeft een afzonderlijke attractie, wat eigenlijk inhaerent is aan der- gelüke inrichtingen. De 12e provincie krijgt hedenavond een andere bestemming, waar we voorloopig het zwygen over bewaren, re hui dige inrichting der 12e provincie (de Zuider zee) werd gratis verzorgd door de Pzem, die ook nog door een afzonderleken stand ver zorgd is. Behalve deze provinciën is nog ingericht een afzonderiyke af deeling, genaamd „het Wapen van Zeeland", een koffiehuis, waar de Oud-Hollandsche schouw, op welker'lam- brizeering een paar aardige Groninger kof fiekannen geschikt zijn, met de ouder we tsche kachel tot een gezellig zitje uitnoodigt en waar de heeren J. Vervenne en J. Maas, benevens M. Heinzen hun belangeloozen ar beid voor hebben geleverd. Achter de eigen- hjke bazaiTuimte is een tentgedeelte voor werk- en inpakkamer ingericht, die welwil lend is beschikbaar gesteld door de heeren P van der Leeuw en Krijger. Tot slot van dit verslag bewaren we het verzoek van het bestuur der bazar-inrichting tot ons gericht om een speciaal woord van dank te brengen aan het provinciaal en ge- meenteUjk bestuur en de ambtenaren, die door de spoedige behandeling van de ver schillende aanvragen, noodzakebjk voor de inrichting van dezen bazar, het mogeiyk heb ben gemaakt om dezen in den kortst moge- ïyken tyd te kunnen openen. We kunnen, gezien de geringe entrée tot dezen bazar, waarvan het muzikaal gedeelte gratis verzorgd is door de The Jolly Brit- taniaers en een komiek, een bezoek aan deze gelegenheid tot vrywei algemeen nut, met grooten aandrang aanbevelen. Uitbreiding reddings-materiaaL De Vlissingsche Reddingsbrigade heeft het zoo nuttige reddingsmateriaal, in onze stad op alle gevaariyke punten aangebracht, weder uitgebreid. By den ingang van het Roeiers- hoofd en op één der pieren van dit hoofd zyn nl. aangebracht twee kastjes, waarin de be kende kleine boei met hjn. Ongetwyfeld is dit reddingsmateriaal aldaar niet overbodig. Niet alleen dat het roeiershoofd een plaats is, waar men gemakkeiyk te water kan val len, doch geen enkel redhulpmiddel was daar tot heden aanwezig en meermalen is de nood- zakelykheid daarvan aldaar gebleken. Gemeentelyke arbeidsbeurs. By den gemeenteiyken dienst der arbeids bemiddeling alhier staan als werkzoekenden ingeschreven 2 drukkers, 1 behanger, 1 uitvoerder, 1 be tonwerker, 2 mastiekers, 29 grondwerkers, 3 'oodgieters, 2 mandenmakers, 21 metselaars 20 opperlied »n, 30 schilders, 11 stucadoors, 2 -•gelvormers. 66 timmerlieden, 4 ververs, it •Meis, i ...eger, 2 waterbouwkundig i>p zichters, 1 wagenmaker, 1 teekenaar bekend met werktuigkunde en bouwkunde, 4 meubel makers, 5 politoerders, 3 stoffeerders, 5 kleer makers, 3 schoenmakers, 668 metaalbewerkers (w.o. 278 tijdelijk werkloos), 8 bakkers, 3 koks 2 aides, 3 slagers, 1 tuinman, 8 magazijnbe dienden, 1 slooper, 1 winkelbediende, 1 be steller, 7 chauffeurs, 7 kellners, 3 loopjongens, 6 sleepers, 32 transportarbeiders, 37 kantoor bedienden (w.o. 6 vrouweiyke), 3 teekenaars, 2 werktuigkundigen, 1 musicus, 1 huishoud ster, 1 werkster, 1 dienstbode, 13 portiers, loo- pers enz., 45 varensgezellen (w.o. matrozen, stokers, machinisten, stuurlui enz.) en 89 losse arbeiders. Totaal 1176 ingeschrevenen, waarvan 107 in de werkverschaffing. Vorige week 1189 per sonen. Alzoo een vermindering van 13 werkzoeken den. Het nieuws van den dag in beeld. Foto's in onze Tijdinghal. De openingsrede van dr. O. J. K. van Aais: voor den Phohi-zenderde groote Kerstver - gadering van de S.D.A;P., de leider ir. J. "W Albarda aan het woord de brand in het ft. Kath. krankzinnigengesticht te Heilo de "be zichtiging van het wrak van de P.O. Hooft met het heeriyk weder zaten Zaterdag velt gasten op het terras van „Americain" te Am sterdam een piano-wedstrijd in Tivöli te Rotterdameen gasreservoir van 25000 K.G bestemd voor Vleuten, wordt door de grach ten van Utrecht gesleept. Bestrijding van stalbranden op Walcheren. De commissie ter bestrijding van stalbran den op Walcheren heeft een rapport samen gesteld, waarin zy tot de volgende conclusies komt 1. Op Walcheren komen in de bestaande stallen nog t-- veel brandgevaarlijke toestan den voor, waardoor het vee zeer onvoldoende tegen brand beschermd is. 2. Het is van het meeste belang, dat voor taan zulke stallen niet meer worden gebouwd 3. Wenscheiyk is, dat hierin door de bouw verordeningen wordt voo-zien. 4. Het bouwen van brandvrye stallen kost slechts 8 meer dan by gebruik van hout. 5. In de bestaande stallen kunnen vele ver beteringen worden aangebracht, zelfs zonde y noemenswaardige kosten. 6. Van bijzonder belang is het maken van meer uitgangen. 7. Het aanbrengen van bliksemafleiders wordt aanbevolen. 8. Snelblusschers dienen in ruime mate ten platten lande verspreid te zyn. 9. Een goed doordacht waarschuwings systeem, zoowel voor de naaste omgeving ais voor de in de nabyheid gevestigde brand weren, is noodig. 10. Bluschwater moet ten allen tijde in de nabyheid aanwezig zyn. 21. De stallen moeten vry van spinrag ge houden worden. 12. Rooken, stoken en gebruik van open vuur moet in stallen verboden zyn. 13. Op naleving van die verbodsbepalingen moet door of namens de overheid gelet wor den. 14. Het verdient aanbeveling alle hulsge- nooten een taak op te dragen, die zy bij brand moeten verrichten, zy moeten af en toe in het snel vervullen daarvan geoefend worden. 15. Brandvrye stallen en maatregelen om branden te voorkomen en te beperken zullen moeten leiden tot premieverlaging by verze kering. 16. Het maken van brandvrye stallen moet bij de belanghebbenden gepropageerd worden 17. Waar inrichtingen tot het losmaken van vee worden aangebracht, is voortdurende con trol e noodzakeiyk. 18. Het gebruik van hooibroei-peiiyzers is /an veel belang. MIDDELBURG Gemeenteraad. Op den laatsten dag van dit jaar, dus Za terdag 31 December, komt de gemeenteraad by een ter behandeling van een korte agenda, behalve de beëediging en installatie van het nieuwe raadslid den heer Chr. de Bruin, en de benoeming van een wethouder in de vaca ture ontstaan door het overiyden van den heer mr. A. A. de Veer. Het ligt in de bedoeling na afloop der werkzaamheden officieel afscheid te nemen van den burgemeester, den heer P. Dumor Tak, wien zooals bekend met ingang van - Januari 1933 eervol ontslag is verleend. Naamlooze vennootschappen. Met de „Staatscourant" no. 251 zyn ver zonden afdrukken van de akten betreffende ae N.V. Rubber-maatschappy „Tjibantjeü" te Middelburg. OOST- EN WEST-SOUBURG Land- en tuinbouw-wintercursus. Zaterdagavond jl. vergaderde de vereenl. ging van oud-leerlingen van den Land- en tuinbouw-wintercursus te Souburg. Mede was aanwezig de heer K. Voogd, land- en tuin- bouwleeraar. De secretaris, de heer J. Louwerse, bracht verslag uit van de resultaten der proefvelden in het afgeloopen jaar, waarna door den heei L. Koole, voorzitter der vereeniging een lezing werd gehouden over ontsmett ng van zaai zaden. Spreker zette in den breede uiteen de groote beteekenis van ontsmetting, zoomede de verschillende methoden waarop dit dieni te geschieden. Hoewei reeds veel aan ont smetting wordt gedaan, is deze nog lang niet voldoende er is het zeker niet overbodig steeds op ontsmetting an te dringen. Waaz de kosten zeer gering zyn, mag men zeker in dezen crisistyd geen risico loopen ten opzich te van de opbrengst van zijn gewassen. Hoe wel het verschil tusschen nat en droogont- smetting niet groot is, zal toch voor sommige zaden alleen uat-ontsmetting geboden zijn bijv. by voorweeken van bietenzaad met Ger nusan. Tenslotte behandelde spr. ook nog de kwestie over het ontsmetten van pootaard- appelen, welke eveneens van groote betee kenis is en sprak de heer Koole den wenscb uit dat de leden hiermede vooral eens proe ven zouden nemen. Na afdoening van eenige huishoudelyke za ken werd de vergadering gesloten. Tentoonstelling van postduiven. Gedurenue de Kerstdagen hield de Sou- burgsche postduivenvereniging „de Lucht bode" haar achtste tentoonstelling van post duiven by ''en heer Noels te Souburg. Zater dagavond 8 uur werd deze tentoonstelling door den voorzitter, den heer Bos, geopend. Na een hartelyk welkom zette hy de belangen van de vereeniging uitten. Een woord van '€ïank werd gebracht* aan den keurmeester gêd 'heer Knappers uit Roosendaal, die deze col lectie postduiven met de grootste animo heeft gekeurd, Voorts werd een woord van dank gebracht aan alle schenkers van eerepryzen, die h-f hebben mogelijk gemaakt deze ten toonstelling te doen slagen, eveneens aan de heeren Noels, Korff en Daalhuizen, die zich schitterend van hun taak hebbengekweten. Het ligt in de bedoeling een aanvang te ma ken met de voorbereiding van een provinciale tentoonstelling, welke zal worden gehouden vearmoedelyk in 1933, a)s herdenking van het 10-jarig bestaan van de vereeniging. Wel licht kan ook worden gedacht om een pro vinciale wedvluchte te houden. Het doel hier- va~ is om de vereeniging in bloei te doen toe nemen. De pry zen op de met de Kerstdagen gehou- uen tentoonstelling werden als volgt behaald Mooiste vogel der tentoonstelling W. Bos Oude doffersP Bouwman le pr. en z.e.v. W. Hey nan 2e pr. L. M. van Soelen 3e pr. A. Schunselaar 4e pr.L. Korff 5e en 7e pr. J. de Nooyer 6e pr.L. Braet 8e pr.W. Bos z.e.v.W. Daalhuizen e.v. Oude duiven J. de Nooyer le pr.P. Hangoor 2e en 5e pr. P. Bouwman 3e pr.L. Korff 4e pr.L. M van Soelen 6e pr.V»Daalhuizen 7e pr. N.N. en L. Braet z.e.v.W. Bos e.v. Jarige doffers A. Schunselaar le pr.W. Daal huizen 2e pr.P. Hangoor 3e pr L. Braet 4e pr.W. Bos z.e.v.L. M. van Soelen e.v Jarige duiven L. Braet le pr.P. Hangoor 2e pr.N.N. 3e pr.W. Hyman 4e pr. Schunselaar z.e.v. W. Bos e.v. Jonge doffers W. Bos le en 2e pr.J. Freeke 3e pr.W Heyman 4e pr.W. Daalhuizen 5e pr. en z.e.v.L. Korff 6e pr. en z.e.v.P. Bouwman 7e pr.A. Schunselaar e.v. Jonge duiven W Bos le pr. P. Hangoor 2e pr.N.N. 3e pr. W. Daalhuizen 4e pr.P. Bouwman 5e en 7e ■r.A. Louwerse 6e pr.L. Korff 8e pr. en °.v L. Braet z.e.v.J. de Nooyer e.v. VEERE Het ^esthetisch aanzien van de gemeente. De burgemeester van Veere is voornemen >y de Kroon in beroep te gaan van het be duit van den gemeenteraad tot verkoop vai ;rond voor den bouw van een woning tegen over de groote kerk, omdat hy meent, da tiet aesthetisch aanzien van de gemeen door dien bouw zal worden geschaad. De gemeenteraad nam dit besluit in dezelfde vergadering, waarin hij een verordening -'aststelde tegen ontsierende reclame. GOES. De melkveehouderij op Zuid-Beveland. De melkveehouders op WesteUjk Zuid-Be veland, in welke streek veel melkvee wordt gehouden, verkeeren momenteel in niet ge ringe moeiiykheden. Allereerst is de vraag naar boerenboter, die hier in groote hoeveel heid op de boerdery wordt gekarnd, sterk ver minderd. Het prysverschil met fabrieksboter is doorgaans niet groot, terwyl soms vooral in den zomer het waliteitsverschil aan merkelijk is. Deze week wordt voor het laatst vanwege de crisis-zuivelcentrale boerenboter opgekocht, zoodat de boeren in den vervolge zelf moeten zien afzetgebied te vinden, maar nu reeds zyn er boerderijen, waar men met een voorraad van 2 3 weken zit. De tweede moeiiykheid is veroorzaakt door den slechten gang van zaken met de Coöp. Zuivelfabriek te Goes, die momenteel in li quidatie is. Deze fabriek werd fcydelyk gedre ven door een onderneming te Alkmaar, maar ook zij wenscht de fabriek niet langer te exploiteeren, als het contract met de leden- melkleveranciers ls afgeloopen. En dat is met 1 Januari a.s. het geval. Er loopen geruchten, dat de leden dezer coöperatie een groot bedrag zullen hebben by te passen en dat vooral de kleine boertjes er leelijk door gedupeerd zullen worden. De melkveehouders zitten dus aan alle kan ten vast. Zij dienen straks tè weten, waar zy met de melk heen kunnen. Daarom is enkele weken geleden te Goes reeds een vergadering van melkveenoud-^s gehouden, waar deze moeiiykheid is besproken. Als resultaat van die vergadering is toen een commissie gaan onderhandelen met de coöperatieve Zuivel fabriek te Middelburg. Het resultaat van die onderhandelingen werd gisteren in een twee de vergadering meedegedeeld. De Middel- burgsche fabriek verklaarde zich bereid liefst de room en in bepaalde gevallen ook de melk u.'t Zuid-Beveland te willen verwerken. De verrekening der verkregen boter zal geschie den op de basis der Leeuwarder noteering. Voor de verwerking wordt 15 cent per K.G. in rekening gebracht. De Zuid-Bevelandsche melkleveranciers dragen geen financieele ver- ontwoordelijkheid. Alleen verbinden zy zich den room of de melk te leveren. Met een ter mijn van drie maanden kunnen zij de leve ring opzeggen. Hierna werd gelegenheid gegeven de leden lijst te teekenen. Hiervan maakten echter nog slechts 30 personen gebruik. Het voorloopig bestuur zal aanblyven tot h i aantal leden wat is gegroeid. De bietencampagne in Zeeuwsch- Vlaanderen. De suikerbietencampagne in Zeeuwsch- Vlaanderen is weer ten einde. Dit jaar is het bij vorig jaar vergeleken nogal een flinke campagne geweest. De eerste Nederlandsche coöperatieve sui kerfabriek te Sas van Gent heeft ruim 92 millioen KG. suikerbieten verwerkt, zy heeft drie weken langer gewerkt dan het vorig jaar. De fabriek „Sas van Gent" heeft dit jaar verwerkt ongeveer 70 millioen KG. bieten, en 22 millioen KG. bieten meer dan het vo rig jaar. Men hoopt dat de suikerprijzen weer zoo danig zullen worden dat de fabrieken weer kunnen draaien evenals vroeger, tot na Nieuwjaar. DE FINANCIEELE TOESTAND VAN BELGIË. De Begische Kamer heeft gisteren het regeeringsvoorstel tot saneeririg der finan ciën in behandeling genomen. De minister van financiën, Jaspar, heeft een rede gehouden, waarin hy met nadruk verklaarde dat de stemming over dit voor stel zeer urgent is. Vervolgens zette hy den financleelen toe- •cand van het land uiteen en wees op de ïoodzakeiykheid om de vlottende schuld /an het land te consoiideeren. Hy verklaar- ie, dat een suppletoir bedrag van twee mll- nid francs zal moeten worden gevonden,

Vlissingse Courant | 1932 | | pagina 1