500 300 150 100 25 ELMS SABINE DINSDAG 27 DECEMBER EERSTE BLAD IVo. 305 70e Jaargang 1932; Uitgave: Firma F. VAH OF VILDE Jr., Walstraat 58-60, Vlissingen. Telel, 10. Postrekening 66281 Verschijnt dagelijks, uitgezonderd op Zondap en algemeen erkende Christelijke Feestdagen GRATIS STADS- EN PR0V1NC1ENIEUWS mm ROOKT NU mm VLISSINGSCHE COURANT ABONNEMENTSPRIJSVo or Vlissingen en de gemeenten op Walcheren /2.20 per 3 maanden. Franco door het geheele rijk 12.50. Voor België, Duitschland en Frankrijk 3.80. Voor de ove rige landen bij wekelijksche, verzending 13.80, met Zondagsblad 14.75. Afzonderlijke nrs. 5 ct ADVERTENTIEPRIJS Van 1 -5 regels 1.25iedere regel meer 25 cent Bij abonnement speciale prijzen. Reclames 50 ctp. regel. Kleine advertenties van 1 5 regels 50 ct ledereregel meerlOct.(max. lOregels). Bij 3-maal plaatsing van 1 öregelsfl. .alles tegen vooruitbetaling. De abonné's in 't bezit eener Polis, zijn GRATIS verze kerd tegen ongelukken voor 1000 gulden bij levens lange ongeschikt heid tot werken. gulden bij dood door een ongeluk. gulden bij verlies van een hand, voet of oog. guldén bij verlies van een duim gulden bij verlies van een wijsvinger gulden bij verlies van eiken anderen vinger AANGESLOTEN EUJ HET BUREAU VOOR PUBLIC1TEITSWAARDE, INGESTELD DOOR DE VEREENIGING „DE NEDBRLANDSCHE DAGBLADPERS" Dit nummer bestaat uit 2 bladen Tlisuwe Kwartaal-Qboimé's ontvangen de in deze maand nog verschijnende nummers Voorstel gemeenteraad. Door Burg. en Weth. is het volgend voor stel aan den gemeenteraad gedaan Volgens art. 6 van de Verordening op den gemeentelijken dienst der arbeidsbemidde lingen en werkloosheidsverzekering, Gemeen teblad Nr. 17 van 1932, bestaat de commissie van toezicht op dezen dienst, bedoeld by art. 13 der Arbeidsbemiddelingswet 1930 uit 4 leden werkgevers of vertegenwoordigers van werkgevers en 4 leden werknemers of verte genwoordigers van werknemers en een voor zitter, die buiten deze leden aan de com missie wordt toegevoegd. Het aantal van 4 leden is in genoemde verordening opgenomen, omdat elke plaatse lijke Vakcentrale, t.w. de Vlissingsche Be- stuurdersbond, de Roomsch Katholieke Volksbond, de Christelijke Besturenbond en liet Plaatselijk Arbeidssecretariaat één ver tegenwoordiger voor deze commissie zou kun nen aanwijzen. Bij schrijven van 24 October jl. heeft de Besturenbond voor Vlissingen van de Neder- landsche Vakcentrale zich tot ons college gewend met het verzoek ook -hun organisa tie in de gelegenheid te stellen een vertegen woordiger aan te wijzen voor bovengenoem de Commissiegezien het advies van de Commissie van Toezicht op den Gemeentelij ken Dienst der Arbeidsbemiddeling en Werk loosheidsverzekering meenen wij aan dit verzoek te moeten voldoen. Volgens art. 13, le lid, van de Arbeidsbe middelingswet 1930 moet genoemde Commis sie bestaan uit een gelijk aantal werkgevers of vertegenwoordigers van werkgevers en werknemers of vertegenwoordigers van werk nemers, zoodat bij vermeerdering van het aantal leden-werknemers ook het aantal le den-werkgevers moet worden verhoogd. Op grond van bovenstaande hebben wij de eer uwen raad voor te stellen le. Artikel 6, le lid, van de Verordening op den Gemeentelijken Dienst der Arbeids bemiddeling en Werkloosheidsverzekering, vastgesteld door uwen raad in de vergade ring van 26 Augustus 1932, te wijzigen als volgt „De commissie van toezicht, bedoeld in art. 1.3 der Arbeidsbemiddelingswet 1930, bestaat uit 5 leden-werkgevers of vertegenwoordigers fan werkgevers, 5 leden-werknemers of ver tegenwoordigers van werknmers en een voorzitter, enz." 2e. Ter voldoening aan bovenstaande aan te bevelen a. als lid-werkgeverle. De heer ir. M. C. Braat2e. de heer ir. H. A. van Nouhuys b als plaatsvervangend lid-werkgeverle. de heer ir. H. A. van Nouhuys2e. de heer E. Montfoort. 3e. Gelet op de hierbij overgelegde aanbe veling van den Besturenbond voor Vlissingen van de Nederlandsche Vakcentrale aan te bevelen r a. als lid-werknemerle. De heer P. J. Wemelsfelder2e. de heer J. Biesma b. als plaatsvervangend lid-werknemerle. heer H. van der Velde2e. de heer A. Hof man. In vervolg op vorenstaande hebben wij de eer uwen raad voor te stellen bovenstaande aanbevelingen tevens te doen gelden voor de benoeming van leden en plaatsvervangende leden in het bestuur van de Gemeentelijke Instelling voor Maatschappelijk Hulpbetoon Instituut voor Arbeiders-Ontwikkeling. Britannia. Als naar gewoonte had voor genoemde af- öeeling een Kerstmorgen-by eenkomst plaats, dezen keer in Hotel Britannia. De voorzitter opende deze met de mede- teeling, dat ditmaal daartegen bezwaren V/aren geopperd, welke echter waren onder- Vangen. Allereerst trad op mej. Jacobs (zang) be geleid door mej. Van de Volkere (piano). Uitgevoerd werden 2 Italiaansche werken, te weten „Se tu m'ami" van G. B. Pergoessi en 2 „Rinaldo", welk Italiaansch lied is ge toonzet door Handel, waardoor bewezen werd, dat deze melodieuze taal zich even goed leent tot voertuig der klanken als het meer gebruikelijke Duitsch. Deze liederen werden door mej. Jacobs op ingetogen, doch gevoelige wijze voorgedra gen. Hierbij bleek, dat deze zangeres, die Voor het eerst in het openbaar optrad, be schikt over een heldere en soepele stem. Zij eischten een technuiek en ademhalingbe- heersching, welke blijkbaar het gevolg waren van nauwgezette studie en zorgvuldige oefe- n;ng. zy werd hierbij door mej. Van de Vol kere voortreffelijk op de piano begeleid. Beiden oogstten na ieder nummer veel blij val. Daarna trad op de declamator Van Flsacker, die begon met het voordragen van voor dezen dag 2 toepasselijke gedichten, nl. „Kerstlied" (O, wat zon is komen dalen) van Vondel en „De Stal" van Adema van Scheltema. In beide gedichten ruischt ons de wiekslag van het genie tegen. Hoewel deze verzen door hun gebonden en gedragen stijl, mede door hun diepen inhoud, hooge eischen aan den vertolker stellen, werden ze op meester- lyke wijze gezegd. Thans volgde „Stadsnieuws" van Willem van Iependaal, op drastische doch gevoelige wijze schetsende het leven eener vrouw, die door het verspreiden van dit nieuws ten slotte zelf in de rubriek „Stadsnieuws" voor kwam. Deze schets werd gevolgd door „Wij" van Garmt Stuiveling; wij, menschen, die denken het zoo heerlyk ver in wetenschap en techniek te hebben gebracht, doch ons in nerlijk hebben prijs gegeven. Hij vervolgde zijn optreden met een proza schets „De reporter en de moeder van een moordenaar" (uit Tijdopnamen van Eg. Ei*. Kisch). Tachentig van Cocheret is een weemoedige beschouwing van den ouderdom, Justitia van denzelfde is een navrante satire van een vader, wiens zoontje vraagt, wat dit poppetje (een beeld van Justitia) voorstelt. Deze twee opnamen van het leven werden op gevoelige wijze weergegeven. De leden van het Instituut, die in vrij groot aantal waren opgekomen, beloonden den declamator met levendige bijvalsbetui gingen. Na de pauze zong mej. Jacobs het beken de snaaksche lied„Ai, ai, ai" vari Osman Perez Freize, gevolgd door „Maman, dites moi" van J. B. Weckerlin, om te eindigen met het teere „Wiegeliedje" van Guido Ge- zelle, getoonzet door de Nederlandsche com poniste Catharine van Rennes, welke getuige het applaus zeer in den smaak der aanwe zigen vielen. Ten slotte trad voor de 2e maal de decla mator van dezen morgen op metDialoog, Ballade en Ja, meneer van den dichter van ,De proletarische Levensliedjes" Willem van Iependaal. Ofschoon we het laatste ook gaarne door den dichter zelf hoorden zin gen, werden deze schetsen op natuurlijke fijne wyze weergegeven. De 2 laatste nummers waren humoresken tut het Vlaamsche volksleven, n.l. „De wijze rechter" van Herman v. Winsen en „Liske van Jef" van Henri 't Sas. Wij staan iederen keer perplex, hoe deze kunstenaar zoo in de huid van zijn figuren kruipt en geraken in extase over zijn imiteeren van het boertige, smeuïge Vlaamsch waarin deze twee schet sen zijn geschreven. Hartelijk applaus wAs zijn deel. De zaal was door de goede zorgen van den heer Soerewijn aardig versierd, ook hem komt dank toe. Vlissingsche Tooneelvereenïging „Koningin Wilhelmïna". De Oude Vriendschap. Voor een geheel gevulde zaal heeft deze vereeniging Zondag, len Kerstdag, een uit voering gegeven, waarmede zij een bijzonder groot succes heeft geoogst, zy had dan ook voor een alleszins aantrekkelyk programma zorg gedragen, dat in de vertolkers warme pleitbezorgers vond. Het kluchtspel in één fcedryf „Het portret" van Adr. Smit, gaf aan den rechtskundige Willem Kodema, diens vrouw Amanda, het dienstmeisje Lize en den cliënt Hoorneman volop gelegenheid om de lachers op hun hand te krygen en zy zyn daarin door de goede rolverdeeling ook vol komen geslaagd. Ons compliment. Behalve de klucht „Waar blyft magere Hein", ging een reeks liedjes en voordrachten, waaruit we aanstippen de goede en-duet gezongen „Kerstboodschap" van Renati, en de be kroonde tango van Van Wezel „Als je mint" Het orkest, dat zich van een accurate be leiding kweet, gaf in verschillende concert nummers veel te genieten. Dit trio, viool, cello en piano, speelde o.m. de bekende ouver ture „Dichter und Bauer" van Suppé. Al met al een avond, waarop „Wilhelmï na" met zeer veel voldoening mag terugzien en die met een geanimeerd bal besloten werd. „De Schaduw van het Verleden". Concertgebouw. Zondagavond gaf de af deeling tooneeivan de gemengde zang vereeniging „de Volks stem" een uitvoering van bovengenoemd too- r.eelspel van Ernst Zahn door Jaap van der Poll. Het stuk speelt zich af in het Zwitsersche bergland ten huize van den grondbezitter Johannes Renners, welke daar vredig en ge lukkig leefde met vrouw en kinderen, een werkzaam leven leidde en zü'n bezit, mede aoor de werkzaamheid zijner vrouw, zag ver- grooten, totdat zyn broeder Frans, een ver kwister, uit Amerika terug kwam en door zyn slecht leven, waarvan hij geen afstand kon doen, het heele geluk van de familie verwoestte. We hebben van het spel van dit dilettan tencorps werkeiyk genoten en hoewel het stuk zware eischen stelt, werd het vlot ge speeld en zat elk der spelers goed in zijn rol. Hoe gezellig was het huiselijk tafereel in bet eerste bedryf by de herdenking van het tienjarig huwelyksfeest van Johannes en zyn vrouw Marie, waar móeder Renners en dP stokoude weduwe Nagel en pater Clemens aanwezig waren, totdat de luidruchtige vee- kooper Mabesepp ten toonele verscheen, die ten laatste de stemming bedierf door de mededeeling dat de zoon Frans uit Amerika terug gekomen was. Het tweede bedryf liet ons zien hoe door het slechte gedrag van Frans het geheele gezin tot wanhoop wordt vervoerd. De dienstbode wordt ontslagen door de onge- wenschte verhoudingen welke zy met Frans onderhoudt, waarvan zij hem de schuld geeft en daarby nog de ontknooping van een vroegere verhouding die bestaan heeft tus- schen Frans en de vrouw van zijn broer Johannes en waarmede hij haar nu dreigt, wanneer zy zich niet nog eenmaal voor zijn vertrek, waartoe hy op aandrang van zyn moeder had besloten aan hem overgeeft, al les aan haar man te zullen onthullen. In haar wroeging hierover geeft zy toe en zullen zy elkander ontmoeten in de hut bo ven op de „Wilde Houw". In het derde bedryf volgt de ontknooping. Nadat de woesteling tracht zijn hartstoch ten bot te vieren met de vrouw van zijn broer, alleen uit wraak, daar boven op de bergen tusschen de afgronden, komt plotse ling het eenige redmiddel in haar op en in een vlaag van verzet stoot zij hem van den berg af in den afgrond waar niemand levend vandaan komt. Door het lange uitblijven der vrouw worden de overige huisgenooten on gerust en terwijl allen aan het opsporen gaan en de oude pastoor alleen in de kamer achterblyft, komt Marie terug, geheel ge broken en zoo aangegrepen door hetgeen zij gedaan heeft, dat zy het niet meer over leeft, echter na in haar laatste oogenblikken nog aan den' pastoor haar levensgeschiede nis en hetgeen daarboven op den berg ge beurd is te hebben verteld. Om geen enkele der spelers te kort te doen zullen we niemand af zonder lyk vernoemen, daar ieder haar of zyn rol op voorbeeldige wyze heeft vervuld. Te bewonderen was zelfs het rustige spel, waardoor het geheel zoo goed tot zyn recht kwam en waartoe de be kwame leiding van den regisseur zeer zeker het zyne bygedragen heeft. Ook aan de costumeering was veel zorg besteed en deed de toeschouwers onder de bekoring komen van de echte Zwitsersche bergbevolking. De liefhebbers van tooneelspel hebben ze ker een genotvollen avond gehad en de ver eeniging kan met voldoening op de uitvoe ring terugzien. Vlissingsche Postfanfare. Britannia. Deze muziekvereniging van post- en tele graaf-beambten heeft Maandag, 2en Kerst dag, onder leiding van den directeur, den heer H. B. Woltering, een uitvoering gegeven. Dit fanfarecorps mag er zynhet gaf blyk van ernstige oefening en liefde voor de muziek. Er werd onder de rustige leiding van den di rigent correct geblazen; de zuiverheid, een voorname factor, vooral by een zaalconcert, liet, een enkel vlekje daargelaten, niets te wenschen over. Het programma werd ingezet en beëindigd met een frisschen marsch, daar- tusschen hoorden we de mooie ouverture „L'Amabile" van J. Werkman, Kessel's con- certwals „Voix Roumainis" en een Mosaïque op Flotow's opera „Stradella" van M. J. H. Kessels. In beide eerste nummers waren de bassen te loven, in Stradella trof de tuba. De goed bezette zaal toonde herhaaldeiyk in stemming met het gebodene. Na de pauze bracht het trio Willy de Laat. waarin mej. Dupré wegens ziekte vervangen werd door Miep Franssen, voordrachten en liedjes, waarmede het veel succes behaalde. De voorzitter, de heer H. L. Frenks, die een welkomstwoord sprak, waarin hy dank bracht aan de donateurs en mededeeling deed van een programma-wyziging, omdat de Buma auteursrecht-bedragen eischt, welke de ver eeniging onmogelijk kan opbrengen, besloot de uitvoering met een dankwoord, speciaal tot Willy de Laat c.s., waarna een geani meerd bal, de aanwezigen nog geruimen tyd in de in Kersttooi prijkende Kurzaal by een- hield. O. Bazar „De Elf Provinciën". Brouwenaarstraat 4. Nadat het muziek-trio mevr. Glazer—Mül- ler (viool) en de heeren De Rooy (piano; en Vleugels (cello) een muzieknummer ten gehoore had gebracht en spontaan het Zeeuwsche Volkslied was aangeheven, nam de president van. de St. Vincentius vereeni ging alhier by de opening van den bazar op gisterenmorgen het woord, om in de eerste plaats den hoogeerw. heer P. G. W. J. van der Aa, als deken en pastoor en tevens als eere-voorzitter van het eere-comité, vervol gens den heer P. G. Laernoes, in zyn hoe danigheid van loco-burgemeester, als wet houder en als persoonlijke vriend, den heer W. P. Edelman, als wethouder en als oud president, de overige eerw. heeren, de vloot- aalmoezenier, den zeergel. heer Jufferman, professor aan het gr. semenari in het Bisdom Haarlem, en de overige weleerw. heeren, de dames en heeren leden, van het eere-comité, de dames en heeren genoodigden, de tallooze belanglooze medewerkers, de leden en het be stuur der St. Vincentius-vereeniging en het Liefde voor Kinderbescherming welkom te hebben geheeten, meende hij het best zijn kort openingswoord te kunnen beginnen met het motto„wat gy den minste op aarde gedaan hebt, hebt gy aan My gedaan". Spreker ontvouwde allereerst de mededee ling, dat het plan om een liefdadigheidsfeest te organiseeren ontstaan was op de vergade ring gewyd aan de eenvoudige herdenking van het zilveren jubilé van het Liefdewerk voor Kinderbescherming, waarop spr. als secretaris-penningmeester ook een financieel overzicht gaf van hetgeen door deze vereeni ging in den loop dzr 25 jaren was ontvangen en uitgegeven en waarby hy jammer genoeg geen Mlied kon aanheffen maar een treur - marseh moest laten hooren en tot uiting kwam, dat deze vereeniging onder zeer moei lijke financieele zorgen gebukt ging. Een kleine commissie deed verschillende ideeën aan de hand, totdat spreker zelf het plan naar voren bracht op eenvoudige wijze geheel Nederland daarin te betrekken, door in persoon en beeld de elf piovinciën voor te stellen. Met vereende krachten is het comité erin geslaagd op eenvoudige wyze iets tot stand te brengen dat algemeen gezien mag worden en zeker zal strekken het nationaal idéé te ver sterken, wat naar spr. meening meer dan noodig is. Hy beval vervolgens het bezoek aan de diverse stands aan en eindigde ten slotte met de hoop uit te spreken, dat deze bazar er toe mag bydragen het zoo pakkende vleugelwoord „Voor God en Kerk Vorstin en Land" van dr. Schaepman te verlevendigen Na een muzieknummer van het trio, ver zocht de Hoog Eerw. heer Deken het woord en prees allen, die zoo belangeloos dit mooie en unieke werk hadden tot stand gebracht en hoopte dat Gods zegen op dezen arbeid moge rusten. De heer P. G. Laernoes deed hierna me dedeeling, dat de burgemeester door ziekte verhinderd was aanwezig te zijn en wenschte de vereeniging mede namens het dagelyksch bestuur der gemeente veel succes toe. Verder dankte hy ook voor de uitnoodiging persoon lijk tot hem gericht en deed vervolgens uit komen, hoe hy den president reeds zoo vele jaren op filantropisch gebied heeft zien ar beiden. De heer W. P. Edelman feliciteerde de vereeniging met hetgeen men in zoo korte spanne tijds had tot standgebracht. en wenschte de feestcommissie succes toe. Na nog een muzieknummer ten gehoore te hebben gebracht, deed de president de mededeeling, dat verschillende genoodigden. w.o. de Commissaris der Koningin, bericht van verhindering hadden gezonden. Hy dankte alle dames en heeren die hun medewerking hadden verleend en de firma' uit stad en lande, van Noord tot Zuid, van Oost tot West voor hunne gaven, geschon ken om het houdsn van dezen bazar moge ïyk te maken, Hij hoopte, dat in de toekom stige dagen de samenwerking even prettig en vroolyk moge rijn, opdat het resultaat za bereikt worden, dat men zich voorgesteld heeft. Hierna verzocht hy alle aanwezigen hem te volgen om de stands in oogenschouw te ne men. Volgaarne voldeed men aan dit ver zoek en allen waren getroffen, /vtr hetge te aanschouwen werd gegeven. II CENT PER 20 STUKS. De bazar mocht op den eersten middag en avond groote belangstelling endervinden. De Pzem heeft ook haar medewerking ver leend, zoodat 's avonds een flinke lichtrecla me het gebouw reeds doet herkennen. Het bestuur verzocht ons mede te deelen, dat de 500e bezoekers of bezoekster die he denmiddag reeds verwacht werd, een extra verrassing zal ontvangen. Een onderscheiding. Door den consul van België alhier, den heer J. van Boven, werd heden aan den heer mr. J. W. Zylstra, rechter-commissaris te Middelburg, uitgereikt de onderscheiding van c+ficier in de Leopoldsorde van België. Een lijk aangespoeld. Aan den dyk bij den Oranjemolen is gis teren het lijk gevonden van een jeugdig meisje. Op het lijk is door de politie voorloo- pig beslag gelegd, teneinde een onderzoek in te stellen naar de doodsoorzaak. Scbeepvaartberichten. Het Engelsche stoomschip ,Dilston" is na hier voorloopig te zyn gerepareerd, naar Newcastle-on-Tyne vertrokken. Heden is van hier vertrokken het Engel sche stoomschip „Tartary" naar Kentley, na een lading melasse voor Bergen-op-Zoom te hebben gelost. Gisterenmorgen is te Ter Neuzen naby den Margaretha polder even ten oosten van Ter- neuzen gestrand het uit zee komende Engel sche stoomschip „Maxfield". Aan een tweetal te Terneuzen gestation- neerde sleepbooten is het gelukt het schip vlot te sleepen, zoodat de reis naar Antwer pen werd voortgezet. MIDDELBURG De tentoonstelling van de M.T.V. De groote internationale tentoonstelling van hoenders, konijnen, watervogels, post- en sierduiven, welke gedurende de Kerstdagen in den stadhuishal te Middelburg is gehouden en die uitging van de M.T.V., is Zaterdag avond geopend met een byeenkomst van be stuur, keurmeesters, inzenders en genoodig den op de bovenvoorzaal van „de Eendracht". De voorzitter, de heer J. C. van den Boudt, uitte zijn vreugde over het toetreden der pluimvee- en konynenvereeniging „Nut en Sport" te Vlissingen. De tydsomstandigheden zyn niet van in vloed op het aantal inzendingen en daaraan hebben, zeker ook de beschikbaar gestelde collectiepryzen bijgedragen. De heer Van Hove uit Antwerpen, keur meester van de postduiven, zeide, dat hetgeen hij te Middelburg aantrof boven zijn ver wachting was. Spr. raadt de inzenders aan, vooral ook als zij elders exposeeren, nog wat meer zorg aan de dieren te besteden. De or ganisatie is uitstekend en wel zooals spr. het nog nooit heeft gezien, hij heeft er veel van geleerd. Van de behaalde pryzen willen wy alleen de voornaamste hier noemen, mede omdat de catalogus alle prijzen vermeldde, behalve die der sierduiven, voor welke afdeeling de be zoekers als jury optraden. De verzilverde wisselbeker van den heer L, J. Basting voor den mooisten toom of het mooiste trio viel ten deel aan den heer A. Francois te Middelburgde wisselbeker van den heer K. Meertens voor den mooisten toom aan den heer F. A. Peeman Kakebeeke te Goesde jubileumbeker van den heer R. A, Bastiaanse voor den mooisten toom dwerghoenders aan den heer M. J. Rottier' te Vlissingende zilveren wisselbeker van de firma Schulte Thieme voor het mooiste konyn aan den heer H. Siegers te Vlissingen de verzilverde wisselbeker van de M. T. V. voor het mooiste konyn eigen fok aan de firma van Sluys en Clement te Middelburg de wisselbeker voor' de mooiste postduif aan den heer C. Joziasse te Middelburg en de wisselbeker van den heer G. Zaal te Tub- bergen voor den mooisten haan of de mooi ste hen aan den heer I. J. Luteyn te Vlis singen. OOST- EN WEST-SOUBURG Een meisje uit een rijdende tram gestapt. Gisterenavond is een meisje aan de Abeele n de tram gestapt, toen deze nog ni'et ge- stil stond, terwyl zy ook nog in verkeer-

Vlissingse Courant | 1932 | | pagina 1