500 300 25 DONDERDAG 22 DECEMBER EERSTE BLAD rvo. 302 70eJaargang; lurgsche Stoomvaart llitgaie: Fin» F. Hl DE HEIDE It., Walstraat 5B-CD, llnpUtltl. 1). Postrekening GG2DT Verschijnt dagelijks, uitgezonderd op Zondag en algemeen erkende Christelijke feestdagen GRATIS STADS- EN PROVÏNCIENIEUWS BUITENLAND f1932! dezen crisistijd gezinnen zelf iken. Ie soort p. ons. Beziet Winst", Walstr. Weder hebben eide sorteering triemen ontvan- ten, vanaf 10 ct. Winst" Walstr. :lame buiten het lan hoor je wel och prima kwa- rommel hoor je kwaliteit 15 ct. Winst", Walstr. S-OPRUIMING. prijzen. „DE Jroenewoud 55. I-VERSIERING, Sterreregen, acht sorteering. lage prijzen, jacobsstraat 17. af tot en met jeen zitting ge- Secretariaat der Reclasseerings- nc. Ver. Voor Badhuisstr. 10. ie Jubilé-loterij t aan o.s.adres- n, Walstr. 20 nssens, Walstr. amave, Walstr. tée, Badhuisstr. Lepelstr. 11 3t. Jacobstr. 23; Scheldestr. 12. SSOIRS 22.— toelen a 22. slechts ƒ9. 1-deelig ƒ17. -deelig 30. massief 10.50 prima 10.50 aren bestaand P bestaat een Verkuyl Quak- fen, ik ga een Kleine Winst" k heb het ge- enschen, het is truik het bijna Alleen „De lstraat. urg-Rotterdam ;en plaatsen 'ASSAGIERS, EN VEE .Midd. v Rott. .m.uur vm. uur 8 8 8 8 8 8 bekomen nsport- en Exp. 3 G. VOS, Telef. JDERS, Tel. 153 tHOUT, Tel. 282 K, Telel 101, VLISSINGSCHE COURANT ABONNEMENTSPRIJSVoor Vlissingen en de gemeenten op Walcheren /2.20 per 3 maanden. Franco door het geheele rijk 12.50. Voor België, Duitschland en Frankrijk 13.80. Voor de ove rige landen bij wekelijksche verzending 3.80, met Zondagsblad 4.75. Afzonderlijke nrs. 5 ct ADVERTENTIEPRIJS Van 1 -5 regels 1.25 tedere regel meer 25 cent Bij abonnement speciale prijzen. Reclames 50 ct p. regel. Kleine advertenties van 1 5 regels 50 ct Iedere rege meerlOcttmax. lOregels). Bij 3-maal plaatsing van.l 5regels fl. .alles tegen vooruitbetaling. De abonné's in 't bezit eenet Polis, zijn GRATIS verze kerd tegen ongelukken voor gulden bij levens lange ongeschikt heid tot werken. gulden bij dood door een ongeluk. gulden bij verlies van een hand, voet of oog. gulden bij verlies van een duim gulden bti verlies van een wijsvinger gulden bij verlies van eiken anderen vinger AANGESLOTEN BIJ HET BUREAU VOOR PUBLICITEITSWAARDE, INGESTELD DOOR DE VEREENIGING „DE NEDERLANDSCHE DAGBLADPERS" Dit nummer bestaat uit 2 bladen Tlieutoe Kwartaal - Abonné's ontvangen de in deze maand nog verschijnende nummers Vereeniging tot bevordering der belangen van slechthoorenden. Gisterenavond had een gezellige bijeen komst plaats van bovengenoemde vereeniging. Wegens ziekte van de voorzitster werd door mevr. Van Blerkom met een hartelijk woord deze avond ingeleid. Zij herdacht in haar openingswoord het overlijden van twee der trouwste leden, en is overtuigd dat beide lang in de herinnering der aanwezigen zullen voortleven. Voor dezen avond had mevr. Rlihl haar zeer gewaarde medewerking toegelegd. Zij heeft als declamatrice aan de leden der Vlissing- sche afdeeling een kunst- en genotvolle avond bezorgd, waarvoor haar door de waar nemende voorzitster hartelijk dank werd ge bracht. Daarna werd de avond verder met gezel schapsspelen besloten. Alhambra-theater. Kerstmis-program. Der traditie-getrouw, heeft „Alhambra" ge zorgd voor een bijzonder attractief program gedurende de a.s. feestdagen. Maurice Che valier, de geniale, en Jeanette MacDonald, de niet minder gevierde, treden op in de Para- mountfilm „Love me to-night". In de handen van den regisseur Rouben Mamoulian is deze film tot een uitstekend filmwerk uitgegroeid, dat algemeen een dankbare pers vindt. In de tweede film „de Gravin van Monte Christi", maakt de zeer goede bezetting, waarin behalve Brigette Helm, Rudolf For- ster, Lucie Englich en Gustav Grundgens de groote rollen spelen, een bezoek aan de bios coop tot een aangenaam amusement. Luxor-theater. Voor de komende Kerstdagen is door de directie van deze bioscoop beslag gelegd op een buitengewoon groote film, die in de groo te plaatsen van ons land met succes heeft ge- loopen. Omtrent deze rolprent „De ondergang van Maradoe" schreef „de Tijd" Een film vol ro mantiek en sensatie. Romantiek, omdat deze geheele onwaarschijnlijke en eenigszins pi kante liefdesverhouding wordt omweven met Oostersche sfeersensationeel, om den feilen strijd, die meermalen gestreden wordt tus- schen den mensch en de dieren der wildernis. Prachtig mooi in deze film zijn de opnamen van dieren en planten in de wildernis.... zij zelf kan zich slechts door een schot afmaken van den man, bij wiens dood ook geheel Ma radoe ten onder zou gaan. Deze ondergang wordt aan het slot bewerkt door een ver schrikkelijke vulkaan-uitbarsting. De „Telegraaf"Dit spannende filmwerk met Rose Hobart in de hoofdrol is knap ge- ensceneerd door George Meiford en naar een scenario van Dale van Every vervaardigd door de Universal. De „Nieuwe Courant" De opnamen in het oerwoud zijn authentiek, hetgeen deze sen satiefilm zeer ten goede komt. Het „Vaderland" De Universal spaarde moeite noch kosten om alles tot zijn recht te laten komen. Het „Handelsblad"Rose Hobart speeït deze rol, zij is even mooi als de wildernis van Borneo. Wij meenen hiermede wel te kunnen vol staan en vestigen voorts de aandacht op het andere hoofdnummer, de Hollandsch spre kende sensatiefilm „Johnny steelt Europa". Onafhankelijk Socialistische Party. Door de O.S.P. wordt morgenavond een openbare cursusvergadering belegd in ge bouw „Diligentia", des avonds 8 uur. Als spreker treedt op Geert van Oorschot, die het onderwerp „De slavernij in de werk verschaffing" zal behandelen. Het nieuws van den dag in beeld. Foto's in onze Tijdinghal. Behandeling zaak kantongerecht te Rot terdam tegen 150 winkeliers tegen wie pro ces-verbaal is opgemaakt wegens het open houden van hun winkels op Zondag 4 Dec. 11.huldiging van burgemeester W. de Vlugt van Amsterdam door het politie-muziek- korpsherdenking te Ginneken van het feit dat voor honderd jaar het beleg van de citadel te Antwerpen plaats had het Kerst feest is voor het pluimvee minder feestelijk dan voor de menschen een levende kalkoen in de verblijfplaats voor zijn confraters bij den poelier. Van een ladder gevallen. Hedenmorgen omstreeks half negen is een 17-jarige schildersknechfc, die op een ladder zijn werkzaamheden verrichtte aan een huis in de Kerkstraat, daar af gevallen. By het passeeren van een paard en wagen werd, door een plotselinge zywaartsche be weging van het paard, de ladder geraakt en tuimelde deze met den jongeman tegen den grond. In bewusteloozen toestand werd de schil dersknecht opgenomen en per brancard naar het Gasthuis overgebracht, zyn toe stand is bevredigend. MIDDELBURG Gemeenteraad. In de gisteren gehouden vergadering heeft de voorzitter, terwyi alle leden en ook de verder in de zaal aanwezigen, ook zij, die de publieke tribune geheel vulden, opstonden, er op gewezen dat allen diep getroffen zyn door het zware verlies, dat de gemeente heeft getroffen door het plotseling overly den van wethouder De Veer. Diep onder den in druk heeft men hem verleden week naar zyn laatste rustplaats gebracht. Diep medeiyden heeft men met zyn vrouw en kinderen. Voor al is dit overlyden tragisch, omdat het zoo kort kwam na den dag waarop zyn benoe ming tot burgemeester bekend geworden was. Van jongsaf heeft mr. de Veer aan het pu blieke leven medegewerkt in tal van functies, betrekkingen en ambten. Het was iemand met groot verstand en groote werkkracht. Het was iemand van eeriyke principes, maar hy verviel niet in kleinheden. Vele jaren was hy lid van den raad en verscheiden jaren wet houder. Met groote kennis sprak 'hy over de onderwerpen, die zyn afdeeling betroffen of over andere zaken, als hy meende ook het zyne daarvan te moeten zeggen. Alt yd is met groote aandacht naar hem geluisterd. Men zal zyn stem niet meer hooren, hem niet meer zien op zyn wethoudersplaats, hy zal de ver gaderingen niet als burgemeester leiden. Op dit tragisch gebeuren zyn de woorden van Horatius van toepassing „Semper crete diem tibi diluxisse supremum", d.w.z. Gedenk dat iedere dag voor U de laatste kan zyn." Men buigt eerbiedig het hoofd en mag niet vragen, waarom hy nu reeds heenging. Nooit zal men mr. de Veer vergeten en steeds dankbaar herdenken wat hy voor Middelburg deed. Hy ruste in vrede. De heer Heemskerk sluit zich als oudste lid in jaren namens alle leden by de woorden van den burgemeester aan en wyst ook op het tragische van dit heengaan. Spr. consta teert dat de overledene zich mocht verheugen in de waardeering van voor- en tegenstan ders. Nadat iéder zyn plaats weer heeft ingeno men wordt met de gewone werkzaamheden aangevangen. De voorzitter deelt mede, dat biykens een schryven van Ged. Staten over 1931 nog ƒ3610.50 van de provincie in de kosten der werkloosheidszorg zal worden ontvangen en dat dit op den dienst 1932 kan worden ge boekt, waardoor er weer een onvoorzien is tot dat bedrag. Het Kon. besluit Inzake het besluit van den raad tot heffing van keurloonen van vleesch uit de kringgemeenten, wordt voorloopig voor kennisgeving aangenomen. By het schryven van de afdeeling Middel burg van de Communistische Party Holland zegt de voorzitter, dat de beide eerste daarin gestelde eischen de gemeente reeds ƒ100.000 zouden kosten. De heer v. d. Feltz zegt, dat reeds omdat er eischen worden gesteld, het schryven voor kennisgeving dient te worden aangenomen. De heer Paul zegt, dat het een bespotten van de belangen der werkloozen is, als men zulke eischen stelt. Van de tribune roept de voorzitter van ge noemde afdeeling Dat is nu de borg voor de werkloozen van de zyde der S.D.A.P. De voorzitter gelast den bode den man van de tribune te ver wy deren en zegt dat er op de tribune niet medegepraat mag worden. De bode en een agent verwyderen den man van de tribune, die onderweg van een ander toehoorder een por in den rug krygt. Na zeer uitvoerige discussie vereenigde de raad zich zonder hoofdelijke stemming met het voorstel om de havengelden voor luxe jachten, die een paar jaar geleden van 3 op 6 cent per ton was verhoogd, weer op 3 cent te brengen, omdat het aatital schepen, dat Middelburg aandoet, tot schade van het vreemdelingenverkeer minderde door het hooge tarief. Een nieuwe winkelsluitingverordening werd goedgekeurd, waarby op de dagen voorafgaan de aan de dagen der weekmarkt in het tyd- vak 15 Juni tot 15 September en op den Oudejaarsavond de winkels zonder personeel tot 10 uur geopend mogen zyn en gedurende de kermis tot 12 uur. Voor de barbierszaken werd de sluitingstyd op Zaterdag op half tien bepaald. Niettegenstaande het aan alle zyden ge voelde bezwaar, dat niet direct de dekking kon worden aangewezen, keurdv de raad een aanvullend subsidie 1932 voor het burgerlyk armbestuur ad 18865 goed. Voorloopig ging de raad zonder hoofdelijke stemming accoord met het voorstel om geen brandstoffenbyslag aan kastrekkenden te ge ven, doch niet nadat de heer Paul had ver klaard te willen afwachten of het elders wèl kan, dan zal hij er nader op terugkomen. Het voorstel om aan hén, die steun trek ken al of niet van de met subsidie van het Ryk tot stand gekomen regeling, 25 als Kerstgave toe te kennen, lokte een zeer uit voerige bespreking uit, omdat men speciaal aan de rechterzijde bezwaar had daartoe over te gaan met het oog op de financiën der gemeente, terwyl men meende, dat men de zen extrasteun aan het particulier initiatief moet overlaten. Een voorstel van de S.D.A.P. om ook de kastrekkenden in de éxtrauitkeering te be trekken werd aangenomen met 14 tegen 2 stemmen. Het alzoo geamendeerde voorstel van Burg. en Weth. werd verworpen met 9 tegen 7 stemmen, doch het oorspronkelyk voorstel, dat toen in stemming werd gebracht, met 9 tegen 7 stemmen aangenomen. De heer Portheine (VB.) en Jeronimus (bezuiniger) hadden bezwaar tegen uitbrei ding, terwijl reGhts meende, dat als de Kerst- gave gegeven werd, ook de kastrekkenden er in moeten deelen. Bij de laatste stemming ging het links tegen rechts, de heer Jeronimus bij links ge rekend. Nog werd besloten in werkverschaffing twee nieuwe kinderspeelplaatsen aan te leggen. Nationale schaakwedstrijd gaat niet door. De nationale schaakwedstryd, die de schaakvereeniging „Middelburg" had uitge schreven tegen tweeden Kerstdag, gaat we gens te geringe deelname niet door. Het gold hier de herdenking van het 25- jarig bestaan van genoemde vereeniging. Brieven van Prins Willem van Oranje. Begin 1933 zal by de firma G. W. den Boer te Middelburg een werk verschynen, bevat tend een twintigtal met groote zorg en kennis uitgezochte brieven van Prins Willem van Oranje, zoowel in den oorspronkelyken tekst, alsook vertaald in ons hedendaagsch Neder- landsch. De brieven, in -deze uitgave verzameld, zyn uitgekozen en toegelicht door mej. M. W. Jurriaansp, wetenschappelijk assistente aan het Kon. Huis-archief, in hedendaagsch Ne- derlandsch overgebracht door mej. dr. C. Serrurier, priv. docente aan de Ryks univer siteit te Leiden en met een kort woord inge leid door dr. N. Japikse, directeur van het Kon. Huis-archief. Een afbeelding in kleurendruk van een miniatuur-portret uit het bezit van H. M. de Koningin zal de reeks van brieven openen en twee brieven van den Prins in facsimilé, getrouwe nabootsingen van de origineelen, worden aan het werk toegevoegd. OOST- EN WEST-SOUBURG Commissie voor ontspanning aan werkloozen. Op initiatief van den Chr. Besturenbond alhier is een commissie gevormd om de werk loozen ontspanning en ontwikkeling te geven. De diaconie der Ned. Herv. kerk stelt hiervoor het vereenigingslokaal „Concordia" beschik baar, De hoofden der drie Christelyke scho len en de twee predikanten houden geregeld cursus, terwyi ook personen buiten de ge meente zich beschikbaar hebben gesteld om nu en dan eens een onderwerp te bespreken. Een nieuwe muziektent. Door de commissie uit de burgery werd Dinsdag aanbesteed het bouwen van eea nieuwe muziektent alhier. Laagste inschrijvers waren de heeren G. Kruithof, timmer- en metselwerkDaalhui zen, schilderwerk en Steketee, electrische ver lichting, allen te Souburg. De totale bouw som bedraagt ƒ877.45. Aan genoemde heeren werd het werk gegund. RITTHEM Interessante demonStratie-avond der Philips -fabrieken. In de zaal van wed. Westdorp werd Dins dagavond voor een talrijk publiek door de heeren S. Sellenraad en F. H. Koning van de N.V. Philipsfabrieken te Eindhoven een de monstratie gegeven van hetgeen die fabrieken fabriceeren op het gebied van gloeilampen en radio. Duide7yk werd door woord en beeld aange toond, dat de Philips lampen bij minimum- stroom een maximum van licht geven. Voor lichting werd gegeven by de electrische ver lichting van woonkamer, keuken, kantoor enz. Ook werd uiteengezet hoe na jarenlange ervaring de Philipsfabrieken er in geslaagd zijn een radiotoestel ir> den handel te bren gen, die zuiver alle geluiden weergeeft, ge makkelijk te bedienen en bovendien goed koop in prijs is. Tot slot werd een film vertoond, waarby te zien was hoe de deelen van de gloeilamp stuk voor stuk in de reusachtige fabrieken ge maakt werden. De vele aanwezigen hebben eenigszins een denkbeeld gekregen van de reusachtige Ne- derlandsche industrie in de Philipsfabrieken Het was een leerzame en nuttige avond, hetgeen ook bewezen were1 door een dankbaar applaus. In de pauze werd radio-muziek ten beste gegeven. IJZENDIIKE. Een eervolle benoeming. Tot directeur van den gemeentelijken ge neeskundigen dienst te Breda is benoemd de heer J. A. A. Hermans, gemeente-geneesheer alhier. Aan den grond gevaren. Gisterenmorgen ongeveer 7 uur is in het Schaar van Waarde, by hoog water, de mo. torspits „Charlotte" geladen met zand, aan den grond gevaren op de plaat. De sleepboot „Max" welke te Bath gesta tioneerd is, voer direct ter assistentie uit, doch het was reeds te laat om het schip nog hetzelfde ty vlot te sleepen. Het schip zat reeds spoedig geheel droog. Of het schip lekken heeft bekomen kon men nog niet nagaan, doch hierop bestaat veel kans. De sleepboot „Max" is ter plaatse gebleven en zou trachten het vaartuig des avonds te gen hoogwater, vlot te sleepen. Vliegende tocht van een smokkelauto. Aan de Zeeuwsch-VlaamschBelgische grens tusschen St. Anna ter Muiden (Sluis) en de Belgische gemeente Westcapelle is een wegversperring opgericht tot het tegenhou den van smokkelauto's. Dezer dagen echter is deze versperring radicaal door een smok- kelwagen „genomen". Op het aanroepen der douanen gaf de auto vol gas en reed met vliegende vaart door de barricade heen. Een boom werd door den schok ontworteld, ter wyl een door den auto aangereden wielryder zoodanig werd gewond, dat hy in het gast huis te Brugge moest worden opgenomen. De douanen openden het vuur op den smokkel auto, die echter met den buit ontkwam. Besmettelijke riekten. In de week van 1117 December werd op gave gedaan van 1 geval van roodvonk te Zoutelande en Krabbendyke en 1 geval van diphtheritus te Middelburg. MARINE EN LEGER De te Utrecht tot arts bevorderde semie- arts H .C. Willemse is bestemd tot reserve- officier van gezondheid 2c klasse by den ge neeskundigen dienst der landmacht. RECHTSZAKEN In vrijheid gesteld en onmiddellyk weer gearresteerd. De raadkamer van het Haagsche gerechts hof heeft gisteren de in vrijheidstelling gelast van den heer I. L., directeur van het Trust kantoor voor belegging en administratie, die onlangs is gearresteerd wegens bedriegelijke bankbreuk en in het huis van bewaring zal opgesloten. Onm'ddellyk daarna is de heer L. opnieuw in hechtenis genomen, thans we gens verduistering van gelden van verschil lende kerkelyke leeningen, Ontduiking benzinebelasting. De rechtbank te Arnhem heeft gisteren een garagehouder ald-'iJ*, wegens ontduiking van de benzinebelasting tot f 180 boete of één maand hechtenis veroordeeld. Belastingontduiking. De rechtbank te Leeuwarden heeft den 53- jarigen oekdrukker G. J. de V. te Sneek, die voor de belastingen 1000 gulden had opge geven, wat 35.000 gulden moest zyn, veroor deeld tot 1000 boete of 3 maanden hechte nis. De eisch was jen maand gevangenisstraf. Bedreiging. De auditeur-militair by den krijgsraad te 's-Bosch heeft gisteren tegen den 19-jarigen soldaat C. J. v. d. T., van het 20e regiment infanterie, die een commies, die hem voor visitatie aan de grens aanhield, met een re volver had bedreigd, 3 maanden gevangenis straf geëischt. KERK- EN SCHOOLNIEUWS Examens. Te 's-Gravenhage slaagde voor het voor loopig - chinisten-diploma de heer J. C. Andriessen te Vlissingen. Voor het examen staathuishoudkunde M.O. is gisteren te 's-Gravenhage geslaagd de heer H. Schmidt Degener te Middelburg. Wordt studeeren duurder Naar het „Volksblad" verneemt, overweegt de regeering om de Hooger Onderwyswet te wyzigen in dezen zin, dat studenten voor elk jaar dat zy aan de universiteit zyn inge schreven, het volle collegegeld moeten beta len. Tot dusver was betaling verschuldigd voor de eerste vier jaren. Daarna kon men ingeschreven blijven zonder dat de 300 col legegelden per jaar verder behoefden te wor den betaald. Mocht deze wyziging tot stand komen, dan beteekent zy uiteraard een belangryke ver zwaring van de studiekosten voor alle groe pen, die niet binnen vier jaren kunnen af studeren. LUCHTVAART De luchtmail tusschen Engeland en Australië. Men meldt uit Londen aan de „N.R.Ct." Op het vragenuur in het Lagerhuis heeft de onderminister voor 1 chtvaart, sir Philip Sassoon, verklaard, dat het onmogelijk is, een. defnitieve voorspelling te geven ten aanzien van de voorgestelde Engelsch-Australische luchtmailver oinding. Hy geloofde echter, dat het in zyn macht zou liggen, binnen enkele maanden een beslissing te nemen. Het aanbod van de K.N.I.L.M. om, hangen de de inrichting van den Engelsch-Australi- schen luchtdienst, in den dienst te voorzien, is nog in overweging. Daaromtrent wordt* overleg gepleegd met de Australsche regee ring. Vliegen in deq Himalaya. In het Himalaya-gebergte hebben vyf vliegtuigen van de Royal Air Force een vlucht volbracht over honderden mylen op een hoogte van 7665 meter. De vliegers waren volkomen afhankelyk van hun zuurstofappa raten, terwijl zy over het grootste gedeelte dat zy aflegden, geen geschikt landingster rein onder zich hadden. Om over de berg toppen te kunnen vliegen moesten de machi nes 8 K.M. boven het zeepeil sty gen. De vlucht ging over een tot dusver ontoeganke- lyk gebied en wel van Gilgit on Kashmir over het Hunzadal tot aan den Rakaposji, over welken berg de vliegers heen vlogen. Onderweg hebben zy tal van foto's gemaakt. Met de voorbereiding van de expeditïè Houston, die over den Everest wil vliegen, worden goede vorderngen gemaakt. De beide vliegtuigen zullen spoedig voor de proef vluchten gereed zyn. DE DUITSCHE KOLENINDUSTRIE. In de algemeene vergadering van het Rynsch-Westfaalsche kolensyndicaat werd omtrent den toestand van de kolenmarkt medegedeeld, dat sedert Juli eenige verbete ring merkbaar is geworden. Dit is ook tot uit drukking gekomen in het aantal mynwerkers, dat in de mijnen werk kon verrichten, welk aantal van het laagste cyfer, dat in Juli be reikt werd, nl. 197.000, tot 205.000 is gestegen, terwyi het aantal „Feierschichten" van 953.000 in Augustus tot 383.000 in November is gedaald. Intusschen is de verbetering niet van inzinkingen verschoond gebleven. Zoo ging de verbetering In den afzet in October

Vlissingse Courant | 1932 | | pagina 1