ALS KERSTMIS NADERT begint voor de huisvrouw een drukke tijd. Ze moet letterlijk aan, alles denken, aan presentjes voor groot of klein, aan het menu voor de kerstdagen, waarvan ze toch ook zoo graag iets bizonders zou maken en dan de kerstboom- en tafelversieringen... Maar de belooning: zal groot zijn, als straks de kin deren met gelukkige, bewonderende gezicht jes om den boom staan en in het zachte kaarslicht staren. En als we alles met een beetje overleg doen, dan behoeft een toepas selijke versiering van de huiskamer en een gezellig-gedekte tafel niet zoo heel veel kosten mede te brengen. Daarbij komt, dat de kinderen kerstvacantie hebben en zich, omdat het buiten slecht weer is, nogal eens vervelen. We kunnen nu uit den nood een deugd maken en ze mee laten helpen by het vervaardigen van de versieringen. Dat knut selen met kleurig lint en papier zal ze best bevallen! Bij een mooien kerstboom behoort nu een maal een feestelijk gedekte tafel en ook dat kunnen we met bescheiden middelen be reiken* Niet te breed, rood lint op een sneeuwwit tafellaken doet het alleraardigst. Het wordt stergewijze aangebracht, zoodat het van het midden der tafel uit, langs het bord van iederen dischgenoot loopt. In het midden der tafel wordt een gouden of zil veren ster (strookarton met sitspapier over- plakt) neergelegd en daarop wordt dan de fruitschaal of bloemenvaas geplaatst. Ook van de menukaartjes maken we iets aparts. Ze worden uit gekleurd karton geknipt en als versiering wordt in den linker bovenhoek een klein takje hulst of een takje dennen groen bevestigd. Om het goed vast te maken, worden op de plaats waar het takje moet komen, twee gaatjes in het menu kaartje geknipt, waardoor een smal lintje wordt gehaald, om er het takje mee te bin den, Op de eerste teekening kunnen we zien, hoe de menu's zijn gedacht. Ook een uitgeknipt, opgeplakt figuurtje, in den vorm van een ster, denneboompje of kerstklokje staat leuk. In dit geval worden de figuurtjes van sitspapier geknipt, rood, groen of zilver. Indien de ser vetjes van crêpe-papier zijn, kunnen ze even eens op deze wijze versierd worden. Hebben we linnen servetten, zonder gekleurde rand, dan kunnen we op de hoeken daarvan, even als op die van het tafellaken, stofapplicaties aanbrengen. .Wie dat teveel werk vindt, of sitspapier gerold, dat aan beide einden is in- geknipt zoodat franje ontstaat. Door ver schillende pistaches (rood-groen-zilver) by elkaax te binden, krijgen we een tafelstukje, dat ieders bewondering zal wekken. Wie zoo'n pistache-versiering héél mooi wil heb ben, neemt een paar oude schaatsen, maakt die zóó, dat ze op ongeveer 10 c.M. afstand naast elkaar staan, verzilvert de yzers en stapelt er dan een dozijn of meer pistaches op, zoodat men de indruk krijgt van een be laden ar. Uit medicijnfleschjes kunnen we leuke sneeuwmannetjes maken. De fleschjes wor den met zand gevuld, om omvallen te voor komen en vervolgens omwikkeld met een laagje watten, het halsje in den vorm van een hoofdje, Met inkt worden de knoopen van z'n jas, de oogen, neus en mond aange bracht en als een echte sneeuwman krijgt hij nog een takje onder den arm. We zien hieruit, dat er genoeg te beden ken is om een feestelijke en toch goedkoope kersttafel te krijgen en al die voorbereidin gen geven ons dan al een voorproefje van de gezellige dagen die komen. JANNEKE VAN BEEK. derstellen, dat het voor den ontvanger ook inderdaad een aangename verrassing zal zijn, iets waaruit hem kan blijken, dat het met toewyding is gekozen, zal alle partyen de grootste voldoening geven. Een zoo maar haastig en onverschillig gekocht voorwerp, ook al is het nog zoo duur, zal ons niet dëit succes brengen. Ook de verpakking doet er veel toe. Bij èr geen tyd voor heeft, kan ook volstaan met op de hoeken een takje hulst of mist letoe te bevestigen. Een opgerold servet met een rood lintje er om en versierd met een hulsttakje geeft ook een aardig effect. Naast ieder bord wordt dan nog een kaarsje geplaatst. Een eenvoudig houdertje kunnen we zelf vlug maken, en wel van een... appel, liefst zoo'n rood-glanzenden sterappel. We knippen uit karton een sterretje, iets groo- ter dan de appel is en beplakken dit met zilverpapier. Daarop wordt de appel ge plaatst, nadat we in den bovenkant een kleine uitholling hebben gemaakt, waarin het kaarsje klem zit, en van den onderkant een schijfje heVben afgenomen, om den ap pel steviger te laten staan. De glazen der aanzittenden worden eveneens met een taki' groen gegarneerd. Zoo zijn er natuurlijk nog talrijke andere leuke versieringen te maken, VOOR DE GASTVROUW. Gasten ontvangen, ze op hun gemak stel len en hun verblijf in ons huis tot aangena me uurtjes te maken, is zeker niet altijd even gemakkelijk, al zal de gastvrouw met tact er gewoonlijk wel in slagen het ieder een naar den zin te maken, Toch is het nog héél wat moeilijker om als gastvrouw te fungeeren voor de vriendjes en vriendinne tjes, die bij onze kinderen op bezoek komen. Kinderen een heelen middag of langer nog, gezellig bezig te houden, valt lang niet mee, daarover zal iedere moeder van kleuters wel een woordje weten mee te spreken. Als met Kerstmis de kennisjes op bezoek ka men, wordt éérst de boom bewonderd en als dan wat liedjes zyn gezongen, begint de uitdeeling van de presentjes. Om ook dit prettig te doen verloopen verdient het mis schien aanbeveling als volgt te werk te gaan. Op ieder kleurig verpakt pakje wordt de naam geschreven van het kind waarvoor het is bestemd en vervolgens wordt om het pakje een lintje geknoopt, met lang afhan gend einde (elk pakje een andere kleur lint!) De pakjes worden nu ergens neerge legd en de veelkleurige linten worden door een hoepeltje gehangen, dat midden bovan de pakjes zweeft. Uit dit bundeltje linten mag ieder kind een kleur kiezen en als 'We dan nog zorgen, dat de lange linten een an dere kleur hebben dan het lint dat om het pakje is gewonden, zoodat de kinderen by het kiezen voor de grappigste verrassingen komen te staan, zal dat de algemeene vroo- lijkheid nog verhoógen. De kleine gasten krygen zoodoende een geheel ander pakje in handen, dan het voor hen bestemde, wat ze zal doen schateren. Als deze emotie voorby is, gaat het er om, de woelige gasten zoo leuk mogelijk bezig, te houden, zonder dat ze al te veel ra votten. In dezen tijd van het jaar, nu de kin deren binnenshuis spelen, moeten we er op bedacht zyn spelletjes voor ze te kiezen, waarbij ze de overige huisgenooten het minst hinderen. Met het noten-zoekspel zullen we veel succes hebben. Dat gaat zoo: de kinderen moeten even de kamer verlaten, op één na, die dan een dozijn hazelnootjes op verschillende plaatsen in de kamer verstopt. Als alles klaar is, mogen de andere kinderen gaan zoeken en wie de meeste nootjes weet te be machtigen, heeft gewonnen. Om na al die opwinding van het zoeken de kinderen weer kalmer te maken, laten we ze vervolgens een spelletje spelen, waarbij ze aan tafel kunnen blijven zitten. De teekenwedstrijd, waarbij het hoofdzake lijk op een goed geheugen aankomt, is daar voor wel het meest geschikt. Moeder laat ze eenvoudig mpt de liniaal getrokken fi guurtje zien (zyn de kinderen niet meer zoo héél klein, dan kan de teekening ook wat moeilijker zijn) en als elk kind het goed heeft bekeken, wordt het onderstboven mid den op de tafel gelegd. Elk kind krijgt nu een potloodje en stukje papier en moet uit het geheugen teekenen, wat het zooeven heeft gezien. Aan het einde worden de tee- keningetjes vergeleken met het origineel en het kind dat dit het best heeft benaderd, krijgt den eersten prijs. Omdat het eene kind daarin veel beter zal slagen dan het andere en we vandaag geen teleurgestelde gezicht jes willen zien, krijgen de anderen een troostprijsje. Zoo zal de tijd vliegen en vóór we het we ten, heeft het klokje van ophouden geslagen. 'die weinig of niets kosten. Een buitenge woon decoratieve kersttafel krijgen we door versiering met kleurige pistaches. En omdat We ze zelf vervaardigen wat heel eenvou dig gaat kunnen we er nog een kleine verrassing voor de tafelgenöoten in bergen, byv. een bonbon of een gelukspoppetje. Uit heel dun karton wordt de vorm van de pistache geknipt die met een draadje rond wordt gehouden. Vervolgens wordt de vorm f sen ie.t| gskleprA vjo^i- of een feest als Kerstmis wordt deze in stem ming gehouden, hetzij door gebruik, te ma ken van leuk, gekleurd pakpapier, dan wel van wit vloeipapier, dat we met roode lin tjes en aardige, papieren motiefjes ver sieren. Er is tegenwoordig ook mooi, bont papier in den handel, waarmede we het sim pelste presentje tot een smaakvol pakje kunnen maken. Het smalle lint of dun, ge kleurd koord, dat de pakjes iets feestelijks geeft, is vooral in kersttijd overal verkrijg baar. Effen, wit crêpe-papier staat eveneens keurig, maar dan brengen we een denne- takje, hulst of mistletoe ter garneering aan. Leuke kaartjes, waar de naam van den ge lukkigen ontvanger op staat, kunnen we zelf even maken. Eenvoudige motiefjes uit sitspapier kan iedereen wel knippen en ook bont-bedrukt kerstpapier kan voor ons doel dienen. We knippen daar de lanta rentjes, kerstboompjes en -mannnetjes uit, die we vervolgens op het kaartje plakken, Voor het kaartje makenwe gebruik van gewoon teekenpapier, waar een rood lintje door wordt gehaald. Als de pakjes, op deze wyze versierd, onder den kerstboom liggen, zullen ze er zeker begeerenswaardlg uit zien. Tot zoover dus, hóe we moeten geven en wat het moet zyn, hangt daar nauw mee samen Er zijn zoowel voor heeren als dames zoo talloooze aardige dingen, dat het on doenlijk zou worden 2e alle op te sommen. Onze keuze wordt meestal bepaald door aard en levensopvatting van den ontvanger. Iemand die van lezen houdt of van tooneel, zullen we geen grooter en aangenamer ver rassing kunnen bereiden, dan hem te beden ken met een goed boek of tooneelliteratuur. De huiselijke man krijgt pantoffels, of een mooi huisjasje e.d. De zuinigheid zal ons dit jaar trouwens wel noodzaken om ons uit sluitend te bepalen tot practische, nuttige geschenkjes. Alles wat we voor het kerst feest koopen, moet bruikbaar zyn en in een behoefte voorzien. In kinderharten is het gemakkelijkst vreugde te brengen. Maar ook hier moeten HOE EN WAT MOETEN WE GEVEN. Stellig is de vraag, hoe we moeten geven, belangrijker dan wat we moeten geven. Want het „hoe" wordt niet beheerscht door het stoffelijke, de geldelijke waarde van het presentje, factoren die eigenlijk slechts bij zaak zijn, maar door ons eigen psycholo gisch inzicht. En al behoeven we uit het met tact geven van een presentje geen „probleem" te gaan maken, we dienen toch wel te bedenken, dat het de sympa thie, de genegenheid die wy voor de(n) ontvanger (ster) voelen, moet symboliseeren en tot uiting iorengen. De moeilijkheid schuilt dus in het met zorg en overleg kiezen van onze cadeautjes. Een eenvoudig geschenkje, zonder pretentie, doch iets waarvan we op goede grondel? Imogen vetQUsl- KERSTBOODSCHAP. De den heeft nu z'n kerstkleed aan Als teere neveldraden Valt 't glinst'rend englenhaar omlaag, 't Is als een sprookjeswade. Wanneer het buiten donker Is, Sluit moeder de gordijnen, Opdat de lichtjes in het groen Nög mooier zullen schijnen. De boom verspreidt een zoete geur, Boeit door zijn wond're pracht. De kind'ren zingen s&am devoot, Het oude „Heil'ge nacht". En door de stille, donk're nacht Bim-bamt de klok: ,,'tls feest. De boodschap die ons werd gebracht, Is ook voor U geweest r« Vergeten is oneenigheid En menschelijke smart. De mooiste, schoonste vredesdroom Leeft nu in ieders hart! yr. CONRADIS. we rekening houden met de eigenaardig heden van het kind, waarvoor het presentje bestemd is. De eene zesjarige jongen zal verzot zijn op een timmerdoos, met een echten hamer en nijptang en spijkers in alle maten, terwijl een andere jongen van den zelfden leeftijd droomt van een mechani- schen spoortrein, dien hij zelf mag bouwen. Een iets oudere jongen zal zich weer meer verheugen, als hij alle onderdeelen van een radiotoestel krijgt, dan wanneer we hem een compleet toestel geven, voor het gébruik gereed. De meisjes houden gewoonlijk meer van poppen, die ze zelf mogen aankleeden en ook dan dienen we er nog rekening mee te houden, aan welke haarkleur het poppen- moedertje de voorkeur geeft. Juist de klei nigheden, die we in acht nemen, verdubbe len de vreugde. Hoe leuk is het niet, als moeder haar kleine op kerstavond opge wonden hoort zeggen: „Moesje, dat kerst mannetje schijnt toch ook alles te weten, want juist van een pop met blond haar houd ik zoo!" Ook zelfgemaakt speelgoed wordt gewoonlijk dankbaar aanvaard, als we daar bij rekening hebben gehouden met de kin derlijke fantasie, ALICE MORRING. HET GROOTE FEEST. Wat leven we toch vlug! Vóór we het ons eigenlijk goed bewust zijn, worden we weer aan den naderenden kersttijd herinnerd. En toch, als we midden in het werk zitten, het hoofd vaak vol zorgen, dan kan het zoo goed doen, eventjes stil te staan, uit te rusten, diep te ademen en.... om te zien. We verlangen er naar, maar als zoo'n rustpunt werkelijk nadert, het kerstfeest, dat ons voor korten tijd uit de dagelijksche sleur haalt, maken we een afwerend gebaar: „neen, neen, ik kan nu niet gaan stilzitten en feestvieren, ik kan mij niet vrij maken om tot bezinning te komen. Misschien wel, omdat we angst hebben voor het gevoel van absolute rust, omdat we ons toch weer liever bewegen in de beslom meringen van alledag, omdat we vreezen, ons gevoel te laten opkomen. Want Kerstmis is nu eenmaal het feest van stemmingen, het feest, dat een beroep doet op ons gevoel en daarom willen zoovelen er vermoedelijk eerst niets van weten Als we dan haastig door de winkelstraten gaan, een blik werpen in de keurig verzorgde etalages, herinneren we ons weer ineens, dat onze oudste jongen een nieuw pakje moet hebben, dat het jurkje van Toosje ook niet meer zoo mooi is en eigenlijk hadden we zelf wel wat nieuwe kousen noodig. Stilletjes, in een hoekje, onderzoeken we dan even hoe het met onze beurs staat en als we haar met een zucht weer in onze tasch stoppen, hooren we in de verte een kinderwijsje spelen. Een heel simpel, vroolijk wijsje, op een mond harmonica gespeeld. We ontdekken, dat het een stukje beweegbaar speelgoed is, dat achter een groote winkelruit, tusschen duizend andere kinderlijke dingen, is opgesteld. Lang niet meer zoo héél erg onverschillig, bekijken we die bonte sprookjeswereld en de tallooze kin deren, die al dat moois bewonderen en die daardoor eigenlijk al midden in de kerst vreugde zitten. Iets verder staat een groote kerstboom te pronken, beladen met alle heerlijkheden, die een kind zich maar denken kan. En zoo staan we dan weer voor het groote feest. Hier, tusschen kinderen en speel goed, dringt het tot ons door en de échte, de ware kerst stemming laat ons van dit oogenblik af niet meer los. Den volgenden dag, vóór het eten, als we nog alleen thuis zrjn, de aardappelen juist heb ben opgezet, ontvluchten we één oogenblikje de keuken, gaan stil voor de piano zitten en slaan een heel oud liederen- boekje op, een boekje, waarin van die een voudige „ouderwetsche" en o, zoo bekoorlijke kerstliedjes staanWe hebben heelemaal niet gemerkt, dat de kinderen uit school zijn gekomen en dat ze met verbazing toekijken hoe moeder, met haar keukenschortje nog aan, voor de piano zit. Als ze beginnen te lachen, staat moeder vlug op, geeft ze een zoen, vliegt dan naar de keuken, waar ze juist nog op tijd komt, om de aardappels voor verbranding te behoeden. Fluks worden de coteletjes gebraden, de tafel gedekt, ineens staat moeder weer midden in het dagelijksche leven...... Maar één ding weet ze nu toch wel zeker; dat ze dit jaar, zoo goed als alle vorige jaren, Kerstmis zal vieren, zoo'n echte, gezellige, huiselijke Kerstmis. ALICE MORRING WE KRIJGEN LOGEERGASTEN. Een huiseigenaar moet eens aan een dame, die een woning zocht, hebben ge vraagd, of ze een moderne, of een gerie felijke woning zocht. Vermoedelijk is dat wel een flauwe grap, maar een feit is toch, dat we in de nieuwe huizen nogal eens met de beschikbare ruimte moeten woekeren. Vooral in de kerstvacantie, als we voor het feit komen te staan dat we logeergasten kragen, zullen we het dubbel voelen. Klein behuisde families zullen een of ander hoekje van het huis, een tusschenkamertje of zol derkamer, moeten omtooveren in een eenigszins bewoonbaar ver trek. Als we in deze provisorische logeerkamer ook nog wat snij bloemen plaatsen en een plant op een laag tafeltje zetten, dan zal onze gast zich al gauw „thuis" voelen en later met ge noegen terugdenken aan den tyd i»a t>a ao?rbrt}sllt. KERSTGECHENK.JES. -o-O-o- MENU VOOR DE KERSTWEEK, Zondag (eerste kerstdag): Ansjovis met ei. Lichte groentesoep. Gebraden gans, doperwtjes, gemengd compote, gek. aard appelen. Sneeuwpudding. Versch fruit. Maandag (tweede kerstdag): Haringsla. Wildsoep (restjes gans van gisteren). Gebr. wild konyntje, appelmoes, gek. aardappelen. Gevulde sinaasappelen. Dinsdag: Vermicelliesoep. Heete bliksem (stamppot van aardappelen en goudrei- netten), saucysjes, wentelteefjes. Woensdag: Rijstsoep. Runderlapjes, an- dijvie, gek. aardappelen Drie in de pan. Donderdag: Preisoep, Gebr. varkens lapjes, roode kool, gek. aardappelen- Flensjes met appelmoes. Vrijdag: Witte boonensoep. Gekookte schelvisch met mosterdsaus, gek. aard appelen. Broodschotel met abrikozen. Zaterdag: Juliennesoep. Gebakken lever met spinazie, geb. aardappelen. Citroen vla, GEBRADEN GANS. Als we de huisgenooten op gans willen tracteeren, is het inkoopen er van de helft van het succes. De gans mag namelyk niet te oud zyn, wat men kan vaststellen, aan snavel, pooten en zwemvliezen. Een Jonge malsche gans is te herkennen aan de weinig beschubde, lichtgele pooten, den niet geheel harden snavel, en zwemvliezen die niet taai zj'n en zich gemakkelijk laten scheuren. Hebben we bij het inkoopen op al deze eigenschappen van een goede gans gelet, dan beginnen we, thuis gekomen, met het dier in- en uitwendig goed schoon te ma ken, te wasschen en te zouten. Voor de vul ling nemen we gehakt (half om half), ap pelen of tomaten, waarna de romp wordt dicht gebonden. Inmiddels hebben we in de braadpan, al naar de grootte van de gans een half pond tot een pond boter gedaan en deze bruin laten worden. Het dier gaat er nu in en dan wordt de pan in een goed- heeten oven geschoven. Zoo nu en dan voe gen we een lepeltje water er bij en letten op het regelmatig bruin worden. Als alles klaar is, krijgt het diertje manchetjes om de pootjes en de schotel waarop we het leggen, wcffdt gegarneerd njet wat groen,

Vlissingse Courant | 1932 | | pagina 7