1000 500 300 25 VRIJDAG 16 DECEMBER EERSTE BLAD KING No.297 70e Jaargang1 1932; llitpe: Firma f. VAN Ot II HOE Ir., Walstraat 50-00, Vlissinp. Telef. 10. Postiatag 00281 Verschijn! dagelijks, uitgezonderd op Zondap en algemeen erkende Christelijke feestdagen Kiümiaal-^èomé's GRATIS GEMEENTEBESTUUR STADS- EN PR0V1NCIEN1EUWS PEPERMUNT iB afc verboden) g vervolg) BÊi jkheden, jdag 16 tot en 5er „Kamerad- 16 tot en met De Brave Hen- Dierfeest". .retavond Hen- Vriendschap", roering kinder- Grand Hotel eestvergadering gade, Hotel lerstwijdingssa- [18 uur. [voering dames- i Transport-co- i Hotel Britan- Kerstconcert In Heer", Con- IJN EN I v. Barbados v. Zanzibar Iv. Port Sudan Southampton [an Marseille Iran Padang L Meiereologlsch j It. .3 te Budapest ■2 te Reykjavik id van 16 De- toenemende wind. Nevelig geinig of geen in tempera- ■bericht. j gegevens feteor. Instituut Atlantischen van gisteren jrenavond IJs- j van dit eiland. nam toe, die It over de Golf •essie ligt over fie Zeegebied, j in het Noor- rankrijk en de jïbied van den pist. Het misfc- West-Duitsch- L e temperatuur ]varm en zeer Oosten is rog felken dag meer I nam de vorst De beide in Ierland en chten dat de met mist ea buden. VLISSINGSCHE COURANT ABONNEMENTSPRIJS Voor VHssingen en de gemeenten op Walcheren /2.20 per 3 maanden. Franco door het geheele rijk 12.50. Voor België. Duitschland en Frankrijk 3.80. Voor de ove- rige landen bij wekelijksche verzending 13.80, met Zondagsblad 4.75. Afzonderlijke nrs. 5 ct ADVERTENTIEPRIJS Van 1—5 regels 1.25 iedere reger meer 25 cent Bij abonnement speciale prijzen. Reclames 50 ct p. regel. Kleine advertenties van 1 5 regels 50 ct Iedere regel meerlOcttmax. lOregels). Bij 3-maal plaatsing vanl -öregels tl. .alles tegen vooruitbetaling. De abonné's in 't bezit eener Polis, zijn GRATIS verze kerd tegen ongelukken voor gulden bij levens lange ongeschikt heid tot werken. gulden bij dood door een ongeluk. gulden bij verlies van een hand, voet ol oog. gulden bij verlies van een duim gulden bti verlies van een wijsvinger gulden bij verlies van eiken anderen vinger AANGESLOTEN BIJ HET BUREAU VOOR PUBLICITEITSWAARDE, INGESTELD DOOR DE VEREENIOINO „DE NEDERLANDSCHE DAGBLADPERS" Dit nummer bestaat uit 2 bladen Tlieuioe uiiimiimiiiiiiiiumiiiiiiiiiiiiu ontvangen de in deze maand nog verschijnende nummers aanvullingsagenda voor de vergadering van den raad der ge meente Vlissingen op Vrijdag 16 December 1932, des nam. 2 uur, III. Benoemingen. 4. Van een onbezoldigden ambtenaar van den Burgerlijken Stand. De aanbeveling luidtde heer G. J. Pros, alhier. 5. Van leden in de commissie van toezicht op het lager onderwijs. De aanbeveling luidt a. 1. de heer M. L. Kerpestein Caftr.) 2 de heer J. L. de Waardt. b. de heer a. R. König (aftr.) 2. de heer p. H. J. Willemse. c. 1. de heer G. van de Putte (aftr.) o 2. de heer F. D. G. Prins. IV. Te behandelen puntèn 6. Voorstel van Burg. en Weth. tot ver koop aanc. L. Êppen, alhier, van 117 M2. grond, gelegen aan het Van Nispenplein 8 per M2. 936. 9. Idem tot overplaatsen van den onder wijzer J. Kareis van school a naar school D en van den onderwijzer P. Houterman van school D naar school' a. De Tweede Kamer-verkiezingen. Door den partijraad der SD.A.P. is voor de Tweede Kamer-verkiezingen in de kies kringen Tilburg—Den Bosch—Middelburg- Maastricht de volgende groslijst opgemaakt 1. W. H. Vliegen2. W. Drop3. Ch. van der Bilt4. C. van Lienden5. A. M. Over- hoff en 6. A. P. Rippen. A. G. O. Concertgebouw. Er was voor de lezing van bovengenoemde vereeniging gisterenavond veel belangstel ling maar de spreker van gisterenavond, dr. W. G. N. van der Sleen was dan ook niet de eerste de beste. Wat hy ten gehoore brengt is geen dorre of duffe opeensomming maar een gezellige causerie, gekruid met humor, die den lach naar voren brengt. Heeft deze spreker ons een vorige maal naar den Himalaja gevoerd of een kijkje laten nemen op het schilderachtige, inte ressante Bali, ditmaal voerde hij ons naar het Westen en deed ons rondzien in de be zitting Suriname, waarvan betrekkelijk zoo weinig in de couranten wordt geschreven en waarover de roep gaat, dat het geholpen moet worden. En by het feit, dat elk Jaar door onzen Staat in de kas van Suriname op een begrooting van 8 millioen gulden een subsidie van 3 millioen gulden wordt gege ven, vraagt men zich af, wat de oorzaak is van dien slechten, ongezonden toestand. Spreker ging de geschiedenis na van het lend, dat verschillende bezitters heelt ge kend en waarvan de bewerking in den tyd der slavemy door van overzee aangevoerde negers geschiedde. Toen de slavemy werd afgeschaft bleven er betrekkeiyk weinigen op de plantages, alles trok byna voor zoo ver het niet naar de bosschen was gevlucht naar de stad, waarvan het gevolg was, t dat dit land, dat zooveel zou kunnen op brengen, in de positie komt van het kind met het waterhoofdruim 50.000 van de (56.000 menschen tellende bevolking leeft in de stad, de schamele rest op de plantage. Geen wonder, dat daardoor een wanverhou ding ontstaat, die zich uit in statistische gegevens, waarvan spreker eenige staaltjes gaf. Van de 50.000 gekleurde Paramaribo- bewoners betaalt 1 belasting en heeft dus 99 practisch gesproken geen inkomen 89 der dooden wordt op landskosten in graven. Een andere bladzyde der statistiek geeft te zien, dat 75 der kinderen natuur lijke kinderen zyn, wat spreker typisch weer gaf met het voorbeeld van een marktvrouw, die er grootsch op ging, dat een harer kin deren een Kortenaer, een andere een Van Galen was, twee oorlogsbodems die onze West hebben bezocht. Voor trouwen voelen deze dames niet, wat eigenlijk vreemd is, gezien haar godsdienstige of kerksche men taliteit, maar wat ook te verklaren valt uit de omstandigheid, dat in den Congo, waar velen oorspronkeiyk vandaan kwamen, de vrouwen vroeger domineerden en de man achteraan kwam, zelfs na den oom der kin deren, Van de bevolking van Paramaribo, vaar de kleurnuances haast even talrijk zyn als de menschen zelf, vormen de Creolen of stadsnegers het hoofdbestanddeel en de her innering aan het vroegere slavenleven heeft hen een aangeboren hekel gegeven aan den landbouw, aan het werken met landbouw gereedschappen en dat in een land, dat eigenlijk polderland, landbouwland is. Ër moeten dus werkkrachten ingevoerd worden, wat tot gevolg heeft, dat het aspect der be volking zeer en zeer gemengd is. De bevol king van het land bestaat, naast deze in gevoerde werkkrachten, waarvan velen na afloop van hun contract in het land blij ven, uit boschncgers, afstammelingen van in de bosschen gevluchte slaven. Deze zijn de baas in dat deel van „onze" bezitting, waar watervallen, stroomversnellingen, bosschen in overvloed zijn, zoo zeer, dat de grondwet van dat land eigenlijk slechts macht heeft- tot aan het gebied der watervallen. Wil men in het andere deel iets gedaan krijgen, dan moet onderhandeld worden met de bosch- negers, die niet altijd zin hebben iets te doen en vaak niet juist, wat gevraagd wordt. Van dat land heeft spreker ons by een groot aantal lichtbeelden verteld, welke lichtbeelden gedeeltelyk bestonden uit lan tarenplaatjes, gedeelteiyk uit een film. Deze laatste moest wel gebruikt worden, omdat de boschneger wegloopt, als het foto-toestel op hem gericht wordt, terwyl hy er niet zoo'n eig in heeft als het filmtoestel zyn werk verricht. Daar het voor sprekers doel aan kwam op heldere, duideiyke beelden met veel diepte-scherpte, maakte hy gebruik van Agfa-smalfilm. En daarmee werden dan ook, naast de fraaie lantarenplaatjes, schitteren de projecties op het doek gebracht, niet al leen van stads- en landschapsbeelden, maar ook van de verschillende moeiiy'kheden by de bosch-exploitatie en by het goudzoeken. De schitterendste stadsbeelden werden ge stoffeerd met de zoo varieerende bevolking, op wier verschillende hoofd- zoowel als lichaamsbedekking al naar den aard van het individu werd gewezen. We zagen daarop prachtige watervallen en stroomver snellingen, maakten heerlyke tochten dwars door de nog^ haast maagdelyke wouden en maakten kennis met de zonderlinge bewo ners, die niet gauw een drankje van een blanke zullen aannemen uit vrees, dat deze dan macht over hen krygt. Van dat alles heeft de heer Van der Sleen in een gezellige, geestige causerie ons verteld, waarvoor hy als dank een krachtig applaus in ontvangst had te nemen. "Winkelsluitingswet. In het tydvak van 19 tot en met 24 D. em ber mogen, krachtens de desbetreffende be palingen van de Winkelsluitingswet, de win kels geopend zyn tot des avond 10 uur. Vereeniging „Gemeenschappelyk Belang" Bovengenoemde vereeniging hield gisteren avond een algemeene vergadering in een der lokalen van „de Oude Vriendschap". In deze vergadering werden weder 30 nieuwe leden geballoteerd, waardoor het ledental sedert 1 Januari is gestegen van 98 op 212. Met overgroote meerderheid van stemmen werd voorts besloten over te gaan tot het stichten van een fonds, waaruit aan de cliën- tèle van de leden uitkeeringen kunnen wor den gedaan. Een' definitieve commissie van beheer van het fonds werd samengesteld en zullen wij later hieromtrent nadere mededeelingen doen. Een goedkoope trein. Op tweeden Kerstdag zal een goedkoope trein 2e en 3e klasse loopen van de stations der Zeeuwsche lijn naar Rotterdam en Den Haag. De trein vertrekt van hier om 7.40, komt te Rotterdam D.P. om 10.21 en te Den Haag om 10.47 aan. Het vertrek Is bepaald uit Den Haag om 21.30 en uit Rotterd, m D.P. om 21.58 en de aankomst alhier om 0.22. Een aanrijding. Gisterenavond omstreekt kwart voor zes werd zekere B. by den vluchtheuvel aan den Singelweg, door een passeerenden auto uit Westkapelle aangereden. De man bekwam een'ge hoofdwonden en werd door den autobestuurder, die inmidde^ gestopt had, naar het ziekenhuis „Bethesda" vervoerd. Na verbonden te zyn, kon de man in den loep van den avond per auto huis waarts keeren. MIDDELBURG Vergaderingen van den gemeenteraad. De burgemeester heeft twee raadsvergade ringen uitgeschreven, nl. op 21 December en 31 December. In de eerste dezer vergaderin gen kunnen zeer waarschijnlijk de geloofs brieven worden onderzocht van den opvolger van mr. A. A. de Veer. De vergadering op 31 December zal de afscheidsvergadering zijn van den burge meester P. Dumon Tak, aan wien met in gang van l Januari 1933 eervol ontslag is verleend. Het nieuwe raadslid. De heer Chr. de Bruin heeft zijn benoe ming tot lid van den gemeenteraad aange nomen. Ned. Christ. Reisvereenigmg. In het gebouw C. J. M. V. te Middelburg hield de afd. Walcheren van de Ned. Chr. Reisvereeniging Woensdagavond een huis- houdelyke vergadering, die niet druk bezocht was, onder leiding van den heer Klarenbeek. De secretaresse-penningme^steresse en d£ excursie-commissie brachten verslag uit over het afgeloopen vereenigingsjaar. In plaats van de heeren J. H. Klarenbeek en S. Cal- jouw, die als bestuurslid aftreden, werden ge kozen de heeren P. van Ooyen en ds. C. F. Nolte. Uitvoerig werd gesproken over den beschry- vingsbrief van de algemeene vergadering, die 7 Januari te Amsterdam zal gehouden wor den. Naar die vergadering worden de heeren Klarenbeek en Van Ooijen afgevaardigd. Een concert in Kinderzorg. Door de accordeon-vereeniging „Crescendo" uit Vlissingen werd gisterenavond een con cert gegeven in „Kinderzorg" te Middelburg. Het gezelschap had plaats genomen op een podium in een der zalen van het jongens huis en daar heeft de directeur, de heer P. D. Middelkoop, de uitvoerenden welkom gehee- ten in het gesticht en de verzekering gege ven dat het op hoogen prys wordt gesteld, dat ook een Vlissingsche vereeniging de moeite wilde doen naar Kinderzorg te komen. De voorzitter van „Crescendo", de heer J. Verhoef, bracht dank voor deze woorden van welkom en wees er op, dat men van brood alleen niet kan leven en men ook een op wekking door middel van muziek noodig heeft. Hierna heeft het gezelschap onder leiding van den heer M. Ventevogel een tiental num mers op zeer hoog te waardeeren wijze ten gehoore gebracht. Zoowel de opgewekte mar- schen als de andere nummers en ook de Psalmen 42 en 25, waarmede de uitvoering resp. geopend en gesloten werd, kwamen goed tot hun recht. Aan het einde der pauze, tydens welke alle aanwezigen een versnapering kregen en de heer Middelkoop de leden van „Crescendo" in de gelegenheid stelde de stichting te zien, heeft de heer D. Peeman Sr., lid van „Crescendo", een door hem gemaakt gedicht voorgedragen, waarin hy op duidelijke wyze lesjes aan de kinderen geeft, o.a. en dat uit voerig in verband met het gevaar van het huidige verkeer. De heer Peeman had de vriendeiykheid het gedicht den heer Middel koop aan te bieden en deed dit ook met een vierregelige spreuk, die hy eveneens voor had gelezen. „Crescendo" kan er van overtuigd zyn, dat zy personeel en kinderen een genotvollen avond heeft bezorgd. Een gemerkte haas. Dezer dagen schoot een jachtgezelschap in den Nieuwlandpolder hazen. Onder de dier tjes, die getroffen werden, bevond zich er een met een ring om een der achterpooten. Op den ring staat een inscriptie, waarvan te ont- cyferen is „K 29 480". Waar de haas de eerste jeugd reeds gepasseerd was, zal de ring wel licht reeds gerutmen tyd geleden zyn aange bracht. Oude jagers herinneren zich niet wel eens meer een op deze wyze gemerkte haas te hebben geschoten. OOST- EN WEST-SOUBURG Crisis-comité. Tot lid van het Crisis-comité alhier is be noemd de heer C. Henderikx, lid van de af- deeling Souburg van den neringdoenden middenstandsbond, welke afdeeling onlangs tot stand kwam en thans reeds een 50-tai leden telt. Soli Deo Gloria. De Christelyke zangvereeniging „Soli Deo Gloria" alhier, directeur de heer G. de Ru gaf Woensdag- en Donderdagavond in „Re hoboth" een uitvoering met medewerking van een strykorkest onder leiding van mej. De Hondt uit Vlissingen. Ten gehoore werd ge bracht „Kerst-Oratorium" van H. P. Müllei voor soli en gemengd koor met orkestbegelei ding. De solo-partyen werden mooi gezongen terwyl ook de kooren te loven waren. De be geleiding van het strijkkwartet bleek in goed handen. „Soli Deo Gloria" heeft velen een avond van kunstgenot geschonken. Het was een goede gedachte niet te applaudiseeren, waar door de stemming niet te snel verbroken werd. Een winkelweek. Uit het bestuur van de Middenstandsver- eeniging alhier is een commissie samengesteld ter voorbereiding van een winkelweek, die zoo mogelyk zal samenvallen met de opleve ring van de verbeterde Kanaalstraat en met de inwijding van de nieuwe muziektent. NIEUW- EN ST JOOSLAND. Het waterleidingbedrijf. In de vergadering van den gemeenteraad te Nieuw- en St. Joosland werd mededeeling ge daan dat een schrijven van het gemeentebe stuur van Vlissingen was ingekomen, dat overleg wordt gepleegd met de Zuid-Beve- landsche Waterleiding Maatschappij over den aanleg /an een waterleiding. GOES Groote vergadering van Zeeuwsche Christ, landarbeiders. Gisteren werd te Goes onder voorzitter schap van den heer R.\ Simons, voorzitter van den Ned. Chr. Landarbeidersbond te Utrecht, een druk bezochte vergadering ge houden van de Zeeuwsche afdeelingen van dien Bond. Er waren 62 afdeelingen vertegenwoor digd, waarvan enkele door 20 of meer per sonen. In totaal waren ongeveer 350 perso nen aanwezig. De voorzitter wees in zyn openingswoord op den sterken groei der Christ, vakorgani satie niet het minst in Zeeland. Maar met dien uitwendigen groei dient als het goed is ook gepaai# te gaan een inwendige ver sterking. Spreker brengt een woord van hulde aan minister Verschuur voor zyn toezegging die hy deze week in de Tweede Kamer voor de landarbeiders deed, en wy kennen hem wel zóó, dat wy weten dat hy het niet by woor den zal laten. Hierna voerde de heer A. Vingerling, hoofdbestuurder van den Bond het woord, cm te spreken over „Onze solidariteit". Op deze rede volgde eenige bespreking. Nadat nog de heer A. de Lange, voorzitter van den Christ. Besturenbond te Goes, de vergadering had toegesproken, hield - na dat was gepauzeerd de heer H. Ouder kerk, secretaris-penningmeester van den N C L. B., een rede over „werkloozenzorg". Spreker gaf eerst eenige mededeelingen over de toename van de werkloosheid ook ic Zeeland, dat vroeger wel eens patriar chaal is genoemd. Op het oogenblik zyn 10.000 van de ruim 24.000 leden van den Bond werkloos. Een oplossing kan spreker niet geven. We moeten ook niet denken, dat de overheid in staat is de crisis op te lossen, zooals wel eens van zekere zyde wordt gedacht. Wel mogen de georganiseerde arbeiders verwach ten dat de regeering eenigszins en zooveel mogelyk helpt. Immers toen groote groepen nog zonder zorg leefden, ^hebben de Christ landarbeiders van hun karig loon jaar op jaar de contributie voor de werkloozenkas betaald. Vanaf 1919 tot heden is in den N.C. L.B. voor dit doel 920.000 geofferd. Dit Vferdient meer waardeering van de zyde der gemeentebesturen dan nu vaak blijkt. BRESKENS Een .cheepvaartcurs05. Te Breskens is opgericht een scheepr jeu cursus met niet minder dan 60 led»- Met de heerlijke, opwekkende eigenschappen van het edele natuurproduct en onder controle van het laboratorium: Dr. van Hamel Roos Harmens, Adam. Openbare middelen van vervoer. Ged. Staten van Zeeland hebben besloten aan H. Castel te Veere vergunning te verlee- nen tot het in werking brengen van een autobusdienst van Veere naar Vrouwenpolder, en omgekeerd (dagelijks met uitzondering van den Zondag). Aardschokken in Zeeland. Een lezer van de „N.R.Ct." te Sluis meldt aan genoemd blad, dat hij daar Woensdag morgen 6 uur 14 een aardbeving waargeno men heeft, die 3 a 4 seconden duurde. Smokkelen aan de Zeeuwsch-Vlaamsche grens. Het smokkelen, vooral van biggen, tiert «welig voort langs de grens. Nog dezer dagen, noorden we een brutaal stukje, aldus wordt uit Sluis aan het „Dagblad van Noord-Bra bant" geschreven. Een smokkelauto maakte van de gelegenheid gebruik om met gedoofde lichten achter een autobus, die een geregelde dienst met België onderhoudt, de grens te passeeren. Op zekeren avond, toen de bus niet verscheen, besloot men op eigen gelegen heid het waagstuk te ondernemen. Men had de banden der auto met ijzeren kettinkjes be veiligd tegen de scherpe yzeren tanden der Belgische barricade. Men slaagde erin deze versperring te nemen echter niet zonder tegen een wielrijder aan te botsen, die er la ter erg aan toe bleek en een paal der elec- trische leiding te rammeien. De tocht slaagde, want den volgenden dag stond de auto weer klaar, om een nieuw vrachtje over te brengen. KERK- EN SCHOOLNIEUWS Ned. Herv. Kerk. Bedankt voor het beroep naar 's-Heer Arendskerke door ds. A. Oskamp te Buurse. Ger. Kerken. Beroepen te Uithoorn ds. P. J. O. de Bruyne te Vrouwepolder. „Kerk en Vrede". Het centrale comité tot waarschuwing te gen eenzydige ontwapening heeft onder het opschrift„Collecten, die niet in de Kerken behooren te worden gehouden", een omzend brief verspreid, waarin wy lezen ,3iykens het December-nummer van .Kerk en Vrede", heeft het hoofdbestuur van de gelijknamige vereeniging aan alle kerke raden van Protestantsch-Christelyke kerken iu ons land een omzendbrief gezonden, waar in het verzoekt, in den Adventyd of op Kerstmis het werk van „Kerk en Vrede" met een collecte te steunen. Wy brengen onder de aandacht van de kerkgangers, dat de opbrengst van deze col lecte zal worden besteed voor een vereeni ging, die nationale weerloosheid en verzet tegen de wettige overheid predik." Hoofdakte-examens 1932, Biykens het verslag van de in 1932 gehou den hoofdakte-examens slaagden 830 van de 2161 mannelyke candidaten en 307 van de 666 vrouweiyke candidaten of in totaal1137 van de 2827 examinandi. In 1931 slaagden 1337 van de 3005 cand. 1930 1130 2953 1929 1082 2808 1928 1078 2761 1927 826 2194 RECHTSZAKEN Rechtbank te Middelburg. Door do rechtbank te Middelburg werden aden de navolgende v< nnissen uitgesproken OntuchtA. v. d. V., 20 jaar, arbeider te

Vlissingse Courant | 1932 | | pagina 1