1000 500 300 150 25 SCH00LPET DONDERDAG 13 DECEMBER No.296 70e «Jaargang 1932; Uitgave: firma F. VAD OE VELDE Ir., Walstraat 58-60, Vlissingen. Telef. 10. Postrekening 66287 Verschijnt dagelijks, uitgezonderd op Zondao en algemeen erkende Christelijke feestdagen EERSTE BLAD Jlieuioe Kwartaal-Mbonné's GRATIS STADS- EN PROVINCIENIEUWS T. MANSE-DAMAVE. VLISSINGSCHE COURANT ABONNEMENTSPRIJSVoor Viissingenende gemeenten op Walcheren /2.20 per 3 maanden. Franco door het geheele rijk 2.50. Voor Belgie, Duitschland en Frankrijk 3.80. Voor de ove rige landen bij wekelijksche verzending 3.80, met Zondagsblad 4.75. Afzonderlijke nrs. 5 ct ADVERTENTIEPRIJS Van 1 —5 regels 1.25 iedere regel meer 25 cent Bij abonnement speciale prijzen. Reclames 50 ct p. regel. Kleine advertenties van 1 5 regels 50 ct ledereregel meerlOcttmax. lOregels). Bij 3-maal plaatsing van 1 -5r egels fl. alles tegen vooruitbetaling. De abonné's in 't bezit eenet Polis, zijn GRATIS verze kerd tegen ongelukken voor gulden bij levens lange ongeschikt heid tot werken. gulden bij dood door een ongeluk. gulden bij verlies van een hand, voet ot oog. gulden bij verlies van een duim gulden bn verlies van een wijsvingei gulden Dg verlies van eiken anderen vinger AANGESLOTEN BIJ HET BUREAU VOOR PUBLICITEITSWAARDE, INGESTELD DOOR DE VEREENIGING „DE NEDF.RLANDSCHF DAGBI ADPERS" Dit nummer bestaat uit 2 bladen ontvangen de in deze maand nog verschijnende nummers Voorstel aan den gemeenteraad. Door Bu-g. en Weth. is nog het volgende voorstel aan den gemeeenteraad gedaan Krachtens de jongste herziening der lager- onderwijswet 1920 wordt met ingang van 1 Januari 1933 een gewijzigde leerlingenschaal toegepast, volgens welke het rijk eerst bij 236 leerlingen de jaarwedden van 6 leerkrachten vergoedt. De huidige schaal stelt dit aantal op 211. Nu kent deze wet gelukkig een overgangs termijn van twee jaren, zoodat de scholen zich niet aanstonds aan de nieuwe leerlin genschaal behoeven aan te passen. Zoodra gedurende dit tijdvak echter een vacature ontstaat, zal een getal van 236 leerlingen voor de betrokken school zijn vereischt. Het is U bekend hoe moeilijk het de laatste jaren is geweest, de scholen aan het thans nog voor 6 leerkrachten vereischte aantal van 211 leerlingen te helpen en dat dit niet anders kon worden bereikt dan door vermindering van het aantal leerkrachten van school A aan de Coosje Buskenstraat hetwelk geleidelijk van 6 op 3 is teruggeloopen en door over plaatsing van de daardoor aan deze school vrijkomende leerlingen. Volgens de huidige schaal zijn voor 3 ver plichte leerkrachten gemiddeld tenminste 73 leerlingen vereischt en volgens de nieuwe schaal 76. School A telde op 16 November jl. 75 leer lingen. Wanneer wij dit geringe aantal in aanmer king nemen en daarbij rekening houden met de groote kans, dat het volgend jaar wederom het aantal nieuwe leerlingen niet voldoende zal zijn om de scholen op peil te houden, het geen mede veroorzaakt wordt, doordat dan opnieuw de toelatingsleeftijd met drie maan den wordt verhoogd en op 6 jaar gebracht, dan wordt bij ons wel zeer sterk de vrees ge wekt, dat wederom school A tot dekking van de tekorten zal moeten worden aangesproken en het dan niet mogelijk zal blijken deze school nog langer in stand te houden. Indien dit het geval mocht zijn en tot het opheffen van deze school zou moeten worden besloten, zou het personeel op wachtgeld moeten worden gesteld. Met het oog hierop hebben wij ons afge vraagd of wellicht nog vóór het inwerking treden der wijzigingswet op 1 Januari a.s. maatregelen zouden kunnen worden geno men, waardoor de belangen van het betrok ken personeel zooveel mogelijk worden be hartigd. Wij hebben toen gedacht aan de bepaling, dat wachtgelders ouder dan 60 jaar, niet, zooals die van jongeren leeftijd, op straffe van verlies van hun wachtgeld, verplicht zijn, een benoeming, in welke gemeente ook, te aanvaarden. Het personeel van school A, bestaande uit het hoofd de heer P. G. Lemmers, de onder wijzer de heer J. Kareis en de onderwijzeres, mejuffrouw C. Lagaay, heeft dien leeftijd echter nog niet bereikt. Wij hebben nagegaan of onder het perso neel zich leerkrachten bevinden, die tegen een eventueel ontslag, onder toekenning van wachtgeld, geen bezwaar hebben. De heer P. Houterman, onderwijzer aan school D Tan de Bonedijkestraat, die thans 63 jaar oud is, heeft verklaard geen bezwaar te hebben tegen een eventueel ontslag. Wil dit echter verleend kunnen worden zonder benadeeling van het onderwijs of on- gewenschte financieele gevolgen voor de ge meentekas, dan is het noodig,_ dat hij vóór 1 Januari a.s. naar school A wordt overge plaatst en de onderwijzer Kareis in zijn plaats van school A naar school D overgaat. Deze omwisseling moet vóór 1 Januari a.s. plaats hebben, omdat, wanneer zij na dien datum zou geschieden, alsdan op de betrok ken seholen de nieuwe leerlingenschaal zóu moeten worden toegepast en deze vacatures dan niet voor rijksrekening vervuld zouden mogen worden. Omtrent deze plannen hebben wij overleg gepleegd met den inspecteur van het lager onderwijs, wiens gunstig advies wordt over gelegd. Op grond van vorenstaande overwegingen, stellen wij U voor, thans te besluiten tot overplaatsing van den onderwijzer J. Karels van school A naar school D en van den on derwijzer P. Houterman van school D naar school A en wel beide met ingang van 19 De cember a.s. De auto-show. De auto-show in de garage „de Baljuw" heeft veel belangstelling getrokken. Men kon daar kennis maken met de nieuwste Citroën- auto's merk 1933. Deze wagens zijn zeer com fortabel ingericht. Het model 1933 heeft dezelfde uitwendige afmetingen als andere Citroën-wagens, maar de inwendige ruimte is veel grooter. De wa gens rijden geruischloos en zijn zeer spaar zaam in het benzine-gebruik en dat is zeker een voorname factor. Het Nut. De Oude Vriendschap. Het heeft ons altijd getroffen, dat som mige menschen op het tooneel zoo gemak kelijk contact krygen met het publiek inde zaal, terwijl anderen er met geen mogelijkheid in kunnen slagen. Over dit laatste euvel had de declamator Van Elsacker gisterenavond niet te klagen, want de vry goed gevulde zaal hing zoo aan zijn lippen, dat slechts een heel enkele keer eenige stoelen kraak ten, ten teeken, dat er bewogen werd. Het is een oude waarheid, dat niets fantastischer is dan de werkelijkheid en daarvan was de schets uit Tijdopnamen„De reporter en de moeder van den moordenaar" door Egon Erwin Kisch een schitterend bewijs. Den inhoud ervan opsommen zullen we niet, want daarvoor kwam hij niet in de eerste plaats in aanmerkingde uitdrukking van bet gelaat, de mimiek en vooral de stembui ging, dat gaf het tragische aan het geval En wat ons ook trof was de lichaamshou ding. Terwijl bij volgende nummers van zijn programma de voordrachtkunstenaar kalm en rustig bleef zitten, gaf zijn in den regel rustige, maar enkele malen ook sterk bewo gen staande houding, het cachet aan den irhoud van het voorgedragene. Was zijn eerste nummer een afgerond geheel, het tweede was een fragment uit ,.De stille plantage" van Alb. Helman, welke schrijver in dit werk den onophoudelijken strijd schetst en schildert van den idealen Raoul, die als 't ware ondergaat in de wor steling van menschelijkheid en traditie in de behandeling der slaven. Deze worsteling komt goed uit in het fragment, waar de brute handelwijze van den blank-officier ten op zichte der slavin als recactie heeft den moordaanslag op hem door den neger-voor- man. Enkele malen is de tragedie van dit fragment ons, door de voordracht van den heer Van Elsacker, bijna te machtig gewor den en zoo op een oogenblik van den avond, dan heeft bij de declamatie de rustig-zitten- üe houding van den begaafden declamator er toe bijgedragen om de portée van het schromende, satirische, sarcastische proza van Helman tot haar recht te doen komen. De trits van „zware", dramatische num mers, waarmee de heer Van Elsacker ons dezen avond geboeid en gevangen gehouden heeft, werd voltooid door het fijne, van diep gevoel getuigende stukje „Zoenoffer" door Frits Hopman. Den inhoud vermelden be hoeven we evenmin te doen als by het eer ste nummér. Alleen leggen we hier even den nadruk op den gezelligen verteltrant van den declamator, die door stembuiging, mi miek, dalen en stijgen van zijn geluid schit terend deed begrijpen den inhoud dezer so bere schets. De wreedheid der massa tegenover den enkeling de ruw-kwetsende opmerkingen, welke een eenvoudig, romantisch aanvoelend gemoed kwetsen, kwamen tot uiting in „Zijn eerste lange broek" van A. M. de Jong, in welke voordracht de declamator ons geheel deed inleven in den gemoedstoestand van den studeerenden armen knaap. Dat hij ook in het komische genre goed thuis was, bewees Van Elsacker bij de num mers na de pauze, die alle insloegen en groo te hilariteit verwekten. Hoe sterk de invloed der zeggingskracht is, bewees juist dit ge deelte van het programma. Velen der aan wezigen hadden natuurlijk die korte stukjes uit het Schetsboek van de „N.R.Ct." gelezen bij het publiceeren, maar we maken ons sterk, dat nog geen enkel procent van de aanwezigen er dat van gevoeld zal hebben, wat de declamator er door zijn dictie in legde. Humoristisch was zijn voordracht van „Ontmaskerd" door Jan Feith, maar het sappige, smeuige van „Liske van Jef", die schets van den humor uit het beruchte Marollenkwartier te Brussel, heeft het over- groote deel der aanwezigen hartelijk doen lachen. Zoo ergens, dan heeft Van Elsacker hier bewezen, dat ook het komische deel der declam'atie hem wel ligt. Het applaus, dat hem aan 't einde van den avond ten deel viel, was dan ook wel verdiend. Esperanto. Voor een goed gevulde zaal in „Diligen- tia" vierde gisterenavond de afdeeling Vlis singen der Federatie van Arbeiders Espe rantisten den 73sten geboortedag van den auteur van Esperanto, dr. Zamenhof. Na een openingswoord van den voorzitter werd gemeenschappelijk gezongen „Tratoj al sun' In de daarna door den voorzitter uitge sproken redevoering behandelde deze het leven van dr. Zamenhof, en wierp daarbij een scherp licht op de groote veelzijdigheid en het talent van dit genie, die door dc schepping van de mooie taal „Esperanto" ce wereld een weldaad heeft bewezen, welke \an onschatbare waarde zal blijken te zijn. Door verschillende leden werd verder aan dezen avond medewerking verleend. Noemen wy slechts het gezang der Duitsche kame raden, hetwelk luiden bijval oogsttede voorlezing van een fragment uit „Menschen in den Oorlog" van Anderas Latzko, waarin ons de thuiskomst geschilderd wordt van John Jordan, na 8 maanden in de loopgra ven en een jaar in verschillende hospitalen te hebben doorgebracht. Na het zingen van het meeslepende „Ruga fiano", hield de 2e voorzitter een rede over Esperanto en de arbeidersbeweging, welke toespraak met een luid applaus werd be loond. De op dezen herdenkingsdag gehouden tentoonstelling van Esperanto-boekwerken trok groote belangstelling. De afdeeling Vlissingen der Federatie van Arbeiders-Esperantisten kan met groote vol doening terugzien op dezen herdenkings avond, welke een aansporing te meer was om de verbreiding van Esperanto krachtig aan te vatten. Een fancy fair. Blijkens achterstaande advertentie zullen de dames en heeren van de St. Vincentius- Vereeniging een fancy fair, annex een loterij houden ten bate van het liefdewerk voor kinderbescherming en stille armen, alsmede voor het R.-Kath. Huisvestingscomité te Vlissingen. Wij twijfelen niet of vele onzer stadgenoo- ten zullen dit nobele doel steunen door een bezoek #aan deze liefdadigheids-tentoonstel ling, waarvan de opzet zéér grootsch belooft te worden, of door het koopen van een lot, dit men bi] bovengenoemde dames en heeren van de St. Vincentius-Vereeniging kan be komen ad 0.25 per stuk. Gaarne wekken wij onze stadgenooten op, dit werk van liefdadigheid, gezien de benarde tijden, te helpen steunen. P. T. en T. Aan den adjunct-commies bij den post-, telegraaf- en telefoondienst J. P. van Bel, van het post- en telegraafkantoor te Vlissin gen is met ingang van 16 December a.s. eervol ontslag verleend. De Dageraad. Gisterenavond gaf bovengenoemde veree- niging een voordrachtavond in het Concert gebouw. As declamator trad op de heer Jan Mesman uit Amsterdam, met het tooneel- stuk „Het Pantser" van Herm. Heijermans Na een korte inleiding over de beteekenis van dit werk, werden door den heer Mesman do drie bedrijven gespeeld. Immers iedere rol kwam volkomen tot zijn recht, en het bleek ons al spoedig te doen te hebben met een voordracht-kunstenaar van groote begaafdheid. Vooral de scène waar de Jonge officier dienst weigert om op te trekken tegen sta kende arbeiders, en daardoor in strijd komt met zijn vader en as. schoonvader, die bei den een hoogen rang in den dienst beklee- den, kwam voortreffelijk tot uiting. Even eens het gesprek van den jongen officier met den armen schoenmaker. De aanwezigen hebben kunnen genieten van de prachtige vertolking. De woorden van dank aan den kunste naar gericht, waren dan ook volkomen ver diend. MIDDELBURG Mr. A. A. de Veer f Over het Maandag te Middelburg overle den lid der Eerste Kamer, den heer mr. A A. deg Veer, die voor de anti-rev. party in den Senaat zitting had, schrijft de „Stand.". De Veer was een anti-revolutionair van het oude typeanti-revolutionair tout- court, zonder bijbehoorende kenmerken, die slechts verwarrend werken. Lid van de Ned Hervormde Kerk, maar zonder daarin als anti-revolutionair iets bijzonders te zien ot er iets bijzonders mee te verbinden. Staat kundig anti-revolutionair. Dat was hij. En trouw. Men kon op hem rekenen. Altijd. Doch ook weer geen meelooper. Man van eigen oordeel, die overtuigd wilde worden indien er soms op afgeleide punten eens meenings- verschil openbaar werd. Geen klein man intusschen, die struikelen zou over een strootje. Bereid om over kleinigheden heen te stappen evenwichtig in alles. Onze partij verliest veel in zulke mannen vooral als ze ook gewestelijk een bijzondere plaats innemen, gelijk met De Veer het ge val was. Zijn plaats is dan ook moeilijk te vervullen en ons verlies groot. De raadsvacature. De heer A. D. Littooy, die als opvolger van wijlen den heer mr. A. A. de Veer, tot lid van den gemeenteraad is benoemd en deze benoe ming aanvankelijk zou aanvaarden, heeft daarvoor toch bedankt. Als opvolger van den heer Littooy zal nu worden benoemd de heer Chr. de Bruin. KOUDEKERKE Een ouderavond. Woensdagavond opende de heer J. Mossel man, hoofd der openbare school, dezen ouderavond en heette de talrijke aanwezi gen wegkom, waaronder vooral de moeders. Spreker zegt, dat men nu eens een avond heeft genomen met de kinderen, waarbij deze de gelegenheid hebben te toonen wat zij hebben geleerd. Het schoolwerk kan nu niet worden getoond, maar bij den overgang zal een openbare les worden gehouden, waar bij de ouders verzocht worden tegenwoordig te zijn om de resultaten te zien. Hierna werden door de kinderen ver schillende liedjes aardig gezongen, onder leiding van mej. Van Kesselen. Ook een voordracht en een tooneelstukje, door leerlingen uitgevoerd, vielen zeer in den smaak. Aan het einde dankte dr. DrJjber namens de ouders den heer en mevrouw Mosselman en mej. Van Kesselen voor het groote genot aan de aanwezigen verschaft en voor de moeite en zorg die zij aan de kinderen heb ben besteed en bood hun namens de ouders ieder een souvenir aan. De heer Mosselman dankte dr. Drijber voor zijn gesproken woorden. Een begin van brand. Hedenmiddag omstreeks half een werden de bewoners van het dorp opgeschrikt door het luiden van de brandklok. Het bleek dat een begin van brand was ontstaan bij den landbouwer J. Moens aan den Middelburg- sche weg. Het stroo van den mangelput die tegen de schuur ligt, had vlam gevat. De spuit, getrokken door een Ford-auto was spoedig ter plaatse, maar behoefde geen dienst te doen. Met emmers water was de brand reeds gebluscht. WEMELDINGE. Afscheid van burgemeester Wabeke. Gisterenmiddag heeft de heer F. Wabeke, die kort geleden onder groote belangstelling zijn zieventigsten jaardag vierde en aan wien op zijn verzoek met ingang van 15 December eervol ontslag was verleend, afscheid geno men als burgemeester van Wemeldinge. Zoo als bekend, is de heer Wabeke, die zich in een bijzondere populariteit mag verheugen, nog een van de weinige burgemeesters die de Zuid-Bevelandsche kleederdracht trouw zijn gebleven. Er was voor zijn afscheid zeer groote be langstelling. De raadszaal te Wemeldinge be vatte een groot aantal personen van binnen en buiten de gemeente, die van dit afscheid getuige wilden zijn. Eerst presideerde de bur gemeester voor de laatste maal de gewone raadsvergadering, waarin nog enkele ge meentezaken werden afgedaan, en daarna had het afscheid plaats. De voorzitter noemde deze dag een der ge wichtigste in zijn leven. Hij gaat de gemeente, die hem zoo lief is, die hij 30 jaar bestuurd heeft, wel niet als burger en ook niet als raadslid, maar wel als burgemeester vaarwel zeggen. Hierna werd de heer Wabeke achtereenvol gens toegesproken door de beide wethouders, een tweetal raadsleden, den gemeente-secre taris, die alle zeer waardeerende en hartelijke woorden richtten tot den scheidenden burge meester, aan wien Wemeldinge zooveel te danken heeft. BESTELT UW BIJ Alle gewenschte kleuren en modellen verkrijgbaar voor H. B. S„ U. L. O. en Lagere School. De burgemeester dankte geroerd voor al die woorden, die hem het scheiden nog moei lijker maken. Nadat de officieele raadsvergadering was afgeloopen, volgde nog een afscheid in meer intiemen kring. Hierbij voerden verschillende sprekers het woord, o.a. de heer L. Dominicus namens de burgerij, de burgemeester van Kruiningen als oud-leerling, de hoofden der openbaar lagere en Christ, scholen, en de ge meentegeneesheer. TERNEUZEN De sluis te Ter Neuzen. Men maakt „het Vad." van zeer geachte zijde er opmerkzaam op, dat de ongelooflijke mededeeling van den Gentschen burgemees ter betreffende de houding der Nederlandsche regeering inzake de nieuwe sluis te Ter Neu zen, misschien wel zijn verklaring vindt in de inderdaad wat ongelukkig gestelde vraag van een onzer Kamerleden. Er werd namelijk gevraagd of het waar is, „dat de regeering aan België een nieuwe groote zeesluis te Ter Neuzen zou hebben toe gezegd, zonder daarbij compensaties in den vorm van gunstige spoorwegtarieven voor Ter Neuzen, een groote sluis bij Klein-La- naye of iets dergelijks ter sprake te hebben gebracht". De ministers van binnenlandsche zaken en van waterstaat hebben daarop o.m. geant woord „Wanneer het tot onderhandelingen over deze materie komt, zal de regeering, te genover inschikkelijkheid van Nederland- schen kant, ongetwijfeld mogen rekenen op evenzeer vanzelfsprekende inschikkelijkheid van vergelijkbare beteekenis aan de zijde van België. Hier vindt men dus, zij het dan ook wel op een zeer toevallige wijze, voor de eerste maal een verband tusschen de sluis te Ter Neuzen en den stop van Klein-Lanaye (of Ternaai- en). Heeft men te Brussel daaruit, met wel zeer veel fantasie, gedistilleerd, dat de re geering in Den Haag inderdaad dien nieuwen eisch gesteld heeft Deze door niets gemoti veerde conclusie zou dan alvast kunnen die nen om de Gentenaars, die meenen, dat zij hun sluis niet krijgen, omdat Brussel te veel eischt, ditmaal flink tegen Nederland op te zetten.» Het is echter een Nederlandsch belang, dat men te Gent geen verkeerde voorstelling heeft van de houding der Nederlandsche re geering. Daarom is het te hopen, dat dit val- sche bericht spoedig op officieele of officieu ze wijze zal worden tegengesproken. OOSTBURG. Gemeenteraad. De gemeenteraad te Oostburg kwam giste ren bijeen onder voorzitterschap van den burgemeester. Afwezig was de heer Brevet. Onder de ingekomen stukken was een cir culaire van den inspecteur voor de werkver schaffing, volgens welke aan de werkloozen enn brandstoffentoeslag kan verleend worden van 1 per week. Burg. en Weth. stelden voor 2 H.L. cokes per week te verstrekken. De heer Van Ginkel vroeg dit punt te be handelen tegelijk met punt 8 der agenda (een verzoek van den Ned. Bond van land arbeiders), hetgeen de voorzitter niet noodig achtte, daar Burg. en Weth. nog verdere voorstellen hadden. Het voorstel van Burg. en Weth. werd met ilgemeene stemmen aangenomen, onder be zwaren van den heer Van Ginkel. Verder stelden Burg. en Weth. voor bij vorst 80 van het loon uit te keeren, wan neer het 3 dagen of meer is indien minder dan wordt door de kassen betaald. De heer Van Ginkel Irong nogmaals aan op het voorlezen van vroeger ingekomen ver zoeken hem waren destijds door belangheb benden afschriften verstrekt. De bedoeling was, dat alle raden deze zouden behandelen,

Vlissingse Courant | 1932 | | pagina 1