1000 500 300 150 100 25 ELH1S SAB1HE EERSTE BLAD No. 294 70e Jaargang- -1932- DINSDAG Uitgave: firma 1. UK Dl VEIDE lr„ Walslraal Si-id. Ilissingig. leltl. II. Poslntmiii 66287 13 DECEMBER Verschijnt dagelijks, uitgezonderd op Zondao en algemeen erkende Christelijke Feestdagen GRATIS STADS- EN PR0V1NC1EN1EUWS mm ROOKT NUum VüSSINGSCHE COURANT ABONNEMENTSPRIJSVoor Vlissingen en de gemeenten op Walcheren /2.20 per 3 maanden. Franco door het geheeie rijk 2.50. Voor België, Duitschland en Frankrijk 3.80. Voor de ove rige landen bij wekelijksche verzending t 3.80, mei Zondagsblad 4.75. Afzonderlijke nrs. 5 ct ADVERTENTIEPRIJS Van 1—5 regels '1.25 iedere regel meer 25 cent tiii abonnement speciale prijzen. Reclames 50 ct p. regel. Kleine adveitenties van 1 5 regels 50 ct Iedere regel meerlOctlmax. lOregels). Bij3-maalplaaMns vanl -öregels fl. alles tegen vooruitbetaling. De abonné's in 't bezit eenei Polis, zijn GRATIS verze kerd tegen ongelukken voor gulden bij levens lange ongeschikt heid tot werken. gulden bij dood door een ongeluk. gulden bij verlies van een hand, voet ot oog. gulden bij verlies van een duim gulden t>u verlies van een wijsvinger gulden dij verlies van eiken anderen vinger AANGESLOTEN BIJ HET BUREAU VOOR PUBLICITEITSWAARDE, INGESTELD DOOR DE VEREENIGING „DE NEDERLANDSCHE DAGBI ADDERS' Dit nummer bestaat uit 2 bladen Tlieuwe Kwartaal-Abonné's ontvangen de in deze maand nog veischijnende nummers Voorstel aan den gemeenteraad. Door Burg. en Weth. is nog het volgende voorstel aan den gemeenteraad gedaan In een overgelegd adres verzoekt de heer L. Back, alhier van de gemeente in koop te mogen ontvangen een perceel grond, gelegen aan de Van Dishoeckstraat (Oostzijde), ter oppervlakte van 400 M2. Van dezen grond bedraagt de prijs 5 per M2. Aangezien tegen de inwilliging van dit ver zoek bij ons college geen bezwaar bestaat, hebben wij de eer U voor te stellen, den ver langden grond in koop af te staan tegen een koopsom van 2000, ten bate van het Grond bedrijf en zulks onder de voorwaarden, welke door de gemeente bij den verkoop van in dustrieterrein worden gesteld. Het nieuws van den dag in beeld. Foto's hi onze Tijdinghal. Van de korte ijspret heeft onze fotograaf reeds eenige mooie opnamen gemaakthet aquarium te Amsterdam bestaat deze maand 50 jaar. Wij geven eenige foto's, waarvan die der visschen en schildpadden in het water zeer uniek zijn. Te Callantsoog werden Za terdag oefeningen gehouden met de redding boot op onze foto ziet men dat deze boot over het duin gesleept wordt. De nieuwe over dekte zweminrichting aan de Vredenoordlaan te Rotterdam is in gebruik genomen. De burgemeester heeft deze inrichting officieel geopend, terwijl Willen den Ouden de eerste zweefduik heeft genomen. Gemeentelijke Arbeidsbeurs. Bij den Gemeentelijken Dienst der Arbeids bemiddeling alhier staan als werkzoekenden ingeschreven1 drukker, 1 behanger, 1 uit voerder, 1 betonwerker, 1 mastieker, 34 grondwerkers, 3 loodgieters, 2 mandenmakers, 22 metselaars, 21 opperlieden, 41 schilders, 8 stucadoors, 2 tegelvormers, 49 timmerlieden, 8 ververs, 1 vlechter, 1 voeger, 1 wagenma ker, 3 waterbouwk. opz., 1 teekenaar bekend met werktuigk. en bouwkunde, 4 meubelma kers, 4 politoerders, 3 stoffeerders, 1 mach. houtbewerkers, 5 kleermakers, 1 wasscher, 4 schoenmakers, 1 bierbottelaar, 8 brood/ban ketbakkers, 3 koks, 2 aides, 664 metaalbe werkers (w.o. 277 tijd. werkloos), 3 slagers, 1 tuinman, 10 magazijnbedienden, 1 slooper, 1 winkelbediende, 1 besteller, 8 chauffeurs, 8 kellners, 8 loopjongens, 6 sleepers, 29 transportarbeiders, 35 kantoorbedienden (w.o. 5 vrouwel.), 1 winkeljuffrouw, 5 teekenaars, 1 werktuigkundige, 1 musicus, 1 huishoudster, 2 werkster, 1 dienstbode, 12 portiers, loopers, enz., 44 varensgezellen (w.o. stuurlui, machi nisten, stokers, matrozen enz.) en 104 losse arbeiders. Totaal 1185 ingeschrevenen, w.o. 107 in de werkverschaffing. Vorige week 1128 personen. Alzoo een vermeerdering van 57 werkzoekenden. Een auto-show. In de garage „de Baljuw" In de Coosje Buskenstraat wordt morgen een show ge houden van Citroën-auto's. De nieuwste mo dellen zullen ter bezichtiging worden gesteld. De garage zal bij deze gelegenheid in een eenigszinS feestelijk gewaad worden gesto ken. Men zie verder achterstaande advertentie. Een Cabaret-avond. In „de Oude Vriendschap" zal Zaterdag a.s., des avonds 8 uur, optreden de bekende caba ret-zanger Henry Marchand. Hy heeft op zijn repertoire verschillende levensliederen, die er over het algemeen bij het publiek goed ingaan. Voor dezen cabaret-avond is een populaire prijs van 50 cent. met inbegrip van alle rech - ten, vastgesteld. MIDDELBURG Mr. A. A. de Veer t Gisterenavond werd te Middelburg met ontzetting de droeve tijding vernomen dat, na een korte ongesteldheid, plotseling is over leden de heer nir. A. A. de Veer, de nieuw benoemde burgemeester dier gemeente en lid van de Eerste Kamer. Dit tragisch overlijden heeft algemeen een diepen indruk gemaakt. De heer De Veer was gisterenmorgen licht ongesteld. Gisterenavond is de toestand plotseling ernstiger geworden en, is de heer De Veer korten tijd daarna overleden. De gemeente Middelburg lijdt door het overlijden van den heer De Veer een zeer gevoelig verlies. Hij heeft tal van jaren zijn beste krach ten aan de gemeente gegeven en als burge- n eester zou de heer De Veer zeker nog veel in het belang der gemeente hebben kunnen doen. De heer De Veer werd 12 October 1871 te Hagestein geboren en bereikte dus den leef tijd van 61 jaar. Hij kwam op zeer jeugdigen leeftijd op Walcheren, waar zijn vader eerst predikant was bij de Ned. Herv. gemeente te St. Lau rens en later te Middelburg. Na het gymnasium te Middelburg te heb ben doorloopen en zijn academische studiën te hebben voltooid, vestigde hij zich in 1898 als advocaat te Middelburg. In ons nummer van Donderdag 1 Decem ber hebben wij, bij de benoeming van den heer De Veer tot burgemeester, zijn levens loop reeds vermeld. Wij brengen nog in herinnering dat de heer De Veer als lid van de Prov. Staten, lid van den gemeenteraad, wethouder, lid van de Eerste Kamer enz. op verschillend terrein zeer nuttig werkzaam is geweest. De heer De Veer was ridder in de Orde van den Ned. Leeuw en officier in de Orde van Oranje-Nassau. De begrafenis van het stoffelijk overschot van wijlen mr. De Veer zal plaats hebben op Vrijdagmiddag op de algemeene begraaf plaats te Middelburg. Het vertrek van het sterfhuis is bepaald op half twee. Aan het graf zal niet worden gesproken, terwijl verzocht wordt geen bloemen te zen den. Op het stadhuis zijn de gordijnen, voor zoover aanwezig, neergelaten, terwijl de am bachtsschool, waarvan de overledene voor zitter was, heden gesloten is. Van deze school wappert de vlag halfstok. Bedreiging. Gisterenavond werd de hulp der politie in geroepen in een volkslogement te Middelburg, waar de inwonende L. de logementshoudster naar de keel had gegrepen, terwijl hij haar zoon, die te hulp wilde komen, met een mes bedreigde. Een logeergast kwam tusschen beide en wist erger te voorkomen tot agenten verschenen, die L. onder verzet naar het bu reau overbrachten en hem daar in arrest stelde. L. maakte zich ook nog aan beleedi- ging der agenten schuldig. OOST- EN WEST-SOUBURG Gevonden voorwerpen. Kinderhandschoentje en gouden boorden- speldje bij K. Stuut, Buteuxstraat B 200 bontvel bij Janse, Buteuxstraat B 196. KOUDEKERKE Gemeenteraad. Gisterenmiddag hield de gemeenteraad een vergadering, onder voorzitterschap van den hen burgemeester, den heer A. Bakker. Van den minister van binnenlandsche za ken was bericht ingekomen van schorsing van het besluit van den raad van 11 Octo ber 1932 tot Mei 1933, waarbij aan J. W. Christiaanse ontheffing werd verleend van art. 7 f eerste lid. Vastgesteld werden de voorschotten voor do bijzondere lagere scholenvoor de Herv. Christ, school, dorp ƒ708, idem op 't Zand 577, bijzonder lager onderwijs op Geref. grondslag, dorp 1325 en idem op 't Zand 400. Tot lid van het Burgelijk Armbestuur werd herbenoemd de heer A. Tange. Overgegaan werd tot instelling van een contact-commissie voor de werkloozenzorg. Van den Middelburgschen Bestuurders- bond werden voorgesteld j. Schuitema en S M. Thomassen en door den Christ. Be sturenbond te VlissingenD. Kasse en J. van der Velde. Burg. en Weth. stellen voor de commissi' te doen bestaan uit drie man, met van het oieenlebestuur wethouder Stoppels, Doos 30-60,Tube 80ct Bij Apoth.en Drogisten Op voorstel van enkele leden worden nog 2 werkgevers aan de commissie toegevoegd, welke nu zal bestaan uit wethouder J. Stop pels, J. de Kroo en J. Jasperse, raadsleden en J. Schuitema en D. Kasse. Tot lid van de commissie voor schooltoe zicht werd herbenoemd de heer J. C. Rui tenbeek. De heer De Rijke merkt op, dat deze com missie het laatst vergaderd heeft in 1927. Besloten wordt dat nu een uitbreidings plan voor de bebouwing in de duinen in voorbereiding is, er niet gebouwd mag wor den voor het plan definitief is vastgesteld. Besloten wordt een nieuwe oproeping te plaatsen voor agent der arbeidsbemiddeling op een salaris van 75. In de avondvergadering werd behandeld de gemeente-begrooting voor 1933 Op de publieke tribune was groote be langstelling. De voorzitter zegt dat om de begrooting sluitend te maken, de opcenten op de per- soneele belasting met 20 zijn verhoogd en gebracht van 80 op 100 en de 10 opcenten voor ongebouwd zijn geschrapt. Er zijn pos ten geraamd, maar niemand kan zeggen ol Zv. mee of tegen zullen vallen. De uitgaven voor de werkloozenzorg drukken zwaar op de begrooting. Voor werkloozenzorg is uitge trokken 8000 en als subsidie hiervoor zal 3000 worden ontvangen. De gemeente boert achteruit. De heeren De Rijke en Sanderse houden algemeene beschouwingen. De heer De Rijke zet het anti-rev. stand punt uiteen. 'De partij is niet tevreden met de regeling der loonen van de werkloozen ingrijpende maatregelen zullen moeten wor den genomen. De toelichting op de begroo ting is onvoldoende. Spreker vindt de ver- hooging met 20 opcenten nog niet noodig. De heer Sanderse verdedigt zich tegen den aanval van den heer De Rijke op de socia listen en wijst dan op de anti-rev. in Vlis singen, waar een lid zijn mandaat moest ter beschikking stellen. Hij wees op het heerschen van vertwijfeling, op de steeds toenemende werkloosheid en de zorg om rond te komen. Spreker hoopt dat de post voor werkloozenzorg sterk mag verminderen in 1934 of geheel zal verdwijnen. Spreker wees op den weinigen steun van het dagelijksch bestuur om Koudekerke vooruit te brengen. Burg. en Weth. zeggen dat er voor de werkloozen gedaan is wat kon. Dat blijkt anders uit een brief, die echter niet ter inzage is gelegd. Tegen de verhooging met 20 op de personeele be lasting zal hij opkomen. De voorzitter zegt, het korter te zullen maken met de beantwoording dan de spre kers zelf. Niemand zal van mij vergen, dat ik in deze vergadering zal antwoorden over tekort komingen. Ik gevoel evenals de heer San derse, dat de gemeente moet opleven en hoop dat wij in 1933 gemeenschappelijk nuttig werk mogen doen voor de gemeente. Ik ben dankbaar voor de woorden van waardeering. Ik wil over de loonen der werkloozen dit zeggen, dat ik reeds in Augustus een onder houd gevraagd heb aan den heer De Vries, die mij niet kon ontvangen. Ik heb audiën tie gevraagd bij den minister. Op 7 Septem ber is geschreven, waarop afwijzend is be schikt. Alleen is toen l meer huurtoeslag gegeven. Er is later gebleken dat tweeërlei loon niet kon bij de inspecteurs, totdat op grooten aandrang in een vergadering met deze heeren, een verzoek naar het departe ment is gegaan, met gunstig gevolg. De heeren De Rijke en Sanderse replicee- ren. De heer De Rijke merkt op dat ieder een begrooting heeft gekregen en één exem plaar per fractie voldoende is. De heer Sanderse verdedigt nader zijn voorstel van 75 salaris voor den nieuwen ambtenaar. De heer Lorier wenscht de salarissen, zoo als die op de begrooting voorkomen, te schrappen en te vervangen door de salaris sen, die voorgesteld zijn door Ged. Staten. De voorzitter ontraadt dit ten sterkste, omdat dit moeite tevergeefs is. De raad be sluit deze posten onveranderd te handhaven. Bezuinigd wordt op de bestrating 500. op de presentiegelden 40, op de stembureaux 30 en de telefoon 50. In het geheel be- f aagt de bezuiniging met aftrek van pos ten, die nog niet waren gevraagd, 480. De voorzitter zegt, dit is goed voor den post onvoorzien, die slechts 6000 bedraagt, en toont aan dat hoe ongaarne ook, de 20 verhooging niet kan worden gemist. De begrooting wordt vastgesteld op een bedrag van 204.926.59. Bij de rondvraag bespreekt de heer De Rijke het uitbreidingsplan in de duinen. Hiervoor vraagt hij een commissie van 2 raadsleden er bij. De heer I orier vraagt verbetering van het pad Zwanenburg. De heer Contant wijst op het weinige dat de bewoners daar toonen voor verbetering en zegt, juist de verbetering te hebben aan gebracht. De heer Sanderse steunt het voorstelDe Rijke, doch vraagt 3 personen. Ook wenscht hij intrekking van het besluit der onbe woonbaarverklaring. Ook de heer De Kroo wenscht op deze on bewoonbaarverklaring terug te komen. Besloten wordt een commissie uit den raad te benoemen. Benoemd worden de heeren De Kroo, Sanderse en Jasperse, die deze be noeming aannemen. Hierna wordt de vergadering gesloten. DOMBURG. N.V. Bad- en Strandhotel Domburg. In de gisteren gehouden algemeene ver gadering van aandeelhouders van de N.V Bad- en Strandhotel Domburg bleek, dat na alschrijving van 4552.69 op gebouwen enz. de verlies- en winstrekening sloot met een tiadeelig saldo van 3572, hetwelk op nieu we rekening zal worden overgebracht. GOES Gemeenteraad. De Gasthuistekorten. Gisterenmiddag hield de gemeenteraad van Goes een vergadering, die in hoofdzaak was gewijd aan de bespreking der Gasthuis tekorten, die zooals tijdens de vergadering werd medegedeeld over 1930 hebben bedragen 24.763, over 1931 20.270, over 1932 (ver moedelijk) 20.000 en over 1932 naar raming zullen bedragen 21.000. Burg. en Weth. hadden zich blijkens hun uitvoerig prae-advies op het standpunt ge steld, dat de -^meente juridisch niet ver plicht is die tekorten bij te passen. Wel stel den zij voor, waar de gemeente zich wellicht uit een oogpunt van beleid niet geheel afzij dig zal kunnen houden, rapport van een des kundige, nl. den heer Könings, administra teur der gemeente-ziekenhuizen te 's-Gra- venhage in te winnen. Ook stelden zij voor met ingang van 1 Januari a.s. de korting op c'e tarieven voor de instellingen van buiten de stad in te trekken. Door de soc.-dem. fractie werd voorge steld een commissie uit den raad te benoe men, die dan met den deskundige zou kun nen samenwerken. Dat zal straks de debat ten in den iad kunnen bekorten. De heer Van der Wart (tevens lid van het Gasthuisbestuur) merkte op dat dit bestuur door het rapport van de Vereen, van Ned. gemeenten in staat van beschuldiging is ge steld. Spreker wil een categorisch antwoord van Burg. en Weth. of het bestuur naar hun meening grove nalatigheid heeft gepleegd en dus de tekorten moet dragen. De voorzitter wilde daarop in dit stadium der besprekingen niet antwoorden. De heer Van der Wart merkte nog op, dat naar zijn meening Ged. Staten niet zullen goedkeuren, dat de stichting van een deel van haar bezittingen te gelde zou maken om daaruit de tekorten te betalen. Spreker betoogde verder, dat een principieele uit spraak van den raad gewenscht is, of de gemeente juridisch verplicht is de tekorten te betalen. Hoe die beslissing ook uitvalt, dan kan in elk geval de minderheid in be roep gaan en wordt deze zaak eens tot in hoogste instantie uitgemaakt. Spreker meent te weten, dat de juridische leden van Ged. Staten aan de zijde van het Gasthuisbestuur staan. De heer Crucq merkte op, dat de heer Van der Wart meer als Gasthuisbestuurder dan als raadslid had gesproken. De heer Van Poelgeest wist mee te deelen, dat het Burgerlijk Armbestuur destijds van Ged. Staten toestemming had gekregen om overschotten uit bepaalde jaren later te be stemmen voor dekking van tekorten. Wethouder Goedbloed zette uiteen dat Burg. en Weth. staan op het standpunt dat de gemeente juridisch niet verplicht is de tekorten te dekken. Nóch Ged. Staten, nóch de Kroon kan dwingen het Gasthuistekort op de begrooting te plaatsen. Dat kan alleen de rechter, maar dan moet het Gasthuisbe stuur een civiele procedure beginnen. De heer Van der Wart meende te weten II CENT PER 20 STUKS. dat Ged. Staten een andere meening zyn toegedaan. Verschillende leden wilden een principi eele uitspraak. Hierop werd met 7 tegen 4 stemmen uitgesproken, dat de gemeente niet verplicht is de tekorten van het Gasthuis te dekken. Wethouder Goedbloed merkte op, dat de minderheid zich nu tot Ged. Staten kan wenden. Ook kan het Gasthuisbestuur een piocedure beginnen. De beide wethouders beantwoordden nu de vragen van den heer Van der Wart. Zij ver klaarden dat naar hun meening het Gast huisbestuur zich niet had schuldig gemaakt ean misleiding of aan opzettelijke pleging van grove nalatigheid. Het heeft naar beste weten getracht het Gasthuis tot bloei te brengen. Wel was er in de administratie een achterstand, die alleen met nalatigheid is te betitelen. Voor een persoonlijke aansprake lijkheid van regenten voor de tekorten is er dan ook volgens Burg. en Weth. geen reden. De stichting zelf zal die moeten dekken. De heer Van Poelgeest berekende dat er van het tekort van 20.000 per jaar per saldo maar 5000 overschiet, waar wellicht door vermeerdering van inkomsten of ver mindering van uitgaven iets op te vinden zou zijn. De andere posten gaan buiten de schuld of de competentie van 't bestuur om. Verschillende leden wilden geen advies over de vraag of het Gasthuis zou kunnen blijven voortbestaan. Andere wel. Door Burg. en Weth. werd opgemerkt dat de raad. straks'zal moetc-i uitmaken wat hij met de deskundige adviezen zal doen. Op voorstel van den heer De Roo werd de opdracht aan den deskundige aldus gewij zigd, dat hij zal hebben na te gaan welke eischen een verdere exploitatie van het Gasthuis aan de gemeentekas zal stellen. Het voorstel tot de benoeming van een deskundige werd daarop aangenomen met algemeene stemmen. Aangehouden werd het voorstel tot eenige wijziging in de tarieven. Het Gasthuisbe stuur zal hierover eerst hebben te advisee- ren. In stemming kwam nu nog het in de vo rige vergadering aangehouden voorstel om garant te zijn voor een kasgeldleening ad 15.000. Enkele leden merkten nu op, dat na de gevallen principieele uitspraak dit voorstel \-an karakter is veranderd en een welwil lendheid, een cadeau is geworden. Dit voorstel werd aangenomen met 8 te gen 4 stemmen. (De heer Van der Wart bleef buiten stemming, wat de sociaal-demo craten hadden gedaan bij de stemming over de principieele uitspraak). Het voorstel der S.D.A.P. tot instelling van een commissie werd verworpen met 7 tegen 6 stemmen. Van de overige punten der agenda ver melden wij nog, dat besloten is tot het geven van een Kerstgave aan de werkloozen op de basis aangegeven door den minister. ZIERIKZEE. De R.T.M. op Schouwen Duïveland. Aan de leden der Tweede Kamer is. een af schrift aangeboden van een door het comité van actie tot behoud van de R.T.M., gevestigd te Zierikzee, aan den minister van waterstaat gericht adres, waarbij verzocht wordt hes voortbestaan van de R.T.M. mogelijk te ma ken door haar op den ouden voet, dus ten voile, rijkssubsidie toe te kennen. Bij de besprekingen, welke drie leden van bovengenoemd comité met den minister hebben gevoerd, gaf deze den wensch te ken nen omtrent eep en ander schriftelijk te worden ingelicht. Een adres is daarop inge diend, waarin o.m. met nadruk gewezen wordt op het feit, dat de tram, naast haar bestem ming als vervoermiddel van land- en tuin bouwproducten, vee enz. enz, van groote oe- teekenis is voor de bevolking dezer streek in het algemeen, daar zij het goedkoopste en meest gebruikte vervoermiddel is voor de reis naar Rotterdam OOSTBURG. De School met den Bijbel krijgt geen vierde lokaal. De vorige week is medegedeeld, dat bij Kon. besluit van 16 November 1932 zijn vernietigd hef besluit van den raad van Oostburg en

Vlissingse Courant | 1932 | | pagina 1