500 300 25 BLONDE VENUS MAANDAG 12 DECEiVIBER EERSTE BLAD No.293: 70eJaargang; 1932; r Uitgavefirma F. VAN OE VELDE Ir., Walstraat 58-60, Vlissingen. Telei. 10. Postrekening 66287 Verschijnt dagelijks, uitgezonderd op londap en algemeen erkende Christelijke feestdagen GRATIS STADS- EN PRQVINGENIEUWS ALH A M BR A"- THE A TER H.K. H. Prinses JULIANA Bespreekt tijdig Uwe plaatsen IHMlil'B VLISSINGSCHE COURANT ABONNEMENTSPRIJS Voor Vlissingen en de gemeenten op Walcheren /2.20 per 3 maanden. Franco door het geheele rijk 1 2.50. Voor België, Duitschland en Frankrijk 3.80. Voor de ove rige landen bij wekelijksche verzending 3.80, met Zondagsblad 4.75. Afzonderlijke nrs. 5 et ADVERTENTIEPRIJS Van 1 -5 regels 1.25 iedere regei meer 2b cent Bij abonnement speciale prijzen. Reclames 50 ct p. regel. Kleineadveitentiesvan 1 5 regels 50 ct ledereregel meer 10 ct (max. 10 regels). Bii3-maalpiaat-ina vanl - 5r egels ïl. alles tegen vooruitbetaling. De abonné's in 't bezit eener Polis, zijn GRATIS verze kerd tegen ongelukken voor gulden bij levens lange ongeschikt heid tot werken gulden bij dood door een ongeluk. gulèen bij verlies van een hand, voet ot oog. gulden bij verlies van een duim gulden bu verlies van een wijsvinger gulden bij verlies van eiken anderen vinger AANGESLOTEN BIJ HET BUREAU VOOR PUBLICITEITSWAARDE, INGESTELD DOOR DE VEREENIGING „DE NEDERI ANDS( HF DAGBt ADEERS' Dit nummer bestaat uit 2 bladen 7l;euu>e Kwartaal - flfeonné's ontvangen de in deze maand nog veischijnende nummers De haven van Vlissingen. Aan het voorloopig verslag van de com missie van rapporteurs der perste Kamer over het ontwerp van wet tot machtiging van de ministers van waterstaat en van financiën tot oprichting van de N.V. „Haven van Vlis singen" en tot het sluiten van een overeen komst met die vennootschap betreffende de exploitatie, de erfpacht en het gebruik van havens en haventerreinen, ontleenen wij het volgende Enkele leden waren van oordeel, dat thans is gebleken, dat het geldverspilling is geweest zoo groote sommen te besteden aan de ver betering van de haven van Vlissingen. Zij hadden te dezen opzichte ook niet veel ver trouwen in de toekomst. f- Andere leden Waren evenmin ingenomen met de resultaten. Zü uitten voorts den wensch, dat de regeering op den hier inge slagen weg niet verder zou voortgaan en geen voorstellen zou indienen van gelijke strekking. Immers zij vreesden het ergste van deze wijze van deelneming in ondernemingen, welke naar redelijkerwijze is te verwachten, niet zullen rendeeren. Het trok de aandacht van eenige leden, dat de gemeente Vlissingen tot dusver als canon voor het erfpachtsrecht ƒ2850 heeft betaald, terwijl haar thans bij inbreng van dat erfpachtsrecht een som van 2i/2 ton zal worden toegerekend. Zij vonden hierin aan leiding te spreken van een „goodwill". Ook wezen zij er op, dat de vennootschap bij betaling van een canon van ƒ3000, dus een bedrag van slechts 150 meer, het ge bruik van de gansche, door het rijk geheel gereed gemaakte buitenhaven er bij te exploi- teeren krijgt, waarbij alle daaruit voortko mende baten haar zullen toevloeien. Dezelfde leden brachten voorts in herinne ring, dat in de memorie van toelichting wordt medegedeeld, dat dé exploitatie van de bin nenhaven aan de gemeente een bedrag van ƒ12.000 ƒ13.000 'sjaars opbrengt, terwijl in een door den burgemeester van Vlissin gen, als waarnemend havendirecteur, uitge bracht verslag over de exploitatie van de binnenhaven over het jaar 1931 een winst cijfer wordt genoemd van ƒ6688.24. Uit een en ander moet worden opgemaakt, dat bij overdracht van de exploitatie aan het in het leven te roepen semi-overheidsbedrijf door de gemeente Vlissingen te weinig zal worden bij gedragen. Zij zal op deze wijze een verkapt subsidie ontvangen, hetgeen deze leden min der juist achtten. Schutten door de sluizen te Vlissingen. Het is den minister niet gebleken, dat het oponthoud, hetwelk het schutten door de sluizen te Vlissingen met zich brengt, grooter zoude zijn dan in verband met den aard en de Inrichting van de sluizen onvermijdelijk is te achten. De sterkte van het personeel is niet verminderdwel is een nieuwe dienstrooster ingevoerd, doch dit kan in het algemeen geen langer wachten voor de schippers tot gevolg hebben en behoeft bij een goede arbeidsver- deeling niet tot onnoodig zware dienstverrich tingen van het personeel te leiden. Tabaksbelasting. De ontvanger van den tabaksaccijns, kan toor Prins Hendrikweg 12, alhier, deelt mede le. dat bij staking van het bedrijf schrif telijk een verzoek om intrekking der bedrijfs- vergunning moet ingediend worden aan hem, ontvanger, vóór einde December -1932 2e. dat het vergunningsrecht voor 1933 ad 5 moet betaald worden voor 20 Januari 1933 onder vertoon van de bruingele kaart der be- di'ijfs ver gunning en 3e. dat bij niet betaling van genoemd ver gunningsrecht tot vervolging, medebrengen de hooge onkosten, zal worden overgegaan. Plaatselijk Crisis-Comité. Door den penningmeester van het Plaatse lijk Crisis-comité werd ontvangen van W. H. te Vlissingen ƒ10. Ijsvermaak. Wij hebben de laatste jaren maar weinig kunnen genieten van de ijssport. Den stren gen winter van Februari 1929 uitgezonderd, was het toen 12 jaren Februari 1917 ge leden, dat er behoorlijk kon worden schaat sen gereden. Een enkele maal was er wel eens ijs, maar de pret was dan slechts van korten duur. Het spreekt vanzelf, dat van iedere gelegen heid die zich voordoet om de schaatsen on der te binden een dankbaar gebruik wordt gemaakt. In de eerste helft van December komt ijs maar zelden voor. Gisteren was er bij Zwa nenburg gelegenheid om te „scheuvelen" en hoewel het i natuurlijk niet bijzonder stern was, hebben toch nog een betrekkelijk groot aantal personen een baantje gereden. Op den Spuibcezem vertoonden zich van middag reeds de eerste hartstochtelijke rij ders. Het ijs is er evenwel onbetrouwbaar. Ook de ijsbaan van de „Vlissingsche IJs club", ligt mooi dicht. Hoewel het bestuur nog niet heeft kunnen besluiten de banen in gebruik te nemen, openen zich daar schoone vooruitzichten. Jac. van Elsacker. Het bestuur van het departement Vlissin gen van de Maatschappij Tot Nut van t Algemeen verzoekt ons opname van net volgende Hoewel het eigenlijk voor den persoon van Jac. van Elsacker, die hier ter stede her haalde malen voor verschillende vereenigin- gen is opgetreden, niet noodig is een aanbe veling te geven, kunnen we niet nalaten eenige persuittreksels te plaatsen. De „N.R.Ct." schrijftVoor een zeer aan dachtig publiek heeft Jac. van Elsacker een voordrachtavond gegeven, die de twee zoo uiteenloopende kanten van zijn kunst voor treffelijk heeft geopenbaard zijn volle over gave, om, zuiver instrument ter vertolking, de waarde van diep-ernstigen tekst op de toehoorders te dragen, en als tegenstelling, zijn komische kracht. Over het fragment „De stille Plantage" van Helman, dat de declamator ook hier zal coen hooren, lezen we in het „Dagblad van Rotterdam" Sterk bracht de kunste naar de verschrikking, die het fragment utt ,.De stille Plantage" van Helman bevat op de zaal over, die ternauwernood de wreed heid hierin geschilderd en welke, niet het minst door de voordracht, als een obcessie werkte, vermocht te dragen. De „Prov. Geldersche en Nijmeegsche Ct." schrijft over zijn optreden Het hoogtepunt van dezen welgeslaagden avond was de me dewerking van den bekenden declamator Jac. van Elsacker, die met zijn prachtig ge luid, zijn doorwerkte en doorleefde voor dracht een ademloos gehoor prachtige oogenblikken schonk. Moge men spoedig het initiatief nemen tot een openbaren „El- sacker-avond", zoodat een ieder hier de ge legenheid krygfc, te genieten van de kunst van een der allerbeste en veelzijdigste decla mators van ons land. Prachtig sluit zich daarbij aan de aanhef eener recensie in het „Leidsch Dagblad" waar het luidtGelukkig Ook onze stad- genooten worden zich bewust van het groote talent van Elsacker, die in ons gansche land reeds groote bekendheid bezitHet ge beurt zoo uiterst zelden, dat een waarlijk begenadigd kunstenaar te beluisteren valt... Na deze bloemlezing behoeven we zeker niet op te wekken tot een gang naar „de Oude Vriendschap" op 14 December. Examens. Voor het examen als machinist diploma (theoretisch gedeelte) is geslaagd de heer F. N. A. Korff, leerling van de De Ruyter- sc^ool. MIDDELBURG Werkloozen. Het aantal werkloozen te Middelburg is tot over de 900 gestegen. Sedert de vorige week is hun aantal met 42 vermeerderd en be draagt thans 906. Bij de door het rijk ge subsidieerde werkverschaffing zijn 56 arbei ders werkzaa-.i. Zeeuwsch Genootschap der Wetenschappen. Het Zeeuwsch Genootschap dei Weten schappen te Middelburg heeft voor zijn ver zameling o.m. de volgende voorwerpen ten geschenke ontvangenEen Romeinsch lampje en metalen vaasje, gevonden in Zee land een koperen kraan met Gotisch cijfer III, gevonden te Dcmburg een beitelvormige steen, gc-vonden te Middelburg; bijl, aarde werk en beenderen, gevonden iy2 M. diep te Hoedekenskerke ooren en randen van mid- deleeuwsch aardewerk, gevonden te Gapinge. Bovendien zijn aangekocht, Caranx vulgaris (Marsbanker) en Salmo salar (zalm), ge- vischt met sleepnet te Domburg. OOSTKAPELLE. Landbouwschuur afgebrand. In den nacht van Zaterdag op Zondag te ongeveer half vier werden de landbouwer J. Poppe, wethouder der gemeente Oostkapelle. en zijn huisgenooten wakker door hevig ge kletter. Het bleek, dat de op een 20-tal meters van de woning staande groote landbouw- schuur in lichter laaie stond en de zich daar in bevindende 9 koeien en paarden den dood in de vlammen nadden gevonden. Alleen een paar varkens, die in een hok naast de schuur vertoefden, konden nog worden gered. Het vuur bleef tot de schuur beperkt. De oorzaak is onbekend en het verbrande was verzekerd GOES Afscheid van den heer J. A. Abeleven als inspecteur L. O. Zaterdagmiddag hebben de onderwijzers en onderwijzeressen, verbonden aan de open bare en bijzondere scholen op Zuid- en Noord-Beveland en Tholen. in een druk be zochte, te Goes gehouden vergadering op deze grootsche huldiging in tegenwoordigheid van zoovelen. Met weemoed legt spr. zijn ar beid neer, waarop hij overigens met groote dankbaarheid mag neerzien Nooit heeft spr. in de eerste plaats gelet op de fouten en te korten, wel heeft hij altijd getracht boven al les te waardeeren Steeds was spr. vol lof over den djver en de plichtsbetrachting van het onderwijzend personeel. Er is ongemerkt een band van kameraadschap gegroeid. Nooit heeft spr. de begrippen mensch en ambte naar gescheiden. Spr. zal dit afscheid nooit vergeten en verklaart verlegen te zijn met het mooie ge schenk, hem aangeboden. Met de beste wenschen voor het onderwijs en voor hen, die daarbij werkzaam zijn ein digde spr. zijn hartelijk woord, waarop de vergadering met een langdurig applaus in- setmde. Het kanaal door Zuid-Beveland. De minister van waterstaat sluit zich ge heel aan bij de leden, die van oordeel waren dat de verbetering van het kanaal door Zuid Beveland moet worden beschouwd onafhan kelijk van de vraag, wat er van een nieuwe scheepvaartverbinding naar België mocht komen en dus ook los van onderhandelingen over herziening de: tractaten van 1839. Deze verbetering is noodig met het oog op den omvang van '.et scheepvaartverkeer dat zelfs als er een andere scheepvaartweg naast mocht worden gesteld, nog zoo belangrijk zou blijven, dat de verbetering alleszUr gemoti veerd zou moeten worden geacht. De bouw 99 De oroote film van de b kende film-actrice MARLENE DIETRICH, getiteld: Re ie JOSEPH VON STERNBERG, werd in Den Haag l.l. Vrijdag voor oe 3de week geprolon geerd lederen avond is he' nog besproken uitverkocht. Dit was dan ook een reden voor om een bezoek aan deze film e brengen, hetwelk I I. Vrijdagavond piaais vond VAN ZULKE BELANGRIJKE FiLIWIS brengt „ALHAMBRA" VLISSINGEN U STEEDS de Premières voor Zeeland want ook GISTERENAVOND was hei reeds om 7 30 uur n.m. UITVERKOCHT! BOVEN 18 JAAR. hartelijke wijze afscheid genomen van den heer J. A. H. Abeleven, wien met ingang van 1 Januari a.s. op zijn verzoek eervol ontslag is verleend als inspecteur van het lager on derwijs. De voorzitter van het comité, dat rich voor dat doel had gevormd, de heer C. Klooster man, hoofd van een Ulo-school te Goes, ver welkomde den heer Abeleven en familie en den heer Rienks, hoofdinspecteur van het lager onderwijs. Daarna richtte spr. namens het onderwijzend personeel der scholen har telijke afscheidswoorden tot den heer Abe leven, die zijn taak als inspecteur had ver richt op een wijze waardoor hij de achting en warme vriendschap van de onderwij zersfessen) had verworven. Hij was niet al leen ambtenaar, hü was bovenal de harte lijke mensch, de trouwe vriend. Spr. wensch- te hem nog vele jaren van werkzame rust toe en bood den heer Abeleven een radio toestel en mevr. Abeleven een bloemstuk aan. De heer Rienks, hoofdinspecteur L.O., die naar hij meedeelde eveneens met 1 Januari zijn betrekking zal beëindigen, sprak een hartelijk persoonlijk woord tot den heer Abe leven, met wien hij 12 jaar heeft samenge werkt. In 1921 heeft de heer Abeleven het zwaard met de pen verwisseld, maar direct heeft hij rich in zijn nieuwen werkkring ingewerkt en dien op zeer lofwaardige wijze vervuld. Hierna spraken nog de heeren W. A. van Wijk te Wolfaartsdijk namens de bijzondere scholen, W. t Hooft, hoofd eener Christ, school te Goes, Baurdoux te Tholen en Fluijt te Oud-Vosmeer. Allen spraken hun groote waardeering uit voor het werk en den per soon van den scheidenden inspecteur. De heer Abeleven, hierna het woord ver krijgend, verklaarde overweldigd te zijn door van de derde sluizen was daartoe de eerste stap, de verbetering der bruggen zal een vol gende zijn, waarbij aansluit de verbreeding van het kanaal. Deze vaarweg zal dan ten volle aan de te stellen eischen voldoen. Ont eigeningsstukken voor brugbouw en kanaal verbreeding hebben bereids ter visie gelegeu De ingekomen bezwaarschriften rijn nog m onderzoek. OOSTBURG. Het kantongerecht te Oostburg behouden. Dat minister Donner zijn voorstel tot op heffing van het kantongerecht te Oostburg teruggenomen heeft, zal in Westelijk Zeeuwsch-Vlaanderen groote voldoening wek ken. Wie de reisgelegenheden in onze water provincie kent, weet, wat eenbezoek aan Mid delburg en bij dat kantongerecht zou Weste lijk Zeeuwsch-Vlaanderen gevoegd zijn, kosi aan tijd en geld, als is het dan niet meer, zooals een eeuw geleden, toen men afscheid ging nemen van zijn geheele Xamilu., als men naar de hoofdstad van het gewest moest. Mei het oog daarop zou de eventueele opheffing een problematiek voordeel geweest zijn, vooi de bewoners van „'t Land van Cadzand", een onberekenbaa. nadeel. Voeg daarbij nog, dal bij mist de veerbooten den overtocht niet wa gen en de kantonrechter bij spoedzaken, als verzegelingen etc., zijn reis over Roosendaal— Antwerpen zou moeten nemen, dan blijkt wei duidelijk, welke bezwaren het verdwijnen van genoemd kantongerecht zou medegebracht hebben. Maar bij opheffing zou nog grooter verlies te boeken zijn geweest. Als cr één gebied is in ons land, waarvan de ligging een ongun stige factor is voor de handhaving en door rlringing der Noord Nederlandsche cultuur dan is het wol het Oveischeldsche Nederland. Open naar België en door den breeden Schel- demond gescheiden van het overige Zeeland, betrekkelijk dun bevolkt naast het dichte Vlaanderen moeten daar wel uit een staats belang de cultuurcentra gehandhaafd blijven en verstevigd. Daarom heeft ook de groep Nederland van het Algemeen Nederlandsen Verbond, zich houdende buiten alle politiek en godsdienst en dus ook zich ook niet men gende in de bezuinigingsmaatregelen dezer regeering, uit een zuiver cultureel beginsel, eon goed woord gedaan voor het behoud van het voornoemde kantongerecht. West-Zeeuwsch-Vlaanderen zal minister Donner dankbaar zijn voor het behoud van zijn „vrederechter" en het vaderlandsch voe- ond overig Nederland ook. TERNEUZEN Kamer van Koophandel en Fabrieken voor Zeeuwsch - Vlaanderen. In de Zaterdagmiddag gehouden vergade ring werd als lid der afdeeling grootbedrijf geïnstalleerd de heer W. de Cmidt, te Bres- kens, die door den voorzitter, den heer J. A. van Rompu werd welkom geheeten, waaraan, deze toevoegde een woord van aulde aan zijn voorganger, den heer I. A. Risseeuw, voor hetgeen deze tijdens zijn lidmaatschap der Kamer voor de belangen van dit gewest heeft gepresteerd, terwijl hij getuigde van het leed wezen der Kamer over den loop van persoon lijke omstandigheden, die den aftredende hadden genoopt voor het lidmaatschap te bedanken. Met voldoening werd kennis genomen van de mededeeling, dat de spoorwegmaatschappij Mechelen—Ter Neuzen, ondanks het geringe reizigersverkeer, ten behoeve van de reizigers toch aanleiding heeft gevonden den voormid- dagtrein tusscher Selzaete en Ter Neuzen te bestendigen. De gelukwensch van de Vereeniging Bin- nenscheepvaartcongrés met de indiening van het wetsontwerp tot uitbreiding der haven te Ter Neuzen, gaf den heer Van Waesberghe aanleiding tot de vraag of het niet gewenscht zou zijn opnieuw bij de regeering aan te dringen ">p gelijkstelling van het loodsgeld voor de haven van Ter Neuzen en het verkrij gen van toepassing der speciale spoorweg tarieven op de Belgische spoorwegen, daar zonder deze de haven niet tot normale ont wikkeling zal kunnen komen. De heer Van der Peijl wenschte er bij de regeering op aan te dringen, dat het maken der haven :al worden aangevat in den vorm van werkver schaffing. Dit zou inderdaad productief werk rijn. waar velen werk zouden kunnen vinden. Overeenkomstig het voorstel van den heer Oggei zal worden verzocht aan hen, die bus recht bezitten, gelegenheid te geven des mor gens hun correspondentie af te halen vóór het uur van openstelling van het kantoor, zonder extra betaling, en overeenkomstig dat van den heer Catsman om des avonds belang hebbenden in de gelegenheid te stellen de niet meer besteld wordende poststukken evenals zulks met dagbladen geschiedt aan het 'oket af te halen. Adhaesie zal worden betuigd aan het ver zoek der Kamers te Breda c.s. betreffende een poedige overbrugging van het Hcllandsch Diep. Gememoreerd werd, dat de minister van waterstaat de verwachting heeft uitge sproken, dat in den loop van 1933 reeds met de werkzaamheden tot overbrugging nabij Moerdijk zal kunnen worden overgegaan. Als blijk van instemming met het streven van het nationaal comité ter beteugeling van he' cadeaustelsel werd een bijdrage toegekend van f 10. Door de Kamer te Dordrecht is tot den raad van ministers een verzoek gericht, om ter bestrijding der werkloosheid, die millioe- nen voor uitkeering vordert, een bedrag van f 200 millioen te leenen voor uitvoering van verschillende met name genoemde productie ve werken, waarvoor de tijd bij uitstek gun stig wordt genoemd, wegens den lagen prijs van tal van voor die werken noodige mate rialen. Met dit adres zal instemming worden be tuigd, en daarbij tevens worden gewezen op de wenscheüjkheid van het graven van het nieuwe dok te Ter Neuzen en het graven van het kanaal van de Axelsche Sassing naar Huls* werken die bij uitstek voor werkver schaffing geschikt worden geacht. Eveneens werd besloten steun U verleenen aan de actie der Arnhem rehe Kamer voor het verkrijgen eener goedkoopere regeling voor gerechtelijke invordering van kleine be dragen. Wegens d~ daaraan verbonden kosten staan zij, die van anderen betrekkelijk ge ringe bedrage, te vorderen hebben, zoo goed als rechteloos, men laat die in den regel maar loopen. Naar aanleiding van een schrijven van het Zeeuwsch-Vlaamsch kanalen-comité, dat zich ten doel stelt actie te voeren voor de verkrij, g'ng van een kanaal Graauw Hulst Sluis-

Vlissingse Courant | 1932 | | pagina 1