1000 500 300 25 Elmas Prijsmaag KING EERSTE BLAD No. 291 70e Jaargang' 1932; VRIJDAG llillin: firma F ïflü DE VEL0E Ir.. flilsM SIM)Vlissiniin. Telti. I). Postrekening E628T 9 DECEMBER Verschijnt dagelijks, uitgezonderd op Zondag en algemeen erkende Christelijke feestdagen De moeilijkheden van den Middenstand. STADS- EN PROVINCIENIEUWS 555 Denkt om de 555 PEPERMUNT VUSSINGSCHE COURANT ABONNEMENTSPRIJSVoor Vlissingenende gemeenten op Walcheren ƒ2.20 per 3 maanden. Franco door het geheele rijk 2.50. Voor België, Duitschland en Frankrijk 3.80. Voor de ove rige landen bij wekelijksche verzending 1 3.80, met Zondagsblad 4.75. Afzonderlijke nrs. 5 ct ADVERTENTIEPRIJS Van 1—5 regels 1.25 iedere regel meer 25 cent Bij abonnement speciale prijzen. Reclames 50 ct p. regel. Kleine advertenties van 1 5 regels 50 ct ledereregel meerlOctimax. lOregels). Bij 3-maal plaatsing vanl öregels fl. .alles regen vooruitbetaling. De abonné's in 't bezit eener Polis, zijn GRATIS verze kerd tegen ongelukken voor gulden bij levens lange ongeschikt heid tot werken. gulden bij dood door een ongeluk. gulden bij verlies van een hand, voet of oog. gulden bij verlies van een duim gulden bh verlies van een wijsvinger gulden bij verlies van eiken anderen vinger AANGESLOTEN BtJ HET BUREAU VOOR PUBLJCITEITSWAARDE, INGESTELD DOOR DE VEREENIGING „DE NEDERLANDSCHE DAGBLADPERS" Dit nummer bestaat uit twee bladen Een onderhoud met den Directeur van den Kon. Ned. Middenstandsbond; waardoor de posdie van den Middenstand bedreigd wordt. (Van onzen specialen De crisis-moeilijkheden zijn den handel- drijvenden middenstand geenszins gespaard gebleven. Op velerlei wijze komt dit tot uiting. Vooral in de laatste weken is in de pers nogal aandacht aan dit onderwerp ge wijd en herhaaldelijk treft men berichten aan over besprekingen, die tot doel hebben de moeilijkheden, waarmede speciaal de kleine middenstanders kampen, te verlichten. Teneinde een globaal overzicht van den toestand te krijgen hadden we in Den Haag een onderhoud met den heer A. Ingenool, directeur van den Kon, Ned. Middenstands bond, die ons het volgende mededeelde „De crisis begonnen bij het groot-bedrijf, deed zich op den duur natuurlijk ook voor den klein-handel en de klein-industrie gel den, die thans ongeveer midden in de misère zitten. De koopkracht van het publiek is af genomen het publiek koopt minder gemak kelijk, zoodat de omzet gedaald is. Het maakt een groot verschil uit of men 20 van 25 verdient of 20 van 6. Naast verminderden omzet staat verlaging van de verkoopsprij zen. Ten deele is dit het gevolg van de bijna moordende concurrentie, die de middenstan ders elkaar aandoen. In het bijzonder in het bakkerij-bedrijf is dit het geval. Daar hebben de groote bedrijven met behulp van het divi dend-stelsel de klad ingebracht. Elders zijn het buiten betrekking geraakten, die zelf een zaakje beginnen, en die omdat ze met weinig of niets tevreden zijn, prijzen kunnen bedin gen, waarmede de bonafiede winkelier het onmogelijk kan stellen. Hij zit nl. op lasten, die niet alleen niet minder, maar meermalen hooger zijn, dan ze in den goeden tijd waren. Van de vrijwel algemeene huurverlaging pro fiteert de huurder van een winkel nog steeds niet. Zoolang de winkelier blijft wonen laat men hem de oude huur betalen. Mij is een geval bekend, dat de winkelier, die ƒ9000 per jaar aan huur had op te brengen, ƒ2000 vermindering vroeg. De eigenaar zei zulks niet te kunnen doende winkelier ging ver huizen, en nu staat het pand te huur voor 5000 per jaar. De hooge huren en de hypo theken op eigen zaken dragen ten zeerste aan den moeilijken toestand voor den mid denstand bij. Weer een andere factor vormt de rijks winkelsluitingswet. Een enquête onder de banketbakkers heeft uitgewezen, dat deze lieden vóór het in werking treden der wet op den Zondag in doorsnee 25 van den weke- lijkschen omzet hadden. Sommigen zelfs 40 50 M.i. is het onlangs in Rotterdam in geluid verzet tegen de Zondagssluiting een niet te verdoezelen en ernstig bewijs hoe diep de wet in het bestaan der bakkers grijpt. De nood moet immers al zeer hoog gestegen zijn, aleer de Nederlandsche middenstander, die van huis uit allesbehalve revolutionair is, de wet met voeten treedt. Ik zie daarin inder daad noodzaak." „Heeft Uw bond in de laatste weken spe ciale zorgen besteed aan de behoefte aan bedrijfscredieten en voorschotten?" „Aan kleine credieten en voorschotten. Vooral de kleine middenstander heeft deze hard noodig. Hy is nog niet arm genoeg om voor steun van de overheidsorganen of van het crisis-comité in aanmerking te komen, doch hij bezit ook weer niet genoeg om zich zonder hulp staande te kunnen houden. De raad van advies van onzen bond, waarin zit ting hebbenmr. D. Fock, prof. Volmer, prof. Josephus Jitta, prof. Polak en prof. Bordewijk, heeft onlangs met het dagelijksch bestuur over deze kwestie van gedachten ge wisseld. Het is niet buitengesloten, dat bin nenkort een beroep zal worden gedaan op het Rtfk, dat tijdens den oorlog door de instel ling van een rijkscommissie voor credietver- leening aan den middenstand al bewezen heeft een middel tot steun te kennen. Als er op deze of op een andere wijze geen uit weg voor de kleine-middenstanders wordt gevonden, kan verwacht worden, dat velen binnen zeer korten tyd aangewezen zullen zijn op de liefdadigheid, die zij niet wenschen. Het ifjkt ons rationeeler deze menschen te helpen met kleine voorschotten,waarvan de meeste niet verloren zullen zijn (zelfs tijdens den oorlog verstrekte credieten zijn over het algemeen goed terechtgekomen) dan ze werkloos te maken." verslaggever) „Heeft de grootere middenstander eveneens behoefte aan zulke credieten „Er zijn er ongetwijfeld, doch deze zullen zich zelf moeten zien be helpen of hun re laties moeten aanspreken. Men kan van het Rijk niet te veel verwachten. De gevestigde winkelier, die zijn vak goed verstaat, zijn moeilijk vak van dienen en heerschen, zoo als ik het pleeg te noemen, zal zich meesten tijds wel staande kunnen houden. De minder knappe vakman legt echter het loodje." „Zoodat deze crisis een louterende taak t.o.z. van den handeldrij venden middenstand vervult „Maar dan een loutering, waarbij zeer veel geld verloren gaat, dat nergens terecht komt, en waarbij het nationaal vermogen duchtig wordt aangetast," antwoordde de heer In genool. „Openbaren zich de gevolgen van de moei lijkheden, die den middenstand drukken er gens hier te lande, op ontstellende wijze?", vroegen we. „Kijkt U de lijsten van de faillissementen maar in", zei onze zegsman. „Tot opzienba rende massa-uitwassen tornt het natuurlijk niet zoo snel. In de tuinbouwstreek in Noord- Holland echter kan men than-, jzooiets gade slaan. De tuinbouwers daar hadden de ge woonte tweemaal per jaar te betalen. Nu ze daartoe niet meer in staat zijn, zitten de winkeliers er met geweldige stroppen. In het kleine Andijk b.v. staat ruim iy2 ton onder de menschen uithet totaal der vorderingen in de Noord-Hollandsche tuinbouwstreek wordt op twee millioen geschat." „Is de positie van den winkelhoudenden middenstander eigenlijk wel zoo verschillend van de positie van andere handeldrijvenden. dat de crisis den winkelier uitzonderlijk be- invloedt „Zeer zeker", zei de heer Ingenool, „want de taak van den winkelier is wachten. Hij kan de menschen alleen per advertentie of per circulaire bewerken, doch hij kan de klanten niet opzoeken, zooals andere han deldrijvenden doen. Deze gedwongen afwach tende houding is m.i. een van de oorzaken, dat de middenstander anders en heviger door de moeilijke tijdsomstandigheden wordt ge troffen, dan de overige handelaren. En dan.... zooals ik reeds zeitegenover hoo- gere belastingen en tegen de oude hooge huren staan vermindering van koopkracht, lagere prijzen en niet te vergeten de winkel sluitingswet. Vergadering gemeenteraad. De eerstvolgende vergadering van den ge meenteraad is vastgesteld op Vrijdag 16 De cember. De behandeling van de gemeente-begroo ting zal plaats hebben op Donderdag 29 De cember met eventueele voortzetting der ver gadering op Vrijdag 30 December. Auto-reizen per A. T. O. Ook naar de Badplaats Vlissingen. De N.V. Alg. Transport-onderneming (A. TO.) te Utrecht zal, in samenwerking met de Nederlandsche reisbureaux, in den zomer van 1933 autoreizen organiseeren, zoowel in binnen- als buitenland. Het program is ge reed en in het begin van Januari zal reeds een gids verschijnen, waarin tevens zullen worden opgenomen de goedkoope reisgele- genheden per spoor met aansluitende auto rondritten. De mooiste deelen van ons land staan op bet program en het is verheugend, dat ook week-end trips gemaakt zullen worden naar Walcheren, Zeeland's Tuin. Ging het dan vroeger nog vaak onze plaats voorbij, thans is er een kentering ten goede. Niet het minst draagt hiertoe de plaats zelf bij door verhooging en verzorging van haar, vroeger zoo zeldzaam rommelig en af- wyzend, uiteriyk. Een meer moderne bouw- wyze en stratenaanleg, fraaie plantsoenen, verbeterende toegangswegen en last not least de aangevangen saneering en verbree dt ng van onzen boulevard vormen de beste reclame, die langzaam doch zeker doorwerkt. Voegen wy hierby de regelmatige, intensieve propaganda voor de badplaats Vlissingen, dan mogen wy met erkenteüjkheid consta- teeren, dat Vlissingen steeds meer in het brandpunt komt van het toerisme, dat langs zoo vele kanalen en kanaaltjes werk en ver dienste brengt. Al moge dan thans de tyd ons niet mee zijn, zeker zullen rijpere vruch ten by een opleving der conjunctuur propa ganda en stadsverbetering loonen. Men ziet het by deze reizen, die, vroeger, wy herha len, zeker niet aan Vlissingen zouden ge dacht hebben. By de factoren, die thans gelukkig samen werkten, moeten wy echter ook de Firma Erven A. W. Smits vermelden, welke niet afliet ter plaatse op VlissingenBadplaats te wyzen, met gunstig resultaat tenslotte. Gngetwüfeld is dit gezond eigenbelang ook profyteiyk voor de geheele stad, omdat iedere bezoeker hier in meer of mindere bate geld doet rollen. Vermelden wy nog volledigheidshalve, dat alle reizen en tochten zullen worden gemaakt onder bekwame leiding. De gids zal in een oplage van 20.000 exem plaren (daar staat dus ook Vlissingen in verschynen en ook in het buitenland wor den verspreid. Patrimonium. Gisterenavond hield de afdeeling Vlissin gen van Patrimonium" in het Militair Tehuis een zeer druk bezochte ledenvergadering, onder voorzitterschap van den heer J. de Bruyne. Behandeld werd o.a. de al of niet wen- schelykheid der naamsverandering van het Verbond. Na breedvoerige discussie werd be sloten voor te stellen den naam van „Chris- teiyk Werkliedenverbond" te veranderen in „Christeiyk Sociaal Verbond". Op het be houd van den naam „Patrimonium" werd al gemeen prijs gesteld. Door den heer L. van Belle werd vervol gens ingeleid het onderwerp „Het gebed van den werklooze", waarop nog drukke be spreking volgde. Tentoonstelling van postduiven. In de vergadering van de postduiverver- eeniging „de Posthoorn" werd besloten ook dit jaar als vorige jaren haar groote jaarlyk- sche tentoonstelling te organiseeren en wel op 17 en 18 December a.s. in het clubgebouw Molenstraat 31, alhier. Als keurmeester zal fungeeren de heer P. van Eist uit Roosendaal, die een specialiteit op dit gebied is en vóór enkele jaren den titel van kampioen keurmeester van Neder land heeft behaald. MIDDELBURG Vereeniging tot verbetering van het rundvee In Zeeland. Gisterenmiddag hield bovengenoemde ver eeniging een algemeene vergadering in de Sociëteit „St. Joris" te Middelburg. De voorzitter, de heer W. Kakebeeke wees op het belangryke punt der agenda, de be spreking van de verplichte stierenkeuring. Het ligt in de bedoeling, dat men alleen be sprekingen voert, dan zal het bestuur nog nader overleg plegen met de leden, wier die ren bfj het stamboek zy'n ingeschreven om dan later de houding der vereeniging terzake te bepalen. Na enkele ingekomen stukken en mededee- lingen vereenigde de vergadering zich met het voorstel van het bestuur inzake de af dracht van de kringen aan de vereeniging. Overeenkomstig het rapport der finan- cieele commissie vereenigde de vergadering zich met de opgemaakte rekeningen over 1930 en 1931. Die over 1930 wyst een eind- cyfer aan van ƒ7260 met een goed slot van 3263 en die over 1931 een eindcyfer van ƒ7405 met een goed slot van ƒ3240. De vergadering benoemde de aftredende bestuursleden, de heeren P. J. J. Dekker te Wemeldinge en I. M. Hage te St.Maartens- dyk, opnieuw als zoodanig en zal Gedep. Staten worden geadviseerd deze heeren ook weer te benoemen als lid der Povinciale com missie ter bevordering van Rykswege van de veefokkery in Zeeland. In de plaats van den heer ir. J. Siebenga, die Zeeland metterwoon heeft verlaten, be noemde de vergadering tot secretaris-pen ningmeester den heer J. D. Dorst, te Goes, thans fungeerend secretaris. Daarna volgde de bespreking van de melkcursussen en wekte de voorzitter met klem op tot meer deelname daaraan. Aan de orde was nu de bespreking van de stierenkeuringen en wel speciaal naar aan leiding van het voorstel van den heer ir. H. Wibbens, hoofd-inspecteur van het Neder- landsch Rundveestamboek te Den Haag, die by de wet bepaald wil zien, dat alleen stieren met stamboekmoeders voor dekking mogen gebruikt worden, welke wet hy dan geleide- lyk voor hee1 het land zou willen zien inge voerd. De heer C. Zwagerman, rijkszuivelconsulent voor Zeeland, heeft reeds, o.a. in „de Veld bode" ernstige bezwaren tegen dit voorsteJ naar voren gebracht en heeft deze mondeling in de vergadering t egelicht. Spr. heeft o.a. het bezwaar betoogd, dat lang niet alle stamboekdieren goede melk producenten zyn, al wil hij niet zeggen, dat alle stamboekvee ongunstig is ten opzichte der melkopbrengst Spr. meent dat 30 tot 40 zeer goede melkproducenten zyn en dan ook goed kunnen zyn als stierenmoeders. Maar het overgroote deel is niet zoo goed. Daarbij komt, dat slechts een klein deel der veefokkers lid is van de stamboeken en daar naast een veel grooter aantal staat, die aan melkcontrole doet of lid is eener stierenver- eeniging. Van de "koeien dezer boeren komen de meeste stieren en daaronder zyn ook zeer goede. Zelfs, waar men niet controleert, treft men heele goede stieren aan. Het is beter te wer ken met stieren, waarvan men de moeder, en grootmoeder kent, dan met een stamboekstier, toegezonden uit Holland, waar men de beste zelf zal houden en meermalen dweilen naar Zeeland zal zenden. De N.R.S. productie is niet groot genoeg om in alle behoeften te voorzien. Het niet ingeschreven veeris niet zoo slecht als het N.R.S. wel wil doen voorkomen. Zeker staat het stamboekvee op hoog peil inzake_den bouw en de vleeschwaarde, maar het stamboek maakt sinds jaren de fout te weinig te letten op uier- en speen kwaliteit. Van de stamboekstiertjes kunnen er naar de meening van spr. slechts een 25 als prima worden uitgezocht. Zeeland telt 6000 boeren, van wie een 100 stamboekleden zyn die per jaar zoowafc 50 stieren kunnen fokken, maar er zijn er 1100 noodig. De consequentie is dus dat men stie ren van elders zou moeten betrekken. Volgens spr. zou men daardoor den Zeeuwschen vee stapel bederven. Niet-leden van het stamboek zyn vaak groote liefhebbers van het fokken van goed materiaal. Dit is --elfs het geval in den zak van Zuid-Beveland, waar men totaal geen organisatie op dit gebied heeft. In West-Zeeuwsch-Vlaanderen zyn 125 boeren aangesloten by de melkcontrole ver- eenigingen en de fokcentrale en wellicht 30 zyn stamboekfokkers. Deze 30 zouden dan alleen stieren mogen leveren en dat is ver keerd, men zou dan alle leden der fok- en melkcontrole vereenigingen uitsluiten. Als het voorstel-Wibbens zou worden aangeno men, dan breekt men de geheele verbetering van het rundvee weder af. Er zyn streken als Grijpskerke, Gapinge, Zuiddorpe, Kloos- terzande en geheel West Zeeuwsch-Vlaande ren, waar het een vreugde is te zien, wat de liefhebbers hebben bereikt. Met het voorstel komt men van den wal in de sloot, de slechte streken zullen nog veel minder worden. De groote waarde van het persoonlyk inzicht wordt geheel genegeerd. Men gooit den ge- heelen Nederlandschen veestapel hopeloos door elkaar. Men zal komen tot hooge prij zen voor de stieren, maar tevens de vryheid van de boeren nog veel meer aan banden leggen, dan de crisis reeds medebrengt. Het N.R.S. moet begrypen, dat de prestaties der fokkers moet doen bereiken, wat men nu door dwang wil hebben. Spr. is overtuigd, dat de tyd niet rijp is voor wat de heer Wibbens voorstelt en dat de regeering er ook niet op in zou gaan. Spr. gelooft ook den voorzitter, den vice-voorzitter van het N.R.S. en ir. Wibbens daarvan te hebben overtuigd in een Dinsdag gehouden conferentie, al wilden de heeren dit niet direct toegeven. Het N.R.S. zou een lichaam worden, waarover en waarom veel stryd zou worden gevoerd. Spr. meent, dat als men voorstellen wil doen, deze moeten gebaseerd zyn op den vryen wil der boeren Daarom zou hy willen zien, dat de voorman nen trachten de regeering te bewegen een paar ton beschikbaar te stellen voor steun aan stieren- en fokvereenigingen. Dit is z.i. te vinden in het potje van de crisiszuivelwet Spr. raadt aanname van het voorstel-Wib- bens af, omdat dit zou leiden tot buitenge woon moeilyke consequenties. Na deze inleiding volgde een geanimeerde discussie en stelde de heer Huysse—Dieleman voor te trachten een som geld beschikbaar te doen stellen voor steun aan de veefokkery. De voorzitter nam dit over en besloot de vergadering alzoo zonder hoofdelyke stem ming. Verder liet zy het aan het bestuur over nader met de stamboekleden te onderhande len en dan in eer- b°stuursvergadering, waar- Met de heerlijke, opwekkende eigenschappen van het edele natuurproduct en onder controle van het Laboratorium: Dr. van Hamel Roos Harmens, Adam. in men ook den heer ir. Wibbens hoopt te zien, te beslissen over de houding der ver eeniging tegenover het voorstel. Heffing invoerkeurloon. In de gisteren gehouden vergadering van de afdeeling geschillen van bestuur van den Raad van State is voorlezing gedaan o.m. van de volgende Koninkiyke besluiten Ongegrond is verklaard een beroep van den raad der gemeente Middelburg en den inspecteur van de volksgezondheid te Breda tegen het besluit van Ged. Staten van Zee land, waarby goedkeuring werd onthouden aan het besluit van den raad van Middel burg van 17 Februari 1932 terzake wyziging der verordening op den vee- en vleeschkeu- ringsdienst (heffing van een invoerkeur loon). OOST- EN WEST-SOUBURG Loop der bevolking. Ingekomen: J. A. Meeuwissen, O 78a, van Vlissingen Wed. C. de Bruyn—de Ko ning, E 31, van DordrechtL. M. van Gemert, E 30, van Vlissingen W. F. C. M. Horn A 192, van Alkmaar A.. Caljouw, A 255, van Middelburg P. de Visser, A 227, van Rit- them A. C. Brasser, B 232, van Ned.-Indië A. J. Boers, E 4, van Ned.-IndiëJ. Onder- dyk, B 422, van Serooskerke. Vertrokken: C. A. S. Danielsche, C 150, naar Rotterdam B. Koens, B 355, naar DelftJ. Bosselaar, A 6, naar Aagteker- ke H. J. Pies, B 292, naar VlissingenJ. Dekker, A 127, naar Hellevoetsluis C. Huson, B 278, naar Voorburg F. C. Stokman, B 259, naar Naarden J. Krüger, C 216, naar Gryps- kerkeJ. Grootjans—1Theune, A 132, naar Amemuiden B. Grootjans, A 132, naar Ned.- Indië P. Ventevogel, B 148, naar Vlissingen J. C. van Splunder, B 387, naar Vlissingen J. P. Jonker, A 224, naar Haamstede. Suikerbieten. Dit jaar zyn te Souburg aan de losplaats 2.359.600 K.G. suikerbieten aangevoerd af komstig uit Souburg en Ritthem. OOSTBURG. Behoud van het kantongerecht. Met groote instemming is hier vernomen, dat de ^minister van justitie bereid is het voorstel tot opheffing van het kantongerecht te Oostburg voorloopig terug te nemen. wy juichen dit besluit van den minister van harte toe, daar de opheffing van het kantongerecht zeker tot vele moeilijkheden aanleiding zou geven. TERNEUZEN Legaten. De heer A. Wieland, te Ter Neuzen over leden, heeft een bedrag van 20.000 gelega teerd aan de vereeniging Ziekenhuis te Ter Neuzen, en 2000 aan de Christelyke Be waarschool. HANSWEERT. Scheepsbeslag. Door een deurwaarder is Donderdag jl: be- ;lag gelegd op het thans te Hansweert liggen de Rynschip „Nautilis 4", geladen met steen kolen. Een en ander geschiedde in verband net de dezer dagen plaats gehahebbende anvaring tusschen twee schepen naby de ^horebrug.

Vlissingse Courant | 1932 | | pagina 1