1009 500 300 25 WOENSDAG 7 DECEMBER IVo.289 70e Jaargang Uitgave: Firma F. VAM DE VELDE jr., Walstraat 58-^0, Vlissingen.Telef. 10. Postrekening 66287 Verschijnt dagelijks, uitgezonderd op Zondag en algemeen erkende Christelijke Feestdagen GRATIS BINNENLAND STADS- EN PROVINCIENIEUWS Echt en goed 11932! VL1SSINGSCHE COURANT ABONNEMÈNTSPRIJSVoor Vlissingen en de gemeenten op Walcheren 2.20 per 3 maanden. Franco door het geheele rijk 12.50. Voor België, Duitschlajid en Frankrijk 13.80. Voor de ove rige landen bij wekelijksche verzending 3.80, met Zondagsblad 4.75. Afzonderlijke nrs. 5 ct ADVERTENTIEPRIJS: Van 1—5 regels /1.25, iedere regel meer 25 cent Bij abonnement speciale prijzen. Reclames 50 ct p. regel. Kleine advertenties van 1-5 regels 50 ct Iedere rege meerl0ct(max. 10 regels). Bij 3-maal plaatsing van 1 öregels fl. .alles tegen vooruitbetaling. De abonné's in 't bezit eener Polis, zijn GRATIS verze kerd tegen ongelukken voor gulden bij levens lange ongeschikt heid tot werken. gulden bij dood door een ongeluk. gulden bij verlies t van een Hand, voet of oog. gulden bij verlies van een duim gulden bit verlies van een wijsvinger gulden bij verlies van eiken anderen vinger AANGESLOTEN BIJ HET BUREAU VOOR PUBLICITEITSWAARDE, INGESTELD DOOR DE VEREENIGINO „DE NEDERLANÜSCHE DAGBLADPERS" Dit nummer bestaat uit 2 bladen Tlieuioe Kwartaal - Abonné's ontvangen de in deze maand nog verschijnende nummers KAMEROVERZICHT TWEEDE KAMER. Vergadering van Dinsdag. Contingenteering. Mobilisatieslachtoffers. Allerlei. Voor de zooveelste maal vandaag eencon- tingenteerings ontwerp met weer dezelfde oppositie, die nu eenmaal niet begrijpt dat contingenteering den abnormalen invoer wil tegengaan. Nu ging het om den invoer van vleesch te regelen. Deze is thans zóó gere geld, dat van nadeelige gevolgen daarvan voor onze veeteelt geen sprake meer kan zijn. De vleeschprijzen zijn nog nitt veel ver beterd, maar dat heeft ook andere oorzaken. Aan den overmatigen invoer ligt het zeker niet. Het is dus schromelijk overdreven al len invoer te willen stopzetten, die ons weer de boosheid van Denemarken op den hals zou halen. Nog altijd laten Kamerleden zich door zgn. mobilisatieslachtoffers opjagen. Alweer vroeg de Regeering drie ton meer dan het half millioen dat voor dezen al is uitgetrok ken. Wie vóór 1 Januari 1925, dus zeven jaar na afloop van de mobilisatiejaren niet steun heeft aangevraagd, komt niet meer in aanmerking. Zoowaar wil men dien termijn nog verschuiven. Straks vraagt men nog steun voor kinderen van mobilisatie-slacht offers, omdat die zoo geleden hebben onder de gevolgen der mobilisatie van hun vaders. Steeds meer geld vragen sommige leden, vol gens den heer Wijnkoop is de regeling bij de beesten af, maar ook de heer Ter Laan be gint nu toch ook in te zien dat het drijven der vereeniging van zgn. slachtoffers niet meer door den beugel kan. Middelerwijl wil de hy echter een afzonderlijke pensioenwet voor de mobilisatie-invalieden, hun weduwen en weezen. De Kamer heeft de motie daar voor echter verworpen met 55 tegen 30 stem men. Eveneens de motie--Wijnkoop, die geen termijn voor aanvrage wilde gesteld zien. Dan blijft het nog een halve eeuw slacht offers geven, die allen meenen aan de jaren j.9141918 hun ongeluk te danken te hebben. Natuurlijk zullen er gevallen zijn die niet juist behandeld werden, maar de heer Schaepman verklaarde bijvoorbeeld diverse gevallen onderzocht te hebben en bevonden te hebben, dat ze alle billijk behandeld wa ren. Zi. maakt de Bond van deze mannen misbruik van den nood der menschen om de schuld aan de mobilisatie te geven. Minister Deckers houdt vol dat de rege ling mild is en zoo goed mogelijk wordt toe gepast. Van de 1450 gevallen, die in dit jaar gesteund zijn, zijn er 476 zgn. bijzondere gevallen, d.w.z. van hen die zich niet vóór 1 Januari 1915 hadden aangemeld en die toch geholpen zijn. Maar aan een datum moet men vasthouden en de Kamer was zoo Ver standig den Minister in dat opzicht krach tig te steunen. Het steeds aandringen op verhooging van deze uitkeeringen heeft de Regeering altijd weer tot eenig toegeven gebracht. Reeds wordt nu een bedrag van acht maal honderd duizend gulden daarvoor beschikbaar gesteld en nog is het niet ge noeg. Bovendien wil men een wettelijke regeling ln deze aangelegenheid hebben en niet de uitdeeling aan den Minister overlaten. De adviezen zijn dan, zegt men, veel te eenzij dig. Misschien wil men wel dat de men schen zelf zullen zeggen hoeveel zij willen hebben. De Regeering heeft zich altijd op het standpunt gesteld dat de -uitkeering een onverplichte geweest is en dat ieder geval op zichzelf moet worden beantwoord. Van daar geen algemeene regeling, maar een incidenteele regeling waarbij de Regeering vooral de koorden van de beurs in de hand wil houden. Als ze dat niet meer deed, was dc heele schatkist niet voldoende meer. Avondvergadering. Begrooting van P. T. en T. Begrooting van p. T. T. Dat beteekende vroeger schier uitsluitend personeelsbelan gen. Die belangen vragen nog steeds en te recht de aandacht. Daarnevens zijn andere vragen naar voren gekomen. In de eerste plaats staat ook deze begroo- ting „in het teeken" van bezuiniging. Ook ia dit bedrijf al sluit de begrooting nog met een winst van 2 millioen loopen de ontvangsten hard achteruit en er is dan ook sterk en soms ingrijpend bezuinigd om al thans nog een deel van de vroegere winst voor 's rijks schatkist te behouden. Dat de inkrimping van het aantal postbestellingen en posttreinen tot veel critiek aanleiding zou geven, was te voorzien. De Minister heeft de bezwaren in de stukken trachtén weg te re deneeren, doch de feiten spreken een andere taal. De heer Schaepman heeft het in het bijzonder, doch niet uitsluitend, voor het dagbladbedrijf opgenomen, dat een der beste klanten van de post is, veel moet betalen en slecht bediend wordt. Los van de crisis heeft de leiding der P. T. T. reeds lang naar ver mindering van het aantal postbestellingen gestuurd en vooral voor de groote steden had prof. Van der Bilt hiertegen groot bezwaar, al erkent deze afgevaardigde de noodzaak van bezuiniging. Mevr. Bakker sprak zelfs van afbraak en constateerde, dat de post niet meer aan haar doel beantwoordt. Het tweede vraagstuk, dat het debat be- heerschte, was de radio-kwestie. De Minister moge in 1930 een groote meerderheid hebben verkregen voor zijn befaamd zendtijdbesluit dat deze regeling op den duur geen bevredi ging zou schenken was te voorzien. En het is dan ook geen verrassing, dat prof. Slote- maker de Bruïne, die steeds een eenigszins van zijn rechtsche vrienden af wijneend stand punt innam, het debat opende met een radio-rede, waarin vooropgesteld werd, dat de ontevredenheid over de werking van het zendtfjdbesluit groeiende is. Deze chr.-hist. afgevaardigde acht herziening noodig en hij gelooft, dat een oplossing mogelijk is, mits beiderzijds onnoodig scherpe uitdrukkingen vermeden ^worden. En dan, de politiek uit den aether De spreker maakte een uitzon dering, waartegen ook van vrijzinnige zijde geen bezwaar bestaan kanbij, d.w.z. vóór verkiezingen, zijn redevoeringen van partij leiders volkomen toelaatbaar en hetzelfde geldt voor de uitzondering, die mr. Oud er aan toevoegde, hoogtijdagen van staatkun dige organisaties. Maar overigens blijve de politiek voor drukpers en vergadering. Men vrage nietwat zijn politieke uitzendingen Sinds de gelukkige regeling voor de uitzen dingen der Phohi, waarbfj de politiek ge weerd is, weet de Regeering wat het begrip politieke uitzendingen inhoudt. Zoozeer lag deze kwestie den heer Slotemaker op het hart, dat hij met een motie dreigde ais het antwoord van den Minister op dit punt niet bevredigend mocht zijn. Een scherpe rede tegen 's Ministers beleid op dit terrein waarvoor ook mr. Oud niet de minste bewondering kon gevoelen heeft mr. Boon gehouden. Het heeft lang, veel te lang, geduurd, maar de beslissing inzake de Phohi noemde de liberale woord voerder voortreffelijk. Hier was ten minste vooruitgang. De Minister regeert niet, draalt in plaats van hoog-noodige beslissingen te nemen en laat krenkende uitzendingen (van de VARA) toe zonder in te grijpen. En de Minister meent de kwestie van zendtijdver- deeling voor de kleine groepen te hebben opgelost. Hoofdzaak voor de liberalen is, dat de politiek uit den aether gaat, en dat er een billijke oplossing komt van de zender kwestie. Op deze beide punten deed de Mi nister niets en de tegenwoordige practijk is, dat alleen de soc.-dem. VARA politiek uit zendt, terwijl anderen, de vrijzinnigen met name, geen gelegenheid hebben om zich te verweren. Ook ten opzichte van den zender- bouw is het geluid der liberale fractie uitge put en daarom kondigde mr. Boon aan, dat zijn fractie tegen de begrooting zou stem men, tenzij de Minister alsnog een duidelijk en bevredigend antwoord mocht geven. Wat ons, gezien 's Ministers standpunt, zeer on waarschijnlijk toelijkt. Minister Reymer zegt, dat naast de bezui nigingen ook diverse bepalingen ten gerieve van het publiek zijn genomen. Het zendtijd- besluit heeft spreker indertijd genomen, oordeelende naar billijkheid. Slechts de AV RO staat een bevredigende regeling in den weg. Wat betreft den zenderbouw, het wach ten is op de conferentie te Madrid. Tenslotte verklaart de Minister, dat hij een wetsontwerp zal overwegen, om de poli tiek uit den aether te bannen. Vragfcn van Kamerleden. Het Tweede Kamerlid' Albarda heeft den minister van buitenlandsche zaken ge vraagd Indien de berichten juist zijn, volgens wel ke de vertegenwoordigers van vijf groote mogendheden te Genève beraadslagen over het denkbeeld, om de ontwapeningsconfe rentie te doen uiteengaan, zonder dat zij de haar door het Volkenbondsverdrag opgeleg de taak heeft volbracht, acht de regeering het dan niet haar dringenden plicht, om, zoo mogelijk gemeenschappelijk met de regeerin gen van andere staten, onverwijld pogingen in het werk te stellen, ten einde voortzetting en voltooiing van het werk der ontwape ningsconferentie zonder uitstel zoo krachtig mogelijk te bevorderen Examen als scheepsradiotelegrafist en telefonist. De directeur-generaal der posterijen, tele grafie en telefonie maakt bekend, dat in Januari en, voor zooveel noodig, ln aanslui ting daarop ook in de daaropvolgende maand examens zullen worden gehouden ter ver krijging van A. het certificaat als scheepsradio-telegra- fist eerste klas B. het certificaat als scheepsradiotelegra fist tweede klas C. het certificaat als scheepsradiotelefo- nist D. het bijzonder certificaat als scheeps radiotelegrafist, bevoegdheid gevende tot deelneming aan hot Openbaar verkeer. Verzoeken, om tot deze examens te wor den toegelaten, moeten vóór 17 December tot den directeur-generaal voornoemd worden gericht, met nauwkeurige copgave van naam, voornamen en woonplaats en van het exa men, waaraan men wenscht deel te nemen. Voor bijzonderheden zie men de Stct. no. 237. Plaatselijk Crisis-Comité. Door den peninngmeester van het Plaat selijk Crisis-Comité werd ontvangen van de marine te Vlissingen als bijdrage over No vember 1932 9.05. De Nutsspaarbank, In de Nutsspaarbank aan de Coosje Bus- kenstraat alhier werden in de maand No vember 808 inlagen gedaan tot een bedrag van 105.496.77 en 482 terugbetalingen tot een bedrag van 81.069.95. Er werden in die maand 31 nieuwe boekjes uitgegeven, waar door het aantal spaarders steeg tot 6978 en hun tegoed tot 1.959.801.31. Er werden 74 spaarbusjes ter lediging aan geboden, inhoudende 783.22 en met 3960 spaarzegels werd bespaard 198, welke be dragen op de spaarboekjes werden bijge schreven. Gemeentelijke Arbeidsbeurs. Bij den gemeentelijken dienst der arbeids bemiddeling alhier staan als werkzoekenden ingeschreven 2 Drukkers, 1 behanger, 1 uitvoerder, 1 betonwerker, 1 mastieker, 27 grondwerkers, 3 loodgieters, 2 mandenmakers, 16 metse laars, 16 opperlieden, 40 schilders, 8 stuca- doors, 2 tegelvormers, 50 timmerlieden, 8 ververs, 1 voeger, l vlechter, 1 wagenmaker, 3 waterbouwk. opz., 1 teekenaar b/m werk- tuigk. en bouwk., 4 meubelmakers, 5 poli- toerder, 2 stoffeerders, 1 mach. houtbewer ker, 5 kleermakers, 1 wasscher, 4 schoen makers, 646 metaalbewerkers (w.o. 265 tijd. werkloos), 1 bierbottelaar, 9 brood/banket bakkers, 3 koks, 2 koksaides, 3 slagers, 1 tuinman, 8 magazijnbedienden, 1 slooper, 1 winkelbediende, 5 chauffeurs, 7 kellners, 9 loopjongens, 6 sleepers. 21 transportarbei ders, 32 kantoorbedienden (w.o. 4 vrouwel.), 1 besteller, 1 winkeljuffrouw, 6 teekenaars, 1 musicus, 2 werksters, 1 dienstbode, 12 por tiers, loopers enz., 43 varensgezellen (w.o. stuurlui, machinisten, matrozen, stokers enz.) en 99 losse arbeiders. Totaal 1128 ingeschrevenen (w.o. 104 in de werkverschaffing). Vorige week 1170 per sonen. Alzoo een vermindering van 42 werk zoekenden. St. Nicolaasviering. In de cantine der Bomvrije kazerne alhier, heeft gisterenavond een opgewekt St. Nico laasviering plaats gehad, waarbij aan de mi litairen van het garnizoen een concert aan geboden werd door het ensemble onder lei ding van onze stadgenoote mej d*Hont. De feestavond werd bijgewoond door den garnizoenscommandant met zijn echtgenoote, de officieren van het garnizoen en eenige genoodigden. Om acht urn: opende de garnizoenscom mandant mr. P. M. W. J. van der Slikke, de feestelijke bijeenkomst met een kort wel komstwoord. Het muziekensemble opende het concert met het Wilhelmus, d door alle aanwezigen staand* werd aangehoord. Nu volgde het eene nummer op het andere, pittige marschen, meeslepende walsen, werden afgewisseld door vaderlandsche liederen, wel ke spontaan door allen werden medegezongen Een avond vol genot ook was niet verge ten dat een soldatenfeest niet „af" is als c.2 van ouds bekende soldatenmaag er geen deel aan zou hebben. Er was voor een flinke tractatie van banket en chocolade gezorgd. Omstreeks 11 uur nam de garnizoenscom mandant het woord en bracht in een geestig speechje dank aan het muziekensemble voor het zoo hartelijk aangeboden concert, waarbij als blijk van waardeering aan mej. d'Hont een fraaie bouquet rozen werd aangeboden. Aan allen die hadden medegewerkt tot net slagen van dezen avond werd dank gebracht. Met een krachtig medegezongen couplet van het Wilhelmur werd het concert besloten. De Dageraad. In het Concertgebouw wordt Woensdag 14 December, des avonds uur, een openbare vergadering gehouden van „de Dageraad", waarin door Jan Mesman zal worden vertolkt „Het Pantser", romantisch soldatenspel van Heijermans. A. G. O. Het bestuur van bovengenoemde vereeni ging verzoekt ons de aandacht te willen vestigen op den derden avond in dit seizoen op Donderdag 15 December, waarop ds. W G N. van der Sleen een lezing zal houden over zijn recente reis in West-Indië, getiteld Suriname, Paramaribo en omstreken, boseh- exploitatie en goudzoekers. Een en ander geïllustreerd met lichtbeelden en film. De vierde avond zal plaats vinden 20 Ja nuari 1933. Optreden van het Hartvelt- Quartet. Een jubileum. Heden herdenkt de heer A. Vermerris, ma gazijnmeester bfj den Steenkolenhandel F. Wibaut Zoon N.V., den dag waarop hij vóór 25 jaren bij genoemde firma in dienst trad. Door den directeur der N.V., den heer G. R. E. van Raalte, werd de heer Vermerris met dit jubileum geluk gewenscht en hem met eenige toepasselijke woorden een geschenk in enveloppe aangeboden. Scheepvaartberïchten. Het Engelsche stoomschip „Tudor King" is bij Hoedekenskerke in aanvaring geweest met het uitvarende Amerikaansche stoomschip „Western Queen" van Galveston, laatst van Antwerpen naar Rotterdam bestemd. De „Tu dor King" ligt onder Walsoorden voor anker met een boei in zijn schroef en een bescha digden boeg. Men heeft met de sleepboot „Max" gecontracteerd. Heden zal een duiker trachten de boei uit de schroef te halen, waarna de reis naar Londen zal worden voortgezet. MIDDELBURG P. T. en T. De kantoorbediende le klasse bij den post-, telegraaf- en telefoondienst J, Belde- rok van het bureel van den inspecteur te Middelburg, heeft te 'sGravenhage voldaan aan het le gedeelte (postdienst van het examen in vakbekwaamheid voor den post-, telegraaf- en telefoondienst, Ned. Vereeniging van Spiritisten. Voor de Ned. Vereeniging van Spiritisten „Harmonia", zal Vrijdag 9 December, 8.16 uur, in de sociëteit „St. Jaris" te Middelburg, een lezing worden gehouden door mevr. J. K. AlblasRutèl uit Haarlem, over het onder werp „Psychische verschijnselen". ZOUTELANDE. Loop der bevolking. Ingekomen: H. C. Schouten van Rotterdam. Vertrokken: M. Provoost, naar Aag_ tekerke. GROEDE. Loop der bevolking. Ingekomen: Iz. Burger, Scherpbier- sche weg W 6, van BiervlietW. A. Boefje Marolleput W 27, van Retranchement. Vertrokken: J. E. van den Bossche. Breskenscheweg O 54, naar MaastrichtM A, van Strien, Hoenderweg W 78, naar Ter zijn Poeders alleen, wanneer zij de hand- teekening dragen van den fabrikant A. Mijn- hardt. Maagpoeders, Hoofdpijnpoeders, Kies pij npoed^-rs, Hoestpoeders, Wormpoeders, enz. Per poeder 8 ct. Per doos 45 ct. Bij üw drogist. Neuzen A. L. de Martelaere, Breskensche weg O 33, naar Etten en LeurA. Verhulst, Slikstraat A 290, naar BreskensD. S. Fre- lier, van Breskenscheweg A 188, naar Hulst P. J. Israël, van Mosseldijk W 115, naar Ar- nemuiden Ph. A. du Pon, van Krabbendijk O 212, naar Schoondijke. SCHOONDIJKE. Loop der bevolking. Ingekomen: J. de Koene, van Re tranchement P. A. du Pon, van GroedeJ. P. Reijnhout, van Middelburg. Vertrokken: J. A. J. Tellier, naar Wieringen P. Kindts, naar Wieringen. De Zeeuwsche Varkenscentrale. De Zeeuwsche Varkenscentrale schrijft ons Het bestuur der Zeeuwsche Varkenscentraie heeft besloten, dat de varkenshouders, die als leden aangeslotenen der Zeeuwsche Varkens centrale zijn toegetreden en ongemerkte var kens hebben, vóór 15 December 1932 deze varkens nog kunnen laten merken tegen be taling van 0.25 per varken. De varkenshouder, die als weigeraar bekend staat, moet vóór 15 December 1932 voor het merken 0.30 per varken betalen. Na 15 De cember 1932 moet voor het merken van var kens, die niet bij de moeder aanwezig zijn, per varken f 1 worden betaald. Belangheb benden worden er nogmaals in hun eigen be lang aan herinnerd, d".t het verboden is onge merkte varkens boven 10 K.G. in voorraad te houden, af te leveren, te vervoeren of doen vervoeren. Voor de leveranciers van varkens aan de Ned. Vakenscentrale is het noodig er op te wijzen, dat het sterk voeren der varkens kort voor de aflevering voor den leverancier niet het minste voordeel heeft. Sterk „opgevoerde" varkens slachten belangrijk meer af, dan „leege" of „nuchtere" varkens. Bovendien zijn de laatste veel beter bestand tegen het ver voer dan de eerste. Daarom is het van belang d t iedere leverancier in het vervolg „nuch tere" varkens aflevert. KERK- EN SCHOOLNIEUWS Afscheid, bevestiging en intrede. Cand. J, W. van de Heil, van Utrecht ge komen, werd Zondagmorgen bevestigd als predikant der Ned. Herv. gemeente van Kat tend ij ke door ds. J. H. Grolle, van Utrecht, bij wien hij een jaar hulpprediker mocht zijn. De bevestiger had tot tekst Rom. 10 15. Aan de handoplegging nam deel de consulent ds. Johs. A. Raams, van Kloetinge, die den be vestigde door d-i gemeente liet toezingen Psalm 121 4. Des middags deed ds. Van de Heil, na eerst de gebruikelijke toespraken te hebben gehouden, zijn intrede met een pre dikatie over 1 Cor. 2:2. Na de predikatie werd de nieuwe herder en leeraar toegespro ken door een lid van de studentenvereeniging „Excelsior" en door den consulent, die ds. Van de Heil liet toezingen Gezang 91 3. Ds. U. Elgersma nam Zondag jl. afscheid van de Geref. ker'.- te Haamstede met een predi katie over Jesaja 49 16. Den scheidenden predikant werd toegezongen Psalm 121 4. Ds. J. Vreugd enhll, van Bruinisse overge komen, door ds. R. Kok, van Veenendaal, be vestigd met Jes. 61 1, deed Zondag intrede bij de Geref. gemeente van Kampen met een predikatie over Jes. 52 7. Examens. Aan de Technische Hooge School te Delft is heden geslaagd voor het examen als werk tuigkundig ingenieur, de heer J. C. Heine, ge boren te Vlissingen. RECHTSZAKEN Rechtbank te Middelburg. Door den politierechter te Middelburg wer den heden de navolgende zaken behandeld E. v. P., 25 jaar, arbeider te Wachtebeke (B), verdacht van overtreding der crisis- varkenswet te Zuiddorpe op 30 Juli jl. (uit voer van varkens zonder certificaat) 10 O. s. 5 dagen hechtenis. J. L., 45 jaar, koopman te Ter Neuzen, verdacht van mishandeling van T. Corne- lissens te Ter Neuzen op 22 October jl, door

Vlissingse Courant | 1932 | | pagina 1