1000 500 300 150 100 25 ELMAS SUBMI DINSDAG 6 DECEMBER EERSTE BLAD IVo.288 70e Jaargang- Uitgave: Firma F. VAN DE VELDE Ir., Walstraat 58-60, Vlissingen. Telef. 10. Postrekening 66287 Verschijnt dagelijks, uitgezonderd op Zon/lap en algemeen erkende Christelijke Feestdagen GEMEENTEBESTUUR BINNENLAND STADS- EN PROVINCIENIEUWS mm ROOKT NU mm 1932! VLISSINGSCHE COURANT ABONNEMENTSPRIJS Voor Vlissingen en de gemeenten op Walcheren /2.20 per 3 maanden. Franco door het geheele rijk 12.50. Voor België, Duitschland en Frankrijk 3.80. Voor de ove rige landen bij wekelijksche verzending 3.80, met Zondagsblad 1 4.75. Afzonderlijke nrs. 5 ct ADVERTENTIEPRIJS Van 1—5 regels 1.25 iedere regel meer 25 cent. Bij abonnement speciale prijzen. Reclames 50 cL p. regel. Kleine advertenties van 1 5 regels 50 ct Iedere rege meerlOctimax. lOregels). Bij 3-maal plaatsing van 1— öregelsfl. .alles tegen vooruitbeialing. De abonné's in 't bezit eenei Polis, zijn GRATIS verze kerd tegen ongelukken voor gulden bij levens lange ongeschikt heid tot werken gulden bij door een ongeluk. dood gulden bij verlies van een hand, voet oi oog. gulden bij verlies van een duim gulden bij verlies van een wijsvinger gulden bij verlies van eiken andere n vinger AANGESLOTEN BIJ HET BUREAU VOOR PUBLIC1TEITSWAARDE, INGESTELD DOOR DE VEREENIGINü „DE NEDERLANDSCHE DAGBLADPERS'1 Dit nummer bestaat uit 2 bladen HINDERWET. Burgemeester en Wethouders van Vlissin gen brengen ingevolge de artikelen 6 en 7 der Hinderwet ter openbare kennis, dat bij hen is ingekomen een verzoek van de N.V. Koninklijke Maatschappij „de Schel de", Scheepswerf en Machinefabriek te Vlis singen, om vergunning tot het uitbreiden der bestaande machinefabriek door het bij plaatsen van twee stoomketels op het per ceel kadastraal bekendGemeente Vlissin gen, Sectie D. No. 1879, grenzende aan de Dokkade, dat dit verzoek met de bijlagen, vanaf he den op de Gemeente-Secretarie (2e Afdee- ling) ter visie zal worden gelegd en dat schriftelijk bezwaren by hun college kunnen v/orden ingediend. Op den veertienden dag na heden, zijnde oen 20en December 1932, zal ten Gemeente huize, des voormiddags ten 11 ure, gelegen heid worden gegeven, om bezwaren tegen het uitbreiden dier inrichting in te brengen, terwijl daarbij zoowel de verzoek (ster) als zij, die bezwaren indienen, in de gelegenheid worden gesteld deze mondeling en schrifte lijk toe te lichten. Zoowel de verzoek (ster), als zij, die bezwa ren inbrengen, kunnen gedurende drie dagen vóór den 20en December 1932, ter Gemeen te-Secretaris (2e Af deeling) van de terzake ingekomen schrifturen kennis nemen. Voorts zij er de aandacht op gevestigd, dat volgens de bestaande jurisprudentie niet tot beroep zijn gerechtigd zij, die niet over eenkomstig artikel 7 der Hinderwet voor het gemeentebestuur of één of meer zijner leden zijn verschenen, teneinde hun bezwaren mondeling toe te lichten. Vlissingen, den 6en December 1932. Burg. en Weth. voornoemd, VAN WOELDEREN. De Secretaris, F. BISSCHOP. De zomertijd. De wijze waarop in den laatsten tijd van de zijde der tegenstanders van den zomertijd tegen deze regeling wordt geageerd, maakt nu juist geen verheffenden indruk, zoo schrijft „Ons Noorden"Dinsdag 29 Novem ber is bij de behandeling van de begrooting van binnenlandsche zaken een motie inge diend door de drie Kerstianen, waarbij de regeering werd verzocht, maatregelen te ne men tot afschaffing van den zomertijd. Na bestrijding van deze motie door minister Ruys werd zij met 54 tegen 22 stemmen verworpen. Nog geen 24 uur later werd door den heer Van den Heuvel en den heer Bakker een wetsvoorstel ingediend om tot afschaffing van den zomertijd te geraken. De schrijver kan zich voorstellen, dat er bij een groot deel van de bevolking tegen deze zomertijdregeling ernstige bezwaren be staan, evenals dat een ander groot deel van de bevolking op het bezit er van grooten prijs stelt. Maar het lijkt hem niet juist, dat deze kwestie, welke de tegenstellingen tusschen platteland en stad zoo gemakkelijk verscherpt, telkens opnieuw aan de orde wordt gesteld. Het blad merkt verder op De bezwaren van den zomertijd zal nie mand ontkennen. Het platteland heeft er hinder van, zelfs nemen we aan schade. Maar men moet toch ook niet blind zijn voor de groote voordeelen voor de stedelijke bevolking. Op het platteland geniet men in den zomer altijd volop van de heerlijke natuur. Maar voor de honderdduizenden die in de steden wonen, is men hiervoor hoofdzakelijk aan gewezen op de avonduren en dan maakt dit extra uur zeer veel uit. Minister Ruys her innerde er dan ook deze week nog aan, dat de gemeentelijke geneeskundige diensten in de groote steden een zeer gedocumenteerd adres hebben opgesteld tot handhaving van den zomertijd. En dat gold niet alleen voor wat men noemt de groote steden in Holland, maar ook Groningen en Leeuwarden hebben zich daarbij aangesloten. Men spreekt van schade voor den land bouw. Maar hebben de boeren al eens nage dacht, wat voor schade ontstaat voor de badplaatsen in een zomer bij afschaffing van den zomer tit Zoowel in Zandvoort als Scheveningen neemt het bezoek na de in voering van den zomertijd met ruim de helft toe, omdat de menschen uit Amsterdam en Haarlem en, Rotterdam en Leiden het eigen lijk dan pas de moeite waard vinden nog een avond naar Zandvoort of Scheveningen te gaan. Wat geeft de zomertijd ook niet een eco nomische besparing Wij meenen dan o^k wel te mogen zeggen, dat de belangen van stad en platteland hier tegen elkander opwegen. Daarom hadden wij zoo gaarne gezien, dat de poging der regee ring om door de belangrijke verkorting van den zomertijd beide partijen te verzoenen, was geslaagd. Helaas, dit schijnt niet het ge val te zijn en vooral nu het tegen de verkie zingen gaat, wordt blijkbaar het parlemen taire offensief met alle mogelijke middelen geopend, waarbij de speculatie tot kiezers- vangst er duimen dik op ligt. Terwijl te voren vast staat, dat toch niets anders bereikt wordt door de heeren Van den Heuvel en Bakker, dan een nieuwe verwerping en verwijdering in de verhouding tusschen stad en platteland. Waaraan op dit oogenblik wel de minste be hoefte was. De trekhond en zyn bescherming by de wet. De heer J. Karres Jr., voorzitter van den anti-trekhondenbond heeft een brochure onder bovenstaanden titel geschreven, welke door den anti-trekhondenbond wordt uitge geven. In de brochure komen eenige foto's voor van in dit jaar hier en daar opgenomen trekhonden. De schrijver hoopt dat de aan blik van de ellende, die deze beelden te zien geven, meer nog dan het geschreven woord, zullen treffen en men moge bedenken, dat ieder onzer mede verantwoordelijk is voor den gruwel der voortdurende uitbuiting en mis handeling van een voor den mensch zoo trouw dier. Wij hopen dat deze brochure er krachtig toe moge bijdragen het leed van vele trek honden te helpen verzachten. De lieer Karres deed een zeer nuttig werk met het samenstellen van deze brochure. Sint Nicolaasfeest. Concertgebouw. De gewoonte getrouw hebben we gisteren middag een bezoek gebracht aan bovenge noemd feest, uitgaande van het Comité tot viering van het Sint Nicolaasfeest voor minder bedeelden. Ook hier was, zij het niet aan de viering zelf, dan toch aan de op komst de nood der tijden zichtbaar. Beliep het aantal feestgenooten verleden jaar meer dan 250, dit jaar werd het getal van 350 bij na bereikt. Voor zoovelen is weinig niet toe reikend en het comité was dan ook zeer dankbaar voor het vele, dat gegeven was. De voorzitter dankte in zijn openingswoord alle milde gevers en sprak een woord van spe- cialen dank aan de firma Van Melle uit Brcskens en de Gebr. Verduijn, mede aldaar. De jeugd, aan lange tafels gezeten, juichte er zong uit volle borst St. Nicolaasliederen, toen. de goede Sint met zijn zwarten knecht om ruim half 3 zyn intree deed in de zaal. Voor ondersteuning van dit kindergezang zorgde de muziek onder leiding van den heer C van Beers. Na een rondgang door de zaal door den kinderheilige, gedurende welken tijd en daarna de jeugd ruimschoots van versnape ring werd voorzien, ving een vroolijk num mer aan voor de kinderschaar, welke zich kostelijk vermaakte met de grapjes en goo cheltoeren van een tweetal daarvoor bijzon der geschikte personen. Beladen met geschenken gingen de kin deren huiswaarts na een vroolijk doorge- brachten middag. Een der kleinen, die giste ren juist 5 jaar werd, werd begiftigd met een auto-ped. Laten we dit verslag eindigen met een woord van dank aan de gevers, die het ijve rige comité onze hude voor zijn werken in staat hebben gesteld een zonnestraaltje meer te werpen op het pad van zoovelen van de kleinen, die zoo jong reeds den nood der tijden ondervinden. The Comedian Harmonists op Concerttournee voor de A.V.R.O. Deze kunstenaars, die zich in dienst van het optimisme hebben gesteld, zullen zich op Zondag 11 December a.s. voor de A.V.R.O.- microfoon laten hooren. Bovendien zullen zij als gasten van de A.V R.O. concerteeren op Vrijdag 9 December in Hotel Britannia te Vlissingen, welk concert de serie van bijzondere uitvoeringen, voor de A.V.R.O., tot evenveel successen geworden op de gelukkigste wijze vergroot. The Comedian Harmonists, samengesteld jit een vijftal zangers en een pianist, vormen 3en ensemble, dat op een geheel eigen wijzs lP amusementskunst dient. Hoewel aanvankelijk onder den invloed verkeerende, die de Revellers op de wereld der lichte muziek uitoefenden, vonden zij al spoedig een geheel eigefi stijl. Deze gaat in de eerste plaats naar een voordracht uit, wel ke de excessen vermijdt,' die zich op dit ge bied nog wel eens demonstreeren. Voor hen gelden bovenal de muzikale waarden van het werk, dat zij vertolken. Zij offeren nimmer de structuur van het voor ie dragen stuk aan het een of ander goedkoop aandoend effect op, waarmede het publiek langzamerhand vertrouwd is geraakt. De artistieke verzorging van hun interpretaties vestigde hun groote reputatie. Hieraan dientj toépBvlSègë, dat hun repertoire veelzijdiger isj,' dip van welke an dere combinatie op dit gebied ook. Zij heb ben zich niet uitsluitend in'jazz_arrangemen- ten gespecialiseerd. En het is één der voor naamste attracties van him programma, dat de afwisseling, welke deze vocalisten brengen, in overeenstemming is met de voortreffelijke kunstzinnigheid, die zij op zoo gelukkige wijze wisten te behouden. Geheel door eigen krachten zijn zy er ge komen. Op bescheiden voet hebben deze sym pathieke z-ngers nog niet zoo heel lang ge leden gedebuteerd. Talent en energie brach ten hen op de plaats, dit) zy heden innemen. In'een betrekkelijk luttei aantal jaren heeft dit ensemble carrière gemaakt. Het strandde niet, zooals dit helaas zoo vaak gebeurt, op veelvuldige mutaties. Ook een onderlinge, persoonlijke harmonie kwam hun werk ten goede. Deze kunstenaars gaan als kameraden in elkaar op, waardoor hun zang eveneens den stempel van een niet te overtreffen har monie draagt. De eerste tenor is Ary Leschnikoffde twee de Erich A. Kollin, de derde Harry Frommer- mann. Hun stemmen jn van een gelijkwaar dig timbre, waardoor het drieklank effect, dat The Comedian Harmonists >p zoo gelukkige wijze toepassen, een zeldzame bekoring krijgt. Roman Cycowsky is de bariton en één der geestigste vertolkers van het genre, waarvan The Comedian Harmonists zulke overtuigende propagandisten zyn. Robert Biberti is de bas, tevens hoewel hij één der jongste van deze jeugdige artisten is de vaderlijke bescher mer van zijn collega's. Oorspronkelijk was hij operazanger, hij had op de planken heel veel succes en zou het zeker nog ver hebben ge bracht, ware het niet, dat liij de verlokkingen van de jazz niet vermocht te weerstaan. Bi berti moge i elk opzicht uitnemend zijn hij is ook een fijnzinnig arrangeur zijn parodistische nuances, die hij nu en dan weet aan te brengen, zijn onweerstaanbaar. Erwin Bootz is de man, die aan den vleugel zit, Beter instrumentale basis, voor den bewege- gelijken, lichten zang der Comedian Harmo nists is niet denkbaar. Zij zullen èn voor de microfoon èn in de zaal door hun zang, die het meest gecultiveerd amusement geeft, dat er is, liederen zingen, die saamgevat, als één hymne bescho wd kunnen worden ter ver heerlijking van de vreugde, van de blijmoe digheid. Het nieuws van den dag in beeld. Foto's in onze Tijdinghal. Het portret van mr, A. A. de Veer, den nieuw benoemden burgemeester van Middel burg eenige foto's van den voetbalwedstrijd Duitschland—Nederland te Dusseldorf ge speeld het nieuwste type 2-persoons Pander vliegtuig, voorzien van 7 cylinder-motor met 4 blad schroefhet autobusongeluk op den Muiderstraatweg nabij Muidenhet spoor wegongeluk te Vucht, een overzicht van het ongeluk. Scheepvaartberichten. Heden is van hier naar Nassau vertrekken het Engelsche stoomschip „Ezra". De Duitsche sleepboot „Heros" is gisteren naar Zouteande vertrokken, teneinde assis tentie te verleenen aan het Estonisch stoom schip „Piret", dat vermoedelijk aan den grond was geloopen. Het bleek evenwel dat de „Pi- ret" voor den mist ten anker was gegaan en later naar Antwerpen is opgestoomd. De sleepboot „Heros" is zelf aan den grond geloopen en later zonder assistentie vlot ge komen. MIDDELBURG Chr. Boeren- en Tuindersbond. Gisterenmiddag werd te Middelburg een vergadering gehouden van den Chr. Boeren- en Tuindersbond, af deeling Walcheren, waarin als spreker optrad de heer Chr. van den Heuvel, lid der Tweede Kamer. De heer Van den Heuvel bespiak eerst de landbouwcrisiswetten. Op den voorgrond stelde spreker, dat geen enkel bedryf op zichzelf recht heeft op steun van de overheid, dan alleen als de moeilijkheden door die overheid veroorzaakt zyn of als er bij de in nood verkeerende bedrijven alge- weene belangen gemoeid zijn. En dit is met land- en tuinbouw het geval. Verarmde de ze, dan zouden verschillende provincies ge ruïneerd worden. Spreker behandelde nu achtereenvolgens de door de regeering en volksvertegenwoor diging genomen steunmaatregelen. De tarwewet werkte eerst goed, maar de overvloedige oogst 1932 bracht moeilijkhe den. Spreker acht het onjuist dat de regee ring hier in eenigen vorm beperkend op treedt, waar tarwe het eenige gewas is, waaran we hier een tekort hebben. De bieten zullen dit jaar een hooger uit komst geven dan werd verwacht, gezien de hooge opbrengst. Bijzonderheden over den steun voor 1933 kan spreker nog niet geven Wat de crisiszuivelwet betreft zegt spre ker, dat zonder die wet de boer zou ontvan gen 3 cent en thans 5 5i/2 cent per L. Spreker vertrouwt dat de regeering er tegen zal waken dat de margarine-fabrikanten net publiek zullen brandschatten. Over de varkenswet wordt wel het meest gemopperd. Waar spreker berekent aan de hand van de Londensche noteering, dat de prijs der varkens gemiddeld zonder de var kenswet zou zyn 10 cent per pond en nu krijgt de boer gemiddeld 15 cent, een ver schil dus van 50 Aan het wetje tot steun voor den tuin bouw kleven inderdaad ernstige bezwaren, maar spreker hoopt dat de minister zyn toezegging gestand zal doen en zoo noodig verbeteringen zal voorstellen. Aan beperking van den buitenlandschen invoer is ten opzichte van den landbouw niet veel gedaan. Van het beginsel van de crisispachtwet is spreker nooit een voorstander geweest en dat spreker juist gezien heeft, bewijzen wel de zeer vele klachten over deze wet. In zeer vele gevallen wordt hier een strijd gevoerd van verarmden tegen verarmden. Nu deze wet er eenmaal is zijn noodig maatregelen \cor de hypotheken. De tusschenkomst van den rechter moet kunnen worden ingeroepen voor tot executie wordt overgegaan. Op deze rede volgde een drukke bespre king. By de beantwoording der vragen maakte de heer Van den Heuvel nog ver schillende opmerkingen. Heffing van invoerkeurloonen. Naar wy vernemen is in hoogste instantie beslist dat de gemeente Middelburg geen af zonderlijk keurloon mag heffen voor den in voer van vleesch. De gemeente is dus in het ongelijk gesteld en de drie leden van den gemeenteraad die in beroep waren gegaan tegen het besluit van den raad, hebben het pleit gewonnen. Ned. Reisvereeniging. Voor de afdeeling Walcheren van de Ned Reisvereeniging zal Vrijdag 9 December in de bovenzaal van de sociëteit „de Vergenoeging" te Middelburg, als spreker optreden de heer dr. W. G. N. van der Sleen uit Haarlem, met het onderwerp „Met auto, boot cn tent over Java". Vereeniging Volksgebouw. In een vergadering van de vereeniging „Volksgebouw" te Middelburg werd besloten tot verbouwing van het nieuwe volksgebouw in de Wagenaarstraat op te dragen aan den heer De Grave te Souburg. Het tegenwoordige volksgebouw in de Nieuwstraat zal worden verkocht. OOST- EN WEST-SOUBURG Gevonden voorwerpen. Paar handschoenen in café de Zwaan paar handschoenen bij A. den Engelsman, Ritthemsche straat A 139 rywielbelasting- merk by Brouwer, Oude Abeele A 214 handschoen by Van de Vrede, Voorstraat C 76 koperen sleutel van melkkar by Labeur, E 32. KOUDEKERKE Gemeenteraad. Vergadering van den gemeenteraad op Maandag 12 December a.s., des namiddags te 11^ ure. Punten van behandeling 1. Ingekomen stukken. 2. Ontheffing aan slagen hondenbelasting. 3. Voorschot, vergoe ding en 3-jaarl. verrekening bijzondere scho len. 4. Benoeming lid schooltoezicht. 5. Be noeming lid burgerlijk armbestuur. 6. Mach tiging verpachting vroon, land Kaljouw en ioem De Potter. 7. Besluit verpachting grond Braamweg. 8. Aankoop zijkanten wegen. 9 Instructie gemeente-geneesheer. 10. Instel ling contactcommissie werkloozenzorg. 11. Verordening besmettelijke ziekten. 12. Bouw vergunning Corveleijn. 13. Besluit verorde ning uitbreidingsplan. 14. Benoeming agent arbeidsbemiddeling. 15. Intrekking art. 7f 4e lid bouwverordening. 16. Begrooting 1933 II CENT PER 20 STUKS. BIGGEKERKE. Loop der bevolking. Ingekomen: Wed. J. de Bruijne, A 31, van Meliskerke B. Stroo, B. 51, van Gryps- kerke P. Brasser, I> 31, van Koudekerke. Vertrokken: M. Janse, B. 47, naar ZeistM. Simpelaar, B 69, naar Vlissingen H. G. Behle, B 91, naar Haarlem M. van den Bergen, B 88a, naar Vlissingen I. Midavaine, A 74, naar Medemblik. Tot voorzitter van het Burgerlyk Armbe stuur alhier is benoemd de heer Jac. Lam- pert Pz. Het Burgerlyk Armbestuur besloot, nair aanleiding van daartoe ingekomen verzoeken, de pachten voor het jaar 1932 te verminderen, onderscheidenlijk met 20, 25, 30, 33 en 37 zulks behoudens hoogere goedkeuring. GOES De Gasthuiskwestie. Maandag 12 December vergadert de raad ter behandeling der Gasthuiskwestie. Burg. en Weth. beantwoorden uitvoerig het laatste schryven van liet Gasthuisbestuur over deze kwestie en herhalen de vraag, of de ge meente verplicht is de tekorten te dekken. zy beantwoorden die vraag ontkennend. Evenwel kan de gemeente zich niet geheel afzydig houden, mits a. uit een in te stel len deskundig onderzoek blijkt, dat het be heer op zoodanige wyze is gevoerd, dat de tekorten niet moeten worden gezocht in on- deugdeiyke bedrijfsvoeringb. door een des kundige wordt uitgemaakt, dat voortzetting der exploitatie van het ziekenhuis mogeiyk is zonder dat zulks te hooge eischen stelt aan de gemeentekas. Burg. en Weth. hebben den heer H. A. F. Könings, administrateur der gemeente-zie kenhuizen van 's-Gravenhage, bereid gevon den hierover te rapporteeren tegen een ho norarium van ƒ300 plus reis- en verblyfkos- ten. De duur van het onderzoek wordt ge schat op hoogstens drie maanden. Burg. en Weth. hebben den Indruk gekre gen, dat de tarieven in het Gasthuis zeer aan den lagen kant zyn. Overleg met andere ziekenhuizen inzake verhooging heeft nog niet tot resultaat geleid. Intusschen lykthet Burg. en Weth. niet verantwoord om op den verpleegpry's reductie te verleenen aan arm besturen in de omgeving. Zy stellen schrapping van deze reductie voor en willen weer evenals vroeger den raad het recht geven de tarieven vast te stellen. BRESKENS Loop der bevolking. Ingekomen: M. A. van de Broecke, Markt, 18, van Vlissingen G. C. Potvlieger, W 5, van IJzendyke C. Schuurbiers, Groote kade 15, van Roosendaal en Nispen A. Ver hulst, W 13, van Groede J. M. van Brumme. len, Langeweg 3, van Haarlem C. Roth, W 99, van Middelburg P. J, Contant, Boule vard 134, van Biervliet. Vertrokken: Wed. van Weijnsber- gen—van de Sande, Markt 1, naar Utrecht F. Beun, van Dorpsstraat 9, naar Sluis J. E. Riemcns, Groote Kade 15, naar 's-Graven hage. Zeeuwsch Vlaamschc Jaarbeurs. De tweede Zeeuwsch-Vlaamsche jaarbeurs zal gehouden worden te Breskens van 2031 Juli 1933. OOSTBURG. Loop der bevolking. Ingekomen: P. J. de Ridder, van Retranchement, J. P. Tellier, A. P. de Groote, F. B. Vercruysse en C. S. Coppens, allen van Aardenburg. V e r t r o k k e nC. P. de Maree, naar BoschkapelleJ. S. Schippers, naar IJmui- denA. C. Goossen, naar Rotterdam C. E. M. van Ooteghem-Uytdewilligen, naar Maas tricht F. H. Boonman, naar Ryswfjk. De bevolking telde op 1 November 2676 zielen. Wegsverbetering in Zeeuwsch-Vlaanderen. In verband met den zeer slechten onder- 'dstoestand van gen weg Philippine—Drie-

Vlissingse Courant | 1932 | | pagina 1