r 1000 500 300 25 KUHSTKALENOES 1933 Eins Prijsvraag PI RITUS No. 285 70e Jaargang; 1932; VRIJDAG Uitgave: Firma F. VAK Of VE1DE li.. Walslraal 58-60. Vlissingen.Telel. 10. Poslielening 66181 2 DECEMBER Verschijnt dagelijks, uitgezonderd op Zondag en algemeen erkende Christelijke Feestdagen EERSTE BLAD De werkloosheidsbestrijding in de bouwvakken. STADS- EN PROVINCIENIEUWS KRISHNAMURTI f 1.50 SEE Denkt om de 5=5 f Luther". |deren Za- de Con- ferk. Lees- per deel. Irplichtend. v Roft. vm uur 8 8 8 P VLISSINGSCHE COURANT ABONNEMENTSPRIJSVoor Vlissingen en de gemeenten op Walcheren ƒ2.20 per 3 maanden. Franco door het geheele rijk 2.50. Voor België, Duitschland en Frankrijk 3.80. Voor de ove rige landen bij wekelijksche verzending 3.80, met Zondagsblad 4.75. Afzonderlijke nrs. 5 et 'ADVERTENTIEPRIJS Van 1-5 regels 1-25 iedere regel meer 25 cent Bij abonnement speciale prijzen. Reclames 50 ct p. regel. Kleine advertenties van 15 regels 50 ct ledereregel meer 10 ct(max. lOregels). Bij 3-maaI plaatsing van 1 öregels tl. .alles tegen vooruitbetaling. De abonné's in 't bezit eenei Polis, zijn GRATIS verze kerd tegen ongelukken voor gulden bij levens lange ongeschikt heid tot werken. gulden bij dood door een ongeluk. gulden bij verlies van een hand, voet ot oog. gulden bij verlies van een duim gulden bu verlies van een wijsvinger gulden bij verlies van eiken anderen vinger AANGESLOTEN BIJ HET BUREAU VOOR PUBLICITEITSWAARDE, INGESTELD DOOR DE VEREENIGINO „DE NEDERLANDSCHE DAGBLADPERS" Dit nummer bestaat uit 2 bladen flitsen Zooals bekend heerscht, evenals in andere bedrijfstakken, ook in de bouwvakken groote werkloosheid. Voor de uitkeeringen aan de werkloozen verstrekt de regeering normaal 100 subsi die op de by dragen aan de werkloozenkas- sen. Is in een vak de werkloosheid zeer groot, zoodat de kassen het zwaar te verant woorden hebben, dan verklaart de regeering dat in dit vak crisiswerkloosheid heerscht en wordt het subsidie van de regeering aan merkelijk verhoogd. Tot dusverre weigerde de regeering echter deze verhooging van subsidie aan de werk- loozenkassen in de bouwvakken, omdat zy meende, dat de groote werkloosheid mede veroorzaakt werd door het hooge loon, dat krachtens de collectieve arbeidsovereen komst in de bouwvakken wordt gegeven. In dien de arbeidersorganisaties bereid waren mede te werken aan een loonsverlaging, zou de regeering van haar kant de werkloosheid in de bouwvakken als crisis-werkloosheid gaan beschouwen en zou dus een hoogere subsidie aan de kassen mogelijk zijn. Boven dien zou bij een verlaging der loonen de regeering bereid gevonden worden aanmer kelijke bouwcredieten te geven, waardoor de werkgelegenheid in de bouwvakken zou wor den uitgebreid en dus de werkloosheid zou afnemen. Over deze aangelegenheid hebben zeer uitvoerige besprekingen plaats gevon den tusschen de regeering en de organisaties van de patroons en de arbeiders in de bouw vakken. Aanvankelijk leek het alsof men niet tot overeenstemming zou kunnen ko men. De arbeidersorganisaties meenden dat door een verlaging der loonen weinig zou kunnen worden bereikt. Nadat de onderhandelingen een tijd lang tusschen de patroons en de arbeidersverte genwoordigers direct werden gevoerd en men tenslotte tot een basis kwam, waarop nader met de regeering zou kunnen worden onder handeld, vonden nieuwe besprekingen plaats op het departement van binnenlandsche za ken. Het gevolg daarvan was, dat de verte genwoordigers der patroons- en arbeiders organisaties tot overeenstemming kwamen omtrent een verlaging van de uurloonen met 5 6 cent, hetgeen neerkomt op een loonsverlaging van 7 tot 14 De regeering zou, wanneer deze verlaging ingevoerd zou worden, de beschikbaarstelling van voor schotten voor den woningbouw tot een maxi mum van 20 millioen bevorderen en ver der aan de werkloozenkassen der bouwvak- arbeidersorganisaties, welke party zyn by de collectieve arbeidsovereenkomst, of die de regeering voldoende waarborg geven, dat zy zich garant kunnen stellen, dat hun leden voor de verlaagde loonen blijven werken, extra hulp te geven op geiyken voet als die, welke in dit jaar aan andere werkloozenkas sen, die onder de crisisregeling vallen, is ver leend. De leden van de medewerkende orga nisaties zullen verder in de rykssteunregeling worden opgenomen. Onder deze voorwaarden moesten nu de leden van de organisaties beslissen. De R. K. en Chr. arbeiders aanvaardden deze voor waarden, zü het dan ook met een aantal stemmen tegen. By den socialistischen bouw- arbeidersbond werden zy echter met een ge ringe meerderheid verworpen. Een referen dum onder de leden dezer organisatie moet thans beslissen. By de patroonsbonden heerscht er nogal wat oppositie tegen de voorstellen, voorna- meljjk om het feit, dat de bestaande C.A.O. op de nieuwe voorwaarden tot 1 October 1933 werd verlengd en dus in elk geval tot dien tijd aan de nieuwe regeling vastzitten. Per slot van rekening werd de overeen komst echter ook door de patroonsbonden aanvaard. Zoo wordt in de bouwvakken een loons verlaging ingevoerd, welke niet alleen de werkgelegenheid in dit bedryf zal vermeer deren, doch die tevens er aan medewerkt, dat de kosten, verbonden aan den bouw van arbeiderswoningen, zullen dalen. Dit is zeer zeker noodig omdat, zooals wy reeds vroe ger schreven, de huishuur nog steeds een van de hoogste posten uitmaakt van het arbei dersbudget en het dus een zeer groot alge meen belang is, dat deze huur, evenals dat met vrijwel alle andere posten het geval is, een daling ondergaat. s theelichtje (vernikkeld koperen haard- - wr^sw model f 2-l hét st. nicolaas- S Xfflïr CADEAU. Splritusverkoopkantoor „Bergen op Zoom-Delft", Niemandsland. Luxor Theater. Voor het Instituut voor Arbeidersontwik keling draaide gisterenavond bovengenoemde film, waarvan de tendenz is het bestrijden van den oorlog. Men kent niemandsland, dat, gelijk de naam aangeeft aan niemand be hoort, maar dat niettemin steeds blootgesteld is aan het afschuwelijke trommelvuur en de gierende en fluitende granaten en bommen. Vaak is het er in de byna stuk geschoten onderaardsche schuilplaatsen betrekkelijk Veilig, hoewel het gieren en fluiten der pro jectielen het er „unheimisch" maakt. In een dier holen zijn een vijftal nationalisten een Engelschman, een Duitscher, een Fransch man, een „roetmop" en een van onbekende nationaliteit samengekomen. En hoewel allen in eigen taal en in eigen bewoordingen de zelfde argumenten voor den oorlog aanvoeren, brengt hetzelfde gevaar voor hun leven en hetzelfde instinct om te blyven leven hen samen en verandert hen van vijanden te vrienden, die op zullen trekken om alles te vernietigen wat den vrede belemmert. De reeks van beelden, die aanvangt met een vroolijk moment als een bruiloftsfeest, de geboorte van een kind, het rendez-vous in de buurt van den Eifeltoren om ons de ver andering in het leven der spelende personen voor oogen te brengen, toont ons den oproep tot den oorlog in de verschillende landen, gevolgd door andere, die het geestdriftig ver trek der. toekomstige slachtoffers op het witte doek brengen. Maar spoedig verdwynt al dat liefeiyke en worden we verplaatst naar het tooneel van den oorlog, waar velden over vol met eenvoudige houten grafteekens ons het resultaat daarvan voor oogen brengt en het door granaten, kartetsen en ander oor logstuig doorploegd en doorzefd Niemands land, waar de bovengeschetste gebeurtenissen zich afspelen. Schitterend naar de beschrijvingen van den oorlog, die we gelezen hebben natuur getrouw is deze geesel, die Europa 4 jaar achtereen geplaagd heeft, uitgebeeld in deze „toonfilm", die niet het minst door zyn geluid menigeen der overtalryke toeschouwers zai getroffen hebben. Deze rolprent werd voorafgegaan door een leuk spelletje, dat de avonturen van een En- gelschen graaf, welke door een Amerikaan- sche moeder en haar dochter was uitgenoo- digd, zeer tegen den wil van papa, op koste lijke wijze weergeeft, zoodat de aanwezigen vaak schaterden van het lachten. Een ouderavond. Gisterenavond hield de Vereenlging voor Byz. Lager Onderwijs op Geref. grondslag' alhier een druk bezochten Ouderavond in het jeugdgebouw der Geref. Kerk. Na het zingen van Psalm 25 1 en het le zen van Psalm 105 1—10, sprak de voor zitter, de heer G. van de Putte, een kern achtig openingswoord uit, waarin vooral het verband tusschen huisgezin en school werd besproken. Een woord van welkom werd toegeroepen aan den wethouder van onder wijs, den heer Edelman, terwyl een bericht van verhindering was ingekomen van den heer Wit, inspecteur 'van het L.O. Door den heer G. A. de Rijke, onderwyzer aan een der beide scholen, werd een refe raat gehouden over „Lichamelyke oefening op de lagere school". Irx een duidelijk be toog betoonde spreker zich een voorstander van dit vak ook op de lagere school. Uitspra ken van mannen als dr. Kuyper en dr. Ba- vinck bewezen, dat ook de Calvinistische levensbeschouwing oog heeft voor de licha melijke opvoeding. Nadat enkele vragen en opmerkingen door den referent werden be antwoord, werd het woord gevraagd door den wethouder van onderwys, die een woord sprak tot de ouders in het belang der kin deren, thans in de hoogste klasse geplaatst. Met warmte moest de heer Edelman het vol gen van Burger Avondschool of Handels- avonsehool, na 't verlaten der lagere school, aanbevelen. Hierna sloot ds. Wiersinga dezen goed ge slaagden ouderavond met dankgebed. Kunstkalender 1933. Door de Star Publishing Trust te Scheve- rJngen wordt ons toegezonden haar kunst kalender 1933, welke voorzien is van tus- schenvellen, waarop eenlge frappante aan halingen uit het werk van Krishnamurti voorkomen. Het is een twee maands kalender, welke iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiin MET AANHALINGEN VAN Voorradig bi] DE VEY MtsTOAGH iiiliiiiK op zwarten ondergrond telkens een repro ductie biedt van een potloodteekening van de Hongaarsche teekenares en beeldhouw ster Duci de Belatini Braun—Hadszi. De uitgever deelt ons mede, dat de motie ven voor de teekeningen aan de omgeving van Ommen ontleend zyn. Uit den kalender blijkt dit niet, deze is uiterst sober gehouden, wat de bijzonder fyne en goed gereproduceerde teekeningen te beter tot hun recht doet komen. De stemming van de verschillende jaargetyden is goed getroffen en zoo is de op het eerste blad (Januari—Februari) voorkomende be sneeuwde "boom reeds om in een lijstje te zetten. OPENBARE LEESZAAL EN BIBLIOTHEEK Statistiek over November. Leeszaal: Het aantal vrouwelyke bezoekers bedroeg 89 (1931 96) het aantal mannelyke 757 (1931 436) het totaal aan tal bezoekers bedroeg 840 (1031 532). Ge middeld aantal per dag (26 dagen) 32 bezoe kers (1931 onbekend). Uitleenbibliotheek Het aantal lezers bedroeg 1945 (1931 1047) het aantal uitgeleende boeken 2533, waarvan 1828 romans 127 romans m vreemde taal 171 kinderboeken 407 populair weten- schappelyke boeken (1931 1910, specificeering onbekend) het aantal nieuwe leden 9 (1031 onbekend) gemiddeld per uitleenkeer (13 X) 149 lezers195 boekennieuwe leden. MIDDELBURG De nieuwe burgemeester. Naar wy vernamen zal de heer mr. A. A. de Veer zyn ambt als lid van de Eerste Kamer blyven vervullen. Vereemging voor Instrumentale Muziek. Jaap Stotijn. Concert- en Gehoorzaal. Als inleiding de plechtstatige, ontroerende „Ouverture" van Handel's indrukwekkende oratorium „Der Messias", welke de komst des verlossers in mystische klankenpracht schildert. Daarna stond het programma, wat althans het strykorkest betreft, vrywel in het teeken van den dans. In de eerste plaats een noviteit, een suite naar melodieën van oude Engelsche volksdansen onder den titel „Capriol" van P. Warlock (schuilnaam van Philip Heseltine, 18941930), vervolgens de suite archaïque van Grieg „Aus Holberg's Zeit", waarvan Walther Krug in „Die neue Musik" schreef „Die Holberg-Suite, die sehr gute Musik enthalt, 1st die einzige Musik von Grieg, die nicht von Grieg ist", en ten derde „Vijf menuetten en trios" van Schu bert. Niettemin, vlotte muziek, die door haar frischheid boeitkarakteriseering van 15e, 16e en 17e eeuwsche dansen, delicate genre stukjes, welke het orkest, onder leiding van zyn eminenten dirigent Joh. H. Caro, volop gelegenheid gaven om zich van zyn beste zyde te doen kennen. Brillant strykorkestspel hebben we van de Instrumentale, gehoord nauwkeurig afgewogen, transparant tot in de schoonste pianissimo's, verrukkelijk in de begeleidingen en in de passages en van een fraaien klank. Solist was Jaap Stotyn, solo-hoboïst van het Residentie-orkest, wiens capaciteiten te zeer bekend zyn, dan dat wy er in den breede over zouden uitweiden. Zyn optreden met het kwartet voor hobo en strijktrio van Mozart een selecte, kleine schare uit het orkest begeleidde geacheveerd werd een triomf. Het hobo-phenomeen zag zich dan ook door de ovaties, die schier geen einde wilden ne men, genoodzaakt met een reprise van het Rondo te bedanken. Ook Saint-Saëns' sonate voor hobo met klavierbegeleiding werd fameus geblazen, terwijl de medewerking van mevr. W. van Doornvan Lokeren Campagne weer den stempel droeg van gevoelige muzikaliteit, begrip en geacheveerdheid, al mogen we niet verhelen dat Mozart tot het allerschoonste behoort, dat we ooit hebben gehoord. Doch dit lag niet aan de vertolkers, maar aan de muziek. Op verzoek blies Stotyn nog een „Elegie" voor alt-hobo (de eenig juiste bena ming voor het instrument, de misleidende benaming Engelsche hoorn is onjuist) van den Russischen componist F. S. Akimenko (1876), welke droefgeestig getinte melodie het karakter van het blaasinstrument in het juiste licht plaatste. Zeer sympathiek betrok de solist den diri gent Caro, den concertmeester Loman, het orkest en mevr. van Doorn, die fraaie bloe men kreeg, in de hem door de vele aanwezi gen gebrachte hulde, terwyl allo overige uit voerenden zich eveneens in een alleszins ver dienden bijval mochten verheugen. O. Het ongeluk by de Oostberk. Betreffende het droevig ongeluk, dat gis terenmiddag by werkzaamheden aan de Oostkerk plaats had, kunnen wy nog het vol gende meldenDe 25-jarige A .de W., ge huwd en vader van een zeer jong kindje, verrichtte loodgieterswerkzaamheden aan de Oostkerk op een hoogte van ongeveer 25 me ter. Vermoedelijk is de man uitgegleden. Zyn kameraad, die binnen werkte, hoorde een gil en toen hy buiten kwam lag de W. met ver- bryzeld hoofd op de straat, het leven was reeds geweken. Toen enkele weken geleden een nog jeug diger loodgietersknecht van het dak van de Abdij aan de Jjdr van de Korte Burg viel, werkte deze daar samen met De W. en toen droefenis daarover ook door middel van een advertentie bekend gemaakt. En thans is ook hy het slachtoffer geworden van de groote gevaren, die aan zyn beroep verbonden zyn. Vereenlging van beeldende kunstenaars. Te Middelburg is onder den naam „de Trep" een vereeniging opgericht van beelden de kunstenaars "onende op Walcheren. Zy stelt zich ten doel het houden van tentoon stellingen te Middelburg en in andere plaat sen van Zeeland, o k van andere kunste naars als gasten, en het houden van lezingen, kunstbeschouwingen' en andere bijeenkom sten, die voor het doel bevorderlijk zijn. KOUDEKERKE Loop der bevolking. van 16 tlm 30 November 1932. Ingekomen: P. Postma, E 217, van Bergen op Zoom A. Hulzebos en gezin, B 306, van Groningen M. Jakobsen, B 222, van Serooskerke (W.) Vertrokken: P. Brasser, B 156, naar Biggekerke P. Jobse en gezin, A 142a naar Oostkapellemej. E. Dekker, E 45. naar MiddelburgJ. P. van Zweeden en ge zin, B 201, naar Vlissingen. Een Staatscommissie ontbonden. By Kon. besluit van 26 November jl. is ontbonden de by Kon. besluit van 12 Maart 1919 ingestelde staatscommissie voor hel pachtvraagstuk, met dankbetuiging voor de door haar bewezen belangrijke diensten, en is aan mr. J. W. Goedbloed te Goes, secre taris van die commissie, als zoodanig eervoi ontslag verleend. Schattïngs-deskundige. Ged. Staten van Zeeland hebben benoemd als deskundige tot het doen van de schatting der onzuivere opbrengst vcai de gronden in den calamiteuzen Burgh- en Westlandpolder, den heer C. P. Vogelaar te Krabbendyke. KERK- EN SCHOOLNIEUWS Ned. Herv. Kerk. Beroepen te Oud-Vosmeer ds. J. Bakker te Bleiswyk. Examens. Voor het examen als machinist, diploma B is geslaagd de heer H. A. Ponse, leerling van de De Ruyterschool. Voor het examen middelbaar onüerwys- geschiedenis is te Amsterdam geslaagd mej. A. A. C. Soerman te Philippine. Ver. van Christ. Onderwijzers. De afdeeling Walcheren van de vereeni ging van Christelyke Onderwyzers hield Woensdagavond in de Christelyke Kweek school te Middelburg een algemeene verga dering, welke door uitstedigheid van den voorzitter geleid werd door den heer J.Bizza van Aagtekorke. De vergadering werd geopend met het le zen van een gedeelte der Heilige Schrift. Onder de Ingekomen stukken was een schrijven van den rentmeester van de Schoolonderwijzers-weduwenbeurs in Zee land. De heer J. Baarschers te Vlissingen hield een lezing over Hendrik IV, koning van Frankryk en zyn betrekking tot de Neder landen. Vry uitvoerig schetste de spreker den toe stand van Frankryk in het midden en in de laatste helft der 16e eeuw op politiek en godsdienstig gebied en voornamelyk welke rol Hendrik van Navarre als aanvoerder der Hugenoten daarin vervulde. In den bekenden Barthelomeus-nacht werd hy gespaard, doch wilde hy den Franschen troon verwerven, dan moest hy na verloochening van zyne Calvinistische beginselen overgaan tot de Roomsche kerk. Hy bleef echter de bescher mer der Hugenoten en een bondgenoot der Protestantsche Nederlanden. Op deze keuri ge lezing volgde een geanimeerde discussie. In de pauze werd gestemd voor een lid van het Hoofdbestuur. Groote schoolklassen. In Neder-Oostenryk zyn de laatste maan den 96 klassen van lagere scholen opgeheven, en thans wil men het aantal weer verminde ren. Er zyn in dit Oostenrijksche Bondsland reeds 288 klassen van lagere scholen, met zestig zeventig kinderen, 62 met zeventig tachtig kinderen, 17 klassen met 80 èb 90 scholieren en 4 met meer dan negentig kin deren. In. één klas zitten zelfs 104 kinderen by elkaar. MARINE EN LEGER Hr. Ms. politiekruisers „Nautilus" en „Vu 1- canus", onderscheidenlijk onder bevel van luitenants ter zee le klasse L. F. Klaassen en J. G. A. Veerman, worden 6 dezer ontheven van het houden van toezicht op de visscherij in de Noordzee en op 's ryks werf te Willems oord in dienst opgelegd. Hr. Ms. torpedojager „Van Nes", onder be vel van luitenant ter zee le klasse J. C. A. Scholte, is Woensdag te Kingston op Jamaica aangekomen. De luitenant ter zee le klasse J. A. Gauw, geplaatst by het loodswezen te Rotterdam, is 1 dezer tydelyk belast met de functie van directeur van het loodswezen aldaar. By Kon. besluit is aan den officier van den marine-stoomvaartdienst le klasse R. de Vries eervol ontslag uit den zeedienst verleend wegens langdurigen dienstis be noemd by het reserve-personeel der land macht tot reserve-officier van gezondheid 2e klasse de heer F. R. van der Ley, arts is op verzoek aan den reserve-kapitein ir. D. J. W. van Dongen, van het reg. genie troepen, eervol ontslag verleend. Bevorderingen bij de marine. Kwartiermeester P. Houterman tot boots man korporaal-konstabel J. J. Heystek tot sergeant-konstabelkorporaal-torpedomaker P. Dal tot sergeant-torpedomaker korpo raals-torpedomaker L. H. Uylenbroek en N. J. van Veen tot sergeant-torpedomaker ma joor-machinist T. N. Bleeker tot adjudant onderofficier-machinistkorporaal-timmer man H. Kerkdyk tot sergeant-timmerman. RECHTSZAKEN Rechtbank te Middelburg. Door de rechtbank te Middelburg werden heden de navolgende vonnissen uitgesproken Overtreding motor- en rywielwetH. A. de J., 41 jaar, ingenieur te Breda, bevestiging vonnis waarvan hooger beroep. Schuldigver klaring zonder op'egging van straf. Verboden uitvoer J. A. v. E., 44 jaar, slager en G. L. v. E., 20 jaar, veedrijver, beiden wo nende te Ter Neuzen. No. 1 2 maal 20 boete subs. 2 maal 5 eager hechtenisno. 2 2 maal f 5 boete subs. 2 maal 5 dagen hechtenis. Mishandeling J. S., 41 jaar, koopman te Rotterdam, 1 maand gevangenisstraf voor waardelijk. M. L. E. de S.. 22 jaar, landbouwer te IJzendyke, 1 maand gevangenisstraf voor- waardeiyk er 25 boete subs. 10 dagen hech tenis. Overtreding jachtwetP. A. M., 53 jaar, caféhouder te Domburg, bevestiging van het vonnis waarvan hooger beroep, met uitzonde ring van de straf 2 maal 15 boete subs. 2 maal 5 dagen hechtenis, met verbeurdverkla ring van het niet in beslag genomen geweer of 10 boete subs. 5 dagen hechtenis. Overtreding motor- en rywielwetG. K. te Vlissingen, bevestiging van het vonnis waar-

Vlissingse Courant | 1932 | | pagina 1