1000 500 300 150 25 OET MAANDAG 28 NOVEMBER EERSTE BLAD IV0.280 70e Jaargang- 1932- an llillivi: Firma I. IU DE HEIDE Ir., Wiltlinl DUO. Ilissmp. Isltl. ID. PislfÉtiii) G628I Verschijnt dagelijks, uitgezonderd op Zondap en algemeen erkende Christelijke feestdagen STADS- EN PROVINCIENIEUWS BYOUTERI EËN Maison BAARS-SIJBRANTS Zt'ZTiï naiiiiBnii •boden) TTT al te werke- die lie- Op el- ebeurde avonds chtends vervolg) ■I1I1BI11W 'egelen is 5onenauto gens met ng, waar- jdrukt. De ïen op. Migen uit aangere- fiets werd rem in be- g liggende niet kon d veroor- en in. het VLISSINGSCHE COURANT ABONNEMENTSPRIJS Voor Vlissingen en de gemeenten op Walcheren /2.20 per 3 maanden. Franco door het geheele rijk 2.50. Voor België, Duitschland en Frankrijk 13.80. Voor de ove rige landen bij wekelijksche verzending 3.80, met Zondagsblad 1 4.75. Afzonderlijke nrs. 5 ct ADVERTENTIEPRIJS Van 1—5 regels 1.25 iedere regel meer 25 cent Bij abonnement speciale prijzen. Reclames 50 ctp. regel. Kleine advertenties van 1 -5 regels 50 ct ledereregel meerlOctlmax. lOregels). Bij3-maalplaatsing vanl öregels tl. .allestegenvooruitbetaling. De abonné's in 't bezit eenei Polis, zijn GRATIS verze kerd tegen ongelukken voor gulden bij levens lange ongeschikt heid tot werken. gulden bij dood door een ongeluk. gulden bij verlies van een hand, voet ot oog. gulden bij verlies van een duim gulden bit verlies van een wijsvinger gulden bij verlies van eiken anderen vinger AANGESLOTEN BIJ HET BUREAU VOOR PUBLICITEITSWAARDE, INGESTELD DOOR DE VEREENIGING „DE NEDERLANDSCHE DAGBLADPERS" Dit nummer bestaat, met de Sint Nicolaas-Courant, uit 16 bladzijden. De motorboot „Prins Hendrik". In opdracht van Ged. Staten van Zeeland zal Arend Hendriks een portret teekenen van Prins Hendrik. Het werk zal dienen als ver siering van den salon der nieuwe motorveer boot „Prins Hendrik" van den provincialen stoombootdienst op de Wester-Schelde, Technische Studieclub. Alharribra Theater. Voor bovengenoemde vereeniging, die ten doel stelt de technische volmaking harer le den door het geven van cursussen, het hou den van voordrachten en het maken van excursies, werd Zaterdag de Indische Be drijfsfilm der N.V. Bataafsche Import Maat schappij vertoond, waarbij de heer Wegerif uit 's-Gravenhage een toelichting gaf. Na welkom geheeten te zijn door den heer M. A. Vader, die den spr. verzocht den dank der club te aanvaarden voor zijn overkomst en dien ook over te brengen aan het bestuur der maatschappij voor het afstaan der film, kreeg de heer Wegerif de gelegenheid om vooraf eenige woorden van toelichting omtrent de maatschappij te geven. Spr. begon met er op te wijzen, dat de petroleum een zeer oud pro duct is, waarvan de Indianen in Amerika reeds in oude tijden gebruik maakten als ge neesmiddel. In 1859 werd met de geregelde exploitatie van de pétroleum-winning begon nen. Nadat spr. betoogd had, dat de ruwe aardolie een innige vermenging was van koolwaterstoffen, besprak hij de verschillende maatschappijen, welke zich met deze exploi tatie en met den verkoop bezighielden. In de eerste plaats de Koninklijke Maatschappij, die een innige verbinding had aangegaan met de Shell Company. Ook kwam daarbij de Asiatic Petroleum Company. De Koninklijke Shell- groep bestond uit drie maatschappijenBa taafsche Petroleum Company, de Anglo-Saxon en de Asiatic-Company. Deze groep valt uit een in verschillende ondergroepen, waarvan de Bataafsche Import Maatschappij er een is en deze ondergroep, die de producten ook verkoopt onder den naam Shell is eigenares van de film, welke in twee deelen gesplitst isExploratie en verkoop en eenige kiekjes van leven en werken der bevolking van de terreinen in Indië. De kaart, waarop de factorijen enz. der petroleum-groep voorkwamen, toonde vol doende aan, dat de spreuk in het werkgebied der Shell gaat de zon niet onder, geen bluf is. De volgende schitterende beelden toonden den oorsprong van de petroleum aan, d.w.z., dat deze stof waarschijnlijk van fossielen oorsprong is. De schaaldiertjes, die na afster ving op den bodem gezonken waren, werden overdekt met slib, waarna de bovenste lagen zich plooiden en uit die substantie ontstonden de koolwaterstoffen, die het aanzijn aan de petroleum geven. Het geologisch onderzoek bewijst, dat uit deze lagen gas of modder of olie naar boven gaat en deze opstijgingen geven het aanzijn aan verschillende bronnen of wellen, wat op schematische wijze op de film werd aange toond. Door de geologen wordt aanwezig heid van een oliebron geconstateerd en dan is het eerste werk het in kaart brengen om over te kunnen gaan tot aanwijzing van de plaats, waar geboord kan worden. De film toonde nu aan, met welke moeilijkheid dat aanboren vaak gepaard gaat, doordat boomen moeten worden omgehakt en de materialen voor de verdere werkzaamheden worden aangevoerd, welke laatste werkzaamheden geschieden door koelies, karbouwen, met sapi-karren of met tractors. We zagen, na de primitieve wonin gen in het emplacement „bewonderd" te hebben, den boortoren, die in Indië ai gedekt is met atap-bladeren voor de hitte. Vervol gens werden de werkzaamheden van het boren, het ophalen van het boorsel en het in laten van hoorbuizen om het boorgat niet te doen instorten, getoond. Het aanboren van een spiner, waar eerst gas en vervolgens olie omhoog spuit, werd op het doek; vertoond, waarop beelden op het witte doek werden ge worpen, die ons het transport van het mate riaal voor de aan te leggen pijpleidingen voor oogen brachten. Daarbij brachtspr. ons onder de aandacht, dat de inlander daarmee in draf loopt uit pure luiheid. Wanneer het spuiten ophoudt, wordt verder uit de putten gepompt. Verschillende putten worden tege lijk leeggepompt door een zgn. spinnekop. Eenige typen van boorterreinen verschenen op het doek, Toen kwamen op het witte doek beelden, die de raffinaderij en de distillatie verzinne lijkten, waarbij ook de splitsing in de ver schillende producten een plaats werd inge ruimd. Verschillende werkzaamheden als raf fineering met zwavelzuur, het afvoeren van afvalzuur, het vervaardigen of afscheiden van bijproducten als smeerolie en asphalt werden in beeld gebracht, waarna ons een kijkje werd gegeven in de parafine-fabriek, zoowel als het emballeeren van deze producten en ook het vervoer der vloeibare producten per tankschip of per tankwagen van het spoor. Tal van cijfers toonden de reusachtige toe namen van fabricage en omzet van al deze producten. Na de pauze kregen we kiekjes, die een beeld gaven van het leven en van de middelen ter ontspanning der aan de fabrieken in In dië verbonden arbeiders en hoogere en lagere ambtenaren. Naast beelden uit de natuur met prachtige watervallen en dichte bosschen za gen we hoe allen gehuisvest, gekleed, licha melijk en geestelijk verzorgd werden in huis, hospitaal, school, kerk en rusthuis voor amb tenaren, gebouwd door de maatschappij. Ty pische beelden zagen we van de verzorging van zuigelingen en grootere kinderen beneden den 4-jarigen leeftijd, van de ontspanning door het opvoeren van dansen en gamelan- spelen, van pasars of markten, van het ge varieerde verkeer op de groote wegen, waarbij de aandacht er op gevestigd werd, dat het verkeer daar links is. We gingen ook de kam pong in en woonden een betaaldag by en zagen het „bewerken" van het hoofdhaar, benevens het baden van mensch en dier en de behandeling van de wasch. Tot slot werden beelden op 't doek gewor pen van de voornaamste productie- en ver laadplaatsen in Indië. Met een opmerking over de uitbreiding van dezen industrie-tak, waarbij de leiding van dr. Deterding zeer werd geprezen, sloot dezo interessante, leerrijJ.e film, die gevolgd werd door een komische sprekende film „Robinson Crusoë and Son". Het woord van dank door den voorzitter aan de firma Smits voor de bereidwillgheid, was dan ook ten zeerste op zijn plaats, even als een woord van lof voor het trio, dat den middag musicaal opluisterde. Kinderkoor „Jong Leven". Britannia. Een alleraardigste uitvoering hebben de drie klassen van dit sterke kinderkoor Zater dagavond onder leiding van den directeur, den heer J. F. J. ^"achgeéls, gegeven. Eerst hoorden en zagen we de kleintjes, die in een viertal speelliedjes de meeste van den bekenden Jaques Dalcroze bijzonder in hun element waren en deze zoo knap uit voerden, dat zy het laatste „klaar voor een dansje" nog eens moesten herhalen. Daarop kwamen de „grooten" van klasse C met enkele driestemmige a eappella liede ren. Deze toekomstige leden van het groote koor hebben zeer T,erdienstelijk gezongen. De eerste sopraangroep werd wel eens door de tweede en de alten overstemd en met Wierts' Kerstlied „Adeste" moge iets te hoog gegre pen zijn, over 't geheel klonk de zang, vooral in Küchen's „Op de bergen" en „Jachtlied", bepaald mooi. Toen waren de „solisten" aan de beurt. Vry en onbevangen zong een klein meiske van „De krekel en de mier", een ander van „Ziek zijn", doch het toppunt in dit programma- deel werd wel bereikt door een peuter, die allersnoezigst gekleed in crinoline met kap en parasol een wandelende cosy geleek en „Als vroeger een dametje voorbij ging" ten beste gaf. En zy heeft dat zoo doddig gedaan, dat zy het nog eens over moest doen. De heer Machgeels had van beide laatsté nummertjes de muziek geschreven, geheel in den trant. Ook begeleidde hy de kleine zangertjes. De clou van den avond was weer gelegen in de opvoering van een operette, deze maal door klasse B, waarvoor „Jantje in Modder- stad" gekozen was. Het verhaal van den kleinen reinheidsheld, die met de. hulp van Sponzenvrouw, Kanneman, Borstelman en Zeepman, de slordige, vuile Modderstadsche kinderen, na een hunner als proefkonyn ge bezigd te hebben, er toe weet te brengen om zich behooriyk te wasschen en te reinigen, kwam uitstekend tot zyn recht. Soli en koren waren te loven evenals de dansjes. En het geheel won aan uitdrukking door het speciaal geschilderde décor, een plein in Modderstad, dat door een juiste toepassing der perspec tief, een zeer groote vlakte suggereerde. Alle kinderen hebben aan deze leuke operette met hart en ziel medegewerkt n gaarne pry zen en danken we hen dan ook voor hunne prestaties. De voorzitter van de vereeniging, de heer L. J. Pieterse, sprak een openings- en een slotwoord, waarin hy er op wees, dat het koor, trots de slechte tydsomstandigheden op peil is gebleven en dat werklooze ouders hun kinderen gerust naar het koor kunnen zen den, vermits hun vrijstelling van contributie wordt verleend. Spr. dankte voorts den direc teur en diens staf van medewerkers uit het groote koor, de dames Wijthoff (piano) en Van Dierendonck (viool), die voor een keu rige begeleiding der operette hadden zorg gedragen, alsmede den heer Soerewijn, die een passende «xïoneelversiering deed vervaar digen. Er was een stampvolle zaal, welke op al het gebodene met daverend applaus reageer de. Een gezellig samenzyn besloot den avond. O. Dansclub „Turbinia. Britannia. Deze dansclub van leerlingen der zeevaart school had Zondag een cabaret-avond geor ganiseerd met eigen krachten, die wel in staat bleken een afwisselend programma met succes te vullen. Nadat de voorzitter, de heer de Graaf, per uitzending op de korte golf, de aanwezigen verwelkomd had, speciaal de hoeren leeraren, van wie, vermoedeiyk in verband met den Zondagavond, slechts enkele aanwezig waren, werd het blijspel in één bedryf „Het bezorgde vrouwtje" voor het voetlicht gebracht. Een man wordt gaarne door zijn vrouw vertroe teld en ook mevrouw Snap overlaadde haar echtvriend met attenties. Dat zij hem bepaald een genoegen deed door gedurende haar af wezigheid schoonmama met zijn verzorging te belasten, geloovcn wy echter niet, daar dit voor hem een leelijke streep door de rekening beteekende. Mijnheer Snap had een strop. Doch laat hij zich troosten, want hij stond niet alleen. Immers de samenzweerders bleken zyn lotgenooten. zy werden het slachtoffer van de winkeljuffrouw van de Bon Marché. En dan die arme klant in de scheersalon. Die bracht het er niet eens levend af, en had dus de grootste strop. En dat alles zonder dat er zelfs een woord over gerept werd, daar het een pan+cmime was. Nog waren de stroppen niet uitverkocht. Ook Jan Ongeluk natuuriyk haalde een das, daar zijn vrouw er op hun trouwdag met den bakker vandoor ging en hem alleen voor de oud bakken krentebollen liet zitten. Dan was de generaal er beter aan toe. Die werd op zijn ouden dag nog door zyn jong vrouwtje met de geboorte van een flinken zoon verblijd, waarvoor hy zeer dankbaar was, getuige zijn: ,JDe heeren worden bedankt". Verschillende oude paardjes waren met deze nummers van stal gehaald, doch de vertolkers slaagden er alleszins in, te bewyzen, dat juist die z.g. oude doos veel leuks en grappigs bevat, dat het nog altyd doet. Eenige heeren voerden enkele moeilijke oefeningen aan de brug correct uit. Deze kranige turners oogstten niet alleen den bij val van de toeschouwers, doch ook van een viertal confraters, die door hun komische costumeering niet wisten of zy thuis kwamen of de deur uitgingen. Eenige oefeningen van deze gymnasten sorteerden daardoor een al leraardigst effect. Ter afwisseling -geelde een ensemble uit de leden de Strausswals „Rosen aus dem Sü- den", mitsgaders diverse Schlagers en lied jes, waarvan de refreintjes door de aanwezi gen spontaan werden medegezongen. Er heerschte alzoo een prettige stemming, al was de zaal maar matig bezet. Men was gul met applaus en maakte tot besluit een dansje, onder leiding van den heer Corveleijn. MIDDELBURG Gemeenteraad. Voor de Woensdag a.s. te houden verga dering zyn de volgende stukken ter inzage gelegd Een adres van den Middelburgschen Be- siuurdersbond inzake een Kerstgave aan werkloozen. Een schrijven van den minister van de fensie over het behoud van het garnizoen, met denzelfden inhoud als het schrijven aan het comité voor behoud van het garnizoen, en een schrijven van dat comité, dat zyn groote voldoening uitspreekt te kunnen melden, dat zyn werk om het garnizoen in de stad te behouden ook ditmaal niet zon der succes is geweest. Na aanhaling van het ministerieel schryven, vervolgt het comité Al is door sommigen ons werk wel eens be schouwd als te zyn zonder eenig resultaat, aangenaam is het ons thans, dat wy succes hebben en hebben mogen medewerken aan het behoud van eenige vermeerdering van welvaart voor onze stad. In verband met een door den heer A. Je- ronimus ter vergadering van 26 October jl. gedane vraag, brengen Burg. en Weth. ter kennis van den raad een door den gemeen tesecretaris van den commissaris van politie te Breda ontvangen schrijven, nopens een te Breda toegepaste installatie der verkeers regeling. Burg. en Weth. voegen daaraan toe, dat onder de tegenwoordige, voor de gemeente moeilijke financieel©, omstandigheden een ALLE GOEDEREN KUNNEN WORDEN GERUILD Voor de a.s. St. Nicolaas brengen wij een uitgebreide collectie zooals: COLLIERS, ARMBANDEN, BROCHES, RINGEN, HANGERS, enz. enz. Komt U eens bij ons binnenloopen. U verplicht zich niet tot koopen, eventueele proefneming met een installatie, die, zonder by komende kosten, niet minder dan 2300 mark' 1380) kost, door hen zeer beslist wordt ontraden. Uit het schryven van den commissaris van politie te Breda blykt, dat aldaar sinds medio Juli jl. op twee zeer drukke kruis punten van wegen „Heuer Ampel" zijn opge hangen, welke plaatsen tot dan door een verkeersagent waren bezet. In het algemeen wordt dit verkeerssein gunstig beoordeeld. In verband met een ter vergadering van 26 October gedane vraag, wendden Burg. en Weth. zich tot den minister van binnen- landsche zakm met verzoek te mogen ver nemen of hy de verstrekking van een brand stoffen-bijslag aan trekkenden uit de werk- loozen-kassen en geplaatsten by de werk verschaffing op dezelfde basis als voor steun- trekkenden kan goedkeuren en of door hen op de verleening van een ryksbydrage van 7C in de desbetreffende kosten zou mo gen worden gerekend. Thans meidde de ad junct-inspecteur voor de rijkswerkverschaf fing in Zeeland, dat tot en met 1 April 1933 1 kan worden gegeven aan tewerkgestel- den in die weken, waarin zy by de werkver schaffing werkten en zulks met een ryks bydrage als voor het loon. Op 19 November is voor de eerste 'maal deze bijdrage uitgekeerd. Het aantal van de onder die categorie vallende werkloozen be droeg 53, van wie 17 te voren reeds als steuntrekkenden bijslag genoten. Omtrent eventueele toekenning van een brandstoffentoeslag aan kas-trekkenden en geplaatsten by de gemeentelyke werkver schaffing, in wier kosten het rijk niet by- dxaagt, is van den minister nog geen ant woord ontvangen. Legaten. De heer E. Berdenis van Berlekom, over leden te Middelburg, heeft gelegateerd aan De Vereeniging tot verbetering van het lot oer Blinden in Nederland en zijn koloniën te Amsterdam 5000 de Noord- en Zuid- Hollandsche Redding Maatschappij te Am sterdam 5000 de Zuid-Holandsche Maat schappij tot Redding van Schipbreukelin gen te Rotterdam 5000 het Zeeuwsch Ge nootschap der Wetenschappen te Middel burg 5000 aan het Doctor J. C. de Man- fonds te Middelburg 1000. OOST- EN WEST-SOUBURG Een aanrijding. Zaterdagavond heeft zekere B. uit Baar land, ter plaatse waar de weg van Oost- nar West-Souburg den Nieuwen Vlissing- schen weg kruist, met zyn auto die van den molenaar M. alhier zijdelings aangereden en is vervolgens tegen een yzeren paal en de kiosk van den heer S. terechtgekomen. Persoonlijke ongelukken kwamen niet voor. De materieele schade is aanzienlijk men spreekt van eenige honderden guldens. ST. LAURENS. Een postagentschap. Met ingang van 1 Decemb a.s. wordt het thans gevestigde poststation te St. Laurens opgeheven en wordt een postagentschap ge vestigd in het telegraaf- en telefoonstation by den stationhouder B. Verburg aldaar. VEERE Gemeenteraad. De gemeenteraad heeft besloten het aantal opcenten op de personeele belasting te ver lagen van 120 op 100 en die op de gemeente fondsbelasting te verhoogen van 25 op 40. GOES Voorstellen aan den gemeenteraad. Burg. en Weth. van Goes stellen woor by de N.V. Bank voor Nederlandsche Gemeenten een leening aan te gaan groot f 40.000 tegen een rente van 5 en een koers van 100 Burg. en Weth. stellen voor over te gaan tot aanleg van een sportterrein aan den Westhavendyk en dit werk te doen uitvoeren als werkverschaffing. De kosten worden ge raamd op f 58670, waaronder begrepen 28470 aan arbeidsloon. Toezegging is bereids ontvangen dat het ryk 55 in de arbeids- loonen bydraagt, zoodat voor rekening der ge meente blyft 43011.50. De exploitatiereke ning geeft aan ontvangsten een bedrag van 2100 per jaar en aan uitgaven f 3700, der halve een geraamd nadeelig saldo van f 1600. Burg. en Weth. bieden de begrooting voor 1933 aan. Het burgerlyk armbestuur, dat sinds menschenheugenis steeds zijn uitgaven uit zijn inkomsten kon bestrijden, moet nu gesubsidieerd worden met een bedrag van 42700. Een tweede belangrijke nieuwe uit gaaf vormt de e.v. bijdrage aan het gasthuis. Deze zaak zal nog definitief en principieel moeten worden uitgemaakt, maar mocht blij ken dat de jaarlijks te dekken verliezen voor deze gemeente op den duur te bezwarend zyn, dan zal, naar Burg. en Weth. meenen, ernstig moeten worden overwogen of het geen aanbeveling verdient de afdeeling ziekenhuis op te heffen. Burg. en Weth. hebben ernstig getracht t© bezuinigen, maar een verder gaande salaris verlaging dan die reeds is ingevoerd lijkt Burg. en Weth. niet verantwoord, gezien d© stysring, die de kosten der eerste levensbe hoeften de laatste maanden weder hebben ondergaan. Een belastingverhooging biyft noodig. Ds opcenten op de grondbelasting en die op d® vermogensbelasting hebben reeds het wette lijk maximum bereikt. Op de gemeentefonds belasting worden reeds 80 opcenten geheven. Burg. en Weth. stellen daarom voor over te gaan tot het invoeren eener straatbelasting, waarvan de opbrengst op 13.000 per jaar ge raamd wordt en verhooging van het aantal opcenten op de personeele belasting tot 40. Waar Ged. Staten hun goedkeuring hebben onthouden aan het besluit van den raad om garant te zyn voor een kasgeldleening ten behoeve van het gasthuis groot 60.000, stel len Burg. en Weth. voor die garantie te ge ven tot een bedrag van f 15000. Christ, landarbeiders op Zuid- en Noord-Be? eland. Zaterdagmiddag werd te Goes een druk bezochte vergadering gehouden van de ver tegenwoordigers der afdeelingen van den Ned. Christ. Landarbeidersbond op Zuid- en Noord-Beveland. De vergadering stond on der leiding van den heer M. Ruppert, afge vaardigde van het hoofdbestuur. De loonactie werd in den breede bespro ken. De voorzitter zette het standpunt van het hoofdbestuur uiteen. Daar van rijkswege een belangryke steun wordt verleend aan het landbouwbedryf, heeft het hoofdbestuur zich met een adres gewend tot den minister van economische zaken, waarin zijn hulp wordt verzocht om overleg tusschen werkgever en werknemèr tot stand te helpen brengen. De steun toch is verleend aan het bedryf, dus aan alle be- dryfsgenooten. Maar men ziet, dat de boe ren op veel plaatsen zelfs het minste over leg weigeren. De minister heeft in een sym pathiek schryven geantwoord, dat hy in de zen gaarne doen zal, wat hem mogelijk is. Zyne Excellentie vroeg daartoe een over zicht van de gevoerde acties in.het land. Dit overzicht is thans gereed gekomen en aan genoemden minister, en in afschrift aan alle Kamerleden toegezonden. Zeeland neemt in dat opzicht een „goede" plaats in, aangezien hier in vele streken dat overleg hapert. Waar spreker gelooft dat de minister wel in de richting van overleg kan sturen, heeft spreker van deze actie wel eenige verwachting. Besloten werd verder na eenige bespreking dat men zich alsnog zal onthouden van een algemeene actie, maar zich zal bepalen tot een plaatselyke actie. Met alle macht zal er naar gestreefd worden te behouden wat in het vorige jaar is betaald aan loon. Van dit lage loon kan werkeiyk niets af; temeer daar door allerlei steunmaatregelen sommige prij zen weer wat zyn opgeloopen. In die plaat sen, waar het vorige jaar sterk is gekort, zal getracht worden eenige verbetering te ver- krygen. OOSTBURG. Het kantongerecht. Blyken? het voorloopig verslag van de af- lingen der Tweede Kamer over de wets-

Vlissingse Courant | 1932 | | pagina 1