1000 500 300 150 100 25 f 30.000.- per dag PHILIPS lampen In Foto-Albums Nederland bespaart Koopt daarom alleen s tro o mb esparen de EERSTE BLAD No.278 70eJaargang; VRIJDAG Uitgave: firma F. VftH DE VELDE Ir.. Walstras! 58-60. Vlissingen.Telel. 10. PostieEening06281 25 NOVEMBER Verschijnt dagelijks, uitgezonderd op Zondag en algemeen erkende Christelijke Feestdagen door de gasvullinglamp. een uitvinding van Irving Langmuir winnaar van den Nobelprijs 1932 De Pers schrijft: Beter bewijs bestaat er al niet hoe ont zaglijk duur in het gebruik z.g. „goed- koope" lampen zijn, vergeleken met Philips- lampen. STADS- EN PR0VINC1EN1EUWS SPIRITUS Fotohandel JAN HENNING 1932; VLISSINGSCHE COURANT ABONNEMENTSPRIJS Voor Vlissingen en de gemeenten op Walcheren /2.20 per 3 maanden. Franco door het geheele rijk 2.50. Voor België, Duitschland en Frankrijk 3.80. Voor de ove rige landen bij wekelijksche verzending 3.80, met Zondagsblad 4.75. Afzonderlijke nrs. 5 ct ADVERTENTIEPRIJS Van 1—5 regels 1.25 iedere regel meer 25 cent Bij abonnement speciale prijzen. Reclames 50 ct p. regel. Kleine advertenties van 1 5 regels 50 ct iedere regel meerlOctfmax. 10 regels). Bij 3-maal plaatsing van 1 5regels tl. .alles tegen vooruitbetaling. De abonné's in 't bezit eener Polis, zijn GRATIS verze kerd tegen ongelukken voor gulden bij levens lange ongeschikt heid tot werken. gulden bij dood door een ongeluk. gulden bij verlies van een hand, voet of oog. gulden bij verlies van een duim gulden bij verlies van een wijsvinger gulden bij verlies van eiken anderen vinger AANGESLOTEN BIJ HET BUREAU VOOR PUBLICITEITSWAARDE, INGESTELD DOOR DE VEREENIGING „DE NEDERLANDSCHE DAGBLADPERS'' Dr. Irving Langmuir „De „hobbg" voor natuurkundig onderzoek, die Langmuir al van jongs af aan heeft gehad, heeft hem niet alleen tot een reeks van schitterende ont dekkingen en uitvindingen gebracht, waarvan één, de gasvullingslamp, voor het Amerikaansche publiek alleen al een besparing van 1.000.000 dollar per dag beteekent, maar zij heeft hem er ook toe ge leid, in zijn vrije aren een theorie van den bouw van het atoom op te stellen Dit nummer bestaat uit 2 bladen Gemeentelijke dienst der Arbeids bemiddeling en Werkloosheidsverzekering-. Aan het jaarverslag over 1931 van boven- genoemden dienst is het volgende ontleend In het vorige verslag moest de admini strateur, in verband met de in September 1930 ingetreden werkloosheid, reeds een somberen toon doen hooren, omdat de werk loosheidscijfers over de laatste vier maan den van dat jaar, voor onze gemeente, althans voor de laatste jaren, van een on gekende „hoogte" waren, thans kan het wel niet anders of deze sombere stemming moet nog meer tot uiting komen. Was in December 1930 het werkloosheids cijfer van alle tegen werkoosheid verzeker den gestegen tot 6.3 in 1931 was een voortdurende toeneming te constateeren en bedroeg het werkloosheidscijfer in December 1931 reeds 17.2 Vele nijvere handen waren in het afge- loopen jaar tot werkloosheid gedoemd. Naast een toenemende werkloosheid op de koninklijke maatschappij ,4e Schelde", ken merkte het afgeloopen jaar zich door min dere bedrijvigheid in de bouwindustrië. Hoe wel in deze gemeente de werkloosheid nog niet dien omvang heeft aangenomen als in meerdere plaatsen van ons land, toch heeft de economische inzinking ook in deze ge meente een groot aantal-slachtoffers ge maakt. i Uit de overzichten die als bijlage in het verslag zijn opgenomen, blijkt de werkloos heid, vooral in vergelijking met de voor gaande jaren, een ongekende hoogte te hebben bereikt, terwijl geen enkele grond aanwezig is, waarop gehoopt kan worden, aat spoedig verbetering zal intreden, inte gendeel moet worden gevreesd, dat nog aan meerdere personen ontslag zal moeten Worden verleend. Stakingen of uitsluitingen kwamen over bet afgeloopen jaar niet voor. De toenemende beteekenis van de ar beidsbeurs als placeeringsinstituut, treedt in het overzicht weder op den voorgrond. Het vertrouwen in dit werk, door de overheid in het belang van het bedrijfsleven ter hand genomen, neemt toe. De arbeidsbemidde- lingswet, opgenomen in het Staatsblad No. 433 van 1930, gaf aan de arbeidsbemiddeling een wettelijken grondslag. Verandering inde werkwijze zal dit niet medebrengen, daar de wet in hoofdzaak zich aansluit by de prak tijk zooals deze in ons land op het gebied der arbeidsbemiddeling gegroeid is. De in vloed van werkgevers en -nemers by de openbare commissies, is thans in de wet vastgelegd. Ook ten aanzien van de houding der arbeidsbemiddeling by staking en uit sluiting en haar standpunt ten aanzien van de arbeidsvoorwaarden is thans in de wet omschreven. Als naar we hopen binnen niet al te langen tijd het bedrijfsleven zich we der kan ontplooien, dan zullen de organen der openbare arbeidsbemiddeling kunnen bydragen om vraag en aanbod van arbeids krachten met elkander in verbinding te brengen. Het totaal aantal aanbiedingen van werk nemers over 1931 bedroeg 3844, dat van aan vragen van werkgevers 1584 en het aantal plaatsingen 1450. Over 1930 waren deze cy- fers resp. 2092, 1078 en 914. Door het groot aantal aanbiedingen van werknemers uit deze gemeente, was het niet noodzakelijk een groot aantal arbeiders uit andere gemeenten te betrekkenvan elders werden slechts door bemiddeling van de ar beidsbeurs 26 mannen en 2 vrouwen in deze gemeente geplaatst. Andere jaren viel vaak een tekort aan bouwvakarbeiders te consta teeren. Ook thans moet de klacht weder herhaald worden, dat er nog meerdere werkgevers zijn, die by aanneming van werkkrachten een zekere voorkeur verleenen aan arbeiders buiten de gemeente woonachtig. Dit wekt temeer teleurstelling nu, zooals in het afge loopen jaar, zoovelen niet in de gelegenheid waren arbeid te vinden. In verband hiermede meent de admini strateur er ook op te moeten wijzen, dat de Steenkolen-Handelsvereenigmg, die voor het bunkeren van zeeschepen vaak een groot aantal losse arbeiders via de arbeidsbeurs haar bedrijf kon opnemen, door het op treden van enkele onverantwoordelijke per sonen, die een loon eischten van 0.70 per uur, thans uitsluitend arbeiders betrekt uit <?e omliggende gemeentendoor dit optre den is een blaam geworpen op de Vlissing -8MB» theelichtje (vernikkeld koperen haard- c tB model f 2") is HÈT ST- NICOLAAS- S CADEAU. Spiritusverkoopkanloor „Bergen op Zoom-Delft". sche arbeiders en werd hun plaatsing ten zeerste bemoeilykt. Met het plaatselijk bureau voor beroeps keuze, waarin de administrateur als lid zit ting heeft, werd samenwerking onderhou den. Ook door vereenigingen met een phi- lantropisch doel werd meermalen de hulp van de arbeidsbeurs ingeroepen. Voor zoover dit mogelijk was, werd deze hulp verleend. In het afgeloopen jaar werden door de ar beidsbeurs in totaal 16 personen (vorig jaar 68) elders te werk gesteld, waarvan sommi gen met steun van Rijk en gemeente, over eenkomstig het bepaalde in de circulaire van den Minister van Arbeid, Handel en Nijver heid van 2 Januari 1924, hunne gezinnen naar elders hebben overgebracht. De heerschende werkloosheid was oorzaak, dat een slechts gering aantal personen via de arbeidsbeurs in andere gemeenten te Werk konden worden gesteld. Dit jaar werden 28 (vorig jaar 95) perso nen uit andere gemeenten door bemiddeling van de arbeidsbeurs in deze gemeente ge plaatst. Moesten andere jaren meerdere bouwvak arbeiders uit andere gemeenten, by gebrek aan voldoende arbeidskrachten, in deze ge meente worden geplaatst, dit jaar betrof dit slechts een zeer gering aantal. Door de minder gunstige arbeidsmarkt werd de internationale arbeidsbemiddeling ten zeerste bemoeilyktuit deze gemeente werden geen personen naar het buitenland geplaatst en werd slechts één dienstbode door bemiddeling van de Nederlandsche ar beidsbeurs te Oberhausen hier geplaatst. In het afgeloopen jaar nam het aantal tegen de nadeelige gevolgen van werkloos heid verzekerde personen met 80 toe. Deze by uitstek sociale gedachte, die aan deze verzekering ten grondslag ligt, vindt in al breeder kring haar aanhangers. Niet al leen voor de betrokken personen, doch ook voor de gemeenschap is deze sociale verzeke ring van buitengewone beteekenis. Al is het juist, dat, doordat deze werkloozenkassen eerst in 1917 op een hechte basis werden geplaatst, deze nog niet kapitaalkrachtig ge noeg waren om de nadeelige gevolgen van de werkloosheid in dezen crisistyd te be strijden, toch mogen wy een uitkeering van ƒ141.000 over 1931 uitgekeerd aan werklooze leden in deze gemeente, niet gering achten. Dit was mede mogelyk, doordat de Regee ring de subsidie, die in het werkloosheidsbe sluit 1917 als regel op 100 bepaald is, voor 1931 werd vastgesteld naar de behoefte van iedere wcrkloozenkas afzonderlijk. Tengevol ge van deze subsidie-verhooging, die voor enkele kassen meer dan 700 bedroeg van de bydrage der leden, werd de gemeente verplicht een z.g. extra-subsidie te betalen. De bydrage van de gemeente is dan ook voor 1931 bepaald op 50436.15, terwyl by een normale subsidie-regeling deze bijdrage zou hebben bedragen 50 van 25.400 12.700. Ondanks het feit, dat de uitkeringsduur voor meerdere kassen met 36 dagen werd verlengd, was dit echter niet voldoende, daar velen het geheele jaar of althans een groot gedeelte daarvan, werkloos waren, speciaal de metaalbewerkers. Dit blykt ook duidelyk uit de cyfers, waarin een totaal van 99570 werkloosheidsdagen wordt berekend, terwyl over 64004 dagen uitkeering werd verstrekt. Het gemeentebestuur zag zich dan ook ge noodzaakt over die 35000 z.g. „ongedekte" werkloosheidsdagen andere meatregelen te treffen. In 1929 en 1930 werden over respectievelijk 59 en 67 van de totale werkloosheids dagen uitkeering uit de werkloozenkassen verstrekt. In 1931 telden wij voor alle in deze gemeente woonachtige leden van werkloo zenkassen 99.570 werkloosheidsdagen en 64.004 uitkeeringsdagen, zoodat over 1931 ruim 64 van de totale werkloosheidsdagen werd vergoed. De penningmeesters van de plaatseiyke afdeelingen van organisaties met eenwerk- loozenkas, hebben de aan burgemeester en wethouders opgedragen taak in zake con trole van de kassen, helpen vergemakkeiy- ken door hun volle medewerking aan de richtige toepassing van de verschillende be palingen te verleenen. In Maart 1929 werd de werkverschaffing stopgezet en de behoefte daaraan was in 1930 dank zy de betrekkeiyk ruime werkge legenheid nog zoo gering, dat deze niet be hoefde te worden ingesteld. Hoe geheel anders werd dit In het afge loopen jaar. Tientallen arbeiders voor goed ontslagen, ha iden slechts recht op 60 dagen •i'ik-erJng uit hun werkloozenkas en gee» hebben wij een uitgebreide sorteering. Onze prijzen zijn verrassend laag. Badhuisstraat kans om binnen korten tijd weder werk te vinden. Zoodra de weersgesteldheid dit toe liet, werd een groot aantal arbeiders in de werkverschaffing geplaatst, ook zy die nog recht op uitkeering uit hun kassen konden doen gelden, daar deze dagen zouden wor den opgespaard voor de wintermaanden. In Mei werd de werkverschaffing onder leiding van de afdeeling Gemeentewerken geopend. Einde Juli werd de leiding van het werk, op uitdrukkelijk verzoek van Binnenland- sche Zaken, aan de Nederlandsche Heide maatschappij opgedragen. De aanwyzingvan hen, die in de werkvers.chaffing geplaatst zouden worden, werd opgedragen aan de commissie van advies voor sociale zaken. Werden in den aanvang hoofdzakelijk me taalbewerkers in de werkverschaffing opge nomen, langzamerhand zijn de arbeiders, die werkzaam geweest zyn in de metaalindu strie opgenomen in de steunregeling. Dit was te meer noodzakelijk, omdat de werk loosheid ook onder de bouwvakarbeiders en de ongeschoolden meer en meer toenam. Aan arbeidsloonen werd tot en met 31 December aan arbeiders, werkzaam in de werkverschaffing, uitbetaald een bedrag van 69.476.25, over 20.612 man-werkdagen. In de raadsvergadering" van 27 November 1931 werd op voorstel van burgemeester en wethouders, gezien een schrijven van den Minister van Staat, Minister van Binnen- landsche Zaken, besloten de steunregeling voor werklooze arbeiders, vastgesteld door genoemden minister bij besluit van 7 Janu ari 1931, ook voor deze gemeente toepasse lijk te verklaren. Van 8 November tot en met 31 December 1931 werd aan 87 personen, ingevolge boven staande regeling, een bedrag van 5878.55 aan steun verstrekt. Inspecteur stoomvaart-maatschappij „Zeeland". Tot inspecteur van den uitvoerenden dienst by de stoomvaart-maatschappy „Zeeland" is benoemd de heer B. Koens, eerste officier by genoemde maatschappij. De heer Koens neemt de plaats in van den heer A. O. H. Kuyck, die zyn functie als inspecteur van de „Zeeland" heeft neerge legd en benoemd is tot inspecteur van de afdeeling scheepszaken van de „BatavLer"-lyn te Rotterdam, Instituut voor Arbeidersontwikkeling. Wy vestigen de aandacht op de filmvoor stelling van het Instituut op Donderdag 1 December a.s. Gedraaid wordt als hoofdnum mer de film „Niemandsland", regie Victor Frivas, in de hoofdrollen Ernst Busch, Hugn Stephens Duglas, Louis Duglas, Georges Pé- clet Wladimir Sokoloff. De film verbeeldt de strook grond tusschen de vyandelijke fronten, niemandsland. Daar komen toevallig tezamen in een granaat trechter: de Duitsche, de Fransche, de Engel- sche, de Afrikaansche en de onbekende sol daat. Ze vertellen elkaar over hun huis en over wie ze liefhebben. De vraag rijst„Waarom oorlog?" Boven him hoofden raast de dood. Tot ze samen een nieuw front vormen het vredesfront, dat alle oorlogshindernissen weg vaagt, een nieuw leven treden ze tegemoet. Een zeer goede film ook technisch, waar mede de tournée door geheel Nederland een waar succes is geworden. Filmavond C.K.W.O. Gisterenavond werd voor bovengenoemde vereeniging in het „Alhambra"-theater ver toond „Olivier Twist" naar den roman van den bekenden Engelschen schryver Charles Dickens. Al worden de werken van Dickens in den tegenwoordigen tyd helaas niet meer zoo gelezen als vroeger, onder de bezoekers van gisterenavond zullen zeker velen geweest zyn, die het zien van de film zich herinner den, hoe verontwaardigd zij waren by het lezen van „Olivier Twist" over de vreeseiyke toestanden, welke op velerlei maatschappe lijk terrein in dien tijd 'heerschten. Want dat is een van de groote verdiensten van Dickens geweest dat hij in zijn romans "•en vinger legde op de wondepiekken der samenleving en hy er toe heeft bygedragen in vele misstanden verandering te brengen. De aandacht was dan ook zeer gespannen gedurende de geheele vertooning, en hoe leefde men mede met den kleinen Olivier (Jackie Coogan) gedurende zyn verbiyf in het werkhuis, met de hongerende kinderen, der vertwyfeling naby en de mishandelin gen daar en later by den begrafenisonder nemer. Wy volgden hem op zyn tocht naar Londen en zijn wederwaardigheden by de dieven- en bandietenbende. De sympathieke figuur van Nancy, die haar medelyden met den kleinen zwerver met den dood moest bekoopen, was ontroe rend. Doch ook het slot van het verhaal, als Olivier na de geleden ontberingen en mishandelingen, voor goed wordt opgenomen in den kring, waarin hy volgens zyn ge boorte behoort, schonk algeheele bevrediging. Na deze film volgden nog een teekenfilm je uit het Wilde Westen en „Het groote stads leven te Beriyn", een film vol leven en van groote aantrekkeiykheid. De beide voorstellingen werden geopend met een inleidend woord door den waarn. voorzitter, den heer W. Schmidt, terwyl ge collecteerd werd voor het steunfonds van den Crrist. Besturenbond. By beide voorstellingen was de zaal geheel bezet. Gemengde Zangvereenigïng. Dinsdag 13 December a.s. zal door de Ge mengde Zangvereeniging in het Concertge bouw worden uitgevoerd „Elias", oratorium van Mendelssohn voor koor, soli en orkest. Als solisten zullen hunne medewerking ver leenen mej. A. M. Dudok van Heel, so praan, Bussummevr. Jo v. d. Meent Walter, alt, AmsterdamKees Smulders, tenor, Amsterdam en L. Bogtman, bas, Hil versum,

Vlissingse Courant | 1932 | | pagina 1