NOOTJES BRESKENS BIERVLIET. SPORT BUITENLAND GEMENGD NIEUWS ONZE ERVARING Firma J.W. VAN Dffi LI1E &Z0NEN f 1 I 1 UIT DRAAD EN LUCHT Hedenochtend om 5.45 is het Ki.M.-vlieg- tuig de „Pelikaan" van Schiphol naar Indië vertrokken. Er zijn 2 passagiers met bestem ming voor Rangoon aan boord, benevens 271 K.G. 664 gram post, 5 K.G. pakketpost en 31 K.G. 150 gram lading. Blijkens het thans verschenen overzicht van het Kon. Ned. Meteor. Instituut te De Bilt van de weersgesteldheid, is In October gemiddeld In ons land 190 m.m. neerslag geregistreerd (record sedert 1849). Zand- voort noteerde met 312 m.m. de grootste maandsom. De rekening van het gemeentelijk radio- distributiebedrijf te Arnhem over 1931 sluit in ontvangst op 73.579.65 en in uitgaaf op 54.995.81, goed slot alzoo f 18.583.84 De be grooting voor dit bedrijf voor 1933 bedraagt in ontvangst 144.000, in uitgaaf 83.015. Het geraamd batig saldo 60.965. Gisterenavond Is te Egmond a. d. Hoef een strooper, die door een jachtopziener werd betrapt, door dezen aangeschoten. De strooper was op slag dood. m De N.V. Weverijen G. Kerssenmakers Zn., linnen- en damast-weverij te Eindho ven, moeten reeds sinds eenige weken met dag- en nachtploeg werken om de binnen komende orders te kunnen bijhouden. De fabriek is nog voor verschillende weken van een overvloed van orders voorzien, die een dergelijke voortzetting van den arbeid ver zekeren. kende „Bruidskoor" uit Lohengrin van Wag ner en de Strauss' wals „Morgenblatter", had de vereeniging zich de medewerking verze. kerd van mevr. R. Brand-Bekker (klavier) en een strijkorkest. Koor en orkest vestigden hiermede zeer goede indrukken. Er was een juist contrast tusschen de beide coupletten van het bruidskoor, dat eerst pp. en na het vrouwenkoor sterker en met gefigureerde be geleiding gezongen wordt, terwijl Strauss' met Schwung en temperament werd verklankt. Welk een alleraardigsten tekst heeft R. Ilg- ner bij deze pakkende muziek vervaardigd Mevr. Brand bewees weer een pianiste van extra klasse te zijn, een steun in het ensem ble, trots de mindere hoedanigheid van haar instrument. De heer Vleugels leidde koor en orkest met vaste handaan zijn volharding en ijver en den lust der koorleden danken we ongetwijfeld de mooie resultaten, waar van deze uitvoering getuigde. De aanwezigen toonden het gebodene alles zins te waardeeren. Een gedeeltelijke herha ling van de Strauss-wals was hun beslist zeer welkom geweest. Het is onze gewoonte niet om te schrijven over de tooneelopvoeringen, welke op deze en soortgelijke zanguitvoeringen volgen. Daar echter mej. Kruithof, die het "publiek al zoo dikwerf heeft doen schudden van den lach, meespeelde in het blijspel „Mevrouw is niet thuis" en, zooals wij reeds vermeldden, haar zilveren lidmaatschap vierde, zij hier aan- geteekend, dat zij in de komische dienstbo- denroi van Jetje weer excellent op dreef was. Souburg houde zijn „Annie van Ees" in eere l Het grappige stuk met zijn leuke intrigue werd vlot gespeeldde vele koddige situaties, waarin o.a. ook de landsverdediger Dirk van Stralen frappeerde, ontketenden lachsalvo op lachsalvo, zoodat er maar één conclusie is, nl. dat het blijspel met daverend succes voor het voetlicht is gebracht, dank zij de goede be zetting. Aan de uitspraak mogen de tooneelis- ten echter wel meer aandacht wijden. Het programma bestond voorts nog uit het blijspel „De luitenant en zijn oppasser". Een gezellig samenzijn besloot den welgeslaagden avoiïd. w O. Een arbeiders-avondschool. Zondag a.s. zal vanwege het Instituut voor arbeidersontwikkeling, gewest Zeeland, de heer P. K. Polderman, secretaris van het In stituut voor Arbeidersontwikkeling te Amster dam, alhier een vergadering leiden, waarin besproken zal worden de oprichting van een arbeiders-avondschool te Breskens. Een muziek, en tooneeluitvoering. De muziekvereeniging „Uit het Volk—Voor het Volk" te Breskens en de daaraan verbon den tooneelclub gaven in het Sumajo-gebouw voor een stampvolle zaal goed geslaagde uit voeringen. Voor de eerste maal werden de uitvoeringen door de radiocentrale van de firma Schippers en Nauta aan haar aange sloten leden uitgezonden. Een laffe streek. Toen dezer dagen de landbouwer B. te Biarvliet 's morgens op zyn erf kwam ten einde zijn hond, een zwarte herdershond, van eten te voorzien, ontdekte hy dat het beest by zijn hok in een grooten bloedplas lag te kennen en niet meer kon opstaan. Aangezien geen hulp meer kon baten haeft hy het dier terstond moeten afmaken, met een schot hagel. Vermoed wordt dat het dier door onverlaten met een riek de doo- deljjke verwonding is toegebracht. De poli tie stelt een onderzoek in» De Zesdaagsche te Amsterdam. Uitverkocht stond er gisterenavond vóór den ingang. En eenige duizenden liefhebbers stonden er nog te wachten. Zoo nu en dan kwam het tot dringen, dan moest de politie hardhandig optreden. Binnen tolden de renners op de houten baan, nu en dan een jacht om een premie, overigens tot tien uur kalmpjes aan. Toen kwamen de klassements-sprints. Na de eerste namen Braspenninx en Wals een ronde, na de derde werd door WambstBrc- cardo een algemeene en soms heel felle jacht ontketend. Veel ronden werden genomen en terugge nomen. f._. Besmettelijke ziekten, ïn de week van 13 tot en met 19 November zijn in onze provincie voorgekomen 8 gevallen van roodvonk, nl. 4 te Zoutelande, 3 te Kats en 1 te Colijnsplaat, 1 geval van febris ty- phoïdea te Kruiningen, 1 geval van dysen- teria baciilaris te Hulst 9~ X geval van diph- tberie te Goes- '4 et. S0PLA CIGARILL0S 2 c» Na de vele jachten die volgden op de klas sementsprints van 10 uur is de stand aan zienlijk gewijzigd in dien zin, dat het leidende koppel nog een ronde voorsprong heeft ge kregen en dat verschillende koppels nog ver der zijn afgezakt. Aan den kop is nog steeds het koppel Piet van KempenPijnenburg met 558 p.op drie ronden liggen de Duitschers Rausch—Hürtgen met 195 p.dan volgen op vijf ronden Char- lier—Deneef met 265 p. en WambstBroc- cardo met 51 p. op zes ronden Brespenninx —Wals met 168 p.op veertien ronden DInale -Van der Heijden met 182 p. en Göbel Schorn met 130 p.op vijftien ronden ten slotte Jan van KempenBogaert met 200 p. Naar wij vernemen is de toestand van Klaas van Nek naar omstandigheden bevre digend. HITLER'S ANTWOORD. Gisterenavond om half zeven heeft Göring, de voorzitter van den Rijksdag, het antwoord van Hitier op het verzoek van den rykspre- sident, om vast te stellen, of en onder welke voorwaarden Hitier een vaste meerderheid, die tot werken in staat is, met een bepaald, arbeidsprogramma voor een door hem ge leide regeering kan vormen, aan staatssecre taris Meissner overhandigd. Dit antwoord is niet tot den rijkspresident, maar tot den staatssecretaris gericht. Hitier zegt daarin, dat hij aan het verzoek niet kan voldoen. Daarentegen doet hij in het ant woord, dat zeven en een halve pagina met uitvoerige toelichtingen bevat, een tegenvoor stel, dat op het oogenblik ter overweging aan den rijkspresident medegedeeld is. Dit tegen voorstel komt hierop neer, dat aan Hitier de leiding over het rykskabinet zal worden toe vertrouwd, waarbij verder zooveel mogelijk rekening wordt gehouden met de door den rijkspresident gestelde voorwaarden, voor zoover deze niet betrekking hebben op den eisch, een parlementaire meerderheidsregee- ring te vormen. Practisch komt het voorstel hierop neer, dat Hitier belast zal worden met de leiding van een kabinet, *at het vertrouwen van den rijkspresident heeft en waarvan de leden niet door de partyen gesteld worden. In zekeren zin zou dit kabinet overeen stemming vertoonen met het kabinet-Brü- ning, in zoover dat het zich eerst na zijn vorming aan den Ryksdag voorstelt, zoodat deze eerst na een voldongen feit zijn hou ding tegenover het kabinet en diens program ma zal vaststellen. Het was niet te verwachten, dat rijkspre sident von Hindenburg nog gisterenavond een beslissing zou nemen. Veeleer nam men aan, dat de onderhandelingen zouden wor den voortgezet. Voor het hotel Kaiserhof kwam het, toen Goering vertrokken was om het antwoord te overhandigen, tot opstootje." doordien van alle kanten plotseling communisten kwamen opzetten, die tegen Hitier en de nationaal- socialistische partij verwenschingen lieten hooren. De nationaal-socialisten, die reeds lang te voren voor het hotel Kaiserhof waren bij eengekomen, iieten zich natuurlijk niet on betuigd en het kwam spoedig tot een hand gemeen, dat echter door het spoedig ingrij pen van de politie onderdrukt werd. De vechtenden nationaal-socialisten en communisten werden door de politie in zij straten gewerkt en spoedig uiteengejaagd. HET BURGEMEESTERSCHAP VAN ANTWERPEN. Aan burgemeester Van Cauwelaert van Antwerpen is, naar „de Tel." meldt, gisteren medegedeeld, dat de liberaal-socialistische coalitie te Antwerpen definitief tot stand is gekomen. Een voorstel van de katholieken om een drieledig stadsbestuur samen te stel len werd afgewezen. De liberalen zullen in het stadsbestuur den wethouderspost van Haven en Handel bekleeden, zoomede de posten van Openbare werken en burgerlijken stand. De socialisten krijgen vier wethouders zetels en de burgemeestersfunctie. DE SCHULDEN AAN DE VER. STATEN. Kort nadat Roosevelt vertrokken was, heeft Hoover zijn meening over de schuldenkwestie in een lang deposé uiteengezet. Daarin spreekt hij zich uit tegen de schrapping der schulden en ook tegen de op schorting der op 15 December vervallende oorlogsschulden-termijnen. Hij stelt echter voor, den Amerikaanschen gedelegeerden op de ontwapenings- en eco nomische wereldconferentie volmacht te ge ven tot onderhandelingen met de debiteurs- regeeringen, Deze onderhandelingen zullen de toe komstige betalingscapaciteit der schulde- naarsstaten tot onderwerp hebben en tevens ertoe dienen, de middelen te vinden om de betaling te verlichten. In dit verband wordt gewezen op een ver mindering der bewapeningsuitgaven als een der mogelijke middelen. Een ander middel is de voorbereiding van een levendig warenver- keer evenals ander-; methoden, welke echter de lasten van den Amerikaanschen belas tingbetaler niet mogen verhoogen. In geval een transfer-moratorium onover komelijke moeilijkheden zou veroorzaken, geeft Hoover als noodmaatregel aan de ge poneering der termijnbedragen in de debi- teurenlanden ten gunste van Amerika de voorkeur. Hoover wijst het argument der geallieer den, dat de overeenkomst van Lausanne iets met Amerika te maken heeft, van de hand, Amerika ontvangt geen herstelbetalingen en kan daarom niet Ce vervallen herstelbetalin gen door een schrapping der betalingen van de oorlogsschulden in evenwicht brengen. Verklaard wordt, dat de geallieerden, an ders dan bij de herstelbetalingen, bij de oor logsschulden zich vrijwillig tot terugbetaling verplichtten en erkenden, dat slechts een feitelijke onbekwaamheid, om te betalen grond tot een revisie zou kunnen bieden. DE WERKLOOSHEID IN ENGELAND. De Engelsche bladen bespreken uitvoerig het werkloozenvraagstuk en in het bijzon der de regeeringsplannen tot werkverschaf fing. Een dezer regeeringsvoorstellen is de tewerkstelling van werkloozen door uitbrei ding van het systeem van winning van synthetische benzine en olie uit steenkool, waardoor tegelijkertijd steun wordt verleend aan de Engelsche kolenindustrie. De plannen in deze richting schijnen reeds zeer ver te zijn uitgewerkt. Volgens de „Morning Post" heeft een Engelsche onder neming zich bereid verklaard de noodige middelen beschikbaar te stellen voor een dergelijke procedure. Zij heeft daarbij als voorwaarde gesteld, dat de invoer van ben zine en olie permanent aan een bepaald in voerrecht onderworpen zal zijn. Volgens de „Daily Herald" is de regeering voornemens een commissie te benoemen, die zich zal bezighouden met ne tewerkstelling van jeugdige werkloozen. De kosten hiervoor zullen worden bijeengebracht door vrijwillige bijdragen van het publiek met een bepaalde regeeringsgarantie. Het doel der commissie is de jeugdige werkloozen in staat te stellen tot goede lichamelijke opvoeding, geestelijke ontwikkelings-mogelijkheden, vestiging in kolonies en het verkrijgen van werkgelegen heid. In de groote industriecentra zullen tot dit doel plaatselijke commissies gevormd worden. -Een vechtpartij. Dinsdag middag heeft op 'den Langen Tiendeweg te Gouda een vechtpartij plaats gehad, waarbij een man ernstig is gewond. Een inwoner van Groningen, die te Gouda was, kwam op den Langen Tiendeweg zekeren A. de Jager te gen, die vroeger in Groningen, doch thans in Gouda woont. Tusschen beide mannen be stond een oude veete, die bij de ontmoeting werd opgerakeld. Er ontstond een handge meen, waarbij de Groninger de Jager eenige steken met een mes toebracht. De getroffene stortte neer en is naar de wijkverpleging ver voerd. Hy bleek ernstig aan den arm te zijn verwond. Een slagader was geraakt. De da der heeft zich bij de politie aangemeld. Hij is opgesloten. -De inbraak en juweelen diefstal by Dr. Philips.— Zooals bekend, werden Woensdag 16 dezer uit de voorloopige hechtenis in het huis van bewaring te 's-Gravenhage ontslagen de drie Oostenrijkers H., D en M., die sedert 8 Augustus jl. in bewaring waren gehouden als verdacht van den diefstal van juweelen en goud ten nadeele van de familie dr. ir. Phi lips aan de Van Hogehhoucklaan aldaar, op Zondagmiddag 24 Juli te voren gepleegd tot een totale waarde van ongeveer tweehonderd duizend gulden. Zij werden Donderdag 17 dezer als vreemdelingen zonder middelen van bestaan over de Belgische grens gezet, doch M. werd Zaterdag 19 November wederom door de politie te 's-Gravenhage opgemerkt. Dinsdagavond jl. werd M. overvallen, toen hij een bepaald pand te 's-Gravenhage ver liet. Hij werd in het bezit gevonden van alle Juweelen en verdere sieraden, terwijl bij huis zoeking in het pand ook de gestolen 1000 gouden Engelsche ponden werden aangetrof fen. Al het gestolene, dat na de inbraak diep onder den vloer In het laatstbedoelde pand was begraven, was door M. thans opgegraven met de bedoeling om het naar het buiten land te brengen. De thans in beslag genomen buit is geheel compleet. Het spreekt vanzelf dat M. opnieuw in verzekerde bewaring is gesteld. Naar wij vernemen heeft de commissaris van politie Paré, die met de justitie het ver dere onderzoek in de zaak van den juweelen diefstal bij de familie Philips te 's-Graven- hage leidt, hedenmiddag uit Weenen bericht ontvangen, dat ook de tweede verdachte in deze affaire, de Oostenrijker D., daar ter stede is aangehouden. D., die naar men zich zal herinneren, huisknecht bij dr. Philips is geweest, is te Weenen aangekomen en zal zich voor de justitie hebben te verantwoorden, want volgens de Oostenryksche wet kan hij in heb onderhavige geval niet worden uitgele verd. Omtrent de aanhouding van M., eenige dagen geleden, kan nog worden gemeld, dat M. eenige dagen geleden wederom de grens was gepasseerd, ditmaal van Duitschland naar Nederland. Van dat oogenblik af zijn de stappen yan M. nauwkeurig gevolgd en werd en het verwerken van de oeste grondstoffen komen tot uiting in de MARSEPAIN Diverse Model en en Fignren. '.Vr speciaal gelet op het perceel aan den Schenkweg, waar M. eenige kamers had toen hij nog schoenmaker was en welke kamers na M.'s vertrek werden verhuurd aan een ander, die met de affaire van M. hoegenaamd niets uitstaande had en die in de verste verte niet wist, dat de bu t van 2 ton zich onder een der vloeren der kamers bevond. Tijdens de afwezigheid van den nieuwen bewoner heeft nu M. de kans gezien om in het huis te ko men, waartoe hij slechts een paai- sloten, die de nieuwe bewoner veiligheidshalve had aan gebracht, had te verbreken. Hij kon toen de buit weghalen. Toen hjj dan ook met een deel ervan wilde vertrekken, viel hij in han den van de recherche en werd gearresteerd. Ongelukken. Gisterenavond namen buren uit de woning van de 27-ja- rige mejuffrouw E. V. aan de Hooigracht te Leiden een sterke gaslucht waar. Aanstonds werd de politie gewaarschuwd, die de woning binnendrong. Mej. V. werd dood in haar woning aangetroffen. Bij een trainings- rit, welke door de wielrijdersclub „Vitesse" te Nispen was georganiseerd, aan welken rit door 10 renners werd aeslgenomen, is de renner P. van Zandvliet, uit Roosendaal, komen te vallen, toen hij nog een 50 meter had te ryden om de finish te bereiken. Het slacht offer werd met een zware hersenschudding en in bewusteloozen toestand naar een zieken huis te Roosendaal overgebracht. Te Kerkrade is een 34-jarige gehuwde mijnwer ker door een auto aangereden. In bewuste loozen toestand werd hij met een zware her senschudding naar een ziekenhuis gebracht. Bij het op stal brengen van een paard door een landbouwer te Haarlemmermeer, schrok het dier plotseling van het geraas van een passeerende autobus. Het begon te steigeren en trof den landbouwer met de voor- pooten in de borst. De man zakte bewuste loos in elkaar. Door een ontboden genees heer werd geconstateerd, dat hij 3 ribben ge broken had. In ernstigen toestand werd hij naar een ziekenhuis overgebracht. De inbraken te Nijme- g e n. De Duitscher K., die eenige dagen geleden te Nijmegen is aangehouden, verdacht van inbraak en diefstal van zilver uit villa's op den Kwakkenberg, doch hardnekkig ont kent de dader te zijn, is naar Arnhem over gebracht. Bij zijn aanhouding was hy in het bezit van tal van uit een villa aan den Torenweg gestolen voorwerpen en twee stukken ge smolten zilver, welke hij volgens zyn verkla ring van een hem onbekendehad gekocht. K. heeft, volgens zyn verklaring, 15 jaar in Duitschland in de gevangenis doorgebracht. Een m i 11 i o n n a i r s w oning voor vijf shilling. Naar de „Daily Express" uit Glasgow verneemt, is Maandag in Faculty Hall de millionnairswo- ning „Cardell" voor vijf shilling aan een dame verkocht. Huize „Cardell" was inder tijd eigendom van den garenmagnaat dr. W. H. Coats, die in August'is 1928 op twee en zestig-jarigen leeftijd overleed en een vermo gen naliet van 1.295.190 pond sterling. Het Cardell-huis bestaat uit een hall, een vesti aire, twee ontvangkamers, een salon, een keuken, vier slaapkamers, een badkamer en een kinderkamer. Het staat op een stuk grond van anderhalve acre. Fazanten by aardtrillin- g e n. Zooals reeds langen tyd bekend is, aldus lezen wij in „de Tel.", zijn fazanten bijzonder gevoelig voor de werking van zwakke trillingen, en in vele aardbevingsge- bieden meent men, dat zy een op handen zijnden schok aankondigen. Ongeveer een halve eeuw geleden heeft prof. Seklya (Ja pan) getracht de gedragingen van fazanten vóór- en gedurende aardbevingen te bestudee- ren, echter zonder resultaat, waarschijnlijk omdat de vogels niet onder natuurlijke om standigheden verkeerden. Later is prof. Omori in de gelegenheid geweest fazanten, die in een nabijzijnd park leefden, gewoon lijk binnen een afstand van ongeveer 100 M., gedurende de rustige uren van den nacht waar te nemen. In drie jaren teekende hij 22 gevallen van onrust onder die vogels aan. In 7 gevallen kraaiden zij vóór de beving ge voeld werdin 5 tegelijk daarmede en in 5 daarna. In 4 gevallen kraaiden zij zonder dat er een beving gevoeld werd, ofschoon zwakke bewegingen door de seismografische instrumenten waren aangegevenslechts in één geval kwam een aardbeving voor, waar bij de fazanten niet kraaiden. Eet meer druiven. De maatregelen, welke naburige staten hebben genomen voor beperking van den invoer, heb ben in dit seizoen ook de druiven getroffen met als gevolg, dat de vrucht in massa op de binnenlandsche markten moest worden aangeboden, waardoor een zoo sterke prijs daling ontstaan, dat 'fc bestaan der teelt ern stig is bedreigd. Zoo bracht bijv, de „Black Alicante", de overheerschende exportdruif, in de maanden September en October, waarin de volle oogst valt, gemiddeld ongeveer 25 ct. per K.G. op, of minder dan de kostprijs en minder dan de helft der normale waarde. De Westlandsche druiventelers overwegen nu een grootsche reclame-campagne om den afzet van de druiven in eigen land, te verhoo gen. Oom„Hoe oud ben je nu, Frits Frits „Thuis ben ik dertien op schoo' twaalf en in den trein ben ik nog geen tien DAMSPEL Correspondentie en oplossingen te zenden onder motto „Damrubriek" aan het bureau der „Vlissingsche Courant" •Walstraat 5860 PROBLEEM No. 119. f Auteur P. Kuiper, Texel. Zwart 8 schijven en een dam op9, 10, 15. IJ, 28, 33, 35, dam op 22. Wit 8 schijven en een dam op11, 21, 24, 30, 34, 40, 43, 44, dam op 48. Wit speelt en wint. Oplossingen in te zenden vóór 6 Dec. OPLOSSING PROBLEEM No. 117. Auteur H. J. Lize, Amsterdam. Zwart7, 8, 9, 11, 13, 16, 17, 24, 39 dam op 46. Wit22 27, 28, 32, 34, 37, 42, 43, 45, 49, 50. Wit Zwart 28—23 17X19 27—21 16X47 50—44 46X40 44X33 47X29 45X1 en wint. ZEEUWSCHE DAMBOND. Voor de competitie van den Zeeuwschen Dambond had Maandag jl. te Aagtekerke de ontmoeting plaats tusschen de damclubs Aagtekerke e:i Vlissingen II. De damclub Aagtekerke een in dit jaar aangesloten vereeniging, heeft zich op uitne mende wijze kranig gehouden en getoond, aat ook ïn hun midden personen m dam- capaciteiten aanwezig zyn, gezien ht. resul taat dat ze Vlissing a n met een verplette rende nederlaag naar huis toe zonden. De uitslag was als volgt Aagtekerke—Vlissingen II. L. BosselaarP. Maas 20 S. BosselaarJ. F. de Kroger 1—1 A WillemseL. J. Schot 2—0 P. de VisserJ. S. de Waal 20 D. JongepierJ. Koch 20 F. Krijger N. Scot 20 J. de Visser—P. van den Broeke 2—0 A. de VisserJ. van den Driest 11 D. HugenseJ. Gunst 0—2 Deze wedstrijd is op sublieme wyze door Aagtekerke met niet minder dan 164 ge wonnen. Als waarschuwing voor Vlissingen H dient opgemerkt, dat er over dezen wedstrijd te lichtvaardig werd gedacht. Daar nu op Maandag a.s. gespeeld zal moeten worden tegen Middelburg n, zal dubbel opgepast moeten worden. Daartoe uitgenoodigd zal de heer L. Goed- bioed op l December a.s. te Domburg een simultaan-seance voor de aldaar gevestigde damclub „Domburg" géven. Hopende op evenveel succes als te Aagtekerke. TWEEDE KAMER. 's-GRAVENHAGE. (C. B.) De Kamer be gon vanmiddag met de behandeling van het wetsontwerp houdende een garantieregeling voor de haringvisseherjj. De heer Drop ontkent dat de moeilijkhe den in het haringvisscherijbedrijf in hoofd zaak aan de crisis zyn te wijten. Reeds voor de crisis bestonden moeilijkheden bij den afzet. De capaciteit der vloot is te groot ge worden voor het beschikbare afzetgebied. In dit verband vreest spreker dat men hier een tweede Kon. Hollandsche Lloyd-geschiedenis krijgt. De heer Schouten betoogt dat in normale omstandigheden de reeders een opslag zelf zouden kunnen bekostigen. Dit ontwerp is echter in verband met de crisis noodig. Minister Verschuur wijst er op dat hier inderdaad de vraag of de capaciteit der vloot niet te groot is, niet vergeten mag worden. Spreker zet uiteen dat bij de on derhavige regeling het risico voor den staat gering is. Het wetsontwerp werd daarna zonder hoofdelijke stemming aangenomen. Aan de orde is het wetsontwerp tot wijzi ging der L. O. wet 1920. Mej. Westerman meent dat de minister te veel in één richting ziet. Vergrooting van klasse vindt zij niet het eerste aangewezen middel om te bezuinigen. DE VARKENS-CENTRALE. 's-GRAVENHAGE. (C.B.) Reeds gedurende eenige weken betrekt de Nederlandsche Var kenscentrale het grootste gedeelte der var kens, welke zij noodig heeft door middel van haar eigen leveringsorganisaties rechtstreeks van de boeren. Niet geheel was zulks tot he den het geval met de zware varkens voor export, welke de Nederlandsche Vaxkenscen- trale voor een deel op de markten aankocht. Hierin zal thans verandering komen. Met ingang van Maandag 28 November zal <*e N.V.C. al de door haar benoodigde varkens rechtstreeks van de boeren betrekken. Aan- koopen ip de markt zullen derhalve van dien drg af niet meer plaats hebben.

Vlissingse Courant | 1932 | | pagina 2