Een nieuwe BestralingsmeWe SPORT €en klein bedrag een groot succes VERKO0PINGEN MARINE EN LEGER LAND- EN TUINBOUW OUDERS EN KINDEREN Het fascisme. Men begint het fascisme ernstig te nemen, schrijft het orgaan „de Fascist". En het vol gende Men heeft gepoogd, het fascisme dood te zwijgen, of, wanneer men er over sprak, zich eraf te maken met de opmerking dat zulk „Italiaansch gedce" voor Nederland toch on geschikt zal blijken. Doodzwijgen lukte niet en voor wie beweerd heeft dat het fascisme voor Nederland niet geschikt was, wordt het tijd zich even te be denken en tegenover zichzelf te bekennen, dat het tegendeel ook wel waar zou kunnen zijn. Men heeft gepoogd het fascisme bespotte lijk te maken en belachelijk voor te stellen. Doch ook dit bleek niet voldoende. Thans worden alle troepen waarover de tegenstanders (en dat zijn alle partijen) de beschikking hebben, geconcentreerd en gemo biliseerd ten einde den verderen voortgang van de fascistische gedachte te belemmeren Met inspanning van alle krachten wordt ge werkt om den stroom af te dammen, te stui ten, te keeren, desnoods te kanaliseeren. Dit is op zichzelf bezien voor ons een zeer hoopvol teeken. Want het wil zeggen dat het tot de leiders der verschillende politieke par tijen begint door te dringen, dat het fascisme voor die partijen gevaar beteekent. Het wil zeggen, dat met de ideeën, welke wü voor staan, ernstig rekening wordt gehouden. Hoe verheugend dit echter ook moge zijn, wij zullen goed doen ons niet te ontveinzen, dat wij met geweldige moeilijkheden te kam pen hebben. Wij dienen ons onze verantwoordelijkheid welbewust te zijn. Wij behooren mede tot de dragers van de machtige gedachte, welke op dit oogenblik de wereld doortrilt en doortin telt. Wij maken deel uit van de nieuwe stroo ming, welke ook ons land doorgolft. Het is deze strooming, die kracht en ener gie geeft aan hen, die moedeloos terneer zit ten en het hopen verleerd hebben. Het is doze strooming, die nieuwe idealen schenkt aan de jeugd, idealen welke in over eenstemming zijn met onze moderne behoef ten. Het is deze strooming, die eenheid en wel vaart zal brengen aan ons geheele volk, ge steund door allen die zijn van goeden wille. Nederlandsch Fabrikaat. In de November-aflevering van het maand blad „Nederlandsch Fabrikaat" wordt onder het opschrift„Wat zegt u daarvan een uiteenzetting gegeven hoe een polderbestuur in Zuid-Holland, zonder zich ervan te ver gewissen of de Nederlandsche industrie tot levering in staat was, een motor voor polder bemaling vanuit het buitenland heeft betrok ken, waarbij nog kan worden opgemerkt, dat dit geval zich heeft voorgedaan in een kleine plattelandsgemeente, alwaar door de gemeen te jaarlijks 3000 aan werkloozensteun moet worden betaald. Vervolgens is opgenomen een uitvoerige opgave van hetgeen in de afgeloopen maand door de vereeniging werd verricht, Uitvoerig wordt gewag gemaakt van het bestaande geschil tusschen de N.V. Heemaf en de Amsterdamsche politie, waaruit blijkt op welke wijze de Nederlandsche industrie in de Nederlandsche hoofdstad is voorbij gegaan, ten aanzien van de lavering van verkeerssig- nalen, „Uit de pers" geeft een bloemlezing van verschillende mededeelingen, in den laatsten tijd in de pers verschenen, voor zoover het be treft het terrein, waarop de vereeniging „Ne derlandsch Fabrikaat" zich beweegt. Door uitschakeling van de ultra-violette stralen Het gevaar van onoordeelkundige toepassing en te langdurige bestra ling vermeden. (Van een bijzonderen medewerker). Het verbaast ons in dezen tijd van econo mische en geestelijke ontwrichting niet, wanneer wij zien hoe, vooral in het buiten land, steeds meer radicale en „bovennatuur lijke" middelen tebaat genomen worden om tot de zoo innig gewenschte normale toe standen van voorheen te geraken. Waar „ge wone" methoden niet vermogen redding te brengen ligt altijd een uitgestrekt terrein braak voor het geheimzinnige, dat boven de beperkte begrippen van den eenvoudige n mensch gaat. Op dit gebied bewegen zich rustig de door de officieele wetenschap ge schuwde fakirs, somnabules, kruidkundigen en andere wonderdokters, r.etzij „van huis uit", of tengevolge van werkloosheid tot deze zuiver menschlievende bezigheden geroepen. Diezelfde eerbied voor het geheimzinnige vinden wij terug in het veelvuldig werken met de zgn, „ultra-violette stralen", op zich zelf, een door de geneeskunde erkende, vaak heilzame bestraiUgsmethode, welke echter bij toepassing door onbevoegden, maar wat nog erger is: op onoordeelkundige wijze, nimmer van gevaar ontbloot is en maar al te vaak betreurenswaardige gevolgen met zich sleept. Vooral in het buitenland, waar de controle op de voor geneeskundige doeleinden aan het publiek voorgezette optische instrumenten, niet zelden veel te wenschen over laat, doen zich dan ook wel gevallen voor, waarbij het resultaat van een of ander bestralingsappa raat onheilstichtend genoemd kan worden. De bestralingsinstrumenten, meestal sterke lampen, voorzien van een speciaal gecon strueerde reflector, worden in den handel ge bracht en aan het lijdende publiek voorgezet als de eenige onfeilbare methode voor het genezen van allerlei kwalen, ook van die, melker bestrijding in de geneeskunde nog steeds een strijdpunt genoemd kan worden. De stralen zün natuurlijk geheimzinnig. Veelal worden zü gepresenteerd als „ultra violette", doch in sommige gevallen verzwijgt de fabrikant welke onzichtbare stralen uit het zonne-spectrum door hem benut worden, zulks om zijn vinding een magischer, dus: „beter" cachet te geven. Voor zoover we te doen hebben met nutte- looze, maar tevens ongevaarlijke fabrikaten, beperkt zich onze ongerustheid uitsluitend tot de vraag, hoeveel nuttigs er met het to taalbedrag aan dergelijke prullen uitgegeven, wel tot stand gebracht had kunnen worden. Er is meer reden tot bezorgdheid, wanneer de apparaten, bij veelvuldig onoordeelkundige toepassing niet geheel gevaarloos zijn. Zelfs al is het fabrikaat boven alle twijfel verheven en wordt de heilzame werking offi cieel erkend. Zoodra een te langdurige, of op verkeerde wijze toegepaste bestraling ge vaar kan opleveren, zijn kwade gevolgen niet te vermijden. In Frankfort is het nl. voorgekomen, dat een dergelijke, op zich zelf deugdelijke lamp, door het geheele gezin van groot tot klein werd aangewend voor alle mogelijke doelein den, misschien een gevolg van de gebruiks aanwijzing, welke wat te royaal geweest kan zijn met de opgave van wat de lamp ver mocht te genezen, mogelijk alleen te wijten aan de bestraling-manie, waardoor de familie aangegrepen was. Een feit is het, dat de ge volgen niet uitgebleven zijn en de bewuste lamp van hoogerhand op nonactiviteit ge steld is. Het is daarom aan te bevelen bij het aan schaffen van instrumenten, welke tot zelf genezing moeten dienen, steeds den huis dokter te raadplegen. Maar.hoevelen doen dit, durven dit vaak te doen Het stemt daarom zeker tot vreugde, dat in Duitschland een nieuwe optische vinding het hierboven omschreven gevaar tot een mi nimum belooft te reduceeren. Een vinding, die gelukkig niets geheimzinnigs heeft en eenvoudig berust op de toepassing van ge kleurde, doch zichtbare stralen. De uitvinder, de homoepaath Peter Moritz, te Mittelbexbach (Saargebied) was zoo ver standig zich onmiddellijk met de officieele geneeskunde in verbinding te stellen, waar na onder den naam „Panexsol" patent aange vraagd en verkregen werd. Dr. E. Julien te Parijs was een van de eer ste geneesheeren, die de vinding met succes in de praktijk brachten. Binnenkort kunnen wij misschien uitvoeriger op de werking der nieuwe heilzon terugkomen. Belangrijk is echter te weten, dat serieuze proefnemingen bewezen hebben, dat dit nieuwe instrument in ieder geval gevaarloos is en zonder be zorgdheid, zelfs aan kinderen in handen ge geven kan worden. Of de menschheid spoedig zal leeren voor het zichtbare evenveel eerbied te koesteren als voor het geheimzinnige dat hij niet direct kan waarnemen, moet afgewacht worden. Een feit is het, dat de nieuwe bestralings methode in Duitschland inmiddels grooten opgang gemaakt heeft en.waar zij andere, minder goed gecontroleerde en derhalve niet volstrekt gevaarlooze verdrongen heeft, strekt dit zeker tot groote voldoening. VOETBAL. Vlissingen behaalde thuis de overwinning op de leiders. Dat is het groote feit van dep dag. Hiermede heeft Vlissingen zich met één slag weer bij de allersterkste elftallen in deze klasse geschaard en wanneer onze stadgenoo- ten vol weten te houden (ze hebben pas vijf verliespunten) kan er nog alles gebeuren. Na een weifelend competitie-begin is de oude geest in de ploeg wier teruggekeerd en het weinige vertrouwen dat sportminnend Vlis singen in dit elftal aanvankelijk had, heeft thans plaats gemaakt voor een groot optimis me. Het zal nu hoofdzakelijk van het verloop der uitwedstrijden afhangen of onze rood- witten het verrassende element in het com petitie-verloop dezer klasse zullen weten te brengen. Dosko handhaaft zich ondanks deze nederlaag nog wel aan den kop, maar de Bergenaren worden door T.S.C. en Hero, wel ke beide lun wedstrijden op Zondag jl. won nen, ernstig belaagd. Zoowel T.S.C. als Hero veroveren steeds meer terrein op Dosko. R.B.C. liet zich thuis door Hero kloppen, terwijl Breda in OosterhOut tegen T.S.C. aan het korste eind trok. Ter Neuzen stelde opnieuw teleur door in Bergen op Zoom van Mevo te verliezen. Ter Neuzen is nu naar het midden der ranglijst afgezakt. Tot dusver is het competitieverloop voor onze provinciegenooten, op welke zoo groote verwachtingen gebouwd waren, weinig bemoedigend geweest. De allergrootste ver rassing was de nederlaag van Dongen thuis tegen de Baronie. Dongen is thuis schier niet te kloppen; thans maakten de Bredanaars echter gebruik van een hevige inzinking in de Dongen-ploeg en ze veroverden hun twee eerste punten in deze competitie. Daarmede laten ze de laatste plaats over aan Alliance, dat eveneens twee punten, maar een slechter doelsaldo heeft. Zou deze verrassende over winning het begin zijn van het herstel van de Baronie De Zeeuwen wisten te Sas van Gent de beide puntefi te bemachtigen. Middelburg past zich langzamerhand geheel aan het peil van het eerste klas-voetbal aan en stelt zich de laatste weken hoe langer hoe meer veilig. Thans werd op het N.A.C.-terrein een gelijk spel geforceerd. De punten zijn voor Middelburg kostbaar, want de overwin ning van B.V.V. op M.V.V., dat de week er voor zelfs P.S.V. wist te kloppen, bewijst, dat de Bosschenaren den strijd nog lang niet als verloren beschouwen, al is hun puntenaantai tob dusver nog minimaal. Ook de andere zwakkere elftallen als Noad en Nac. zullen in de toekomst nog wel met verrassende uitsla gen voor den dag komen, INSIDER. besteed aan een „Kleine Advertentie" geeft meestal De Zesdaagsche te Amsterdam. De publieke belangstelling voor de Zes daagsche wielerwedstrijden blijft zeer groot. Het R.A.I.-gebouw was gisterenavond geheel bezet. In den loop van den middag werden tal van premies uitgeloofd, welke oorzaak waren dat het tempo voortdurend werd opgevoerd. In den loop van den middag geeft Guim- bretière den strijd op en zijn koppelgenoot Peix rijdt alleen verder. Tegen 10 uur gisterenavond gebeurde er een ernstig ongeval. Klaas van Nek stortte in het steile -an de bocht neer en Schorn en Rausch tuimelden over het wrak van zijn fiets Klaas van Nek bleek de voorvork in 50 K.M.-vaart gebroken te hebben. Hij werd per draagbaar naar de verbandkamer ge bracht, terwijl Schorn met van pijn ver wrongen gelaat z'n schouder vasthield en wegstrompelde. Klaas van Nek werd met een hersenschudding naar het ziekenhuis ge bracht. Thans werd door Paix en Van der Hout een nieuw koppel gevormd, zoodat er nu nog negen koppels in den strijd zijn. Tegen middernacht blijkt Van der Hout door den val van zijn eersten koppelgenoot Klaas van Nek, zoo gedeprimeerd, dat hij besloot den strijd op te geven. Paix rijdt ver der als reserve. Dammen: Maandag werd een competi tie-wedstrijd gespeeld tusschen Middelburg I en Souburg I voor den Zeeuwschen Dambond. Middelburg I Souburg I J. C. Strooband—J. van Eenennaam 20 J. RoelandsJ. Maring 2—0 J. van Wijk—L. Leijnse 2—0 A. A. Vermaren—J. Jansen 0—2 M. DommissieF. van Eenennaam 11 J. Goedbloed—W. Cijsouw 2—0 B. F. Montenari—J. Walraven 20 L. C. Brouwers—W. Davidse 20 P. C. Jansen—J. F. Jacques 20 A. J. GoudswaardJ. Vetter 02 De uitslag was 15—5 voor Middelburg. Door notaris J. C. Paap zijn gisterenavond in het openbaar geveild de volgende huizen en erven te Vlissingen Het huis en erf aan den Steenenbeer no. 13, groot 1 are 55 c.a., Hoogste inschrijver de heer J. LoOÜs voor 7620. Niet gegund. Het huis ..met afzonderlijke bovenwoning, erf en tuin aan de Emmastraat no. 16, groot 1 are 80 c.a, Hoogste inschrijver en kooper de heer I. G. Jacobs voor 3625. De afbraak van een onbewoonbaar ver klaarde woning aan de Walstraat no. 100, met achtergelegen pakhuis met ondergrond, uitkomende door een poort aan de Walstraat no. 107, groot l are 55 c.a. Hoogste inschrij ver de heer P. Meerman voor 1680. Kooper de heer A. J. van Westen q.q. voor ƒ2400. Het vergaderlokaal met bovenwoning aan de Korte Vrouwestraat no. 45, erf en poort, groot p.m. 1 are 25 c.a. Hoogste inschrijver de heer P. Sanderse voor 2109. Het kerkgebouw de voormalige Middel- kerk aan de Korte Vrouwestraat en Fran- sche Kerkstraat, groot 4.35 aren. Hoogste in schrijver de heer P. Sanderse voor ƒ7206. Beide laatste perceelen gecombineerd op gehouden op ƒ9406. Het huis en erf aan de Breeslop no. 2, groot 40 c.a. Hoogste inschrijver de heer P. van de Velde voor ƒ100. Kooper de heer C. Sanderse voor 130. De luitenant ter zee le klasse H. Witte, die bestemd is voor den dienst in Oost-Indië, zal 30 dezer met de „Sibajak" uit Rotterdam derwaarts vertrekken. De luitenant ter zee 2e klasse J. H. Schel- tema de Heere wordt 15 December overge plaatst van het wachtschip te Willemsoord naar de onderzeekazerne aldaar, Opgave van overgeplaatste onderofficieren der marine Majoor-telegrafist G. de Haan van het wachtschip te Willemsoord naar de kazerne onderzeedienst; :>ootsman W. H. Hesman van het wachtschip te Willemsoord naar het wachtschip te Vlissingenbootsman J. C. RemmersWaal van het wachtschip te Wil lemsoord naar de „Schorpioen"majoor monteur K. J. Langendoen van het wacht schip te Willemsoord naar de kazerne onder zeedienst; sergeart-monteur D. A. G, Derks van het wachtschip te Willemsoord naar de kazerne onderzeedienst; korporaal-monteur M. L. de Schwarts van het wachtschip te Willemsoord naar de „Van Speijk" sergeant bottelier W. J. Walraven van de „Schor pioen" naar het Kon. Instituutsergeant schrijver A. Velt van het wachtschip te Wil lemsoord iaar de kazerne onderzeedienst. De le ploeg niet-voorgeoefende dienst plichtigen der lichting 1933, niet bestemd voor de officiers- of de onderofficiersoplel- ding bü de regimenten grenadiers en jagers het le, 2e, 3e, 4e, 6e, 8e, 9e, 10e, 11e, 12e, 13e, 14e, 15e, 17e, 19e en 22e regiment infanterie, wordt 20 Maart ingelijfd, Bij Kon. besluit is bepaald, dat voor hen, dk als gewoon dienstplichtige der landmacht in opleiding zijn genomen tot officier of tot onder-officier, doch van de opleiding zijn ontheven wegens omstandigheden, welke naar het oordeel van den •minister van defensie niet van hun wil afhankelijk waren, de duur der eerste oefening even lang zal zijn als die, welke is vastgesteld voor de gewone dienst plichtigen van de groep, waartoe zij na de ontheffing van de opleiding zijn komen te behooren. Is op dat tijdstip bedoelde duur reeds verstreken, dan vertrekken zij zoo spoedig mogelijk met groot verlof en worden aangemerkt de eerste oefening te hebben vol bracht op den datum, waarop dit verlof in- Bedrijfsuitkomsten in den landbouw. In verschillende provincies bestaat sedert eenige jaren een boekhoudbureau, dat beoogt het voeren van een eenvoudige boekhouding voor landbouwers, tegen een matig tarief. De land. bouwers verstrekken geregeld aan het bureau de benoodigde gegevens betreffende ontvang sten en uitgaven van het bedrijf, terwijl bo vendien met 1 Mei de gegevens verstrekt worden voor het opmaken van den bedrijfs- inventaris. Op het eind van het boekjaar wordt voor den aangeslotene een berekening opgemaakt van zijn bedrijfsinkomsten. De arbeid van het boekhoudbureau is niet alleen tot nut van de aangesloten landbou wers, maar het bureau krijgt daardoor ook een kijk op en een overzicht van de bedrijf s- uitkomsten over een geheele streek of provin cie. Die uitkomsten worden (zonder namen natuurlijk) gepubliceerd, en aldus kan ook het publiek oordeelen, hoe het den boeren gaat goed, tamelijk goed of minder of wel slecht. Het is nu wel al tot ieder doorgedrongen, dat de boerenstand sedert een paar jaar een slechten tijd doormaakt. In het gemengde be drijf, op de zand- en veengronden, kwam de crisis-toestand later dan in andere deelen van het land, maar thans bestaat hij overal. Wij hebben voor ons liggen de gepubliceerde re sultaten van 486 landbouwbedrijven in Over- ijsel over het boekjaar 1 Mei 1931 tot en met 30 April 1932. Van die bedrijven behooren tot het weidegebied173, het zand- en veenge bied 54, het zandgebied 215, de IJselstreek 34 en de veenkoloniën 10. Wij kunnen hier natuurlijk aan alle gegevens en cijfers geen plaats geven, maar moeten ons bepalen tot een globaal overzicht. Welnu, de uitkomsten van genoemd boekjaar zijn verreweg de slechtste, die we tot nu toe gehad hebben. Dat baart natuurlijk geen verwondering» want de landbouwcrisis laat zich voelen ook zonder de cijfers van de boekhoudingen. De netto-opbrengst is van een netto-winst over 1930—1931 van f 55.17, veranderd in een netto-ver lies over 19311932 van 42.19 ge middeld per H.A. voor de geheele provincie Overjjsel. In 1930—1931 was er nog eenige bedrijfswinst (ƒ19.50 per H.A.), Thans is er gemiddeld over de geheele provincie een ver lies van f 83.81 per H.A. Het ondernemers- verlies steeg van 66.36 per H.A. in 1930 1931 tot 184.69 in 1931—1932. De tabel, waarin het bureau jaarlijks een vergelijking maakte van het verdiende loon per dag in guldens, is tot een onwerkelijkheid geworden. Men kan er niet uit opmaken, hoedanig het bedrijf gesubsidieerd had moe ten worden om een bepaald loon te kunnen uitbetalen. Ook de cijfers, die aangeven hoe veel pacht er betaald had kunnen worden zijn over de geheele linie tot in het negatieve gedaald. Neemt men nog in aanmerking de uitgaven voor grond- en polderiasten en van het onderhoud der gebouwen, dan was de pachtwaarde over de geheele provincie onge veer 116 beneden nul. Uit deze cijfers kan men eenig idee krijgen, wat de landbouw crisis den boerenstand kost. Het bureau maakte ook nog een berekening van de verschillende gegevens gemiddeld voor de geheele provincie, wanneer uitgegaan wordt van een gemiddelde pacht van f 60 per H.A., een rente van het bedrijfskapitaal van 4l/> %o> en van een dagloon van 2.25, zulks om cijfers te krijgen, die meer in overeen stemming zijn. met den toestand van het oogenblik. Men kwam dan tot het volgende Gemiddeld per H.A. voor de geheele provin cie in 1931—1932 a. Bedrijfsverlies 61.93 b. Ondernemersverlies f 147.81 en verder 0. verdiend loon per dag minus 21 centd. de pacht, die betaald had kunnen worden per H.A.minus 87.81 Dit zijn zeker wel spre kende cijfers, die den noodtoestand der boe ren in een droevig licht stellen. Worden de boeren door de anderen onder houden „De boeren kosten ons elke week drie millioen guldenzóóveel wordt er door de verschillende regeeringsmaatregelen voor hen bijgepast, en moet dus door de an deren worden betaald". Aldus wordt den laat sten tijd door velen geklaagd en geredeneerd. Als men dat zoo hoort of leest, dan zou men den indruk krijgen, hoeveel beter het zou zijn voor de niet-boeren als die armlastig gewor den boerenstand er niet was. Doch men laat hier slechts één zijde van de medaille zien er is ook een keerzijde. Is het cijfer van drie millioen juist, mogen we dus aannemen, da- het leven drie millioen gulden per week kunstmatig (door regeeringsmaatregelen) te duur wordt gemaakt, dan kan het zijn nut hebben eens daar tegenover te stellen, hoeveel het leven thans kunstmatig te goedkoop is geworden (om het zoo eens uit te drukken) ten koste van den boer, ten voordeele van de consumenten, van de anderen. Hierboven hebben we een kijk gegeven op de bedrijfs- uitkomsten, welke over de geheele linie nega tief warenniet de minste winst werd ge maakt, maar algemeen werd en wordt verlies geleden. Hoe komt dat Vergelijken we eens de prijzen der producten in 1928 en nu (de hieronder volgende gegevens ontleenen we aan „Koningin en Vaderland"). Het binnen - lar-dsch verbruik van varkensvleesch verte genwoordigde in 1928 een waarde van ruim 113 millioen en bracht bij een daling met niet VERSTAND EN LIEFDE. Toen wij over consequentie schreven, d.i. de trouw aan bepaalde beginselen, maakten wij zoo terloops een paar opmerkingen, waarop wij wel even dienen terug te komen. Het was in de eerste plaats, dat ouders eer der dan onderwijzers en leeraren zouden zon digen tegen den eisch van de consequentie. En verder, dat van de béide ouders vooral de moeder geneigd zou zijn tot toegeeflijkheid en daardoor tot inconsequenties, waaruit dan bij een volgende gelegenheid met dezelfde of met de andere kinderen moeilijkheden zouden kunnen voortkomen. Bedoelen wij daarmede, dat wij de ouders als opvoeders zouden achterstellen bij de on- derwijsmenschen, en dat wij van de beide ouders den vader den meest geschikte zouden achten Geenszins Wij voelen ons tot een nadere verklaring verplicht. Daartoe moeten wij evenwel een beschouwing geven over twee factoren, die voor een goede opvoeding absoluut noodig zijn, d.w.z. verstand en liefde. Eerst iets over het verstand. Het zal een ieder duidelijk zijn, dat een echt dom type en dan bedoelen we daarmede niet dom ten opzichte van schoolsche vakken, maar wel dom wat betreft 1e levenspractijk zijn kin deren nooit een goede opvoeding zal kunnen geven. Hij zal den kinderen bijv. vrees in boezemen voor wat niet gevaarlijk is wij denken hierbij aan bijgeloof), en verzuimen voorzichtigheid aan te kweeken voor wat vol gevaren is. Onverstandige ouders straffen en prijzen op glad-verkeerde momenten, geven vrijheid, waar gebondenheid gewenscht was, en leggen banden, waar het kind zonder ge vaar aan zichzelf overgelaten, wat ervaring zou kunnen opdoen. Voor een goede opvoeding is, evenals voor allen arbeid, die meer vraagt dan wat rou tine, verstand noodig. Maar er is hier meer noodig, nl. de liefde. De liefde, die brengt tot de opoffering en het geduld, de toewijding en het begrijpen van kinderen, de liefde, die den band legt, die de goede moeder en het kind tot den dood toe bindt. Maar diezelfde liefde leidt ook tot toegeef lijkheid, tot 'slapheid, als het verstand niet meespreekt. Het verstand eischt consequentiesis de school uit, dan eerst regelrecht naar huis heeft moeder het zonder dienstmeisje druk, dan moet elk een handje helpen; hebben Jan en Piet elk een half „korstje" gehad, om vier uur, dan mag Kees straks niet een heel krijgen, enz. Maar nu komt de liefde, die alles begrijpt en verklaart. Jan is wel niet regelrecht naar huis gekomen, hij heeft onderweg een groepje straatmuzikanten gezien en is dol op mu ziek als die jongen nu eenmaal is achter hen aangegaan, maar neem hem dat nu eens kwalijk. Piet is nu eenmaal niet huishoudelijk aangelegd, och, daarom stel ik hem maar vrij van hulp bij het bordenwasschen, 'k zal hem een ander keertje weieens wat anders laten doen. En Klaas, och, die is altijd zoo honge rig, laat ik dien maar een heel korstje geven. Zoo brengt dus de liefde tot inconsequen ties. Men zal moeten toegeven, dat de liefde door haar inconsequenties den opvoeder en ook vaak den kinderen veel moeilijkheden geeft. Waar vaste regels gelden, wordt niet geredeneerd, daar zordt gehandeld, zonder meer. Waar kan worden afgeweken van re gels, daar is geharrewar, gesputter en.... vaak straf. In de school nu laat men vooral het ver stand spreken, en daardoor is men daar min der geneigd tot inconsequenties dan in het gezin, in de school heerschen vaste regels. Thuis laat moeder de vrouw in den regel het meest haar goede hart spreken, dat is heer lijk en gelukkig voor dc kinderen, die naast een strengen vauer een goede moeder hebben, maar.... dan moet deze zich er niet over verbazen, als manlief haar betrapt op incon sequenties, waartoe de liefde haar voert in strijd met wat het verstand zoo duideLjk voorschrijft. Eindigen wij tensotte met de opmerking, dat er vele vaders zijn met moederlijke nei gingen en ook wei moeders met veel koel ver stand laten wij hopen, dat le kinderen van de twee elementen de juiste hoeveelheid krijgen. minder dan twee derde vóór de invoering der regeeringsmaatregelen een douceurtje op van J 75 millioen. Hst product rund- en kalfsvleesch daalde met nagenoeg 39 cent per K.G.een daling voor het geheel van 46 y2 millioen. Bij een jaarverbruik van margarine van 0.2 K.G. per hoofd, en een prijsdaling van plus minus 60 cent per K.G., kan men een voordeel becijferen voor, den consument van ruim 44 millioen. Aan kaas werd bij een prijsdaling van óv cent per K.G. verdiend ruim 151/2 millio n. De prijsnoteering van boter was op de Leeuwardermarkt 1.35 per K.G. lager dan in 1928 bij een bevolking van 8 millioen zielen levert dit een voordeel op van ruim 2/2 millioen gulden. De prijsdaling der tarwe 8 per 100 K.G.) leverde bij den invoer van plus minus 700.000 K.G. tarwe en tarwemeel een winst per jaar van 56 millioen gulden. Samenvattend voor tarwe, boter, kaas en vleesch een daling van te zamen ruim 256 millioen, plus ruim 44 millioen voor margarine (geen inheemsch landbouw product) tezamen ruim 300 millioen gulden. Hier moeten nog bijgevoegd werden de voor- deelen voortvloeiende uit den lageren prijs van het roggibrood, gerstemeel, gort, haver mout, aardappels, enz. gezwegen van de enor me daling der tuinbouw-producten. Uit deze berekening volgt dus, dat de landbouw, bij een meerdere ontvangst door de regeerings maatregelen, van drie millioen gulden per week (als dat uitkomt 1) nog ruim 150 mil lioen gulden minder benut, B—r.

Vlissingse Courant | 1932 | | pagina 6