1000 500 300 25 v 9 KEES HELDER VELO DE wringerS|§i|^ Ons werk en onze prijzen WOENSDAG 23 NOVEMBER EERSTE BLAD No.276 70e Jaargang 1932 Uitgave: Firma f. fill Di VELDE Ir., Wafstraat 58-60, ïlissinp. hiel. 10. Postrekening 68181 Verschijnt dagelijks, uitgezonderd op Zondag en algemeen erkende Christelijke Feestdagen GEMEENTEBESTUUR STADS- EN PROViNCIENlEUWS ll idlAall SINDS 30 JAREN AAN DE SPITS. VLISSINGSCHE COURANT ABONNEMhM SPRIJS Voor Vlissingenende gemeenten op Walcheren /2.20 per 3 maanaen. Franco door het geheele rijk 2.50. Voor België, Duitschland en Frankrijk 13.80. Voor de ove- rige landen bij wekelijksche verzending 13.80, met Zondagsblad 4.75. Afzonderlijke nrs. 5 ct ADVERTENTIEPRIJS Van 1—5 regels 1.25iedere regel meer 25 cent Bij abonnement speciale prijzen. Reclames 50 ct p. regel. Kleine advertenties van 15 regels 50 ct ledereregel meerl0ct(max. lOregels). Bij 3-maal plaatsing vanlöregels fl. .alles tegen vooruitbetaling. De abonné's in 't bezit eener Polis, zijn GRATIS verze kerd tegen ongelukken voor gulden bij levens lange ongeschikt heid tot werken. gulden bij door een ongeluk. dood gulden bij verlies van een hand, voet of oog. gulden bij verlies van een duim gulden bij verlies van een wijsvinger gulden bij verlies van eiken anderen vinger AANGESLOTEN BIJ HET BUREAU VOOR PUBLICITEITSWAARDE, INGESTELD DOOR DE VEREENIGING „DE NEDERLANDSCHE DAGBLADPERS" 'i Dit nummer bestaat uit 2 bladen Bekendmaking. CURSUSSEN VOOR WERKLOOZEN. Burgemeester en Wethouders van Vlissin gen geven hiermede kennis, dat werkloozen, boven den leeftijd van 24 jaar, die deel wen- schen te nemen aan de voor hen te openen cursussen zich kunnen opgeven a.s. Donder- dag, 24 November, van 2'/2 tot Z/2 uur, op het gemeentehuis, Kamer nr. 5. Vlissingen, 23 November 1932. Burg. en Weth. voornoemd, VAN WOELDEREN. De Secretaris. F. BISSCHOP. Voorstel aan den gemeenteraad. Door Burg. en Weth. is nog het volgende voorstel aan den gemeenteraad gedaan De heeren W. C. du Pré, J. Schot, W. San- derse e.s.f A. Sanderse, mej. de wed. J. Ma- thijsse-Bostelaar e.c. eu. den heer C. Sinke, eigenaren van de perceelen Koudekersche weg Oost nos. 30, 32, 34, 36, 38 en 42, wenschen aan de gemeente in eigendom, beheer en on derhoud af te staan, dat gedeelte van den voor hun perceelen gelegen tuingrond, het welk buiten de Oostelijke voorgevelrooilyn van den Koudekerksche weg Oost ligt, ter oppervlakte van plm. 24 M2. per perceel en zulks onder de voorwaarden zooals deze zijn opgenomen in een bij dit voorstel gevoegd ontwerp-raadsbesluit. Aangezien wij het in het belang der ge meente achten, dat bovenbedoelde stukjes grond bij den Koudekerkseheweg Oost worden getrokken, hetgeen het verkeer ter plaatse ten goede zal komen, hebben wij de eer x u voor te stellen, het verzoek van bovenver melde personen in te willigen. V.V.V.-Nïeuws. Zooals bekend, zal de A.N.V.V.V. haar Vierdaagsch congres in Juni 1933 in onze Scheldestad houden. Getracht zal ook wor den op aandrang van onzen burgemeester, eere-voorzitter der V.V.V. alhier, een voor- en naverblijf der congressisten aan dit be zoek uit alle deelen van ons land aan de stad van De Ruyter te verbinden, opdat onze badplaats zooveel mogelijk propaganda door eigen aantrekkelijkheid kan maken en zal kunnen profiteeren van deze invasie. Ter voorbereiding werden in het gast vrije „Wooldhuis" al diverse besprekingen gehouden met de zustervereenigingen te Middelburg en te Goes, den algemeenen voorzitter der A.N.V.V.V. en den directeur der Maatschappij „Zeeland". De algemeene voorzitter der A.N.V.V.V. deed in het bijzonder uitkomen, dat het congres onze V.V.V. zoo min mogelijk mag kosten en dat het hoofddoel moet zijnpro paganda voor Zeeland, in het bijzonder voor de badplaats Vlissingen. Met het oog op dit laatste zal sterk ge streefd worden de groote pers, middels dit congres, den naam en de aantrekkelijkheid van Vlissingen als badplaats den lande in te dragen, terwijl in het laatste overleg de eerste stappen gedaan zijn Engelsche, Bel gische en Fransche journalisten voor dit congres te interesseeren. Om de interesse van de oppermachtige pers gaat het immers !t> de eerste plaats. Het komt hier natuurlijk aan op goede relaties en juiste kanalen, zoodat wij gegrond kunnen hopen, dat het werk voor „our dear old Flushing" ook de rijkst mogelijke vruchten voor onze plaats zal opleveren. Dan zal het veel werk, waar toe onze burgemeester uit liefde voor zijn stad te Zwolle het geestdriftig initiatief nam, beloond zijn. Men is hier op zijn post en rustig, doch gestadig doende. Op voorstel van den burgemeester van Ierseke is met het hoofdbestuur overleg ge pleegd den oorspronkelijken datum van aan vang een week achteruit te zetten en te stellen op 19 Juni. In verband met het getij kan dan te Ierseke wel een boottocht naar Ierseke's roem gemaakt worden, wat een bijzondere attractie belooft. Bij het hoofd bestuur bestaat hiertegen geen bezwaar. Het bestuur der V.V.V. alhier is verder bezig de uitgave van een nieuwe, overtuigen de folder te bestudeeren. Vroeg in het voorjaar moet er beschikt worden over een oplaag van minstens 10.000 exmplaren om alle andere V.V.V.'s en reisbureaux te be lieven en tevens om aan de overtalrijke in formaties te kunnen voldoen. De folder moet viertalig zijn, terwijl vooral toegepast zal worden „Zeg het met foto's Het fi nancieren van deze noodige uitgave kost veel hoofdbrekens. Zonder middellijke hulo van direct belanghebbenden zal het niet kunnen, doch het „Eendracht maakt Macht" zal ongetwijfeld ook hier succes brengen. Moge er ook inzake de propaganda voor Vlissingen opnieuw een dringend beroep ge daan worden op de vele uitstekende fotogra fen, die onze stad telt. Een sprekende foto van de scheepvaart, den boulevard, bad plaatsgenoegens trachte men geplaatst te krijgen in courant of tijdschrift. Lukt dit niet, dan geve men,' (gratis, het moet alles „aus Liebe", omdat er maar zeer poovertjes geld is) een afdruk aan het secretariaat der V.V.V., dat er wel weg mee weet naar de foto-pers of gebruiken kan in een „Vlissin- gen"-artikel(tje), dat nu eens hier, dan daar verschijnt. Nederlandsche Reisvereeniging. Grand Hotel Britannia. Wanneer iemand zou meenen voor het ma ken van bergtochten naar Zwitserland of Italië te moeten gaan, zou hij gisterenavond van dien waan genezen zijn door den heer H. van Haaren uit Arnhem, die zijn vrij groot gehoor meegevoerd heeft naar de Noord- Tiroler Alpen. Wie niet over eenigen Aus dauer beschikt, wie niet eenige dagen achter een met slechts een luttel aantal rusturen over bergen, over sneeuwvlakten en met groo te keien bezaaide, haast onbegaanbare wegen kan vooruitkomen, moet niet daarheen gaan Want, gelijk spr. met eigen genomen, zeer scherpe en artistieke foto's demonstreerde, de wegen in die Zillertaler Alpen, welke niet toegankelijk zijn voor het meer- of minder mechanisch of automatische verkeer, loopen niet over effen banen. Vaak moet geklauterd worden over gletschers, die door de natuur vervormd zijn in een warnet van spleten en kloven; over sneeuwvelden, waar de zwarte bril moet gedragen worden, die soms verra derlijke kloven bevattentegen steile berg wanden, waar de afstand meter bij meter moet veroverd wordr:\ Spr. voerde ons per spoor naar het Ziller- thal en had als uitgangspunt van de berg tochten gekozen Mayeshofen. Na met de tandradbaan deze plaats bereikt te hebben, wordt binnengedrongen in de Zillertaler Al pen met als eindpunt de Berliner hütte. Op dezen tocht biedt de omgeving wel een groo te afwisseling. Eerst goed begaanbare wegen door de lagere dalen, dan een woestere om geving, van waar paden leiden naar de ber gen en naar de gletschers, dan weer wandel paden door drassig weiland. Vervolgens wordt de weg weer slechter, hij leidt ons langs en geeft ons een schitterend gezicht op de Sem- bang, die zich naar beneden stort. Dichter en dichter komen we bij de ijswereld en bereiken ten slotte de Berlinerhatte, in wier omgeving een korte verkenningstocht gemaak wordt. Deze Hütte en het Fustlochlagerhaus zijn de rustpunten in de hoogere regionen van de Zitterthaler Alpen. In de buurt van de Ber- linerhütte, bij de Schwarzsee, waar het water een diep-donkere kleur heeft, worden tal van vluchthutten, schuilplaatsen voor hen, die overvallen worden door onweers» of sneeuw buien, aangetroffen. Gemakkelijk is de aanvang van den eer sten gTOoten hoofdtoer niet, welke over steen- velden en dicht langs en over de gletschers voert en waarbij hooge, vrij steile rotswanden moeten beklommen worden. Laat in den avond, na 's morgens reeds om half 4 te zijn vertrokken, kwamen we in Mayesh#fen aan, waar een volle dag rust wordt gehouden. Den volgenden dag vangt de tocht van eenige da gen aan, die ons dwars door het gebergte heen voert, waarbij het pad genomen wordt zoowel over sneeuwvelden als over vlakten bedekt met steengruis, waar hooge struiken met Al penrozen afwisselen met modderig weiland. De laatste rust voor het nemen van den moei lijken overtocht van het Brandenbergerjoch wordt genoten in de Brandbergerhütte. Na over een sneeuwveld over het Joch te zijn ge gaan, komen we in Geslos, Den tweeden dag dag wordt vroeg opgebroken en bereiken we na veel stijging een groote wei met koeien, waar we wel een uur tusschen door loopen. Na een 1500 M. hoogen pas overgetrokken te zijn, be gint de daling geleidelijk aan en komen we ten slotte in de bewoonde wereld terug, waar de landbouw weer de overhand krijgt. Nu be reiken we Neukirchcn, vanwaar we naar den Grosz Venediger trekken, na in de Kürtinger- hütte een welverdiende rust te hebben gehou den. Over een ruïne van steenen trekken we over een kris-kras gekoelde gletscher op dezen op één na hoogsten berg van Europa aan, in wiens buurt zich de nog hoogere Gross Glock. ner verheft. Met hoeveel voorzorg zoo'n tocht moet gemaakt worden, bewezen ons wel de bijzonderheden, welke spr. opnoemde. De huid moet ingesmeerd worden tegen gletscher- brand, de oogen beschut tegen de scherpe klaarte der sneeuwvelden, waar men vaak heel diep inzakt, de tochtgenooten moeten met stevige trouwen aan elkaar verbonden worden de schoenen en uitrusting moet van prima kwaliteit zijn. Deze tochten worden on derbroken door verblijf vaak alleen gedu rende eenige avond- of nachturen in de Hütte, waarvan spr. citeerde in den terugweg naar Mayeshofen Doeffragerhaus, Johannes Hütte, E-ostocherhütte, Warndorferhütte, Krimmler Tauernhaus en Plauener Hütte. De tocht, gedurende welke de gids, die men noodzakelijk moet hebben, het Edelweiss plukte was zeer interessant door zijn afwis seling van natuurschoon, voornamelijk door de ongerepte bergen, de overmaat van glet schers met hun verschillende aspecten, waar van tal van schitterende foto's blijk gaven. Dat deze tochten niet altijd even gemakkelijk te maken zijn, bewezen eenige projecties, welke, ondanks de opnamen in den nevel ge nomen werden, schitterende weergaven waren van het wóeste landschapsbeeld. De spreker, die ingeleid was door den heer Noest, die de opkomst, ondanks het slechte weer vrij groot, zeer roemde, werd na beëin diging zijner interessante lezing, hartelijk be dankt voor hetgeen hij vertoond en medege deeld had. Plaatselijk Crisis-Comité. Door den penningmeester van het Plaatse lijk Crisis-comité werd ontvangen van het personeel van het loodswezen, betonning en vei lichting te Vlissingen ƒ146.18. Een pakkende reclame. De Ufa is er steeds op uit het beste van het beste te geven, niet slechts op filmgebied, doch ook op het terrein van de propaganda. Het geweldige kapitaal, dat in haar onder nemingen belegd is en het legertje medewer kers, moeten hun geld waard zijn. Zonder reclame gaat dit nu eenmaal niet, zeker niet in dezen tijd. Een aardige nieuwe vinding is de wekelijk sche uitgave van de „Geïllustreerde Ufa-koe- rier", modern in verschillende tinten uitge voerd, met kunstzinnige opvatting. De nieuw ste films worden in dit vouwblad op smaak volle wijze aangekondigd, zoodat het talrijke- bioscoopminnend publiek reeds een aange naam voorproefje geboden wordt van de ge neugten, die later het witte doek bij de ver tooning der film zal bieden. Elke week zal een opvolgend gedeelte der lezers van ons blad een nummer van deze courant aantreffen, daar wekelijks duizend exemplaren beschikbaar zijn. Ongetwijfeld zullen deze, het oog streelende pagina's ge apprecieerd worden. Volledigheidshalve zij nog vermeld, dat een kleine premie aan deze reclame verbonden is, zooals nader in de „Geïllustreerde Ufa-koe- rier" zelf wordt aangegeven. Cursussen voor werkloozen. Werkloozen boven den leeftijd van 24 jaar die wenschen deel te nemen aan de voor hen te openen cursussen, kunnen zich morgen (Donderdag) opgeven ten raadhuize, kamer nr. 5, des middags van elf drie tot half vier. Coöp. vereeniging „Eigen Hulp". De werklooze leden der coöp. vereeniging „Eigen Hulp" kunnen zich, blijkens achter staande advertentie, tot en met 28 November aanmelden, Glacisstraat 47 voor het verkrij gen van ee gratis Kerstpakket. Scheepvaartberichten. Het Tsjechisch stoomschip „Kouroussa". komende van Marseille en bestemd voor Ant werpen is gisterenavond naby Borselen om hoog gevaren. Het schip is later met sleep- boot-assistentie vlot gekomen, waarna de reis naar Antwerpen werd voortgezet. MIDDELBURG Voorstellen aan den gemeenteraad. Burg. en Weth. deelen den raad inede, dat Ged. Staten zich niet kunnen vereenigen met den aftrek van de salarissen, zooals die voor den burgemeester, den secretaris enden ontvanger zijn vastgesteld by de begroo ting waardoor als salarissen zijn geraamd resp. 6775, 6293.75 en 4224.38, terwyi ze moesten zyn 6835, 6347.08 en 4259.04. Burg .en Weth., gesteund door de com missie van financiën stellen voor nader te bepalen, dat van verhaal van pensioens bijdragen worden vry gesteld de ambtenaren met een pensioens-grondslag, op wier wed den uit anderen hoofde reeds een korting tot hooger bedrag wordt toegepast. Naar aanleiding van het in de vergadering van 26 Octobor jI. door den heer Jeronimus ingediende voorstel om Burg. en Weth. uit te noodigen aan het georganiseerd overleg do vraag voor te leggen, in hoeverre men meent, dat het mogelijk is een loonsverla ging van io of minder voor het gemeen- tepersoneei in te voeren, wijzen Buig. en Weth. er op, dat zy in den geleidebrief by Loopt licht, wringt krachtig. Zeer solide gebouwd. De eenige werkelijk-roestvrije wringer. Zware rollen met rubber van de allerbeste kwaliteit, dat gegarandeerd niet loslaat I Vraagt de condities 1 n bederf. Wasch- en Wringmachines No, 296 het ontwerp der gemeente-begrooting 1933 een uitvoerige beschouwing hebben gewijd aan de bedoelde materie, waaruit kan bhj- ken, dat zy vooralsnog geen aanleiding kun nen vinden om nadere maatregelen nopens de vermelde salarieering voor te stellen. On der die omstandigheden heeft het geen zin om eventueel de commissie van overleg over het meervermelde punt te raadplegen. Burg. en Weth. wenschen er nadrukkelijk op te wijzen, dat die commissie, biykens art. lder desbetreffende verordening, is ingesteld om o.m. over de arbeids- en dienstvoorwaarden hun college voor te lichten. Burg. en Weth. meenen, op grond van de hiervoren gegeven uiteenzetting te moeten adviseeren het voorstelJeronimus te verwerpen. Burg. en Weth. leggen over de begrooting 1533 van het Burgerlijk Armbestuur, en dee len mede, dat by hen geen bezwaar bestaat tegen goedkeuring en stellen zy dan ook voor daartoe te besluiten en het bedrag aan ge meentelijke subsidie te bepalen op 136.400 De commissie van financiën deelt mede, dat zy tegen de begrooting als zoodanig geen bezwaar heeft, zoodat de meerderheid zich dan ook met het voorstel tot goedkeuring kan vereenigen. Een minderheid zou echter aan Burg. en Weth. de vraag willen stellen, of zy het mogelijk achten, om, nu een be drag van 136.400 door het Éurgerhjk Arm bestuur wordt gevraagd, niettegenstaande dit hooge bedrag de begrooting voor 1933 sluitend te krijgen, daar zij meent, dat eerst wanneer daaromtrent zekerheid bestaat, deze begrooting onveranderd mag worden goedgekeurd. In antwoord op deze vraag deelen Burg. en Weth. mede, dat het door hen opge maakte ontwerp der gemeente-begrooting 1933 sluitend is, terwyi daarop voor het Burgerlyk Armbestuur een gemeentebjk sub sidie ad 136.400 is uitgetrokken. Winter-collecte. De door de diaconie der Ned. Herv. gemeen te te Middelburg gehouden wintercollecte heeft f 1500 opgebracht. OOST- EN WEST-SOUBURG Gevonden voorwerpen. Doublé ketting, by Jacques, Nieuwe Vlis- singsche weg C lgkinderhandschoen bij Briars, Tuindorp D 2 een paar handschoen tjes bij Hendriks, Marnixplein C 54een aktetasch by Arendse, Ritthemsche weg A 120postzegels, by Davidse, Groote Abeele A 143 portemonnaie met inhoud by Wille - boordse, Spoorstraat A 103. KAPELLE. Bondsconcours. De Bond van Harmonie- en Fanfare-ver- eenigingen in Zeeland heeft besloten dat op Maandag 5 Juni 1933 (2e Pinksterdag) het bondsconcours zal worden gehouden te Ka- pelle. De bond zal tevens zyn 25-jarig bestaan herdenken. Zeeuwsche Volksalmanak 1933. 1 December verschynt by de firma Piet Ochtman te Zierikzee een Zeeuwsche volks almanak voor 1933, welke een voortzetting bedoelt te zyn van den volksalmanak, dien velen zich nog wel zullen herinneren. Buiten een omvangrijk officieel gedeelte met vele gegevens, bevat de almanak een groot aantal vroolyke verhalen en liedjes, alle van Zeeuw sche schrijvers. We noemen o.a. bydragen van mr. P. Diele- man, Leo van Breen, P. de Vos, J. P. Paulus- se, L. de Bree e.a. De bekende Pier van 't Hof en een Zeeuw sche Rarekiek zorgen voor echt Zeeuwschen humor. De uitgave beslaat 130 pagina's en wordt tegen den minimum prjs van f 0.25 in den handel gebracht. Ongetwyfeld zal elk recht geaard Zeeuw zich over het herverschynen van een Zeeuwschen almanak verheugen. passen zich steeds aan bij de eischen des tijds. FOTOGRAAF VLISSINGEN MIDDELBURG BELLAMYPARK LANGE DELFT KERK- EN SCHOOLNIEUWS Ned. Herv. Kerk. Beroepen te Poortvliet ds. J. Spelt te Stoutenburg. Bevestiging en intrede. Cand. J. J. Hietkamp, van Enschedé, werd Zondagmorgen bevestigd als predikant der Ned. Herv. gemeente van Serooskerke (W.) door ds. C. M. Briët, van Heemstede, met Joh. 10 1116. Na de bevestiging werd toe gezongen Gezang 96 (gewyzigd). Ds. Hietkamp deed des middags intrede met een predikatie over Deut. 20 2. Na de ge- bruikelyke toespraken werd ds. Hietkamp zelf toegesproken door ds. J. W. Noteboom, van Aagtekerke, namens den Ring Veere en door den consulent, ds. J. Tjebbes, van Vrouwenpolder, die Psalm 134 vs. 3 deed toe zingen. Oand. J. W. van Swighem, van Amster dam, werd Zondag jl. bevestigd als hulp prediker der Ned. Herv. gemeente te Terneu- zen, door den plaatseiyken predikant, dr. L. J. Cazemier, met de woorden van 1 Thess. 5 24„Hij die u roept, is getrouw, die het ook doen zal". Des namiddags hield de hulp prediker zijn intrede naar aanleiding van Joh. 14 6. Afdeeling Zeeland van de Vereeniging van Kerkvoogdyen in Nederland. Gisterenmiddag werd te Goes een druk bezochte vergadering gehouden van kerk voogdyen in Zeeland. De vergadering ging uit van het hoofdbestuur der vereeniging van kerkvoogdyen in Nederland, stond on der leiding van het hoofdbestuurslid den heer J. A. Dominicus te Wemeldinge en was voor alle kerkvoogdyen in Zeeland toegan kelijk. Slechts enkele kerkvoogdijen hadden bericht gezonden niet te sympathiseeren met bovengenoemde vereeniging en met het doel der vergadering. Verreweg de meeste hadden zich laten vertegenwoordigen of zonden bericht van instemming. De voorzitter verwelkomde de vele aanwe zigen, in het byzonder de heeren mr. A. de Jong te Dordrecht en C. van Harderwyk te Tilburg, resp. secretaris en penningmeester van de Vereeniging van Kerkvoogdyen. Daarna gaf hy een uitvoerig overzicht van de historie van het bestuur en het beheer der kerkelijke goederen. We moeten deze scheiding nu eenmaal aanvaarden. Het is in den loop der jaren, vooral der laatste jaren, gebleken, hoe noodzakelijk de vereeniging van kerkvoogden is. Telkens moet er over beheerszaken door de Synode e.a. overleg v/orden gepleegd. Maar er was vóór 1920 geen lichaam, dat dit voor de kerkvoogdyen doen kon. Veel heeft de vereeniging kunnen dom en veel is er nog te doen. Spreker noemt als vraagstuk van den laatsten tyd de pacht- kwesties, de aanslag van den raad van be heer, enz. Hierna voerde mr. De Jong het woord. Deze wees er op, dat de vereeniging in een groote behoefte voorziet, maar pas het maxi mum geven kan, als er provinciale organi-

Vlissingse Courant | 1932 | | pagina 1