1000 500 300 25 Wankelt niet langer roso DINSDAG 22 NOVEMBER EERSTE BLAD P I RITUS iNo.275; 70e Jaargang 1932- 1 llitgava: Firma F. VAH BE VEW li.. lïalstraat 56-60. Vlissingen.Telel. 10. Posimhening00261 Verschijnt dagelijks, uitgezonderd op Zondag en algemeen erkende Christelijke feestdagen V STADS-JN PR0V1NC1EN1EÜWS c Fotohandel JAN HENNING SPORT COCO VUSSINGSCHE COURANT ABONNEMENTSPRIJS Voo r Vlissingen en de gemeenten op Walcheren /2.20 per 3 maanden. Franco door het geheele rijk t 2.50. Voor België, Duitschland en Frankrijk 13.80. Voor de ove rige landen bij wekelijksche verzending 3.80, met Zondagsblad 1 4.75. Afzonderlijke nrs. 5 ct ADVERTENTIEPRIJS Van 1—5 regels 11.25iedere regel meer 25 cent Bij abonnement speciale prijzen. Reclames 50 ct p. regel. Kleine advertenties van 1 5 regels 50 ct Iedere regel meer 10ct(max. lOregels). Bij3-maalplaatsingvanl öregelsfl. .alles tegenvooruitbeialing. De abonné's in 't bezit eener Polis, zijn GRATIS verze kerd tegen ongelukken voor gulden bij levens lange ongeschikt heid tot werken. gulden bij dood door een ongeluk. gulden bij verlies van een hand, voet of oog. gulden bij verlies van een duim gulden bi] verlies van een wijsvinger gulden Di] verlies van eiken anderen vinger AANGESLOTEN BIJ HET BUREAU VOOR PUBLICITEITSWAARDE, INGESTELD DOOR DE VEREENIGING „DE NEDERLANDSCHE DAGBLADPERS" Dit nummer bestaat uit 2 bladen Vereeniging- voor Ziekenhuisverplegingr te Vlissingen. Gisterenavond had in het Concertgebouw een ledenvergadering plaats van bovenge noemde vereeniging, waarin een beslissing moest worden genomen over het bestuurs voorstel om over te gaan tot ontbinding der vereeniging, in verband met de reorganisa tie van het ziekenhuiswezen. De voorzitter, de heer dr. A. Staverman, heette de aanwezigen welkom, in het bijzon der mr. Van der Slikke als jurist, dr. Van der Bijl als medicus en den heer Onderdijk, air secretaris-penningmeester van de Zie- kenhuisvereeniging' te Middelburg. Toen in 1918 te Middelburg, aldus de voor zitter, een vereeniging voor ziekenhuisver- pleging werd opgericht, wier werk zich over geheel Walcheren zou uitstrekken, lag het voor de hand, dat ook te Vlissingen, waar a' eenige jaren van te voren gedacht was over de oprichting van zulk een vereeniging, Let wachtwoord zou worden uitgegeven tot aansluiting bij de pas opgerichte vereeni ging. Deze baseerde echter haar berekenin gen op een verpleegprijs van ƒ3.75 en om dat deze te Vlissingen in het St. Joseph- ziekenhuis voor de 3e klasse bedroeg 2.50 en in het gemeenteziekenhuis van nihil tot 2.50 al naar gelang van het inkomen, daar zou te Vlissingen een weekpremie van 5 cent in den regel te hoog zijn en kon voor de hier geldende ziekenhuistarieven vol staan worden met een weekcontributie van 3 en 4 cent. Toen de pas gestichte vereeni ging voor Walcheren niet bereid bleek voor Vlissingen een verlaagd premiestelsel in te voeren, hebben een aantal personen uit alle richtingen het initiatief genomen om voor Vlissingen een afzonderlijke vereeniging met precies hetzelfde doel, maar met een ander premie-stelsel op te richten. De vereeniging is opgericht en al spoedig tot bloei gekomen ongeveer de helft van de Vlissingsche be volking werd lid. Drie klassen van contribu ties werden ingesteldeen weekpremie van 5 ct. gaf recht op uitkeering van 3.75 ge durende 30 dagen, van 4 ct. op 2.50 en van 3 ct. op 1.25. In den loop der jaren is gebleken, dat de vereeniging met de' laagste premies een overschot opleverde, die met de hoogste een tekort. In de eindrekening nivelleerden de bedragen elkaar zoo, dat de eindrekening der vereeniging nog steeds sluitend kon ge maakt worden en het reservefonds intact kon blijven. De financieele débacle van on zen kassier deed ons reservefonds helaas tot beneden de helft slinken. Het bestuur uwer vereeniging zou op den ingeslagen weg zijn voortgegaan, wanneer niet gevolgd ware de door den gemeenteraad aangenomen ziekenhuisreorganisatie. De ba sis was ontnomen aan onzen financieelen opzet. In de toekomst zullen de verpleegprij- zen te Vlissingen voor de 3e klasse bedragen gemiddeld 3.621^ en voor ieder is het dui delijk, dat wij dus onze klassen B en C, met weekpremies resp. van 4 en 3 ct. in elk ge val moeten opheffen en wij een uniforme weekpremie van 5 cent zullen moeten in stellen. Door dit te doen zal onze vereeni ging precies dezelfde worden als die voor geheel Walcheren en omdat concentratie ook op dit gebied gewenscht is, zouden we alleen hierom reeds gerechtigd zijn ons voorstel tot aansluiting bij Middelburg te doen. Maar ook uit een practisch financieel oog punt is het noodig dat wij dit voorstel doen. Een groote vereeniging die geheel Walche ren omvat is financieel sterker, dan een, die zich beperkt tot één gemeente. Het finan cieele risico voor onze vereeniging onder de komende veranderde omstandigheden is naar de eenstemmige meening van ons bestuur veiliger in de groote vereeniging Walcheren, dan in de zooveel kleinere te Vlissingen. Daarom doet ons bestuur U zonder eenig voorbehoud het voorstel om onze vereeniging te ontbinden en alle leden voor zoover zfj dit wenschen over te schrijven naar de veree- higing Walcheren. Het bestuur van deze ver eeniging heeft het ons gemakkelijk gemaakt. Eet is bereid al onze leden over te nemen en terstond te doen deelen in alle rechten, dus in precies dezelfde, die zij in onze ver eeniging hadden, wanneer in hun reserve- fonds een som gestort wordt, ongeveer ge lijk staande aan de som der premies bere kend over een wachttijd van 3 maanden. Waar onze kas dit bedrag niet bezit, heeft e gemeenteraad zich bereid verklaard het De Winter nadert. Spaa' Uw auto Spiritus in den radiator. Spiritusverkoopkantoor „Bergen op Zoom-Delft" ontbrekende te suppleeren. Met deze belofte is komen te vervallen een in eerste instantie door den raad gedane toezegging om onze vereeniging bij eventueele tekorten als ge volg van de nieuwe regeling financieel te steunen. Sluit onze vereeniging zich dus niet aan bi; Walcheren, dan blijft het geheele finan cieele risico voor onze eigen rekening. Dit nu durft ons bestuur niet aan en daarom dringt het bij uwe vergadering er sterk op aan ons voorstel aan te nemen. Mocht de ziekenhuisorganisatie door een hoogere instantie, Ged. Staten of Kroon niet goedgekeurd of veranderd worden, dan, het spreekt vanzelf, wordt de ontbinding onzer vereeniging geschorst en kunnen wij zoo noodig met andere voorstellen komen. Maar thans vraagt ons bestuur van uw vergade ring de vrije hand om te doen, wat het meent, dat in het waarachtig belang is der leden. Thans geef ik het bestuursvoorstel bij uw vergadering in bespreking. Met nadruk ver zoek ik U de ziekenhuisreorganisatie zelve hier niet te bespreken, omdat deze uitslui tend behoort tot de competentie van het gemeentebestuur. Van de gelegenheid tot bespreking werd gebruik gemaakt door de heeren Harts, Rorije, Van Popering en Van Oorschot, die allen ernstige critiek uitoefenden op de hande lingen van het bestuur en adviseerden het bestuursvoorstel te verwerpen. Men was van oordeel dat het bestuur alvorens met dit voorstel te komen eerst de leden had moeten hcorendat de ziekenhuisreorganisatie den toestand voor de leden heeft verslechterd dat met de belangen der leden door het bestuur absoluut geen rekening is gehou den dat de vertegenwoordiger van het be stuur in de ziekenhuis-commissie te veel de belangen van de ziekenhuizen in het oog heeft gehouden en dat er nog wel een weg is te vinden om de vereeniging Vlissingen te laten blijven bestaan. De voorzitter beanwoordde de verschillen de sprekers en verdedigde de houding van het bestuur, hetwelk uitsluitend meende te handelen in het belang der leden. Tenslotte werd over het bestuursvoorstel gestemd, hetwelk werd aangenomen met 134 tegen 72 stemmen. Daar echter der stemmen noodig was volgens reglementaire bepalingen was het voorstel tot ontbinding hiermede ver worpen. De voorzitter deelde daarna mede dat ten gevolge van deze beslissing het geheele be stuur zal aftreden, behalve de heer Van Oorschot, die zich niet achter het bestuurs voorstel had geschaard. Gemeentelijke Arbeidsbeurs. By den gemeenteUjken Dienst der Ar beidsbemiddeling alhier staan als werkzoe kenden ingeschreven1 drukker, 1 behanger, 1 uitvoerder, 1 betonwerker, 1 mastieker, 36 grondwerkers, 3 loodgieters, 1 mandenmaker, 19 metselaars, 18 opperlieden, 44 schilders, 10 stucadoors, 2 heetvormers, 47 timmerlieden, 7 ververs, 3 vlechters, 1 voeger, 1 wagenma ker, 2 weterbouwk. opzichters, 1 teekenaar be kend met werktuigkunde en bouwk., 3 meu belmakers, 4 politoerders, 3 stoffeerders, 4 kleermakers, 1 wasscher, 1 coiffeur, 4 schoen makers, 1 bierbottelaar, 10 brood/banketbak- kers, 4 koks, 3 slagers, 697 metaalbewerkers (w.o. 285 tyd. werkloos), 1 tuinman, 8 maga- zynbedienden, 1 slooper, 1 winkelbediende, 1 besbeller, 7 chauffeurs, 9 kellners, 6 loop jongens, 6 sleepers, 22 transportarbeiders, 42 kantoorbedienden (w.o. 6 vrouwel.), 1 win keljuffrouw, 4 teekenaars, l musicus, 2 werksters, 2 dienstboden, 11 portiers, loopers enz., 39 varensgezellen en 105 losse arbeiders. Totaal 1204 ingeschrevenen (w.o. 109 in de werkverschaffing). Vorige week 1176 personen. Alzoo een vermeerdering van 28 werkzoe kenden, OPENBARE LEESZAAL EN BIBLIOTHEEK Nieuwe aanwinsten November 1933. Neder1 andsche en in het Ned. vertaalde romans: Eerbeek, J. K. vanLichting '18. Hyde, Stacey W.De onderkruiper. Jong, A. M. deEen verdoolde. Scharten, c., en M. Scharten—Antink Jhr. mr. James de Beyll, minister van nut- elooze zaken Székely—Lulofs, M. H.KoeH. Kinderboeken: Ossenbruggen, C. van: Doortrappen Zoomers-Vermeer, J. p.; Hoe Els u, i Franse he romans: Maurais, A.Climats. Populair wetenschappe- 1 y k e werken: Bromberg, P.Het holl, interieur (1931). (GeRl.) Bouwkunst, Moderne, in Nederland (1932) (Geïll.) No. 1. Inleiding. No. 3. De volks woning, laagbouw. No. 11. Gebouwen voor technische doeleinden. Heij broek, N. I.Onze Nederlandsche kinderen, gekiekt door hun vaders en moe ders (1932). Geïll. Huber, J. Spelend arbeiden. 1932 (Geïll). Jeans, J. (H.) Het heelalzyn bouw en zijn vraagstukken, 1930 Geïll. Ludwig, E.Mussolini's gesprekken met Emil Ludwig, 1932. Gem. Morren, H. J.De praktijk der werkloos heidsverzekering in Nederland, 1932. Ridder, Q. A. de Een nationale figuur Dr. J. Th de Visser (1932) Geïll. Risseeuw, P. J.Christelijke dichters van dezen tijd bloemlezing, 1931. Geïll. Vloemans, A.De wijsbegeerte van Spi noza. 1932. In de le e sz aal. Betrekkingsgids, Dageiykschevolledig overzicht van vacante betrekkingen in alle beroepen, bedrijven en vakken, alsook bij het rijk, de provinciën en gemeenten in Nederland en Ned.-Indië. Man, H. deMassa en leiders, 1932 (bro chure). Munitiebergplaatsen. Hedenmorgen had op het stadhuis de aan bieding plaats van een bezwaarschrift tegen de oprichting van munitiebergplaatsen in en bij de Bomvrije kazerne. Niettegenstaande den zeer korten tyd van voorbereiding waren in totaal 495 handteeke- ningen verzameld om dit bezwaarschrift te steunen. Mr. L. van den Broeck t Volgens bericht uit Antwerpen is aldaar op 47-jarigen leeftyd overleden de bekende advocaat mr. L. van den Broeck. Gedurende den oorlog was de heer Van den Broeck te dezer stede woonachtig en stond hij aan het hoofd van het Belgisch Athaneum. Hy heeft zich hier zeer verdiensteiyk gemaakt voor de Belgische regeéring en veel gjdaan in het be lang van zijn gevluchte landgenooten. Coöp. „De Broederband". De werlelooze leden der coöperatie „de Broederband" worden, blijkens achterstaande advertentie, verdocht zich morgen tusschen 7 en 10 uur te vervoegen aan de bakkery, Paul Krugerstraat 10. MIDDELBURG De werkloosheid. By de gemeentelijke arbeidsbeurs te Mid delburg stonden op 19 November ingeschreven 864 werkloozen, waarvan alleen meer dan 150 in de bouwvakken. By de werkverschaf fing waren 53 arbeiders werkzaam, doch dit getal zal binnenkort worden uitgebreid, om dat nog eenige werken in voorbereiding zyn. OOSTKAPELLE. Kind door auto overreden. Zaterdagnamiddag Jl. waren naby den Duinweg, onder de gemeente Oostkapelle eenige kinderen aan het spelen, toen een auto, bestuurd door zekeren T. uit Domburg, vanuit Middelburg richting Domburg reed. By de kinderen gekomen zijnde, stak plotse ling een van hen den weg over, kwam tegen den auto te vallen en werd overreden. Het kind bekwam een groote vleeschwonde aan het hoofd en is ter verpleging naar het zie kenhuis te Middelburg vervoerd. Naar we vernemen treft den bestuurder van den auto geen schuld, GOES N.V. Goesche Courant. Naar de „N. R. ct." verneemt zullen de aandeelhouders der N.V. „Goesche Courant" en Kleeuwens Ross' Drukkers- en Uitge- versbedryf te Goes, thans in liquidatie, on geveer 10 pet. op hun aandeelen ontvangen. De aandeelen zyn 250 groot. Het aandee lenkapitaal bedraagt 42.500. Christ. Besturenbond, Gisterenavond vergaderde het bestuur van den Christ. Besturenbond met de besturen der aangesloten organisaties. Besloten werd aan de besturen der ge meenten, waar aangesloten organisaties zyn gevestigd, een adres te zenden, waarin ver zocht wordt een steunregeling voor werk- met fotografeeren, maar vraagt voor Üw St. Nicolaas een STATIEF. Badhuisstraat 63. loozen in het leven te roepen en aan de steuntrekkenden en by de werkverschaffin gen geplaatste werkloozen een brandstof f en - toeslag van 1 per week toe te kennen. Indien er voldoende animo voor bestaat, zal getracht worden voor de werkloozen een cursus in handenarbeid en huisvlyt in het leven te roepen. Zoo noodig zal daarvoor een gémeentelyke subsidie worden aangevraagd. Verder werd in principe besloten (mede om den handenarbeid onder de werkloozen aan te moedigen) in het a.s. voorjaar een tentoonstelling van huisvlijt-artikelen te houden. Ontslag aangezegd. Aan bijna het geheele personeel der schoolmeubelfabriek „De Schelde" en der Kerkorgelfabriek A. S. J. Dekker te Goes, beide onder dezelfde directie, is ontslag aan gezegd. De bedrijven zullen, wegens gebrek aan orders, worden stilgelegd. BRUINISSE. Benoeming schatter. Ged. Staten van Zeeland hebben benoemd als deskundige tot het doen van de schatting der onzuivere opbrengst van de gronden in het calamiteuze waterschap Bruinisse, den heer A. van der Weyde te Zierikzee. TERNEUZEN Doodelijk ongeval. Zondagmorgen heeft te Sluiskil op de fa briek van de Compagnie Neerlandaise de l'Azote een doodelyk ongeval plaats gehad. Een zekere E., wonende te Sas van Gent, 23 jaar oud, was werkzaam aan een der trans portbanden, toen hy plotseling door dezen band gegrepen werd, en geheel verpletterd werd. De jongeman v/as op slag dood en on herkenbaar verminkt. KERK- EN SCHOOLNIEUWS Ned. Herv. Kerk. Beroepen te 's Heer Arendskerke ds. A. Oskamp te Buurse. Aangenomen het beroep naar Kerkwerve— Serooskerke door ds. G. Post, candidaat te 's-Gravenhage. RECHTSZAKEN Kantongerecht te Middelburg. De kantonrechter te Middelburg heeft in de zitting van 16 November veroordeeld wegens Met een voertuig in een bocht niet de rech- terzyde van den weg houden M. de P. t< Koudekerke 5 s. 5 d. h.met een ry wie buiten noodzaak de linkerzyde van den weg houdenJ. K. te Middelburg, W. v. B. te Vlissingen, beiden 3 b. s. 3 d. h.Ma. v. L. te Middelburg 2 b. s. 2 d. h.met een motorrytuig ryden zonder fabrieksmerk, fa- brieksnummer, enz. C. C. te Breskens 1 b. s. 1 d. h.met een rywiel ryden zonder lichtJ. M. te Arnemuiden, J. de V. te Zou- telande, Ca. de V te Aagtekerke, allen 5 b s. 5 d .h.met een voertuig daarmede ryden zonder achterlichtJ. de V. te Aagtekerke ƒ2 b. s. 2d. h.; handelen in stryd met het reglement op de wegen en voetpaden in Zee land A. de K. te Oostkapelle 1 b. s. 1 d h.J. P. de Westkapelle 10 b. s. 10 d. h. J .de V. te Aagtekerke 3 b. s. 3 d. h. Veroorzaken van verkeersongelukken. De procureur-generaal by den Hooger Raad, mr. Tak, conclusie nemende in eln aanrydingszaak, waarbij iemand op zoodanige roekelooze wyze met een auto gereden had onder de gemeente Staphorst, dat hy een voetgangster aanreed, die een blyvende ver lamming heeft gekregen en deswege in hoo ger beroep door het gerechtshof te Arnherr tot 1 maand hechtenis werd veroordeeld heeft als zyn oordeel uitgesproken, dat nie. alleen deze straf veel te licht is, maar dat de rechteriyke macht in dergelyke gevallen in het algemeen lang niet zwaar genoeg straft» De fraude bij de militaire administratie. De rechtbank te Breda heeft een slager aldaar verc -rdeeld tot 6000 boete, subs. 6 maanden hechtenis, terzake, dat hy als leve rancier van ontbytspek het dubbele bedrag dan het verschuldigde in rekening bracht en die onrechtmatig verkregen gelden aan een administrateur afdroeg. 'Het gerechtshof te 's Bosch heeft hem in hoqger beroep vrygesproken, op grond, dat naar het oordeel van het Hof, het ten laste gelegde niet bewezen is. MARINE EN LEGER De kapitein ter zee H. A. Romswinckei, directeur van het marine-etablissement en chef van de marinekustwacht te Amsterdam, zal binnenkort den zeedienst met pensioen verlaten. De kapitein ter zee C. ter Poorten en de luitenant'ter zee le klasse F. S. C. baron van Randwyck, onlangs uit Oost-Indië terugge keerd, zyn ter beschikking gesteld. Opgave van overgeplaatste onderofficieren der marine sergeant-telegrafist P. J. Ze- gers van de kazerne onderzeedienst naar de kazerne te Amsterdam idem F. Meyer de finitief geplaatst by den radio-dienst der marine te Amsterdam van de sergeanten der mariniers T. J. W. v. d. Sel en W. van Nek is de detacheering by de G.S.S. inge trokken. De aanwyzing voor keuring voor uitzending naar de tropen van den majoormachinist A. M. Havers is ingetrokken. In zyn plaats is, behoudens geneeskundig geschiktbevinding, de majoor-machinist L. A. Suurmond aange wezen, om in de maand Januari a.s. naar Nederlandsch-Indië te worden uitgezonden. De le ploeg dienstplichtigen der lichting 1933, bestemd voor het onbereden gedeelten van het 3e en het 7e regiment veldartillerie te Breda en te Bergen op Zoom, wordt 20 Maart voor eerste oefening ingelyfd. VOETBAL. Sassche Boysde Zeeuwen 1—2 DuitschlandNederland. De keuze-commissie van den K.N.V.B. heeft Zondag te Rotterdam het volgende elftal sa- Reclnit maakt In 'n ommezien de stug ste baarden zacht. Recinit zult U alléén In Coco-roso- scheerzeep aan treffen. Géén en- keleandere scheer zeep dan alléén Coco-roso helpt U zóó vlug en zóó finaal de baard stoppels weg te snijden. Groots tube 60 ct. Koker in rood of zwart Philiie 50 ct SCHEERZEEP DfflBBEUvUjkN

Vlissingse Courant | 1932 | | pagina 1