DE BEELDTELEGRAFIE VAN DE P.T.T. FAILLISSEMENTEN HANDELSREGISTER KAMER VAN KOOPHANDEL. GEMENGD NIEUWS PREDIKBEURTEN Buitenlandsch Weerbericht. BEURS VAN AMSTERDAM WISSELKOERSEN diefstal, heling en oplichting, gepleegd door menschen die nergens voor staan. Spr. noemt het een internationale dievenbende, die hier zijn slag heeft willen slaan. De man van ver dachte, die thans nog voortvluchtig is, wordt in België door justitie en politie gezocht en deze heeft reeds meer dan 4 jaren gevange nisstraf achter den rug. De Officier wil een strenge straf eischen, opdat verdachte alsdan voor altijd genoeg heeft van de Hollandsche justitie en politie Hij eischt 1 jaar gevangenisstraf. De verdediger van verdachte, mr. P. C. Adriaanse, bepleitte clementie. P. A. M., 53 j., caféhouder te Domburg, was in hooger beroep gekomen tegen een vonnis van den Kantonrechter te Middelburg, waarbij hü, wegens overtreding van de Jachtwet, ja gen zonder schriftelijk bewijs van vergun ning en wild bemachtigen met een hond, werd veroordeeld tot een geldboete van f 30 of 30 d, hts. en verbeurdverklaring van het niet in beslag genomen geweer of f 10 of 10 d. hts. Eisch: bevestiging vonnis waarvan be roep, met uitzondering van de straf en ver oordeeling tot 2 x 15 boete of 2 x 5 dagen hechtenis. Uitspraak 2 December a.s. G. J. J. K., 55 jaar, teekenaar te Vlissingen, was in hooger beroep gekomen tegen een von nis van der. Kantonrechter te Middelburg, waarbij hij wegens het als bestuurder van een rijwiel, terwijl men voornemens is plotseling stil te houden, niet van dat voornemen tijdig doen blijken door een duidelijk teeken te ge ven, werd veroordeeld tot een geldboete van 5 of 5 d. hechtenis en toewijzing civiele vordering tot een bedrag van 10. Eisch Bevestiging van het vonnis waarvan beroep. Wegens mishandeling van H. Mylle, door dezen met een hamer op zijn hoofd te slaan en wegens mishandeling van C. C. Mylle, te IJzendijke op 15 October ll. had zich te ver antwoorden zekere M. L. E. de S., 22 jaar, landbouwer te IJzendijke. Eisch: een maand gev. straf voorwaarde lijk en 25 b. s. 10 d. h. Op 28 September 11. kregen een tweetal kooplieden, die te Terneuzen op de Markt hadden uitgestald, ruzie over een paar spie geltjes die in een der kramen ophingen. De ruzie liep zoo hoog, dat een der kooplieden een hamer opnam en daarmede zijn collega een slag op het i.oofd toebracht, tengevolge waarvan deze bloedend werd verwond en zich onder geneeskundige behandeling moest stellen. Wegens mishandeling stond thans te recht J. S., 41 jaar, koopman te Rotterdam. Eischeen maand gev. straf voorwaar delijk. Zekere J. A. v. E., 44 jaar, slager en G. L. v. E., 20 jaar, veedrijver, beiden wonende te Terneuzen hadden op 20 Juli 11. onder de ge meente Sas van Gent een paard uitgevoerd vanuit Nederland naar België en waren des wege door den Kantonrechter te Terneuzen veroordeeld, nl. no. 1 tot 2 maal ƒ30 boete of 2 maal 10 dagen hechtenis en no. 2 tot 2 maal 10 boete of 2 maal 5 dagen hechie- nis, tegen welke beslissing zij hooger beroep aanteekenden. Eischbevestiging van het vonnis waarvan beroep. Aan A. H. B. P., 25 jaar, veekoopman -te Clinge, was ten laste gelegd, dat hij op 20 September 11. in de gemeente Hontenisse, als bestuurder van een auto, over den weg van Hulst naar Walsoorden heeft gereden zonder tijdig voor het passeer en van een motorrijder, die dezelfde richting reed, signalen te geven, tengevolge waarvan beiden met elkanders voertuigen zijn in aanraking gekomen, en bij welke gelegenheid zekere E. v. Driessche een ernstige beenbreuk bekwam. Eischonbepaald uitstellen, in verband met het door ziekte niet verschijnen van een ge tuige. R. J„ 46 Jaar, inspecteur eener levensverze- kerings-maatschappij te Vlissingen, was in hooger beroep gekome.. tegen een vonnis van den Kantonrechter te Middelburg, waarbij hij, wegens het als bestuurder van een mo torrijtuig, daarmede over een weg rijden op zoodanige wijze, dat de veiligheid van heo verkeer wordt in gevaar gebracht, werd ver oordeeld tot een geldboete van 20 of 10 d. h. en toewijzing van een civiele vordering tot een bedrag van 28.50. Eischbevestiging van het vonnis waarvan beroep. Uitspraak 2 December a.s. Veroorzaken van dood door schuld. Op 26 Augustus ll. had op het spoorweg emplacement onder de gemeente Kwaden- damme een ongeval met doodelijken afloop plaats. Een arbeider, die in de nabijheid van de tramlijn zat en bezig was met het notee- ren van zakken steenkool, die uit jen nabij het emplacement staanden wagon werden ge lost, werd door een motortrein gegrepen en zoodanig verwond, dat de dood eenigen tijd later intrad. Als verdacht onoplettend en onvoorzichtig als wagenvoerder van den bewusten motor- trein van den tramweg Hoedekenskerke-Goes, te hebben gereden en daardoor schuld te heb ben aan den dood van het slachtoffer, had zich gisteren voor de Rechtbank te Middel burg te verantwoorden de wagenbestuurder der N. S. te Goes G. van N., wonende aldaar. Verdachte was verschenen en werd rechts kundig bijgestaan door mr. Waslander, ad vocaat te Utrecht. In deze zaak werden een aantal getuigen k charge en decharge gehoord. Uit het verhoor kwam vast te staan, dat het gebruik is, dat als de tram te Kwaden- damme moet stoppen, op het station een roode vlag wordt gezet. Op andere stations wordt steeds gestopt. Instructies schijnen daaromtrent te betaan, doch men handelt zoo wat op eigen houtje. Verdachte verklaarde bij het-naderen van het station Kwadendamme vaart te hebben geminderd om te kijken of hij moest stoppen. Hij heeft ook fluitsignalen ge geven. Toen bleek, dat er niet moest worden gestogt, is y.erdachte, pm tijdig in Soes te kunnen zijn, omdat hij aansluiting moest hebben op den trein te Goes, doorgereden. Verdachte zeide wel iets op de rails te heb ben zien liggen, doch gedacht te hebben, dat dit een zak kolen was. Het schijnt op het be wuste station een verwarde boel te zijn, zoo als uit de getuigenverklaringen bleek. De Officier van Justitie zegt in zijn re quisitoir, dat het duidelijk is gebleken, dat het op het station Kwadendamme een war boel is. Inplaats van de instructies te volgen, staat de waarnemend chef in het kantoortje met eenige menschen te praten, en daarom is spr. van meening dat te kunnen zeggen. Als de instructies waren opgevolgd, zooals dat op andere stations gebeurt, was het slachtoffer niet doodgereden. Op 150 meter afstand van het station gaf verdachte een fluitsignaal, doch stopte niet. Uit zijn ver klaring is gebleken, dat hij in elk geval een belemmering op het spoor gezien heeft. Vast staat ook, dat volgens de instructies de trein had moeten stoppen. Spr. is van oordeel, dat verdachte meerdere voorzichtigheid had moeten betrachten. Hij reed langzaam en het had een kleine moeite geweest om te stoppen. De Officier eischt en boete van ƒ75 of 15 dagen hechtenis, in aanmerking nemende, dat het op het station te Kwadendamme een misse boel is. De verdediger van verdachte brengt in het midden, dat hetgeen verdachte ten laste is gelegd niet is bewezen. Van niet opletten van verdachte is hier geen sprake, ook is er geen verband tusschen het niet stoppen en de overriding. Als verdachte geweten had, dat het een mensch was, die op de rails zat, had hij gemakkelijk kunnen stoppen, want hij reed 11 K.M. Hem :s niet gebleken, dat er eenig gevaar was en voor het geval hij had kunnen meenen, dat het voorwerp 'n mensch was, dan had hy kunnen denken „die gaat wel weg als ik e:n sein geef". Het slachtoffer is niet alleen gewaarschuwd door het fluit- sein van verdachte, doch ook door andere personen, die vlak bi hem werkten en ook al door het leven dat de trein maakt. Pleiter is van oordeel, dat hier geen sprake is van on voorzichtigheid of roekeloosheid. Het slacht- offer zelf was in overtreding, omdat hij zich niet op de lin mocht begeven en zeker niet daarop gaan zitten. Spr. verzoekt de Recht bank op dien grond verdachte vri te spreken. In zijn repliek blyft het O.M. van oordeel, dat verdachte, toen hij de belemmering op de rails zag, had moeten stoppen en er dus wel degelik verband bestaat tusschen de aanri'ding en het niet stoppen. Uitspraak 2 December a.s. Een kijkje in het laboratorium der beeld-telegrafie van de P.T.T. te Amsterdam. Hoe foto's en tee- keningen in een kwartier tyds uit Amsterdam naar Indië en naar Berlijn komen. (Van onzen specialen verslaggever). De mensch aanvaardt de nieuwste vindin gen der techniek snel als een gewoonte, waar over hij zich niet meer verbaast. De radio is in onze huiskamer een ordinair gebruiksvoor werp, dat ons zelden meer met bewondering zal vervullen voor het feit, dat het geluid practisch van afstand onafhankelijk is ge worden. Thans nog vinden we het knap en ontzag wekkend, dat het beeld voor den bevoorrech ten enkeling ook al niet meer dermate aan afstand gebonden is als voorheen, doch wel licht zijn er nog maar enkele verbeteringen, enkele momenten van inspiratie noodig om de beeld-telegrafie over langen afstand den gewoonte-weg van het overbrengen van het geluid te doen opgaan. Gebruik makend van de omstandigheid, dat men nu evenwel in de huiskamer nog niet met het beeld speelt als met het geluid en eenigennate speculeerend op de vrij een zame en onbekende positie, die de beeld- telegrafie vooralsnog inneemt, hebben we ditmaal het overbrengen van foto's, portret ten en teekeningen door middel van de tele graaf tot onderwerp van beschouwing ge maakt. Hier te lande is slechts één gelegenheid, waar men de beeld-telegrafie kan aanschou wen, nl. het telegraaf-kantoor te Amsterdam, dat regelmatig beelden wisselt met Indië en Berlijn. Degene, die ons in het wonderland der beeldtelegrafie zou rondleiden, glimlachte over de reactie van den bezoeker op de eerste mededeeling, dat hij zich bevond tegenover het apparaat met behulp waarvan fotogra fieën in Indië en in Berlijn zichtbaar worden gemaakt. „Dit kleine tafeltje Is dat alles „Vrijwel, het bevat de hoofdbestanddeelen voor de beeld-telegrafie, nl. de apparaten voor zending en ontvangst. Daar vindt u een paar versterkers, een schakelkast, een schakelbord, hier een donkere kamer. Meer hebben we voor dit werk niet nodig". Terwijl de aanvankelijke verwondering over het formaat van het mechanisch lichaam, dat men geneigd is door zijn wonderlijke uit- k misten een serie vertrekken beslaanden om vang toe te kennen, 0"erging in de erkenning, dat het kleine bestek van de geheele appa ratuur juist de geweldige vordering der beeld- telegrafie in de laatste jaren aantoonde (schuilt vervolmaking niet in het kleine trof onze deskundige geleider eenige maat regelen om de werking van zijn „tafel" uit te leggen. Ver beneden ons laverde het Amsterdam- sche dagleven.... „We zullen maar niet naar Indië gaap wer ken, want dan zou ik den man daar uit zijn bed moeten halen". Schroeven werden aangedraaid, handels op het schakelbord verplaatstwe bogen ons over het apparaat, waar onze geleider zijn theoretische uiteenzetting demonstreerde om ons duidelijk te maken hoe een in Amsterdam op een kleine, draaibare trommel gespannen foto duizenden kilometers verder gereprodu ceerd wordt. Bij de zending vervult de foto-cel, een dik glazen oog, gevat in een metalen doosje, een rol van groote beteekenis. Deze foto-cel heeft nl. de eigenschap electronen uit te dampen, niet door verwarming, doch door verliohting. Zoodra op de zgn. kathode van de foto-cel licht valt gaat er electriciteit van uit. Deze wordt overgebracht op een telegraaflijn naar Kootwijk, zich bevindend in hetzelfde metalen doosje als de foto-cel. Wat in Amsterdam met behulp van licht wordt uitgezonden gaat dus de telegraaflijn op en het arriveert in Kootwijk, waar het wordt overgedragen op een radiozender. De vraag is nu, hoe het licht verkregen wordt, dat in de foto-cel de boven omschre ven werking moet doen plaats vinden. Het hulpmiddel is een electrisch lampje, waarin het gloeilichaampje niet als te doen gebruike lijk zich in het midden, doch terzijde bevindt. Dit lampje werpt zijn licht door een dia fragma linea recta in een lens, die het licht bundelt en het op den zendtrommel werpt, dus ook op het daarop gespannen beeld. Voor de uitzending moet de zendtrommel rond draaien en tevens telkens 1/5 m.m. verschui ven in horizontale richting. De lichtbundel uit de lens, die een spiraal beschrijft, belicht op deze wijze elk element van het uit te zenden beeld, ieder punt van het beeld wordt afzonderlijk overgebracht. De toonwaarde van het beeld, de nuancen tus schen zwart en wit dus, komt tot haar recht, doordat, wanneer het invallend licht een wit gedeelte van de foto beschijnt, het beeld bijna alles reflecteerd, en er veel licht in de fotocel weerkaatst. Grijs weerkaatst minder licht en bij zwart belicht de fotocel nagenoeg niet. Iedere nuance in het te verzenden beeld be ïnvloedt de fotocel anders, op iedere nuance reageert de electriciteit in de fotocel anders. De basis of grondtoon van het uit te zen den beeld wordt verkregen met behulp van een tweede fotocel, die steeds licht ontvangt, niet van het beeld, doch rechtstreeks van het elecrisch lampje. Het verwerkt het beetje electriciteit, dat voor den grondtoon noodig is bij de ontvangst in Indië of Berlijn. Door periodieke onderbreking van het licht, dat de fotocellen beïnvloedt, wordt gezorgd voor een gemakkelijke omwerking van den gelijkstroom in wisselstroom. Met behulp van een versterker, wordt de op deze wijze ver kregen, nog zwakke wisselstroom versterkt, waarmede de goede ontvangst op het tus- schenstation in Kootwijk verzekerd is. Welke handelingen in Kootwijk plaats vin den voor de overdraging van het beeld op den radiozender moge hier buiten beschouwing blijven. Liever zien we thans^hoe in Amsterdam, op hetzelfde toestel waarmede gezonden wordt, een bijv. uit Berlijn afgezonden beeld wordt gereproduceerd. Ook voor de ontvangst is weer aanwezig een electrische lampje, dat zijn licht in een lens werpt. In het brandpunt van die lens bevindt zich een zgn. Kerr-cel in den vorin van een plaatje, dat slechts licht doorlaat al' er een stroompje aankomt. De Kerrcel is geplaatst tusschen 2 kristallen, Nicols geheeten, die ieder slechts één bepaal de trilling doorlaten. De eerste trilt alleen in horizontale richtingde tweede is verticaal gepolariseerd. De electrische stroompjes ko men aan op de Kerrcel, die het polarisatie- vlak van het lichtveld achter 't eerste Nicol verdraait, waar het ontbonden kan worden in een horizontale en in een verticale compo nent. De tweede Nicol laat slechts de horizon tale component door, en deze projecteert zich op een miniatuur donkere kamer in den vorm van een bus, waarop fotografisch papier is gespannen. Ieder element van het toegezonden beeld wordt op deze wyze vast gelegd op het gevoelig papier, dat later als een gewone foto- afdruk ontwikkeld wordt. Uit het bovenstaande blijkt, dat de geheele beeldzending dus eigenlijk berust op licht en op electriciteit, en op het reageeren van beide op zwart en wit en de nuancen daar tusschen. Een factor van groot belang is daarbij, dat de trommel waarop bijv. in Amsterdam wordt uitgezonden, even snel loopt als de trommel, waarop bijv. in Berlijn ontvangen wordt. Bei de moeten steeds in precies dezelfde positie zijn ten opzichte van elkaar. Dit geschiedt met behulp van stemvorkjes, die dezelfde frequentie hebben, en die worden opgenomen in een generator-schakeling, waar ze electri sche trilling doen ontstaan. Met dezelfde tril ling wordt zoowel in Amsterdam, Bandoeng en Berlijn een syngroonmotor in gang ge bracht, die do regulateur van den hoofdmo tor is. Tot zoover in het kort de toch al technisch geworden verklaring van de werking van het toestel voor het telegrafeeren van beelden. Onze geleider noodlgde ons uit op een formu lier eenigo zinnen te schrijven; hü richtte zijn toestel zoodanig in, dat het tegelijk kon zenden en ontvangen, spande een fotogra fisch papier in de donkerte van den ontvang- trommel, en zond onze woorden uit. We zagen den zendtrommel draaien en langzaam op schuiven, we hoorden in den voor controle bestemde koptelefoon knetteren, we zagen wat licht.... verder niets. Toen de zendtrommel zijn eindpunt had bereikt werd het fotografisch papier in een chassis overgebracht naar de groote fotokamer, waar we in het ontwikkelbad dra een afdruk van het door ons geschrevene zagen ontstaan. De werking van het ingenieus, nog niet populair geworden apparaat voor het tele grafisch overbrengen van foto's, de vrijwel nietig verklaring van afstand in betrekking tot het zwart-witbeeld, was ons duidelijk ge worden. Voor zendingen naar Indië en Berlün be- wüst het velen landgenooten lederen dag reeds goede diensten. Door de Rechtbank te Middelburg is Vrij dag j.l. failliet verklaardA. Knibbe, land bouwer te Zuidzande. Rechter-commissaris mr. Th. Portheine, rechter. Curatormr. P. M. W. J. van der Slikke, advocaat te Vlis singen. Geëindigd het faillissement van F. F. Dle- rikx-Vercraaije, landbouwer te Hoofdplaat. Curator mr. W. K. H. Dieleman, door het verbindend worden der eenige uitdeelingslüst. In de week van 7—14 November werd bij het bureau der Kamer aangifte gedaan van de volgende Inschrijvingen: Zeeuwsche Eilanden (Middelburg). P. J. Boel, Goes, Wilhelminastraat 14, agentuur en commissiehandel in Good-Year Rubberbanden, Accesorres en radio. Westelijk K oord-Brabant (Breda). A. J. W. Smith, Tholen, Molenvlietsche- straat 17, kassierskantoor. Wüaigingen: Zeeuwsche Eilanden (Middelburg). De Amsterdamsche Bank N.V., Lange Noordstraat L 182, bankiers- en kassiersbe- drijf. Proc.J. van der Meulen, Vlissingen. Zeeuwsch-Vlaanderen (Ter Keuzen). Comm. Vennootschap A. W. Jansen, Oost burg, Brouwerijstraat 20 B, handel in effec ten. Aangesteld tot procuratiehouder D. P. Porreü, Oostburg, Brouwerijstraat 22 B. Comm. Venn. Pieters Co., Clinge, Ros kam, Gentscnestraat 1, café. Uitgetreden be heerder venn.J. Pieters. Nieuwe beh, venn.: S. E. van Dorselaar, Clinge, Roskam, Gent- schestraat A 1. H. Kleijn, Sas van Gent, Oostdam 16, krui denier. Uitgetreden eigenaar H. Kleijn, B. A. J. Verdurmen, St. Jansteen, Wilhel minastraat B 116, wagenmakerq en smederij. Zaak verplaatst naar Moerbeke-Waas. Opheffingen: Zeeuwsche Eilanden (Middelburg). J. G. La Seur, Zierikzee, Driekoningenlaan A 119e, het koopen van een, naar aanwüzing van den eigenaar samengesteld praeparaat en het in den handel brengen daarvan onder den naam„Ellas-Tandpasta". Zeeuwsch-Vlaanderen (Ter Keuzen). R. F. van Houten, St. Jansteen, Kapelle- brug, St. Janstraat A 160, vlasserij. Vereffe naar R. F. van Houten, St. Jansteen. Ongelukken. Een vrachtrüder te Vroomshoop wilde met zijn auto een boe renwagen passeeren, toen plotseling een 5- jarig knaapje achter den wagen vandaan kwam. Het jongetje werd door den vracht auto gegrepen en was op slag dood. Den chauffeur treft geen schuld. Op den rijks straatweg nabij Halfweg had een 9-jarige jongen, te Haarlemmerliede woonachtig, de onvoorzichtigheid achterop een snelrjjden- den vrachtauto te klauteren. By een oneffen heid in den weg viel de jongen van het voer tuig en bleef bewusteloos liggen. Toevallig passeerde een dokter per auto. Deze consta teerde hersenschudding. De jongen werd door den medicus naar zijn woning vervoerd en des avonds nog naar een ziekenhuis overge bracht. De 37-jarige mevrouw v. B., geb. R. is in haar woning aan de Hooidrift te Rot terdam van de trap gevallen. Met een sche delbreuk is zü in het ziekenhuis opgenomen. Een 5-jarig knaapje te Oostwolde, dat by het spelen in een stal kwam te vallen en met een hersenschudding werd opgenomen, is in het ziekenhuis aan de gevolgen hiervan over leden. De heer W. te Heerenveen, die eenigen tyd geleden door een auto aangere den en ernstig gewond werd, is aan de ge volgen hiervan overleden. Gisterenavond is een 70-jarige vrouw uit Kilder, toen zü voorby het station Wehl uit den rijdenden trein wilde springen, daaronder terechtgeko- komen. Beide beenen werden haar afgereden. Zü overleed na een half uur. Op den Rot- terdamscheweg by Delft is een bejaarde man, die per fiets den weg zou oversteken, aan gereden door een auto. Hü werd zeer ernstig gereden door e enauto. Hü werd zeer ernstig aan het hoofd gewond. Zün toestand is zorgwekkend. Op den Geldropschenweg tusschen Eindhoven en Geldrop heeft een ernstige aanrijding plaats gehad. De 63-jarige mej. v. H. uit Zeelst stond met haar dochter op een autobus uit Geldrop te wachten. Toen de bus aankwam, liep zü deze tegemoet. Op dat oogenblik passeerde in groote vaart een personenauto, waarvan de bestuurder mej. v. H. niet opmerkte. Deze werd aangereden; met een schedelfractuur en een beenbreuk werd zy ln deerniswekkender! toestand naar het Binnengasthuis te Eindhoven vervoerd. Een 32-jarige typograaf, die twee weken in het ziekenhuis te Eindhoven aan de be komen verwondingen overleden. Een 20- jarige jongeman, die na een motorfietsonge luk bü Vlagtwedde in het ziekenhuis te Win schoten werd opgenomen, is overleden. Frau Müller gered. Vol gens een bericht in het „Hamburger Frem- denblatt" is Frau Müller, die met een kano het Nauw van Calais wilde oversteken, in volle zee met zware avery opgepikt. Ongeveer een dag of vier geleden was zü met haar ranke vaartuigje van Calais uitge varen. Sedert dien had men niets meer van haar gehoord. Haar familie in Hamburg ver keerde reeds in de meening, dat zy omgeko men moest zün aldus heeft men in een vorig nummer kunnen lezen. Gelukkig is dit evenwel niet feet geval, De Hamburgsche sleepboot „Fairplay", die in Duinkerken (Fr.) gestationeerd is, vond haar gisteren hulpeloos ronddrijvende. Haar stadgenooten met wie zy hier wel op een zeer uitzonderlijke wijze kennis maakte ontfermden zich over haar. In den loop van den dag werd zy te Duinkerken wederom aan Franschen wal gezet. ZONDAG 20 NOVEMBER 19S2. 3RESKENS. 9.30 uur Ds. W. H. KELDER Jr. GROLDE. 9.30 uurDs. VAN KOOTEN. Evang. Loth. Kerk. 9.30 uurDa L. C. DUFOUR. OOSTBURG. 9.30 uurDs. FABER. SCHOONDIJKE. 9.30 uur Ds. SNIJDELAAR. IJZENDIJKE. 9.30 uur Ds. CASTELEIN. Samengesteld door het Kon. Metereologisch Instituut te De Bilt. Verwachting tot den avond van 20 No vember Zwakke tot matige wind uit Zul- delyke richtingen. Nevelig tot zwaar be wolkt of betrokken. Weinig of geen neerslag, Iets zachter des nachts. Hedenmorgen uit officieele gegevens samengesteld door het Kon. MeteorInstituut De barometer is op IJsland sterk gedaald; in de kern van de diep geworden depressie een 7 m.M. en nog zijn de dalingen hevig. Daartegenover ging de ontwikkeling van hoogen druk uit het Westen kalm voort en het ziet er naar uit dat het zich in het Westen ontwikkelende gebied van hoogen druk zich zal vereenigen met den hoogen druk in het Oosten, die, in beteekenis nog toenemend, zich verder Oostwaarts ver plaatst. De hooge bovenluchttemperaturen, die nog onveranderd schynen, bewüzen wel dat de hooge druk op meer dan tempera- tuureffect in de onderste paar K.M. berust. In verband hiermede moet de kans dat de depressie bij IJsland haar weg naar het Oosten en Noord-Oosten kiest, hooger wor den aangeslagen, waardoor voor ons land wind uit Zuidelyke richtingen zonder regen van beteekenis is te wachten. De kleine de pressie, die in de Golf van Biscaye achter- blyft, schijnt weinig actief en de regens, die daarmede samenhangen, hebben niet véél te beteekenen. Skandinavië is nagenoeg vry van vorst. Amsterdam, 19 November, 12 uur. De Amsterdamsche Fondsenmarkt stond hedenmorgen sterk onder den inloed van de gebeurtenissen, die zich hedennacht in de Ferdinand Bolstraat te Amsterdam hadden afgespeeld. Er vormden zich verschillende hoeken, waarin de Zesdaagsche Wielerwed- stryd het voornaamste punt van behande ling was. Affaire was er hoegenaamd niet. Het nieuws was niet van dien aard dat het publiek of den beroepshandel er toe kon brengen positie op te bouwen. Het koersni- veau onderging dientengevolge weinig wy- ziging. In de eerste 10 minuten waren in Philips slechts enkele stuks omgezet, waar- bü de noteering lichtelük terugliep, nu de aankoopen van de gisteren vermelde bank instelling een einde hadden genomen. Uni levers golden een fractie beneden het peil van gisteren. Aku's bleven goed Prijshou dend. In Petroleumwaarden heerschte rust. Koninklü'ken noteerden een enkel punt la ger. De Amerikaansche soorten lagen ge drukt, Tabakken, Suikerwaarden en Rub- beraandeelen bewogen zich op den achter grond, waarbij alleen Suikerwaarden met iets lagere prijzen genoegen moesten nemen. Scheepvaartaandeelen en Mijnwaarden had den een zeer beperkte markt op nagenoeg ongewüzigd niveau. De Amerikaansche fond sen waren in navolging van Wallstreet een fractie lager. Duitsche Obligaties waren la ger. De Nederlandsche Obligatiemarkt bleef onbewogen door het regeeringsvoorstel tot conversie van staatsleeningen. Noteering van heden, 19 November 1933^' des nam. 12 uur (officieel) New-York 2.49% Londen 8.20%} Berlün 59.18% Brussel 34.33% Parlj» l 8.75 Zwitserland 47,90.

Vlissingse Courant | 1932 | | pagina 7