<3 JAN HENNING eUREAU VOOB BEROEPSKEUZE Zelfs de kleinste Foto grootste verrassing! NOOTJES is op 5 December de FOTO-ATELIER BADHUISSTRAAT 63 KERK- EN SCHOOLNIEUWS MARINE EN LEGER BUITENLAND MARKTBERICHTEN GEMENGD NIEUWS De "Drukpers Heden wordt het Kamerlid W. H. Vliegen 70 jaar. Het voornemen was dezen jaardag op bijzondere wijze te herdenken, doch de jubilaris heeft besloten dezen dag slechts in den intiemen familiekring te vieren. m Op 81-jarigen leeftijd is te Rotterdam over leden de heer G. H. Hintzen, oud-lid van de Tweede Kamer en oud-wethouder te Rotter dam. In een voorstad van Palermo is tengevolge van ondeugdelijkheid der muren, een twee verdiepingen hoog huis ingestort. Zeven per sonen werden bedolven en kwamen om. Ver scheidene anderen zijn in het ziekenhuis op genomen. Op de reede van Toulon is een watervlieg tuig van de marine gezonken, waarbij de 3 inzittende officieren om het leven zijn geko men. Het nieuws van den dag in beeld. Foto's in onze Tijdinghal. Van de brandende „P. C. Hooft" en zijn plaatsvervanger de „Johan de Witt", die in gereedheid wordt gebracht voor de reis naar Indië. Het 35-jarig bestaan van de Zeister Industrie- en Huishoudschool. Eenige foto's van een belangrijke verzameling mun ten en penningen die binnenkort onder den hamer komt. Een jong echtpaar te Rot terdam dat van plan is al yo-yo-end een voetreis om de wereld te maken. Crisis- ellende in Amsterdam. Een bruinvisch in de Vecht bij Weesp. 25-jarig tooneel-jubi leum van Fie Carelsen, in Mata-Hari, waar in zij de titelrol vervult. MIDDELBURG Ontwikkeling en ontspanning jeugdige werkloozen. De onlangs gevormde commissie voor ont wikkeling en ontspanning van de jeugdige werkloozen, heeft gisterenavond het eerste contact met hen gehad. Allen waren uitge- noodigd voor een filmavond in den Schouw burg en zeer velen hadden daaraan gevolg gegeven. De jongemannen de leeftijd liep tot 25 jaar hebben kennis kunnen maken met een vijftal films van de vereeniging „Het Nederlandsch Fabrikaat", en zoo een kijkje gekregen in evenveel bekende Nederlandsche industriën van verschillenden aard. Toen een tweetal films gedraaid waren, nam de voorzitter van de commissie, de heer ir. Roeters van Lennep, het woord om het doel der commissie uiteen te zetten en zijn blijdschap er over uit te spreken, dat zoovelen aan den oproep hadden voldaan. Spr. wees er op hoe men in deze moeilijke tijden de jeug dige werkloozen wil steunen, niet financieel, maar door hun gelegenheid te geven, zich te ontwikkelen, zoowel algemeen als in een be paald vak en hen ontspanning te bezorgen. Voor wat betreft algemeene ontwikkeling komen er cursussen in Nederlandsche taal, rekenen, schrijven, Fransch, Duitsch, En- gelsch, Esperanto, boekhouden, staathuishoud kunde, aardrijkskunde, staatsinrichting, ma- chineschrijven, stenografie, verbandleer en eerste hulp bij ongelukken. Vakopleiding zal mogelijk zijn door cur sussen in autogeen en electrisch lasschen, metaaldraaierij, houtdraaien, hout- en mar merschilderen, motorkennis, schilderen, elec- trotechniek, metselen, timmeren, chauffeeren, srtoffeeren, lijnteekenen, bouwkundig teeke nen, machineteekenen, electrotechnisch tee kenen, handteekenen, decoratief teekenen. Voor ontspanning wordt gedacht aan ver schillende soorten van sport, aan zang, aan filmvoorstellingen, aan een lees- en conver satiezaal met gelegenheid tot spelen enz. Concert-Vereenigïng. Galvet Strijkkwartet. Concert- en Gehoorzaal. Onder de massa werken voor kamermuziek, geschreven door Franz Joseph Haydn, bevin den zich niet minder dan 77 strijkkwartetten. Haydn is de schepper van dezen kamermu ziekvorm, welke klassiek is geworden en waarin Mozart en vooral ook Beethoven hun innerlijkste gedachten hebben uitgesproken. De heeren Calvet, Guilevitch, Pascal en Mas, die het Fransche quatuor Calvet samenstel len, speelden vóór de pauze Haydn (op. 76, no. 1) en Beethoven (op. 18, no. 5). Ongetwij feld) behoort dit ensemble onder de vele prachtige hedendaagsche ensembles tot de bestedoor de voortreffelijke vertolking van Haydn's doorzichtige, ragfijne kunst welk een schoone pianissimo'stoonden de Calvet's zich ware meesters. Inderdaad een brillant ensemble, welks kwartetspel zich ken merkte door welluidendheid en homogeniteit, virtuoze techniek en muzikaliteit. Over- heerscht in de zes eerste kwartetten op. 18 van Beethoven de zoogenaamde Haydn-Mo- zartstijl, in no. 5, dat instede van het op den spelwijzer vermelde no. 6 gespeeld werd, Is toch een typisch staaltje van Beethoven's meesterschap in den vorm der variatie (An dante) te beluisteren. Ook hierin ontwikkel den de kunstenaars een pracht van klank. Aanbeveling verdient het echter een derge lijke wijziging aan de bezoekers bekend te maken. Het beste is natuurlijk om zich aan het eenmaal vastgestelde programma te houden waar blijft anders de waarde ervan. Intusschen zijn we toch voor de verandering dankbaar, daar no. 6 hier nog niet lang ge leden werd uitgevoerd. Voorts bracht deze kamermuziekavond een noviteit, een strijkkwartet van den beroem den Franschen pianist Robert Casadesus, dat aan het Calvet-kwartet is opgedragen en naar we vernamen voor het eerst in Ne- cterijnd ten gehoore werd gebracht. Het is voorzeker geen werk, dat stormenderhand alle gemoederen verovert, daar de melodieën bij eerste auditie niet gemakkelijk te herken nen zijn. Niettemin hebben we Casadesus uit dit quatuor met zijn merkwaardige klankef fecten leeren kennen als een zeer begaafd kunstenaar, die persoonlijke hoedanigheden als componist, een verfijnden smaak en een poëtische idee bezit. De vele aanwezigen toonden zich bijzonder dankbaar en huldigden Calvet c.s. op warme wijze, O. De Crisis-zuivelwet. Het bureau van het controle-station voor de provincie Zeeland, Bond van Boerenboterpro- ducenten is gevestigd te Middelburg, Oost- Indisch Huis. OOST- EN WEST-SOUBURG Tentoonstelling van pluimvee en konijnen. Zooals bekend organiseert de" pluimvee- en konijnenvereeniging „Nut en Genoegen" al hier op 10 en 11 December as. haar eerste lustrum-tentoonstelling. Wij ontvingen dezer dagen het keurig verzorgde vraagprogramma. Met genoegen hebben wij mogen constatee- ren, dat, dank zij dr daadwerkelijke mede werking van neringdoenden, particulieren en liefhebbers dezer sport, het bestuur er in ge slaagd is, dit vraagprogramma, zeer aantrek kelijk samen te stellen. Op de lijst van eere- prijzen prijken niet minder dan veertien be kers, verder verschillende medailles, lauwer takken, luxe voorwerpen en artikelen die op de pluimveesport betrekking hebben. Het totaal aantal eereprijzen bedraagt niet min der dan honderd vijf en zestig. Een woord van hulde voor het wakkere bestuur der vereeniging, die het heeft aange durfd in dezen mailaisetijd een dergelijk eve nement in de pluimveesport te doen plaats hebben is hier op zijn plaats. Een gezonde vereenigingsfeer spreekt hier boekdeelen. Het woord is thans aan de inzenders. Wij twijfelen er niet aan of een dergelijk opgezet plan moet slagen. De aantrekkelijke inhoud van het vraagprogramma staat hier borg voor en de tentoonstellings-secretaris zal wel heel wat inschrijvingen hebben te noteeren. Zangvereenïgfng „Uitspanning door Inspanning1". Door de gemengde zangvereeniging „Uit spanning door Inspanning" alhier zal op Woensdag 23 November een uitvoering wor den gegeven voor donateurs en tegen en- trée, in de concertzaal „de Zwaan".. Behalve de k capella koren zal uitgevoerd v/orden„Morgenblatter" van Strauss, met orkest. Voor deze uitvoering zijn nog slechts een beperkt aantal programma's verkrijgbaar bij den heer A. G. Kruithof, sigarenmagazijn, Kanaalstraat en des avonds aan de zaal. Men zie verder de in dit nummer voorko mende advertentie. VEERE Tegen ontsierende reclame. De Provinciale Zeeuwsche Schoonheids- en Archaeologische commissie heeft aan het ge meentebestuur van Veere het volgende schrij ven gericht Het heeft de aandacht der commissie ge trokken, dat in den laatsten tijd de gemeente door toeneming van reclameborden wordt ontsierd. Zoo is de reeds jaren aanwezige losse reclame op het huis, voorheen bewoond door nu wijlen den heer Perrels, door een meer vaste vervangen, hetgeen vlak tegenover de Groote Kerk weinig aanbevelenswaardig te achten is. Wordt hierin niet voorzien, dan staat te vreezen, dat op een goeden dag, de Kaai, Veere's glanspunt op dezelfde wijze wordt ontsierd. Zooals het gemeentebestuur bekend is, waakt de provinciale verordening, die door Ged. Staten streng wordt toegepast, tegen deze reclames. Zij geldt echter niet binnen de bebouwde kom der gemeenten, die daarvoor zelf een aanvullende verordening dienen te maken. Reeds meerdere Zeeuwsche gemeenten gingen op verzoek der commissie hiertoe over. De commissie geeft het gemeen tebestuur dringend in overweging, ook voor Veere hiertoe over te gaan. Als voorbeeld voegt de commissie bij haar adres een exem plaar der voor Middelburg vastgestelde ver ordening, die niet in alle deelen door Veere zal kunnen worden gevolgd, maar toch een bruikbaren leidraad hiertoe biedt. CADZAND. De weg CadzandZuidzande. De gemeenteraad te Cadzand heeft met algemeene stemmen besloten 1000 bij te dragen voor de verbetering van den weg Cadzand -Zuidzande. P. T. en T. Met ingang van 27 November as. zullen de post-, telegraaf- en telefoonkantoren te Bres- Lens, Oostburg en IJzendijke op Zondagen des middags van 1—2 uur voor den postdienst ge sloten zijn met uitzondering van de afgifte van niet-aangeteekende stukken. Ned. Heiw. Kerk. Beroepen te 's-Graven- hage ds. L. D. Poot te Amsterdam. Synode der Ned. Herv. Kerk. in de gisteren gehauden vergadering der Algemeene Synodale commissie der Ned. Herv. Kerk, werd op voorstel van prof. Aal- ders besloten in het begin van 1933 de ker keraden op te wekken tot herdenking van de geboorte van Willem den Zwijger. De officier van administratie 2e klasse J. Bouma wordt 2 December overgeplaatst van het wachtschip te Willemsoord naar dat te Vlissingen. Bij de in overweging zijnde reorganisatie van het wapen der infanterie zullen de regi mentsstaf en de mitrailleurcompagnie van het 14e regiment infanterie te Middelburg aan dit garnizoen worden onttrokken en de school voor dienstplichtige onderofficieren- administrateur uit Breda zal alsdan aldaar standplaats verkrijgen. DE ZUIDERZEE-WERKEN WORDEN VOORTGEZET. Minister Ruys, de Beerenbrouck heeft Dinsdag in de Kamer meegedeeld, dat de regeering, gelet op het algemeen tot uiting gekomen verlangen, haar standpunt h^eft herzien en thans met de Zuiderzeewerken wenscht voort te gaan. Deze beslissing is waarlijk een verheugendeeerstens, omdat er onmiddellijk een groot aantal arbeiders door tewerk kan worden gesteld of gehou den en tweedens, omdat er zulke aanzienlijke werkverruiming voor de toekomst door wordt geschapen. Velen hebben dat laatste gevolg wel eens betwijfeld. Als er ergens een ongemak merk baar wordt, dan rust de mensch niet, vóór men de oorzaak heeft ontdekt, een zonde bok is gevonden, 't Is of leed beter te dra gen is, als er een schuldige kan worden aangewezen, op wien men zijn gram kan overdragen. Toen de crisis zeer gevoelig merkbaar werd, moest óók zoo'n zondebok worden ge zocht. Deze was dra gevonden de tech niek, zoo heette het, ontwrichtte alle normale verhoudingen. Machines e.d. namen den menschen steeds meer het werk uit han den en voor de toekomst zou er niet voor ieder, die arbeiden kon en wilde, een em plooi meer te vinden zijn. Zoo iets klinkt heel aannemelijk, doch is historisch onjuist gebleken. De techniek moge in de laatste jaren zéér gevorderd zijn, de omwenteling, welke ze in de eco nomische verhoudingen schiep kan toch niet van ontwrichtende beteekenis zijn geweest. In den tijd, waarin de techniek voortschreed, wijzigden zich ook de sociale verhoudingen arbeidsdag en arbeidsweek werden sterkin- gekrompen. De geschiedenis heeft op onge regelde tijden allerlei crisissen geboekstaafd c'e menschen hebben dan altijd gemeend, dat de wereld voor haar ondergang stond en toch zijn steeds betere tijden weerge keerd. Toen voor het eerst de stoommacni- nes in de industrie werden ingevoerd was dat tenslotte van meer beteekenis, dan de technische vervolmakingen, welke we van de laatste decennia kennen. Crisissen zijn als oorlogen. De wereld heeft ze altijd gekend en men gaf er elkaar de schuld van. Een voorbeeld uit eigen tijd wie heeft den wereldoorlog ontketendDe Franschman zal u even oprecht antwoorden, de Duitscher, maar toch luidt hun oordeel juist tegenover gesteld. Hoe ontstond de crisis Werkgevers zeggen misschiendoor de hooge loonen en te hoog opgevoerden le vensstandaard. Arbeiders zeggen door de winzucht der ondernemers en door de in voering van steeds meer geperfectioneerde machines. Aan elke crisis is een einde gekomen, als aan eiken oorlog. Natuurlijk doen technische verbeteringen een oogenblikkelijken invloed gelden op de economische verhoudingen, maar geleidelijk passen sociale voorzienin gen aan den gewijzigden toestand aan en dan is alles weer bij het oude, of beter dan vroeger. Tegen de Zuiderzeewerken zijn óók soci ale bezwaren aangevoerd. Er zouden machi nes bij gebruikt worden, welke het werk de den voor 3040 arbeiders. Met zóó iets voor oogen, meende men, dat er voor de arbeiders in de toekomst geen verzekerd bestaan meer mogelijk zou zijn. is dat inderdaad zoo Laten we ons eens afvragen, wat er met de Zuiderzee zou zijn gebeurd, als de tech niek eens niet snel gevorderd ware Dan zou de Zuiderzee.... Zuiderzee zijn gebleven. Werken van een omvang als de inpoldering van de Zuiderzee, zouden mis schien technisch onuitvoerbaar, maar eco nomisch zeker onbetaalbaar zijn gebleven, als machines het niet mogelijk hadden ge maakt om te doen wat vroeger een waan idee was. Toen minister Ruys het besluit meedeelde in de Kamer om de Zuiderzeewerken voort te zetten, gaf hij aan, dat op den duur in de Zuiderzeepolders 20—30 duizend gezinnen werk en brood zouden vinden. Dat maken thans de machines mogelijk voor.... de eeuwigheid misschien. Om het als menschen eens zoo te noemen. Van geslacht op ge slacht zullen 20—30 duizend gezinnen hun bestaan danken aan de thans, tijdelijk, wer kende machines. Bovendien zullen straks op die gronden ook woningen e.d. worden ge bouwd, verbouwd en herbouwd. Treinen, autobussen en auto's zullen er rijden. Hon derden zullen er verdienen in den handel. Intellectueelen zullen er een werkkring vin den. Crisissen hebben natuurlijk oorzaken, zoo als alle dingen een oorzaak hebben, maar de oorzaak van een crisis is vermoedelijk wel een samenstel van allerlei kleinere oorzake lijke bronnen, welke tesamen den bruisen den stroom hebben gevormd, welke veel wegspoelde van de welvaart, welke het menschdom zich geschapen had. Als de cri siswateren zijn teruggevloeid, zal het nieu we menschdom voortbouwen op de oude ak kers, welke misschien door het achtergela ten slib tot grootere vruchtbaarheid zijn ge komen. En ons nageslacht zal den grond der va deren dan niet alleen bewaard, maar ook rijk vermeerderd vinden. HET AFTREDEN VAN DE REGEERING VAN PAPEN. De tot nog toe gehouden besprekingen over den nieuwen regeeringsvorm in Duitschland moeten als streng vertrouwelijk worden be schouwd. Het doel van de besprekingen is, dat de rijkspresident zich -*p de hoogte kan stellen van de opvattingen der voor een eventueele concentratie-regeering in aanmerking komen de partijen. Het standpunot der Duitsch-nationalen is bekend. Het centrum heeft eveneens reeds zijn meening uiteengezet in het memoran dum, dat prelaat Kaas eenige dagen geleden den rijkskanselier heeft ter hand gesteld. Het centrum eischt vóór alles een regeering, die de noodige waarborgen biedt, dat experimen ten op constitutioneel gebied achterwege zul len blijven. De Duitsche volkspartij concentreert haar aandacht speciaal op het economisch pro gram, dat, meent ze, in het belang eener spoedige saneering van de Duitsche economie gehandhaafd dient t" worden. Ook is bekend, dat de volkspartij er groote waarde aan hecht, dat de rijkshervorming, wat Pruisen betreft, wordt doorgezet. Met spanning ziet men thans den dag van morgen, waarop Hitier door Hindenburg ont vangen zal worden, tegemoet. De nationaal-socialisten zijn blijkbaar voor nemens, ietwat minder stroef te werk te gaan dan op 13 Augustus jl. Zoowel in nationaal-socialistische als in centrumkringen is men er zich van bewust, dat alle krachten moeten worden ingespan nen, om de hun door den rijkspresident ge geven kans op formeering eener nationale concentratie waar te nemen. Of het echter tot een dergelijke nationale TE VLISSINGEN. Zitting op a.s. DINSDAG 22 NOVEMBER in het voormalig Burgerweeshuis aan de Badhuisstraat, van V/29 uur. Inlichtingen, zoowel voor meisjes als jon gens, worden kosteloos verstrekt. Ouders, kiest een beroep voor uw kind in overleg met het Bureau. concentratie komen zal In politieke kringen kon men heden naast zeer optimistische, ook sceptische uitlatingen dienaangaande verne men. De sceptici achten het nog heelemaal niet uitgesloten, dat het einde der gisteren begonnen crisis voortzetting van het bewind Von Papen of de aanstelling van een andere soortgelijke regeering zal zijn. Wie, gelijk heeft, zal men wellicht de vol gende week te weten komen. 18 November 1932. Op de heden gehouden groente- en fruit veiling werden de volgende prijzen besteed Late blauwe 54 ct. per 35 K.G.tomaten 3 a 9 ct., kleipeeren 12 a 14 ct., Gieser Wildeman 9 ct., Be. Clangeau 34 ct., Winterlouwtje 13 ct., Be. Supperfine 17 ct., Bergemot 13 ct., goudreinet 12 a 15 ct., goudsappel 10 ct., zure bellefleur 17 ct., zoete bellefleur 14 ct., Mei groen 11 ct., ermgaard 14 a 18 ct., mispels 9 a 12 ct., uien 4 a 5 ct., rapen V/2 a 2 ct., koolraap j/2 ai ct., spruiten 10 a 19 ct., wijn peeën 1 a 2 ct., kroten 1 ct., kleine peeën 1 a ct., schorseneeren 9 ct., alles per K.G.boe- rekool li/3 a 2i/2 ct., roode kool li/2 a 5 ct., witte kool 4 a 5'/2 ct., savoye kool 2 a 5 ct., bloemkool 3 a 11 ct., alles per stuk selderie U/2 a 4% ct., prei 5 a 9 ct., rammenas V/2 a 2 ct., peeën 2/2 a 3i/2 ct., Rij wieldiefstallen. Den laatsten tijd nam het aantal rijwieldiefstal len in de stad Groningen op schrikbarende wijze toe. Enkele dezer diefstallen konden worden opgehelderd, doch de meeste niet. Thans is het de Groninger recherche in sa menwerking met de Kon. marechaussee en de gemeentepolitie van Appingedam gelukt, den ontvreemder van een groot aantal dezer rij wielen aan te houden. Het bleek te zijn ze kere J. v. Th., die thans in het huis van be waring te Groningen is gedetineerd, en die bekend heeft zich aan diefstal van zeer vele rijwielen te Groningen te hebben schuldig gemaakt. Hij had de meeste rijwielen aan particulieren in de provincie verkocht. Reeds zijn er een twintigtal van deze fietsen door den opperwachtmeester der marechaussee opgespoord en in beslag genomen, terwijl tegen een broer van den dief proces-verbaal is opgemaakt wegens heling. De rechercheur vermoedt, dat nog veel meer rijwielen zijn ontvreemd en tevens, dat meer personen zich aan heling hebben schul dig gemaakt, hetgeen allereerst geldt voor hen, die trachten te verzwijgen, dat zij van J. van Th. een fiets kochten. Dezen wordt in hun eigen belang aangeraden, daarvan kennis te geven. Een goede vangst. Den laatsten tijd werd Amsterdam-West onveilig gemaakt door iemand, die zich tot bezigheid had gekozen de zegels van muntmeesters zoowel van gas als eleotriciteit te verbreken. Voornamelijk strekte de werkzaamheid van dat heerschap zich uit tot onbewoonde per- ceelen. Donderdagavond nu zag een recher cheur, dat een man verschillende trappen op en afging. Dit kwam hem verdacht voor, waarom hij hem volgde. Op de onbewoonde gaat sneller 2 ll Ook al had hij twintig vingers in plaats van tienhij zou niet in staat zijn zijn individueele reclame per post sneller te doen gaan dan onze persen het doen l En dat is de overtuigendste re den, waarom adverteeren beter is dan brieven schrijven of iets anders Met adverteeren bereikt U veel meer menschen in den kortsten tijd en dat is het eenigst noodigeReclame kan alleen loonen, als men de massa be werkt. Daarvoor is het aange wezen orgaan de VLISSINGSCHE COURANT 139& WLHtSCHNAOEL»

Vlissingse Courant | 1932 | | pagina 2