1000 500 300 150 100 25 CHIEF WHIP eerste blad ZATERDAG 19 NOVEMBER "binnenland Bedenk gezondheid is Uw grootste schat! stads- en provincienieüw s i No.273 70e Jaargang' ilitgave: Fiima F. IAH DE VEIDE Ir.. Hslini St-DO, Ilissiitiii.Iilel. ID. Pastrekenine E62Ü1 Verschijnt dagelijks, uitgezonderd op iondag en algemeen erkende Christelijke feestdagen Plaatselijk Crisis-Comité Ook daarom prefereer ik sinds jaren CHIEF WHIP de beste sigaret voor ieders gezondheid Geen zuiverder sigaret kan gefabriceerd worden—geen en» kele zooveel genot verschaffen ^6^ 1932»! 16.55 17.51 18.59 4.31 4.30 4.29 EK VLISSINGSCHE COURANT ABONNEMENTSPRIJSVoor Vlissingen en de gemeenten op Walcheren ƒ2.20 per 3 maanden. Franco door het geheele rijk 2.50. Voor België. Duitschland en Frankrijk 13.80. Voor de ove- 'ige landen bij wekelijksche verzending 3.80, met Zondagsblad 4.75. Afzonderlijke nrs. 5 ct ADVERTENTIEPRIJSVan 1—5 regels 1.25iedere regel meer 25 cent Bij abonnement speciale prijzen. Reclames 50 ct p. regel. Kleine advertenties van 1-5 regels 50 ct Iedere regel meerlOcttmax. lOregels). Bij 3-maal plaatsing vanl 5regels fl. .alles tegen vooruitbetaling. De abonné's in 't bezit eener Polis, zijn GRATIS verze kerd tegen ongelukken voor gulden bij levens lange ongeschikt heid tot werken. gulden bij dood door een ongeluk. gulden bij verlies van een hand, voet of oog. gulden bij verlies van een duim gulden bij verlies van een wijsvinger gulden bij verlies van eiken anderen vinger AANGESLOTEN BIJ HET BUREAU VOOR PUBLICITEITSWAARDE, INGESTELD DOOR DE VEREENIGING „DE NEDERLANDSCHE DAGBLADPERS" Dit nummer bestaat uit 4 bladen Heden werden door ons de volgende giften ontvangen Bijdrage leerl. Open bare U.L.O.-school 2.30 Gedeelte pers. Brou werij „de Meiboom" - 1.48 Bijdrage leerl. Christ. U.L.O.-school 2 we ken a 2.50 - 5. Gedeelte Politie-per- soneel - 2.30 Vliss. Kruideniersver. Afd. Enkabé - 81.25 Vorige opgave - 4028.99 Totaal ƒ4121.32 Het giro-nummer van het Plaatselijk Crisis-Comité is 195800. Nieuwe geldleeningen. Bij de Tweede Kamer is ingediend een wetsontwerp tot het aangaan wan een 'of meer geldleeningen ten laste van het rijk. Aan de memorie van toelichting wordt het volgende ontleend Zooals in de jongste millioenen-nota werd uiteengezet, is in ien loop van 1932 voor 200.000.000 nieuw geld geleend en daarnaast voor 300.000.000 geconverteerd. Een gedeelte van de voornoemde gelden werd, overeenkom stig de bepalingen van de beleggingswet, te gen een vaste rente van 4 en 4.4 bij rijks fondsen opgenomen. De hoogte der vlottende schuld zal het eerlang wenschelijk maken, ai> dermaal nieuw geld op te nemen, terwijl het vertrouwen bestaat, dat daaraan de verdere conversie van een aanzienlijk bedrag zou kunnen worden verbonden. Ten einde op het meest geschikte tijdstip zonder verwijl tot een en ander te kunnen overgaan wordt de in het ontwerp vervatte machtiging gevraagd. Het werkloozen-cijfer. Door het departement van binnenlandschs zaken is aan alle gemeenten verzocht, in de eerste week van November op te geven, hoe veel geheel en gedeeltelijk werkloozen op 29 October jl. als werkzoekenden bij de plaatse lijke organen der arbeidsbemiddeling (in clusief het aantal tewerkgesteden bij de werk verschaffingen) waren ingeschreven. Bij het samenstellen van het overzicht zijn gegevens ontvangen van 1022 gemeenten met 7.739.713 inwoners. In die gemeenten stonden op 29 October 1932 ingeschreven284.663 ge heel werkloozen en 17.428 gedeeltelijk werk loozen. Van 55 gemeenten met rond 190.600 inwo ners waren nog geen gegevens binnen geko men. Op 24 September stonden bij 1064 gemeen ten met 7.880.090 inwoners ingeschreven 277.817 geheel werkloozen en 18.451 gedeelte lijk werkloozen. Zeemacht. De eerste termijn van 100.000 is aange vraagd voor den bouw van een onderzeeboot, ter vervanging van de in 1916 te water ge laten O 6, welke boot als verouderd moet worden beschouwd. Voor de verdediging zijn in Nederland 10 onderzeebooten noodig. Met 7 onderzeebooten kan niet worden volstaan. De tonneninhoud van de aangevraagde on derzeeboot zal ruim 800 ton bedragende totaalkosten, te verdeelen over 4 begrootings- jaren worden begroot op 2/2 3 millioen gulden. Wat de plannen voor de toekomst betreft, merkt de minister op, dat de grondslagen voor de verdediging zullen worden gehand haafd. De instelling van een deskundige commissie van onderzoek, gelijk de commissie-Weiter die zich voorstelt, wordt voorloopig niet noo dig geoordeeld. De commissie-Weiter betwij felt of stericte en kosten van het mate rieel wel in overeenstemming zijn met de beperkte taak der marine in het stelsel van verdediging in Nederland. Het hiervoor be. VIRGINIA Ook met kurk mondstuk stemde materieel is evenwel als een uiterst minimum te beschouwen. Wat het voor dat materieel bestemde personeel betreft, is een oderzoek lropende, ten einde na te gaan of het beschikbare personeel in Nederland uit gebreider is 'dan voor het verdedigingsmate- rieel noodig is. Het is een tijdroovend werk. De regeering wenscht het resultaat van dat on derzoek af te wachten, alvorens te beslissen omtrent de instelling der bedoelde commis sie. De opleidingen in Nederland hebben inder daad plaats op verouderde schepen. Ook de regeering is van meening, dat die schepen vervangen moeten worden. De toestand van 's rijks financiën verzet zich hier thans tegen, maar het aanvragen van gelden teneinde een aanvang met die vervanging te maken, zal niet lag meer kunnen uitblijven, te meer daar die schepen niet alleen voor opleidingsdoeleinden noodig zijn. De kosten van onderhoud der oudere sche pen zijn vrij hoog en er is een grens, waarbij het om financleele redenen voordeeliger is nieuw materiaal aan te bouwen in plaats van door te gaan met het herstellen van ver ouderde schepen. Een Protestantsch-Christelijk ziekenhuis te 's-Gravenhage. Te 's-Gravenhage is opgericht het Lazarus fonds, beoogende om kapitaal bijeen te brengen voor den bouw van een Protestantsch-Chris telijk ziekenhuis op geref. grondslag. Deze actie is in geen enkel opzicht tegen het be staande bekende ziekenhuis „Bronovo" ge richt, integendeel, doch ontspruit uit de overweging, dat „Bronovo" met 160 bedden ontoereikend is voor het Christelijk volks deel in een stad als Den Haag, waar een totaal van 2300 patiëntenbedden nog te wei nig blijkt te zijn. VorsteRjke reizigers. De kroonprins en kroonprinses van Zweden zullen morgen met de mailboot „Oranje Nas- sou" uit Engeland hier aankomen en met den Noord-Duitschen mailtrein hun reis naar Stockholm voortzetten. Alhambra-Theater. Menschen achter tralies". Een adembenemend epos van de gevange nis en op de golven van wanhoop en be wogenheid drijven de menschen rond, die door hun karakter zijn bestemd de hoofd figuren te zijn in dit dramade edele boef, de gemeene boef, de verraderlijke boef en de boef-zonder-meer. En het gestamp der voe ten begeleide dit, van het begin tot het ein de de nooit ophoudende, slepende marsch der zes duizend voeten, die de seconden aftellen van deze gruwzame eeuwigheid.... Daar is Heinrich George, die als een ge kerkerde mastodont, met bovenmenschelij k bravoure wachten en machinegeweren tart en met zijn drinkkroes de carmagnole der gevangenen op de houten tafel roffelt drie duizend drinkbekers nemen den takt over drie duizend kelen zenden een geschrei ten hemel, dat wel ieder menschelijk hart moet verschrikken, doch de geweren van de galerij knallen het verzet neüêr net eerste op roer is mislukt. En nu begint het broeiende, sluipende complot naar de vrijheid het wachtwoord kruipt van groep tot groep in de kerk geven de schijnbaar in aandacht verzonken boeven onder de banken de wa penen door verraad brengt het wacht woord naar de bureaux der gevangenis autoriteiten, en als de poorten opengaan naar de vrijheid, ligt dertig meter verder de machine-geweerbrigade in hinderlaag en sproeit met een knetterenden kogelregen die kleurlooze massa menschelijkheid weer binnen de cementen muren van Sing-Sing terug. „Menschen hinfrer Gittern", de Duitsche versie van Georges W. Hill's „Big House" is waarschijnijk met „The Man I killed" de beste Amerikaansche film, en ongetwij feld de allerbeste Amerikaansche film in de Duitsche taal, die wij sedert lan gen tijd hebben te zien gekregen. Aan het manuscript hebben veel koks medegewerkt. Waarschijnlijk ligt het hieraan, dat de film, v/at haar inhoud betreft, enkele malen de railleert, dat een overbodige liefdesgeschie- denisje de stemming noodeloos verstoort, dat men tusschen de bitterheid van den dialoog plotseling fondant proeft. Maar gelukkig haalt het manuscript na elk van die déraille menten weer onmiddellijk op en blijft de toon van ernst en eerlijke wil overheer- schend voelbaar. Echte film is deze film, en daarom gaat haar sterkste werking van de regie uit. De regisseur spreekt in menige scène een treffender, schokkender woord dan de auteur, en die scènes geven de film haar groote kracht. Vooral de massa-scènes heb ben een geweldige, innerlijke geladenheid. Het oogenblik, waarop de gevangenen in ge sloten gelederen de binnenplaats van het tuchthuis binnen marcheeren, het oogen blik, waarin in de eetzaal het eerste oproer uitbreekt, zijn twee scènes, die in de geluids filmkunst moeilijk huns gelijke vinden. Door de documentaire helderheid van het beeld, door de strakheid van groepeering en beeldcompositie, door de kracht, waarmee de regisseur hier de massa in de hand hield. Maar er zijn nog veel meer momenten, waarop deze film groote hoogten bereikt, momenten, die telkens weer uitsluitend aan regie en fotografie te danken zijn. De Duitsche versie is even uitstekend, als de geheele bezetting der film, waarin geen sterren-allures pasten. Uit Dito Parlo, de lieve en schattige echat met haar groote, vertrouwende oogen, js niet bijzonder veel gehaald. De tragedie tusschen de dikke muren van het tuchthuis komt in deze film met volle geweld naar voren. Want dat geweld, dat niet alleen uit geroffel van machinegeweren bestaat, maar een innerlijk geweld is, een nimmer explodeerende kracht, de alles over- heerschende discipline, die het sterkste mid del van den kunstenaar is, leeft in deze film. „Menschen achter tralies" bewijst, wat Amerika kan als het wil. Luxor-Theater. De blinde passagier. Onder curateele. Er is een prettig en afwisselend voorpro gramma. Van 't binnenlandsch nieuws moe ten vooral de opnamen van den ontwikke lingsgang der vervoermiddelen van draag stoel tot het moderne verkeer genoemd worden, terwijl in het buitenlandsch jour naal de Sweepstake vanzelf de aandacht trekt. Verder draait een grappige klucht De half-backs van Hollywood, welke onge twijfeld heden middag haar evenknie zal vinden in den Sint-Nicolaas-wedstrijd der V.V.V.V.V. en V.C. Vlissingen. Voor de pauze loopt voorts een sensatio neel drama, 't welk de bezoekers zeer zeker zal boeien, 't Speelt aan boord van een vrachtschipde blinde passagier is een danseresje, dat ontslagen werd, omdat zij te gen een bezoeker van de „Harbour Dancing" niet aardig was. Nu wil het toeval, dat deze eerste stuurman is aan boord van dit schip. En daar zij den tweeden stuurman lang niet onverschillig is en er tusschen diens smok kelenden collega eerste en een der leden van de bemanning een gespannen verhouding bestaat, zjjn er factoren te over om een spannend product te verkrijgen. En daar zorgen de artisten met Fay Wray en Leon Waycoff in de hoofdrollen dan ook terdege voor. De clou van den avond is echter de oer- komische film „Onder curateele", welke het publiek herhaaldelijk doet gieren en scha terlachend den Kino doet verlaten. En waarom Dat is niet gemakkelijk na te ver tellen, omdat de film feitelijk één brok on zin is, één reeks dolle onmogelijke situaties met den onbetaalbaren Vlasta Burian als den accountant Hazelham, om wiens ver schijning men alleen al bulderen moet, in de hoofdrol. Carl Lamac heeft deze Ufa goed geregisseerd, zonder groote vondsten, doch grootendeels speculeerend op het goedkoope effect, dat echter nooit mist. Juist daarom bevelen we in deze donkere tijden deze rol prent aan. Men zal er van opfrisschen 1 Een Zendingsbyeenkomst. Voor een goed bezette Nieuwe Kerk hield gisterenaond de heer P. Achenbach, missi ons-inspector van de vereeniging „Licht im Osten" zijn aangekondigde lezing met licht beelden over het „Evangelie in Oost- Europa". Na gebed en openingswoord van ds. Vos- sers, kreeg de heer Achenbach het woord. In het eerste gedeelte van zijn lezing liet hij ons een groot aantal schoone beelden zien van Russsische steden en dorpen, van prachtige Grieksch-orthodoxe kerken en kloosters, ook van het mausoleum van Lenin en het gebouw van de beruchte Gepeoe. Hij vertelde van het vreeselijke lijden in de Russische gevangenissen, van de rechtloos heid van millioenen burgers, van het ver woesten van prachtige kerken. Van de 1000 kerken zijn er thans nog maar 85 in gebruik. In het tweede deel van zijn lezing vertelde hij van de Duitsche kolonisten, die voor 100 jaar naar Rusland waren gekomen en daar in hun weldra welvarende dorpen den Pro- testantschen eeredienst hadden ingevoerd. Thans zijn die kolonisten óf gevlucht óf verbannen. Velen betreuren nu, dat zij niet al hun rijkdommen hebben gebruikt voor het Evangelisatiewerk in heel Rusland, hun rijk dommen, die nu den bolsjewisten in handen zijn gevallen. In het derde deel sprak de heer Achen bach over den vreeselijken strijd in Rusland tegen allen godsdienst, ja tegen God zelf. Hij vertoonde allerlei gruwelijke spotplaten, vertelde van het lijden van zijn geloofsge- r ooten in de gevangenissen en in de kampen in het woudgebied langs de Witte Zee. Maar hij vertelde ook van de kracht en den moed van de gemartelde Christenen, ja hoe op allerlei plaatsen een godsdienstige opwekking komt. We zagen op het witte doek groote godsdienstige bijeenkomsten en conferenties in het tegenwoordige Rusland, waarin velen zijn, die dorsten naar het Woord Gods. Ds. Hartjes, die het gesprokene uit het Duitsch in het Hollandsch vertaalde, eindig de de bijeenkomst door de aanwezigen nog eens te wijzen op de schuld van West-Euro pa tegenover RuslandWat men hier heeft geleerd, wordt daar in toepassing gebracht. Daarom zijn wij verplicht om onze Russsi sche geloofsgenooten in liefde te gedenken. Het gehoorde en niet minder de buitenge woon scherpe beelden op het doek, lieten niet na, op de talrijke aanwezigen een die pen indruk te maken. Kinderkoor „Jong Leven". Bovengenoemd kinderkoor onder leiding van den heer J. F. J. Machgeels, geeft op Zaterdag 26 November a.s. een uitvoering in re concertzaal van Grand Hotel Britannia. Het programma bevat voor klas A speel- liedjes, voor klas C driestemmige capella liederen en voor klas B een operette in 4 bedrijven genaamd „Jantje in Modderstad", welke de clou van den avond is. De uitvoering vangt aan om half acht. Voor verdere bizonderheden verwijzen wy naar een in dit nummer voorkomende adver tentie. Liefdadigheidspredikaties. Zondag a.s. zullen in de St. Jacobuskerk (Wilhelminastraat) onder de H. Diensten van 7 uur, half 9 en half 11, liefdadigheidspre dikatiën gehouden worden door den zeereerw. pater H. Sloekers S.C.J. van Bergen op Zoom en in de O.L. Vrouwekerk (Singel) onder de H. Diensten van half 8 en half 10 door den zeereerw. pater Hermenigildus O.M.C. van Amsterdam. De collecten zijn ten bate van de St. Vin- centiusvereeniging en het Liefdewerk voor Kinderbescherming, alhier. Volkenbond en Vrede. Voor de afdeeling Vlissingen van de Ver eeniging „Volkenbond en Vrede" wordt Woensdag 23 November, des avonds 8.15 uur, in „de Oude Vriendschap" een lezing gehou den door den heer H. Ch. G. J. van der Mandere, algemeen secretaris van deze ver eeniging. De heer Van der Mandere heeft tot on derwerp van zyn lezing gekozen„Wezen en beteekenis van den Volkenbond en de nood zakelijkheid die er voor zijn aanwezigheid is." De lezing wordt toegelicht met licht beelden.

Vlissingse Courant | 1932 | | pagina 1