NOOTJES GEMENGD NIEUWS P I R I T U S UIT DRAAD EN LUCHT De crisis-zuivelcentrale maakt bekend, dat voor de week van 20 tot en met 26 Novem ber de prijs voor het crisis-botermerk weder om 75 ct. per K.G. bedraagt. De prijs voor de vervoervergnnning van buitenlandsche boter bedraagt voor deze week 70 ct. per K.G. Het Vredespaleis te 's-Gravenhage is tot nader aankondiging voor publieke bezichti ging gesloten. De belasting op de publieke vermakelijk heden te Rotterdam heeft over October opge bracht 76.233 tegenover 129.825 in dezelf de maand van 1931. Hieruit blijkt wel duide lijk op welke wijze de Maasstad door de ma laise wordt getroffen. De Bond van Werkgevers heeft de op 15 15 Februari 1933 afloopende collectieve ar beidsovereenkomst in het Zaansche houtbe drijf aan de drie deelhebbende partijen, nl. de moderne, christelijke en katholieke bon den van transportarbeiders, opgezegd. Van 1 October 1931 tot 1 September 1932 hebben te Oostende vertoefd 65000 vreemde lingen. Het grootste gedeelte waren Belgen, nl. 37425. Verder 11043 Engelschen, 8802 Fran_ schen en 2400 Nederlanders. De Russische sovjet-regeering heeft beslo ten het aantal ambtenaren op groote schaal in te krimpen. Alleen te Moskou zouden 25000 ambtenaren worden ontslagen. Na den hevigen wervelstorm, die Cuba heeft geteisterd is in het gebied van de overstrooming een malaria-epidemie uitge broken. Er zouden reeds meer dan 1000 zie ken medische hulp behoeven. Gisteren werden 4 jongelui te New-York die een politieagent hadden vermoord bij een overval, waarbij zij een bedrag van slechts 20 dollar buit maakten, veroordeeld tot den dood op den electrischen stoel. bewezen, wat ook tot verheugenis stemt. Ds koning betreurt dat, ondanks alle pogingen, nog geen overeenstemming verkregen is met de regeering van den Ierschen Vrijstaat in de hangende geschillen. De maatregelen die de regeering genomen heeft om een sluitende begrooting te verkrij gen, hebben door de opofferingsgezindheid van het geheele volk hun eerste doel bereikt en de ongunstige handelsbalans is er reeds door verbeterd. De rede somt dan de verdere financieele maatregelen tot saneering van het pond en ontlasting van de staatsschulden op en wijst op de tariefmaatregelen die ds industrie te hulp komen en tegelijkertijd de ontvangsten der schatkist stijven, een politiek noenmaal. De eerste minister van België, graaf De Broqueville, heeft te Brussel een noenmaal aangeboden aan de katholieke leden van Kamer en Senaat. Ongeveer 125 personen zaten aan. Aan de eeretafel bevonden zich de katholieke minis ters en ministers van Staat, alsmede de voorzitters van de rechterzijden in Kamer en Senaat. Dit noenmaal werd gegeven om den eerste minister in staat te stellen voeling te ver krijgen met zijn groep, nu hij aan het hoofd van de regeering komt te staan zonder dat hij de gelegenheid kreeg Kamer en Senaat bijeen te roepen. Gedurende het noenmaal werd het woord gevoerd door den eerste-minister. Zijn toe spraak had een zuiver politiek karakter. In het bijzonder wendde hij zich tot de Vlaam- sche katholieken om hen te wijzen op de beteekenis van den strijd die geleverd werd voor het herstel van de Vlaamsche reehts- eischen. Ten slotte betoogde hij dat het streven van de extremisten feitelijk nood lottig moet uitvallen voor do Vlaamsche wederopleving, die zij nochtans beweren te dienen. het fransche leger. Het Petit Journal" publiceert een verkla ring van Paul Boncour, den minister van oorlog, waarin deze de noodzakelijkheid van een legerhervorming betoogt. Hy verklaart, dat deze hervorming geheel onafhankelijk van de onderhandelingen over Ge ontwapening noodig is. Het leger is, op gebouwd op een verouderde kaderorganisa tie en rekt met moeite zyn bestaan, omdat het zich noch aan de ter beschikking staan de geldmiddelen, noch aan de lessen van den wereldoorlog, noch aan de internationale noodzakelijkheden heeft aangepast. Over drie jaar zal het cijfer der recruten dalen. Het onder de wapenen staande effec tief zal dan niet voldoende zijn om het leger- organisme, zooals dat thans is georgani seerd, in stand te houden. Daarom moeten reeds nu de noodige maatregelen worden getroffen. trotzki op reis. Trotzkl is op reis naar Kopenhagen, waar toe hü van de Deensche regeering verlof ver kreeg en tenzij hy verlof verkrijgt om zich in een der Scandinavische landen te vestigen, zal hij volgens zijn voornemen in zes acht weken naar Konstantinopei terugkeeren. Uit het feit, dat hy zyn jongsten zoon te Kon stantinopei heeft achtergelaten maakt men op, aldus de Konstantinopelsche correspon dent van de „Times", dat het onzeker is, of hij een ander land zal vinden, waar hy meer dan tijdelijke gastvrijheid vindt. Uit Kopenhagen wordt gemeld, dat Trotzkl voor den duur van een week verlof heeft ge kregen daar ter stede te vertoeven. Hy zal een voordracht houden over de „Russische revolutie" voor de Socialistische Studenten vereniging. Daarna gaat hy naar Oslo en Stockholm voor het houden van een reeks voordrachten. De correspondent van de „Daily Tel." te Konstantinopei geeft een andere lezing van de beteekenis van het achterblijven van Trotzki's jongsten zoon te Konstantinopei. De Turksche regeering zou Trotzki genoopt heb- be i zijn zoon achter te laten om de zeker heid te hebben dat Trotzki naar Turkije te rugkeert. Een Reuterbericht meldt uit Athene, dat Trotzki gisterenmorgen vroeg om zeven uur in de haven van Piraeus is aangekomen in gezelschap zijner vrouw. Hy weigerde men- schen te ontvangen met uitzondering van een politie-officier, dien hy verzocht geen bezoek tot hem toe te laten. Eenige communisten, die poogden tegen Trotzki* te demonstreeren, werden door de politie teruggedrongen. Trotzki mocht echter zyn hut niet verlaten, voor de deur werden detectives opgesteld. De kade en de omtrek van de haven wemelden van rechercheurs. Naar verluidt zou Trotzki ook Duitschland willen bezoeken en zelfs denkt hy aan een korte reis naar Weenen en Tsjecho-Slowakije. Hier staat echter de nog niet opgeloste visumkwestie in den weg. De moordaanslag teRes- s e n. Zooals gemeld, is G. de K. te Keu len gearresteerd, als verdacht van den moord aanslag te Ressen-Bemmel op vrouw van D., die thans weer in beterenden toestand ver keert. De K. zal echter nog geruimen tyd door de Duitsche justitie in arrest worden ge houden. Alvorens hy aan de Hollandsehe ju stitie wordt uitgeleverd, zal hy terecht moe ten staan voor den Duitschen rechter, wegens verboden invoer van wspens, wat in strijd is met de noodverordening. Dit feit kan K. wel eenige jaren gevangenisstraf kosten. Als hij zijn straf dan uitgezeten heeft, kan hy zijn rekening vereffenen met de Nederlandsche justitie. Omtrent de arrestatie van K., vernam de „Maasb." nog, dat hy na den aanslag heeft rondgezworven in de omgeving van Nijme gen, in het Reichswald, tusschen Cleef en Kranenburg, verder in Neuss en ten slotte in Keulen. Hij bracht de nachten onder den blooten hemel door en durfde niet meer in de Duitsche kleine steden verschijnen, omdat hij verleden Donderdag reeds in Kranenburg door de politie herkend was. De K. heeft zijn vlucht van Nijmegen naar Keulen op een in het Hollandsch grensgebied gestolen fiets volbracht. V?n Zondag af vertoefde hy in Keulen *n de beruchte buurten aan den Rijn, waar hy van Zondag op Maandag gelogeerd heeft in een der vele volkshotels, waar hy in het vreemdelingenregister zijn eigen naam schreef. Ofschoon zyn signalement en foto aan de politie te Keulen bekend waren, was hy in deze beruchte buurt waar veel gespuis verkeert, niet opgevallen. Eerst Maandag werd zijn spoor ontdekt, toen de Nymeegsche rechercheur de buurt afzocht en hij het spoor vond in een acyl, waar de K. nog pas was geweest. Hier liet de rechercheur het portret van de K. achter en kreeg een waar schuwing, toen de gezochte weer op de vlakte verscheen. Schaven kon hem onmiddellijk ar resteeren. De K., die verrast was, bekende aanvankelijk niet, maar toen hem de recher cheur verschillende feiten voorlegde, bekende hy alles en gaf toe, op de oude vrouw J. v. D., to Ressen-Bemmel vijf revolverschoten gelost te hebben, toen het oude mensch hem vast gegrepen had by zyn poging tot diefstal en mishandeling. Hij was toen van Bemmel naar Nijmegen gevlucht en werd op de Waalkade aangehouden door den politieman K., op wien hM een revolverschot loste. Daarna was hy gevlucht in een der groote kelders van de electrische centrale aan de Waalkade te Nijmegen, waar hij byna een heel etmaal, tot Woensdagavond, is blijven zitten. Toen hy in Nymegen geen raa; meer wist, is hij des avonds over de grens getrokken, en heeft Donderdagnacht in de open lucht bij Kra nenburg geslapen. Vrijdag waagde hy zich weer in Nijmegen, werd toen ontdekt, maar wist aan de politie te ontkomen. Door de bosschen is hy toen op een gestolen fiets over Groesbeek naar Kra nenburg gereden. Zaterdag is hy naar Neuss gereden, sliep daar weer in de open lucht, waarna hy Zon dag in Keulen aankom. Daar heeft hy-zijn revolver verkocht voor een doosje sigaretten en eenige centen. Maandag verkocht hy de fiets, maar werd by dien koop beetgenomen door twee straatsujetten, die zyn fiets mee namen en zeiden, even geld te moeten gaan wisselen, maar niet meer terugkwamen. Hy verklaarde nog van plan te zyn geveest om uit te wyken naar Retz of Straatsburg, ten einde daar dienst te kunnen nemen in het Vreemdelingenlegioen. De K. heeft vroeger in Nymegen reeds een oplichting gepleegd en stond onder controle der reclasseering. De Engeïsche scheeps bouw. Sir Robert Home stelde in het Engeïsche Lagerhuis voor tegen een kleine rente geld aan de Ounard Company te lee- nen, om deze in staat te stellen het mail schip „534", dat nu half klaar op de scheeps werf te Clydebank ligt, te vo-tooien, en bo vendien een zusterschip daarna te bouwen. Dit zou volgens de meening van Sir Robert Home de meest praktische manier zyn de werkloosheid voor een groot gedeelte te be strijden. Indien men zyn raai om deze twee sche pen te bouwen niet zou opvolgen, zou niet alleen de werkloosheid gevoeld worden, doch bovendien zouden de industrieën, «nadeelen ondervinden, daar alle oogen tegenwoordig gericht zijn op de twee Duitsche mailstoo- mers, de Bremen" en de „Europa", die thans de snelste booten der wereld zijn. Bo vendien zou Engeland zijn prestige verliezen, 0* Winter nadert. Spaar Uw auto: Spiritus in den radiator. Splrltusverkoopkantoor „Borgen op Zoom-Delft". dat zij eerst bereikt had met de „Maureta- nia" en de „Lusitania". Ik herinner my aldus spr. dat 25 jaar geleden de regeering, die toen de teugels van het bewind in handen had, een zeer groot bedrag tegen een zeer lage rente, nl. 2% pet., voor den tyd van 20 Jaren aan de Cutiard Compagny leende. Het resultaat hiervan was, dat de „Mauretania" en „Lusitania", beide schepen van groote reputatie, konden wor den gebouwd. Door dezen maatregel werden niet alleen een groot aantal menschen aan het werk ge zet, doch hij wierp ook voor de Engeïsche scheepswerven voordeel af, doordat zy na den bouw der beide schepen de noodige be stellingen kregen. Bovendien heeft dit aan de regeering geen cent gekost. Toen het werk aan de „534" werd neerge legd, werden er 3500 werklieden ontslagen en buitendien verloor ook nog een groot aantal menschen, dat indirect belang by den bouw had, hunne bezigheden. De werkloosheid kost nu jaarlyks een be drag van 120.000.000 pond sterling. Dit is een verkeerde politiek, riep hij uit, en ik ben er van overtuigd, dat de regeering een groot bedrag zou kunnen sparen, indien zy myn voorstel aanneemt. Groot applaus was het antwoord op de rede van Sir Robert Home. De heer Chamberlain voegde er aan toe, dat men niet te pessimistisch de toekomst tegemoet moet gaan. Volgens hem zyn er reeds vele bewyzen, waaruit blykt, dat de maatregelen, die de regeering tot nu toe tot verbetering van de situatie heeft genomen, vruchten beginnen te dragen. Natuuriyk was het niet mogelijk, opeens alles weer op normaal peil te brengen, daar er toch een depressie over de geheele wereld heerscht. Er werd besloten, dat men het noodige zal doen om het aantal werkloozen te vermin deren. B edriegeryen op groote schaal ontdekt. De politie te Weenen is een grootsch opgezette zwendelary op het spoor gekomen. Kooplieden werd voorgespiegeld hun schulden, in Duitschland uitstaande, door een bemiddelaar in „vrye Ryksmarken" te kunnen aflossen. De bedrie ger zond firma's in Duitschland kleine be dragen en vervalschte de postwisselformulie ren. Op deze wijze liet hy zich door de be treffende kooplieden de geheele tegenwaarde van de vervalschte bedragen in schellingen uitbetalen. De schade wordt begroot op 900.000 R.M. Voorloopig is het slechts gelukt een bedrag van 6000 schellingen te achter halen en onmogelijk te maken, dat op slink- sche wyze 10.GQÖ schellingen zouden worden geïncasseerd. In verband met deze affaire is een Weensch koopman, zekere Pueschler, ge arresteerd. Twee andere personen worden ge zocht. Er bestaat gegrond vermoeden dat men een groot consortium van zwendelaars op het spoor is gekomen, Uit de rechtszaal ont snapt. In den nacht na de Rijksdag- verkiezingen van 31 Juli werden door natio- naal-socialisten met behulp van handgrana ten in verschillende plaatsen van Sleeswyk- Holstein aanslagen op de woningen van poli tieke tegenstanders gepleegd. De politie slaagde er na een uitgebreid onderzoek in, de daders te arresteeren, die gisteren terecht stonden. De officier eischte tegen den Ryksdagafge- vaardigde Moder en tegen twee andere ver dachten een tuchthuisstraf van zes jaar, te gen den inspecteur der douane Plaehn zes en een half jaar tuchthuisstraf en tegen 17 verdachten vyf jaar tuchthuisstraf. Tydens de terechtzitting slaagde Plaehn er in zich uit de voeten te maken. Tot dusver heeft men hem nog niet kunnen achterhalen. Ontzettende orkaan bo ven Noorwegen. Een ontzettende orkaan teistert thans Noord-Noorwegen. Er is buitengewoon groote schade aangericht. Te Helnaes zyn alle gebouwen door den storm verwoest. Vijftien visscherschepen zyn op drift geraakt. Ter plaatse staan nog overeind het woonhuis van een koopman en het tele foonkantoor. OóK het postkantoor is omver gewaaid. Nog erger is Oksevaag er aan toe. De geheele visschersvloofc van dit plaatsje, welke voor anker lag, is losgeslagen. De meeste visschers hebben daardoor al wat zy bezaten verloren. Er is ook groote schade aan de gebouwen aangericht. De Noorsche regee ring zal waarschijnlijk een hulpactie ten bate van de noodlijdende "bevolking op touw moe ten zetten. Een vreemd drama in Frankrijk. - Te Barlin, in nummer 7 aan de Rue d'Houdain, heeft een Marok kaan, de 34-jarige Smaine Ben Hammoed, mynwerker, die in het huis woonde een rij- ner landgenoofcen, Boedjamar Ben Said, 31 jaar, met een byi gedood. Omstreeks middernacht hoorde Smaine stappen in de gang van de verdieping. Hy vond het verdacht en opende de deur. Toen bevond hy zich voor Boedjamar. Deze kwam hem nooit bezoeken en zy hadden geen be trekkingen, alhoewel zy in dezelfde myn werken. Smaine vroeg wat Boedjamar kwam uit voeren. De man eischte dat Smaine zou zeg gen waar de winkelier, die beneden woont, Deprez, zyn geld verborg. De Marokkaan weigerde met groote verontwaardiging. Hier op haalde de vreemde bezooeker een geladen rëvolver te voorschyn, waarmee hy zyn landgenoot bedreigde. Smaine achtte zyn leven in gevaar en bracht den *n Linger een zwaren slag toe, Er had een oevig gevecht plaats, waarin Smaine de overhand had. Boedjamar was spoedig een lyk. Toen de heer Deprez thuis kwam van de n?yn, hoorde hy van zyn vrouw, dat er een hevige twist had plaats gehad in de kamer van den Marokkaan. Hy ontdekte toen het gebeurde. Men meent dat Smaine de waar heid zegt. De vader van de vrouw van De prez had Boedjamar voor den vrederechter doen komen om zyn schulden te betalen. Hierover had de Marokkaan wrok. Hy heeft dan ook zyn wraak willen koelen door de dochter van zyn vyand te berooven of aan te vallen. Hy wist dat haar man niet thuis was. Zyn plan werd echter verydeld door de tusschenkomst van Smaine. Deze zal vermoedelyk in vryheid worden gesteld. EVENTJES LACHEN Dokter„O, u mankeert niets ernstigs. U moet meer beweging nemen. Wandel byvoor- beeld eiken avond voor het naar bed gaan een uurtje". Patiënt„Maar dokter, ik ben brievenbe steller van mijn beroep". „U hebt gehoord wat deze vrouwelyke ge tuige heeft verklaard", sprak de rechter. „Dat is lijnrecht in strijd met uw eigen verklaring. Zoudt u soms willen beweren dat zy staat te liegen „Neen, edelachtbare, zeker niet", antwoord de de jonge man galant. „Ik wil alleen trach ten om u aan te toonen wat een aartsleuge naar ik zelf zou zyn als het allemaal waar was wat die dame heeft staan beweren". Twee gelukkige vaders hadden het over hun dochters. „Wy moeten eiken avond de telefoon uit schakelen", zei de een. „Waarom is dat noodig „Myn dochter is slaapwandelaarster en in plaats van in haar slaap te gaan wandelen, bestelt zij dan door de telefoon een taxi „Denk er aan" zei de man van de practijk, „dat je, om te slagen, de menschen moet leeren, vertrouwen in je te stellen". „O, dat hebben ze reeds", was het antwoord, „want ik zit tot over myn ooren in de schul den". TWEEDE KAMER. 's-GRAVENHAGE. (O. B.) De motie—De Visser, gisterenavond by de justitiebegroo- ting ingediend, tot afschaffing van de lijf straf, wordt verworpen met 50 tegen 25 stemmen. Aan de orde zyn een aantal wetsontwer pen en concusies. By een suppletoire Indische begrooting dient de heer De Visser twee moties in, nl. tot amnestie aan alle politieke gevangenen en tot opheffing van het kamp in de Boven- Digoel. Geen der moties wordt ondersteund Het ontwerp wordt goedgekeurd, evenals de andere punten. de werkloosheid. 's-GRAVENHAGE. (C.B.) De minister van binnenlandsche zaken heeft heden aan alle gemeenten een rondschryven gezonden, waarin hy, nu de omvang van de werkloos heid niet vermindert en de daaruit voort vloeiende moeilijkheden met den dag groo- ter worden, nogmaals uitdrukkeiyk de aan dacht van de gemeentebesturen vestigt op de urgentie van ontwikkelingscursussen voor werkloozen en met kracht aandringt, indien slechts even mogeiyk, ten behoeve daarvan ae noodige stappen te doen. Om tot een goed resultaat te komen verdient het aan beveling, aldus den minister» dat in die ge meenten, waar tot nu toe op dit gebied geen voorzieningen zyn getroffen, het gemeente bestuur overleg pleegt met de plaatselijke or ganisaties van werkgevers en werknemers en met jeugdorganisaties en corporaties, die cultureele doeleinden voorstaan. Door een zoodanig overleg is het mogeiyk een inzicht te kry'gen in de behoeften ter plaatse op dit gebied. De praktyk heeft den minister aan getoond, dat het niet wenschelijk is de leeftydsgrens van 24 Jaar, welke tot nu toe werd gesteld, te handhaven. Voortaan kan dan ook subsidie worden gegeven voor ont- wikkelings-cursussen ongeacht den leeftüd. de varkenscentrale. 's-GRAVENHAGE. (c. b.) De N. v. c. maakt bekend dat zij onder nader door haar mee te deelen voorwaarden bereid is een toeslag te geven by den uitvoer van var- kensvleesch en spek, voor zoover deze uit voer thans nog niet rechtstreeks door de Ned. Varkenscentrale wordt voorden. Be langhebbenden, die voor dezen toeslag in aanmerking komen, wenden zich tot de N.V c., Ie Van den Boschstraat 1, Den Haag Degenen, die voor het verkrijgen van dezen toeslag in aanmerking wenschen te komen, moeten zich o.m. schrifteiyk verbinden voor alle varkens een richtprys te betalen, welke voor 16 tot 30 November is vastgesteld op 15 cent per pond levend gewicht. Voorts zullen zy geen varkens of deelen van varkens mo gen verwerken of verhandelen, waarvoor niet aan den boer deze richtprys is betaald. EEN GENEESKUNDIGE INSPECTIE. 's-GRAVENHAGE. (O. 3.) By Kon. be sluit is bepaald, dat met ingang van 1 Ja nuari 1933 de dienst, welke ln het byzonder is belast met de handhaving van de wette- lyke bepalingen betreffende de besmettelijk* ziekten en de dienst, welke is belast met de zaken, rakende de hygiëne van het kind en de bestryding van de tuberculose en de ge- slachtsaekten, worden samengevoegd als eer geneeskundige inspectie. Aan het hoofd van de geneeskundige inspectie wordt geplaatst de hoofdinspecteur van de volksgezondheid R. Eykel, arts. By de inspectie wordt werk zaam gesteld de inspecteur van de volksge zondheid j. G. Bantjes voor Noord-Brabant en Zeeland. de engelsche bacon-contingen- t ee ring. 's-GRAVENHAGE. (G. B.) In een persge- sprek naar aanleiding van de Engeïsche bacon-contingenteering, heeft de regeerings- commissaris voor de uitvoering der crisis- varkenswet, ir. S. Louwei's, medegedeeld dat het gevolg van de restrictie zal zyn, dat wy "uim 80.000 cwts. per maand kunnen uitvoe ren. Nederland behoudt daardoor de plaats als no. 2 van de importeerende landen. In de heerschende omstandigheden is het bereikt resultaat niet ongunstig. Alle andere voorgestelde oplossingen zouden voor ons nadeeliger zyn geweest. De varkenscentrale heeft reeds haar menschen in het veld ge zonden om nieuwe afzetgebieden voor bacon te zoeken. Echter spreekt het van zelf, dat de varkenscentrale niet kan biyven doorgaan met groote hoeveelheden varkens te koopen, zooals in de laatste weken is geschied. De betrokkenen zullen zich dan ook eenige opof fering moeten getroosten, maar reden tot ongerustheid is er niet. De tegenwerking, welke de centrale van zekere zyde onder vindt, achtte de heer Louwers dwaas. Nu het laatste stukje vrye wereldmarkt (Engeland) is afgesloten en onze export aan alle kanten aan banden wordt gelegd, is ingrypen noodza kelijk en iedere landbouwer moet meewerken ae taak van de varkenscentrale te verge- makkelyken. de brand op de „p. c. hooft". AMSTERDAM. (V.D.) Aan bakboordzijde van de „P. C. Hooft" hebben werklieden van de Amsterdamsche Droogdok My. hedenmid dag 2 yzeren platen voor de breuk aange bracht om te voorkomen, dat bij het verder wegzakken van het schip, brandende olie op het water komt. Daarna is men begonnen voorbereidingen te treffen voor het dichtma ken van de breuk aan stuurboordzyde. een pr acht-seminarie. Voor de opleiding van de Roomsch-Katho- lieke geestelykheid in Nederland wordt te Apeldoorn een pracht-seminarie gebouwd. Vrijdag 11 Nov. werd de eerste spade in den grond gestoken en Sept. 1933 rekent men met den bouw gereed te zijn. De bouwsom be draagt 674.900, ongerekend het 16 H.A. groot terrein en de inrichting der terreinen en ge bouwen. Er zal plaats zyn voor 350 studenten. Het groot gebouwencomplex (het hoofdge bouw heeft een gevelbreedte van 110 M.) maakt in teekening een imponeerenden in druk. Thans dient voor hetzelfde doel het seminarie te Culemborg, dat echter sinds lang te klein is. Het Nederlandsch aartsbis dom zal door de grootsch opgezette plannen to Apeldoorn in het bezit komen van een voorbeeldige opleidingsinrichting een verordening van den duitschen rijkspresident. BERLIJN. (V.D.) Op grond van art. 48 heeft de rijkspresident heden een verordening uitgevaardigd, die ->x>wel ter kennis is ge bracht van den rykskanselier als van den Pruisischen minister-president, dr. Braun, waarby de bevoegdheden in Pruisen woeden geregeld. lil de toelichting wordt opgemerkt, dat geen overeenstemming kan worden ver kregen over de bevoegdheden, zooals die zyn •vastgesteld door de uitspraak van het ryks- gerechtshof. Dit is een gevaar voor de open bare veiligheid en orde. In den begeleidenden brief aan Braun, wyst de president er op, dat een officieel herstel in functie van den ryks- minister niet noodig is en doet hy hem mede- deeling van de genomen maatregelen. De rykspresident geeft zyn leedwezen er over te kennen, dat de onderhandelingen niet tot een resultaat hebben geleid. het aftreden van het kabinet— von papen. BERLIJN (V. D.) De „Kölnische Volkszei- tung" schryft inzake het aftreden van het kabinet-von Papen o.a. het volgende Het hangt thans af van de Duitsche volks vertegenwoordiging, wanneer en in hoeverre de samenvatting der politieke krachten tot een krachtige nood- en werkgemeenschap mogelijk is. Hoe veel-omvattender de te slui ten gemeenschap Is, des te Idealer is de op lossing. Daarom stelt dit oogenblik ook een vraag aan Hugenberg. aan de kleinere partyen en zelfs aan de soc.-democratie. Op zyn minst zou men moeten verwachten, dat diegenen, die niet den moed hebben tot deelneming, niet vervallen in een teugelloos politiek ra dicalisme, dat b.v. de Duitsche soc-democra- ten regelrecht in de armen der communisten zou drijven. De beslissing der nationaal so cialisten zal van groote beteekenis zyn. Maar de oproep van Kaas uit Munster is tot alle politieke leiders gericht en het zou in tegen spraak zyn met de beteekenis van zyn woor den, wanneer men reeds in den aanvang grenzen zou trekken voor de deelneming. De „Rheinisch-Wesfcfaalsche Zeitung" schryft o.a.Het kabinet von Papen is ge strand op de tegenstelling tusschen dictatuur en localiteit. Aan Hitier moet de opdracht worden gegeven tot het vormen van een re geering op zakeiyke nationr'e basis. De „Braunschweigische Landeszeitung" zegt: Hindenburg heeft het woord, het resultaat van twee Ryksdagverkiezingen heeft het staatshoofd met nauweiyks te overtreffen na druk duideiyk gemaakt, wat gebeuren moet. Men moet in Beriyn niet vergeten, dat het geduld en de bezonnenheid ook van het Duit sche volk geen onuitputteiyk kapitaal is. De „Germarla" schryftDe regeering von Papen heeft den weg vrijgemaakt voor een

Vlissingse Courant | 1932 | | pagina 2