151 Boze Sint Micolaas Prijsvraag! Een speciale aanbieding! EERSTE BLAD IVo.272' 70e Jaargang: VRIJDAG Uitgave: firma F. OH Dl VELDE li.. IMstml St-CO. Vlissingen. Tilel. 10. Pistitbiii) 00201 18 NOVEMBER Verschijnt dagelijks, uitgezonderd op Zondag en algemeen erkende Christelijke feestdagen Een gevelsteenen-wedstrijd met belangrijke geldprijzen STADS- EN PR0V1NCIENIEUWS BUITENLAND voor JVeKoudï de jPwoche teint cW ^euoct .1932! VLISSINGSCHE COURANT ABONNEMENTSPRIJS Voor Vlissingen en de gemeenten op Walcheren /2.20 per J maanden. Franco door het geheele rijk 1 2.50. Voor België, Duitschland en Frankrijk 1 3.80. Voor de ove rige landen bij wekelijksche verzending I 3.80, met Zondagsblad 1 4.75. Afzonderlijke nrs. 5 ct ADVERTENTIEPRIJS Van 1—5 regels 1.25 iedere regel meer 25 cent Bij abonnement speciale prijzen. Reclames 50 ct p. regel. Kleine adveitentiesvan 1 5 regels 50 ct ledereregel meerlOctdnax. lOiegels). Bij 3-maal plaatsing van 1 öregelsfl. .alles tegen vooruitbetaling. De abonné's in 't bezit eenei 4 A A A gulden bij levens- f" A A gulden bij dood AAA gulden bij verlies i Polis, zijn GRATIS verze- 1111111 lange ongeschikt- A]||| door <l||| vaneen kerd tegen ongelukken voor IUUU heid tot werken. CfUU een ongeluk. llUU hand, voet ot oog. 1 gulden bij verlies 4 A A gulden bij verlies A gulden bij verlies van 1 I a 11 van een M A van eiken 3 een duim lUU wijsvinger IJ%3 anderen vinger AANGESLOTEN BIJ HET BUREAU VOOR PUBLICITEITSWAARDE, INGESTELD DOOR DE VEREENIGING „DE NEDERLANDSCHE DAGBLADPERS" Dit nummer bestaat uit drie bladen Voor onze Sint Nicolaasnummers, waarvan het eerste in den loop der volgende week zal uitkomen, hebben wij een nieuwe prijsvraag ontworpen, waarbij de aandacht van onze lezers speciaal gericht moet worden op de in die bladen voorkomende advertenties. Deze puzzle is er één van die soort, welke den band tusschen lezers en adverteerders nog nauwer moet maken en waarbij de speurzin onzer lezers wordt gevraagd. Wat de bedoeling is In den goeden ouden tijd, wij zien zulks nog aan de oude gevels, droegen de huizen als herkenningsteeken geen huisnummer maar een GEVELSTEEN met een voorstelling van den aard van den handel of het bedrijf, welke daar ter plaatse werd uitgeoefend. Wij hebben nu voor iederen deelnemer aan onze St. Nicolaas-prijsvraag een gevelsteen ontworpen. Aan onze lezers is dan de taak om aan te geven voor welke adverteerders •wij die ontwerpen bestemd hebben. Nadere bijzonderheden over dezen wedstrijd zullen in onze extra nummers bekend gemaakt worden. Deze wedstrijd, waary.oor„. belangrijke geldprijzen beschikbaar zijn. is alleen opengesteld voor volwassenen. Voor de kinderen heeft onze redactrice, Mej. Truus Eygenhuysen. een tweetal wedstrijden ontworpen, waarvoor 20 prijzen worden uitgeloofd. H.H. Winkeliers, benut deze uitnemende gelegenheid om de aandacht op uw speciale étalages te vestigen 1 Wij komen U gaarne bezoeken om onze buitengewone condities met U te bespreken. Met het oog op het aandeel dat onze teekenaars in dezen wedstrijd hebben, kunnen advertenties niet later worden aangenomen dan Maandag 21 dezer, des morgens 11 uur. DE UITGEVERS DER VLISSINGSCHE COURANT. N.V. Haven van VUssingen. Bij het hedenmiddag in de zitting van de Tweede Kamer aan de orde gestelde wets ontwerp om machtiging te verleenen tot op richting der N.V. Haven van Vlissingen, merkt de heer Van Braambeek op, dat het hier een plaatselijk belang geldt. Hij vreest dat de N.V. gebrek aan bedrijfskapitaal zal hebben en meent dat de Staat teveel risico draagt. In het werk ziet hy een onfortuin- ïyk zaakje. De heer Boon zegt, dat hy de hier gevon den oplossing gelukkig vindt. Het is een consequentie van het eenmaal aanvaarde beginsel. Na verdediging van den minister wordt het ontwerp zonder hoofdelyke stemming aangenomen. De Veteranen-voetbalwedstryd. Als byzondere attractie van den Zaterdag middag op het terrein der V.C. „Vlissingen'' te spelen voetbalwedstryd tusschen twee veteranen-elftallen kunnen we nog mededee- len, dat St. Nicolaas, die dezer dagen te Vlis singen ls gearriveerd, zich bereid heeft ver klaard, In hoogst eigen persoon den aftrap te doen. Dit zal geschieden om half drie pre cies. Ter rectificatie onzer mededeelingen van gisteren moge nog Dienen, dat de naam van den achterspeler in het elftal der V.V.V.V.V. niet is Edelman doch Erdelmann. Ten slotte vernemen wy nog dat de heer F. C. van der Hout, terwille van het liefda dig doel gratis den bal, waarmede zal worden gespeeld, ter beschikking van de V.V.V.V.V. heeft gesteld. Ned. Christen Vrouwenbond. Gisterenavond trad in het Militair Tehuis voor den Ned. Chr. Vrouwenbond op ds. L. O. Visbeek, met als onderwerp„Jeremia en onze tyd". In treffende bewoordingen schilderde spre ker de overeenkomst tusschen Jeremia's tyd en de teekenen van onze dagen, Reeds van zyn Jeugd af voelde Jeremia zich geroepen te prediken tegen de ongerechtigheden en de eagerlyke zonden, die zyn medeburgers van Anatoth bedreven. Het was een God dienen naar hun eigen opvatting, op hun eigen ma nier, die voor hen het beste uitkwam. En het volk leefde 'met blijdschap en vreugde voort en hoorde niet het rommelen van het komende onweer. Jeremia ergerde zich aan die toestanden, aan de letteriyke opvatting van de priesters, aan de versplintering van den dienst van Jehova. Plots krijgt hy een helderen kyk op deze toestanden, maar zyn hart is vreemd aan blijdschap en hy schrikt eerst terug voor den last, dien God hem oplegt. Hy twyfelt, het ja of neen ver scheurt zyn ziel, Is hy er echter eenmaal van verzekerd, dat het Gods wil is, dan geeft hy zich geheel aan zyn roeping. Hy ziet de ge varen voor het volk komen. Zyn prediking is hard als metaal, maar in zyn hart is wee moed om zyn volk, waarvan hy toch deel uitmaakt. Spreker stond stil by het vinden van het Wetboek door den hogepriester Hilkia, het welk 'n groote ontroering en een zg. hervor ming teweegbracht. Jeremia schaarde zich aanvankeiyk aan de zyde der Deuteronomis- ten, want deze willen weer tot God terug- keeren, zooals Hy door de vaderen gediend werd. Jeremia predikt, maar het volk hoort het niet. Het onderscheidde de teekenen der tyden niet, evenmin als velen onzer stomp biyven voor de dingen welke gebeuren. Dit alles deed Jeremia ïyden, maar voor de waarheid staat hy paleen compromis, een schipperen kende hy niet, zooals wy in on zen tyd deze meer den genoeg kennen om de moeilykheden op te lossen. Zelden hooren wij een krachtig geluid. Als Jeremia voortgaat met zyn waarschu wend woord, keert het volk zich tegen hem. Hy moet vluchten uit zyn geboorteplaats en richt zyn schreden naar Jeruzalem. In deze heilige stad ziet hy de zonden van het volk en de priesters. Hy slaat het gejaag gade in de straten van Jeruzalem en de on- natuuriyke levenswyze van het volk. Jere mia predikt eerst zacht en vermanend, maar als hy een oorlog ziet dreigen met Nebucad- nezar gaat hy harder en forscher prediken. Hy wyst op den ondergang van den tempel te Jeruzalem en in woede ontstoken neemt het volk hem gevangen, maar zyn tyd om te sterven is nog niet gekomen. Steeds gaat hij voort met zyn waarschuwende stem te laten hooren. En als zijn profetieën in ver vulling gaan, wordt hy door de rest van het volk meegevoerd naar Egypte, waar hij sterft. Tot slot wees spreker op den persoon van Jeremia. Het is een man, die onrustig maakt en die door Gods Geest moet spreken. Hy is een van de grootste profeten 'van het Jood- sche volk, een afschaduwing van Christus. Zyn woorden zijn somber, maar wyzen toch ook op het lichten van den dageraad. De presidente der vereeniging bracht dank aan den spreker v:or zyn leerrijke rede, waarna ds. Visbeek met dankzegging sloot. Postzegelloket voor verzamelaars. Aan het postzegelloket voor verzamelaars, dat Zaterdag 19 November van half 3 tot 4 uur geopend is, zyn o.m. verkrijgbaar post zegels in diverse tandingen of perforaties. MIDDELBURG Een oefening van de brandweer. Gisterenavond hield de brandweer een oefening op het uitgestrekte terrein der kis tenfabriek der firma J; Goedbloed en Zonen by de Dampoort. Behalve in het uitleggen der slangen enz., werd ook geoefend in het seinen met fakkels. Het geheel maakte den indruk van een oefening, die vcor de praktijk van groote beteekenis zou kunnen blyken te zyn. Het met drie wagens uitrukken had velen doen vragen of er werkelijk brand was, voora. omdat naast de bellen, ook de sirene zien deed hooren. Men deed nu velen onnoodig schrikken. OOST- EN WEST-SOUBURG Gevonden voorwerpen. Inlichtingen zyn te bekomen omtrenteen portemonnaie met inhoud by D. de Visser, Verlengde Braamstraat B 39a koffertje met inhoud, by De Visser, Middelburgsche straat A 182. DOMBURG. Een af deeling van de V.A.R.A. In een gisterenavond in café „Wilhelmlna" van den heer J. Corré, gehouden vergadering, werd besloten tot het oprichten van een af- deeling van den Arbeiders Radio Omroep (V.A.R.A.) Tot bestuursleden werden gekozen de hee- ren C. Geldof, voorzitter, P. Steyn, secretaris, Hooge Hilweg 103, terwyl als penningmeester fungeert de heer P. van de Welle Jr. DE REGEERING—VON PAPEN AFGETREDEN. Rykspresident Von Hindenburg heeft gis terenmiddag het aangeboden ontslag van het geheele kabinet—Von Papen aanvaard en de regeering met de voorloopige waarne ming van zaken belast. In de volgende dagen zal de rykspresident partijleiders by zich ontvangen om zich op de hoogte te doen brengen van him wenschen, waarna gezocht zal worden naar iemand, die het vertrouwen van Von Hindenburg geniet en die steun zou vinden by de rechtsche party en. Het volgende kabinet zou dus weer een presi dentskabinet zyn. Von Hindenburg wenscht een snelle oplossing van de crisis en he-ft te kennen gegeven dat de partyonderhande lingen voornamelijk zullen gaan over de binnenlandsche politiek. Hy is niet voor koersverandering in de buitenlandsche poli tiek, zoodat men aanneemt dat de tegen woordige minister van buitenlandsche zaken Von Neurath, in de nieuwe regeering ge handhaafd zal blyven. De beslissing betreffende de verdere ont wikkeling van den binnenlandschen politie- ken toestand berust na het aftreden van het kabinetVon Papen thans in handen van den rykspresident en de leidende politici, wier taak zal zyn een uitweg te vinden uit do moeilykheden. Te bevoegder plaatse wordt met het oog op de komende gebeurtenissen er op gewe zen, dat het zoowel in het belang der zaak als in het t lang van het geheele Duitsche bedrijfsleven is, indien de toestand, zooals deze thans bestaat, niet te lang zal duren. De rykspresident heeft eerst een aantal P8rtyieiders by zich ontboden, teneinde van hun zienswyze op de hoogte te worden ge bracht. Rykspresident Von Hindenburg stelt het op prys dat de uitgenoodigde partyied- ders na de 'ïsprekingen nog te Beriyn zul len blyven, ten einde ook onderling contact Wij maken het u gemakkelijk, Me vrouw Als uw Palmolive zeep is op gebruikt, behoeft u niet telkens één nieuw stuk te laten balen. Van nu af kunt u Palmolive - die u natuurlijk onontbeerlijk is geworden - bij drie stukken tegelijk koopen. Niet alleen brengt dit gemak mee, doch ook een besparing! Want voor bet derde stuk betaalt u maar de wj helftDeze aanbieding Vjl J cj. kan slechts tijdelijk zijn. Maakt er dus spoedig gebruik van! Ct. per stuk -32-73 AB(J VU. te kunnen hebben, opdat zy de volgende week 'den rykspresident bepaalde voorstellen zullen ku men doen, welke niet alleen be- tiekking zullen hebben op de kwestie der personen, doch vooral ook op 't economische eu politieke belang, dat volgens de party - leiders moet worden tot stand gebracht. Heden zullen worden ontvangen Hugen- berg voor de Duitsch-nationalen, Mgr. Kaas voor het Centrum en Dingeldey voor de Duitsche volksparty. Voor Zaterdag zyn ont boden de leider der N.S.D.AP., Adolf Hitler, en de leider der Beiersche Volksparty, dr. Sehaffer. Betreffende de te voeren besprekingen zal, aldus wordt van bevoegde zyde verklaard, in den beginne niets worden medegedeeld. Den aan de besprekingen deelnemenden heeren zal eveneens worden verzocht niets mede te deelen voor een resultaat zal zyn bereikt. In politieke kringen te Beriyn neemt men aan, dat de besprekingen ongeveer midden volgende week zullen zyn beëindigd. Dan zullen waarschynlyk voorstellen worden ge daan voor het houden van slotbesprekingen. De sociaal-democraten zyn niet uitgenoo- digd aan de onderhandelingen deel te ne men. Als motief hiervoor wordt aangegeven de toon en de inhoud van hun antwoord aan den rijkskanselier. Mocht ondanks den dringenden wensch van den rykspresident na deze besprekingen geen kabinet van nationale concentratie tot stand komen, dan wordt in politieke kringen niet uitgesloten geacht, dat de rykspresident aan zonder rekening te houden met de uit- eenloopende wenschen der partyen een man in wien hy vertrouwen stelt tot rijkskanse lier zal benoemen. Theoretisch zou deze man Vvn Papen kunnen zyn. Men gelooft evenwel, dat de rykspresident dan een ander zyn vertrouwen zal schenken. Van welingelichte zyde wordt nadrukkelyk verklaard, dat de president ook in de toe komst aan het beginsel van presidiaal-kabi- net zal vasthouden. Ook het nieuwe kabinet zal een presidiaal-kabinet zyn. Het schynt thans reeds vrijwel vast te staan, dat Freiherr von Neurath en gene raal Von Schleicher ook in het nieüwe ka binet zullen blyven. DE ECONOMISCHE MOEILIJKHEDEN IN ENGELAND. Het rapport is verschenen van de econo mische commissie van particuliere parle mentsleden, waarin voorstellen gedaan wor den, waardoor een bezuiniging op de begroo ting zou kunnen worden bereikt tot een be drag van 100.000.000, d.w.z. een achtste gedeelte van de geheele begrooting. Behalve deze economische voorstellen heeft de commissie nog verscheidene andere middelen aan de hand gedaan, waardoor de beoogde bezuiniging nog aanmerkelyk groo- ter zou kunnen worden. Onder deze voor stellen bevindt zich o.a.het verkoopen van huizen in gemeentelyk bezit, verlaging van onderwyzersralarissen, sluiten van scholen, besnoeiing van de civiele diensten en van de salarissen der ambtenaren, benevens langere werktyd, verlaging van de uitgaven voor di plomatieke doeleinden, coördinatie van de drie defensieve diensten, afschaffing van den rang van generaal, opheffing van het fonds voor rijkshandel, e.d. De Londensche correspondent van het „Vad." meldtEen particuliere bezuinigings commissie uit het Lagerhuis heeft een rap port gepubliceerd over volgens haar moge- lyke bezuinigingsmaatregelen, waardoor 10O millioen bespaard zou kunnen worden. Deze commissie werd in Juni jl. opgericht en genoot toen den steun van 450 leden. Al les is op het laatst in het werk gesteld om de publiciteit te voorkomen. Ook wordt ver meld, dat de verschillende sub-commissies het rapport niet uitdrukkelyk goedgekeurd hebben, al hebben hun voorzitters er hun handteekening op gezet. De „Daily Telegraph" betreurt ten zeerste, dat de publicatie op deze wijze in een at- mosf.er van oneenigheid plaats vindt, want zy vindt in het rapport veel goeds, zy wyst het onderwys aan als een punt, waarby de commissie klaarblykelyk vergeten heeft, dat er reeds verlagingen plaats gehad hebben en de wonde, daardoor geslagen, nog steeds pyn doet. Allerlei andere punten keurt het blad overigens wel goed. &fet genoegen stelt het vast, dat de commissie de voorkeur geeft aan blok-subsidies inplaats van per centage-subsidies. Gelyk men weet is dit, omdat plaatselyke overheden wanneer zy de laatste krygen, veel minder zuinig zyn. DE ENGELSCHE KONINKLIJKE BOODSCHAP. Het Lagerhuis is gisteren gesloten met een troonrede, waarin de koning zyn voldoening uitsprak over de toelating van Irak tot de Volkenbond en het succes van de conferentie van Lausanne nopens de duurzame regeling van de Duitsche herstelbetalingen, die de in leiding kan vormen tot het economische we reldherstel. De overeenkomst van Ottawa heeft den wil tot samenwerking van de regee- ringen der dominions met het moederland

Vlissingse Courant | 1932 | | pagina 1